PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει κόφτη ο ΟΤΕ στα torrents;



Docoptik
02-01-10, 18:00
Για πείτε ρε παιδάκια.
Έβαλα Connex 8MB στο σπίτι της αδελφής μου και όσο η γραμμή ήταν στα 2ΜΒ κατέβαζε κοντά στο 200ΚΒ. Από τότε που έγινε αναβάθμιση πάνω από 70ΚΒ δεν πάει. Ξέρω ότι εξαρτάται από seeders και leechers αλλά π.χ σε 2 αρχεία με αναλογία 53 seed με 4 leech και 26 seed και 1(εμένα) leech κανένας seed δεν μου δίνει πάνω από 4ΚΒ!! :shock: :?
Σύμπτωση??
Κάπου είχα διαβάσει πέρσι ότι ο ΟΤΕ έκανε traffic shaping (αν το λέω σωστά) και κάνανε καταγγελία στην ΕΕΤ, αλλά τελικά τί έγινε?

Επίσης:
Όταν το uTorrent είναι ανοικτό, σέρνεται ο firefox. Ειδικά youtube δεν ξεκινά video με τπτ. Με το που κλείνω το uTorrent πατάω ανανέωση σελίδας,τσουπ μια χαρά. Το έκανα με πολλά video και τέλος ξεκίνησα να κατεβάζω ένα με το DownloadHelper και ανοικτό το uTorrent και κατέβαζε με 4-5ΚΒ!!!
Μόλις έκλεισα το uTorrent πήγε στο 80ΚΒ το κατέβασμα.
Να πω ότι στα παραπάνω test το uTorrent κατέβαζε με 60-70. Το upload το έχω στα 15.


Έχω uTorrent 1.8.5
Έχω βάλει στις επιλογές του uTorrent, Protocol Encryption Enabled.
Έχει router to Thomson Speedtouch 585 και το firewall είναι κλειστό.
Έχω COMODO firewall.
Επειδή το PC είναι αρκετά μακρυά έχω βάλει και ένα άλλο Speedtouch 585 και το έχω ως Access Point πρέπει και εκεί να ανοίξω port στο Toolbox > Game & Application Sharing??


ευχαριστώ

tsioy
02-01-10, 18:06
Δε μπορούμε να πούμε κάτι. Δώσε στατιστικά γραμμής αν και δε φαίνεται για κόφτη στο p2p. Αν ήταν έτσι, θα κατέβαζες ~700-800 kbps στο firefox και θα έιχες πρόβλημα μόνο στο p2p.

Docoptik
02-01-10, 18:13
Από το Router δια βάζω τα εξής:
DSL Connection
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 381 / 8.191
Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,84 / 11,61
Output Power (Up/Down) [dBm]: 11,5 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 19,0 / 35,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 29,0 / 15,5
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Αν θέλετε και κάποιο άλλο στοιχείο πείτε μου.

baskon
02-01-10, 18:17
Πρωτα απολα θα παρεις τον υπολογιστη σου θα τον πας κοντα στο ρουτερ θα τον συνδεσεις με ενα καλωδιο για να ξερεις οτι δε φταιει το ασυρματο δικτυο που χρησιμοποιεις ,και οτι δε γινεται κατι μπερδεμα με τα 2 585 που εχεις..
Μετα θα δεις τι στατιστικα εχει το ρουτερ και που συγχρονιζει..
Και μετα βλεπουμε..Σε speedtest παλι μεχρι 800kbps πιανεις?

Edit: Τα στατιστικα σου ειναι μια χαρα..Οποτε πες μας αν ειναι μονο στο τορρεντ η χαμηλη ταχυτητα ή και σε αλλα κατεβασματα..
πιανεις καπου 800?Ή παντα με 80 πας?
Αν ειναι ετσι υποψιαζομαι οτι δεν εχει καλο ασυρματο σημα το access oint ου χρησιμοποιεις..

tsioy
02-01-10, 18:23
Σαν δοκιμή, κατέβασε κάτι μεγάλο (~150 ΜΒ) από εδώ (ftp://ftp.ntua.gr/pub/OpenOffice/stable/3.1.1/). Είναι ένα αρχείο από το πολυτεχνείο. Δεν είναι απαραίτητο να το κατεβάσεις όλο, απλώς άστο για 30 '' μέχρι να σταθεροποιηθεί η γραμμή και μετά κλείσε το. Αν δεις ταχύτητα πάνω από 400-500 KB/s , η γραμμή σου είναι οκ.
Από εκεί και πέρα , παίζει ρόλο και το torrent. Οι private trackers κατά κανόνα δίνουν μεγαλύτερες ταχύτητες. Δεν σημαίνει ότι torrent με 50 seeders είναι γρήγορο...

giorgosts
02-01-10, 18:29
ευχαριστώ

Τώρα με την καινούργια γραμμή σου προφανώς θα θέλεις και καινούργιες ρυθμίσεις στο utorrent.

Οπότε: Επειδή τo conn-x 8Mbit έχει ταχύτητα 8192/384, πάμε utorrent>Επιλογές>Οδηγός Ταχύτητας>Τύπος σύνδεσης>xx/384 >χρήση επιλεγμένων ρυθμίσεων.

Δοκίμασε μετά την ταχύτητα στο torrent ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/9.10/ubuntu-9.10-desktop-i386.iso.torrent Πρέπει να τερματίσεις.

(Για καλύτερη απόκριση στο σερφάρισμα, κατέβασε λίγο περισσότερο το upload, δηλ. από τα 35KB/sec ππου σου βγάζει για τα 384, βάλε πχ 30 ή 25)

Georgevtr
02-01-10, 18:36
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=168592&highlight=p2p+shaping

www.youtube.com/watch?v=kUUW1UTB9TY

Docoptik
02-01-10, 18:55
Σαν δοκιμή, κατέβασε κάτι μεγάλο (~150 ΜΒ) από εδώ (ftp://ftp.ntua.gr/pub/OpenOffice/stable/3.1.1/). Είναι ένα αρχείο από το πολυτεχνείο. Δεν είναι απαραίτητο να το κατεβάσεις όλο, απλώς άστο για 30 '' μέχρι να σταθεροποιηθεί η γραμμή και μετά κλείσε το. Αν δεις ταχύτητα πάνω από 400-500 KB/s , η γραμμή σου είναι οκ.

Με κλειστό το uTorrent (φυσικά) έπιασε ~420ΚΒ!!!


Τώρα με την καινούργια γραμμή σου προφανώς θα θέλεις και καινούργιες ρυθμίσεις στο utorrent.

Οπότε: Επειδή τo conn-x 8Mbit έχει ταχύτητα 8192/384, πάμε utorrent>Επιλογές>Οδηγός Ταχύτητας>Τύπος σύνδεσης>xx/384 >χρήση επιλεγμένων ρυθμίσεων.

Δοκίμασε μετά την ταχύτητα στο torrent ftp://ftp.otenet.gr/pub/linux/ubuntu-releases/9.10/ubuntu-9.10-desktop-i386.iso.torrent Πρέπει να τερματίσεις.

(Για καλύτερη απόκριση στο σερφάρισμα, κατέβασε λίγο περισσότερο το upload, δηλ. από τα 35KB/sec ππου σου βγάζει για τα 384, βάλε πχ 30 ή 25)

Αν και το είχα βάλει, εντούτοις τα ξαναέβαλα τα settings και πράγματι έπιασε το συγκεκριμένο torrent ~500:clap::clap:
Το upload το έβαλα στα 20 απο τα 35 και όσο ήταν ανοικτό το uTorrent έβαλα να δω και youtube και μπορώ να πώ ότι κατέβαινε. Όχι όπως άμα είναι κλειστό το uTorrent, αλλά λογικό είναι αφού έπιανε 500.

Τί να πω ρε παιδιά? Μπορεί να είχε να αλλάξει κάτι στα settings του uTorrent και να το μπούκωνε το Router.
Κάπου παλιά είχε πέσει το μάτι σε κάτι άρθρα που άλλαζες το QoS και είχες πιο γρήγορο internet? Ισχύει αυτό? Αξίζει να το ψάξω?

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας:oneup::oneup::worthy::worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.