PDA

Επιστροφή στο Forum : Primary ή extended (logical) partition?



gtzam
27-03-06, 03:42
Μόλις εγκατέστησα winxp σε ένα 250GB SATA σκληρό. Θέλω να του κάνω ένα τουλάχιστον partition ακόμη για να βάζω τα data files. Δεν σκοπεύω να εγκαταστήσω άλλο λειτουργικό. Έχει καμία διαφορά αν το επόμενο partition θα είναι primary ή logical? To partition magic έχει το logical ως recommended, υπάρχει κανένας ιδιαίτερος λόγος? Η απόδοση φαντάζομαι ότι δεν πρόκειται να επηρεαστεί από την επιλογή του partition (ntfs πάντα). Tί θα με συμβουλεύατε? Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας...

AddictedToChaos
27-03-06, 04:15
Το primary χρησιμευει για αμα θελεις να εγκαταστησεις κι αλλο λειτουργικο επιπλεον του βασικου. Σε logical δεν μπορεις. Επισης σε καθε σκληρο δισκο επιτρεπονται μεχρι και 4 Primary partitions, 1primary active και οσα logical θελεις. Κανε ενα primary καλυτερα για να ειναι ανεξαρτητο. Γιατι τα logical ειναι εξαρτωμενα απ τα extended primary τους. Αυτο σημαινει πως αμα διαγραψεις το extended partition, θα διαγραφουν μαζι και τα logical partitions του.

WAntilles
27-03-06, 13:48
Εάν δεν σκοπεύεις να κάνεις πάνω από 4 partitions σε ένα φυσικό δίσκο, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος, να μην τα κάνεις όλα ανεξαιρέτως primary.

AddictedToChaos
27-03-06, 13:52
Εάν δεν σκοπεύεις να κάνεις πάνω από 4 partitions σε ένα φυσικό δίσκο, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος, να μην τα κάνεις όλα ανεξαιρέτως primary.

Αυτο πιστευω και γω :oneup:

mpardsu
27-03-06, 15:03
Το primary χρησιμευει για αμα θελεις να εγκαταστησεις κι αλλο λειτουργικο επιπλεον του βασικου. Σε logical δεν μπορεις.

Είσαι σίγουρος για αυτό? Γιατί από ότι ξέρω μια χαρά μπορείς να βάλεις λειτουργικό σε logical partition. Αν τώρα κάνω λάθος...

gtzam
27-03-06, 15:03
Εάν δεν σκοπεύεις να κάνεις πάνω από 4 partitions σε ένα φυσικό δίσκο, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος, να μην τα κάνεις όλα ανεξαιρέτως primary.

Αυτό έκανα τελικά! Τhanks to everyone! :D

Bananas
08-03-12, 22:04
Καλησπερα παιδια! Μια ερώτηση. Διαπιστωσα οτι primary κανεις για το λειτουργικο και extended για να δημιουργησεις logicals partitions για τα αρχεια σου.
Δηλαδη σε εναν εξωτερικο δισκο πυο εχω για data πρεπει να δημιουργησω extended partition ή primary?

WAntilles
08-03-12, 22:11
Καλησπερα παιδια! Μια ερώτηση. Διαπιστωσα οτι primary κανεις για το λειτουργικο και extended για να δημιουργησεις logicals partitions για τα αρχεια σου.
Δηλαδη σε εναν εξωτερικο δισκο πυο εχω για data πρεπει να δημιουργησω extended partition ή primary?

Το αυτό:


Εάν δεν σκοπεύεις να κάνεις πάνω από 4 partitions σε ένα φυσικό δίσκο, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος, να μην τα κάνεις όλα ανεξαιρέτως primary.

@ ADSLgr.com All rights reserved.