PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει κανείς πρόβλημα από Αγία Παρασκευή με την ταχύτητα?



OverClocker
26-03-06, 01:07
Ότι λέει ο τίτλος..
Το μαξ που κατέβασα ένα πρωί ήταν 31KB/s ενώ ώρες αιχμής πέφτω στα 20-22KB/s
Όποιος άλλος είναι από Αγία Παρασκευή Αττικής ας μας πεί αν έχει τέτοιο πρόβλημα

savas7
26-03-06, 01:39
οχι.παντα κατεβαζω απο 38 και πανω

OverClocker
26-03-06, 02:00
Γραμμη?
384/128?
Το νούμερό σου από τι αρχίζει?
εμένα απο 600

C0nfused
26-03-06, 16:29
Πριν περίπου μια εβδομάδα ενεργοποιήθηκε η 384Kbps σύνδεση μου με Otenet και μου έστειλαν το jetspeed 520i, και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά απογοητευμένος από τις ταχύτητες που πιάνω...

Διαβασα κάποια θέματα sto forum, που ήταν αρκετά παλιά όμως και έλεγαν για διάφορα προβλήματα εδώ στην Αγία Παρασκευή. Επειδή είμαι λίγο άσχετος και ούτε καν ήξερα τι είναι το DSLAM, απ'ότι είδα ειμαι στο Siemens της Αγίας Παρασκευής.

Οι ταχύτητες που πιάνω συνήθως είναι 25-30ΚΒ/s και πολύ λίγες φορές παραπάνω- μια φορά έπιασα περίπου 36ΚΒ/s για 2-3 λεπτά και αυτό σε p2p(!). Έχει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα?? Λέτε να έχει σχέση και με το router? Δεν πολυεμπιστεύομαι τους routers που δίνει ο OTE... (την έχω πάθει και με τα ISDN modems του...) Θα πάρω αύριο τηλ. και στον ΟΤΕ αν και δε νομίζω ότι θα καταλήξώ πουθενά. Καμια ιδέα??

Ευχαριστώ


P.S: Για κάποιο λόγο δεν είδα το thread που άνοιξε μόλις πριν μερικές ώρες με αντίστοιχο πρόβλημα->
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35371 . Sorry για την απροσεξία. Πώς κάνουμε delete στο thread??

C0nfused
26-03-06, 16:44
Το παραπάνω post μου μεταφέρθηκε σωστά από τους admins στο thread αυτό γιατί είχα ανοίξει νέο thread χωρίς να έχω δει ότι υπάρχει ήδη κάποιο με ίδιο θέμα.

ZORO
26-03-06, 16:58
P.S: Για κάποιο λόγο δεν είδα το thread που άνοιξε μόλις πριν μερικές ώρες με αντίστοιχο πρόβλημα->
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35371 . Sorry για την απροσεξία. Πώς κάνουμε delete στο thread??

Μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποιον από τους υπευθύνους του φορούμ και να τους ζητήσεις να το κάνουν αυτοί.


Edit by sdikr merged here

OverClocker
26-03-06, 18:04
Αν γίνεται να λέτε και το dslam που είστε...
Αγώ είμαι σε Alcatel XD 2 isdn

themisk
26-03-06, 20:42
Και εγω εχω το ιδιο πρόβλημα... ταχυτητες max 25 εδω και καποιες μερες. Απο 600 και εγω PSTN. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται... Αυριο ειμαι κατα 99% ετοιμος να παω σε 512 (line οχι συνδρομη) μηπως και ξεφυγω απο την καταντια...
Εκανα δοκιμαστικη συνδρομη ΗΟL για να δω μηπως φταιει ο provider. Τιποτα τα ιδια...
Μηπως αυριο πρεπει να αρχισουμε τα τηλεφωνα?

C0nfused
26-03-06, 21:38
Και εγω εχω το ιδιο πρόβλημα... ταχυτητες max 25 εδω και καποιες μερες. Απο 600 και εγω PSTN. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται... Αυριο ειμαι κατα 99% ετοιμος να παω σε 512 (line οχι συνδρομη) μηπως και ξεφυγω απο την καταντια...
Εκανα δοκιμαστικη συνδρομη ΗΟL για να δω μηπως φταιει ο provider. Τιποτα τα ιδια...
Μηπως αυριο πρεπει να αρχισουμε τα τηλεφωνα?Εγώ πάντως αύριο θα πάρω στον ΟΤΕ. Πριν μια εβδομάδα έβαλα DSL και αφού βλέπω ότι κάθε μέρα είναι σχεδόν ίδια η κατάσταση (και ειδικά το σαββατοκυριακο χειροτερεύει) κάτι πρέπει να γίνει. Δε γίνεται να πληρώνεις υποτίθεται για 384Kbps και να έχεις ταχύτητες το πολυ σαν μια 256 συνδεση...

savas7
27-03-06, 08:41
Γραμμη?
384/128?
Το νούμερό σου από τι αρχίζει?
εμένα απο 600
αρχιζει απο 601

savas7
27-03-06, 08:43
αρχιζει απο 6013 και εχω το TELINDUS 1131

C0nfused
18-04-06, 17:27
Εγώ πάντως αύριο θα πάρω στον ΟΤΕ. Πριν μια εβδομάδα έβαλα DSL και αφού βλέπω ότι κάθε μέρα είναι σχεδόν ίδια η κατάσταση (και ειδικά το σαββατοκυριακο χειροτερεύει) κάτι πρέπει να γίνει. Δε γίνεται να πληρώνεις υποτίθεται για 384Kbps και να έχεις ταχύτητες το πολυ σαν μια 256 συνδεση...Λοιπον, για τους λιγους που μαλλον ενδιαφερει το θεμα, να πω οτι επικοινωνησα με τον ΟΤΕ και μου ειπαν οτι εξαρταται απο την περιοχη, οτι ιδανική ταχύτητα για 384 ειναι γυρω στα 40Kb/s και ότι εγώ που είμαι 25-30Kb/s ειμαι μια χαρα... Προφανως δεν μπορουν να κανουν κατι αμεσα απο την OTEnet και θεωρουν προβληματικη τη γραμμη μονο αν εχει ταχυτητες 12Kb/s(!!) και κατω.

Αυτα. Υπομονή λοιπόν και ας ελπίσουμε να βελτιωθεί η κατασταση στο άμεσο μέλλον

Gedo
19-04-06, 10:47
Στην Αγ.Παρασκευη αλλα DSLAM ειναι γεματα και αλλα οχι.
Γιάυτο παρατηρειτε το φαινομενο αλλοι να εχουν καλες ταχυτητες και αλλοι οχι.

Αν αλλαξεις ταχυτητα και απο 384 πας σε 512, πιθανοτατα να εισαι καλυτερα, λογω του
διαφορετικου ratio(μοιρασμα bandwidth/χρηστες).

Προσεχε, οχι την συνδρομη σου στον Provider,αλλα την ταχυτητα γραμμης σου.

Αυτο μπορεις να το κανεις με ενα τηλεφωνο στο 134.

axeman
19-04-06, 15:33
384/128 PSTN
Πρωινες ωρες (8-9) 43-44 kbps
Μεσημερι 30-32kbps
Απογευμα - βραδυ 21-26kbps
Τηλέφωνο απο 639
Όλες οι ταχύτητες είναι http και ftp

Αρα είμαι αρκετά καλα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.