PDA

Επιστροφή στο Forum : μία απορία



swampthing
10-01-04, 15:28
όταν κάνεις αίτηση και δηλώνεις οτι το μοντεμ σου θα το εγκαταστήσεις μόνος σου τεχνικός έρχεται για να σου τοποθετήσει το σπλίτερ ή πρέπει να το βάλεις μόνος σού;ευχαριστώ για την υπομονή σας

Dsltech
10-01-04, 15:59
μονος σου πρεπει να τα βαλεις ολα απο εκει και περα.
Don't worry ειναι πανευκολο. εγω να σου πω την αληθεια το ψιλοφοβομουνα αλλα δεν ηταν τιποτα πηρα ενα spliter για το modem και το τηλεφωνο στον υπολογιστη και απο εκει και περα ενα filter για καθε τηλεφωνο στο σπιτι επιπλεον και ολα ειναι τζαμι.

swampthing
10-01-04, 19:27
δηλαδή πρέπει να πάω από στον οτέ και να πάρω ένα σπλίτερ και ένα φίλτρο για το τηλέφωνο;ειναι απλή υπόθεση δηλαδή;σε ευχαριστώ για την διευκρίνηση :roll:

shakm
10-01-04, 20:37
Βασικά μπορείς και να ζητήσεις στην αίτηση να στο εγκαταστήσει τεχνικός, αλλά πληρώνεις 50 Ευρώ για το τπτ ουσιαστικά. Έχω ακούσει πως η εγκατάσταση είναι παιχνιδάκι. Μόνο το splitter χρειάζεσαι (που το παίρνεις δωρεάν από ένα OTEshop) αν έχεις 1 τηλέφωνο και το μοντεμ - για παραπάνω τηλ δε θυμάμαι τι ακριβώς παίζει.

(Θεωρητικά νομίζω παίζει και χωρίς κανένα splitter και φιλτρο, αλλά δημιουργεί συχνά προβλήματα όταν χρησιμοποιούνται συγχρόνως τηλ και μοντεμ, έτσι που κανείς πια δε το κάνει)

Nick2k2
10-01-04, 23:07
Βασικά μπορείς και να ζητήσεις στην αίτηση να στο εγκαταστήσει τεχνικός, αλλά πληρώνεις 50 Ευρώ για το τπτ ουσιαστικά. Έχω ακούσει πως η εγκατάσταση είναι παιχνιδάκι. Μόνο το splitter χρειάζεσαι (που το παίρνεις δωρεάν από ένα OTEshop) αν έχεις 1 τηλέφωνο και το μοντεμ - για παραπάνω τηλ δε θυμάμαι τι ακριβώς παίζει.

(Θεωρητικά νομίζω παίζει και χωρίς κανένα splitter και φιλτρο, αλλά δημιουργεί συχνά προβλήματα όταν χρησιμοποιούνται συγχρόνως τηλ και μοντεμ, έτσι που κανείς πια δε το κάνει)Χεχε κάνεις λάθος shakm,εμένα παίζει το τηλέφωνο χωρίς splitter και φίλτρα.Βασικά ένα τηλέφωνο απο τα 3 που έχουμε,δουλεύει με ελάχιστο θόρυβο, και μπορείς να μιλήσεις,τα άλλα καλύτερα ξέχνα τα :D Πάντως δεν είναι ανάγκη να έχεις και φίλτρα και splitter,ένα απο τα 2 βάζεις,είτε φίλτρα ανάλογα με πόσες συσκευές τηλεφώνου διαθέτεις,είτε splitter που τον βάζεις στην κεντρική πρίζα μόνο και είσαι εντάξει.

swampthing
11-01-04, 17:58
σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.