PDA

Επιστροφή στο Forum : H σύνδεση μου ειναι πιο αργη και απο τις αργες



vaspiou
27-03-06, 02:44
Καλησπερα και σε ολους.
Κατευθειαν στο ψητο, Forthnet 384 , crypto f200 modem και 1bill 6 μηνες.
Μου την ενεργοποιησαν πριν απο 4 μερες. Μπαινω και απο site (οχι απο azureus και torrents) κατεβαζω με 25-27Kb/s μεγιστο, ενω ολοι οι φιλοι μου με εχουν τρελανει λεγοντας οτι με της ιδιας ταχυτητας συνδεση (384) κατεβαζουν με 35-40kb/s.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ? ? δεν λεω να κατεβαζω με 45 και να πεσει στα 35 και να γκρινιαζω , αλλα 25 και 20.
Μου λενε ρυθμισεις στο MODEM , σιγα τις ρυθμισεις που εχει...
Δωστε μου κατι , πειτε , να ξερω τι να κανω... εχω τρελαθει, μα τωρα να κατεβαζω απο την nvidia drivers ας πουμε και να λεει 20-25 kb/s
(Αθηνα - κεντρο μενω - Λ. Αλεξανδρας)
Ο,τι εχετε ευχαριστηση ! ! ! !
Ευχαριστω :( :oneup: :twisted:

Tem
27-03-06, 02:50
με 384 και forthnet μην περιμένεις κάτι καλύτερο. Καλώς ήλθες.

ZORO
27-03-06, 03:02
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31952

Gothic
27-03-06, 03:52
με 384 και forthnet μην περιμένεις κάτι καλύτερο. Καλώς ήλθες.
Κι εγώ Forthnet 384 έχω και είμαι συνέχεια στα 40, σχόλια τέτοιου τύπου δεν βοηθάνε κανένα και ειδικά νέους χρήστες.

nxenos
27-03-06, 08:39
Καλησπερα και σε ολους.
Κατευθειαν στο ψητο, Forthnet 384 , crypto f200 modem και 1bill 6 μηνες.
Μου την ενεργοποιησαν πριν απο 4 μερες. Μπαινω και απο site (οχι απο azureus και torrents) κατεβαζω με 25-27Kb/s μεγιστο, ενω ολοι οι φιλοι μου με εχουν τρελανει λεγοντας οτι με της ιδιας ταχυτητας συνδεση (384) κατεβαζουν με 35-40kb/s.
ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ? ? ? δεν λεω να κατεβαζω με 45 και να πεσει στα 35 και να γκρινιαζω , αλλα 25 και 20.
Μου λενε ρυθμισεις στο MODEM , σιγα τις ρυθμισεις που εχει...
Δωστε μου κατι , πειτε , να ξερω τι να κανω... εχω τρελαθει, μα τωρα να κατεβαζω απο την nvidia drivers ας πουμε και να λεει 20-25 kb/s
(Αθηνα - κεντρο μενω - Λ. Αλεξανδρας)
Ο,τι εχετε ευχαριστηση ! ! ! !
Ευχαριστω :( :oneup: :twisted:
το προβλημα σου δεν εχει λυση!αλλο ενα πιττα dslam.....
και γω με 1024 ειμαι και κατεβαζω με 65-70.....απλα τωρα εχω μια ονομαστικη και καθαρη 512!

adamantios
27-03-06, 09:12
Κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι το θέμα χαμηλές ταχύτητες στο μεγαλύτερο του μέρος οφείλεται σε πιταρισμένο DSLAM και πολύ λιγότερο να μη πω ελάχιστα στον provider ιδιαίτερα όταν αυτός είναι ένας από τους 3-4 μεγάλους.
Πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να γράφουμε κατεβατά αππό thread κατηγορώντας τον ένα ή τον άλλο provider όταν ο ΟΤΕ έχει αφήσει την κατάσταση με τα DSLAM στο ίδιο επίπεδο που ήταν πριν 2 χρόνια. Γιατί όπως πάντα σε αυτή τη χώρα κανένας δεν προγραμμματίζει για το μέλλον.

Και για να μην θεωρηθώ υποστηρικτής της FOrthnet ή οποιουδήποτε άλλου provider έχω δοκιμάσει Forthnet - Otenet - HOL με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα σε επίπεδο ταχύτητας (+/- 1-2kb/s) και με νούμερα σε ώρα αιχμής 28-32kb/s ενώ σε νεκρή ώρα 40-42kb/s

dgeor
27-03-06, 12:04
με 384 και forthnet μην περιμένεις κάτι καλύτερο. Καλώς ήλθες.
Όση και αν είναι η πικρία σου για την ποιότητα της υπηρεσίας που ΕΣΥ λαμβάνεις από τη FORTHnet, δεν είναι σωστό να τα γειώνεις όλα.
Και εγώ σου λέω ότι με 384 σύνδεση, είμαι κολλημένος στα 40 (βλέπε συνημμένο).
Ίσως δεν φταίει μόνο η FORTHnet για τα προβλήματά σου.

Φιλικά


Υ.Γ.: Εκτός και αν το 384 που αναφέρεις, δείχνει κάποιον άλλο εκτός της FORTHnet..., τότε πες πως δεν μίλησα:whistle:

Tem
27-03-06, 14:15
γενικά με οποιονδήποτε ISP , και όχι μόνο με τη Forthnet , είναι δύσκολο να είσαι κολλημένος όλη τη μέρα σε 40άρια. Αυτό βέβαια μπορεί να μην ισχύει στην περίπτωση που είσαι σε μη φορτωμένο DSLAM.

Gothic
27-03-06, 14:24
γενικά με οποιονδήποτε ISP , και όχι μόνο με τη Forthnet , είναι δύσκολο να είσαι κολλημένος όλη τη μέρα σε 40άρια. Αυτό βέβαια μπορεί να μην ισχύει στην περίπτωση που είσαι σε μη φορτωμένο DSLAM.
Αν και είμαι στον Πειραιά, έχω την εντύπωση οτι το dslam μου τραβάει χαλλλαράαααα....
PSTN btw, η απόφαση μου να μην βάλω ποτέ ISDN γιατί το θεωρούσα μέγιστη κοροϊδία απέδωσε. :whistle:

manoulamou
27-03-06, 15:31
Καποτε η forthnet ηταν <μαζι με την ΟΤΕνετ> πρωτη σε σταθεροτητα
δλδ χωρις μεγαλες διακυμανσεις στην ταχυτητα και αποσυνδεσεις.
Προσφατα ειχε φαει χωμα, τωρα σιγα-σιγα επανερχεται
ομως τα χαλια στις ταχυτητες ειναι πολυπαραγοντικα: αμφιβολοι ISPs, μεγαλο traffic λογω ωρας,
dslams ειτε πιταρισμενα ειτε μακρια απ το χρηστη, λαθος στις ρυθμισεις των routers κοκ
Για αξιοπιστες μετρησεις εδω: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796

dgeor
27-03-06, 15:44
γενικά με οποιονδήποτε ISP , και όχι μόνο με τη Forthnet , είναι δύσκολο να είσαι κολλημένος όλη τη μέρα σε 40άρια. Αυτό βέβαια μπορεί να μην ισχύει στην περίπτωση που είσαι σε μη φορτωμένο DSLAM.

Συμφωνώ, πάντως στο DSLAM Τούμπας, όπου ανήκω και από ότι γνωρίζω είναι από αυτά με τη μεγαλύτερη ζήτηση, δεν είχα προβλήματα.
Φυσικά και δεν κατεβάζω όλη τη μέρα με 40, το απόγευμα υπάρχουν σκαμπανεβάσματα, αλλά όχι προβλήματα.
Εκτός από ένα τριήμερο την γνωστή περίοδο με τα προβλήματα της, η FORTHnet δεν με έχει απογοητεύσει.
Τέλος πάντων, καλή καρδιά και μακριά από μας τα προβλήματα.

vaspiou
27-03-06, 16:14
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Απ οτι καταλαβα εχω κολλησει σε αυτεσ τις ταχυτητες. Τι να κανω ... ? Οσο για το "πιταρισμενο" DSLAM με πιταρισμενο ενοειτε οτι εχει πολυ συνδεσεις το DSLAM που ειμαι, κατι τετοιο ε? Και κατι τελευταιο , αμα μπορω μα κανω κατι για αυτες τις ταχυτητες πειτε μου ...(αν και δεν νομιζω) . Παντως ευχαριστω . !

FFGR
27-03-06, 19:51
Οσο για το "πιταρισμενο" DSLAM με πιταρισμενο ενοειτε οτι εχει πολυ συνδεσεις το DSLAM που ειμαι, κατι τετοιο ε?

Ναι ;)


μπορω μα κανω κατι για αυτες τις ταχυτητες πειτε μου

Να προσευχηθείς στον θεούλη να εγκαταστήσει εγκέφαλο στους αρχηγούς της χώρας και του ΟΤΕ

Tem
27-03-06, 21:52
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Απ οτι καταλαβα εχω κολλησει σε αυτεσ τις ταχυτητες. Τι να κανω ... ? Οσο για το "πιταρισμενο" DSLAM με πιταρισμενο ενοειτε οτι εχει πολυ συνδεσεις το DSLAM που ειμαι, κατι τετοιο ε? Και κατι τελευταιο , αμα μπορω μα κανω κατι για αυτες τις ταχυτητες πειτε μου ...(αν και δεν νομιζω) . Παντως ευχαριστω . !

το σίγουρο είναι ότι μπορεί να υπάρξει βελτίωση φίλε μου. Αν δεν έχεις καλές ταχύτητες σήμερα δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θα συνεχίσεις με χαμηλές ταχύτητες.

HateBreeder
27-03-06, 21:55
Φίλε vaspiou δεν μπορείς να κάνεις κάτι για τις ταχύτητες που έχεις, ή μάλλον μπορείς! Να σταματήσεις την σύνδεση σου και να κάνεις σύνδεση σε εναν πάροχο που έχει δικό του δύκτιο!

FFGR
27-03-06, 22:46
Να σταματήσεις την σύνδεση σου και να κάνεις σύνδεση σε εναν πάροχο που έχει δικό του δύκτιο!

Μετάφραση :

Κόψε τον αναθεματισμένο και βάλε Παπαρίζα

Tem
28-03-06, 03:42
Ίσως δεν φταίει μόνο η FORTHnet για τα προβλήματά σου

μα κι εγώ είμαι κολλημένος στα 106 με 115. Βέβαια όχι όλες τις ώρες αλλά σίγουρα τις περισσότερες. Σε κάθε περίπτωση είμαι συνήθως πάνω από 100.:cool: Πάντως είναι κοινά αποδεκτά ότι τα 40άρια, ειδικά σε ώρες αιχμής δεν πιάνονται καθόλου εύκολα με σύνδεση/γραμμή 384 και αυτό ισχύει γενικότερα και όχι μόνο με forthnet

Tem
28-03-06, 03:47
Κάποτε πρέπει να καταλάβουμε ότι το θέμα χαμηλές ταχύτητες στο μεγαλύτερο του μέρος οφείλεται σε πιταρισμένο DSLAM και πολύ λιγότερο να μη πω ελάχιστα στον provider ιδιαίτερα όταν αυτός είναι ένας από τους 3-4 μεγάλους.
Πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να γράφουμε κατεβατά αππό thread κατηγορώντας τον ένα ή τον άλλο provider όταν ο ΟΤΕ έχει αφήσει την κατάσταση με τα DSLAM στο ίδιο επίπεδο που ήταν πριν 2 χρόνια. Γιατί όπως πάντα σε αυτή τη χώρα κανένας δεν προγραμμματίζει για το μέλλον.

Και για να μην θεωρηθώ υποστηρικτής της FOrthnet ή οποιουδήποτε άλλου provider έχω δοκιμάσει Forthnet - Otenet - HOL με τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα σε επίπεδο ταχύτητας (+/- 1-2kb/s) και με νούμερα σε ώρα αιχμής 28-32kb/s ενώ σε νεκρή ώρα 40-42kb/s

Ετσι ακριβώς είναι φίλε μου . Συμφωνώ.

skyman
28-03-06, 09:12
Νομίζω πως το θέμα με τις ταχύτητες σε ότι αφορά την FORTHnet έχει εξαντληθεί αφού στην πλειοψηφία των περιπτώσεων πλέον δεν υπάρχουν προβλήματα ενώ τα pings έχουν φτιάξει ακόμα και με το εσωτερικό. Από εκεί και πέρα όποιος δεν πίθεται παίρνει demo account και από άλλους ISPs και το βλέπει και μόνος του. Τώρα σε ότι αφορά τα Dslam του ΟΤΕ η κατάσταση είναι και πάλι γνωστή και ειδικά στις 384 συνδέσεις υπάρχει μεγάλο στρίμωγμα.

chilli21
28-03-06, 12:37
Ενώ στις 512 νομίζεις ότι είναι καλύτερη η κατάσταση;;;
Με 384 το συνήθες πλέον είναι γύρω στα 25kb/s .Ε,λοιπόν και στα στις 512 εκεί είμαστε πλέον!!!Καθαρά θέμα ΟΤΕ και ότι οι προσφορές με τα ΒΟΧ,CUBE,HOL-Pack φτάσανε και στις 512!!!

manoulamou
28-03-06, 13:15
Ισως ειναι τυχερος και καλυπτει την περιοχη του -κεντρο Αθηνα , Λ Αλεξανδρας απ οτι ειδα-
ο συγκεκριμενος παροχος, οποτε μαλλον κ@λοφαρδος ειναι, οχι απλα τυχερος.

Tem
28-03-06, 21:11
Ισως ειναι τυχερος και καλυπτει την περιοχη του -κεντρο Αθηνα , Λ Αλεξανδρας απ οτι ειδα-
ο συγκεκριμενος παροχος, οποτε μαλλον κ@λοφαρδος ειναι, οχι απλα τυχερος.
ποιόν πάροχο εννοείς ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.