PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτοματη εκτελεση δεν λειτουργει...



liago13
26-03-06, 14:58
Λοιπον,εχω το προβλημα οτι η αυτοματη εκτελεση οταν εισαγω ενα δισκο δε λειτουργει πλεον,ενω μεχρι τωρα ολα ηταν μια χαρα.

Τα συμπτωματα ειναι πως οταν βαζω ενα δισκο,εμφανιζεται η ετικετα του,μπορω να τον ανοιξω κανονικα,αλλα δεν εμφανιζεται η αυτοματη εκτελεση.Επισης πολλες φορες βγαζοντας το δισκο απο το drive,μενει η ετικετα του,το ονομα του αν και ειναι κενο το drive,ακομα και αν εισαγω αλλο δισκο.

Φυσικα ειναι ενεργοποιημενη η αυτοματη εκτελεση,και ολα τα προγραματα λενε autorun on.

Που ειναι τα αρχεια που σχετιζονται με την αυτοματη εκτελεση,και τι μπορω να κανω για να το παλεψω?

AddictedToChaos
26-03-06, 15:03
Πατα δεξι κλικ πανω στο εικονιδιο του drive και πανε ιδιοτητες (properties). Εκει μετα πανε στο tab aytorun και ρυθμισε την καθε κατηγορια στο να σε ρωτα τι να εκτελει καθε φορα που εισαγεται ενας δισκος.

liago13
26-03-06, 15:14
Το αναφερω οτι ειναι ενεργοποιημενη αυτη η επιλογη.(θα εβαζα θεμα αν ηταν κατι τοσο απλο?)

AddictedToChaos
26-03-06, 15:25
Σορυ, δεν το προσεξα. Δεν ειναι αναγκη να εισαι τοσο επιθετικος. Να σε βοηθησω προσπαθω.

Anyway, καν'το μεσω της registry. Πανε στην διαδρομη αυτη:

"HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\CdRom"

Και αλλαξε το DWORD του Autorun σε 00000001.

Κανε και ενα restart για να γινει η αλλαγη.

liago13
26-03-06, 19:47
Sorry φιλε,δεν ηθελα να φανει ετσι.

Οσο για το registry,κατι τετοιο περιμενα να μαθω.Βασικα τα δεδομενα της τιμης που λες ειναι ηδη 00000001.

Αλλα απο κατω απο το autorun εχει το autorunalwaysdisable,και τα δεδομενα του ειναι τα ονοματα απο τa cd-rom μου.Τι πρεπει να γραφει εκει?

AddictedToChaos
26-03-06, 19:59
Sorry φιλε,δεν ηθελα να φανει ετσι.

Ok :)


Οσο για το registry,κατι τετοιο περιμενα να μαθω.Βασικα τα δεδομενα της τιμης που λες ειναι ηδη 00000001.

Αλλα απο κατω απο το autorun εχει το autorunalwaysdisable,και τα δεδομενα του ειναι τα ονοματα απο τa cd-rom μου.Τι πρεπει να γραφει εκει?

Απο εκει το ρυθμιζεις. Αν ηταν ηδη στο 1, δοκιμασε να το κανεις 0, μετα να κανεις restart, μετα να το ξαναβαλεις στο 1 και να ξανακανεις restart. Λογικα θα φτιαξει.

Το autorun μπορεις να το ελεγξεις και με καποιο tweak προγραμμα οπως το Tweak UI (http://download.microsoft.com/download/f/c/a/fca6767b-9ed9-45a6-b352-839afb2a2679/TweakUiPowertoySetup.exe) της Micro$oft.

liago13
26-03-06, 21:24
Δεν εγινε με το registry,εκανα οπως ειπες αλλα τιποτα.

Εγινε ομως με το Tweak UI,αν και ηταν enable το autorun για cd και dvd drives,δεν ξερω πως,αλλα εγινε

Thanks a lot!

AddictedToChaos
26-03-06, 21:29
Δεν εγινε με το registry,εκανα οπως ειπες αλλα τιποτα.

Εγινε ομως με το Tweak UI,αν και ηταν enable το autorun για cd και dvd drives,δεν ξερω πως,αλλα εγινε

Thanks a lot!

Αυτες οι επιλογες ειναι περιεργες που και που. Ενω δειχνουν να ειναι σωστα ρυθμισμενες, τελικα δεν ειναι.

Αυτο το προγραμματακι εχει και αλλα χρησιμα tweaks που διευκολυνουν πολυ. :oneup:

slow
26-03-06, 21:33
Εγώ επειδή δεν θέλω το autorun έκανα αυτό, εσύ κάνε το αντίθετο αν κάτι έχει αλλάξει εκεί ;)

Disable Autorun:
Start -> Run... -> type "gpedit.msc"
+-Computer Config
'-+-Administrative Templates
'-+-System
3. Double Click 'Turn off Autoplay'

@ ADSLgr.com All rights reserved.