PDA

Επιστροφή στο Forum : Απο fast σε interleaved χωρις να το καταλαβω καν?



dia1995
05-01-10, 02:02
Για σας,εχω conn-x 8αρα douple play,δεν εχω conn-x tv.Ειμουνα σε fast path,και σημερα μετα απο ενα reset to factory defaults στο modem/router(NetFasterIad απο Hol) βλεπω interleaved path,και μου το ειπε και ενα παλικαρι μεσα απο το φορουμ οταν ειδε την γραμμη μου...
Μηπως εκανα κατι εγω?Μου το αλλάξανε απο ΟΤΕ,και αν ναι για ποιο λογο?Μπορω να κανω κατι για να το ξαναγυρισω σε Fast?

emeliss
05-01-10, 02:14
Δήλωσε βλάβη στο 121 και ζήτα να γυρίσουν σε fast.

dia1995
05-01-10, 02:18
Δήλωσε βλάβη στο 121 και ζήτα να γυρίσουν σε fast.

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να πειραξα εγω κατι,ή να μπορω να το αλλαξω χωρις τηλεφωνο ε?

emeliss
05-01-10, 02:24
Αν δεν "μιλούσε" σωστά με το NetFaster είναι λογικό να γίνει η αλλαγή. Κάνε μερικές επανεκκινήσεις. Αν δεν αλλάξει, χτύπα ένα τηλέφωνο αύριο.

dia1995
05-01-10, 02:37
Αν δεν "μιλούσε" σωστά με το NetFaster είναι λογικό να γίνει η αλλαγή. Κάνε μερικές επανεκκινήσεις. Αν δεν αλλάξει, χτύπα ένα τηλέφωνο αύριο.

Παιζει να γινει κατι απο τις πολλες επανεκκινησεις του ρουτερ?Παιζει επισης αν βαλω το ρουτερ του οτε να δουλευει σε φαστ παθ?

valen_gr
05-01-10, 04:04
Εχεις το νετφαστερ 1 η 2? Εχει σημασια!

dia1995
05-01-10, 04:07
Εχεις το νετφαστερ 1 η 2? Εχει σημασια!

Το ενα αδερφε!

valen_gr
05-01-10, 04:35
οκ, γιατι το 2 , ακομα και σε fastpath να ειναι η γραμμη, το ρουτερ μεσα θα σου γραφει interleaved, ειναι θεμα firmware για το συγκεκριμενο ρουτερ, οποτε μπορει να δημιουργησει συγχυση!

dia1995
05-01-10, 04:36
οκ, γιατι το 2 , ακομα και σε fastpath να ειναι η γραμμη, το ρουτερ μεσα θα σου γραφει interleaved, ειναι θεμα firmware για το συγκεκριμενο ρουτερ, οποτε μπορει να δημιουργησει συγχυση!

Ευχαριστω για την επισημανση,αλλα το θεμα ειναι τωρα τι επιλογες εχω..:hmm:

Georgevtr
05-01-10, 18:27
Ευχαριστω για την επισημανση,αλλα το θεμα ειναι τωρα τι επιλογες εχω..:hmm:

Αφού σ'απάντησε ο emeliss.Τι άλλο ψάχνεις?Στην τελική δοκίμασε κάποιο άλλο αξιόλογο ρούτερ και κρίνεις.

dia1995
05-01-10, 19:34
Τιποτα απολυτως φιλε,απλα ηθελα να ακουσω αλλες γνωμες,δηλαδη αν υπαρχουνε και αλλες επιλογες,απο οτι καταλαβα δεν υπαρχουνε,οποτε 121 αμεσως τωρα!

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 38 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παιρνω στο 121 και τουσ λεω,η γραμμη μου ειναι σε Interleaved,θα ηθελα να αλλαξει σε Fast Path αν γινετε...(δεν ξερω αν τα ειπα και εγω σωστα) και τι μου απανταει η κοπελα που το σηκωσε....??? Τι ειναι αυτο???χα0χ0α0χα και μετα μου λεει καλεσε στο 134-καλω και εγω στο 134,του λεω τι γινετε,μου λεει θεμα ιντερνετ ειναι αυτο?ναι λεω,καλεσε λιγο στο 1242 χ0αχ0χα0χα,ο ενας τα εριχνε στον αλλον....

Τι κανω τωρα??

emeliss
05-01-10, 19:36
Παίρνεις 121 και λες να ανοίξει μία βλάβη adsl με την περιγραφή που τους δίνεις.

dia1995
05-01-10, 19:44
αχχχχχχχχχχχχχ,δηλαδη εγω εκανα τo λαθος :p Βασικα πειραζει που εχω το NetFasterIad απανω???Να βαλω καλυτερα το Comtrend?

emeliss
05-01-10, 19:46
αχχχχχχχχχχχχχ,δηλαδη εγω εκανα τo λαθος :p Βασικα πειραζει που εχω το NetFasterIad απανω???Να βαλω καλυτερα το Comtrend?
Το comtrend παίζει να συγχρονίσει με fast-path μόνο του.

dia1995
05-01-10, 19:49
Μου λες δηλαδη οτι γενικα αν παρω ρουτερ του ΟΤΕ ισως συγχρονισει και απο μονο του σε Fast Path???
Οσο για το Comtrend,δεν μπορω να βρω πουθενα που λεει αν εχει συγχρονισει σε Fast ή Interleaved Path...Καμια ιδεα?

Georgevtr
05-01-10, 20:37
Να σε ρωτήσω,το fast path τί το χρειάζεσαι?:hmm:
Το kom τέτοιο ο ΟΤΕς στο έδωσε?

valen_gr
05-01-10, 23:16
Κανονικα πρεπει να υπαρχει σωστη ρυθμιση απο το DSLAM ωστε να "κλειδωνει" η γραμμη σε fast ή interleaved ανεξαρτητως router και ρυθμισης στο router. Οπως γινεται στους αλλους παροχους, που το προφιλ στην πορτα ειναι interleaved και δεν μπορει το ρουτερ η καποια ρυθμιση του να το αλλαξει αυτο.
Ετσι και στην δικη σου περιπτωση, εαν υπαρχει τετοια δυνατοτητα στο DSLAM του ΟΤΕ που εισαι (δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην υπαρχει) να ρυθμιστει η πορτα σου ετσι ωστε οποιοδηποτε ρουτερ και να βαλεις πανω, εαν συγχρονισει να συγχρονισει σε fast.

dia1995
06-01-10, 00:01
Να σε ρωτήσω,το fast path τί το χρειάζεσαι?:hmm:
Το kom τέτοιο ο ΟΤΕς στο έδωσε?

Εχει λιγοτερο Ping,και εγω παιζω πολλυ Online games!
Ναι ο Οτε,ητανε το μονο δωρεαν,1 θυρα ενσυρματο!

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 2 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Κανονικα πρεπει να υπαρχει σωστη ρυθμιση απο το DSLAM ωστε να "κλειδωνει" η γραμμη σε fast ή interleaved ανεξαρτητως router και ρυθμισης στο router. Οπως γινεται στους αλλους παροχους, που το προφιλ στην πορτα ειναι interleaved και δεν μπορει το ρουτερ η καποια ρυθμιση του να το αλλαξει αυτο.
Ετσι και στην δικη σου περιπτωση, εαν υπαρχει τετοια δυνατοτητα στο DSLAM του ΟΤΕ που εισαι (δεν βλεπω τον λογο γιατι να μην υπαρχει) να ρυθμιστει η πορτα σου ετσι ωστε οποιοδηποτε ρουτερ και να βαλεις πανω, εαν συγχρονισει να συγχρονισει σε fast.

Ελα ομως που οταν το προτοεβαλα,(κοιταξα σε ποστ που ειχα κανει παλιοτερα για τα στατιστικα της γραμμης μου,και ειδα οτι ητανε σε φαστ)ητανε σε φαστ και προχθες μετα απο ενα ρεσετ που εκανα παρατηρησα οτι ητανε interleaved(ειχε αλλαξει σε interleaved ποιο νωρις απο το ρεσετ,δεν ξερω καν ποτε και γιατι).:mad:

Georgevtr
06-01-10, 13:25
Οκ τότε.Δοκίμασε με το κομτρεντ και αν δεν δείς διαφορά κάλεσε 121.
Αλλά διάβασε και αυτό το άρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)

dia1995
06-01-10, 16:43
Οκ τότε.Δοκίμασε με το κομτρεντ και αν δεν δείς διαφορά

Πως μπορω να καταλαβω αν το comtrend δουλευει σε fast path??? Το NetFaster που εχω το γραφει στα στατυς ενω το κομτρεντ πουθενα.

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα αργότερα ........


κάλεσε 121.

Εχω καλεσει 121,δεν ξερουνε τιποτα,με στειλανε στο 134(οπου να ναι) δεν ξερουν τιποτα και με στελνουνε στο 1242 και δεν ξερουνε τιποτα παλι...:p

........Auto merged post: dia1995 πρόσθεσε 1 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αλλά διάβασε και αυτό το άρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=45837)

Αυτο το εχω διαβασει αλλα ειναι λιγο ακαταλαβηστικο για καποιον που δεν ξερει πολλα-σαν εμενα-

Georgevtr
06-01-10, 23:28
Τί δέν καταλαβαίνεις μήπως και μπορέσω να στο εξηγήσω.
Επίσης διάβασε μία απάντηση που δόθηκε απ το 1242 το 2006 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=736101&postcount=2) :p
:whistle: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3242933&postcount=2 :whistle:

dia1995
07-01-10, 00:29
1.Τί δέν καταλαβαίνεις μήπως και μπορέσω να στο εξηγήσω.
2.Επίσης διάβασε μία απάντηση που δόθηκε απ το 1242 το 2006 (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=736101&postcount=2) :p
3.:whistle: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3242933&postcount=2 :whistle:

1.Σε γενικες γραμμες το καταλαβα ποια ειναι η διαφορα αναμασε τους αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να γινειι αυτο για τον παρακατω λογο.Καταλαβα οτι στο interleaved αν εχει errors η γραμμη σου τα διορθωνει ευκολοτερα για να μην αποσυνδεθεις ή κατι τετοιο,αλλα επιπτωση 10-40 ms ping.(Αυτος ειναι και ο λογος που θελω φαστ παθ καθως δεν ειχε errors η γραμμη μου,και παιζω πολυ online)

2.Την εχω διαβασει αυτη την απαντηση-αστα να πανε:down:

3.Τους πηρα και παραπανω αν κοιταξεις θα δεις τι μου ειπανε.

Lagman
07-01-10, 01:10
1.Σε γενικες γραμμες το καταλαβα ποια ειναι η διαφορα αναμασε τους αλλα το θεμα ειναι οτι δεν θελω να γινειι αυτο για τον παρακατω λογο.Καταλαβα οτι στο interleaved αν εχει errors η γραμμη σου τα διορθωνει ευκολοτερα για να μην αποσυνδεθεις ή κατι τετοιο,αλλα επιπτωση 10-40 ms ping.(Αυτος ειναι και ο λογος που θελω φαστ παθ καθως δεν ειχε errors η γραμμη μου,και παιζω πολυ online)

2.Την εχω διαβασει αυτη την απαντηση-αστα να πανε:down:

3.Τους πηρα και παραπανω αν κοιταξεις θα δεις τι μου ειπανε.


Δώσε αποτελέσματα tracert να δούμε.Αν δε γνωρίζεις κατέβασε το pingplotter freeware και ανέβασε ένα screenshot απο το πρόγραμμα κάνοντας trace πρός www.otenet.gr

dia1995
07-01-10, 01:19
Δώσε αποτελέσματα tracert να δούμε.Αν δε γνωρίζεις κατέβασε το pingplotter freeware και ανέβασε ένα screenshot απο το πρόγραμμα κάνοντας trace πρός www.otenet.gr

Αν σου πω οτι δεν ξερω απολυτως τιποτα απο οτι εχεισ πει??Τιποτα ομως..

Lagman
07-01-10, 01:25
http://www.pingplotter.com/freeware.html κατέβασε αυτή την εφαρμογή και στο address to trace βάλε www.otenet.gr στο edit έχει copy as image καντο paste στην ζωγραφική και επισύναψε εδώ την εικόνα... η κάνε απευθείας εδώ paste το text δηλαδή κάνε copy as Text.

dia1995
07-01-10, 01:48
http://www.pingplotter.com/freeware.html κατέβασε αυτή την εφαρμογή και στο address to trace βάλε www.otenet.gr στο edit έχει copy as image καντο paste στην ζωγραφική και επισύναψε εδώ την εικόνα... η κάνε απευθείας εδώ paste το text δηλαδή κάνε copy as Text.

Ποσα λεπτα το κανει αυτο???εβαλα μονο αυτο που μου ειπες,πατησα σταρτ,και ακομα κανει,ενω εχει βγαλει κατι πινγκς και κατι τετοια απο διπλα...να το σταματησω ή θα σταματησει μονο του??

dia1995
07-01-10, 02:00
Να και μια φοτογραφια απο τα αποτελεσματα.

Georgevtr
07-01-10, 02:34
Μια χαρά interleaved είσαι...:p

dia1995
07-01-10, 02:39
Μια χαρά interleaved είσαι...:p

Ωραια...:p
Τι θα κανουμε για αυτο?? :hmm:

Lagman
07-01-10, 03:36
Ωραια...:p
Τι θα κανουμε για αυτο?? :hmm:
Ότισου είπαν και στα προηγούμενα μηνύματα παίρνεις το 121 και τους λες να δηλώσουν αυτό οπως το λες να σε γυρίσουν σε fastpath οι τεχνικοί γνωρίζουν.

dia1995
07-01-10, 05:50
fastpath οι τεχνικοί γνωρίζουν.

Δυχτηχως οι τεχνικοι δεν γνωριζουν,αλλα τι να κανω θα τους ξαναπαρω :p

emeliss
07-01-10, 11:19
Στο 121 δεν είναι τεχνικοί. Τους λες να ανοίξουν βλάβη adsl, τους λες τι να γράψουν και θα το προωθήσουν στους τεχνικούς.

dia1995
07-01-10, 12:56
Στο 121 δεν είναι τεχνικοί. Τους λες να ανοίξουν βλάβη adsl, τους λες τι να γράψουν και θα το προωθήσουν στους τεχνικούς.

Οκ οκ,ευχαριστω για την βοηθεια σας παιδια...

dia1995
07-01-10, 18:52
Σημερα αγορασα το 585 v7...Ενα ρουτερ που λενε οτι εχει την ικανοτητα να κραταει τις γραμμες σταθεροτερες απο τα υπολοιπα..Για να δουμε:whistle:

Οσον αφορα το Fast ή Interleaved Path εκανα παλι ενα trace αφου εβαλα το 585 και τα αποτελεσματα ητανε διαφορετικα...Να η εικονα

@ ADSLgr.com All rights reserved.