PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

dpa2006
04-09-10, 10:57
δοκιμαστικά έχει ξεκινήσει σε πολύ λίγους πελάτες!εμπορικά αρχές με μέσα 2011 μάλλον....αισιοδοξία...:p

ευχαριστώ για την απάντηση,sorry για το καθυστερημένο reply.:)

Hetfield
04-09-10, 18:01
Τις προαλλες εντοπισα κι εγω ενα χαντακι στην περιοχη της Κυψελης, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως που (Κυψελης, Κερκυρας ή Αιγινης; )!

pelopas1
05-09-10, 16:28
Το Πολύδροσο έχει επιλεχθεί σε άμεση αναβάθμιση, η Πεύκη ανήκει σε μακροπρόθεσμο πρόγραμμα... αυτό το κατάλαβες?:cool:

"Harry" γιατί δεν μιλάς που έχεις κινήσει γη και ουρανό ώστε να γίνει το Πολύδροσο σαν το HongKong!!!:worthy:

ναι αλλα δεν γνωριζεις κατι
η λυκοβρυση η οποια θα ενωθει με την πευκη, εχει απο περσυ το σεπτεβριο minidslam στο δημαρχειο της

αρα ισχυει οτι ειχα πει στο παρελθον

κανουν αναβαθμισεις οπου θελουν, χωρις προγραμμα και σχεδιο, διοτι δυστυχως οπως ανεφερε και ο wesker πριν, οντως οι τεχνικοι γνωριζουν το προβλημα αναβαθμισης, αλλα κατα περιεργο τροπο δεν μπορουν να κανουν αναφορα στα κεντρικα για την τοποθετηση minidslam στην περιοχη μας

το εχω ψσξει παρα πολυ το θεμα, και οντως το θεμα των αναβαθμισεων εχει καταντησει ενα ειδος x-files otenet

ΥΓ¨¨ και μεχρι να μας ερθει η αναβαθμιση.....ασ αρκεστουμε στην φαρμακευτικη αγωγη που θα μας ορισει ο doc lol

agrelaphon
05-09-10, 18:03
ναι αλλα δεν γνωριζεις κατι
η λυκοβρυση η οποια θα ενωθει με την πευκη, εχει απο περσυ το σεπτεβριο minidslam στο δημαρχειο της

αρα ισχυει οτι ειχα πει στο παρελθον

κανουν αναβαθμισεις οπου θελουν, χωρις προγραμμα και σχεδιο, διοτι δυστυχως οπως ανεφερε και ο wesker πριν, οντως οι τεχνικοι γνωριζουν το προβλημα αναβαθμισης, αλλα κατα περιεργο τροπο δεν μπορουν να κανουν αναφορα στα κεντρικα για την τοποθετηση minidslam στην περιοχη μας

το εχω ψσξει παρα πολυ το θεμα, και οντως το θεμα των αναβαθμισεων εχει καταντησει ενα ειδος x-files otenet

ΥΓ¨¨ και μεχρι να μας ερθει η αναβαθμιση.....ασ αρκεστουμε στην φαρμακευτικη αγωγη που θα μας ορισει ο doc lol
Έχω σχηματίσει την εντύπωση, οτι κατά έναν περίεργο τρόπο νομίζεις οτι ο ΟΤΕ οφήλει να δώσει λογαριασμό πού και πότε θα κάνει αναβάθμηση.
Ή κάνω λάθος ? :cool:

Georgevtr
05-09-10, 18:11
Έχω σχηματίσει την εντύπωση, οτι κατά έναν περίεργο τρόπο νομίζεις οτι ο ΟΤΕ οφήλει να δώσει λογαριασμό πού και πότε θα κάνει αναβάθμηση.
Ή κάνω λάθος ? :cool:

Όλες οι εταιρίες ωφείλουν να ενημερώνουν τους πελάτες τους.
Το ίδιο πράττει και ο Οτε. (http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/OTEMainPage)

adams
05-09-10, 18:13
Τις προαλλες εντοπισα κι εγω ενα χαντακι στην περιοχη της Κυψελης, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως που (Κυψελης, Κερκυρας ή Αιγινης; )!

Στην Ευβοίας περασαν οπτικές ίνες :oneup: Δεν κοίταξα όμως για dslam στα καφαο.

agrelaphon
05-09-10, 18:38
Όλες οι εταιρίες ωφείλουν να ενημερώνουν τους πελάτες τους.
Το ίδιο πράττει και ο Οτε. (http://www.ote.gr/portal/page/portal/OTEGR/OTEMainPage)

Τι σχέση έχει το λλλινκ που δίνεις? Όταν ο ΟΤΕ αναβαθμίσει, θα σε ενημερόσει :p

pelopas1
05-09-10, 19:00
Έχω σχηματίσει την εντύπωση, οτι κατά έναν περίεργο τρόπο νομίζεις οτι ο ΟΤΕ οφήλει να δώσει λογαριασμό πού και πότε θα κάνει αναβάθμηση.
Ή κάνω λάθος ? :cool:
σωστοτατος
διοτι οπως θα εχεις ηδη προσεξει ολες οι αναβαθμισεις εχουν γινει στα νοτια προαστεια, και οπου μολις τωρα ξεκιναει για τα ανατολικα προαστεια...αλλα για τα βορεια προαστεια ακομα τιποτα
αλλωστε ειναι η μονη δημοσια-ιδιωτικη εταιρια η οποια συγκαταλεγεται στις ΔΕΚΟ, οποτε σαφεστατα θα πρεπει οχι μονο να δινει λογαριασμο, αλλα να ξεκιναει και τις απαραιτητες αναβαθμισεις σε περιοχες που υπαρχει εντονοτατο προβλημα αναβαθμισεων adsl2+ λογω πολλυ μεγαλης αποστασης παροχης adsl γραμμων 2,5 χιλιομετρων απο τα κεντρικα του οτε στην κηφησιας

και ποσο μαλλον οπως τονισα πριν γνωριζουν και οι ιδιοι οι τεχνικοι τα προβληματα αυτα, αλλα κατα περιεργο τροπο δεν μπορουν να τα αναφερουν στα κεντρικα

για ψαξε λιγο το θεμα με τους τεχνικους, για να μαθουμε τι παιζεται ?

emeliss
05-09-10, 19:49
αλλωστε ειναι η μονη δημοσια-ιδιωτικη εταιρια η οποια συγκαταλεγεται στις ΔΕΚΟ
Δεν θα σταματήσεις ποτέ να γράφεις ανακρίβειες;

uncharted
05-09-10, 20:01
Δεν θα σταματήσεις ποτέ να γράφεις ανακρίβειες;
τι ασχολεισαι βρε συ, αφου τον ξερεις :p

maik
05-09-10, 20:17
Να κανουμε μια λαικη συνελευση να αποφασισουν οι πολιτες.
Ισως και δημοψηφισμα.

pelopas1
05-09-10, 20:47
emeliss+ uncharted

οι ανακριβειες για εσας, ερχοντες στις αρχες του μηνα , παρεα με την δεη και την ευδαπ...κατα διαβολικη συμπτωση με τους ιδιους φακελους

uncharted
05-09-10, 20:54
emeliss+ uncharted

οι ανακριβειες για εσας, ερχοντες στις αρχες του μηνα , παρεα με την δεη και την ευδαπ...κατα διαβολικη συμπτωση με τους ιδιους φακελους
newsflash: ο ΟΤΕ πουληθηκε πριν σκασει μυτη η τροικα :whistle:

danaos
05-09-10, 21:13
Στην Νεα Φιλαδελφεια περασαν οπτικες ινες :)

pelopas1
05-09-10, 21:19
και υπαρχει και ενας αλλος παραγοντας

πολιτικο μεσον, για να γινουν εκει οι απαραιτητες αναβαθμισεις........ισχυει οντως με τις πραξεις του οτε σε μερικες περιοχες του λεκανοπεδιου

agrelaphon
05-09-10, 21:20
σωστοτατος
διοτι οπως θα εχεις ηδη προσεξει ολες οι αναβαθμισεις εχουν γινει στα νοτια προαστεια, και οπου μολις τωρα ξεκιναει για τα ανατολικα προαστεια...αλλα για τα βορεια προαστεια ακομα τιποτα
...

και ποσο μαλλον οπως τονισα πριν γνωριζουν και οι ιδιοι οι τεχνικοι τα προβληματα αυτα, αλλα κατα περιεργο τροπο δεν μπορουν να τα αναφερουν στα κεντρικα

για ψαξε λιγο το θεμα με τους τεχνικους, για να μαθουμε τι παιζεται ?

1. Eλλάδα δεν είναι μόνο Αθήνα, μην το ξεχνάς αυτό

2. Δεν παίζεται τίποτα με τους τεχνικούς. Ο καθένας μπορεί να αναφέρει κάποιο πρόβλημα στον τεχνικό διευθυντή π.χ. Οι τεχνικοί κάνουν τη δουλειά τους, δεν είναι για να καταγράφουν παράπονα. ;)

pelopas1
05-09-10, 21:35
1. Eλλάδα δεν είναι μόνο Αθήνα, μην το ξεχνάς αυτό

2. Δεν παίζεται τίποτα με τους τεχνικούς. Ο καθένας μπορεί να αναφέρει κάποιο πρόβλημα στον τεχνικό διευθυντή π.χ. Οι τεχνικοί κάνουν τη δουλειά τους, δεν είναι για να καταγράφουν παράπονα. ;)

1) εγω για αθηνα μιλησα

2) η διευθυντρια στα κεντρικα μου ειπε οτι οι διευθυντες των τεχνικων ειναι αναγκασμενοι να κανουν αναφορες στα κεντρικα τις κηφησιας, ειται για παραλληψεις minidslam ειται για προβληματα συνδεσεων

τωρα γιατι δεν τα πραγματοποιουν? ελα πες μου

xmperop1
05-09-10, 22:31
1) εγω για αθηνα μιλησα

2) η διευθυντρια στα κεντρικα μου ειπε οτι οι διευθυντες των τεχνικων ειναι αναγκασμενοι να κανουν αναφορες στα κεντρικα τις κηφησιας, ειται για παραλληψεις minidslam ειται για προβληματα συνδεσεων

τωρα γιατι δεν τα πραγματοποιουν? ελα πες μου

Τόσο σίγουρος είσαι για αυτά που πετάς?
Και γιατί θα πρέπει όλα να γυρνάνε γύρω από εμάς η ακόμα χειρότερα γύρω από το θέλω κάποιων?
Και ο ΟΤΕ δεν είναι ΔΕΚΟ,νισάφι πια.

rexdimos
05-09-10, 22:44
<<διοτι οπως θα εχεις ηδη προσεξει ολες οι αναβαθμισεις εχουν γινει στα νοτια προαστεια, και οπου μολις τωρα ξεκιναει για τα ανατολικα προαστεια...αλλα για τα βορεια προαστεια ακομα τιποτα>>
δεν νομιζω νοτια σημερα πηρα για conx αλλα ακομα δεν....και μενω γλυφαδα

flamelab
05-09-10, 22:52
Καποιος με VDSL ρε παιδιά, δεν υπαρχει στο φόρουμ ; :p

Τι στο καλο :p

pelopas1
05-09-10, 23:45
Τόσο σίγουρος είσαι για αυτά που πετάς?
Και γιατί θα πρέπει όλα να γυρνάνε γύρω από εμάς η ακόμα χειρότερα γύρω από το θέλω κάποιων?
Και ο ΟΤΕ δεν είναι ΔΕΚΟ,νισάφι πια.

οπως ξαναειπα, εχω ασχοληθει με το προβλημα αναβαθμισεων στην περιοχη μου, ξερωντας τους υπευθυνους του οτε, τοσο στα κεντρικα, αλλα και στην περιοχη της πατησιων

δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...και οπως ειπα και πριν εχει πεσει και πολιτικο βυσμα σε μερικες περιοχες, ωστε πρωτα να αναβαθμιστουν αυτες, και μετεπειτα αλλες περιοχες

αλλωστε εαν παρατηρησεις, ο σχεδιασμος των αναβαθμισεων εγινε με βαση αυτο το σχεδιο, και οχι ως προαστεια οπου επρεπε να αναβαθμιστουν σε χ χρονικο οριζοντα

ο οτε ειναι πραγματι Δεκο, διοτι η τιμολογιακη πολιτικη, οσο δε και η αναβαθμιση διαδυκτιου περνανε πρωτα απο τον οτε

υπαρχουν ενα σωρο παραδειγματα για τα οσα αναφερω εγω, αλλα και αλλα μελη εδω μεσα....διαβασε ολα τα posts απο το νημα του οτε

sdikr
05-09-10, 23:50
οπως ξαναειπα, εχω ασχοληθει με το προβλημα αναβαθμισεων στην περιοχη μου, ξερωντας τους υπευθυνους του οτε, τοσο στα κεντρικα, αλλα και στην περιοχη της πατησιων

δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...και οπως ειπα και πριν εχει πεσει και πολιτικο βυσμα σε μερικες περιοχες, ωστε πρωτα να αναβαθμιστουν αυτες, και μετεπειτα αλλες περιοχες

αλλωστε εαν παρατηρησεις, ο σχεδιασμος των αναβαθμισεων εγινε με βαση αυτο το σχεδιο, και οχι ως προαστεια οπου επρεπε να αναβαθμιστουν σε χ χρονικο οριζοντα

ο οτε ειναι πραγματι Δεκο, διοτι η τιμολογιακη πολιτικη, οσο δε και η αναβαθμιση διαδυκτιου περνανε πρωτα απο τον οτε

υπαρχουν ενα σωρο παραδειγματα για τα οσα αναφερω εγω, αλλα και αλλα μελη εδω μεσα....διαβασε ολα τα posts απο το νημα του οτε

από όσο άκουσα το vdsl θα αργήσει σε κάποιες ανηφορικές περιοχές, είναι δυστυχώς περιορισμός της τεχνολογίας, :p

xmperop1
05-09-10, 23:57
οπως ξαναειπα, εχω ασχοληθει με το προβλημα αναβαθμισεων στην περιοχη μου, ξερωντας τους υπευθυνους του οτε, τοσο στα κεντρικα, αλλα και στην περιοχη της πατησιων

δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...και οπως ειπα και πριν εχει πεσει και πολιτικο βυσμα σε μερικες περιοχες, ωστε πρωτα να αναβαθμιστουν αυτες, και μετεπειτα αλλες περιοχες

αλλωστε εαν παρατηρησεις, ο σχεδιασμος των αναβαθμισεων εγινε με βαση αυτο το σχεδιο, και οχι ως προαστεια οπου επρεπε να αναβαθμιστουν σε χ χρονικο οριζοντα

ο οτε ειναι πραγματι Δεκο, διοτι η τιμολογιακη πολιτικη, οσο δε και η αναβαθμιση διαδυκτιου περνανε πρωτα απο τον οτε

υπαρχουν ενα σωρο παραδειγματα για τα οσα αναφερω εγω, αλλα και αλλα μελη εδω μεσα....διαβασε ολα τα posts απο το νημα του οτε

Η τιμολογιακή πολιτική περνάει ουσιαστικά πρώτα από την ΕΕΤΤ και το δίκτυο είναι δικό του,η να το ελαφρύνουμε το διαχειρίζεται.
Και γιατί θα έπρεπε να δίνει λόγο για το τι κάνει στο ακραίο δίκτυο η στο δίκτυο κορμού?
Υπάρχει και κάτι που λέγεται επειχειρηματικό σχέδιο.

pelopas1
05-09-10, 23:58
από όσο άκουσα το vdsl θα αργήσει σε κάποιες ανηφορικές περιοχές, είναι δυστυχώς περιορισμός της τεχνολογίας, :p

εχεις καλη μνημη, σχετικα με καποιο παλιο post:lol::twisted:

ThReSh
05-09-10, 23:59
δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...και οπως ειπα και πριν εχει πεσει και πολιτικο βυσμα σε μερικες περιοχες, ωστε πρωτα να αναβαθμιστουν αυτες, και μετεπειτα αλλες περιοχες

ναι αλλά βόρεια προάστια τόσοι πολιτικοί μένουν, γμτ δλδ :oops:

pelopas1
06-09-10, 00:00
Η τιμολογιακή πολιτική περνάει ουσιαστικά πρώτα από την ΕΕΤΤ και το δίκτυο είναι δικό του,η να το ελαφρύνουμε το διαχειρίζεται.
Και γιατί θα έπρεπε να δίνει λόγο για το τι κάνει στο ακραίο δίκτυο η στο δίκτυο κορμού?
Υπάρχει και κάτι που λέγεται επειχειρηματικό σχέδιο.

το θεμα ειναι οτι στην ΕΕΤΤ δεν φτανουν κατηγοριες οσο αφορα την ελλειψη υποδομων...ειδαλλως θα ειχαν αλλαξει πολλα σε τοσο μεγαλο χρονικο διαστημα που διαρκουν και συνεχιζονται οι "υποδομες/αναβαθμισεις"

........Auto merged post: pelopas1 πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ναι αλλά βόρεια προάστια τόσοι πολιτικοί μένουν, γμτ δλδ :oops:

υπαρχουν περιοχες που δεν μενουν πολιτικοι, αλλα απλοι υπαλληλοι της βουλης :lol:

uncharted
06-09-10, 00:12
ο οτε ειναι πραγματι Δεκο, διοτι η τιμολογιακη πολιτικη, οσο δε και η αναβαθμιση διαδυκτιου περνανε πρωτα απο τον οτε
και η ΕΕΤΤ τι κανει? κραταει το φαναρι? :p


ναι αλλά βόρεια προάστια τόσοι πολιτικοί μένουν, γμτ δλδ :oops:
δεν ασχολουνται με μεγαμπιτια οι πολιτικοι, εχουν πιο ακριβα hobbies :rolleyes:

ThReSh
06-09-10, 00:24
ναι αλλά τα παιδιά τους, τα εγγόνια τους, άτομα/γείτονες που θα τους έχουν βύσματα? :p

είναι αλυσίδα :oops:

kover
06-09-10, 07:29
Βασικά για το πολύδροσο άκυρο. Ενώ περάσαν πολλά χιλιόμετρα οπτικών τελικά τα θάψανε και δεν έμεινε τίποτα στην επιφάνεια που να περιμένει καμπίνα. Σόρυ για τη παραπληροφόρηση.

harskouf
06-09-10, 09:04
Ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να παρέχει καθολική υπηρεσία (είναι δηλαδή υποχρεωμένος να την παρέχει σε όλους) ως προς την τηλεφωνία. Ως προς το ADSL/VDSL έχει τις ίδιες υποχρεώσεις ως προς την κάλυψη, που έχουν και όλοι οι άλλοι πάροχοι. Το πρόγραμμα ανάπτυξης του δικτύου VDSL έχει σε μεγάλο μέρος του ήδη φτιαχτεί και τα κριτήρια είναι κυρίως οικονομοτεχνικά (μικρότερο κόστος εκσαφής, πυκνότητα πλυθησμού)...αλλά και η ευκολία με την οποία δίνεται η άδεια για τα χωματουργικά που απαιτούνται. Τα έργα αυτά έχουν μεγάλα κόστη και συνήθως ξεκινάς πρώτα απο εκεί που θα έχεις πιο γρήγορη απόσβεση της επένδυσης.

ubuntubu
06-09-10, 17:43
Ο Νόμος 3429/2005 ορίζει ως ΔΕΚΟ "κάθε ανώνυμη εταιρεία, στην οποία το ελληνικό δημόσιο δύναται να ασκεί άμεσα ή έμμεσα αποφασιστική επιρροή, λόγω της συμμετοχής του στο μετοχικό της κεφάλαιο ή της χρηματοοικονομικής συμμετοχής του ή των κανόνων που τη διέπουν"

Παλιότερες ΔΕΚΟ που στο μεταξύ ιδιωτικοποιήθηκαν:


Οργανισμός Τηλεπικοινωνιών Ελλάδος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%B D%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%8E%CE%BD_%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%BF%CF%82) (25% του μετοχικού κεφαλαίου κατέχει το Ελληνικό Δημόσιο, 25% η Deutsche Telekom (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=Deutsche_Telekom&action=edit&redlink=1))
Ολυμπιακές Αερογραμμές (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BB%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%91%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%A D%CF%82)
Εθνική Τράπεζα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%B8%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%A4%CF%81%CE%AC%CF%80%CE%B5%CE%B6%CE%B1) (12,3% του μετοχικού κεφαλαίου κατέχουν ελληνικά ΝΠΔΔ)
Ελληνικά Ναυπηγεία Σκαραμαγκά (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%9D%CE%B1%CF%85%CF%80%CE%B7%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1_%CE%A3%CE%BA%CE% B1%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%AC)
Ελληνική Βιομηχανία Οχημάτων (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%92%CE%B9%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1_%CE%9F%CF% 87%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD)
ΑΓΕΤ (http://el.wikipedia.org/w/index.php?title=%CE%91%CE%93%CE%95%CE%A4&action=edit&redlink=1)

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%95%CE%9A%CE%9F

tsomis
08-09-10, 13:20
Ξερει κανεις Ζωγραφου,Ιλισια που τα εχουν σκαψει ολα
αν ειναι οπτικες;
Του ΟΤΕ ειναι αλλα δεν ξερω σιγουρα για οπτικες.

Georgevtr
08-09-10, 13:43
Περιοχή αεροδρομίου Μακεδονία,έως Α/Κ περαίας είναι όλα έτοιμα.

Kolofotias
08-09-10, 16:10
Περιοχή αεροδρομίου Μακεδονία,έως Α/Κ περαίας είναι όλα έτοιμα.

Καμιά φωτό;όχι ότι δεν σε πιστεύουμε αλλά να ξέρουμε τι περιμένουμε να δούμε και στις δικιές μας γειτονιές....

apostolt
08-09-10, 17:09
Ξερει κανεις Ζωγραφου,Ιλισια που τα εχουν σκαψει ολα
αν ειναι οπτικες;
Του ΟΤΕ ειναι αλλα δεν ξερω σιγουρα για οπτικες.

Οπτικες ειναι.Σημερα περασαν και εριξαν τις αναμονες μεσα στα φρεατια (οπου υπηρχαν) διπλα απο τα παλια καφαο, δεν εχουν αλλαξει τα καφαο ακομα.Δεν ξερω ομως αν περασαν τις οπτικες μεσα στις σωληνες ακομα......

tsomis
08-09-10, 18:11
Ευχαριστω.
Καλα καταλαβα.

ubuntubu
08-09-10, 22:45
Επειδή θα τα βρούμε μπροστά μας.

Η τοποθέτηση ADSL dslam στα καφάο και η εισαγωγή νέων τεχνολογιών ( VDSL2 ) διαταράσσει την λειτουργία των άλλων παρόχων.
Έτσι η Swisscom μελετά τρόπους αποφυγής αυτών των προβλημάτων (απομάκρυνση των dslam απο τα καφάο) και εφαρμογή PSD masks που αντιμετωπίζουν "δίκαια" τις εγκατεστημένες τεχνολογίες.

http://www.swisscom.ch/FxRes/NR/rdonlyres/47FBE349-AF05-4970-A3A2-B6A481523D03/0/ForumSpectrummanagement_05102009.pdf

-21grams
08-09-10, 23:02
Οπτικες ειναι.Σημερα περασαν και εριξαν τις αναμονες μεσα στα φρεατια (οπου υπηρχαν) διπλα απο τα παλια καφαο, δεν εχουν αλλαξει τα καφαο ακομα.Δεν ξερω ομως αν περασαν τις οπτικες μεσα στις σωληνες ακομα......"εριξαν τις αναμονες" = :?:

@ubuntubu
Η φράση "διαταράσσει την λειτουργία των άλλων παρόχων" είναι κάπως ασαφής.
Αναφέρεσαι σε ισχυρές παρεμβολές που πιθανόν να καταστήσουν άχρηστες τις γραμμές των συνδρομητών εναλλακτικών providers (π.χ. συχνά disconnections) ή κάτι πιο ήπιο; (π.χ. μείωση ταχύτητας συγχρονισμού κατά μερικά kbps)
Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι ΣΟΒΑΡΟ.

apostolt
08-09-10, 23:14
"εριξαν τις αναμονες" = :?:


Ναι είναι λίγο δυσνόητο, λέγοντας αναμονή εννοώ τις σωλήνες(έχουν μια ονομασία και αυτές αλλά δεν την γνωρίζω) που μέσα βάζουν τις οπτικές. Τιε τελευταιες μέρες τις είχαν χύμα να εξέχουν από τον σκαμμένο δρόμο , σημερα ομως ειδα πως περασαν τις σωληνες αυτες μεσα στα φρεατια του Οτε, δεν γνωριζω ομως αν εχουν περασει οπτικες μεσα σε αυτες(το πιθανοτερο είναι πως όχι).

ubuntubu
08-09-10, 23:32
@ubuntubu
Η φράση "διαταράσσει την λειτουργία των άλλων παρόχων" είναι κάπως ασαφής.
Αναφέρεσαι σε ισχυρές παρεμβολές που πιθανόν να καταστήσουν άχρηστες τις γραμμές των συνδρομητών εναλλακτικών providers (π.χ. συχνά disconnections) ή κάτι πιο ήπιο; (π.χ. μείωση ταχύτητας συγχρονισμού κατά μερικά kbps)
Σε κάθε περίπτωση, το θέμα είναι ΣΟΒΑΡΟ.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3647614#post3647614

Θεωρώ αδιανόητο τόσο η ΕΕΤΤ όσο και οι άλλοι πάροχοι ,να μην γνωρίζουν τις συνέπειες της κίνησης αυτής του ΟΤΕ .

Μάλλον έχουν βρεί κάποια λύση,ίσως και παρόμοια με τους Ελβετούς.
Σε αντίθετη περίπτωση ,θα τρέχουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.

karavagos
09-09-10, 02:23
Ο ΟΤΕ ισχυρίζεται ότι χρησιμοποιεί PSD masks με όσο το δυνατόν λιγότερες παρεμβολές.
Από την άλλη η ΕΕΤΤ και οι πάροχοι προσπαθούν να βρουν τι θα κάνουν με την χονδρική διάθεση αυτή τη στιγμή.

psyxakias
09-09-10, 02:58
Από την άλλη η ΕΕΤΤ και οι πάροχοι προσπαθούν να βρουν τι θα κάνουν με την χονδρική διάθεση αυτή τη στιγμή.Μήπως ετοιμάζουν τρισάγιο (ΟΤΕ, ΕΕΤΤ, αλλοι πάροχοι) στη μνήμη του LLU, αν δεν καταφέρουν να κάνουν επενδύσεις και καταφέρει να δώσει VDSL διαθεσιμότητα (λιανική & χονδρική) σε αρκετές περιοχές ο ΟΤΕ;

"Μια χαρά θα βάλουν VDSL οι εναλλακτικοί, όταν και αν χρειαστεί. ;) (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3155157&postcount=560)" - Αυτό του 2009 συνεχίζει να ισχύει ή η ελπίδα να μην χρειαστεί (λόγω FTTH) έσβησε; :whistle:

uncharted
09-09-10, 03:48
απλα στο φασμα του ADSL2+ (μεχρι 2.2MHz) θα πρεπει να εκπεμπει με χαμηλη ισχυη και στο υπολοιπο (2.2 - 30 MHz) δεν θα υπαρχει προβλημα

Lusifer_gr
09-09-10, 05:54
οπως ξαναειπα, εχω ασχοληθει με το προβλημα αναβαθμισεων στην περιοχη μου, ξερωντας τους υπευθυνους του οτε, τοσο στα κεντρικα, αλλα και στην περιοχη της πατησιων

δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα...και οπως ειπα και πριν εχει πεσει και πολιτικο βυσμα σε μερικες περιοχες, ωστε πρωτα να αναβαθμιστουν αυτες, και μετεπειτα αλλες περιοχες

αλλωστε εαν παρατηρησεις, ο σχεδιασμος των αναβαθμισεων εγινε με βαση αυτο το σχεδιο, και οχι ως προαστεια οπου επρεπε να αναβαθμιστουν σε χ χρονικο οριζοντα

ο οτε ειναι πραγματι Δεκο, διοτι η τιμολογιακη πολιτικη, οσο δε και η αναβαθμιση διαδυκτιου περνανε πρωτα απο τον οτε

υπαρχουν ενα σωρο παραδειγματα για τα οσα αναφερω εγω, αλλα και αλλα μελη εδω μεσα....διαβασε ολα τα posts απο το νημα του οτε


Τολμήσατε να πειράξετε τον ΟΤΕ σε αυτό εδώ το φόρουμ? Θα σας μαλώσω...

georges-ath
09-09-10, 20:03
Τι VDSL και ... :evil:.
Ανω Κυψελη - ΟΤΕnet 2 Mb - OTEnet Παγκρατι 17,5 MB απο 20 ΜΒ - και Tellas 4,4 ΜB - ON 5,3 MB Ανω Κυψελη

:lol:

Kolofotias
09-09-10, 23:16
Άντε καλή αρχή κ επίσημα μάγκες......;)

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=425053

emeliss
10-09-10, 01:36
Μόνο που δεν είναι επίσημα...

Kolofotias
10-09-10, 02:58
Μόνο που δεν είναι επίσημα...

Δεν συμφωνω.Τι πιο επίσημο από τον Βουρλούμη;το καλυτερο κοστουμι φοράει από όλους στον οτε!Αυτό με το καρτελάκι "CEO"!

emeliss
10-09-10, 09:29
Εργασίες γινόντουσαν και γίνονται συνέχεια. Η επίσημη ουσιαστική αρχή θα είναι με την εμπορική διάθεση που θα βγουν τα πακέτα vdsl στο www.oteshop.gr.

Kolofotias
10-09-10, 10:24
Εργασίες γινόντουσαν και γίνονται συνέχεια. Η επίσημη ουσιαστική αρχή θα είναι με την εμπορική διάθεση που θα βγουν τα πακέτα vdsl στο www.oteshop.gr.

Δίκιο έχεις σ'αυτό αλλά εννοούσα ότι απλά κάποιος είπε επίσημα πως οι εργασίες αυτές είναι για vdsl και ίσως για FTTH.Σίγουρα η "επίσημη" χαρά θα έρθει όταν θα μπορούμε να βάλουμε σπίτι....:)

@ ADSLgr.com All rights reserved.