PDA

Επιστροφή στο Forum : vdsl και ΟΤΕ? νεοτερα?



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43

Kolofotias
31-12-09, 14:30
Έχουμε κάποιο νεότερο σχετικά με το vdsl του οτε;Πώς πάει το πιλοτικό πρόγραμμα;
Ανοίγω πάλι το θέμα για να δω και να δούμε τι θα κάνουμε με τις συνδέσεις μας από το νέο έτος!Δεν θα ήθελα να εγκλωβιστώ σε μια 12μηνη σύμβαση αν πρόκειται να βγει στην αγορά το vdsl!
Όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει να μαθαίνουμε!

spanaks
31-12-09, 18:09
Σε 12μηνη σύμβαση δε θα σου πουν τίποτα αν ζητήσεις ακριβότερο πακέτο.

Kolofotias
31-12-09, 21:29
Σε 12μηνη σύμβαση δε θα σου πουν τίποτα αν ζητήσεις ακριβότερο πακέτο.

Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με το vdsl! Όλο και κάτι ακούγεται αλλά επίσημα τίποτα....Eπίσης σε 12μηνη σύμβαση με forthnet δεν μπορώ να ζητήσω vdsl otenet όσο ακριβότερο και να είναι!

Αυτά θέλω να αποφύγω....12μηνες συμβάσεις με εταιρία που δεν θα παρέχει vdsl όταν αυτό ξεκινήσει!

icy20
31-12-09, 23:12
Γιατι υπαρχει περιπτωση να ερθει το vdsl μεσα στο 2010?

Kolofotias
01-01-10, 01:15
Γιατι υπαρχει περιπτωση να ερθει το vdsl μεσα στο 2010?

Ακριβώς αυτός ήταν ο στόχος του ΟΤΕ περισυ που ξεκινούσε το πιλοτικό πρόγραμμα αν θυμάμαι καλά......Εμπορική διάθεση μέσα στο 2010......

Lagman
01-01-10, 04:06
Ελπίζω μόνο η vdsl να έχει καλύτερους χρόνους απόκρισης από την adsl ...

panos123
01-01-10, 04:41
ο ΟΤΕ θα επρεπέ να είναι πιο συγκεκριμενός σε αυτό το θέμα
να μιλήσει ξεκάθαρα και να πει πότε θα είναι διαθέσιμο και που
ακούμε για vdsl, πιλοτικό, 2010 και διάφορα αόριστα
εφόσον δεν υπάρχει τίποτα απολύτως χειροπιαστό θα μπορούσε κανείς να πει ότι ο ΟΤΕ το κάνει αυτό μόνο και μόνο για να έχει από κόντα τους καταλωτές και να μην δεσμεύονται κάπου αλλού

αν έβγαινε δηλαδή η x Forthnet και έλεγε "ετοιμάζουμε την y super duper τεχνολογία τώρα όπου να 'ναι γιατί δεν μπορούμε να περιμένουμε τις οπτικές", πέρναγε ένας χρόνος και δεν είχε γίνει τίποτα συγκεκριμένο, τι συμπεράσματα θα βγάζαμε;

Kolofotias
01-01-10, 07:37
Σύμφωνοι φίλε panos123 αλλά έτσι κάνουν όλοι!Έφερα το θέμα για να μιλήσει κανένας που έιναι στο πιλοτικό και έχει κάποια ενημέρωση ή κάποιος που απλώς μπορεί να ξέρει κάτι παραπάνω.
Με ενδιαφέρει η vdsl γιατί θα μεβοηθούσε να πάρω πολύ καλύτερη ποιότητα σύνδεσης απότι τώρα.Μακάρι να μην μείνει ο ΟΤΕ μόνο στα λόγια!

Όποιος ξέρει ας ενημερώσει κ εμάς τους ενδιαφερόμενους!

Lagman
01-01-10, 11:04
Νομίζω ότι βιαζόμαστε λίγο για την vdsl όταν έρθει η ώρα της, θα βλέπουμε και τα ανάλογα έργα στις περιοχές μας.

harskouf
01-01-10, 18:06
Έχουμε κάποιο νεότερο σχετικά με το vdsl του οτε;Πώς πάει το πιλοτικό πρόγραμμα;
Ανοίγω πάλι το θέμα για να δω και να δούμε τι θα κάνουμε με τις συνδέσεις μας από το νέο έτος!Δεν θα ήθελα να εγκλωβιστώ σε μια 12μηνη σύμβαση αν πρόκειται να βγει στην αγορά το vdsl!
Όποιος γνωρίζει κάτι ας ενημερώσει να μαθαίνουμε!

Η πρώτη περιοχή στην οποία θα εγκατασταθεί το VDSL απο τον ΟΤΕ μέσα στο 2010 (αναμένεται για το καλοκαίρι) είναι, όπως έχει ανακοινώσει, η περιοχή της Τερψιθέας (όλα τα ΚΑΦΑΟ του Α/Κ) στην Αθήνα. Οι μελέτες έχουν γίνει ήδη για την περιοχή. Το έργο είναι αρκετά μεγάλο. Αφού ολοκληρωθεί αυτή η περιοχή και φανούν τα όποια προβλήματα, θα προχωρήσει και στις υπόλοιπες περιοχές με ποιο γρήγορους ρυθμούς (απο την εμπειρία που θα έχει αποκτήσει)

ubuntubu
01-01-10, 18:41
Κοίτα τι βρίσκεις όταν ψάχνεις :whistle:
http://broadband.cti.gr/el/ekdiloseis/patra_27_11_2009.php

http://broadband.cti.gr/el/download/ekdilwseis/hmerida_27_11_2009/iti_stratigikes.ppt

http://broadband.cti.gr/el/download/ekdilwseis/hmerida_27_11_2009/02_L.Kanellos_ICT-NGA2009-1.ppt

lefpap
01-01-10, 20:00
Η πρώτη περιοχή στην οποία θα εγκατασταθεί το VDSL απο τον ΟΤΕ μέσα στο 2010 (αναμένεται για το καλοκαίρι) είναι, όπως έχει ανακοινώσει, η περιοχή της Τερψιθέας (όλα τα ΚΑΦΑΟ του Α/Κ) στην Αθήνα. Οι μελέτες έχουν γίνει ήδη για την περιοχή. Το έργο είναι αρκετά μεγάλο. Αφού ολοκληρωθεί αυτή η περιοχή και φανούν τα όποια προβλήματα, θα προχωρήσει και στις υπόλοιπες περιοχές με ποιο γρήγορους ρυθμούς (απο την εμπειρία που θα έχει αποκτήσει)

Ποιά Τερψιθέα είναι αυτή, γιατι υπάρχουν πολλές. Υπάρχει κάπου στο νετ αυτή η ανακοίνωση ?

Georgevtr
01-01-10, 20:14
Αμήν και πότε...
Άγιε βασίλη μου σε παρακαλώ,φέρε vdsl να παίζω pro...:whistle:

harskouf
02-01-10, 20:27
Ποιά Τερψιθέα είναι αυτή, γιατι υπάρχουν πολλές. Υπάρχει κάπου στο νετ αυτή η ανακοίνωση ?

Στην περιοχή της Γλυφάδας (Άνω Γλυφάδα συκεκριμένα). Ο ΟΤΕ έχει ανακοινώσει δημόσια ότι θα προχωρήσει στο VDSL μέσα στο 2010, το καλοκαίρι που μας πέρασε.

Lagman
02-01-10, 20:58
Η τερψιθέα έχει πρόβλημα σαν περιοχή οπότε θα τους λύσει τα χέρια,και είναι και ποιο "ευκατάστατοι" εκεί, μια χαρά.

Η όλη ιστορία νομίζω πως είναι το σκάψιμο...

lefpap
02-01-10, 21:11
Στην περιοχή της Γλυφάδας (Άνω Γλυφάδα συκεκριμένα). Ο ΟΤΕ έχει ανακοινώσει δημόσια ότι θα προχωρήσει στο VDSL μέσα στο 2010, το καλοκαίρι που μας πέρασε.

Οπα τι κ...φαρδία είναι αυτή, όποτε γίνει εχω φύγει για ΟΤΕ...:worthy:

pelopas1
02-01-10, 21:14
μεχρι το 2020 θα εχουμε vdsl

Vitruvian78
02-01-10, 23:06
Μπορεί να έχεις δίκιο αλλά θα ήθελα να ξέρω τι γίνεται με το vdsl! Όλο και κάτι ακούγεται αλλά επίσημα τίποτα....Eπίσης σε 12μηνη σύμβαση με forthnet δεν μπορώ να ζητήσω vdsl otenet όσο ακριβότερο και να είναι!

Αυτά θέλω να αποφύγω....12μηνες συμβάσεις με εταιρία που δεν θα παρέχει vdsl όταν αυτό ξεκινήσει!

Εγώ θα σου πρότεινα να μην κουνιέσαι απο τα αυγά σου. ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ!

panos123
03-01-10, 03:00
εγω παντως δεν εχω δει να κινείται κατι στη Τερψιθέα

Lagman
03-01-10, 03:20
εγω παντως δεν εχω δει να κινείται κατι στη Τερψιθέα
ναι αλλά δε γίνονται έργα στην περιοχή πριν κάτι μήνες που είχα περάσει είχαν σκάψει όλη την περιοχή.

lefpap
03-01-10, 12:21
ναι αλλά δε γίνονται έργα στην περιοχή πριν κάτι μήνες που είχα περάσει είχαν σκάψει όλη την περιοχή.

Μήπως ήταν για το φυσικό αέριο αυτά που είδες , γιατί εγώ που μένω στη περιοχή δεν έχω δει κάτι άλλο.

Lagman
03-01-10, 14:11
Μήπως ήταν για το φυσικό αέριο αυτά που είδες , γιατί εγώ που μένω στη περιοχή δεν έχω δει κάτι άλλο.

Κάπου είχα διαβάσει ότι με το φυσικό αέριο περνάνε και οπτικές ίνες... η θα έπρεπε να περνάνε ;

harskouf
03-01-10, 15:27
εγω παντως δεν εχω δει να κινείται κατι στη Τερψιθέα

Δεν έχουν αρχίσει ακόμα τα χωματουργικά έργα στην περιοχή. Το πρόβλημα δεν είναι τα χωματουργικά που δεν είναι πολλά, αλλά οι καμπίνες που θα αντικαταστήσουν όλα τα ΚΑΦΑΟ της περιοχής

lefpap
03-01-10, 21:38
Οπτικές ίνες μέχρι που θα περάσουν ?

Papashark
04-01-10, 04:09
Οπτικές ίνες μέχρι που θα περάσουν ?

Από τα παλιά τους κέντρα, μέχρι τις νέες υπαίθριες καμπίνες που θα περιέχουν τα MiniDSLAM που θα υποστηρίζουν vdsl (έχει 8/16/96/256/288 πόρτες)


Ελπίζω μόνο η vdsl να έχει καλύτερους χρόνους απόκρισης από την adsl ...

Λογικά όσο αυξάνει η ταχύτητα, πέφτει το lag (περνάνε περισσότερα δεδομένα στον ίδιο χρόνο), αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες.

Εφόσον τα υπαίθρια μίνι DSLAM δεν θα μπουκώνουν, θα περνάμε παντού με κάτω από 20ms

uncharted
04-01-10, 05:25
μεχρι το 2020 θα εχουμε vdsl
πολυ απαισιοδοξος εισαι εσυ :)

εγω ελπιζω μεσα στο 2010 να καλυφθει αθηνα + θεσσαλονικη

υπαρχει πολυς κοσμος που ειναι σε εναλλακτικους και ειναι ευχαριστημενοι, ΑΛΛΑ θελουν το κατι παραπανω τεχνολογικα... οποιος λοιπον τους προσφερει αυτο το κατι παραπανω συντομα (λογικα ο ΟΤΕ), εκει θα πανε ;)

Spanos
04-01-10, 06:44
ο ΟΤΕ θα επρεπέ να είναι πιο συγκεκριμενός σε αυτό το θέμα
να μιλήσει ξεκάθαρα και να πει πότε θα είναι διαθέσιμο και που
ακούμε για vdsl, πιλοτικό, 2010 και διάφορα αόριστα
εφόσον δεν υπάρχει τίποτα απολύτως χειροπιαστό θα μπορούσε κανείς να πει ότι ο ΟΤΕ το κάνει αυτό μόνο και μόνο για να έχει από κόντα τους καταλωτές και να μην δεσμεύονται κάπου αλλού


Mα γι'αυτό το κάνει, διαρρέει κάτι και μετά σε έχει και περιμένεις. Δε πρόκειται να γίνει τίποτα γιατι οι Δήμοι δε θα τον αφήσουν να σκάψει και να κάνει κάθε δρόμο "καλοκαιρινό", σε ένα κεντρικό δρόμο σκάβουν και αυτός χαλάει απο το αυλάκι, φαντάσουν να γίνει σε μεγάλη κλίμακα.

uncharted
04-01-10, 07:41
Mα γι'αυτό το κάνει, διαρρέει κάτι και μετά σε έχει και περιμένεις. Δε πρόκειται να γίνει τίποτα γιατι οι Δήμοι δε θα τον αφήσουν να σκάψει και να κάνει κάθε δρόμο "καλοκαιρινό", σε ένα κεντρικό δρόμο σκάβουν και αυτός χαλάει απο το αυλάκι, φαντάσουν να γίνει σε μεγάλη κλίμακα.
αμα δεν αφησουν για το VDSL, τι θα γινει με το FTTH δηλαδη? επανασταση? :hmm:

ασε που αν δεν κανω λαθος, υπαρχει ακομα η νοοτροπια να μην αφηνουν ιδιωτικους παροχους να σκαβουν, αλλα να αφηνουν τον ΟΤΕ νομιζοντας οτι ειναι ακομα ΔΕΚΟ (κατι αναλογο συνεβαινε/συμβαινει και με τις κεραιες της cosmote)

maik
04-01-10, 12:39
αμα δεν αφησουν για το VDSL, τι θα γινει με το FTTH δηλαδη? επανασταση? :hmm:

ασε που αν δεν κανω λαθος, υπαρχει ακομα η νοοτροπια να μην αφηνουν ιδιωτικους παροχους να σκαβουν, αλλα να αφηνουν τον ΟΤΕ νομιζοντας οτι ειναι ακομα ΔΕΚΟ (κατι αναλογο συνεβαινε/συμβαινει και με τις κεραιες της cosmote)

Οι παροχοι σκαβουν μεσα στον δρομο ενω ο ΟΤΕ στα πεζοδρομια. Δεν ειναι η νοοτροπια των ΔΕΚΟ αλλα της καθολικης υπηρεσιας.
Ασχετο αλλα χαρακτηριστικο. Καποτε ενας βλαχοδημαρχος αρχισε να ζηταει ενοικιο δικαστικα για τον χωρο που πιανουν τα καρτοτηλεφωνα στα πεζοδρομια. Ο ΟΤΕ πηγε και τα ξηλωσε ολα. Αποτελεσμα ο κοσμος να μην μπορει να τηλεφωνησει. Σε μια βδομαδα τα ξαναζητησε πισω.

uncharted
04-01-10, 12:42
Ασχετο αλλα χαρακτηριστικο. Καποτε ενας βλαχοδημαρχος αρχισε να ζηταει ενοικιο δικαστικα για τον χωρο που πιανουν τα καρτοτηλεφωνα στα πεζοδρομια. Ο ΟΤΕ πηγε και τα ξηλωσε ολα. Αποτελεσμα ο κοσμος να μην μπορει να τηλεφωνησει. Σε μια βδομαδα τα ξαναζητησε πισω.
καλο αυτο, μου θυμισε τους κρητικους που κατεβασανε κεραια κινητης και μετα παρακαλαγαν να επιστρεψει :respekt: :worthy:
δεν ξερουμε τι θελουμε στην χωρα της φαιδρας πορτοκαλεας!

ubuntubu
04-01-10, 21:17
Σύμφωνα με το πιλοτικό σχέδιο θα τοποθετηθούν 3 τυποι καμπινών τύπου Α,Β,Γ με τοποθέτηση εξωτερικού μανδύα στα υπάρχοντα ΚΑΦΑΟ και ανάλογα με τον τύπο θα εγκατασταθούν mini Ethernet DSLAM που θα δίνουν απο 240 συνδρομητές vdsl2 καθώς επίσης θα γίνει αξιοποίηση των υφιστάμενων ΟΝU στις οποίες υπάρχει ήδη οπτική ίνα με τοποθέτηση midiDSLAM όλα τα DSLAM θα έχουν δυνατότητες MSAN MultiServices Access Node.
Η πρώτη περιοχή που θα εγκατασταθούν συνδέσεις VDSL2 στην Αθήνα από τον ΟΤΕ είναι η περιοχή της Τερψιθέας στην οποία όλα τα KV θα συνδεθούν με οπτικό δακτύλιο.
Αφιέρωμα για το FFTx και VDSL στο περιοδικό ΟΘΟΝΗ της ΕΕΤΕ-ΟΤΕ σελίδα 10
http://www.eete-ote.gr/dmdocuments/oth79.pdf

Spanos
04-01-10, 21:41
Αφιέρωμα για το FFTx και VDSL στο περιοδικό ΟΘΟΝΗ της ΕΕΤΕ-ΟΤΕ σελίδα 10
http://www.eete-ote.gr/dmdocuments/oth79.pdf

Aυτά τα λένε απο το καλοκαίρι και ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα στην Τερψιθέα (Δήμου Γλυφάδας)


αμα δεν αφησουν για το VDSL, τι θα γινει με το FTTH δηλαδη? επανασταση?

Το FTTH; Κάτσε πρώτα να εξαγγελθεί και να αναθεωρηθεί απο δύο - τρείς κυβερνήσεις και μετά ξεκινάμε...

Kolofotias
04-01-10, 21:51
Απότι βλέπω πάντως δεν υπάρχει τίποτα άμεσο και χειροπιαστό και ούτε έχει ανακοινωθεί ένα ολοκληρωμένο σχεδιο ή χρονοδιάγραμμα για την χώρα.....

Πρέπει πρώτα να ξεκινήσει στην Τερψιθέα και όποτε γίνει αυτό να αρχίσουν και οι αντίστοιχες διεργασίες σε άλλεσ περιοχές πράγμα που θα πάρει μήνες.

Σε αρκετές περιοχές όμως όπως στα Γιάννενα έχω δει κάτι μεγάλα Καφαο(που έχουν επεκταθεί) αλλά ένα ή δύο και όχι όλα τους οπότε θα αργήσει το πράγμα.

uncharted
04-01-10, 22:56
Το FTTH; Κάτσε πρώτα να εξαγγελθεί και να αναθεωρηθεί απο δύο - τρείς κυβερνήσεις και μετά ξεκινάμε...
δεν διαφωνω, αλλα το θεμα ειναι το VDSL απαιτει λιγοτερο σκαψιμο συγκριτικα με το FTTH..
πρεπει να φροντισει το κρατος να σπασει λιγο τον τσαμπουκα στους δημους και τους εκαστοτε βλαχοδημαρχους, οπως εγινε με το φυσικο αεριο και δεν εβγαλε κανεις κιχ

Spanos
04-01-10, 23:03
δεν διαφωνω, αλλα το θεμα ειναι το VDSL απαιτει λιγοτερο σκαψιμο συγκριτικα με το FTTH..
πρεπει να φροντισει το κρατος να σπασει λιγο τον τσαμπουκα στους δημους και τους εκαστοτε βλαχοδημαρχους, οπως εγινε με το φυσικο αεριο και δεν εβγαλε κανεις κιχ

Φυσικό αέριο; Απο πέντε κεντρικά σημεία πέρασε, ζω σε έναν απο τους μεγαλύτερους Δήμους της χώρας, οσο το είδαν οι άλλοι γείτονες το είδα και γώ;)

maik
05-01-10, 00:59
Μου θυμιζει αυτο το νημα την ιστορια με την αναβαθμιση των ταχυτητων που εκανε ο ΟΤΕ.
Εξηγγηκε τις αναβαιμισεις και ειπε οτι θα γινουν σταδιακα.
Γεμισε ενα τεραστιο νημα εδω μεσα με ερωτησεις του στυλ "ποτε θα γινει αναβαθμιση στην κατω Ραχουλα" ή " γιατι εγινε στον φιλο μου που μενει απεναντι και οχι σε μενα;"
Τελικα ολα εγιναν στην ωρα τους.

valen_gr
05-01-10, 04:24
Μονο που αλλο η κατω ραχουλα και αλλο η Αθηνα....

Kolofotias
05-01-10, 04:40
Μου θυμιζει αυτο το νημα την ιστορια με την αναβαθμιση των ταχυτητων που εκανε ο ΟΤΕ.
Εξηγγηκε τις αναβαιμισεις και ειπε οτι θα γινουν σταδιακα.
Γεμισε ενα τεραστιο νημα εδω μεσα με ερωτησεις του στυλ "ποτε θα γινει αναβαθμιση στην κατω Ραχουλα" ή " γιατι εγινε στον φιλο μου που μενει απεναντι και οχι σε μενα;"
Τελικα ολα εγιναν στην ωρα τους.

Ένα ακόμη λάθος του ΟΤΕ! Σιγά την δουλεία που χρειαζόταν να αλλάξει το providing χωρίς να πειραχτεί εξοπλισμός τότε!

768--->1Μβ
1---->2Μβ

Τα ίδια καλώδια τα ίδια router τα ίδια DSLAM και η ίδια καθυστέρηση μετά την ανακοίνωση με προφανή λόγο να μην αλλάξει κανένας πάροχο.

Τώρα το θέμα έχει δουλειά και δικαιολογείται εν μέρη!Αλλά τουλάχιστον ανακοίνωσέ το όταν θα είσαι έτοιμος ή οταν ετοιμάζεσαι να μπεις δυναμικά....Όχι ένα χρόνο πριν καν τυπώσεις το πρώτο λογαριασμό με παροχή vDSL.Έλεος με την πονηριά τους!

Και καλά θα έπαιρνε τεχνογνωσία από την DTelekoms.Τι εστί τεχνογνωσία; Κάνω καλύτερα πιλοτικά προγράμματα για να πάρω κ άλλη τεχνογνωσία από τεχνολογίες που έχουν χιλιοδοκιμαστεί κι ξέρουμε τα όριά τους;

εκνευριστηκα.......:sorry:

:rofl:

maik
05-01-10, 13:22
Ένα ακόμη λάθος του ΟΤΕ! Σιγά την δουλεία που χρειαζόταν να αλλάξει το providing χωρίς να πειραχτεί εξοπλισμός τότε!

768--->1Μβ
1---->2Μβ

Τα ίδια καλώδια τα ίδια router τα ίδια DSLAM και η ίδια καθυστέρηση μετά την ανακοίνωση με προφανή λόγο να μην αλλάξει κανένας πάροχο.


Θα μπορουσε να γινει και μονο με την σκεψη.
Αυτοσυγκεντρωνεται ο καποιος , σκεφτεται οτι πρεπει να αλαξουν οι ταχυτητες και μεσα σε 3" ειναι ετοιμα.

Kolofotias
05-01-10, 13:47
Θα μπορουσε να γινει και μονο με την σκεψη.
Αυτοσυγκεντρωνεται ο καποιος , σκεφτεται οτι πρεπει να αλαξουν οι ταχυτητες και μεσα σε 3" ειναι ετοιμα.

Θα μπορούσατε μερικοί να γράφατε ακόμη και σε πάπυρο αν σας το πρότεινε ο ΟΤΕ. Ή ακόμη να κάνετε και την τρίχα τριχιά.....(βλ. 3''...)

Γεγονός είναι πως υπάρχουν καθυστερήσεις σ'αυτην την χώρα.Σε ποιο επίπεδο δεν ξέρω μόνο....

jimmis74
05-01-10, 14:14
Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως όσο το δίκτυο στηρίζεται στον προπολεμικό χαλκό και όσο υπάρχουν αμέτρητες περιοχές όπου τα καλώδια του ΟΤΕ είναι εναέρια, (βλέπε δηλαδή παρεμβολές από άλλες ηλεκτρομαγνητικές πηγές, επηρεασμό από καιρικές συνθήκες και δε συμμαζεύεται) τότε η όποια τεχνολογική εξέλιξη πάει περίπατο...

maik
05-01-10, 14:25
Θα μπορούσατε μερικοί να γράφατε ακόμη και σε πάπυρο αν σας το πρότεινε ο ΟΤΕ. Ή ακόμη να κάνετε και την τρίχα τριχιά.....(βλ. 3''...)



Εσυ δηλαδη ξερεις οτι η αναβαθμιση γινεται με το απλο πατημα πεντε πληκτρων και δεν χρειαζεται πολυς χρονος.

matelas
05-01-10, 14:30
Εγώ λέω πως πέρα από αυτό δεν πρέπει να υπάρχει bandwidth? Τι αναβαθμίζουμε όλους και όσο πάρει ο καθένας; Δεν χρειάζεται μια μελέτη πρώτα; Αυτός δεν είναι ένας λόγος που οι αναβαθμίσεις δεν γίνανε σε μια εβδομάδα; :rolleyes: Λέω εγώ τώρα.

Kolofotias
05-01-10, 17:23
Εσυ δηλαδη ξερεις οτι η αναβαθμιση γινεται με το απλο πατημα πεντε πληκτρων και δεν χρειαζεται πολυς χρονος.

Από τις γνώσεις που έχω πάνω στα δίκτυα και λαμβάνοντας υπόψιν την υπάρχουσα εκείνη την εποχή υποδομή των δικτύων του ΟΤΕ και των εναλακτικών πιστεύω ότι υπήρχε καθυστέρηση και μία ασυμμετρία στις αναβαθμίσεις.


Εγώ λέω πως πέρα από αυτό δεν πρέπει να υπάρχει bandwidth? Τι αναβαθμίζουμε όλους και όσο πάρει ο καθένας; Δεν χρειάζεται μια μελέτη πρώτα; Αυτός δεν είναι ένας λόγος που οι αναβαθμίσεις δεν γίνανε σε μια εβδομάδα; Λέω εγώ τώρα.


Η μελέτη για το bandwidth και για το αν όντως μπορώ σαν πάροχος να κάνω την αναβάθμιση γίνεται πριν αποφασίσω να την κάνω και προφανώς δεν υπάρχει λόγως να ανακοινώνω λόγω ανταγωνισμού σε κάνεναν τι σκέφτομαι ώς ΟΤΕ πχ..!Από τι στιγμή που τα έχω όλα υπολογίσει και αποφασίζω να το ανακοινώσω έχουν υποτιθεται όλα δρομολογηθεί.Οπότε κατ'εμέ δεν δικαιολογείται extra καθυστέρηση.Να γίνει βέβαια σταδιακά, αλλα και 2 νομούς την ημέρα να σήκωνε λιγότερο θα του έπαιρνε.

Τέλος πάντων άλλο είναι το θεμα μας.Και απ'ότι βλέπω δεν μπορώ να υπολογίζω σε κάτι σύντομα...

uncharted
05-01-10, 17:43
Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως όσο το δίκτυο στηρίζεται στον προπολεμικό χαλκό και όσο υπάρχουν αμέτρητες περιοχές όπου τα καλώδια του ΟΤΕ είναι εναέρια, (βλέπε δηλαδή παρεμβολές από άλλες ηλεκτρομαγνητικές πηγές, επηρεασμό από καιρικές συνθήκες και δε συμμαζεύεται) τότε η όποια τεχνολογική εξέλιξη πάει περίπατο...
εγω αυτο που ξερω ειναι οτι εχω βαρεθει την γνωστη νεοελληνικη γκρινια + μιζερια για τον χαλκο... να περιμενουμε να μας σωσει το φως (ινες) δηλαδη, καπου στο 2020? :rolleyes:

στην αγγλια ο χαλκος λογω κλιματος (υγρασια) ειναι σε χειροτερη κατασταση και οι ταχυτητες συνεπακολουθα

αυτος που ανακαλυψε το τηλεφωνο (διιστανται οι αποψεις) ειχε στο νου του να περνανε 3400 Hz μεσω χαλκου

πλεον εν ετει 2010 εχουμε φτασει να περνανε megahertz μεσα απο αυτο το ταπεινο προπολεμικο καλωδιακι... και ξερεις κατι ακομα, αξιζει πραγματικα νομπελ σε αυτους που εφηυραν τις xDSL τεχνολογιες :oneup:, ωστε εμεις σημερα να απολαμβανουμε ευρυζωνικες συνδεσεις, χωρις να περιμενουμε το φως της ινας και να μπορουμε να γκρινιαζουμε ελευθερα στα fora :p

harskouf
05-01-10, 19:16
Ένα ακόμη λάθος του ΟΤΕ! Σιγά την δουλεία που χρειαζόταν να αλλάξει το providing χωρίς να πειραχτεί εξοπλισμός τότε!

768--->1Μβ
1---->2Μβ

Τα ίδια καλώδια τα ίδια router τα ίδια DSLAM και η ίδια καθυστέρηση μετά την ανακοίνωση με προφανή λόγο να μην αλλάξει κανένας πάροχο.

Τώρα το θέμα έχει δουλειά και δικαιολογείται εν μέρη!Αλλά τουλάχιστον ανακοίνωσέ το όταν θα είσαι έτοιμος ή οταν ετοιμάζεσαι να μπεις δυναμικά....Όχι ένα χρόνο πριν καν τυπώσεις το πρώτο λογαριασμό με παροχή vDSL.Έλεος με την πονηριά τους!

Και καλά θα έπαιρνε τεχνογνωσία από την DTelekoms.Τι εστί τεχνογνωσία; Κάνω καλύτερα πιλοτικά προγράμματα για να πάρω κ άλλη τεχνογνωσία από τεχνολογίες που έχουν χιλιοδοκιμαστεί κι ξέρουμε τα όριά τους;

εκνευριστηκα.......:sorry:

:rofl:

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος του ΟΤΕ, το να πάμε στο VDSL δεν είναι απλή υποθεση. Χρειάζεται δικτυακή μελέτη, χρειάζεται ο σχεδιασμός και η προμήθεια της καμπίνας, το site survey σε όλα τα ΚΑΦΑΟ, πιθανόν η μετατόπιση κάποιων ΚΑΦΑΟ ή η αντικατάστασή τους όταν είναι παλαιού τύπου, η υλοποίηση του δικτυακού έργου, η τοποθέτηση των καμπινών και των DSLAM, η ενεργοποίησή τους και η μελέτη της θερμικής τους συμπεριφοράς το καλοκαίρι (πολύ σημαντικό). Όλα αυτά θέλουν χρόνο και δεν γίνονται αμέσως όσο και αν το θέλουμε, ακόμα και αν υπάρχει η τεχνογωσία της DT. Οι συνθήκες εδώ (κλιματολογικές αλλά και γεωγραφικές (δρόμοι κτλπ)) είναι τελείως διαφορετικές και χρειάζεται προσαρμογή και σχεδιασμός. Κάποιες περιοχές αν όλα πάνε καλά θα πάρουν VDSL μέσα στο 2010 (όπως η Τερψιθέα). Λίγες περιοχές όμως. Στη συνέχεια θα πάρουν με ποιο γρήγορους ρυθμούς και άλλες περιοχές

Spanos
05-01-10, 19:20
Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος του ΟΤΕ, το να πάμε στο VDSL δεν είναι απλή υποθεση. Χρειάζεται δικτυακή μελέτη, χρειάζεται ο σχεδιασμός και η προμήθεια της καμπίνας, το site survey σε όλα τα ΚΑΦΑΟ, πιθανόν η μετατόπιση κάποιων ΚΑΦΑΟ ή η αντικατάστασή τους όταν είναι παλαιού τύπου, η υλοποίηση του δικτυακού έργου, η τοποθέτηση των καμπινών και των DSLAM, η ενεργοποίησή τους και η μελέτη της θερμικής τους συμπεριφοράς το καλοκαίρι (πολύ σημαντικό). Όλα αυτά θέλουν χρόνο και δεν γίνονται αμέσως όσο και αν το θέλουμε, ακόμα και αν υπάρχει η τεχνογωσία της DT. Οι συνθήκες εδώ (κλιματολογικές αλλά και γεωγραφικές (δρόμοι κτλπ)) είναι τελείως διαφορετικές και χρειάζεται προσαρμογή και σχεδιασμός. Κάποιες περιοχές αν όλα πάνε καλά θα πάρουν VDSL μέσα στο 2010 (όπως η Τερψιθέα). Λίγες περιοχές όμως. Στη συνέχεια θα πάρουν με ποιο γρήγορους ρυθμούς και άλλες περιοχές

Το ίδιο λέμε όλοι, ολα αυτά λοιπόν δεν αφορούν το άμεσο μέλλον;)

jimmis74
05-01-10, 19:36
εγω αυτο που ξερω ειναι οτι εχω βαρεθει την γνωστη νεοελληνικη γκρινια + μιζερια για τον χαλκο... να περιμενουμε να μας σωσει το φως (ινες) δηλαδη, καπου στο 2020? :rolleyes:

στην αγγλια ο χαλκος λογω κλιματος (υγρασια) ειναι σε χειροτερη κατασταση και οι ταχυτητες συνεπακολουθα

αυτος που ανακαλυψε το τηλεφωνο (διιστανται οι αποψεις) ειχε στο νου του να περνανε 3400 Hz μεσω χαλκου

πλεον εν ετει 2010 εχουμε φτασει να περνανε megahertz μεσα απο αυτο το ταπεινο προπολεμικο καλωδιακι... και ξερεις κατι ακομα, αξιζει πραγματικα νομπελ σε αυτους που εφηυραν τις xDSL τεχνολογιες :oneup:, ωστε εμεις σημερα να απολαμβανουμε ευρυζωνικες συνδεσεις, χωρις να περιμενουμε το φως της ινας και να μπορουμε να γκρινιαζουμε ελευθερα στα fora :p
Εγώ ακόμη δε κατάλαβα που βρήκες τη γκρίνια;
διαφωνείς δηληδή ότι ο χαλκός έχει φτάσει στα όρια του και πως δεν έχει να προσφέρει κάτι πολύ περισσότερο; και ειδικά εδώ στην ελλάδα, με μηδενική συντήρηση και που όπως έγραψα πιο πάνω εν έτει 2010 πάνω από το 50% των σπιτιών έχουν τηλεφωνία μέσω εναερίων καλωδίων με ότι αρνητικό αυτό συνεπάγεται

emeliss
05-01-10, 19:41
διαφωνείς δηληδή ότι ο χαλκός έχει φτάσει στα όρια του και πως δεν έχει να προσφέρει κάτι πολύ περισσότερο;
Φυσικά και ο χαλκός έχει να προσφέρει και άλλα. Το θέμα είναι πως περιμένουμε να παιχτεί μία παρτίδα σκάκι. Και περιμένουμε αρκετά, παρά τις δηλώσεις τύπου "δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=309386).

Kolofotias
05-01-10, 19:46
Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος του ΟΤΕ, το να πάμε στο VDSL δεν είναι απλή υποθεση. Χρειάζεται δικτυακή μελέτη, χρειάζεται ο σχεδιασμός και η προμήθεια της καμπίνας, το site survey σε όλα τα ΚΑΦΑΟ, πιθανόν η μετατόπιση κάποιων ΚΑΦΑΟ ή η αντικατάστασή τους όταν είναι παλαιού τύπου, η υλοποίηση του δικτυακού έργου, η τοποθέτηση των καμπινών και των DSLAM, η ενεργοποίησή τους και η μελέτη της θερμικής τους συμπεριφοράς το καλοκαίρι (πολύ σημαντικό). Όλα αυτά θέλουν χρόνο και δεν γίνονται αμέσως όσο και αν το θέλουμε, ακόμα και αν υπάρχει η τεχνογωσία της DT. Οι συνθήκες εδώ (κλιματολογικές αλλά και γεωγραφικές (δρόμοι κτλπ)) είναι τελείως διαφορετικές και χρειάζεται προσαρμογή και σχεδιασμός. Κάποιες περιοχές αν όλα πάνε καλά θα πάρουν VDSL μέσα στο 2010 (όπως η Τερψιθέα). Λίγες περιοχές όμως. Στη συνέχεια θα πάρουν με ποιο γρήγορους ρυθμούς και άλλες περιοχές

Αναγνωρίζω ότι το vdsl δεν είναι μια πλαή αναβάθμιση ταχυτήτων και βέβαι θέλει δουλειά πόσο μάλλον όταν συναντούμε δυσκολίες στο aDSL που είναι πιο απλό.
Από την άλλη δεν είναι σωστό οι ανακοινώσεις του τύπου προχωράμε σε vDSL δίκτυα εκ μέρους του ΟΤΕ χωρίς καν να έχει κάνει τα μισά βήματα απόσα ανέφερες.
Αν σε κάποιο βήμα δηλαδή βγει σε αδιέξοδο τι θα πει μετά;
Και στο κάτω κάτω αντε και το διαφημίζει γιατί έχει την πείρα και νομίζει ο ΟΤΕ οτι τελικά θα τα καταφέρει να εγκαταστήσει στην Ελλάδα vdsl δίκτυο.Ποιο είναι το πρόγραμμά του να ξέρουμε κ εμείς.Μέσα στο 2010 δεν λέει κάτι.Να δώσει ένα χρονοδιάγραμμα των εργασιών, ένα στίγμα της σκέψης του!
Να πάρει πρώτα η Τερψιθέα.Η επιλογή κάποιο λόγο θα είχε.Μετά τι;όλη η χώρα σταδιακά ή όπου μπορεί να επιτευχθεί;Έγινε μελέτη για το που είναι πιο δύσκολα να εφαρμοστεί;Μήπως κάποιες περιοχές δεν θα πάρουν;Τόσα χιλιόμετρα ίνες που έπεσαν σε όλη την χώρα είναι γι'αυτόν τον σκοπό;

Αυτό το σκοτάδι δεν είναι σωστό κατά την γνώμη μου γιατί εμείς πληρώνουμε τον μηνιάτικο και μας ενδιαφέρει αν αυτά πάνε προς επίτευξη νέων στόχων.

........Auto merged post: Kolofotias πρόσθεσε 3 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Φυσικά και ο χαλκός έχει να προσφέρει και άλλα. Το θέμα είναι πως περιμένουμε να παιχτεί μία παρτίδα σκάκι. Και περιμένουμε αρκετά, παρά τις δηλώσεις τύπου "δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο" (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=309386).

Συμφωνώ!αλλά το θέμα είναι ότι έχει να γίνει κίνηση μισό χρόνο τώρα σ'αυτην την παρτίδα.....

Οι εναλλακτοί τι κάνουν επι του θέματος;ξέρουμε;

@ ADSLgr.com All rights reserved.