PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακούω ομιλίες άλλων μέσα στην τηλ. γραμμή



velissarios1
01-01-10, 12:38
Καλημέρα και καλή χρονιά.Έβαλε φίλος μου forthnet 2play πριν από 10 μέρες.Ενώ δεν αντιμετωπίζει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με το internet, όταν μιλάμε στο τηλέφωνο ακούει (και ακούω) στο βάθος και συζητήσεις άλλων συνδρομητών και είναι ιδιαίτερα εκνευριστικό.Έχω και εγώ forthnet 2play αλλά πρώτη φορά αντιμετωπίζω το συγκεκριμένο πρόβλημα και σίγουρα συμβαίνει από τη γραμμή του καθώς από το σπίτι του όταν έκανα κάποια τηλεφωνήματα ανακάλυψα το συγκεκριμένο πρόβλημα.Μήπως γνωρίζει κάποιος φίλος τι μπορεί να συμβαίνει; Να σημειώσω οτι έχει τοποθετηθεί φίλτρο στην γραμμή.Δεν τηλεφώνησε ακόμα στην τεχνική υποστήριξη αλλά είναι μέσα στις επόμενες κινήσεις του.

kostas_thess
01-01-10, 15:09
Είναι το φαινόμενο crosstalk . "Ακουμπάνε" Δυο γραμμές και γίνεται αυτο . Να δηλώσει βλάβη στην Forthnet άμεσα γιατί θα εχει και πρόβλημά στο ίντερνετ ( Αποσυνχρονισμους , μικρές ταχητητες και αλλα ).

Καλη χρονια :)

DSLaManiaC
01-01-10, 17:52
Είναι το φαινόμενο crosstalk . "Ακουμπάνε" Δυο γραμμές και γίνεται αυτο . Να δηλώσει βλάβη στην Forthnet άμεσα γιατί θα εχει και πρόβλημά στο ίντερνετ ( Αποσυνχρονισμους , μικρές ταχητητες και αλλα ).

Καλη χρονια :)

Το crosstalk δεν είναι υπεύθυνο για συνακροάσεις σε καμμία περίπτωση.

Βραχυκύκλωμα είναι.

ubuntubu
01-01-10, 18:00
Το crosstalk είναι συνώνυμο της συνακρόασης και η πιθανότερη αιτία του παραπάνω προβλήματος.
Βραχυκύκλωμα ή οποιαδήποτε φυσική-μεταλλική επαφή του ζευγαριού του συνδρομητή με άλλα,συνεπάγεται σοβαρή υποβάθμιση έως απώλεια της φωνής και της ADSL.

DSLaManiaC
01-01-10, 18:11
Το crosstalk είναι συνώνυμο της συνακρόασης και η πιθανότερη αιτία του παραπάνω προβλήματος.
Βραχυκύκλωμα ή οποιαδήποτε φυσική-μεταλλική επαφή του ζευγαριού του συνδρομητή με άλλα,συνεπάγεται σοβαρή υποβάθμιση έως απώλεια της φωνής και της ADSL.

Άλλο πράγμα η συνακρόαση, άλλο αυτό..

Αυτό έλειπε να είχαμε crosstalk σε επίπεδο φωνής..

matelas
01-01-10, 19:23
Εγώ είχα και έχω αυτό το πρόβλημα εδώ και πολύ καιρό, έχω δηλώσει πολλές βλάβες στον παροχό μου (hol) αλλά δεν το φτιάχνουν, ακόμα και συνδυαστικό έχουμε κάνει. Δηλωσέ το βλάβη και ελπίζω να είσαι τυχερός.

Θα συμφωνήσω πως είναι crosstalk. Και κάτι που βρήκα από άλλο site (http://www.proz.com/kudoz/english_to_greek/telecommunications/3379042-crosstalk.html):

Η διαφωνία(cross talk) είναι γενικά το φαινόμενο οπου εχουμε ανεπιθύμητη μεταβίβαση ενέργειας απο
ενα κύκλωμα σε ένα γειτονικό κύκλωμα, που εχει ως συνεπεια την παρενόχληση της μετάδοσης
σ' αυτο το κύκλωμα. Δηλαδή το Η/Μ πεδίο του ενός κυκλώματος επιδρα στο αντίστοιχο Η/Μ πεδίο
του αλλου. Μια μορφή διαφωνίας που εχουμε αντιληφθεί ολοι μας, ειναι το λεγομενο "μπερδεμα"
των γραμμων του τηλεφωνου - ενώ μιλαμε ακουμε και αλλους συνομιλητές (παλιοτερα που ειχαμε τα
αναλογικα ειδικα...)

Και καλή χρονιά. :)

DSLaManiaC
01-01-10, 19:33
Είναι άλλο πρόβλημα...

Αν ήταν αυτό που λέμε crosstalk, χθες για παράδειγμα θα ήταν κάθε γειτονιά ένα teleconference.

velissarios1
01-01-10, 19:48
Μόλις επικοινώνησα με την τεχνική υποστήριξη.Είναι όντως βλάβη και πρέπει να τους τηλεφωνήσουμε από τη συγκεκριμένη γραμή για να γίνουν διάφορες ενέργειες ώστε να προσδιοριστεί η προέλευση της βλάβης.Θα ενημερώσω για την πορεία της αποκατάστασης.Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για το ενδιαφέρον τους.
Καλή χρονιά σε όλους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.