PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43

giatros.net
17-01-13, 10:29
Είναι πλέον ευχάριστο γεγονός, να βλέπεις οτι οδεύεται η οπτική ίνα, έστω και στις γειτνιάζουσες περιοχές του λακουβοχωρίου μας.(ΑΚΑ Βωβολατσούπολη)
Αναφέρομαι για το Δήμο Πεντέλης και Βριλησσίων, όπου εχει σχεδόν ολοκληρωθεί η όδευση και αναμένεται η τοποθέτηση των καμπίνων.:oneup:

21706
17-01-13, 10:42
Είναι πλέον ευχάριστο γεγονός, να βλέπεις οτι οδεύεται η οπτική ίνα, έστω και στις γειτνιάζουσες περιοχές του λακουβοχωρίου μας.(ΑΚΑ Βωβολατσούπολη)
Αναφέρομαι για το Δήμο Πεντέλης και Βριλησσίων, όπου εχει σχεδόν ολοκληρωθεί η όδευση και αναμένεται η τοποθέτηση των καμπίνων.:oneup:

Για τα τμήματα των Βριλησσίων που εξυπηρετούνται
από τα Α/Κ Αγ. Παρασκευής και Χαλανδρίου δεν έχει
αρχίσει τίποτα ακόμη...

giatros.net
17-01-13, 22:54
Για τα τμήματα των Βριλησσίων που εξυπηρετούνται
από τα Α/Κ Αγ. Παρασκευής και Χαλανδρίου δεν έχει
αρχίσει τίποτα ακόμη...
Προφανώς αναφέρεσαι για ζώνες στα όρια του δήμου, γιατί στο κέντρο εκατέρωθεν της Πεντέλης ακόμα λάσπες & σκ@τ@ πατάμε...

21706
17-01-13, 23:22
Προφανώς αναφέρεσαι για ζώνες στα όρια του δήμου, γιατί στο κέντρο εκατέρωθεν της Πεντέλης ακόμα λάσπες & σκ@τ@ πατάμε...

Αναφέρομαι σ' αυτό:
118474

jpcupra
20-01-13, 17:19
μερες τωρα σκεφτομαι και αναρωτιεμαι τι ειναι αυτο που τους κολλαει στο να ενεργοποιησουνε τις υ/κ.
ενα κλικ δεν ειναι η ενεργοποιηση τους? υποτιθεται οτι εχουνε μεσα τον vdsl εξοπλισμο. λαθος?
τι ειναι αυτο που τους εμποδιζει στο να προχωρησουν?
την τρελα μου μεσα δηλαδη!! λεφτα θελουμε να τους δωσουμε και δεν τα θελουν?
ειλικρινα δεν καταλαβαινω...

emeliss
20-01-13, 19:39
Ένα κλικ δεν είναι σίγουρα. Μπορεί να υπάρχουν τεχνικά θέματα, αναμονή εργασιών τρίτων ή ρυθμιστικά θέματα (πχ 4μηνη ενημέρωση των παρόχων πριν την ενεργοποίηση)

deniSun
21-01-13, 10:06
Αυτή την άτιμη την αναγνώριση κλήσεων πότε θα την δώσουν δωρεάν.
Την περιμέναμε στα ISDN, περάσαμε στα ADSL τώρα VDSL και αυτοί ακόμα την χρεώνουν.
Έλεος...
Για να μην μιλήσω για την φραγή κλήσεων...

adabter
21-01-13, 11:16
Αυτή την άτιμη την αναγνώριση κλήσεων πότε θα την δώσουν δωρεάν.
Την περιμέναμε στα ISDN, περάσαμε στα ADSL τώρα VDSL και αυτοί ακόμα την χρεώνουν.
Έλεος...
Για να μην μιλήσω για την φραγή κλήσεων...

και να μας τη δώσουν "δωρεάν" την αναγνώσιση, θα βρουν κάποιο άλλο τρόπο να μας χρεώσουν το συγκεκριμένο ποσό.

haniabal
21-01-13, 15:59
και να μας τη δώσουν "δωρεάν" την αναγνώσιση, θα βρουν κάποιο άλλο τρόπο να μας χρεώσουν το συγκεκριμένο ποσό.

Μάλλον θα τα περάσουν την τεχνική υποστήριξη για να έρχονται στην ώρα τους :P

GizoDaTank
19-02-13, 16:18
Στις περιοχές που δν υπάρχει εξοπλισμός υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την ημερομηνία της ενεργοποίησης ( πχ Δήμος) ενώ στις περιοχές οπου είναι εγκατεστημένες οι καμπίνες είναι πιο εύκολο.

21706
19-02-13, 17:10
Στις περιοχές που δν υπάρχει εξοπλισμός υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν την ημερομηνία της ενεργοποίησης ( πχ Δήμος) ενώ στις περιοχές οπου είναι εγκατεστημένες οι καμπίνες είναι πιο εύκολο.

Αν διαβάσεις αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/587031-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%B7-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CF%89%CE%BD-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD) θα δεις ότι οι δήμοι δεν μπορούν να εμποδίσουν
την εγκατάσταση καμπίνων vdsl.

A_gamer
20-02-13, 04:58
Αν διαβάσεις αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/587031-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CE%B7-%CE%9A%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CE%AE-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%91%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%8D%CF%89%CE%BD-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD) θα δεις ότι οι δήμοι δεν μπορούν να εμποδίσουν
την εγκατάσταση καμπίνων vdsl.

Όπως και να 'χει, κάτσε πρώτα να ενεργοποιηθούν οι περιοχές που έχουν ήδη δυνατότητα VDSL και μετά βλέπουμε.

21706
20-02-13, 09:55
Όπως και να 'χει, κάτσε πρώτα να ενεργοποιηθούν οι περιοχές που έχουν ήδη δυνατότητα VDSL και μετά βλέπουμε.

Αυτό κάνω, κάθομαι και περιμένω:)

sjm
21-02-13, 19:00
Είμαι Περιστέρι και ενδιαφέρομαι για αποτελέσματα από ενεργοποίηση VDSL FORTHNET στην περιοχή μου πριν προβώ να αναβαθμίσω σε VDSL. Τώρα έχω Forthnet 2nd play economy για 24 mbs και δεν μπορώ να πω πως είμαι και πολύ ευχαριστημένος καθώς από τα 24 φθάνω σπάνια στα 11 και με πολύ ζόρι , ενώ το σύνηθες είναι από 3 στα 8. Βασικά δεν ξέρω πόσο μακριά είμαι από εκεί που παίρνω ιντερνέτ ωστόσο δεν είμαι και πολύ γνώστης της τεχνολογίας για να μπορέσω να βρω κάποια πράγματα. Περιμένω νέα σας. Ευχαριστώ.

21706
21-02-13, 19:07
Είμαι Περιστέρι και ενδιαφέρομαι για αποτελέσματα από ενεργοποίηση VDSL FORTHNET στην περιοχή μου πριν προβώ να αναβαθμίσω σε VDSL. Τώρα έχω Forthnet 2nd play economy για 24 mbs και δεν μπορώ να πω πως είμαι και πολύ ευχαριστημένος καθώς από τα 24 φθάνω σπάνια στα 11 και με πολύ ζόρι , ενώ το σύνηθες είναι από 3 στα 8. Βασικά δεν ξέρω πόσο μακριά είμαι από εκεί που παίρνω ιντερνέτ ωστόσο δεν είμαι και πολύ γνώστης της τεχνολογίας για να μπορέσω να βρω κάποια πράγματα. Περιμένω νέα σας. Ευχαριστώ.

Τι σου λέει ο οδηγός (http://www.forthnetgroup.gr/iServices.aspx?a_id=4863) της forthnet;

jkoukos
21-02-13, 19:31
Καλύτερα δοκίμασε τον έλεγχο (http://www.cyta.gr/misc/availability) VDSL της Cyta που σου δίνει από κάτω και τη σχετική απόσταση από το κέντρο.

sjm
21-02-13, 20:03
O οδηγός της FORTHNET βγάζει πως είναι διαθέσιμο το VDSL στην περιοχή μου και το ίδιο βγάζει και η CYTA με απόσταση 931 μ από πλησιέστερο αστικό κέντρο. Ο ΟΤΕ δεν αναγνωρίζει τον αριθμό τηλεφώνου γιατί δεν ανήκει λέει στο δίκτυο της. Έχω πάει στην Forthnet από παλιά (σχεδόν από τους πρώτους) και θέλω να μάθω αφενός γιατί είναι τόσο χαμηλή η σύνδεσή μου σε σχέση με τα 24 mps που μου παρέχει η Forthnet και αφετέρου τι ταχύτητα άραγε πρέπει να περιμένω αν αναβαθμίσω σε VDSL ; (αν μπορεί να γίνει κάποια εκτίμηση φυσικά, πράγμα που εγώ δεν γνωρίζω.) Δεν σκοπεύω να αλλάξω παροχέα αν και αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να το κάνω σε περιπτωση που πετύχω καλύτερη ποιότητα υπηρεσιών και προπαντός οικονομικότερη.

21706
21-02-13, 20:09
τι ταχύτητα άραγε πρέπει να περιμένω αν αναβαθμίσω σε VDSL ;

Γύρω στα 24 Mbps.

jkoukos
21-02-13, 20:39
Το Περιστέρι είναι μεγάλος δήμος με ένα από τα παλαιότερα δίκτυα χωρίς αναβάθμιση.
Υπάρχουν περιοχές με σοβαρό πρόβλημα και χαμηλούς συγχρονισμούς, άλλες με μέτριο και σχετικά λίγες με καλή σύνδεση.
Υπάρχουν πολλές σχετικές (http://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=1738642) αναφορές και θέματα στο φόρουμ για την περιοχή.
Στον χάρτη ταχυτήτων ADSL της EEET εδώ (http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx) μπορείς να δεις ενδεικτικά ποια είναι η εκτιμώμενη ταχύτητα στην περιοχή σου.
Επίσης στο ΣΑΠΕΣ της ΕΕΕΤ εδώ (http://broadbandtest.eett.gr/) βλέπεις καταχωρήσεις από μετρήσεις χρηστών της περιοχή σου.
Και βέβαια να είσαι σίγουρος (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE) ότι δεν έχει πρόβλημα η εγκατάστασή σου.
Νομίζω ότι εφόσον είσαι στον ίδιο πάροχο και δεν σε καλύψει η αλλαγή μπορείς να γυρίσεις πάλι στην ADSL σύνδεση χωρίς προβλήματα.

sjm
21-02-13, 21:36
Γύρω στα 24 Mbps.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Θεωρώ ωστόσο πως είναι κοροϊδία τόσα χρόνια να τους πληρώνω για 24 mps και τελικά να τους δώσω παραπάνω λεφτά για να τα φτάσω; Έτσι νομίζω ότι είναι ποιο συνετό να παραμείνω στα ίδια και αυτό θα πράξω τελικά. Δεν σκοπεύω να κυνηγάω όνειρα.

- - - Updated - - -


Το Περιστέρι είναι μεγάλος δήμος με ένα από τα παλαιότερα δίκτυα χωρίς αναβάθμιση.
Υπάρχουν περιοχές με σοβαρό πρόβλημα και χαμηλούς συγχρονισμούς, άλλες με μέτριο και σχετικά λίγες με καλή σύνδεση.
Υπάρχουν πολλές σχετικές (http://www.adslgr.com/forum/search.php?searchid=1738642) αναφορές και θέματα στο φόρουμ για την περιοχή.
Στον χάρτη ταχυτήτων ADSL της EEET εδώ (http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/mapnew.aspx) μπορείς να δεις ενδεικτικά ποια είναι η εκτιμώμενη ταχύτητα στην περιοχή σου.
Επίσης στο ΣΑΠΕΣ της ΕΕΕΤ εδώ (http://broadbandtest.eett.gr/) βλέπεις καταχωρήσεις από μετρήσεις χρηστών της περιοχή σου.
Και βέβαια να είσαι σίγουρος (http://www.adslgr.com/forum/threads/114819-%CE%88%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%AE%CF%82-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%BC%CE%AD%CF%87%CF%81%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AE) ότι δεν έχει πρόβλημα η εγκατάστασή σου.
Νομίζω ότι εφόσον είσαι στον ίδιο πάροχο και δεν σε καλύψει η αλλαγή μπορείς να γυρίσεις πάλι στην ADSL σύνδεση χωρίς προβλήματα.

Φίλε μου είσαι θησαυρός με αυτά που μου έγραψες. Σιγά σιγά θα τα μελετήσω και αν έχω τίποτα απορίες θα επανέλθω. Να είσαι καλά φίλε μου.

sakis007
13-05-13, 14:41
Καλησπέρα στην παρέα.
Απο το 2009 είχα πιλοτικό VDSL και πήγαινε πολυ καλα η γραμμή μου (40mbps), τους τελευταίους 3-4 μήνες πήγαινε απο το κακό στο χειρότερο. Πριν κάτι μέρες με πήραν τηλέφωνο να μου πουν οτι τελειώνει το πιλοτικό που είχα και οτι αν ήθελα VDSL θα έπρεπε να πληρώσω. Είπα Οκ ναι θέλω αλλά στην πορεία αφού μίλησα με ΟΤΕ για περισσότερες πληροφορίες μου ζήτησαν το τηλ μου για να τσεκαρουν την γραμμή μου και μάντεψε τι μου είπαν.... Οτι η γραμμή μου δεν υποστηρίζει VDSL!
Εβαλα τα γέλια μόλις το άκουσα και πήγα σε ενα oteshop όπου εκεί μου είπαν ακριβώς το ίδιο.
Αυτα δυστυχώς γίνονται μόνο στο ελλαντα...
Το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα είμαι με ADSL στα 24 και το μοντεμ μου κλειδώνει στα 12
Για γέλια και για κλάματα ειναι το ελλαντα μας.
Τι να πω ....

andm
13-05-13, 22:10
Καλησπέρα στην παρέα.
Απο το 2009 είχα πιλοτικό VDSL και πήγαινε πολυ καλα η γραμμή μου (40mbps), τους τελευταίους 3-4 μήνες πήγαινε απο το κακό στο χειρότερο. Πριν κάτι μέρες με πήραν τηλέφωνο να μου πουν οτι τελειώνει το πιλοτικό που είχα και οτι αν ήθελα VDSL θα έπρεπε να πληρώσω. Είπα Οκ ναι θέλω αλλά στην πορεία αφού μίλησα με ΟΤΕ για περισσότερες πληροφορίες μου ζήτησαν το τηλ μου για να τσεκαρουν την γραμμή μου και μάντεψε τι μου είπαν.... Οτι η γραμμή μου δεν υποστηρίζει VDSL!
Εβαλα τα γέλια μόλις το άκουσα και πήγα σε ενα oteshop όπου εκεί μου είπαν ακριβώς το ίδιο.
Αυτα δυστυχώς γίνονται μόνο στο ελλαντα...
Το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα είμαι με ADSL στα 24 και το μοντεμ μου κλειδώνει στα 12
Για γέλια και για κλάματα ειναι το ελλαντα μας.
Τι να πω ....
Θέλω να γελάσω αλλά η βλακεία του ΟΤΕ με κρατάει :hmm:
Δεν είναι πουθενά! Τι να πω κι εγώ που είμαι Σαλαμίνα,ίσως να μην δω και ποτέ!

ThReSh
13-05-13, 22:22
καλά κι όταν τους είπες ότι είχες πιλοτικό vdsl τι σου απάντησαν? μαγεία?

sakis007
14-05-13, 09:28
Τι να πουν .... Ακομα ψάχνονται.
Υποτίθεται οτι θα με πάρουν τηλ να με ενημερώσουν απο χθες!
Εμείς προσπαθούμε να έχουμε καλή γραμμή ιντερνετ και οι Κινέζοι διάβασα σε ενα άρθρο, μοιράζουν γραμμές με gbps πλέον.
Είμαστε πίσω παιδιά....

ThReSh
14-05-13, 09:44
μάλλον Ιάπωνες ή Κορεάτες :p

κατά τα άλλα συμφωνώ με το συγκεκριμένο post...

http://www.adslgr.com/forum/threads/727765-BT-%CE%A6%CE%B8%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-6-7-%CE%B5%CE%BA-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BA-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF-1-3-%CE%B5%CE%BA-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%AD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-FTTC?p=5067755#post5067755

Ax0R7aG0z
15-05-13, 09:27
Θέλω να γελάσω αλλά η βλακεία του ΟΤΕ με κρατάει :hmm:
Δεν είναι πουθενά! Τι να πω κι εγώ που είμαι Σαλαμίνα,ίσως να μην δω και ποτέ!

Πού μένεις μω μανάρι; Νομίζω πως VDSL παίζει μόνο κέντρο Σαλαμίνας.
Οι υπόλοιποι πρέπει να κάνετε υπομονή!!

(το να βλέπω "δεν είναι πουθενά" γραμμένο, στο internet εδώ στην ξενιτιά με συγκίνησε πολύ!!)

andm
15-05-13, 13:24
Πού μένεις μω μανάρι; Νομίζω πως VDSL παίζει μόνο κέντρο Σαλαμίνας.
Οι υπόλοιποι πρέπει να κάνετε υπομονή!!

(το να βλέπω "δεν είναι πουθενά" γραμμένο, στο internet εδώ στην ξενιτιά με συγκίνησε πολύ!!):lol::lol: Μένω κοντά στην Αλυκή...==> καμία ελπίδα :p

Iris07
25-05-13, 13:55
Tσαμάζ (ΟΤΕ): 200.000 καταναλωτές χωρίς VDSL ελέω ΕΕΤΤ

Νέα καρφιά κατά της ΕΕΤΤ εκστόμισε ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος του Ομίλου ΟΤΕ, Μιχάλης Τσαμάζ αναφέροντας ότι η Ρυθμιστική Αρχή μπλοκάρει με την πολιτική της την ανάπτυξη του VDSL και συνολικά του γρήγορου ίντερνετ.

Ανέφερε ότι 200.000 επιπλέον καταναλωτές θα μπορούσαν να έχουν πρόσβαση σε υψηλού επιπέδου ιντερνετ, αφού ο ΟΤΕ έχει έτοιμες 1.100 επιπλέον καμπίνες, κάθε μία από τις οποίες εξυπηρετεί δυνητικά 200 πελάτες, όχι μόνο του ΟΤΕ αλλά και των άλλων παρόχων. Ωστόσο, όπως σημείωσε, ο Ρυθμιστής μπλοκάρει την όλη διαδικασία. Εύλογα αναρωτιέται κανείς για το αίτιο των καθυστερήσεων. Ωστόσο χαμένος είναι πάλι ο καταναλωτής και κυρίως ο επαγγελματίας, που αγωνίζεται για την "πολυπόθητη" διασφάλιση της ανταγωνιστικότητας της επιχείρησής του.

http://www.reporter.gr/Eidhseis/Epicheirhseis/Telecommunications/item/222842-Tsamaz-%28OTE%29-200-000-katanalwtes-chwris-VDSL-elew-EET

Ωραία! και εμείς περιμένουμε πότε.. :down:

developer
26-05-13, 00:37
Και γιατί μπλοκάρουν τον ΟΤΕ; Οι υπόλοιποι ISPs μπορούν να παρέχουν VDSL από την καμπίνα, αν θέλουν;

balander
26-05-13, 22:04
Απο φιλο μου ΟΤΕτζη, εμαθα πως στο χωριο μου μπηκε vdsl (απο το κεντρο παντα) ! Το θεμα ειναι οτι ειναι ολο γεροντια :rofl: :p (στην αναζητηση στο otevdsl.gr δε το βγαζει ακομα).

Αλλα μου ειπε επειδη ηταν ΕΩΣ 2mbps, εβαλαν 24αρα και παραλληλα και δυνατοτητα vdsl.

sdikr
26-05-13, 22:11
Απο φιλο μου ΟΤΕτζη, εμαθα πως στο χωριο μου μπηκε vdsl (απο το κεντρο παντα) ! Το θεμα ειναι οτι ειναι ολο γεροντια :rofl: :p (στην αναζητηση στο otevdsl.gr δε το βγαζει ακομα).

Αλλα μου ειπε επειδη ηταν ΕΩΣ 2mbps, εβαλαν 24αρα και παραλληλα και δυνατοτητα vdsl.

Λογικό δεν είναι να βάλουν καινούργιο εξοπλισμό που να καλύπτει και το vdsl; το κόστος είναι μικρό σε σχέση με μόνο adsl

balander
26-05-13, 22:18
Ναι λογικο ειναι. Στο διπλα χωριο που εχει περισσοτερους κατοικους, θα αργησει να μπει η vdsl γιατι εχει ηδη εως 24...

sakis007
23-08-13, 02:02
Ωραίος και καλός ο ΟΤΕ αλλά απαράδεκτος.
Από το 2009 είχα πιλοτικό Vdsl και τώρα που έληξε το πιλοτικό δεν μπορώ να έχω Vdsl διότι δεν υποστηρίζεται στην περιοχή μου.
Οτι και να πω ειναι λίγο....

ipo
23-08-13, 02:08
Ωραίος και καλός ο ΟΤΕ αλλά απαράδεκτος.
Από το 2009 είχα πιλοτικό Vdsl και τώρα που έληξε το πιλοτικό δεν μπορώ να έχω Vdsl διότι δεν υποστηρίζεται στην περιοχή μου.
Οτι και να πω ειναι λίγο....
Μας τα ξανάπες (http://www.adslgr.com/forum/threads/353284-vdsl-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1?p=5069058&viewfull=1#post5069058) πριν από 3 μήνες.

hall2001
23-08-13, 11:01
Μας τα ξανάπες (http://www.adslgr.com/forum/threads/353284-vdsl-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%BD%CE%B5%CE%BF%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1?p=5069058&viewfull=1#post5069058) πριν από 3 μήνες.

Γιατί κακό είναι?
Δεν μπορώ να καταλάβω την στάση σου,είναι απάντηση αυτή από έναν moderator?

ipo
23-08-13, 12:57
Θεωρώ κουραστικό για όποιον παρακολουθεί συστηματικά ένα νήμα, να διαβάζει τις ίδιες κατηγορίες ξανά και ξανά από το ίδιο άτομο. Εξέφρασε την απογοήτευσή του, επειδή δεν ευοδώθηκαν οι προσδοκίες του, έβγαλε μιζέρια για τη χώρα, κατηγόρησε τον ΟΤΕ. Καλά να το κάνει μία φορά, αλλά δεν υπάρχει λόγος να διαβάζουμε τα ίδια σε επανάληψη στο νήμα.

hall2001
23-08-13, 13:21
Θεωρώ κουραστικό για όποιον παρακολουθεί συστηματικά ένα νήμα, να διαβάζει τις ίδιες κατηγορίες ξανά και ξανά από το ίδιο άτομο. Εξέφρασε την απογοήτευσή του, επειδή δεν ευοδώθηκαν οι προσδοκίες του, έβγαλε μιζέρια για τη χώρα, κατηγόρησε τον ΟΤΕ. Καλά να το κάνει μία φορά, αλλά δεν υπάρχει λόγος να διαβάζουμε τα ίδια σε επανάληψη στο νήμα.

Αυτή είναι η απάντηση που θα έπρεπε να δώσεις εξ αρχής,δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου,ούτε να σε κάνω να απολογηθείς αλλά αυτό το (Μας τα ξανάπες) μου χτύπησε λίγο άσχημα,τέλος πάντων όλα καλά.:)

sakis007
23-08-13, 13:25
Θεωρώ κουραστικό για όποιον παρακολουθεί συστηματικά ένα νήμα, να διαβάζει τις ίδιες κατηγορίες ξανά και ξανά από το ίδιο άτομο. Εξέφρασε την απογοήτευσή του, επειδή δεν ευοδώθηκαν οι προσδοκίες του, έβγαλε μιζέρια για τη χώρα, κατηγόρησε τον ΟΤΕ. Καλά να το κάνει μία φορά, αλλά δεν υπάρχει λόγος να διαβάζουμε τα ίδια σε επανάληψη στο νήμα.


Ok δεν θα το έλεγα και μιζέρια φίλε μου.
Και αν σε ενοχλούσε τόσο πολύ θα μπορούσες να μου στείλεις ένα pm.
Δεν θα το συνεχίσω και δεν θα σας ξανα ενοχλησω με τα κουραστικά ποστ μου, σε ευχαριστώ για την παρατήρηση φίλε μου.

Φιλικά Σακης

aligatoras
24-08-13, 13:26
Ρε παιδιά ξέρω γίνομαι βαρετός. Κανά νέο για επέκταση στο Περιστέρι από καφάο και όχι από τηλεφωνικό κέντρο έχουμε ; Τελευταία φορά είχα μιλήσει με τον κ. Παχατουρίδη και ήταν αρνητικός απέναντι στην επέκταση στα καφάο καθώς δεν υπήρχαν ανταποδοτικά οφέλη για την περιοχή. Έχει κανείς ενημέρωση από μέσα ;

21706
24-08-13, 14:14
http://tinyurl.com/lvec8qo

aligatoras
24-08-13, 15:36
http://tinyurl.com/lvec8qo

Μάλιστα κατάλαβα. Όμως νόμιζα ότι ο δήμος δεν μπορεί να βάλει εμπόδια πλέον σε τέτοιου είδους θέματα και απλά είναι υποχρεωμένος μετά από κάποιο διάστημα (νομίζω 40 ημέρες) να αφήσει να γίνει η διέλευση. Είχα διαβάσει κάτι σχετικό από ΕΕΤΤ.

21706
24-08-13, 16:34
Μάλιστα κατάλαβα. Όμως νόμιζα ότι ο δήμος δεν μπορεί να βάλει εμπόδια πλέον σε τέτοιου είδους θέματα και απλά είναι υποχρεωμένος μετά από κάποιο διάστημα (νομίζω 40 ημέρες) να αφήσει να γίνει η διέλευση. Είχα διαβάσει κάτι σχετικό από ΕΕΤΤ.

Ναι, κάτι τέτοιο είχα καταλάβει κι εγώ αλλά δεν αποκλείεται
να υπάρχουν τίποτα ψιλά γράμματα στη σχετική απόφαση
της ΕΕΤΤ που δεν τα έχω προσέξει...

spartacus
24-08-13, 21:30
Ρε παιδιά ξέρω γίνομαι βαρετός. Κανά νέο για επέκταση στο Περιστέρι από καφάο και όχι από τηλεφωνικό κέντρο έχουμε ; Τελευταία φορά είχα μιλήσει με τον κ. Παχατουρίδη και ήταν αρνητικός απέναντι στην επέκταση στα καφάο καθώς δεν υπήρχαν ανταποδοτικά οφέλη για την περιοχή. Έχει κανείς ενημέρωση από μέσα ;

τι αναταποδοτικο όφελος προσδοκά ο ψηφιακά αμόρφωτος δήμαρχος;;; το γνωστό;;;;; μονο από πλατειες, πεζοδρόμια και αλλα εργολαβικά γνωρίζει;;; το σκάλπ πάραυτα στον βλαχοδήμαρχο

21706
24-08-13, 21:40
Όπως αναφέρεται στο λινκ που έδωσα παραπάνω
ο δήμος ζητάει να γίνουν ασφαλτοστρώσεις από
τον ΟΤΕ. Δεν ξέρω αν υπάρχει ομόφωνη συμφωνία
του δημοτικού συμβουλίου για την απαίτηση αυτή.

aligatoras
25-08-13, 15:36
Αν και τον κύριο Παχατουρίδη σε γενικές γραμμές κρίνω τις θητείες του του θετικές από αυτά που βλέπω τουλάχιστον γιατί ακούω ότι ο δήμος είναι 70 μύρια μέσα, δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνεται εμπόδιο σε ένα τέτειο έργο.

Στα θετικά του καταλογίζω ότι το ένα βράδυ του έστειλα εμαιλ και την επόμενη μέρα με πήρε τηλεφωνο ο ίδιος να μου εξηγήσει τους λόγους της απόφασης του. Ακόμα και εγώ είμαι μπερδεμένος ναι γιατί έχει δίκιο το έχουν παρακάνει οι ενναλακτικοί με τα σκαψίματα (και τα μπαλώματα που κάνουν μη μου πει κανείς ότι κανούν δουλειά) αλλά από την αλλή δεν μπορούμε έτσι απλά να κόβουμε ένα εργαλείο ανάπτυξης.

Για μένα το σωστό θα ήταν αφού ο δήμος έχει τελικά το καρπούζι και το μαχαίρι να δημιουργήσει φρεάτια οπτικών ινών κάτω από τα πεζοδρομία (με μελέτη σε πρόσβαση στα πυκνοκατηκοιμένα και προβληματικά σημεία) και μετά απλά να χρεώενει τα τέλη διεέλευσης αέρα πατέρα από τον καθένα που θέλει να περάσει από το φρεάτιο αλλά και το ποσό που θα έδινε στον εργολάβο ανά χλμ για σκάψιμο. Απλά πράγματα. Έτσι και αλλιώς τα πεζοδρόμια πριν τις εκλογές πάλι θα τα αλλάξουν. όποιος εναλακτικός έχει το δικό του σχέδιο μάρκετινγκ και ανάπτυξης και δεν θέλει να περάσει από το φρεάτιο που έχω κάνει θα μου φτιάξει όλο το δρόμο που θα σκάψει. Έτσι για μένα γίνεσαι μάγκας. Αλλά τα τεχνικά συνεργεία των δήμων και οι σύμβουλοι είναι για άλλες δουλειές.

ipo
25-08-13, 15:59
Η απαίτηση για ασφαλτόστρωση δεν είναι παράλογη. Οι δρόμοι έχουν γίνει επικίνδυνοι σε κάποια σημεία με το πέρασμα των οπτικών ινών, των φρεατίων αποχέτευσης και φυσικοί αερίου. Παρατηρούσα πρόσφατα σε δρόμο του Ψυχικού ότι υπήρχαν 5 (ναι, πέντε) παράλληλα σκαψίματα οπτικών ινών. Αν δεν μπορούν να συνεννοηθούν για να κάνουν όλοι μαζί ένα σκάψιμο, ας φροντίσει ο κάθε Δήμος για τα φρεάτια. Πιο φθηνά θα έρθει στους ISP από το σκάψιμο που κάνει ο καθένας μόνος του.

lk
25-08-13, 18:09
Η απαίτηση για ασφαλτόστρωση δεν είναι παράλογη. Οι δρόμοι έχουν γίνει επικίνδυνοι σε κάποια σημεία με το πέρασμα των οπτικών ινών, των φρεατίων αποχέτευσης και φυσικοί αερίου. Παρατηρούσα πρόσφατα σε δρόμο του Ψυχικού ότι υπήρχαν 5 (ναι, πέντε) παράλληλα σκαψίματα οπτικών ινών. Αν δεν μπορούν να συνεννοηθούν για να κάνουν όλοι μαζί ένα σκάψιμο, ας φροντίσει ο κάθε Δήμος για τα φρεάτια. Πιο φθηνά θα έρθει στους ISP από το σκάψιμο που κάνει ο καθένας μόνος του.
Συμφωνούμε και με τους 2 προλαλλήσαντες αλλά μετά μπαίνουν σε πόλεμο με τους "φίλους τους" εργολάβους - "κατασκευαστικές" ... εκεί δηλαδή που με ένα σκάψιμο και μια προγραμματισμένη εργασία φρεατίου διέλευσης όλων των΄οπτικών ινών των παρόχων που επιθυμούν να επιμεριστούν το κόστος ο εργολάβος θα έπερνε με την πρότερη κατάσταση 5χ, τώρα να πάρει 1χ μόνο? εκεί είναι όλο το μπλόκο της "ανάπτυξης" , ότι κάποιοι ακόμα και σήμερα καθορίζουν την επέκταση των κερδών τους με κάποιους άλλους να κινδυνεύουν να χάσουν την χώρα παντελώς...

thenetpoet
27-08-13, 09:33
Η απαίτηση για ασφαλτόστρωση δεν είναι παράλογη. Οι δρόμοι έχουν γίνει επικίνδυνοι σε κάποια σημεία με το πέρασμα των οπτικών ινών, των φρεατίων αποχέτευσης και φυσικοί αερίου. Παρατηρούσα πρόσφατα σε δρόμο του Ψυχικού ότι υπήρχαν 5 (ναι, πέντε) παράλληλα σκαψίματα οπτικών ινών. Αν δεν μπορούν να συνεννοηθούν για να κάνουν όλοι μαζί ένα σκάψιμο, ας φροντίσει ο κάθε Δήμος για τα φρεάτια. Πιο φθηνά θα έρθει στους ISP από το σκάψιμο που κάνει ο καθένας μόνος του.

Καλό θα ήταν να μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά ο κάθε πάροχος έχει διαφορετικές ανάγκες και οικονομικές δυνατότητες για οπτικές ίνες. Κάποιος πάροχος μπορεί να θέλει να κάνει βαθύ σκάμμα με προστασίες πάνω και κάτω από τους σωλήνες, κάποιος άλλος όμως να μη το αντέχει οικονομικά. Συνεπώς γίνεται αρκετά δύσκολο το θέμα κοινού σκαψίματος.

aligatoras
27-08-13, 14:08
Καλό θα ήταν να μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο, αλλά ο κάθε πάροχος έχει διαφορετικές ανάγκες και οικονομικές δυνατότητες για οπτικές ίνες. Κάποιος πάροχος μπορεί να θέλει να κάνει βαθύ σκάμμα με προστασίες πάνω και κάτω από τους σωλήνες, κάποιος άλλος όμως να μη το αντέχει οικονομικά. Συνεπώς γίνεται αρκετά δύσκολο το θέμα κοινού σκαψίματος.

Γι αυτό λέω εγώ ας κάνει ο δήμος κοινές υποδομές για όλους και να χρεώνει τέλη διέλευσης όπως ακριβώς κάνει και η Αττική Οδός @@ είναι ο Μπόμπολας ;

21706
27-08-13, 14:12
Γι αυτό λέω εγώ ας κάνει ο δήμος κοινές υποδομές για όλους και να χρεώνει τέλη διέλευσης όπως ακριβώς κάνει και η Αττική Οδός @@ είναι ο Μπόμπολας ;

Η απόφαση της ΕΕΤΤ άλλα λέει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.