PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με HOL myBroadbandPack 1000



RioSif
27-03-06, 03:11
Γειά σας, με ενδιαφέρει να αναβαθμίσω σε 1024 και βλέπωντας και συγκρίνοντας τιμές καταλήγω στο myBroadbandPack 1000 λόγο τιμής. Η τιμές που αναφέρονται είναι 105 € για τους 3πρώτους μήνες και 40 € ανά μήνα για τους υπόλοιπους 9(το πακέτο έχει 12μηνη δέσμευσει).

Έχω τις εξής απορίες:

-Στις παραπάνω τιμές περιλαμβάνεται το κόστος γραμμής adsl από τον ΟΤΕ?(υπάλληλος του helpdesk της hol με διαβεβαίωσε πως περιλαμβάνεται αλλά επειδή πολύ φτηνές μου φαίνονται οι τιμές ζητάω επιβεβαίωσή και από εσάς γιατί δεν είναι δύσκολο να πέσεις σε άσχετο υπάλληλο και μετά να τρέχεις...)

-Αυτή τη στιγμή έχω forthnet 386 one bill που λήγει στης 16 Απριλίου. Θα μπορέσει ο ΟΤΕ να μου αναβαθμίσει την γραμμή, αν υποθέσουμε ότι τα χρονικά περιθώρια των 10-15 ημερών τηριθούν, χωρίς να μου κόψει για κάποιο διάστημα την 386? Ή θα αναγκαστώ να μείνω για κάποιες μέρες χωρίς adsl?(οκ αν καθηστερήσει πολύ να πάει η αίτησει στον ΟΤΕ ή αν ο ΟΤΕ καθηστερίσει πολύ να κάνει της απαραίτητες διαδικασίες τότε θα μείνω στάνταρ χωρίς adsl...)

-Πόρτες στην περιοχή μου από όσο μπορώ να ξέρω υπάρχουν αλλά βλέπω πολλούς εδώ να παραπονιούνται για καθηστερήσεις ενεργοποίησεις. Θα έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα ανεξάρτητα με την διαθεσημότητα των πορτών?

-Κανένας ευχαριστημένως πελάτης της hol υπάρχει εδώ μέσα? :hmm:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

panther21
27-03-06, 04:35
Απο οσα ξερω μεσα απο την δεκαπενθημερη ενασχοληση μου με την ενλογω εταιρεια:

1)ΝΑΙ

2)Κοιτα αφου πας για ΒΒpack που περιλαμβανει τα παντα,αρα και κυκλωμα ΟΤΕ μεσω της HOL,πρεπει να κοψεις αυτο που ηδη εχεις αλλιως μετα δεν μπορεις να παρεις το πακετο και πας μονο σε συνδρομη.Αρα θα μεινεις απο την ημερα που θα σου κοψει ο ΟΤΕ το κυκλωμα (μεχρι τοτε ειτε κρατας αυτο που εχεις της forth,ειτε σου δινουν ενα demo 2 βδομαδων) χωρις adsl (εχοντας την pstn της HOL με ΕΠΑΚ ως backup) μεχρι να σου ενεργοποιησει ο ΟΤΕ ξανα το κυκλωμα (μεσω της HOL αυτη την φορα).Το διαστημα αυτο,απο οτι μου ειπαν,ειναι κανα δεκαπενθημερο,τωρα με βαση αυτα που διαβαζω εδω μεσα δεν ξερω....

3)Πελατης ακριβως δεν ειμαι ακομα (ΔΕυτερα θα στειλω μαλλον αιτηση) αλλα μεχρι στιγμης No prob.Τωρα μετα τι να σου πω,δεν ξερω...

Ελπιζω να σε βοηθησα φιλε.

tschris
27-03-06, 12:10
Θα αργήσει πολύ :evil: :cry: :twisted: :rtfm: :mad: κι εγω το ίδιο έκανα. αλλα φίλε τι να σου πω πετάει!!! :up: :clap: :rofl: :D :respekt:

RioSif
27-03-06, 16:26
Όταν λες θα αργήσει πολύ πόσο πολύ εννοείς? Και όταν λες πετάει το λες σοβαρά ή ειρωνικά?
Εσύ έχεις το συγκεκριμένω πακέτο? Αν ναι το κόστος του είναι οι τιμές που αναφέρω ποιο πάνω όλα πληρωμένα όπως πιστεύω και όπως είπε και ο Crusader21?

Φίλε Crusader21 σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

joseph
28-03-06, 21:22
Φίλε , πρώτον , το πακέτο έχει όλα τα απαραίτητα για να δείς το φως το αληθινόν , για αυτό και λέγεται ΠΑΚΕΤΟ, οκ με αυτό;
Δεύτερον όσο πιο μεγάλη ταχυτητα τόσο καλύτερα , εαν είσαι leecher τότε θα έχεις μονίμως πρόβλημα , όχι με τον ISP αλλά με τον εαυτό σου, διότι θεωρείς ότι η ταχύτητα είναι εγγυημένη, ενώ σε καμία περιπτωση δεν είναι .... και αυτό εξαρτάται απο πολλούς παράγωντες τα οποία έχουν αναλύθει και συζήτηθεί σε όλο το φορουμ ... αυτά τα ολίγα ...

Ο μέσος όρος αναμονής είναι 2 βδομάδες για ενεργοποίηση λογαριασμού, και 5 μέρες απο τον ΟΤΕ ( στην καλύτερη περίπτωση ) Εαν δεν υπάρχει πόρτα, τότε περιμένεις ίσως και 6 μήνες ( αυτό εννούσε )

tschris
29-03-06, 00:53
Όταν λες θα αργήσει πολύ πόσο πολύ εννοείς? Και όταν λες πετάει το λες σοβαρά ή ειρωνικά?
Εσύ έχεις το συγκεκριμένω πακέτο? Αν ναι το κόστος του είναι οι τιμές που αναφέρω ποιο πάνω όλα πληρωμένα όπως πιστεύω και όπως είπε και ο Crusader21?

Φίλε Crusader21 σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου!

πηρα το 6+6 512 πρώτα και με το που ενεργοποιήθηκε έκανα αναβάθμιση στο 6+6 1024 και πήρε κανένα μήνα να αναβαθμιστεί το κύκλωμα σε 1024 αλλά κατεβάζω με 100-110 μέχρι και απο p2p οσο για voip είναι αρκετά καλο.
οταν πήρα το 512 έκανε περιπου 2 βδομάδες και λίγο παραπάνω. αλλα το 512 ήταν Aπαράδεκτο και σε download αλλα και σε voip! με το ζόρι 20k/s

panther21
29-03-06, 02:58
Ο μέσος όρος αναμονής είναι 2 βδομάδες για ενεργοποίηση λογαριασμού, και 5 μέρες απο τον ΟΤΕ ( στην καλύτερη περίπτωση ) Εαν δεν υπάρχει πόρτα, τότε περιμένεις ίσως και 6 μήνες ( αυτό εννούσε )

Aυτο που αναφερεις για την ενεργοποιηση του λογαριασμου μαλλον αφορα την αγορα του πακετου απο καταστημα, γιατι εγω σημερα που στειλα την αιτηση το πρωι,το βραδυ μου στειλανε mail και με ενημερωσανε πως εγινε η ενεργοποιηση του λογαριασμου μου!
Τους πηρα μαλιστα και τηλεφωνο να το επιβεβαιωσω γιατι δεν το πιστευα και για να με πεισουν μου ειπαν να δοκιμασω να χρησιμοποιησω το username και password μου και να μπω στο ιντερνετ με χρεωση ΕΠΑΚ.To δοκιμασα και ολα οκ...Αυτο που με τρομαξε ηταν η απαντηση τους σε ερωτηση για το ποτε θα ενεργοποιηθει απο τον ΟΤΕ το κυκλωμα...15 μερες εργασιμες το λιγοτερο ειπαν, εαν και εφοσον υπαρχουν πραγματικα διαθεσιμες πορτες στην περιοχη μου.Οταν του ρωτησα τι εννοουν το "πραγματικα" μου ειπαν οτι πολλες φορες ο ΟΤΕ στο συστημα του εμφανιζει διαθεσιμοτητα σε περιοχη αλλα στην πραγματικοτητα δεν εχει.Και αυτο συμβαινει γιατι η ενημερωση των συστηματων τους δεν ειναι μαλλον καθημερινη...Αντε να δουμε...

joseph
29-03-06, 11:27
Εντάξει , είπαμε απο μαγαζί αργεί , απευθείας καθόλου, απλά θα πρέπει να περιμένεις το modem τώρα ... Αμα είσαι τυχερός και αύριο μπορεί να έχεις dsl ...

cpnemo
29-03-06, 12:47
Αυτή τη στιγμή στέλνουν το Fritz!Box Fon το πολύ σε 3-4 εργάσιμες, το πρόβλημα είναι ο ΟΤΕ που καθυστερεί τη ενεργοποίηση της γραμμής και από όσο ξέρω αυτό έχει καταγγελθεί από τη ΗOL

@ ADSLgr.com All rights reserved.