PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

sdikr
24-07-10, 11:21
Το VDSL θα είναι κάτι σαν το ADSL με το ADSL2+?
Δηλαδή εγώ που έχω 32db attenuation με κλείδωμα στα 16Mbps θα έχω σε VDSL ας πούμε 19Mbps?
Γιατί έχουμε οπτική μέχρι το καφάο, αλλά το σπίτι μου μεχρι στο καφάο είναι 2Km..

Δηλαδή το VDSL Θα είναι ένα επιπλέον Modulation Mode που απλά θα έχει μεγαλύτερο εύρος συχνοτήτων?

το καφάο δεν είναι το κέντρο του ΟΤΕ, είναι τα διάφορα κουτιά που υπάρχουν στις οδούς, εκτός φυσικά αν είσαι εξω σε εξοχή, οπότε ναι δεν θα δεις διάφορα

arislol
25-07-10, 20:10
Δεν κατάλαβες αυτό που είπα μάλλον, φυσικά ξέρω τι είναι το καφάο..

Απλά το VDSL τι διαφορά θα έχει?? Πως λειτουργεί? είναι κάτι σαν το ADSL2+ αλλά με μεγαλύτερη ταχύτητα?

Ναι είμαι στην εξοχή αλλά πως δεν θα δώ διαφορά..? Γιατί αν είναι κάτι σαν νέο Modulation όλοι θα δούμε μικρή διαφορά... η δεν κατάλαβα κάτι καλά?

Π.χ. άν κάποιος έχει 24άρα και συγχρονίσει σε ADSL1 Θα συγχρονίσει γύρω στα 10Mbps ενώ αν συγχρονίσει σε ADSL2 παραπάνω και σε ADSL2+ ακόμα πιο πάνω. Αν μπεί το VDSL θα είναι σαν Modulation? Δηλαδή θα μπάινουμε σε καλύτερη ταχύτητα? Αυτό ρωτάω.. Ας πούμε θα είναι κάτι σαν ADSL3 ας πούμε? Παράδειγμα φυσικα το ADSL3.

emeliss
25-07-10, 20:20
Το VDSL2 μπορεί να δώσει 100Mbps σε μικρή όμως απόσταση. Λίγες εκατοντάδες μέτρα. Στο 1-1,5 χιλιόμετρο συμπεριφέρεται όπως το adsl2+. Έτσι για να λειτουργήσει απαιτείται αλλαγή της δομής του δικτύου πρόσβασης.

Τώρα υπάρχουν dslam στα κέντρα του ΟΤΕ και χρησιμοποιούν την υπάρχουσα χάλκινη υποδομή μέχρι τα σπίτια μας. Με το VDSL ακυρώνεται το μεγάλο μήκος του χαλκού από το κέντρο μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Μπαίνει το dslam κοντά στο ΚΑΦΑΟ και χρησιμοποιεί το χάλκινο κομμάτι από εκεί μέχρι εμάς που συνήθως είναι λίγες εκατοντάδες μέτρα.

Kolofotias
25-07-10, 22:24
Δεν κατάλαβες αυτό που είπα μάλλον, φυσικά ξέρω τι είναι το καφάο..

Απλά το VDSL τι διαφορά θα έχει?? Πως λειτουργεί? είναι κάτι σαν το ADSL2+ αλλά με μεγαλύτερη ταχύτητα?

Ναι είμαι στην εξοχή αλλά πως δεν θα δώ διαφορά..? Γιατί αν είναι κάτι σαν νέο Modulation όλοι θα δούμε μικρή διαφορά... η δεν κατάλαβα κάτι καλά?

Π.χ. άν κάποιος έχει 24άρα και συγχρονίσει σε ADSL1 Θα συγχρονίσει γύρω στα 10Mbps ενώ αν συγχρονίσει σε ADSL2 παραπάνω και σε ADSL2+ ακόμα πιο πάνω. Αν μπεί το VDSL θα είναι σαν Modulation? Δηλαδή θα μπάινουμε σε καλύτερη ταχύτητα? Αυτό ρωτάω.. Ας πούμε θα είναι κάτι σαν ADSL3 ας πούμε? Παράδειγμα φυσικα το ADSL3.

δεν θα είναι modulation!
θα είναι κάτι ξεχωριστό εντελώς!Άλλος εξοπλισμός κτλ!Απλά θα βοηθηθούν και όσοι έχουν adsl2 γιατί κ αυτοί θα συνδαίονται στο καφάο!

adsl -> θα παίρνουν μέχρι 24μβ με μειωμένο πάρα πολύ το attenuation
vdsl -> θα παίρνουν μέχρι 50μβ σε μικρές αποστάσεις όμως

άλλο adsl/adsl2/adsl2+ και άλλο vdsl πρακτικά!αλλάζει η τοπολογία

Lagman
29-07-10, 12:25
Το VDSL2 μπορεί να δώσει 100Mbps σε μικρή όμως απόσταση. Λίγες εκατοντάδες μέτρα. Στο 1-1,5 χιλιόμετρο συμπεριφέρεται όπως το adsl2+. Έτσι για να λειτουργήσει απαιτείται αλλαγή της δομής του δικτύου πρόσβασης.

Τώρα υπάρχουν dslam στα κέντρα του ΟΤΕ και χρησιμοποιούν την υπάρχουσα χάλκινη υποδομή μέχρι τα σπίτια μας. Με το VDSL ακυρώνεται το μεγάλο μήκος του χαλκού από το κέντρο μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Μπαίνει το dslam κοντά στο ΚΑΦΑΟ και χρησιμοποιεί το χάλκινο κομμάτι από εκεί μέχρι εμάς που συνήθως είναι λίγες εκατοντάδες μέτρα.

Το VDSL/2 μπορεί να δώσει καλύτερους χρόνους απόκρισης από την adsl2+ ;

Schumipes11
29-07-10, 14:42
Εδώ οι γραμμές καλά καλά δεν μπορούν να κρατήσουν τα 12/8/6 για πολλόυς μεμονωμένους στο σπίτι του συνδρομητή / η γενικευμένους λόγους πρόβλημα στο ζεύγος του ΟΤΕ κλπ , και θα πάμε για 100 η 50 , ? Πως θα γίνει αυτό αν μπορεί κάποιος ας το εξηγήσει τεκμηριωμένα και με σοβαρά επιχειρήματα.

"Με το VDSL ακυρώνεται το μεγάλο μήκος του χαλκού από το κέντρο μέχρι το ΚΑΦΑΟ. Μπαίνει το dslam κοντά στο ΚΑΦΑΟ και χρησιμοποιεί το χάλκινο κομμάτι από εκεί μέχρι εμάς που συνήθως είναι λίγες εκατοντάδες μέτρα. " (Δλδ ότι τεχνολογία χρησιμοποιούν οι πάροχοι για να συνδεθούν τα κεντρικά με τις καμπίνες που είναι τα DSLAM στις κατα τόπους πόλεις, μέσω οπτικής ίνας θα το κάνουν για να συνδέουν τα σπίτια των συνδρομητών)

Καλά τα λές αλλά αυτά τα λίγες εκατοντάδες μέτρα(ΕΠΑΦΗ/ΔΙΑΚΟΠΗ/ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΟ ΔΙΤΚΥΟ) είναι που φταίνε για τα μαύρα χάλια που έχουν οι ευρυζωνικές συνδέσεις και του ΟΤΕ και των εναλλακτικών παρόχων και ήταν ευθύνη του κάθε παρόχου αν θέλει να στήνει μια τέτοια εταιρία, να έχει πλάνα παλαιότητος της κάθε περιοχής ως προς το υπόγειο δίκτυο καλωδίων ,την παλαιότητα τους, και τις συντηρήσεις που έχουν γίνει για να αποφεύγουν τα προβλήματα και την ταλαιπωρία όλοι έμεις που χρυσοπληρώνουμε σε υπερδιπλάσιες τιμές ταχύτητες που τις ακούνε σε άλλες Ευρωπαϊκες χώρες και γελάνε.Αν οι πάροχοι οι οποίοι ακολουθήσουν το μονοπάτι και του VDSL δεν το πάρουν το θέμα στα σοβαρά και θέλουν μόνο να τάξουν για να μαζεύουν μονο κόσμο, τότε ας μην έρθει ποτέ στους εναλλακτικούς, γιατί θα γίνουν χειρότερα τα πράγματα και όχι καλύτερα, και δεν θα φταίει το γεγονός ότι δεν θα υπάρχει η ποιότητα του εξοπλισμού ίδια με αυτή του ΟΤΕ όπως με τα DSLAM Alcatel - Huawaei - Siemens -Ericsson, αλλά η αδυναμία του προσωπικού του κάθε παρόχου να εναρμονιστεί και να κατανοήσει πλήρως την νέα τεχνολογία έστω κρατώντας ένα βασικό επίπεδο κατάρτισης του προσωπικού του πάνω σε αυτήν.

Επιλεγμένες περιοχές που ανήκουν στην ελίτ και έχουν μια θέση συγκεκριμένη στην λίστα του ΟΤΕ για την ιδιαίτερη μεταχείριση και αντιμετώπιση των προβλημάτων αυτών που υπάρχουν η θα δημιουργηθούν, ίσως και να απολαύσουν τα 50 - 100, οι υπόλοιποι θα πάρουμε τπτ σε σχέση με αυτούς, και όποιος μπορεί ας το αρνηθεί αυτό.!

:nono:

Ξέρετε τι με εξοργίζει και με στενοχωρεί που κανένας από αυτά τα α@@@@α τους γραβατάκηδες υψηλόβαθμους/μισθους που είναι υψηλά στελέχη στους εναλλακτικούς δεν βγαίνει να πεί στα ίσα στον απλό τον κόσμο, παιδιά δεν μπορούμε να δώσουμε σταθερές ταχύτητες ούτε με την μια τεχνολογία ούτε με την άλλη γιατί κι εμείς τα ψίχουλα που μας δίνει ο ΟΤΕ μοιραζόμαστε όλοι μαζί και προσπαθούμε να σας κάνουμε να έρθετε σε έμας να βγάλουμε καμιά δεκαρίτσα, αλλά στο τέλος θα μας πλακώσετε στο ξύλο η θα κάνετε ντου όλοι μαζί, δεν τα λενε αυτά παρα λένε ότι η εταιρία μας έχει προετοιμαστεί για την νέα τεχνολογία εκπαιδεύουμε το ήδη υπάρχον προσωπικό στην εκμάθηση της, και όταν πάρεις τηλ όταν θα έχεις βλάβη και του πείς Ρε, μεγάλε πληρώνω για 50 και δεν πιάνω ούτε 5 μπορεί και να ακούσεις και καμιά απάντηση : φτάνουν μέχρι τα 50 οι γραμμές, χμμμμμμ , ε, φταίει το δημόσιο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο του ΟΤΕ!!!!!!!!!!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΓΙΑ ΗΛΙΘΙΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ?!!!!!!!!!!

:mad:

:nono:

:rtfm:

worthy:

emeliss
29-07-10, 15:46
Καλά τα λές αλλά αυτά τα λίγες εκατοντάδες μέτρα(ΕΠΑΦΗ/ΔΙΑΚΟΠΗ/ΒΡΑΧΥΚΥΚΛΩΜΑ ΣΤΟ ΔΙΤΚΥΟ) είναι που φταίνε για τα μαύρα χάλια που έχουν οι ευρυζωνικές συνδέσεις και του ΟΤΕ και των εναλλακτικών παρόχων
Ευτυχώς αυτό δεν ισχύει. Καταρχήν το ελληνικό ευρυζωνικό δίκτυο δεν έχει μαύρα χάλια. Τα όποια προβλήματα οφείλονται σε αληθινές βλάβες μπορούν να διορθωθούν.

Το μεγάλο θέμα που απασχολεί είναι το μήκος του βρόχου. Και το μεγάλο μήκος των βρόχων είναι από το κέντρο μέχρι το ΚΑΦΑΟ.

Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι το πως θα αποδώσει το δίκτυο VDSL. Είναι ότι αργεί να έρθει.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 4 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Το VDSL/2 μπορεί να δώσει καλύτερους χρόνους απόκρισης από την adsl2+ ;
Αυτό θα πρέπει να το απαντήσει κάποιος που έχει πιλοτικό. Ίσως να έχει χειρότερους...

uncharted
29-07-10, 16:03
Το VDSL/2 μπορεί να δώσει καλύτερους χρόνους απόκρισης από την adsl2+ ;
http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1277031&postcount=37

10ms

........Auto merged post: uncharted added 3 minutes and 54 seconds later ........

http://avclub.gr/forum/showpost.php?p=1278546&postcount=87

dpa2006
29-07-10, 16:08
δείτε και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2745585&postcount=37):


Αρχικό μήνυμα από Lagman ...Εμφάνιση μηνυμάτων

δε θυμάμαι τα Ping στην vdsl είναι καλύτερα η χειρότερα ;

Πολύ καλύτερα Lagman. Είχα διαβάσει ένα άρθρο προ ημερών -ίσως & εβδομάδων- με τις διαφορές μεταξύ ADSL2+ & VDSL & ανέφερε ότι τα ms είναι αρκετά μειωμένα σε VDSL συγκριτικά με τις γραμμές ADSL2+! Χαρακτηριστικά θυμάμαι που έγραφε σε κάποιο σημείο του άρθρου "VDSL: Maximum Download & minimum Ping"! Άν καταφέρω να το βρω θα στο στείλω!

και μερικά τεχνικά (http://www.google.gr/#hl=el&q=vdsl2+latency&aq=f&aqi=&aql=&oq=&gs_rfai=&fp=b996e64c6dd08deb) στοιχεία

pstratos
29-07-10, 16:15
Πριν αρκετά χρόνια (~2003) σε μια εφαρμογή είχαμε παίξει με δύο διαφορετικές τεχνολογίες. η πρώτη (που δεν μας αφορά εδώ) ήταν με απευθείας οπτική ίνα (ε , ρε σκάψιμο) και 12 * 270Mbps (SDI video ....) και η δεύτερη VHDSL μέσω των Αττικών επικοινωνιών για Ε1 (2048 kbps, full duplex). To VHDSL έπαιζε πάνω από ΧΑΛΚΟ ΟΤΕ με μοδεμς σχεδόν ίδια με αυτά του ADSL. Μας είχανε πει πως κάπου (που????) κοντά μας το ζεύγος του OTE κατέλειγε σε δικό τους τερματικό και έπεφτε στο οπτικό δύκτιο των Αττικών επικοινωνιών. latency είχε πολύ μικρό, θυμάμε RTT studio μαρούσι <-> studio Παρίσι λιγότερο από 40msec με jitter <1 msec. Από τότε πολύς καιρός έχει περάσει (και εμείς σε gigabit ethernet across europe....)

manicx
30-07-10, 10:58
Άρα τα pings είναι τα ίδια με ADSL, δηλαδή 6-7ms στον ISP. Κι εγώ θα είχα τον ίδιο ενδοιασμό με τον Lagman αλλά εφόσον πλέον μιλάμε και για ταχύτητα και για απόκριση που είναι καλύτερα στην πρώτη περίπτωση και τα ίδια στην δεύτερη, τότε με το καλό να μας έλθει! :oneup:

valen_gr
30-07-10, 18:06
και η δεύτερη VHDSL μέσω των Αττικών επικοινωνιών

SHDSL

:)

pelopas1
02-08-10, 14:16
τηλεφώνησα προχτές στα κεντρικά στις βλάβες για να διορθώσουν λίγο το ανέβασμα των mb επειδή είχα μπει σε πρόγραμμα του οτε και μου κατέβασαν την ταχύτητα

εκεί η κοπελιά μου είπε το εξής απίστευτο

η τεχνολογία vdsl θα ξεκινήσει πρώτα από τα νότια προάστια και συγκεκριμένα θα ξεκινήσει από τον ΑΛΙΜΟ

όταν της είπα ότι τα νότια και δυτικά προάστια σε ποσοστό 80% έχουν ταχύτητες άνω των 14 mbps ενώ ο οτε δεν έχει κοιτάξει καθόλου τα ανατολικά και τα βόρεια προάστια...μου είπε ότι "μάλλον" από ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ και πέρα, θα κοιταχτούν και τα εναπομείναντα προάστια

εύγε :down::down::evil:

AssVas
02-08-10, 15:16
μίλησες προφανώς με μία τηλεφωνήτρια που δεν μπορείς να διασταυρώσεις αν αυτό που σού πε ισχύει .
Εγω θα κοίταγα τους Δήμους, ποίος δήμαρχος έχει υπογράψει και κατα πόσο θερμά τη συγκατάθεσή του για το VDSL .

pelopas1
02-08-10, 15:25
μίλησες προφανώς με μία τηλεφωνήτρια που δεν μπορείς να διασταυρώσεις αν αυτό που σού πε ισχύει .
Εγω θα κοίταγα τους Δήμους, ποίος δήμαρχος έχει υπογράψει και κατα πόσο θερμά τη συγκατάθεσή του για το VDSL .

δεν ισχύει αυτό που λες...το έχω ρωτήσει ήδη σε εκπρόσωπο της τοπικής αυτοδιοίκησης στην ΚΕΔΚΕ αλλα και στην ΤΕΔΚΝΑ, ο οποίος μου διαμήνυσε ότι ο οτε όσο αφορά στο θέμα του vdsl ενεργεί αυτοβούλως

απλά έχει μπει κάποιο "δόντι" ωστε να εξυπηρετηθούν πρώτα οι κάτοικοι των νοτίων και δυτικών προαστίων, και μετέπειτα οι κάτοικοι των βορείων και ανατολικών προαστίων....αντί να γίνει με αντικειμενικά κριτήρια η αναβάθμιση δικτύου σε vdsl σε όλες τις περιοχές του λεκανοπεδίου

ubuntubu
02-08-10, 16:07
Κάποιοι δήμαρχοι ζητούν γήπεδα και άλλα γραφικά , ως αντισταθμιστικά ,για την διέλευση των έργων του ΟΤΕ .
Οι δημότες που εξέλεξαν αυτούς τους γυφτοτσομπαναραίους,είναι άξιοι της μοίρας τους.

pelopas1
02-08-10, 17:00
Κάποιοι δήμαρχοι ζητούν γήπεδα και άλλα γραφικά , ως αντισταθμιστικά ,για την διέλευση των έργων του ΟΤΕ .
Οι δημότες που εξέλεξαν αυτούς τους γυφτοτσομπαναραίους,είναι άξιοι της μοίρας τους.

γηπεδα και γραφικα? :lol: κατι ξερεις παραπανω εσυ:lol:

+1

ubuntubu
02-08-10, 17:38
Πολλές περιοχές υποφέρουν από έλλειψη χαλκού είτε γιατί από αμπέλια γινανε οικόπεδα και σε ένα μήνα σπίτια είτε γιατί όπως στην περίπτωση της Παλλήνης ο δήμαρχος δεν δίνει άδεια να σκαφτεί το καινούριο δίκτυο του ΟΤΕ και αυτή τη στιγμή υπάρχουν εργολαβίες 1 εκατομυρίου ευρώ περίπου και δεν μπορεί να γίνει τίποτα.
Ο λόγος ?
Ο δήμαρχος ζητάει από τον ΟΤΕ σαν αντισταθμιστικά οφέλη την κατασκευή από τον ΟΤΕ μια πλευρά κερκίδες στο γήπεδο και 2 παιδικές χαρές.http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1971163&postcount=11

Ο κύριος Γενικός :what: όμως είναι ένα βήμα μπροστά και καλύπτει αυτόβουλα ,τις ανάγκες της τοπικής φιλάθλου κοινωνίας.:rofl:

Σε δηλώσεις του ο κ. Γενικός, τόνισε χαρακτηριστικά: «΄Εμεινα έκπληκτος από τις εγκαταστάσεις που διαθέτει η Ε.Π.Σ. Γρεβενών. Πραγματικά αποτελούν στολίδι για τον τόπο σας. Είχα την ευκαιρία να ξεναγηθώ από τον Πρόεδρο και κοινή μας διαπίστωση είναι ότι αυτό το στολίδι για να ολοκληρωθεί πλήρως, χρειάζεται η τοποθέτηση σκεπάστρου στις κερκίδες. Δηλώνω σήμερα ότι σαν ΟΤΕ, είμαστε έτοιμοι να συνδράμουμε επιχειρησιακά, ώστε το έργο του σκεπάστρου να ολοκληρωθεί έως το τέλος του καλοκαιριού του 2010. Είναι το λιγότερο που μπορούμε να προσφέρουμε απ’ τη μεριά μας, γιατί έτσι αρμόζει και αυτό αξίζει η κοινωνία των Γρεβενών. ΄Ετσι με τις άρτιες κτιριακές υποδομές που διαθέτετε, θα μπορεί ο φίλαθλος κόσμος των Γρεβενών να απολαμβάνει τις παροχές που θα προσφέρει αυτό το κόσμημα. Διασαφηνίζω επίσης ότι δεν θα ζητήσουμε τη συνδρομή κανενός.http://epsgre.blogspot.com/2010/04/blog-post_15.html

Α ρε Παναγή ,τι τραβάμε και δεν το μαρτυράμε.

pelopas1
02-08-10, 18:34
δεν μας φτιαχνει ο γενικος και το γηπεδο του αστερα...μιας και το τωρινο γηπεδο ειναι σε αμπελια?:twisted::worthy:

uncharted
02-08-10, 19:06
δεν ισχύει αυτό που λες...το έχω ρωτήσει ήδη σε εκπρόσωπο της τοπικής αυτοδιοίκησης στην ΚΕΔΚΕ αλλα και στην ΤΕΔΚΝΑ, ο οποίος μου διαμήνυσε ότι ο οτε όσο αφορά στο θέμα του vdsl ενεργεί αυτοβούλως
ιδιωτικη εταιρια ειναι, φυσικα και ενεργει αυτοβουλως


απλά έχει μπει κάποιο "δόντι" ωστε να εξυπηρετηθούν πρώτα οι κάτοικοι των νοτίων και δυτικών προαστίων, και μετέπειτα οι κάτοικοι των βορείων και ανατολικών προαστίων....αντί να γίνει με αντικειμενικά κριτήρια η αναβάθμιση δικτύου σε vdsl σε όλες τις περιοχές του λεκανοπεδίου
κανενα δοντι και ναι, υπαρχει σοβαρο προβλημα στα ΝΠ (τερψιθεα κλπ.)

ps: δεν μενω ΝΠ, αλλα η αληθεια να λεγεται (κι εμενα θα βολευε να ερθει πρωτα στην περιοχη μου, αλλα προεχουν αλλοι)

pelopas1
02-08-10, 19:51
=uncharted;3624346
ps: δεν μενω ΝΠ, αλλα η αληθεια να λεγεται (κι εμενα θα βολευε να ερθει πρωτα στην περιοχη μου, αλλα προεχουν αλλοι)

αυτό ακριβώς συμβαίνει τώρα όπως είπα προηγουμένως....υπάρχει μια βολεψια σε συγκεκριμένες περιοχές, αλλά προέχουν άλλες περιοχές για την αναβάθμιση του δικτύου vdsl ...διότι η συσπείρωση των αναβαθμίσεων σε αυτές τις περιοχές καλύπτει το 80% των αναγκών...εις βάρος άλλων περιοχών όπου το σήμα του adsl2+ η δεν υπάρχει καθολου, η είναι πολλή ασθενείς

........Auto merged post: pelopas1 πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ιδιωτικη εταιρια ειναι, φυσικα και ενεργει αυτοβουλως


εδώ κάνεις ένα λάθος

είναι ιδιωτική εταιρία, η οποία ενεργεί και αποφασίζει αυτοβούλως με το πρόσχημα μιας δημόσιας εταιρίας...εννοώντας τους φακέλους λογαριασμού του ΔΕΚΟ

emeliss
02-08-10, 20:27
είναι ιδιωτική εταιρία, η οποία ενεργεί και αποφασίζει αυτοβούλως με το πρόσχημα μιας δημόσιας εταιρίας...εννοώντας τους φακέλους λογαριασμού του ΔΕΚΟ
Πολύ ζέστη σήμερα, έ;

pelopas1
02-08-10, 20:33
Πολύ ζέστη σήμερα, έ;

παρε air condition

emeliss
02-08-10, 20:41
Έχω και το ρωτάω για "τους φακέλους λογαριασμού του ΔΕΚΟ" (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3624415&postcount=271) και περιέργως δεν μου απαντά...

pelopas1
02-08-10, 21:11
Έχω και το ρωτάω για "τους φακέλους λογαριασμού του ΔΕΚΟ" (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3624415&postcount=271) και περιέργως δεν μου απαντά...

εσύ το βλέπεις διαφορετικά....η ουσία όμως παραμένει ως έχει
μπορεί άλλη εταιρία να κάνει τις αντίστοιχες αναβαθμίσεις, όπως τις κάνει ο οτε?
και χωρίς την "κάλυψη" του δημοσίου?

emeliss
02-08-10, 22:02
Δεν είναι θέμα οπτικής γωνίας.

VDSL στην Ελλάδα μπορεί να βάλει όποια εταιρία έχει την διάθεση και φυσικά τα χρήματα να κάνει κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει καμία κάλυψη ή "κάλυψη" του δημοσίου.

Ntalton
02-08-10, 22:18
Απο δυτικη Ελλαδα, εχουμε καμια ενημερωση για το ποτε θα ερθουν?:whistle:

pelopas1
02-08-10, 22:36
Δεν είναι θέμα οπτικής γωνίας.

VDSL στην Ελλάδα μπορεί να βάλει όποια εταιρία έχει την διάθεση και φυσικά τα χρήματα να κάνει κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει καμία κάλυψη ή "κάλυψη" του δημοσίου.

το κεφάλαιο όμως? και οι γνωριμίες με την εκάστη κυβέρνηση?

κατά την δική σου άποψη, πόσο κεφάλαιο έχουν η μπορούν οι άλλες εταιρίες να ξεκινήσουν τέτοιο εγχείρημά, και γιατί δεν το έχουν ήδη ξεκινήσει?

άρα ο όρος "κάλυψη" δεν είναι τυχαίος, αλλά πραγματικότητα για τα τεκταινόμενα στην χώρα μας

uncharted
03-08-10, 01:24
το κεφάλαιο όμως?
γερμανικο

matelas
03-08-10, 10:46
Απο δυτικη Ελλαδα, εχουμε καμια ενημερωση για το ποτε θα ερθουν?:whistle:

Είχα γράψει πριν λίγο καιρό πως εδώ είχα δεί οπτικές ίνες στα καφάο, αλλά δεν βλέπω να προχωράει. Μόνο τις σωλήνες περάσαν από καφάο σε καφάο, καμπίνες δεν είδα.Στην περιοχή που τα είδα δεν έχει ούτε adsl. ;)

Πρίν λίγες μέρες είχα πάει στο Μεσολόγγι και είδα φρεάτιο μπροστά από καφάο και είχαν σκάψει δίπλα στο καφάο.

Αυτά, πιστεύω πως κάτι γίνετε. ;) Για Πάτρα δεν ξέρω έχω μήνα+ να έρθω. :p

pelopas1
03-08-10, 10:56
γερμανικο
εννοώ και για τις άλλες εταιρίες

Schumipes11
03-08-10, 11:00
Επιλεγμένες περιοχές που ανήκουν στην ελίτ και έχουν μια θέση συγκεκριμένη στην λίστα του ΟΤΕ για την ιδιαίτερη μεταχείριση και αντιμετώπιση των προβλημάτων αυτών που υπάρχουν η θα δημιουργηθούν, ίσως και να απολαύσουν τα 50 - 100, οι υπόλοιποι θα πάρουμε τπτ σε σχέση με αυτούς, και όποιος μπορεί ας το αρνηθεί αυτό.!

:nono:



:mad:

:nono:

:rtfm:

worthy:[/QUOTE]

prodromosfan
03-08-10, 11:00
Δεν είναι θέμα οπτικής γωνίας.

VDSL στην Ελλάδα μπορεί να βάλει όποια εταιρία έχει την διάθεση και φυσικά τα χρήματα να κάνει κάτι τέτοιο. Δεν υπάρχει καμία κάλυψη ή "κάλυψη" του δημοσίου.

oι εναλλακτικοι δεν εχουν αποσβεσει ακομα το adsl, θα κανουν επενδύσεις για vdsl;

pelopas1
03-08-10, 11:24
oι εναλλακτικοι δεν εχουν αποσβεσει ακομα το adsl, θα κανουν επενδύσεις για vdsl;

oι εναλλακτικοί από ότι φαίνεται δεν έχουν το απαραίτητο κεφάλαιο για να προχωρήσουν σε τεχνολογία vdsl

iakinthos
03-08-10, 12:12
Επιλεγμένες περιοχές που ανήκουν στην ελίτ και έχουν μια θέση συγκεκριμένη στην λίστα του ΟΤΕ για την ιδιαίτερη μεταχείριση και αντιμετώπιση των προβλημάτων αυτών που υπάρχουν η θα δημιουργηθούν, ίσως και να απολαύσουν τα 50 - 100, οι υπόλοιποι θα πάρουμε τπτ σε σχέση με αυτούς, και όποιος μπορεί ας το αρνηθεί αυτό.!
Aπό πότε θεωρείται ελίτ η Δυτική Αττική?:hmm:
Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι γενικά, κάπως παραμελημένη σε θέματα υπηρεσιών

Schumipes11
03-08-10, 13:05
Aπό πότε θεωρείται ελίτ η Δυτική Αττική?:hmm:
Γιατί εγώ έχω την εντύπωση ότι είναι γενικά, κάπως παραμελημένη σε θέματα υπηρεσιών

Εξαρτάται πως το βλέπεις, και άλλο το παραμελημένη δλδ πιάνω μια σεβαστή ταχύτητα όχι 24 αλλά ξέρω γω 5-6 και μένω στην Εκαλη,Κηφισιά, εκεί και αν είναι μακριά η ξέρω γω στην Πεντέλη κλπ κλπ , και άλλο το μένω στο Πέραμα η σε άλλο Κεντρικότατο σημείο (κοντά στο κέντρο σε απόσταση κάτω των 2 χλμ), και δεν μπορώ να έχω πάνω από 2 εν έτει 2010 , σωστά η κάνω λάθος? Το ότι το πιλοτικό πρόγραμμα ξεκινάει από αυτές τις περιοχές δεν λέει σε κάποιον τπτ αν αυτό δεν έιναι ειδική μεταχείριση τότε τι άλλο μπορεί να είναι.?

Και μην ξεχνάτε αν ο ΟΤΕ γούσταρε να έχει όλη η χώρα σε όλες τις περιοχές παντού VDSL, τότε να είμαστε σίγουροι οτι αυτό θα γινόταν , και αυτό το γεγονός της ειδικής μεταχείρισης δεν μειώνει την αξία του επιτεύγματος μιλώντας πάντα για τα Ελληνικά δεδομένα, και όχι παγκοσμίως που εκεί έχουν άλλο αναπτυξιακό επίπεδο και έχουν φτάσει πολύ μακρύτερα από πολλές άλλες Ευρωπαϊκες χώρες.

emeliss
03-08-10, 16:45
κατά την δική σου άποψη, πόσο κεφάλαιο έχουν η μπορούν οι άλλες εταιρίες να ξεκινήσουν τέτοιο εγχείρημά, και γιατί δεν το έχουν ήδη ξεκινήσει?

άρα ο όρος "κάλυψη" δεν είναι τυχαίος, αλλά πραγματικότητα για τα τεκταινόμενα στην χώρα μαςΠολλοί, πάρα πολλοί έχουν το απαιτούμενο κεφάλαιο. Και σημερινοί παίκτες της ελληνικής τηλεπικοινωνιακής πραγματικότητας και άλλοι που θα μπορούσαν να γίνουν. Και για να γίνω πιο σαφής, στους παίκτες-εταιρίες τηλεπικοινωνιών δεν υπάρχουν μόνο αυτοί που ασχολούνται αποκλειστικά με ενσύρματες υπηρεσίες.

Δίκτυα πρόσβασης νέας γενιάς δεν θα δούμε εύκολα γιατί το κόστος κατασκευής είναι τεράστιο, το ρίσκο είναι τεράστιο και τα πιθανά έσοδα ελάχιστα.

Τον όρο κάλυψη δεν το καταλαβαίνω. Αν θες το εξηγείς με επιχειρήματα.

Carni
03-08-10, 17:01
Για την ελίτ της δυτικής αττικής που αναφέρθηκε πιο πριν.
Στο Σχιστό Κορυδαλλού μπορεί να υπάρχει miniDslam αλλά υπάρχουν ακόμα και αρκετές γραμμές σε PCM που δεν μπορούν να δουν dsl.
Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια ελίτ εκτός αν μιλάμε για την ελίτ των μεγάλων αστικών κέντρων (που βλέπουμε πρώτοι συνήθως τέτοιες τεχνολογίες) σε αντίθεση με την επαρχία.

pelopas1
03-08-10, 17:05
Πολλοί, πάρα πολλοί έχουν το απαιτούμενο κεφάλαιο. Και σημερινοί παίκτες της ελληνικής τηλεπικοινωνιακής πραγματικότητας και άλλοι που θα μπορούσαν να γίνουν. Και για να γίνω πιο σαφής, στους παίκτες-εταιρίες τηλεπικοινωνιών δεν υπάρχουν μόνο αυτοί που ασχολούνται αποκλειστικά με ενσύρματες υπηρεσίες.

Δίκτυα πρόσβασης νέας γενιάς δεν θα δούμε εύκολα γιατί το κόστος κατασκευής είναι τεράστιο, το ρίσκο είναι τεράστιο και τα πιθανά έσοδα ελάχιστα.
άρα δεν είχα άδικο όταν έλεγα ότι το μοναδικό κεφάλαιο το έχουν μόνο οι γερμανοι με την κάλυψη της κυβέρνησης


Τον όρο κάλυψη δεν το καταλαβαίνω. Αν θες το εξηγείς με επιχειρήματα.

εννοώ πολιτική κάλυψη για το κεφάλαιο, διότι ο οτε ήταν ανέκαθεν δημόσια υπηρεσία, οπότε με την αγορπωλησια στους γερμανους και με την μοναδική τεχνική κάλυψη που παρέχει στην ελλαδα παραμένει ως ιδιωτική επιχείρηση με δημόσιο κεφάλαιο

οι άλλες εταιρίες νομίζεις ότι μπορούν να σηκώσουν τέτοιο βάρος και τεχνογνωσία?

απλά όπως ανέφερα εδώ (όπως και άλλα παιδιά), η υπάρχει "δόντι" όσο αφορά την κάλυψη συγκεκριμένων περιοχών για τις απαραίτητες αναβαθμίσεις, είτε υπάρχει μόνο ενδιαφέρον σε συγκεκριμένες περιοχές, για τους οποίους δικούς τους λόγους

ειδάλλως οι αναβαθμίσεις θα γινόντουσαν με χρονοδιάγραμμα τουλάχιστον για το λεκανοπέδιο της αττικής που αναφέρομαι...και όχι σαν σκορποχώρι, όπου δυστυχώς ο οτε εξακολουθεί να παράσχει τεχνική κάλυψη

emeliss
03-08-10, 17:07
Ιδιωτική επιχείρηση με δημόσιο κεφάλαιο; Καλά κρασιά :drunk:

Το δόντι για τις συγκεκριμένες περιοχές δεν ξέρω που το βλέπεις αφού δεν υπάρχει εμπορική υπηρεσία vdsl πουθενά ακόμα στην Ελλάδα, ούτε φαίνεται να είμαστε κοντά στο ξεκίνημα της.

pelopas1
03-08-10, 18:10
Ιδιωτική επιχείρηση με δημόσιο κεφάλαιο; Καλά κρασιά :drunk:

όπως το βλέπεις εσύ


Το δόντι για τις συγκεκριμένες περιοχές δεν ξέρω που το βλέπεις αφού δεν υπάρχει εμπορική υπηρεσία vdsl πουθενά ακόμα στην Ελλάδα, ούτε φαίνεται να είμαστε κοντά στο ξεκίνημα της.

όπως φαίνεται με την υπάρχουσα κατάστασή αναβαθμίσεων του οτε, το οποίο δυστυχώς θα ισχύει και στην περίπτωση των vdsl συνδέσεων όταν ανακοινωθούν οι αναβαθμίσεις

uncharted
03-08-10, 19:45
φυσικα και υπαρχει επιχειρησιακο σχεδιο, δεν γινονται στην τυχη ριχνοντας ζαρια οι αναβαθμισεις, ουτε με βυσματα/δοντια (δεν ζουμε στο 80)

για περισσοτερα RTFM (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3527118&postcount=214)

pelopas1
03-08-10, 19:52
φυσικα και υπαρχει επιχειρησιακο σχεδιο, δεν γινονται στην τυχη ριχνοντας ζαρια οι αναβαθμισεις, ουτε με βυσματα/δοντια (δεν ζουμε στο 80)

για περισσοτερα RTFM (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3527118&postcount=214)

με βάση τα στοιχειά των χρηστών που έχουν καταγραφεί εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=381387

δεν ισχύουν αυτά που λες

uncharted
03-08-10, 19:54
με βάση τα στοιχειά των χρηστών που έχουν καταγραφεί εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=381387

δεν ισχύουν αυτά που λες
διαβασες τα PDF και με διαψευδεις?

ps: το νημα που παραθετεις ουδεμια σχεση εχει με vdsl

pelopas1
03-08-10, 20:21
διαβασες τα PDF και με διαψευδεις?

ps: το νημα που παραθετεις ουδεμια σχεση εχει με vdsl

εχει σχεση με τις αναβαθμισεις περιοχων, καθως δε και με τα προβληματα αναβαθμισεων adsl2+....οπου τα ιδια προβληματα θα ισχιουν μελλοντικα και για αναβαθμισεις vdsl

διαβασε τα posts και θα δεις ποιες περιοχες εχουν ευνοηθει και ποιες οχι

πιθανως εισαι και εσυ στις ευνοουμενες περιοχες (και αν ναι ποια ειναι?) που οι αναβαθμισεις εχουν ηδη γινει χωρις προβληματα (η μηδενικα προβληματα...λογω ταχυτητων 8 εως 10 mbps που μπορει να εχουν)

και τελος επειδη εχουμε βγει off topic εγω βγαινω απο το game

ας σου απαντησει και αλλο μελος στα λεγομενα μου

uncharted
03-08-10, 21:11
εχει σχεση με τις αναβαθμισεις περιοχων, καθως δε και με τα προβληματα αναβαθμισεων adsl2+....οπου τα ιδια προβληματα θα ισχιουν μελλοντικα και για αναβαθμισεις vdsl
δεν εχεις διαβασει τα PDF και φυσικα ουτε εχεις καταλαβει τι σημαινει τοπολογια FTTC/FTTN


πιθανως εισαι και εσυ στις ευνοουμενες περιοχες (και αν ναι ποια ειναι?) που οι αναβαθμισεις εχουν ηδη γινει χωρις προβληματα (η μηδενικα προβληματα...λογω ταχυτητων 8 εως 10 mbps που μπορει να εχουν)
το βρηκες

εκαλη, γειτονακι ειμαι με την αλεξανδρατου

φυσικα εδω εχουμε ολοι FTTH, ο ποταπος χαλκος ειναι για την πλεμπα

EvilHawk
03-08-10, 21:26
πιθανως εισαι και εσυ στις ευνοουμενες περιοχες (και αν ναι ποια ειναι?) που οι αναβαθμισεις εχουν ηδη γινει χωρις προβληματα (η μηδενικα προβληματα...λογω ταχυτητων 8 εως 10 mbps που μπορει να εχουν)

Η περιοχή του Αλίμου είναι μια από τις μη ευνοημένες, υπάρχουν περιοχές που με την βία συγχρονίζουν σε απλό adsl, για να μην πω ότι δεν συγχρονίζουν καθόλου και είναι καθόλα λογικό να επιλεγεί απο τις πρώτες για την ανάπτυξη vdsl ...

pelopas1
03-08-10, 21:55
Η περιοχή του Αλίμου είναι μια από τις μη ευνοημένες, υπάρχουν περιοχές που με την βία συγχρονίζουν σε απλό adsl, για να μην πω ότι δεν συγχρονίζουν καθόλου και είναι καθόλα λογικό να επιλεγεί απο τις πρώτες για την ανάπτυξη vdsl ...

το ειπα στην κοπελια του οτε, οτι "συμπτωματικα" εχουν κοιταξει μονο τα δυτικα και τα νοτια προαστεια, διχως να δειξουν επεισης την "ευαισθησια" τοσο δε για τα ανατολικα προαστεια, οσο δε και τα βορεια προαστεια

και μου ειπε "θα δουμε" απο χριστουγεννα και περα

καταλαβαινεις λοιπον οτι δεν υπαρχει χρονοδιαγραμμα που δηλωνουν καποιοι εδω μεσα, αλλα ενα ειδος αχταρμα οσο αφορα τις αναβαθμισεις

ειδαλλως θα λειτουργουσαν πραγματι με χρονοδιαγραμμα λεγοντας οτι για τις ταδε περιοχες θα αρχισουμε τοτε και για τοσο χρονικο διαστημα...το ιδιο επεισης και σε αλλες περιοχες με το ιδιο χρονοδιαγραμμα

εγω δεν αμφιβαλλω οτι δεν υπαρχουν προβληματα στην συγκεκριμενη περιοχη, αλλα ομως τα ιδια και χειροτερα προβληματα υπαρχουν και σε αλλες περιοχες σε αλλα γεογραφικα μηκη και πλατη της αττικης....και μην πω της ελλαδος

απλα εχουν δωσει μια περιεργη εμφαση και υποστηριξη σε συγκεκριμενα σημεια των δυτικων και νοτιων προαστειων

κατι που καταγραφεται απο τα παραπονα χρηστων εδω μεσα και με τα οποια προβληματα συνδεσεων εχουν

uncharted
03-08-10, 22:56
την στρατηγικη μιας εταιριας δεν την καθοριζει η κοπελιτσα στο CC, αυτη απλα παιζει τον ρολο "αναχωματος"

συνεπως δεν φταιει αυτη, φταις εσυ που "εδεσες κομπο" ο,τι σου ειπε, ενω ειναι σχεδον βεβαιο οτι ουτε αυτη γνωριζει τι εστι VDSL/FTTC

pelopas1
03-08-10, 23:14
την στρατηγικη μιας εταιριας δεν την καθοριζει η κοπελιτσα στο CC, αυτη απλα παιζει τον ρολο "αναχωματος"

συνεπως δεν φταιει αυτη, φταις εσυ που "εδεσες κομπο" ο,τι σου ειπε, ενω ειναι σχεδον βεβαιο οτι ουτε αυτη γνωριζει τι εστι VDSL/FTTC

λοιπον για να κλεισουμε το θεμα

εσυ απο οτι φαινεται εισαι απο τους ευνοουμενους οσο αφορα την αναβαθμιση , και την οποια ταχυτητα εχεις στην περιοχη σου...απο την αλλη ομως δεν εννοεις να βλεπεις οτι το προβλημα υφισταται και σε αλλες περιοχες με χειροτερα προβληματα αναβαθμισεων, απο αυτα στα οποια εχει επικεντρωθει ο οτε

η κοπελα μου ειπε οτι ισχυει εδω μεσα(σαφεστατα γνωριζει κατι παραπανω απο οποιονδηποτε user οσο αφορα τις οποιες ειδησεις για τωρινες η μελοντικες αναβαθμισεις σε προβληματικες περιοχες)....στο οτι οντως ο οτε ναι μεν κανει αναβαθμισεις αλλα σε συγκεριμενα σημεια.......και οπου δυστυχως σε αγνωστο χρονικο οριο θα γινουν και οι εναπωμεινωντες αναβαθμισεις σε αλλες περιοχες, οπου οποσδηποτε εχουν γινει καταγγελειες στα αρμοδια μαγαζια του οτε λογω προβληματων αναβαθμισεων

μακαρι να δουμε καποιο "φως στο τουνελ" μεχρι το τελος του ετους...αλλα πολυ αμφιβαλλω στο εαν και ποτε γινουν αναβαθμισεις με γραμμες vdsl εφοσον μεχρι στιγμης δεν εχουν γινει εργα αναπτυξης (σκαψιμο δρομου για οπτικες ινες) σε ολη την περιοχη της αθηνας

και το τραγικο το οποιο βλεπουμε ολοι μας?

αντι να ζητησουν οι δημοι να τοποθετηθοπυν minidslams σε διαφορες περιοχες που αντιμετωπιζουν προβληματα ταχυτητων ωστε οι ταχυτητες να ειναι ανω των 8 mbps....ευελπιστουν οτι με την ελευση της τεχνολογιας vdsl (οποτε και αν ερθει) θα λυθει το προβλημα

εγω προσωπικα δεν βλεπω φως στην ακρη του τουνελ....εαν δεν αλλαξουν την νοοτροπια τους απο εδω και περα

@ ADSLgr.com All rights reserved.