PDA

Επιστροφή στο Forum : Level One Γίνεται αυτό???



ggero
25-03-06, 14:20
:rolleyes:Καλησπέρα και πάλι...Κάποια ρούτερ υποστιρίζουν DDNS μεσω DDNS.ORG ας πούμε...(διορθώστε με εαν κάνω λάθος)...Εαν κάνω εγγραφή στην υπηρεσία αυτή ουσιαστικά φτιάχνω ένα ψεύτικο static IP..Για να διατηρείται το σωστό Ip στην DDNS.ORG θα πρέπει να κατεβάσω το client το οποίο την ενημερώνει...Εάν όμως εγώ θέλω να το κάνει μόνο του το router αυτο (π.χ. να βάλω πάνω του μια IP-Camera xωρίς pc και να συνδέομαι μέσω του ψεύτικου static IP απο Internet) και να ενημερώνει μόνο του την DDNS.ORG γίνεται?...

hedgehog
25-03-06, 14:29
Ορισμένα routers (πχ USR 9107/9108) έχουν την δυνατότητα να αναλάβουν να ενημερώνουν τους DNS servers του DynDNS ή και άλλων αντίστοιχων υπηρεσιών.

Για την ιστορία και μόνο, δεν σου δίνουν static IP, αλλά ένα όνομα (π.χ. ggero.dyndns.org) το οποίο αναλαμβάνει ο DNS Server τους να μεταφράσει στην IP σου (εφόσον φυσικά έχει ενημερωθεί για το ποιά είναι αυτή)

mpardsu
25-03-06, 14:30
Ναι, λίγο που το είχα κοιτάξει γίνεται, αρκεί ο ρούτερ σου να υποστηρίζεται. Ρίξε μια ματιά πχ εδώ (http://www.dyndns.com/support/clients/hardware/) είναι οι hardware compatible certified clients της DynDNS. Αλλά και να μην αναγράφεται ο δικός σου πιθανά να το υποστηρίζει αν υπάρχει κάποιο "παρόμοιο" μοντέλο από την εταιρεία κατασκευής του.

edit: Προφανώς θα υπάρχουν και αντίστοιχοι οδηγοί και από άλλες εταιρείες που προσφέρουν dns services, απλά αναφέρω αυτήν γιατί είναι η μόνη που είχα ψάξει

ggero
25-03-06, 14:42
To ρουτερ μου έχει επιλογή για υπηρεσία,host name,password κτλ...Θα δουλέψει εφόσον το στήσω σωστά χωρίς την παρουσία client στο pc???

hedgehog
25-03-06, 14:51
Ναι ;)

ggero
28-03-06, 15:34
Το ρουτερ μου κάνει αυτόματα update το ip μεσω ddns.org αλλα το wildcard δεν μου δουλεύει παρότι είναι checked στο account μου στο ddns.org ... Το πρόβλημά μου είναι οτι θέλω να στήσω μια IP Cam σε ένα χώρο στον οποίο δεν έχω static IP ούτε pc.. Μόνο την κάμερα και το ρούτερ..Πώς μπορώ να ξέρω ανα πάσα στιγμή τι IP έχει το ρουτερ ώστε να συνδεθώ και να δώ την εικόνα της κάμερας?? ...Το wildcard δεν μου δουλεύει οταν αλλάξει η Ip παρά μόνο όταν κάνω logging στο account μου και πάρει την νέα IP..¨Ελα που δεν θέλω να έχω pc εκεί..Υπάρχει λύση στο πρόβλημά μου ή κάνω κάτι λάθος???

hedgehog
28-03-06, 15:52
Δεν κατάλαβα την ερώτηση.
Υπάρχει ένας router... έχει την δυνατότητα να ενημερώνει το dyndns? εάν ναι δεν έχεις πρόβλημα.
Αν όμως όχι, επάνω του υπάρχει συνδεδεμένη η κάμερα και τίποτε άλλο? εάν ναι τότε έχεις πρόβλημα καθώς δεν υπάρχει κάτι το οποίο να μπορεί να ενημερώσει τους servers για την αλλαγή της IP.

Σε κάθε περίπτωση δεν βλέπω που χρησιμεύει η χρήση του wildcard :confused:

ggero
29-03-06, 00:32
Καταρχήν σε αυχαριστώ φίλε hedgehog για το ενδιαφέρον σου...Το πρόβλημά μου είναι πως ενώ το ρούτερ μου ενημερώνει κανονικά το ddns IP εγώ δεν μπορώ να μπαίνω απο μακριά χρησιμοποιώντας την δηλωμένη διεύθυνση στο ddns...Το ΙP δεν μπορώ να το γνωρίζω κάθε φορά που αλλάζει οπότε θέλω να μπαίνω μέσω της διεύθυνσης τάδε.homeip.net ...Έλα που όμως δεν με βάζει μετά απο δοκιμή αλλαγής της IP στο ρούτερ (με disconnect και connect ξανά)..

ggero
29-03-06, 00:36
Το wildcard δεν είναι ουσιαστικά το δηλωμένο όνομα στο ddns??...(ggero.ddns.org ας πούμε)

hedgehog
29-03-06, 10:03
Έλα που όμως δεν με βάζει μετά απο δοκιμή αλλαγής της IP στο ρούτερ (με disconnect και connect ξανά)..ΤΡία πράγματα μου περνάν μόνο απο το μυαλό...
1) δεν έχει γίνει σωστά το port forwarding
2) Κάποιο firewall κλείνει την πόρτα στην οποία προσπαθείς να συνδεθείς.
3) Δεν έχει περάσει αρκετός χρόνος απο την αλλαγή της IP ώστε να ενημερωθούν οι DNS servers με την νέα IP σου.

Τα 1 & 2 μπορείς να τα ελένξεις απο το www.canyouseeme.org
Για το τρία μπορείς είτε να κάνεις ping και να δεις αν η IP ισχύει πράγματι, είτε να του δώσεις περισότερο χρόνο ;)


Το wildcard δεν είναι ουσιαστικά το δηλωμένο όνομα στο ddns??...(ggero.ddns.org ας πούμε)
Το wildacard (αν δεν έχω καταλάβει λάθος) είναι οτιδήποτε.ggero.ddns.org ;)

ggero
29-03-06, 14:36
Νομίζω πως τα κατάφερα...Βλέπεις το Linksys WAG345 είναι λίγο παράξενο ρουτερ...Σε υπερ-ευχαριστώ για την βοήθειά σου !!! :D

LARRY68
11-05-06, 19:16
ΠΗΡΑ ΤΗΝ IP CAM ΤΗΣ LEVEL1 |: WCS-2010 KAI ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΣΥΝΔΕΣΩ ΣΤΟ MODEM ROUTER THΣ MICROCOM AD2636(TO EΔΙΝΕ Η VIVODI) KAI NA MΠΟΡΩ ΝΑ ΕΧΩ ΕΙΚΟΝΑ ΑΠΟ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ ,ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΟ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟ(ΣΤΟ ΡΟΥΤΕΡ).

ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΤΟ ΡΟΥΤΕΡ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ?:rtfm:

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ DDNS KAI NA KATEBAΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΠΩΣ ΤΟ DynDNS UPDATER? KAI AN NAI TI ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΤΕ?

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΛΩ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΣΠΑΣΑΝΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΝΑ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ.......:cry: :rtfm:

EXΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΙΚΟΝΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ PC ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΤΟ ΡΟYTEΡ (ΜΕΣΩ USB EINAI ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟ PC KAI ΣΤΗΝ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ETHERNET PORT ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΗΝ CAMERA)

LARRY68
11-05-06, 19:43
Στιs ρυθμισειs τηs cam μεσα απο τον browser eχω τιs εξηs ερωτησειs
H IP τηs cam την παιρνει αυτοματα.................οκ
subnet mask βαζω την mask που παιρνω οταν κανω ιpconfig στο pc............σωστα??
Default Router : βαζω την ιp του router τηs microcom oταν μπαινω στιs ρυθμισειs τηs.....σωστα?
Σαν PRIMARY KAI SECONDARY DNS βαζω τιs ρυθμισειs DNS τηs Vivodi? 80.76.39.10 kai 80.76.33.227? η τιποτα αλλο?
Και το http port που βαζω ειναι 80 ?

sorry αν σαs ζαλισα..................

ευχαριστω

sdikr
11-05-06, 20:20
Θα πρέπει να κάνεις Port forwarding προς την κάμερα,

το http λογικά θα πρέπει να το αλλάξεις, πχ να το κάνεις 81, το οποίο θα πρέπει μετά μέσα απο το modem να το κάνεις port forward στην Ip της κάμερας

Μετά θα βλέπεις την κάμερα σαν http://cameraip:81

Συνήθως αυτές οι κάμερες κανούν χρήση πάνω απο ενα πορτ

ggero
15-05-06, 16:09
οι ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν είναι οι εξής:

1 πορτ για να βγαίνει η καμερα στο νετ
3 πορτ για να βγάζει εικόνα και ήχο

Εαν έχουμε ddns το ρυθμίζουμε μόνο στο router..η κάμερα δεν το χρειάζεται...
Τέλος όταν θέλουμε να δούμε την κάμερα γράφουμε :
ip_tou_router : port (αυτό που δώσαμε για να βγεί στο νετ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.