PDA

Επιστροφή στο Forum : proxy server ή οχι ?



pinakas
25-03-06, 20:00
Παιδιά καλησπέρα,

Εχω διαμοιράσει την dsl μου στο pc σε ένα φορητό και περιστασιακά στο psp.
Eρώτηση:

Αν χρησιμοιποιήσω τον proxy της οτενετ πια είναι τα οφέλη αλλά και πιά τα μειονεκτήματα.
Υπάρχει πρόβλημα εφόσον χρησιμοποιώ torents etc?

Thank

jimrude
27-03-06, 10:56
Παιδιά καλησπέρα,

Εχω διαμοιράσει την dsl μου στο pc σε ένα φορητό και περιστασιακά στο psp.
Eρώτηση:

Αν χρησιμοιποιήσω τον proxy της οτενετ πια είναι τα οφέλη αλλά και πιά τα μειονεκτήματα.
Υπάρχει πρόβλημα εφόσον χρησιμοποιώ torents etc?

Thank
Γενικα, χρησιμοποιοντας ενα κεντρικο HTTP proxy, εχεις μια βελτιωμενη "εμπειρια" σε browsing. Εγω, σ οποιοδηποτε ISP εχω παει, χρησιμοποιω τον HTTP proxy του. Εκτος απο την (ελαφρως) καλυτερη ταχυτητα σε HTTP, ο proxy σου προσφερει και καποια ανωνυμια. Τωρα για μειονεκτηματα... αν δεν εχεις "ιδιαιτερες" αναγκες (πχ HTTP authentication βασει IP) κι αν ο proxy ειναι καλοστημενος, δεν υπαρχουν ιδιαιτερα μειονεκτηματα (πλεον).

τα torrents δεν εχουν σχεση με τον HTTP proxy

Gordito
11-04-06, 22:09
Εγω που το χρησιμοποιησα λιγο καιρο δεν ειδα καθολου διαφορα.Ισα ισα που οταν το εβαλα αρχισαν τα "waiting for connection(xx)" μυνηματα στον Οπερα browser που χρησιμοποιω.Αν και δεν ειμαι σιγουρος που οφειλονται αυτα τα μυνηματα...

fadasma
11-04-06, 22:19
Ο proxy κρατάει στο δίσκο του αρχεία που έχουν ζητηθεί από άλλους οπότε όταν ζητήσεις κάποιο από αυτά τα αρχεία σου το δίνει στη μέγιστη ταχύτητα. Επίσης όταν ζητήσεις ένα μεγάλο αρχείο το κατεβάζει πρώτος και μετά σου το δίνει πάλι με μέγιστη ταχύτητα. Προβλήματα παρουσιάζονται αν ο proxy αρχίσει να σέρνεται ή πέσει εντελώς. Τώρα σχετικά με την ανωνυμία δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει μιας και υπάρχουν τα "μπισκοτάκια".

axeman
12-04-06, 00:29
Ο proxy είναι αρκετά καλή λύση αρκεί να είναι αξιόπιστος. Πάντα χρησιμοποιούσα proxy εκτός απο τώρα στην OTENET που μόλις τον εβαλα πηγαινε λίγο πιο γρήγορα αλλά έχει ενεργοποιημένα φιλτρα περιεχομένου (τουλαχιστον πριν 2 εβδομαδες) με αποτέλεσμα να μην μπορω να δω μερικές σελίδες. Η μονη λύση ήταν να μην το χρησιμοποιω πια :(

[EDIT]
μόλις τώρα που δοκίμασα φαίνεται να μην υπάρχει προβλημα περιορισμού στον συγκεκριμένο ISP

alexisazen
12-04-06, 00:32
Ο proxy είναι αρκετά καλή λύση αρκεί να είναι αξιόπιστος. Πάντα χρησιμοποιούσα proxy εκτός απο τώρα στην OTENET που μόλις τον εβαλα πηγαινε λίγο πιο γρήγορα αλλά έχει ενεργοποιημένα φιλτρα περιεχομένου (τουλαχιστον πριν 2 εβδομαδες) με αποτέλεσμα να μην μπορω να δω μερικές σελίδες. Η μονη λύση ήταν να μην το χρησιμοποιω πια :(

Μπορείς να του ορίσεις ποια site θα βλέπει κατευθείαν κάνοντας bypass (μακριά από μας) τον proxy ;)

axeman
12-04-06, 00:40
Ναι αλλά για σκέψου ότι τότε που δοκιμασα δεν εμπαινα ουτε καν στο astalavista.box.sk...
για καθε παραξενη, σύμφωνα με τον ISP, σελίδα θα έπρεπε να βαζω bypass !
Έτσι, απογοητευτηκα και το απενεργοποίησα μεχρι σημερα που ξαναδοκιμασα

jimrude
13-04-06, 14:15
Τώρα σχετικά με την ανωνυμία δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει μιας και υπάρχουν τα "μπισκοτάκια". συνηθως, ολα τα HTTP objects που σχετιζονται με cookies ειναι non-cacheable...

επισης, οσον αφορα το σχολιο του axeman... γενικα δεν παιζει να ενεργοποιησει καποιος ISP content filtering τζαμπα ;)

powerthunder
13-04-06, 14:37
Αξίζει να βάλεις proxy γατί τις περισσότερες φορές βλέπεις βελτίωση στο browsing.
Με τα torrents δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

axeman
13-04-06, 15:34
Αντε, ξαναβαλα κι εγω να δουμε αν θα παει καλύτερα :hmm:
Απλώς δεν μου αρέσει πολύ η ιδέα ότι και ο provider με ενα απλό logging του proxy θα μπορει να βλέπει που μπαίνω - αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν έχει υλοποιήσει transparent proxy γιατί τότε δεν μπορεις να αποφύγεις το φακέλωμα

[EDIT]
στο forum παντως παει πιο αργα όταν κάνω refresh σε 2 -3 παράθυρα ταυτόχρονα

@ ADSLgr.com All rights reserved.