PDA

Επιστροφή στο Forum : AMIGAδες όλου του κόσμου ενωθείτε



Athlon_XP
10-01-04, 23:53
Γειά σας. Όπως είναι γνωστό η amiga ποτέ δεν πεθαίνει (ούτε φυσικά και η commodore) σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για τα διάφορα προβλήματα, λύσεις και άλλα διάφορα περί της amigas.

ΧΑΙΡΕ ΑΘΑΝΑΤΗ AMIGA, ΑΘΑΝΑΤΗ COMMODORE.

Gothic
11-01-04, 00:42
All hail Commodore Business Machines, all hail C64, all hail Amiga, all hail AthlonXP's new avatar :)
Γουστάρω που το adslgr είναι τίγκα στους άρρωστους με τους τελευταίους πρωτοποριακούς υπολογιστές που πήραν ρεύμα στον πλανήτη Γή!

xenbast_
11-01-04, 21:57
ήρθε η ώρα να την κατεβάσω από το πατάρι;

kostthem
12-01-04, 20:29
xenbast_,

Ναί ήρθε....... :mrgreen:

vagelis
12-01-04, 20:39
άντε, να θυμηθούμε λίγο τα νιάτα μας.
Μετά την amiga , όλα τα υπόλοιπα ήταν ..........απλά υπολογιστές .

Ducklord
13-01-04, 01:21
Βρε, τι πατάρια και βλακείες μου λέτε;
Η 1200άρα μου είναι ΜΟΝΙΜΑ συνδεδεμένη με μια 29άρα Thomson TV! Όταν έρχονται φίλοι απλά πατάω το κουμπάκι του μετασχηματιστεί και το Σένσι, το Κικ Οφφ 2 ή το Σπήντμπωλ 2 αρχίζουν να γουργουρίζουν στα ντράηβς. Δύο πάκμαν, μια μπυρίτσα, καμιά πίτσα και έδεσε η βραδιά! Τι άλλο θες;

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Gothic
13-01-04, 02:25
*προσκυνάω* *προσκυνάω* *προσκυνάω* *προσκυνάω*
Το Σένσι παραμένει το αγαπημένο μου ποδοσφαιράκι και το Σπήντμπολ 2 το λατρευτό μου παιχνίδι που με έκανε να σπάσω ένα κουϊκτζόυ στον Κομμοντόρι (στην Αμίγκα είναι χάρμα οφθαλμών, αλλα στον Κόμμοντορι είναι τούρμπο). Όσο για το Κικ Όφφ δεν τα κατάφερα ποτέ ιδιαίτερα καλά και πάντα ζήλευα τα αστέρια που έβγαιναν στην εκπομπή του Λεκόπουλου στην ΕΡΤ. Αχχχχ ωραίες εποχές.
Τα πάκμαν αντέχουν ακόμα ρε θηρίο;
http://www.cmsco.gr/pages/joystick_eu.htm
Άξιος διάδοχος του, αν και τα μικρά πλήκτρα είναι λίγο σκληρά.

Aegis
13-01-04, 04:12
ακόμα μετανιώνω που πούλησα την amiga 1200 μου, ας με συγχωρήσουν οι amiga-fans.
θυμάμαι όταν τελειώναμε το σχολείο (ή και κατά την διάρκεια του :) ) και παίζαμε ατελείωτα kick-off 2. με το κολπάκι που έβαζες goal απο την σέντρα :wink: . ωραία τότε. να θυμηθώ επίσης ενα απίστευτο παιχνιδάκι με τέλεια γραφικά, agony νομίζω λέγόταν της psygnosis.
μάλλον θα κοιτάξω σε αγγελίες να βρω μία σε καλή κατάσταση.

The_StarGazer
13-01-04, 10:02
Καλα Gothic με τρελανεις τωρα !!! :shock: ... Αυτο που εδωσες στο link ειναι τα γνωστα Packman (ή Tomahawk) για συνδεση με τα PCια μας ??? Μιλαμε οτι εδω και κανα-δυο μερες ειχα αρχισει να σκεφτομαι εαν υπαρχει κατι αντιστοιχο για PC ή τροπος να αλλαξω τη συνδεσμολογια απο AMIGA σε PC.

Αααα και να μην ξεχασω. AMIGA 500 εδω με... ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΜΒ RAM
-ασχετα εαν αυτο εχει το μεγεθος της τωρινης καρτα ηχου μου- :)

@Aegis Εσυ φιλε μου που πουλησες την 1200 σιγουρα θα συγχωρεθεις. Εγω που πουλησα τον Commodore 64 και μαλιστα τον παλιο, τον γκρι τον οβαλ δεν θα λαβω συγχωρεση ΠΟΤΕ :((((

xenbast_
13-01-04, 13:12
Gothic,
τι μου θύμησες τώρα! γρήγορα από το σχολείο σπίτι μη και χάσουμε το computer show, ερτ και τέτοια!

άντε μη βάλω κανά shadow of the beast στο καπάκι!


@gothic.....all hail...manowar :twisted:

Gothic
13-01-04, 14:31
Το joystick είναι η έκδοση του Tomahawk/Pacman για PC και είναι μανούλα για παιχνίδια σε emulators αλλα και σε αρκετά για PC. Το μόνο κακό είναι οτι τα μικρά πλήκτρα είναι σκληρά και δεν είναι για πολλή χρήση. Αντίθετα τα δύο κανονικά είναι πάααααρα πολύ καλά, ο μοχλός είναι τέλειος και τέλος πάντων είναι Pacman, δεν χρειάζεται να πώ τίποτα άλλο. :mrgreen:

Τα διαπιστευτήρια μου είναι μια Amiga 500+ με AtOnce286 hardware emulator, 2o Drive, μια Amiga 2000 με Video Toaster (που την έσωσα απο ένα παλιό αφεντικό που ήθελε να την πετάξει επειδή είχε φάει τούμπα και δεν δούλευε, μάλλον θέλει PSU), μια Amiga 1200 ενός φίλου που εδω και τέσσερα χρόνια πρέπει να φτιάξω τον εξωτερικό σκληρό της, ένας C64 (ο παλιός) με 1570 και 1581 3.5" (που δεν δουλεύει απο στούκα δυστυχώς) και Final Cartridge III. Στο επόμενο σπίτι μου θα πρέπει να προβλέψω ένα χώρο για να τα στήσω όλα, καθώς και χώρο για μια Amiga 4000/PPC που την έχω άχτι εδώ και χρόνια! Το ebay βρωμάει απο αυτά τα θηρία! :D

@xenbast_ όχι αλλα γούνινα βρακακιααααα :twisted:

Ducklord
14-01-04, 00:24
Ζένμπλαστ: γιατί να το βάλεις στο καπάκι; Να στο βάλω στην τηλεόραση που λέγαμε να χαζέψεις; Τι αρκέηντ και παπάρια... Χώστο τουλάχιστον σε έναν εμουλάτορα! Άκου εκεί... "στο καπάκι"... βέβηλε... :-)

Γκόθικα:
Ιστορία καθημερινής τρέλας με πάκμαν 1
Παίζω σπήντμπωλ 2 με τον (πρώην) κολλητό. Τσαντίζεται, γυρνά, και μου το κοπανά στο κούτελο. Το σημάδι απο τη βεντούζα έμεινε για όλο το απόγευμα. Το πάκμαν, φυσικά, δεν έπαθε τίποτα. Και σκέψου πως τότε δεν μου είχαν φυτρώσει πούπουλα... ;-)

Ιστορία μπλα-μπλα-μπλα...2
Παίζω με τον ίδιο κολλητό Σένσι. Τσαντίζεται, βγάζει το πάκμαν του (εγώ... ήμουν με το ΔΙΚΟ ΜΟΥ! ΜΠΟΥΑΑΧΑΧΑ) και γυρνώντας απότομα το πετά στον τοίχο. Ο τοίχος απέκτησε ένα μόνιμο σημάδι. Το πάκμαν όχι... !!!!!!!!!!1

Ιστορία 3
Είμαι μόνος σπίτι με το κομοντόρι μου και προσπαθώ να πηδήξω επάνω απο μια συγκεκριμένη, ΓΑΜΗΜΕΝΗ (ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΓΚ) λιμνούλα στο Λάστ Νίντζα. Δεν τα καταφέρνω. Ήρεμος και πράος αποσυνδέω το πάκμαν, βγαίνω στο μπαλκόνι του σπιτιού (1ος όροφος) και το πετάω με δύναμη προς τα κάτω.
(το μάζεψα μετά απο μισή ώρα. Ούτε σημάδι!!!!!!!!!!!!!)

Ιστορία 4
Ο προαναφερθέντας κολλητός μόλις με έχει νικήσει στο Σένσι. Αποσυνδέει το πάκμαν και αρχίζει (άκουσον - άκουσον) να κάνει την... πουτάνα (σόρυ), γυρνώντας το απο το καλώδιο σαν να ήταν τσαντάκι. Το καλώδιο (Ω, γκόντ!) αρχίζει να φέυγει, να φεύγει, να φεύγει και αυτός να επιταχύνει, να επιταχύνει, μέχρι που το εκτόξευσε σαν σφύρα στον τοίχο (ναι, ήμασταν ανώμαλα παιδάκια κυρ` δικαστά). Το μάζεψε και με φρίκη είδαμε πως είχε φύγει ΤΟ ΠΕΡΙΒΛΗΜΑ των καλωδίων, μα όχι τα ίδια τα καλώδια! Το ξανασυνδέσαμε στην Αμίγκα (αφού, απο τσαντίλα, είχα ήδη κοπανήσει το δικό μου δυο - τρεις φορές που εκείνος... είχε χαλάσει το δικό του!) και με φρίκη συνειδητοποιήσαμε το πρόβλημα: το φάηαρ ήταν ακόμη πιο σκληρό στο δικό του απο ότι στο δικό μου (διότι, κατά τα άλλα, δούλευε... Ελπίζαμε με το κοπάνημα να χαλάρωνε, αλλά... παπάρια!)

Αυτά τα δύο μαραφέτια λοιπόν, που ήταν ο λόγος χρεοκωπίας της Ανερούσις κοντρόλ (όποιος αγόραζε... δεν ξαναγόραζε!!!) είναι αυτά που, τώρα πια, πετάμε στο πάτωμα με φίλους, χτυπάμε και κλωτσάμε όποτε ο άλλος βάλει γκόλ... Εδώ και 10 χρόνια...
Έχω, λοιπόν, ΚΑΘΕ δικαίωμα να λέω σαν κωλόγερος πως ΝΑΙ, ειδικά για τα ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΑ, ΔΕΝ ΤΑ ΦΙΑΧΝΟΥΝ ΠΙΑ ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ! Και αν κανείς έχει αντίρηση, ας ετοιμαστεί να φάει βεντούζα στην κουτέλα!

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Μα να μην φύγει ούτε μια βεντούζα βρε παιδί μου; Τι σκατά, εξωγήινη τεχνολογία είχαν; Και το Λότζιτεκ τζόϋπαντ που μόλις αγόρασα μου χάλασε στη μισή ώρα! Τσκ τσκ τσκ!

Aegis
14-01-04, 01:34
το μόνο που με εκνεύριζε στην amiga ήταν το βάλε-βγάλε στη δισκέτας ειδικά σε adventures, κάτι που μου θυμίζει το τωρινό βάλε-βγάλε cd (ως ενα σημείο βέβαια). ελπίζω να μην έχουμε και βάλε-βγάλε dvd στο μέλλον.
επίσης η ασυμβατοτήτα σε ένα βαθμό των kickstart (έτσι δεν λεγόταν το os της)?
η αγορά ενός σκληρού θυμάμαι ήταν απρόσιτη.

Gothic
14-01-04, 02:45
LOL ρε Παπιάρχοντα, τα Πάκμαν/Τόμαχωκ είχαν θρυλική αντοχή. Μέχρι τώρα θεωρούσα σαν το πιο θεϊκό παράδειγμα ένα φίλο μου που είχε σηκώσει το γραφείο του με την Αμίγκα και το μόνιτορ πάνω απο τον μοχλό του Πάκμαν που απλά ήταν κολλημένο με τις βεντούζες. Και μετά νομίζουν οι σημερινές εταιρείες οτι φτιάχνουν κάτι σοβαρό.
Στο λίνκ πάντως που έστειλα μπορείς να βρείς ένα άξιο διάδοχο για ΠιΣί, το πουλάνε και σε Πλαίσιο και σε Κοσμοντάτα (ή ντέϊτα).
Δεν έχω δοκιμάσει τους σοδομισμούς που είχε περάσει το Πάκμαν με το ταγκ-τημ που το χτυπάγατε με τον κολλητό σου, αλλα έχει φάει τρελές φάπες, όπως αυτές που έριχνα 5-15+ χρόνια πρίν στα ηλεκτρονικά (RIP) και με απειλούσαν να με διώξουν (τρελό ξύλο αν έχανα ζωή στο Ντάμπλ Ντράγκον με το τελευταίο δεκάρικο). :mrgreen:

@Aegis Τότε που δεν είχαμε καλομάθει στους δίσκους αλλα ήταν ακόμα φρέσκιες οι μνήμες απο τα κασσετόφωνα (3 το πρωϊ με το κατσαβίδι στην κεφαλή, ρύθμιση σε δέκατα του χιλιοστού μπας και τρέξει το Heavy Metal Paradroid και τη βαφή νυχιών της μαμάς έτοιμη για να κολλήσεις την βίδα όταν έβρισκες την θέση) που η αλλαγή δισκετών ήταν ελάχιστα ενοχλητικό, ειδικά αν είχες 2ο Drive.
Η ασυμβατότητα ήταν σπάνιο πράγμα, και μπορούσες πάντα με μία boot δισκέττα να φορτώσεις το παλιό kickstart 1.3 πάνω απο το καινούργιο για να τρέξεις κάποιο "προβληματικό" παιχνίδι. Εγώ δεν θυμάμαι κανένα που αρνήθηκε να δουλέψει στην 500+ μου. Το O/S της λέγεται Amiga OS και ο πυρήνας του υπήρχε στο Kickstart μαζί με σύνολο εντολών C που του επέτρεπαν να τρέχει πιο γρήγορα. Για να κάνεις εκκίνηση το βασικό λειτουργικό, αρκούσε μια δισκέτα με boot sector και την εντολή loadwb (για τους μερακλήδες στο s/startup-sequence).
Πυρήνας του λειτουργικού σε ROM κύριοι...

Υ.Γ. Σήμερα αξίωσα να δοκιμάσω το τηλέφωνο της αρχαίας αντιπροσωπείας της Commodore στην Λ.Βουλιαγμένης, είχα να πατήσω εκεί Χ χρόνια απο τότε που έψαχνα τροφοδοτικό για τον C64 μου.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ!!! :shock: Αρκεί να έχουν τα ανταλλακτικά γιατί όπως μου είπαν δεν τους έχουν μείνει τα πάντα. (Αλλα να είναι καλά το ebay).

Aegis
14-01-04, 04:03
και όμως μόλις θυμήθηκα ότι το dungeon master ποτέ δεν κατάφερα να το παίξω στην 1200 μου,ακόμα και με την δισκέτα που ανέφερες. επίσης θυμήθηκα το καλώδιο σύνδεσης με το monitor του amstrad cpc 6128. το είχε ποτέ κανείς? όλα είχαν μια πρασινωπή χροιά και χάλαγαν τα τρομερά γραφικά της.

@ducklord: ωραίος! :)

Ducklord
14-01-04, 23:06
Ρε Γκόθικα, "το καλό το πράμα το πασάρουνε"!!!
Δώσε ρε συ, έστω σε ένα Π.Μ. το τηλέφωνο της κομοντόρε γιατι μου έχει καεί το 1084, θέλει αλλαγή μετασχηματιστή και ΔΕΝ εμπιστεύομαι τον "τεχνικό της γειτονιάς σας" να μου το σιάξει..! Θενκς..!
Άντε, με πορώσατε και συνέδεσα και το κομοντόρι και έπαιζα Άρμαλαητ σε 16 υπέροχες πράσινες αποχρώσεις... Αν δούλευε το 1084... ΑΑαααααααααχ αν δούλευε το 1084.... (διότι, κύριοι, μπορεί "η μεγάλη οθόνη" να είναι πόρωση, μα στον κομοντόρε αν ανέβεις πάνω απο τις 16 ίντσες αρχίζεις και δεν βλέπεις πίξελς, αλλά τετράγωνα σώβρακα να κινούνται. 320χ120, αν δεν απατώμαι;!;!)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Athlon_XP
14-01-04, 23:50
Gothic μιας και που ανέφερες για το τηλέφωνο της αρχαίας αντιπροσωπίας της Commodore μήπως θα σε πείραζε να μου πεις το νούμερο τηλεφώνου της εταιρίας αυτής; Επίσης ψάχνωντας για τυχόν μαγαζιά στην Ελλάδα που να έχουν σχέση με την amiga πήγα στο http://amiga.eos.gr και εκεί μέσα είχε κάποιες εταιρίες που παρέχουν υποστήριξη στην Amiga αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα τα τηλέφωνα και τα μαγαζιά που λέει στο site εκείνο.

Athlon_XP
14-01-04, 23:53
Ducklord από ότι βλέπω στην ίδια μοίρα είμαστε (καμένο τροφοδοτικό της 1084S, για την ακρίβεια μόλις το ανοίγω κάνει ένα συνεχόμενο λεπτό βουητό) οπότε πρέπει να μάθουμε αυτό το μαγικό νούμερο τηλεφώνου.

Gothic
15-01-04, 02:17
2109954855 :)
Αν δεν το σηκώνει το πρωί ξαναδοκιμάστε το απόγευμα. Και μην σας αποπάρει η βαρεμάρα στην φωνή του :P
Να δείτε το 1084 να δουλεύει σε RGB με το Dreamcast (όταν καταφέρνει και έχει σταθερή εικόνα μετά απο κάνα δυο φάπες) να το καμαρώσετε :P
Αν δεν απατώμαι ο Commodore παίζει σε 320Χ200 και οπως λέει το manual εις την σελίδα 118 για το 1701 monitor:
"A computer with the versatility of the COMMODORE 64 needs a medium on which to demonstrate its capabitilites to the full. The 1701 monitor has been designed specifically for this purpose. The monitor has a 14 inch screen with outstanding resolution".
Μου φαίνεται οτι πρέπει να τον συνδέσω στην 29άρα Philips και να βάλω το Turrican II να γουστάρω :P
Btw, Armalyte rulaz, Thalamus rulaz! \m/ O.o \m/

@Aegis Είχε βγεί μια μεταγενέστερη έκδοση του DM το οποίο έπαιζε σε 500+, οπότε μάλλον και σε 1200αρα. Άν έχεις τα Beholders βέβαια το DM είναι καθαρά μουσειακή προσθήκη (είπε ο τύπος που λατρεύει τα 8μπιτα).
Amiga στην πράσινη του 6128; ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ! Creepy!

Ducklord
16-01-04, 02:14
Δεν μπόρεσα παρά να νιώσω το μόριό μου να παρουσιάζει φαινόμενα ακράτειας οσάν αντίκρυσα τη φράση "Amiga στην πράσινη του 6128; ΜΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ! Creepy!"...
Μπράβο ρε, βέβυλε... Απο όταν είδα το γιαπωνέζικο Ρίνγκ είχα να ανατριχιάσω έτσι...
Αλήτη, έ αλήτη, μας τρόμαξες βραδιάτικα...!!!

Φιλικά
Παπιάρχονταζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ....χρρρρ....κάηκετομονιτορμάν ακαιδενέχεισένσι....ζζζζ...

Gothic
16-01-04, 02:41
Sadako rules!!!
Και μου έδωσε την ευκαιρία όταν βλέπαμε την τριλογία να κάνω την γυναίκα ενός κολλητού να ουρλιάζει απο τον τρόμο όταν στο σκοτάδι μετά γνωστή σκηνή της "εξόδου", γύρισε στα αριστερά της και καθόμουν εγώ με όλο το μαλλί μου μπροστά (ναι, είμαι μαλλιάς).
Να μάθει να ακούει Πλούταρχο το μπαουγάου που παντρεύτηκε. :mrgreen:

Παπιάρχοντα για τσέκαρε αυτό, ξέρω οτι θα το εκτιμήσεις.
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=2780793223&category=4598
*drool*

Aegis
16-01-04, 03:01
εντάξει βρε, μην αηδιάζετε!!!για λίγο το είχα, πάντως είχε την πλάκα του. βασικά δεν ήταν στην πράσινη, ήταν στην έγχρωμη αλλά είχε πράσινες αποχρώσεις. :shock:
το dungeon master ήταν η αρχή για όλα. θα έλεγα ίσως το bloodwych στον amstrad να ήταν το πρώτο, αλλά η ιστορία επέλεξε το dungeon master.
καλή τύχη με τα 1084 σας! και καλή μου τύχη στην αναζήτηση μιας amiga.

Gothic
16-01-04, 03:42
Στο ebay.co.uk έχει πολλές καλές ευκαιρίες. Κοίτα και στο fleamarket αν με τα ταχυδρομικά βγαίνουν πολύ φουσκωμένες οι τιμές.

Ducklord
17-01-04, 01:29
Γκόθικα, είδα τη σελίδα...
...είδα τη σελίδα...
...είδα τη σελίδα...
...
...
...
ΑΑΑΑΑααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααργκκκκκ !
ΤΟ......Θ..Ε.....ΛΛΛΛ...ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΑΛΙ με φρίκαρες! Σαν δε ντρέπεσαι! ΠΟΥ θα βρω τώρα εγώ τετραχίλιαρη για να το αγοράσω; Ήδη μαζεύω φράγκα απο το υστέρημά μου για να...
μην γελάσετε...
Γιατι θέλω να...
Βρε, μη γελάσετε..
ΕΕεε...Αγοράσω....
Θα το πω...
Αγοράσω το ΡΟΜΠΟΤΕΚ.
Ορίστε.
Το είπα...
:shock:
Θέλω να αγοράσω τα διβιδιά της πλήρους σειράς του Ρόμποτεκ. Ναι. Μου έχει μείνει παιδικό απωθημένο. Η αμίγκα έρχεται σε δεύτερη μοίρα. Όταν έβλεπα Ρόμποτεκ δεν είχα Αμίγκα. Δεν ήξερα πως λέγεται "Μάκρος Σάγκα"...
Και πρόσφατα ένας φίλος με ξαναπόρωσε...
Γαμώτο...
Και συνήθως δεν αγοράζω διβιδιά!

Φιλικά
Παπιάρχοντας

Gothic
17-01-04, 02:10
Σε μισώωωωωωωωωωωωωωωω θέλω και εγω Ρόμποτεεεεεεκ!
Το σαλιώνω απο τότε που το βρήκα στα region 1 του play.com και το έχω άχτι απο τότε που αναγκαζόμουν να μάθω αγγλικά γρηγορότερα για να βλέπω το έπος στο "δορυφορικό" SUPER τα Σαββατοκύριακα.
Περιττό να σου πώ τι παράκρουση έπαθα ότα κατα τις 3 το πρωϊ πάνω σε ένα άσχετο ζούπιν' έπεσα στο 0-6 να παίζει ένα απο τα προχωρημένα επεισόδια (του πρώτου κύκλου αν δεν πέφτω έξω).
Απο την άλλη το Macross θα είναι πάντα εκεί, η Βιντεοτοστιέρα ποιός ξέρει... :twisted: :twisted: :twisted:

Αυτά λιγουρεύομαι εγώ πάντως

http://www.playusa.com/playusa.asp?page=title&r=R1&title=107910&id=0&adudisc=y&cpage=1&Cur=513
(+ Vol 2 + Vol 3)
http://www.play.com/play247.asp?page=title&r=R2&title=102618

Ducklord
18-01-04, 07:52
Ω, ΩΩΩωωωω, ΩΩΩωωω, ΩωΩωωω, ΩΩωωω (κατά το γνωστό ανέκδοτο Μπούς και Ολυμπιακών)... Μα.... Τι παπάρας που είσαι;
Γκόθικα, πρόσεξε αγόρι μου, πάνε να "σου τον πιάσουν", να σε κοροϊδέψουν, να σε εκμεταλλευτούν, να σου φάνε τα φράγκα, να στην παίξουν μπαμπέσικα, να σου ρουφήξουν το μεδούλι, να σου... το` πιασες το νόημα, έτσι;
Δώσε βάση...
www.robotech.com

Πήγαινε στις "κασέτες / videos" και πρόσεξε πόσα επεισόδια υπάρχουν! Αυτό που βλέπεις με 20-25€ είναι το ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΤΡΙΑ διβιδιά που έχει μέσα Η ΠΡΩΤΗ απο τις ΤΡΕΙΣ συλλογές. Η πρώτη, λοιπόν, κοστίζει 65... Καινούργια... Γκοτ ιτ; ΆΑααντε μπράβο!

Μπερδεγουέη, μετά απο αποτυχημένη μεταφορά απο `τους άλλους` προς `τον δίσκο μου` (οι γνώστες του μουλαριού γιγνώσκουν) του Γκόστ Ιν Δε Σέλ: Στάνταλόουν Κόμπλεξ, που απεδείχθει Ισπανικής γλώσσης, φρικάροντάς με δε και αποστέλλωντάς με εις αναζήτηση λουτροκαμπινέ προς κάθετη διατομή της αριστερής μου φλέβης, ψάχνω να το βρω επίσης σε διβιδίον σε σχετικά καλή τιμή. Οσάν σου πέσει εις τας χείρας ιδέα περί το που υπάρχει, πληροφόρησόν με διά να σου μεταβιβάσω αντίγραφο ασφαλείας του κατόπιν της προμήθειάς του ώστε εάν μου πάθει κάτι να μπορώ να το βρω. Θένκ γιού (και κόρης).

Παπιάρχοντας

Gothic
27-01-04, 14:37
Τένκς φορ δε ίνφο ον Ρόμποτεκ, νόμιζα οτι ήταν όλη η συλλογή (έγραψα + Vol 2 + Vol 3, κοινώς και τα 3 διβιδι)

Ρίξε μια ματιά εδώ και δες τιμές.

http://www.play.com/play247.asp?page=front&searchtype=genre&r=R2&adudisc=y&p=37&g=51

Υπενθυμίζω οτι στο play.com ΔΕΝ πληρώνεις ταχυδρομικά έξοδα. Κοινώς όταν σου λέει το Ninja Scroll 7.99 λίρες (11.5Ε) είναι το τελικό ποσό που θα χρεωθείς.

Το Ghost in the Shell : Special Edition το έχει 20Ε και το λιγουρεύομαι μια και το έχω ήδη σε αντίγραφο ασφαλείας και θα κάνει καλή παρέα δίπλα στο διπλό Διβιδί του Akira και την τριλογία του Ρίνγκ :)

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=3381512782&category=41524

Τί'ν'τούτου, α; :?

Άσχετο, πήρε κανείς τηλέφωνο στην Commodore; :mrgreen:

NeK
27-01-04, 23:28
Καταρχάς να πω και εγώ με την σειρά μου ότι τα pacman joysticks είναι Τ-Ε-Λ-Ε-Ι-Α.

Επί τις ευκαιρίας, θα σας δώσω ένα προγραμματάκι που προγραμμάτισα το 96-97 σε C, είναι μία παρωδία του AmigaOS, όποιος είχε amiga προβλέπεται να κλάσει στα γέλια. :D :D :D

Αφιέρωση για τους Amigaδες:

Tripoz (http://www.adslgr.com/files/nek2trpz.zip)

Περιμένω σχόλια. 8)

Gothic
28-01-04, 03:52
Για κάποιο λόγο η οθόνη μου βγάζει signal out of range. Τι ανάλυση άνοιγε το προγραμματάκι; ΗΑΜ; :mrgreen: :mrgreen:

blizard
28-01-04, 04:11
Oυτε σε εμενα τρεχει...

Απο το info.. ηρωικες εποχες.


System requirements:
IBM Personal Computer or compatible.
C.P.U. 386 and above.
SVGA card (PCI prefferably and new)
Recommended:
Matrox Mystique/Mystique220/Millienium/Millienium II MGA SVGA Cards.
Sound Card: Soundblaster 16,Sb Pro(or 100% compatible).
NOT SoundBlaster AWE64.
(due to incompatibilities on Cyrix C.P.U's and other incompatibilities)

Πως την εφαγαν τα κονσερβοκουτια ρε παιδια την amiga?? :?

Ducklord
29-01-04, 00:29
Μπλίζαρντοιντ: είναι απλό. Οι διευθυντές της εταιρείας είδαν τα φράγκα να έρχονται και να έρχονται και να έρχονται απο (πάρε γέλιο) ΤΗΝ ΑΜΙΓΚΑ 500 (αν είναι δυνατόν, 5 χρόνια πούλαγε!) μέχρι να κυκλοφορήσουν στα σοβαρά νέα μοντέλα. Τα "νέα μοντέλα" δεν ήταν παρά παπαροαναβαθμίσεις (ακόμη και η 1200 ΔΕΝ ήταν τόσο σημαντική αναβάθμιση όσο μας την είχαν παρουσιάσει - δεν είχε καλύτερο ήχο, δεν είχε 3δ, δεν είχε στάνταρτ βύσμα για ΙΝΤΕ δίσκο...) και, εν τέλει, και ενώ οι νέες και άκρως αποτυχημένες αμιγκάρες κυκλοφορούσαν, αυτοί την έκαναν για... Αίτη; Χαβάη; Δεν θυμάμαι... Αυτό που θυμάμαι είναι πως οι πιο φανατικοί Αμιγκάδες στο εξωτερικό φορούσαν μπλουζάκια με τα δύο καμάρια που χαντάκωσαν το διαμάντι που είχαν στα χέρια τους, τα οποία έγραφαν κάτω απο τον καθένα "Ντάμπ εντ Ντάμπερ"...
Αυτό τα λέει όλα
1 χρόνο μετά ο Ρον Θόρντον που έκανε την Αμίγκα γνωστή και αποδεκτή απο όλους φτιάχνοντας τα εφέ του Βαβυλον5 σε Τοστιέρες (ξέρετε εσείς) το γύρισε στα πισιά γιατι, απλά, η Αμίγκα απο άποψη ιπποδύναμης είχε μείνει πίσω, το Ντελούξ Πέηντ είχε ξεχαστεί, το Πέρσοναλ Πέηντ ήταν μια απλή απομίμηση του με ψιλο-διαφορές, το Μπρίλιανς δεν είχε εξελιχθεί... και το δυνατότερο πρόγραμμά της, το Λάητγουεηβ υπήρχε σε όλους τους υπολογιστές πια... Ακόμη και σε Σίλικον Γκράφιξ είχε (έχει; υπάρχει;) βγει, αν δεν απατώμαι...
Και η Κόμοντορ εξακολουθούσε να προσπαθεί να χτυπήσει το Πλέηστέησον, αφού "εκεί ήταν τα λεφτά" (αχ, τα καμάρια μας, τι επιχειρηματικό μυαλό) με έναν υπολογιστή που η πιο σοβαρή αναβάθμιση που είχε δει ήταν η προσθήκη χρωμάτων επιπέδου Ες-Βιτζιέη και οι... αλλαγές διαρρύθμισης του πληκτρολογίου του.
Τα άλλα έιναι ιστορία.


Φιλικά
Ένας πληγωμένος πάπιος

Gothic
29-01-04, 04:50
Μπρίλιανς, μπούχου :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: τί διαμάντι ήταν αυτό!
Μην ξεχνάμε το ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ μάρκετινγκ της ΣίΜπιΈμ που είχε αναπαυτεί στις δάφνες της και περίμενε να πουλάει μια ζωή χωρίς διαφήμιση και με το σύστημα "θα δώ την Αμίγκα του κολλητού και θα χεστώ πάνω μου απο τα γκράφιξ και τον ήχο".
Λίγες απλές κινήσεις και λίγη κινητικότητα και σήμερα τα ΠιΣιά θα έβοσκαν στα γραφεία και τα Αμίγκα συμβατά θα είχαν κατακτήσει τον κόσμο, μουχαχαχαχα :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Διάβαζα κάτι παιχνιδοκριτικές σε κάτι παλιά μου Πίξελ του '88 για ΠιΣί και την κριτική του Sinclair PC200 και γέλαγα με αυτά που έγραφαν τότε για την CGA των 4 χρωμάτων έναντι των 16 χρωμάτων της CGA του 1512 και την επέκταση μνήμης απο 512 σε 640kb. Την ίδια εποχή της Amiga του HAM και του blitter. Για να μην αρχίσω για το UNIXοειδές OS της, το GUI που έκλεινε σπίτια, τον ήχο της, μπλα μπλα μπλα.
Ακόμα θυμάμαι που με 1MB έτρεχα ένα παιχνίδι στην μία οθόνη, ενώ στο δεύτερο drive έκανα format μια δισκέτα απο το λειτουργικό. Χώρια το οτι μπορούσε να δείξει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ δύο οθόνες με διαφορετική ανάλυση (π.χ. το παιχνίδι και το λειτουργικό) κάτι που ακόμα και σήμερα φαντάζει επιστημονική φαντασία. Φαντάσου να παίζεις NFSU σε 1024Χ768, να πατάς Win+Ctrl και με το βελάκι να σέρνεις λίγο πιο κάτω την οθόνη για να δείς πίσω στο λειτουργικό που τρέχει σε 1600Χ1200 πως πάνε τα downloads απο το eΜουλάρι. Κάτι αντίστοιχο.
Τι τεχνολογίες πήγαν χαμένες για ένα μάτσο παπάρες... :roll:

mithrandir
29-01-04, 11:47
Πραγματικά συγκινήθηκα με αυτό το topic.Είμαι και εγώ κάτοχος μιας Amigas 500 με ένα ολόκληρο ΜΒ μνήμης η οποία τώρα δυστυχώς είναι στο πατάρι.Θα πάω να τη κατεβάσω μετά από πολλά χρόνια να τη συνδέσω.
Βέβαια δε ξέρω αν θα παίζει αλλά και μόνο που θα τη συνδέσω.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πώς συνδέεται η Amiga με TV?

Bon
29-01-04, 12:15
Θα την συνδέσεις είτε με καλώδιο SCART άν εχεις, είτε με το ειδικό TV Modulator της Amiga. Αν θες να αγοράσεις κάτι απο τα 2, (άν δεν το χεις) μπορείς στην σελίδα: www.vesalia.de, ή www.powerc.com

Amiga Forever! :D

Gothic
29-01-04, 15:18
Καλως ήρθατε Γκρίζε Περιπατητή και Bon στην παρέα των γέρων *γκούχου* *γκούχου* .
Αν η τηλεόραση σου υποστηρίζει Scart RGB, προτίμησε το μια και η ποιότητα είναι εκπληκτική. Στα links που έδωσε ο Bon έχει πολύ καλά καλώδια με 15Ε περίπου.

MrZammler
29-01-04, 15:41
Εκπλήσομαι να βλέπω τόσους πολλούς amigades μαζεμένους εδω!

Όσοι πιστοι λοιπόν, ακολουθείτε:

Υπάρχει active amiga community στην Ελλάδα, με σημείο συνάντησης το κανάλι #amigahellas στο grnet. Ήδη στήνουμε και το www.amigahellas.gr.

Και για να ζηλέψετε λίγο: ;-)

Εκτός από την Α500, έχω και μια Α1200 και ένα CDTV ! Αλλά το καμάρι μου (φυσικά active στο γραφείο):

Amiga 3000
Cyberstorm MK2 060/50 (λόγω βλάβης έχω ενα 040)
Picasso II gfx card (1024x768x8) 2MB
X-Surf 2 Ethernet card
64MB RAM
4.3G SCSI HD
Yamaha SCSI CDRW
Runs Amiga OS 3.9 & netBSD 1.6

Φωτογραφίες της 3000 και του CDTV στο: http://www.amiga.org/modules/myalbum/photo.php?lid=1294

Shot του desktop της A3000:
http://machina.globalhost.gr/stuff/wb2907.jpg

MrZammler

supermario
29-01-04, 23:00
Amiga 1000 εχει κανεις ή εγω και ο αδελδος μου ειμαστε τα τελευταια "απολιθωματα"???

supermario
29-01-04, 23:39
....προφανως "αδελφος μου" ηθελα να γραψω....

Gothic
30-01-04, 00:43
Amiga 1000; :o :o :o :o :o
Με τί έκδοση Kickstart παρακαλώ;;;;

Mr.Zammler, εκ μέρους εμού και των τρισεκατομμυρίων Amigaδων του forum.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Ώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!
Σε ανακυρήσω Μεσσία και ηγέτη μας!

(Αυτό το topic έχει φέρει αρκετά καινούργια μέλη ή μου φαίνεται;
Ρε συνονόματε, μήπως να έβαζες κανένα section 8-16bits; Λέω εγω τώρα... :mrgreen:)

Ducklord
30-01-04, 02:22
Βρε συ, λες να έχει και την πατούσα μέσα η χιλιάρα σου;
Πως; Δεν ξέρεις για την πατούσα;
Αν θυμάμαι καλά, στα 5-10 πρώτα μοντέλα που παρήχθησαν, οι χιλιάρες είχαν ΜΕΣΑ στο κουτί τις υπογραφές των δημιουργών τους καθώς και μια παραπάνω υπογραφή: την πατούσα μιας... μασκώτ της εταιρίας!
Τώρα βέβαια, δεν θυμάμαι που και πως το διάβασα, δεν ξέρω αν ισχύει μα... λες;

Φιλικά
Παπιαμιγκάρχοντας

blizard
30-01-04, 04:12
MrZammler, υπαρχει ακομα το amigahellas στο irc? παλια θυμαμαι ηταν μια φοβερη παρεα εκει...θα ξαναπερασω να δω.

Εγω εχω μια 1200 με blizzard68030/50 16ram 4*scsi cdwriter .
(Φοβερο μηχανημα ρε παιδια...απο εκει εβγαλα το nick μου, αλλα με ενα "z" αφου το αλλο ειχε πιαστει)

Δεν χρειαζομουνα 500ΜΒ για να βαλω το OS και 128mb ram!!!,
το workbench ηταν μια απολαυση με ελευθερια να κανεις οτι αλλαγες ηθελες ,πολλαπλες Οθονες ,τεραστιο virtual desktop,oχι "waiting shutingdown" και μια ωρα για να αναψει, dos και arexx, χωρις το χαος και τα registry,multytasking, κλπ κλπ ...

Αντε να δω πoτε θα ξεπεραστει... και δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην βαλει η sony πχ στο ps3 ενα λειτουργηκο σαν το amigaOS(γιατι οχι και αυτο :cry: )και να δω τα windows να τρεχουν και να μην φτανουν μετα.

Athlon_XP
30-01-04, 09:07
Η AMIGA ΖΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ. ΚΑΤΩ ΤΑ PC'S. ΖΗΤΩ Η COMMODORE.

supermario
30-01-04, 11:23
Amiga 1000; :o :o :o :o :o
Με τί έκδοση Kickstart παρακαλώ;;;;



Με τι εκδοση;;;; Μα με Kickstart 1.0 φυσικα!!!

MrZammler
30-01-04, 12:32
Το #amigahellas ζει και βασιλεύει (κατά προτίμηση βραδυνές ώρες ;-) )

Αν δεν κάνω λάθος, όλες οι 1000αρες, έχουν τις υπογραφές.

Τώρα τελευταία, υπάρχουν αρκετές εξελίξεις στο χώρο. Κατ'αρχάς, υπάρχουν νέες Amigες, με G4 επεξεργαστές. Οι AmigaOne (όπως ονομάζονται) θα τρέχουν το νέο AmigaOS 4.

More info στα www.amiga.org www.amiga.com www.amigaworld.net

Gothic
30-01-04, 20:38
@Ducklord: Σωστόοοοος. Η εποχή που ο υπολογιστής είναι έργο τέχνης και θέλει την υπογραφή του δημιουργού του.

http://www.convergence.org/platforms/amiga/graphics/jay.jpg
Η πατούσα του σκύλου του Jay (RIP).

http://msl.cjb.net/historye.html
Ενδιαφέρουσες ιστορικές λεπτομέρειες.

@Blizard: Άστα, και η Sony στη λούμπα θα μπεί κάποια στιγμή να βάλει τίποτα WinCE για το επόμενο της δημιούργημα... Ωραίο το κτηνάκι btw :)

@Supermario: Με το αρχικό kickstart; Μπράβο ρε θηρίο! Προβλήματα δεν σου είχε βγάλει;

@AthlonXP: Indeed :) :) :)

@MrZammler: Έχει καμμιά σχέση με την mailing list της yahoogroups AmigaHellas; Το τελευταίο email απο εκεί το πήρα το Σεπτέμβριου του 2002. Πάντως στο #amigahellas είχα μπεί για λίγο πριν αρκετό καιρό και ήταν όλα τα παιδιά πολύ φιλικά.
Οι AmigaOne είναι πειρασμός, αλλα θα ήθελα να δω τι θα παίζει με το OS4 για να αποφασίσω αν θα πάρω μια τέτοια ή αν θα χτίσω καμμία 4000αρη θηρίο με κομμάτια απο το ebay.

@ ADSLgr.com All rights reserved.