PDA

Επιστροφή στο Forum : Microsoft Office vs OpenOffice



Σελίδες : [1] 2

originaluoc
27-03-06, 05:14
Γεια χαρά παιδιά και συγχαρτήρια για το forum.

Αν και είδα μεμονωμένες αναφορές για το OpenOffice, εντούτοις θα ’θελα τις απόψεις όσων έχουν χρησιμοποιήσει και τα δύο. Προσωπικά, όντας φοιτητής δουλεύω πολύ με τα κλασσικά του OFFICE (Word, Excel, και δευτερευόντως PowerPoint και Access). Δοκιμάζοντας τα αντίστοιχα προγράμματα για του OpenOffice για Word και Excel, δεν είδα πρόβλημα. Αντίθετα δεν έχω βρει αντιστοιχίες για Access και PowerPoint.

Ό,τι άλλες παρατηρήσεις έχετε καλοδεχουμένες.

Οι απόψεις θα ’ναι χρήσιμες αφού για μένα είναι ένα από τα βασικά κριτήρια για το αν θα καταλήξω στα Linux, πορευόμενος σταθερά στον αντιmicrosoftικο αγώνα.

mrsaccess
27-03-06, 06:00
Εννοείς πως δεν βρήκες τα αντίστοιχα προγράμματα ή ότι τα αντίστοιχα προγράμματα δεν σε ικανοποίησαν;

Το αντίστοιχο του PowerPoint είναι το Impess του OpenOffice.
Το αντίστοιχο της Access είναι το Base του OpenOffice.

Δυστυχώς, επειδή δεν χρησιμοποιώ τέτοια προγράμματα, δεν γνωρίζω πως συγκρίνονται με τα αντίστοιχα του MS Office.

Πάντως στο linux θα βρεις και άλλους τρόπους να κάνεις τη δουλειά σου, ίσως καλύτερους και πιο βολικούς, ανάλογα με την περίπτωση.
Πχ αντί για word (write του ooo) χρησιμοποιώ πλέον το Scribus, ένα πρόγραμμα σελιδοποίησης το οποίο έχει πολύ καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα.

iJohnnyCash
27-03-06, 06:57
To OpenOffice ειναι φοβερο σε ολα εκτος την διαχειριση αρχειων του Office (ειναι λογικο αλλωστε)

Εγω εχω πλεον μονο openoffice στον υπολογιστη μου και δεν εχω προβλημα ... και οταν πρεπει να μοιρασω την δουλεια μου με βοηθανε τα pdf ;)

samosmath2004
27-03-06, 07:49
Me too υπερ του Openoffice.
Και εγω φοιτητης ειμαι και με βολεψε πολυ.Για να ειμαι ειλικρινης μαλιστα δεν ξερω αν στο MS Office μπορεις να γραφεις(ή αλλιως απεικονιζεις μιας και μιλαω για τον τομεα των συμβολων κλπ κυριως) ολοκληρωματα,ριζες,οριζουσες και ολα αυτα τα χαριτωμενα πραγματακια και με ποιον τροπο...
Επισης, ιδεα μου ειναι ή το openoffice ειναι πιο ελαφρυ με λιγοτερα processes να τρεχουν απο πισω;
Τελος αν σε ενδιαφερει και το μοιρασμα,οπως προαναφερθηκε και πιο πανω...τα pdf να'ναι καλα.
Αλλα μια συμβουλη:αν ειναι κανεις κανενος ειδους μεταβαση απο καποιο "στυλ" σε αλλο, κρατα backup γιατι εγω παραλιγο να το μαθω με τον δυσκολο τροπο.;)

logan11
27-03-06, 09:01
Για να ειμαι ειλικρινης μαλιστα δεν ξερω αν στο MS Office μπορεις να γραφεις(ή αλλιως απεικονιζεις μιας και μιλαω για τον τομεα των συμβολων κλπ κυριως) ολοκληρωματα,ριζες,οριζουσες και ολα αυτα τα χαριτωμενα πραγματακια και με ποιον τροπο...

Υπάρχει το εργαλείο ονόματι Math-Type.
Google it.

Kiwi
27-03-06, 09:35
Me too υπερ του Openoffice.
Και εγω φοιτητης ειμαι και με βολεψε πολυ.Για να ειμαι ειλικρινης μαλιστα δεν ξερω αν στο MS Office μπορεις να γραφεις(ή αλλιως απεικονιζεις μιας και μιλαω για τον τομεα των συμβολων κλπ κυριως) ολοκληρωματα,ριζες,οριζουσες και ολα αυτα τα χαριτωμενα πραγματακια και με ποιον τροπο...


Υπάρχει και ένα dafault plug-in στο Office (equation editor νομίζω λέγεται) το οποίο είναι εύχρηστο και απλά πρέπει να το εγκαταστήσεις από το CD του Office. Μετά, για κάθε εξίσωση ή οποιαδήποτε μαθηματική απεικόνιση, κάνεις Insert > Object > Equation και voila κάτι ολοκλήρώματα, ορίζουσες, κλπ κλπ

KLG
27-03-06, 10:54
Ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη.
1. Υπαρχουν ασυμβατοτητες αναμεσα στα αρχεια του openoffice και του MSoffice. Το .doc και τα .ppt διαβαζονται σχεδων κανονικα. Bεβαια αυτες οι ασυμβατοτητες ειναι συγκρισιμες με τις ασυμβατοτητες των διαφορων εκδοσεων του office. Κυριως αν πας να ανοιξεις κειμενο που εχει γραφει σε νεο office, σε παλιο θα υπαρχουν προβληματα. Αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει προς τα πισω συμβατοτητα, συνηθης πρακτικη της MS για να υποχρεωνει τον κοσμο να αγοραζει νεες εκδοσεις. Με τα .xls υπαρχει οντως προβλημα (βλ 2.)

2. Δυστυχως το spreadsheet του ΟΟ δεν λεει και πολλα. Ειτε μας αρεσει ή οχι το Excell ειναι εργαλειο. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οταν φιλοι απο μεταπτυχιακο στο Math Finance μου δωσανε εργασιες στο excell με συναρτησεις και γραφηματα, δεν δουλεψε Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α. Φυσικα την εργασια μπορουσες να την κανεις σε οτιδηποτε, και ενας Ινδος λινουξας αφου αγανακτησε με το ΟΟ, την εκανε σε C :worthy:

3. O αντιστοιχος equation manager του ΟΟ ειναι για τα μπαζα, καμια σχεση με τον αντιστοιχο του ΜS και τον δωρεαν και τον "αγορασμενο" math type. Βεβαια αν εισαι μαθηματικος (samosmath) ή μηχανικος, αργα η γρηγορα θα αναγκαστεις να χρησιμοποιησεις LAteX. Οποτε θα σου φαινονται αστεια oλα τα αλλα. Τσεκαρε το www του μαθηματικου Αθηνας, εχουν LateX downloads, σημειωσεις, κ.α Θα βρεις υλικο για win. Σε linux πολυ απλα Kile rules....

4. To convert to .pdf feature του OO, ολα τα λεφτα, ειδικα για εργασιες. Ετσι δεν σε νοιαζει αν το ταδε PC εχει οffice 1997 ή οτι ναναι

iJohnnyCash
27-03-06, 11:26
Εγω πιστευω οτι οτι εναν home user μπορει να τον καλυψει το OpenOffice ... ειδικα καποιον που χρειαζεται μονο επεξεργαστη κειμενων.

Υ.γ.: Τα αρχεια του OO του writer ειναι τα odt ή τα ppt; Εγω ολα τα αρχεια μου τα εχω σε odt ... Ποια η διαφορα με τα ppt;

originaluoc
27-03-06, 12:53
Εννοείς πως δεν βρήκες τα αντίστοιχα προγράμματα ή ότι τα αντίστοιχα προγράμματα δεν σε ικανοποίησαν;

Το αντίστοιχο του PowerPoint είναι το Impess του OpenOffice.
Το αντίστοιχο της Access είναι το Base του OpenOffice.




Tελικά τα βρήκα και τα έψαξα λίγο,

Με μια πρώτη ματιά το Base κάποιες βάσεις δεδομένων τις ανοίγει, κάποιες άλλες όμως, τις πιο πολύπλοκες δεν μπορεί.

Το Impress αναγνωρίζει εφαρμογές .ppt, δεν ξέρω όμως αν μπορεί ομοίως και τα .pps. Πάντως σε ορισμένες περιπτώσεις, ειδικά με κάποια γραφικά, το Impress was sucking, δεν τα εμφάνιζε.

Το point είναι ότι σε περίπτωση που μεταβώ σε linux θα μπορώ να στηρίζομαι αποκλειστικά σε ΟΟ (ή σε κάποιο άλλο αντίστοιχο καλύτερο πακέτο) ή θα πρέπει να έχω dual boot και να ’χω και το Μicrosoft Οffice? Και αυτό δεδομένου ότι όλα τα αρχεία που θα δημιουργώ θα τα μοιράζομαι με άτομα που δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να λειτουργούν ΟΟ ή να χρησιμοποιούν Linux.

nikostheater
27-03-06, 13:06
Eξαρταται απο την δουλεια σου.
Ο μονος που μπορει να ξερει ειναι εσυ με τις αναγκες σου.Αμα καλυπτεται η δουλεια σου με το O.O.org τοτε προχωρα..

nickg78
27-03-06, 13:20
Τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ αποκλειστικά OpenOffice, τόσο σε Linux, όσο και σε Windows. Ειδικά από την έκδοση 2.0 και μετά είναι μια χαρά και δεν έχω παρατηρήσει το παραμικρό πρόβλημα ασυμβατότητας. Και μια και είπα για συμβατότητα, πού να ακούσετε το κορυφαίο:

Είχε τύχει πολλές φορές να μου στείλουν αρχείο Powerpoint, φτιαγμένο με το MS Office και στο PC μου το ίδιο το MS Office δεν το άνοιγε, έλεγε ότι το αρχείο είναι κατεστραμμένο ή το έδειχνε κενό. Το ίδιο και σε άλλα PC όπου δοκίμαζα. Αντίθετα, μόλις άνοιγα τα συγκεκριμένα αρχεία με OpenOffice εμφανίζονταν μια χαρά. :lol: Δεν έχει τύχει μία και δύο φορές, αλλά αρκετά συχνά.

Δεν ξέρω πώς γίνεται αυτό, η Microsoft για άλλη μια φορά έχει κάνει το θαύμα της και αποδείχθηκε ασύμβατη με τον εαυτό της. :rofl:

no_logo
27-03-06, 13:33
κάποια στιγμή είχε γίνει post στο φόρουμ για την προσθήκη ελληνικών στο OO (οχι το wizard)
Μήπως θυμάται κανείς που είναι αυτό το link;

ετρεξα το search αλλά.... :redface:

nickg78
27-03-06, 13:45
κάποια στιγμή είχε γίνει post στο φόρουμ για την προσθήκη ελληνικών στο OO (οχι το wizard)
Μήπως θυμάται κανείς που είναι αυτό το link;

ετρεξα το search αλλά.... :redface:

Μήπως ψάχνεις αυτά;
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31243
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=28415

Δες επίσης και εδώ (http://el.openoffice.org/about-spellcheck.html).

holyghost
27-03-06, 14:02
Καλό το openoffice ρε παιδιά αλλά μήπως είναι λίγο βαρύ και ασήκωτο?? (τουλάχιστον σε linux...)

Πάντως για εργασίες μαθηματικών συνάδελφε και συντοποίτη samosmath μόλις περάσεις το επίπεδο του Α.Π. 3, εκεί που αρχίζουν οι ανώμαλες έννοιες και τα περίεργα συμβολάκια, και θές να παραδώσεις καμιά γραπτή εργασία ο κειμενογράφος Tex η τα MatLab,Mathemetica ktl είναι απαραίτητa....

Xguru
27-03-06, 14:21
Καλό το openoffice ρε παιδιά αλλά μήπως είναι λίγο βαρύ και ασήκωτο?? (τουλάχιστον σε linux...)

Πάντως για εργασίες μαθηματικών συνάδελφε και συντοποίτη samosmath μόλις περάσεις το επίπεδο του Α.Π. 3, εκεί που αρχίζουν οι ανώμαλες έννοιες και τα περίεργα συμβολάκια, και θές να παραδώσεις καμιά γραπτή εργασία ο κειμενογράφος Tex η τα MatLab,Mathemetica ktl είναι απαραίτητa....

Δε φαίνεται να είναι πιο βαρύ από τα τελευταία office τουλάχιστον στο δικό μου pc, μάλιστα διαβάζω (δεν το έχω δοκιμάσει) ότι το τελευταίο OO έχει βελτιωθεί και σε αυτόν τον τομέα.

iJohnnyCash
27-03-06, 14:33
Καλό το openoffice ρε παιδιά αλλά μήπως είναι λίγο βαρύ και ασήκωτο?? (τουλάχιστον σε linux...)
Ποιος ομως σου λεει οτι το office 2003 ειναι πιο ελαφρυ;;)

kostthem
27-03-06, 16:52
Οι επιλογές είναι τρεις.
1) Πληρώνουμε για το Microsoft Office.
2) Πειρατεύουμε το Microsoft Office
3) Χρησιμοποιούμε το ισάξιο OpenOffice.org.

Πιστεύω πως η πιο λογική λύση είναι η τρίτη. Σίγουρα είναι για μένα.

KLG
27-03-06, 17:36
Το point είναι ότι σε περίπτωση που μεταβώ σε linux θα μπορώ να στηρίζομαι αποκλειστικά σε ΟΟ (ή σε κάποιο άλλο αντίστοιχο καλύτερο πακέτο) ή θα πρέπει να έχω dual boot και να ’χω και το Μicrosoft Οffice? Και αυτό δεδομένου ότι όλα τα αρχεία που θα δημιουργώ θα τα μοιράζομαι με άτομα που δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να λειτουργούν ΟΟ ή να χρησιμοποιούν Linux.
Δεν χρειαζεσαι dual boot για αυτο.
Μπορεις μεσω wine να εχεις office, απο τα λιγα πραγματα που δουλευουν απροβληματιστα
Δες εδω (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=25381)

originaluoc
27-03-06, 20:06
Εάν αυτό που γράφεις ΚLG είναι guaranted, τότε θα πρέπει σιγά-σιγά να μπαίνω πιο βαθιά στη διαδικασία επιλογής Linux διανομής, αφού ήταν το βασικότερο εμπόδιο για να προχωρήσω. Ελπίζω να ’χεις δίκιο. Θα το κοιτάξω για να ’μαι σίγουρος. ;)

KLG
27-03-06, 20:10
Το οτι μπορεις να τρεξεις office μεσω wine ειναι εγγυημενο, δες το λινκ, περιεχει το howto. Oταν υπαρχει ενα howto και μαλιστα απο τον μαστερ Slammer (oχι οτι αδικω τους υπολοιπους...) τοτε ναι ειναι εγγυηση.

originaluoc
27-03-06, 20:20
Ναι τώρα που το είδα αρχίζω και ψήνομαι ακομα περισσότερο....:up:

Xguru
27-03-06, 21:48
Οι επιλογές είναι τρεις.
1) Πληρώνουμε για το Microsoft Office.
2) Πειρατεύουμε το Microsoft Office
3) Χρησιμοποιούμε το ισάξιο OpenOffice.org.

Πιστεύω πως η πιο λογική λύση είναι η τρίτη. Σίγουρα είναι για μένα.

Δεν είναι πιο λογική λύση για όλους αυτό ιδιαίτερα για άτομα που τα χρησιμοποιούν για το επάγγελμά τους, πέρα από την ανωτερότητα ή όχι το ενός ή του άλλου, ο επαγγελματίας θέλει συμβατότητα και δεν έχει χρόνο ούτε όρεξη να πονοκεφαλιάζει με τυχόν ασυμβατότητες οπότε τα σκάει και ησυχάζει και έχει και πάντα δίκιο (άντε τώρα να εξηγήσεις σε συνεργάτε/προϊσταμένους ότι χρησιμοποιείς OO και γι αυτό δε φαίνεται κάτι καλά θα γελάνε μαζί σου γεμάτοι απόρια).

pelasgian
27-03-06, 23:02
2. Δυστυχως το spreadsheet του ΟΟ δεν λεει και πολλα. Ειτε μας αρεσει ή οχι το Excell ειναι εργαλειο. Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οταν φιλοι απο μεταπτυχιακο στο Math Finance μου δωσανε εργασιες στο excell με συναρτησεις και γραφηματα, δεν δουλεψε Τ-Ι-Π-Ο-Τ-Α. Φυσικα την εργασια μπορουσες να την κανεις σε οτιδηποτε, και ενας Ινδος λινουξας αφου αγανακτησε με το ΟΟ, την εκανε σε C :worthy:


μα καλά, θα δουλέψετε σε ... Excel όταν υπάρχει η "R" language;
Είναι από τους ίδιους τυπάδες που έφτιαξαν το Unix και την C :worthy:
Δηλαδή το εγγόνι της AT&T :worthy:
Δηλαδή η Lucent Technologies :worthy:


Πάντως, το ΚΑΛΥΤΕΡΟ πρόγραμμα για σχέδια και pagesetting είναι το oodraw κατά τη ταπεινή μου γνώμη. Το χρησιμοποιώ ΣΥΝΕΧΕΙΑ για να φτιάξω σελίδες και είμαι πανευτυχής με αυτό.

Hmmmmmmm, the source strong in you it is.

Aramil
27-03-06, 23:45
ΟΟο και δεν το αλλάζω με τπτ.Στον υπολογιστή που δουλεύω πετάει σε σχέση με το αντίστοιχο της MS.Τώρα όσο για το Εxcel για αυτό που το θέλω το ΟΟ αρκεί.

KLG
28-03-06, 00:21
μα καλά, θα δουλέψετε σε ... Excel όταν υπάρχει η "R" language;

Εμεις δουλευουμε σε R, αλλα εγω κανω εφαρμογες μαθηματικων, ;) Με υποχρεωσαν να μαθω R,C, Maple και μου συστησαν την matlab ή οποιοδηποτε παραγωγο μπορω να χειριστω.
οι αλλοι κανουν mathematical finance, τους συστησαν C και την απεφυγαν, γκρινιαζαν μαλιστα.



Δεν είναι πιο λογική λύση για όλους αυτό ιδιαίτερα για άτομα που τα χρησιμοποιούν για το επάγγελμά τους, πέρα από την ανωτερότητα ή όχι το ενός ή του άλλου, ο επαγγελματίας θέλει συμβατότητα και δεν έχει χρόνο ούτε όρεξη να πονοκεφαλιάζει με τυχόν ασυμβατότητες οπότε τα σκάει και ησυχάζει και έχει και πάντα δίκιο (άντε τώρα να εξηγήσεις σε συνεργάτε/προϊσταμένους ότι χρησιμοποιείς OO και γι αυτό δε φαίνεται κάτι καλά θα γελάνε μαζί σου γεμάτοι απόρια).

Ο επαγγελματιας τα κανει ολα .pdf και ετσι ξεπερνα και τις ασυμβατοτητες των διαφορων εκδοσεων του MSWord, επισης αν ο υπευθυνος μηχανογραφησης ειναι τσακαλι, λεει στο αφεντικο οτι το αλλο ειναι τζαμπα, και να δεις μετα πως το αφεντικο επιβαλλει στους "επαγγελματιες" τι θα χρησιμοποιησουν... ;)

ZackNV
28-03-06, 00:34
Και τα 2 καλά είναι, με το όπεν να είναι κάπως πιο εύχρηστο και απλό. Όμως υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας.

Σχετικά με το powerpoint που αναφέρθηκε, πραγματικά δε βρίσκω λόγο να το συζητάμε καθόλου. Το πρόγματα αυτό έχει ξεπεραστεί εδώ και μήνες (ίσως και παραπάνω) με άλλα του στυλ mind manager (από mindjet). Αν κάποιος δει τις εναλλακτικές θα καταλήξει αβίαστα στο λογικό συμπέρασμα ότι το powerpoint (όπως και οι λοιπές εφαρμογούλες της Μ$) είναι καθαρά για εντυπωσιασμό.

pelasgian
28-03-06, 01:49
Το maple είναι super platform για μαθηματικά! (Το είχα σε ... amiga το 1990!)
Σε συνδυασμό με προγράμματα για FEA σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί να πας σχολείο!

Η R είναι μία ΦΑ*ΝΤΑ*ΣΤΙ*ΚΗ γλώσσα για στατιστική. Παίρνει κάτι εφαρμογές σαν το SPSS και σφουγγαρίζει το πάτωμα! Αν τη συνδυάσεις με C, απλά δεν παίζεσαι. Τι εφαρμογές φτιάχνεις για μαθηματικά;

Το UNIX computing γενικά επιστρέφει. Απλά με τα «παιχνιδάκια» που έχουν για win και τους 600,000+ ιούς και trojan δεν γίνεται δουλειά!

Στο θέμα του embedded να δεις τι γίνεται! Άρχισαν και βγαίνουν Linux based mobiles, pdas, set top boxes et.c.

Το death star θα σκάσει πολύ σύντομα! Τους κρατάνε μόνο τα παιχνίδια, αλλά και αυτά σύντομα προβλέπω ΤΡΑΓΙΚΕΣ αλλαγές!

KLG
28-03-06, 02:18
κυριως δικτυα και ουρες αναμονες σε αυτη τη φαση. Αυτο που προσπαθω τωρα (και θα ειναι το αντικειμενο της πτυχιακης) ειναι να δω μια συγκεκριμενη ουρα (El Farol Bar) σαν διακριτο δυναμικο συστημα. Χαος και στατιστικη.... :D :D

Οπως φαινεται οτι ο καθε κλαδος χρησιμοποιει τα εργαλεια που τα αξιζουν και του ταιριαζουν. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο "science" κλαδος χρησιμοποιει R και αν θελει να ξοδεψει μερικα χρηματα την S+ . Ειδικα οι βιολογοι που χρησιμοποιουν στατιστικη σαν εργαλειο (γεννετικη, πρωτεινες κ.α.) ασχολουνται πολυ με την R, για να μην νομιζεις οτι μενουμε πισω και τα ερευνητικα μας κεντρα δουλευουν S και S+ και πολυ προσφατα R, γιατι η S+ τους πεφτει ακριβη και τα λεφτα που εχουν λιγα. Σαν φοιτητης διδαχθηκα και S+ και SPSS και το ξερω πως το ιδιο γινεται και σε μερικα τμηματα στατιστικης. Τωρα για το SPSS εχεις παραπανω δικιο απο οσο φανταζεσαι, ειναι το πακετο που αξιζει σε ψυχολογους/κοινωνιολογους/μαρκετινγκ κ.α. Πολυ τιποτα με μπολικο καθολου...

Nα σου πω την πικρη αληθεια ειχα βολευτει με το SPSS, ειδικα για κατι δουλιτσες για ψυχολογια ητανε μουρλια, μολις ομως εμαθα factor και PCA στην R τρελαθηκα.... Μπορω να γραφω σεντονια για το θεμα τωρα... R-> GLM μοντελα, ενω στο SPSS πρεπει να εχεις την σουπερ ντουπερ εξτρα φουλ εκδοση.... Ασε που αργα η γρηγορα αν θες να κανεις σοβαρη δουλεια θα χρειαστει να προγραμματισεις, και η R εχει σχεδων ιδια συνταξη με την C , ενω το scripting για το SPSS ειναι καλα κρυμμενο και δυσκολο, αν καποιος μπορει να προγραμματισει σε SPSS στην ουσια δεν χρειαζεται να πληρωνει xtra's και αναβαθμισεις...

H maple δεν μου αρεσε, πολυ ασταθης, μνημοβορα. Σε αυτη τη κατηγορια (αλγεβρικες γλωσσες -ΟΧΙ matlab- )θεωρω το mathematica πολυ καλυτερο.

Βασικα για να γινει το UNIX computing της μοδας, πρεπει πρωτα να καθιεωρωθει το περιβαλλον γραφειου. Αυτο θα φερει τους επαγγελματιες στο UNIX, και ειναι ο κινητηριος μοχλος, γιατι απο τη δουλεια θα παει στο σπιτι, στο λαπτοπ και οπως η γενια μου ανοιγε το PC και βλεπαμε DOS 3.3 ετσι η μελλοντικη γενια μακαρι να βλεπει την οθονη υποδοχης ενος DM.

Αν τα πιασουμε 1-1 βλεπουμε οτι το ΟΟ κερδιζει στα σημεια.
Ο writer ειναι μια χαρα, πολυ ευχρηστος (πανευκολο περασμα φωτο και γραψιμο οπου ναναι), .pdf
Το impress ειναι πολυ καλο στα απλα πραγματακια, στα πιο δυσκολα ουτε το pp τα καταφερνει, και δεν χρησιμοποιειται κιολας, για απλες παρουσιασεις δεν εχει να ζηλεψει τιποτα.Εγω παντως ρομπα εγινα στο pp, οταν εκανα εργασια στο οffice 2000 ηθελα να αποφυγω προβληματα με το οο και τελικα εγινα ρομπα γιατι στο οffice 1997 δεν ανοιγανε ολα τα εφφε (animations) Για αυτο φωναζω για προς τα πισω συμβατοτητα.

Στο excell τα πραγματα αλλαζουν λιγο, η πλειοψηφια των εργαζομενων που χρησιμοποιει αυτο το προγραμμα κυριως οικονομολογοι, buisness κ.α. παρομοια εχει εκπαιδευτει πανω σε αυτο, η βιβλιογραφια τεραστια και οι συνηθειες αλλαζουν δυσκολα. Βεβαια οι επαγγελματιες του χωρου ειναι γνωστοι για την προσαρμοστικοτητα τους, αλλα και παλι το βλεπω δυσκολο...

Ενω στα 1. 2. δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομα χρησιμοποιει κοσμος τα MS προιοντα, για το 3. δεν μπορω να σκεφτω κατι που θα μας γλιτωσει.

Xguru
28-03-06, 02:49
Στο excell τα πραγματα αλλαζουν λιγο, η πλειοψηφια των εργαζομενων που χρησιμοποιει αυτο το προγραμμα κυριως οικονομολογοι, buisness κ.α. παρομοια εχει εκπαιδευτει πανω σε αυτο, η βιβλιογραφια τεραστια και οι συνηθειες αλλαζουν δυσκολα. Βεβαια οι επαγγελματιες του χωρου ειναι γνωστοι για την προσαρμοστικοτητα τους, αλλα και παλι το βλεπω δυσκολο...

Ενω στα 1. 2. δεν μπορω να καταλαβω γιατι ακομα χρησιμοποιει κοσμος τα MS προιοντα, για το 3. δεν μπορω να σκεφτω κατι που θα μας γλιτωσει.

Εδώ έχεις πολύ δίκιο για το excel ολόκληρες εταιρίες βασίζουν τη δουλειά τους σε excel και αναπτύσουν και Plugins και VB προγραμματάκια και είναι πραγματικά εργαλείο γι αυτούς. Δεν ξέρω αν είναι μόνο θέμα συνήθειας και αν και τα spreadsheets του ΟΟ έχουν τις ίδιες δυνατότητες όμως.




υ.γ.
Το excel θα είναι για λίγο καιρό ακόμα ψιλο-στάνταρντ, αλλά να σου πω κάτι, δεν θα αντικαταστήσει το oocalc το excel, θα αντικατασταθούν ΚΑΙ τα δύο από άλλες εφαρμογές!

Με την τυποποίηση που υπάρχει το βλέπω πολύ δύσκολο για αρκετά χρόνια τουλάχιστον στον τομέα χρηματοοικονομίας.

pelasgian
28-03-06, 02:50
Εγω παντως ρομπα εγινα στο pp, οταν εκανα εργασια στο οffice 2000 ηθελα να αποφυγω προβληματα με το οο και τελικα εγινα ρομπα γιατι στο οffice 1997 δεν ανοιγανε ολα τα εφφε (animations) Για αυτο φωναζω για προς τα πισω συμβατοτητα.


Εγώ έγινα ρόμπα όταν παρουσίαζα μία θέση με το pp, γιατί έβαλε κόκκινο σταυρό σε όλα τα σχήματά μου και αναγκάστηκα να κάνω τη παρουσίαση την άλλη μέρα. Οπότε την επόμενη φορά που παρουσίαζα θέση μετά από πολλά χρόνια έβγαλα όλη τη παρουσίαση με ... acrobat. Ακόμα και τα εφφέ τα έφτιαξα με διαδοχικά καρέ σε pdf (animation παρακαλώ). Το ooimpress κάνει export σε pdf παρακαλώ!

Αυτό δουλεύει παντού. Α, και είχα και τη παρουσίαση σε slides από εγχρωμο εκτυπωτή, just in case, γιατί μετά από 5 χρόνια έρευνα, δεν θέλεις να βρεθείς με κάνα thesis στο κ...ο επειδή το pp έκανε $%^&*! Και μάλιστα ξέρεις τι μου είπαν οι εξωτερικοί: «ευτυχώς που έκανες τόσο καλή παρουσίαση, γιατί η διατριβή σου μας προβλημάτισε και μπορεί να σε κάναμε refer» (και με έβαλαν οι $%&*#$&*$%^& να ξαναγράψω το ... literature survey!)

Σε έρευνα 4 ετών με 13 διαφορετικά ρομπότ, 120+ σελίδες σε C++ και άπειρα scripts, sql κλπ ξαναέγραψα το #$%^&*#$%^ ΠΡΩΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ! Έτσι γιατί έχουμε ένα «high standard of blah blah». Σκέψου τώρα να είχα και glitch στη παρουσίαση όπως στο msc. Άσε, θα πάθαινα εγκεφαλικό!

υ.γ.
Το excel θα είναι για λίγο καιρό ακόμα ψιλο-στάνταρντ, αλλά να σου πω κάτι, δεν θα αντικαταστήσει το oocalc το excel, θα αντικατασταθούν ΚΑΙ τα δύο από άλλες εφαρμογές!

WandereR
28-03-06, 03:04
Το ππ ποτέ δεν κατάλαβα με ποιο σκεπτικό το έβγαλε η ΜΣ και με πιο σκεπτικο το χρησιμοποιούνε οι υπόολοιποι.


Οι σύγχρονοι ακαδημαικοί τις παρουσιασεις τις κάνουν σε html , βάλτε όπερα.
Θα έχει και η φόφη πιστευβ κανα ανάλογο extension

Με εσάς που ασχολείστε με υπολογίστες και η γνώση hmnl δεν αποτελεί πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να τρέχετε κατι αλλο

Και για να βγω λίγο οφτοπικ, βλέπω πολλά πράγματα απο το χώρο του web, να καταπίνουν υπόλοιπα πράγματα εκτός αυτού.

ΚLG μαθηματικός είσαι?, θέλω επιγόντως ιδιαίτερα μπας και περασω κανα μάθημα!:hmm: :lol:

KLG
28-03-06, 03:17
Το excel θα είναι για λίγο καιρό ακόμα ψιλο-στάνταρντ, αλλά να σου πω κάτι, δεν θα αντικαταστήσει το oocalc το excel, θα αντικατασταθούν ΚΑΙ τα δύο από άλλες εφαρμογές!
Αυτο το βλεπω πιο πιθανο, και αν το καλοσκεφτεις οι εταιριες δρομολογουνε αυτη την εξελιξη. Οπως ειπε και ο Xguru παραπανω ολοι αναπτυσσουν τα δικα τους plugins και vbscripts τα οποια παραμενουν κλειστα και πολλα απο αυτα πωλουνται κιολας. Plugin στο plugin εχουν δημιουργηθει ολοκληρες σουιτες, πλεων εχει ξεφυγει απο την πληροφορικη και εχει δημιουργηθει καινουριος κλαδος (μια ονομασια θα ηταν ecoinformatics ή finformatics :p - νομιζω οτι τους λενε quants ομως). Οποτε αν για αυτες τις εξειδικευμενες αλλα πολυ διαδεδομενες εφαρμογες βρεθουν αντικαταστατες, τα τετριμενα μπορουν να γινουν απο παντου...

(Μαθαινω και πως η matlab σιγα σιγα χρησιμοποιειται σε οικονομικες εφαρμογες.)


ΚLG μαθηματικός είσαι?, θέλω επιγόντως ιδιαίτερα μπας και περασω κανα μάθημα!
Να κατσεις να διαβασεις, εγω πως στην ευχη το κανα στα 20? :p παντως εχουνε πεσει οι τιμες και νομιζετε ολοι οτι ειναι ευκολο να κανει καποιος φοιτητικα ιδιαιτερα...

mrsaccess
28-03-06, 08:54
Συμφωνώ και εγώ με το κόλπο του Pelasgian. Πολύ καλύτερο ένα pdf από ένα ppt, απλά βάλ'τε τον αντίστοιχο reader σε full screen (μπορείτε να το ορίσετε στο pdf να ανοίγει κατευθείαν σε full screen).

Εδώ όμως να διαμαρτυρηθώ. Έχω κάνει εργασίες με τα MgOpen fonts της Magenta (fonts που δίνει free) και ενώ στους διάφορους pdf readers φαίνονται μια χαρά ο Acrobat Reader αρνείται πεισματικά να κάνει σωστά render & antialiasing (& σε Linux & σε Windows) και δείχνει τα κείμενά μου σαν κακές φωτοτυπίες! Έλεος, μόνο τα MS fonts δείχνει σωστά;

Ακόμη ο pdf viewer του gnome (gpdf) είναι κακός, δεν υποστηρίζει transparencies και δεν δείχνει σωστά όλα τα font (βγάζει και κινέζικα ενίοτε).
Ο πιο συμβατός είναι ο xpdf, προσωπικά προτιμώ το kpdf εξαιτίας της χρηστικότητάς του αν και έχει ένα προβληματάκι με τα subset fonts (fonts που δεν έγιναν ολόκληρα embedded). Αυτά τα δύο (xpdf, kpdf) έχουν και το καλύτερο αποτέλεσμα στην οθόνη (σκάλες ανώτερα του acrobat).

Πάντως ποτέ μην ξεχνάτε τα text! Ότι πιο συμβατό υπάρχει από καταβολής υπολογιστών! Σε ένα κατάλογο σώστε την εργασία σας σε απλό text, utf8 και τις εικόνες που χρησιμοποιείτε. Θα μπορείτε σίγουρα να τα επαναχρησιμοποιήσετε στο μέλλον.

Τέλος συμφωνώ εν μέρη και με αυτό που λέει ο WandereR, το html αποδεικνύεται πολύ βολικό σε κάποιες περιπτώσεις. Όταν πχ κάνω project προγραμματισμού και μαζί με τον πηγαίο κώδικα πρέπει να δώσω και μια αναφορά 10-20 γραμμών το html είναι η καλύτερη λύση. Συμβατό μέχρι αηδίας (χρησιμοποιείστε όμως γενικά fonts, όπως οι επιλογές που δίνει ο thunderbird ή το nvu), θα ανοίξει στο αγαπημένο browser του εξεταστή σε χρόνο dt, μπορώ να έχω links προς τα αρχεία του κώδικα κατευθείαν για να μη ψάχνει που είναι αυτό που εξηγώ κα.

anodizer
28-03-06, 14:28
Ρε παιδιά, πως στο καλό δουλεύει η αρίθμηση σελίδων στο OOo; Πρέπει να βάλεις οπωσδήποτε footer; Και έτσι όμως δεν κάνει σωστά αυτόματη αρίθμηση (page counter), βάζει μόνο σε μερικές σελίδες (στις και καλά επιλεγμένες ίσως;). Properties το footer για το πού και πως θα μπεί το νούμερο έχει;
Μου την έσπασε ναούμε, να ασχολούμαι με αυτή τη βλακεία (αρίθμηση) και να μην βγάζω άκρη. mrsaccess μη μου λες τώρα τέτοια για τα fonts, γιατί πίστευα ότι με pdf δεν θα υπάρχει πρόβλημα πουθενά, μην τρέχω τώρα να δοκιμάζω μέχρι και windows 98...

originaluoc
28-03-06, 14:50
BTW μιας που αναφέρθηκε το θέμα των .pdf, προγραμματάκι αντίστοιχο/συμβατό σε ΟΟο και για Linux υπάρχει ή καλυπτόμεθα πάλι με το wine?

anodizer
28-03-06, 14:55
BTW μιας που αναφέρθηκε το θέμα των .pdf, προγραμματάκι αντίστοιχο/συμβατό σε ΟΟο και για Linux υπάρχει ή καλυπτόμεθα πάλι με το wine? Export to pdf απο το ΟΟο εννοείς; Φυσικά.

KLG
28-03-06, 14:56
Μα εινα feature του OO, αντι για Save as, κανεις export απο το μενου
;)

pelasgian
28-03-06, 15:05
Ρε παιδιά, πως στο καλό δουλεύει η αρίθμηση σελίδων στο OOo;

Α, πολύ απλό:
Φτιάξε ένα footer και βάλε ένα πεδίο (insert field) το page count.
Αν γράφεις βιβλίο (π.χ. θέση!), μη κάνεις καμιά μ@λ@κί@ και βάλεις ΟΛΑ τα κεφάλαια με μονοκόμματη αρίθμηση! Να βάζεις 1-01, 1-02, 1-03... 2-01, 2-02, 2-03 ... Μετά Α-01, Α-02 κλπ
Στη συνέχεια, τις ΕΙΚΟΝΕΣ, να τις έχεις σε αρχείο oodraw, και όχι μέσα στο κυρίως σώμα του κειμένου! Να αφήνεις κενή μία σελίδα (εκεί που πάει η εικόνα). Αν μία σελίδα είναι «πολύ» για μία εικόνα, βάλες πολλές εικόνες εκεί (και μετά αναφορές στο κείμενό σου για την εικόνα.)

Λένε πάντως ότι το latex είναι ΤΟΣΟ πιο απλό για να φτιάξεις βιβλία!

Νομίζω όμως ότι το oodraw είναι καλύτερο!

Χρησιμοποίησε το oodraw σαν wordprocessor, page-setter. Κάνει ΘΑΥΜΑΤΑ. Έχεις ΠΛΗΡΗ ελευθερία το πού θα πάει τι, κάνεις ΣΩΣΤΕΣ στήλες κλπ. Εγώ το χρησιμοποιώ για να δω πώς θα φαίνονται δημοσιευμένα τα journals και για να ετοιμάζω τις εργαστηριακές ασκήσεις.

Ξέρετε πιο είναι το μεγαλύτερο «μανίκι» στο oowriter; τα REFERENCES!
Το end-note απλά θα το ήθελα ΠΟΛΥ.

Όμως, έχουν βγει κάποια reference management προγράμματα και ευτυχώς επάνω σε SQL. Όμως είναι σε βλακώδη script languages. Κάποιος επιγόντως να φτιάξει κάποιο C - engine.

anodizer
28-03-06, 15:15
Α, πολύ απλό:
Φτιάξε ένα footer και βάλε ένα πεδίο (insert field) το page count.
Αυτό έκανα εξ' αρχής, αλλά μάλλον έπεσα σε bug λόγω του ότι το αρχικό αρχείο ήταν .doc του word (και να πως έντεχνα βάζω τα posts μου 100% on topic ;p) Ευχαριστώ όμως, κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθώ λιγάκι με το draw.

yiapap
28-03-06, 15:15
Πελασγέ το x στις μεγάλες εικόνες είναι γνωστό bug του Office 97. Έχει διορθωθεί εδώ και πολλά χρόνια (την έχω πατήσει κι εγώ)

Τώρα για τα υπόλοιπα... δηλώνω οπαδός του MS Office (έτσι για να ακουστεί και η άλλη άποψη βρε αδερφε!)
"Η HTML και τα PDF κάνουν μια χαρά για παρουσιάσεις"... φυσικά.
Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι και το vi/notepad, μια χαρά είναι. Και μπορείτε να βάλετε ΚΑΙ ASCII γραφικά. Αν θέλετε και κίνηση κάνετε και ένα script να φορτώνει διαδοχικά τα αρχειάκια και έτοιμο και το animation. :rolleyes:

Για πολλοστή φορά, θα επαναλάβω το επιχείρημα "Η αγορά δεν κάνει ποτέ λάθος". Αν/όταν το OO γίνει καλύτερο του Office θα το καταλάβετε από τη διάδοσή του.

kadronarxis
28-03-06, 15:18
Πελασγέ, που το θυμήθηκες το latex ρε συ!!!
Από τα καλύτερα προγράμματα κατασκευής postscript/pdf.
Τα ξέχασα όμως ο παλιοπαππούς.

KLG, μην βάζεις τέτοια avatar, γιατί μας σκοτώνεις ρε μεγάλε!
Ξέρεις τι είχε πει ο απίστευτος;
" Από τα λεφτά που είχα, το 90% τα έφαγα σε γυναίκες, γρήγορα αυτοκίνητα,ποτά και τα υπόλοιπα 10% τα ξόδεψα!"
Απίστευτος, ο Best.Για πάντα best.Άλλη ιδεολογία, άλλη φιλοσοφία για τη ζωή.
:cry:

Επιτρέψτε μου την παρένθεση, δεν άντεξα.

WandereR
28-03-06, 15:22
Τέλος συμφωνώ εν μέρη και με αυτό που λέει ο WandereR, το html αποδεικνύεται πολύ βολικό σε κάποιες περιπτώσεις. Όταν πχ κάνω project προγραμματισμού και μαζί με τον πηγαίο κώδικα πρέπει να δώσω και μια αναφορά 10-20 γραμμών το html είναι η καλύτερη λύση. Συμβατό μέχρι αηδίας (χρησιμοποιείστε όμως γενικά fonts, όπως οι επιλογές που δίνει ο thunderbird ή το nvu), θα ανοίξει στο αγαπημένο browser του εξεταστή σε χρόνο dt, μπορώ να έχω links προς τα αρχεία του κώδικα κατευθείαν για να μη ψάχνει που είναι αυτό που εξηγώ κα.


Μαζί μου σου επιτρέπω να συμφωνείς μόνο ολοκληρωτικα όχι εν μερη! :p

Σοβαρά τώρα. Eιδικά η XML αν δεν κάνω λάθος(γιατι προσωπικά δεν εχω ασχολήθει) συναγωνίζεται σε typesetting εικανότητες το latex. Επιπλέον μπορείς να βάζεις οτι βάζεις σε μια σελίδα (CSS,Videos, SVG, Java apps), ολα αυτά σε φουλσκριν χωρίς σκρολλμπαρς κλπ και αναλόγως με το πρόγραμμα μπορείς να έχεις και Automated slideshow...

yiapap
28-03-06, 15:40
Σοβαρά τώρα. Eιδικά η XML αν δεν κάνω λάθος(γιατι προσωπικά δεν εχω ασχολήθει) συναγωνίζεται σε typesetting εικανότητες το latex. Επιπλέον μπορείς να βάζεις οτι βάζεις σε μια σελίδα (CSS,Videos, SVG, Java apps), ολα αυτά σε φουλσκριν χωρίς σκρολλμπαρς κλπ και αναλόγως με το πρόγραμμα μπορείς να έχεις και Automated slideshow...Και αυτά ποιος θα τα κάνει βρε WandereR;
Ο μάνατζερ; Ο τυπάκος που του ζήτησαν μια παρουσίαση; Η γραμματέας που ακόμα παιδέυεται να μάθει τι είναι το Master;

WandereR
28-03-06, 15:51
Το είπα και νωρίτερα οτι αναφερόμουν κυρίως στους υπολογιστάκηδες.

Πάντως δεν νομίζω να διαφωνεις οτι ειδικά το ΠΠ είναι ασχημο, πρωτογονο(θυμίζει σοφτγουερ προηγούμενης δεκαετίας) και ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ. Στην τελική να φτιάξεις και μια παρουσίαση ποιοτητας ΠΠ με HTML ε δεν είναι και τόσο δύσκολο, ασχετα αν κανένας δεν το κάνει.

Παρεπιπτόντως με το οτι αγορά έχει πάντα δίκιο διαφωνώ. Αν πουλαγα software θα συμφωνούσα. ;)

yiapap
28-03-06, 15:56
Το είπα και νωρίτερα οτι αναφερόμουν κυρίως στους υπολογιστάκηδες.

Πάντως δεν νομίζω να διαφωνεις οτι ειδικά το ΠΠ είναι ασχημο, πρωτογονο(θυμίζει σοφτγουερ προηγούμενης δεκαετίας) και ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ. Στην τελική να φτιάξεις και μια παρουσίαση ποιοτητας ΠΠ με HTML ε δεν είναι και τόσο δύσκολο, ασχετα αν κανένας δεν το κάνει.

Παρεπιπτόντως με το οτι αγορά έχει πάντα δίκιο διαφωνώ. Αν πουλαγα software θα συμφωνούσα. ;)
Sorry, μου ξέφυγε το σχόλιο για τους υπολογιστάκηδες. Και πάλι όμως, είναι τελείως άλλο να κάνεις ένα animation έστω και με flash (δε συζητάω svg, java) και άλλο να επιλέγεις ένα από τα δεκάδες ETOIMA του PP! Όποτε θες σε πάω μια κόντρα ποιος θα κάνει ποιο γρήγορα ένα text box με κίνηση, με τη μια ή την άλλη μέθοδο ;)

Διαφωνώ... Προσωπικά μια χαρά μου κάθεται το PP. Εντάξει, μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο από λειτουργικής πλευράς, αλλά τη δουλειά του την κάνει μια χαρά.

Δεν πουλάω software :p

pelasgian
28-03-06, 16:16
Πελασγέ το x στις μεγάλες εικόνες είναι γνωστό bug του Office 97. Έχει διορθωθεί εδώ και πολλά χρόνια (την έχω πατήσει κι εγώ)


Ε, το 97 έκανα τη παρουσίαση του Msc :lol: Φαντάζομαι μετά έγινε γνωστό :lol:


Τώρα για τα υπόλοιπα... δηλώνω οπαδός του MS Office (έτσι για να ακουστεί και η άλλη άποψη βρε αδερφε!)


Και οπαδός και αντιδραστικός; να το προσέξεις αυτό :p :p :p



"Η HTML και τα PDF κάνουν μια χαρά για παρουσιάσεις"... φυσικά.
Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι και το vi/notepad, μια χαρά είναι. Και μπορείτε να βάλετε ΚΑΙ ASCII γραφικά. Αν θέλετε και κίνηση κάνετε και ένα script να φορτώνει διαδοχικά τα αρχειάκια και έτοιμο και το animation. :rolleyes:


Σου είπα ότι είχα backup και hard-copy με διαφάνειες, δεν είναι;
Προτιμώ το GNU editor για τα πάντα!



Για πολλοστή φορά, θα επαναλάβω το επιχείρημα "Η αγορά δεν κάνει ποτέ λάθος".


Άλλα μας έλεγες στο «σοσιαλιστικό καπιταλισμό ή το καπιταλιστικό σοσιαλισμό» ;)
Επιμένω σταθερά: «οι επαΐοντες σπάνια κάνουν λάθος».



Αν/όταν το OO γίνει καλύτερο του Office θα το καταλάβετε από τη διάδοσή του.
[/quote]

Ε, δεν έχει διάδοση; γ@μ@τ@ πάει στην αγορά! Ξέρεις πόσος κόσμος έχει «γυρίσει»; Και που είσαι ακόμα! Έκδοση 2 και είναι ωραιότατο! Το office είναι σε πια έκδοση; 15;

yiapap
28-03-06, 16:20
Ε, δεν έχει διάδοση; γ@μ@τ@ πάει στην αγορά! Ξέρεις πόσος κόσμος έχει «γυρίσει»; Και που είσαι ακόμα! Έκδοση 2 και είναι ωραιότατο! Το office είναι σε πια έκδοση; 15;Καλά... είπαμε... δεν πουλάω software. Όταν θα φτάσει κοντά στο Office θα αλλαξοπιστήσω ;)
Έως τότε σας αφήνω να παιδεύεστε πως να βάλετε cross references...

(Έκδοση 11 είναι το Office 2003)

pelasgian
28-03-06, 16:27
Έχω το sixpack για αυτή τη δουλειά, αλλά περιμένω να βγει σε rpm το biblio.
Πάντως το oowriter έχει ένα ενσωματωμένο πλέον, αλλά δε μπορεί να κατεβάσει κάποιος τα στοιχεία από το αγαπημένο του meta-engine και να τα περάσει (κάτι που κάνει το sixpack)

Σε ένα βιβλίο με 480 references αυτό θα βοηθούσε. Στο τέλος είχα φτάσει να φτιάξω script που ... διάβαζε το open office αρχείο για ... keywords ώστε να κολήσω σε εκείνο το σημείο τα σχετικά references, ΔΗΛΑΔΗ έκανα το ΑΝΑΠΟΔΟ (Αγγλία ήμουν, τι περίμενες δηλαδή!) αντί να κάνω reference τα papers στο κείμενο, έκανα reference το κείμενο στα papers! (διάβαζα τα papers και έκανα search για keywords στο ... κείμενό μου και κόλλαγα reference! :lol: )

yiapap
28-03-06, 16:44
(διάβαζα τα papers και έκανα search για keywords στο ... κείμενό μου και κόλλαγα reference! :lol: )
Kλασσική τακτική :lol:
Βάζεις 3-4 χτυπητά και τα υπόλοιπα είτε έτσι, είτε μέσω Γούγλη :lol:

pelasgian
28-03-06, 16:56
και η καλύτερη φάση είναι να πάρεις papers από ... handbooks, γιατί αυτοί παίρνουν τα «κλασσικά» papers για ΚΑΘΕ τομέα, οπότε δεν θα βρεθείς με καμιά φόλα.
Π.χ. handbook of mechatronics (διαθέσιμο και ως ... pdf στο p2p!)

Κλασσικά, όλα τα papers του καθηγητή, του εξωτερικού εξεταστή (αυτά ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΑ !!! :lol: )

Πάντως μας έχουν σπάσει τα @@ με το θέμα των online journals. Θες να γράψεις κάτι και να μην το διαβάσει μόνο η ... μαμά σου! Πάνε κλείνουν τα journals, δεν μπορείς να διαβάσεις αυτά που θέλεις και το θέμα των open journals δεν έπιασε ιδιαίτερα.

Άσε δε οι βιβλιοθήκες στην Ελλάδα που σου δίνουν με login password, αλλά θέλουν και ip του πανεπιστημίου! Έλεος δηλαδή, μας έχουν αναγκάσει να βάλουμε μηχάνημά μας σε ... lab για να μπαίνουμε από εκεί και να φαίνεται institute ip! :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.