PDA

Επιστροφή στο Forum : omnivoice & pbxes πρόβλημα



trd64
02-01-10, 17:37
Όταν κάνω register τον omnivoice λογαριασμό μου στο pbxes μετά από λίγο χάνει το registration και δεν μπορώ να δεχθώ εισερχόμενες κλήσεις αλλά μόνο να κάνω εξερχόμενες.

Υπάρχει κάποιος που δεν έχει αυτό το πρόβλημα?

Είμαι έτοιμος να μεταφέρω τον αριθμό στο easycall :(

nnn
02-01-10, 21:50
Δεν έχει επιλογή να κάνει αυτόματο reregister μετά από χχ δευτερόλεπτα ?

trd64
02-01-10, 22:57
Όχι δεν έχει αλλά μέχρι πρόσφατα λειτουργούσε και ξαφνικά σταμάτησε.


Επίσης δεν κάνει δεύτερη φορά register ούτε στο sipsorcery ούτε στο voxalot.

Στο sipsorcery δίνει την δυνατότητα περισσότερων ρυθμίσεων αλλά ούτε εκεί λειτουργεί ότι και να κάνω.

Έχει ένα θεματάκι σε αυτό το σημείο η omnivoice. Τους το είχα αναφέρει παλιά αλλά δεν έχει γίνει τίποτα. Έχω χάσει απίστευτο χρόνο με αυτό το πρόβλημα και έτσι θα το σταματήσω και θα μείνω με easycall & evoice.

Easycall, evoice & viva δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το registration.

knowlton
03-01-10, 15:25
Χωρίς να γνωρίζω ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα στην περίπτωσή σου, ν' αναφέρω ότι έχω τουλάχιστον 8 εξαψήφια από διαφορετικούς λογαριασμούς Omnivoice παραμετροποιημένα ως trunks σε διάφορα PBXes servers (www1, www3, www4) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, για τουλάχιστον ένα χρόνο. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα trunks από Evoice - 2 χρόνια, Viva - 9 μήνες και EasyCall - 4 μήνες.

Σημειωτέων ότι δεν είναι δουλειά της Omnivoice ή οποιουδήποτε άλλου ITSP να προσφέρει υποστήριξη για παραμετροποίηση σε hosted PBX ή όποιο άλλο setup θέλουμε. Αν λειτουργεί σωστά σε ATA ή IPφωνο, η υπηρεσία τους λειτουργεί άψογα. Αν θέλουμε κάτι παραπάνω και δεν το καταφέρνουμε μόνοι μας, ας είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε. Το PBXes παρέχει υποστήριξη με πληρωμή για τέτοιου είδους θέματα, ενώ η Omnivoice παραείναι ανεκτική σε θέματα τσάμπα υποστήριξης.

Αν θέλεις ν' ασχοληθείς στείλε PM, αλλά νομίζω ότι δεν είναι αποκλειστικά θέμα Omnivoice. Έχεις κάνει πρόσφατα Submit & Start απ' το Personal Data section του PBXes? Επίσης να υπενθυμίσω, πως υπάρχει κι Ελληνικό υποforum στο support forum του PBXes, όπου μπορείς να βρεις απαντήσεις και να ζητήσεις βοήθεια.

trd64
03-01-10, 16:24
Χωρίς να γνωρίζω ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα στην περίπτωσή σου, ν' αναφέρω ότι έχω τουλάχιστον 8 εξαψήφια από διαφορετικούς λογαριασμούς Omnivoice παραμετροποιημένα ως trunks σε διάφορα PBXes servers (www1, www3, www4) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, για τουλάχιστον ένα χρόνο. Το ίδιο βέβαια ισχύει και για τα trunks από Evoice - 2 χρόνια, Viva - 9 μήνες και EasyCall - 4 μήνες.

Με τους υπόλοιπους VSP ούτε εγώ έχω πρόβλημα.
Μέχρι πριν μερικές ημέρες λειτουργούσε κανονικά η omnivoice στο pbxes και ξαφνικά σταμάτησε. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα κάτι φταίει στο δικό μου λογαριασμό. Όχι στο setup που έχω στο ATA αλλά στον λογαριασμό στο pbxes μιας και στο call monitor δεν μου δείχνει τίποτε.




Σημειωτέων ότι δεν είναι δουλειά της Omnivoice ή οποιουδήποτε άλλου ITSP να προσφέρει υποστήριξη για παραμετροποίηση σε hosted PBX ή όποιο άλλο setup θέλουμε. Αν λειτουργεί σωστά σε ATA ή IPφωνο, η υπηρεσία τους λειτουργεί άψογα. Αν θέλουμε κάτι παραπάνω και δεν το καταφέρνουμε μόνοι μας, ας είμαστε έτοιμοι να πληρώσουμε. Το PBXes παρέχει υποστήριξη με πληρωμή για τέτοιου είδους θέματα, ενώ η Omnivoice παραείναι ανεκτική σε θέματα τσάμπα υποστήριξης.

Τώρα που το είπες δοκίμασα και σε x-lite & twinkle (επίσης δεν λειτουργεί).
Όχι βέβαια δεν είναι δουλειά της γι' αυτό και εγώ θα μεταφέρω τον αριθμό σε easycall που λειτουργεί παντού και πάντα.






Αν θέλεις ν' ασχοληθείς στείλε PM, αλλά νομίζω ότι δεν είναι αποκλειστικά θέμα Omnivoice. Έχεις κάνει πρόσφατα Submit & Start απ' το Personal Data section του PBXes? Επίσης να υπενθυμίσω, πως υπάρχει κι Ελληνικό υποforum στο support forum του PBXes, όπου μπορείς να βρεις απαντήσεις και να ζητήσεις βοήθεια.

Αν οι λογαριασμοί σε easycall, viva & evoice λειτουργούν εμένα μου μοιάζει για πρόβλημα της omni.

To pbxes δεν το χρησιμοποιώ πολύ μιας και δεν μου αρέσει. Το ανάφερα γιατί είναι από τα πιο γνωστά στο forum.

Το παλαίψαμε με τον developer του sipsorcery και δεν βγαίνει άκρη.

Ευχαριστώ.

knowlton
04-01-10, 11:50
Μάλλον κάπου έχω «χάσει την μπάλα», διότι δεν καταλαβαίνω τον συλλογισμό σου και τον λόγο δημιουργίας του εν λόγω νήματος. Αν κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσεις.

Σύμφωνα μ' αυτά που αναφέρεις, έχεις αποφασίσει λόγω των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις με την υπηρεσία της Omnivoice να μεταφέρεις τον αριθμό σου σε άλλο πάροχο με φορητότητα, καθώς επίσης να μην συνεχίσεις να χρησιμοποιείς την υπηρεσία του PBXes διότι δεν σου αρέσει.

Είναι αναφέρετο δικαίωμα σου να προχωρήσεις στις παραπάνω ενέργειες, αλλά τότε ποιος ο λόγος για την δημιουργία του εν λόγω νήματος σ' αυτό το forum; Η δημιουργία εντυπώσεων σε βάρος της Omnivoice ή του PBXes;

Θα το καταλάβαινα αν είχες διάθεση να το «παλέψεις» ώστε να βρεις κάποια άκρη, ή αν ζήταγες βοήθεια στο forum του PBXes. Εκτός βέβαια αν θέλεις να πεις τον πόνο σου, οπότε μια χαρά σε κόβω. :hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.