PDA

Επιστροφή στο Forum : Έχει πρόβλημα το Netfaster2 με το wireless channel;



dikal
05-01-10, 22:24
Όταν το channel είναι στο auto λειτουργεί στο κανάλι 6. Όταν το αλλάζω σε 13 και κάνω save settings, λειτουργεί στο 13. Αν όμως στη συνέχεια απενεργοποιήσω το wireless και το ενεργοποιήσω ξανά, ενώ η ρύθμιση από το μενού του ρούτερ φαίνεται να είναι σωστά στο channel 13, στην πραγματικότητα λειτουργεί ξανά στο channel 6 (όπως φαίνεται από το πρόγραμμα της ασύρματης κάρτας στο laptop).

Netfaster IAD 2, firmware 1.28A ή 1.20Α

Αν κάποιος έχει τη δυνατότητα (μέσα από το πρόγραμμα της ασύρματης κάρτας του υπολογιστή) να βλέπει σε ποιό κανάλι λειτουργεί το ασύρματο δίκτυο του Netfaster 2, ας κάνει την παραπάνω δοκιμή.
Δηλαδή: 1) Αλλάζουμε κανάλι στο wireless σε κάποιο εκτός του 6 (πχ 13).
2) Απενεργοποιούμε και στη συνέχεια ενεργοποιούμε το wireless.
3) Ελέγχουμε από το pc σε ποιό κανάλι λειτουργεί το wireless.
Θα ήθελα να ξέρω αν είναι πρόβλημα μόνο στο δικό μου ρούτερ για να το αντικαταστήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

guzel
05-01-10, 23:25
και εμενα το ιδιο κανει. το εβαλα στο 11 το εκλεισα το ανοιξα ξανα και γραφει 6

dikal
05-01-10, 23:44
Ευχαριστώ guzel ! :oneup:

smart81
06-01-10, 03:53
Με την firmware 1.20.A (May 15 2009 18:34:53) αλλάζει κανονικά κανάλια.

dikal
06-01-10, 17:50
Με την firmware 1.20.A (May 15 2009 18:34:53) αλλάζει κανονικά κανάλια.

Το έλεγξες από το pc όπως γράφω παραπάνω; Γιατί κι εγώ δοκίμασα το 1.20 αλλά κάνει τα ίδια :hmm:

Επίσης παρατήρησα ότι "χαλάει" το κανάλι μόλις μπει κανείς στο WDS. Έχω το κανάλι στο 13 και μόλις πατήσω WDS το γυρίζει "αστραπιαία":p στο 2!!!!:wall:

Του έκανα όμως κι εγώ καλή ντρίπλα :p. Κούμπωσα ένα Netfaster 1 πάνω στο IAD2 και παίζω από κει το ασύρματο σε όποιο κανάλι θέλω εγώ. Α! έστειλα κι ένα email στο support@hol.gr και τους εξήγησα το πρόβλημα. Που ξέρεις ....

smart81
07-01-10, 04:01
66868

Όσο για το wds δεν ξέρω να σου πω. Θα το κοιτάξω όμως κάποια στιγμή από περιέργεια.

dikal
07-01-10, 10:07
Αν ορίσεις κανάλι το 11, λειτουργεί στο 11. Μετά όμως, αν κλείσεις το ασύρματο και το ανοίξεις ξανά, συνεχίζει στο 11 ή παίζει αλλού;
Μπορείς να ανεβάσεις ένα screenshot από το STATUS που να δείχνει αυτό:

smart81
08-01-10, 02:07
66919

Να σημειώσω ότι έχω κλείσει και ανοίξει το router πολλές φορές (επίσης έχω κλείσει και ανοίξει και το wifi από το κουμπί του router) και λειτουργεί συνέχεια στο κανάλι 11 που το έχω ρυθμίσει.

dikal
08-01-10, 10:29
και εμενα το ιδιο κανει. το εβαλα στο 11 το εκλεισα το ανοιξα ξανα και γραφει 6
Πότε παρέλαβες το IAD2 ?


66919
Να σημειώσω ότι έχω κλείσει και ανοίξει το router πολλές φορές (επίσης έχω κλείσει και ανοίξει και το wifi από το κουμπί του router) και λειτουργεί συνέχεια στο κανάλι 11 που το έχω ρυθμίσει.
Τότε συμπέρασμα δε μπορώ να βγάλω. Έχουμε 2 ρούτερ που παρουσιάζουν πρόβλημα, και ένα που λειτουργεί κανονικά (με ίδιο hardware και firmware). :what::confused:
Να υποθέσω ότι το δικό μου και του guzel έπαθαν ακριβώς την ίδια βλάβη; Ή ότι το δικό σου έχει διαφορετικό hardware ή firmware παρ' όλο που οι κωδικοί είναι ίδιοι; :hmm::hmm::hmm:

Το firmware 1.20A είναι επιλογή σου ή δε σου έχουν περάσει το 1.28Α; Και κάτι άλλο: στην οθόνη ADSL,Status ο μετρητής "FEC Error" στη στήλη "Near End Indicator" σου μηδενίζει όταν φτάσει στο 65535 ή έχεις και μεγαλύτερη ένδειξη;

Απ' ότι βλέπω ενεργοποιήθηκες στη hol το Νοέμβριο, οπότε τότε παρέλαβες και το Netfaster2, ενώ εγώ το πήρα τέλη Ιουλίου. Ίσως στη συνέχεια διόρθωσαν κάτι, χωρίς να αλλάξουν κωδικούς. :hmm:

Όποιος φίλος μπορεί, ας γράψει αν έχει το πρόβλημα, ποιο firmware έχει και πότε παρέλαβε το IAD 2. :help:

smart81
09-01-10, 02:50
1) Πότε παρέλαβες το IAD2 ?

2) Το firmware 1.20A είναι επιλογή σου ή δε σου έχουν περάσει το 1.28Α;

3) Και κάτι άλλο: στην οθόνη ADSL,Status ο μετρητής "FEC Error" στη στήλη "Near End Indicator" σου μηδενίζει όταν φτάσει στο 65535 ή έχεις και μεγαλύτερη ένδειξη;

Απ' ότι βλέπω ενεργοποιήθηκες στη hol το Νοέμβριο,[/B]

1) Ναι αν θυμάμαι καλά το παρέλαβα κατά τον Νοέμβρη.

2) Την 1.20Α είχε από την αρχή. Έχουν στο cd την 1.28Α αλλά δεν την έβαλα αφού όλα δουλεύουν καλά.

3) Δεν μπορώ να σου απαντήσω άμεσα θα το κοιτάω συχνά και θα σου πω.

dikal
09-01-10, 15:58
1) Ναι αν θυμάμαι καλά το παρέλαβα κατά τον Νοέμβρη.

2) Την 1.20Α είχε από την αρχή. Έχουν στο cd την 1.28Α αλλά δεν την έβαλα αφού όλα δουλεύουν καλά.

3) Δεν μπορώ να σου απαντήσω άμεσα θα το κοιτάω συχνά και θα σου πω.
Ευχαριστώ, θα περιμένω :oneup:

smart81
10-01-10, 03:18
Είμαι 99% σίγουρος ότι είναι έτσι όπως τα λες και μηδενίζει όταν φτάσει στο 65535.
(Το κοίταζα σήμερα και έφτασε στα 65200 και μετά που το ξαναείδα ήταν στα 220.)

ΥΓ: Στην έστειλα τη firmware

lefpap
10-01-10, 09:59
Εγώ το έχω στο 8 και μένει πάντα στο 8.
Ομως το ανοίγω και το κλείνω πάντα απο το κουμπί και όχι απο το interface.

dikal
10-01-10, 10:13
Εγώ το έχω στο 8 και μένει πάντα στο 8.
Ομως το ανοίγω και το κλείνω πάντα απο το κουμπί και όχι απο το interface.
Το πρόβλημα μου το κάνει ανεξάρτητα από που το κλείνω. Έχω μάλιστα την εντύπωση ότι όποια ρύθμιση και να αλλάξω, ταυτόχρονα αλλάζει το κανάλι.Πότε προμηθεύτηκες το IAD2;

Είμαι 99% σίγουρος ότι είναι έτσι όπως τα λες και μηδενίζει όταν φτάσει στο 65535.
(Το κοίταζα σήμερα και έφτασε στα 65200 και μετά που το ξαναείδα ήταν στα 220.)

ΥΓ: Στην έστειλα τη firmware

Ευχαριστώ, τα έλεγξα byte προς byte, το δικό μου και αυτό που μου έστειλες, και είναι ακριβώς ίδια.

lefpap
10-01-10, 11:34
Πριν 3 μήνες, έχει το 1.28Α firmware.

guzel
10-01-10, 15:19
Πότε παρέλαβες το IAD2 ?




πριν από περίπου δυο εβδομάδες! και σε άλλο που το δοκίμασα το ίδιο κάνει ,1.28.A

dikal
10-01-10, 19:41
Οπότε ως τώρα έχουμε:

1) Το αν λειτουργεί σωστά ή όχι δεν είναι θέμα firmware, αφού έχουμε το 1.28 να λειτουργεί σωστά στον lefap, και με πρόβλημα σε μένα και στον guzel. Επίσης το 1.20 λειτουργεί σωστά στον smart81 και με πρόβλημα σε μένα. Το 1.28 που έχω από τον Ιούλιο είναι ίδιο με το 1.28 που έχει ο smart81 που το προμηθεύτηκε Νοέμβριο.
2) Δεν ισχύει η υπόθεση που έκανα, ότι κάποια στιγμή το διόρθωσαν, αφού ο guzel που το πήρε πριν 2 εβδομάδες έχει το πρόβλημα.
3) To hardware πρέπει να είναι ίδιο, όπως φαίνεται από τους κωδικούς του δικού μου (με το πρόβλημα) και του smart81 (χωρίς το πρόβλημα).

Αν λοιπόν το hardware και το firmware είναι ίδια, 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:
1) Να είναι βλάβη στο hardware, το οποίο όμως το βλέπω εξαιρετικά χλωμό, από τη φύση της που "φωνάζει" ότι είναι κώδικας, παρουσιάζεται αμέσως, και είναι ακριβώς ίδια στις περιπτώσεις που είδαμε.
2) Να είναι πρόβλημα στο firmware, το οποίο όμως παρουσιάζεται υπό συνθήκες. Οι συνθήκες στο ασύρματο που μου έρχονται στο μυαλό είναι τα κανάλια που λειτουργούν τα γειτονικά ασύρματα δίκτυα. Σε συνδυασμό με τη ρύθμιση "auto" (που το έχει και ως προεπιλογή) στο κανάλι του ασύρματου δικτύου. Μήπως δηλαδή το κανάλι δεν γυρίζει οπωσδήποτε στο 6, αλλά στο "auto" το οποίο μπορεί να το "αντιλαμβάνεται" διαφορετικά κατά περίπτωση... :hmm:

guzel
11-01-10, 14:47
παρατηρώ οτι αν κάνεις reset δίνει το σωστό κανάλι. αν απλά κάνεις disable-enable το wlan βάζει οτι θέλει ,

dikal
11-01-10, 14:59
παρατηρώ οτι αν κάνεις reset δίνει το σωστό κανάλι. αν απλά κάνεις disable-enable το wlan βάζει οτι θέλει ,

Ό,τι θέλει ή συνεχώς το 6;

Επίσης το άλλο κουλό είναι ότι αν επιλέξω το κανάλι 13, και στη συνέχεια WDS, με γύρίζει στο κανάλι 2. Αυτό όμως το κάνει μόνο με το κανάλι 13. Με όλα τα υπόλοιπα στο WDS διατηρεί το επιλεγμένο κανάλι ...:wall::crazy:

guzel
11-01-10, 16:13
Ό,τι θέλει ή συνεχώς το 6;

Επίσης το άλλο κουλό είναι ότι αν επιλέξω το κανάλι 13, και στη συνέχεια WDS, με γύρίζει στο κανάλι 2. Αυτό όμως το κάνει μόνο με το κανάλι 13. Με όλα τα υπόλοιπα στο WDS διατηρεί το επιλεγμένο κανάλι ...:wall::crazy:

αν βάλω πχ το 11 και κάνω ρεσετ μετά παραμένει στο 11,

αν δεν κάνω ρεσετ και απλά ανοιγοκλείσω το ασύρματο βάζει ότι θέλει

smart81
29-01-10, 02:27
Να ζητήσω συγνώμη... δεν ξέρω αλλά μάλλον δεν το πρόσεξα καλά, τι να πώ... :oops:
Σήμερα είδα και επιβεβαιώνω ότι και σε μένα βάζει άλλο κανάλι από αυτό που το έχω ρυθμίσει...

dikal
29-01-10, 10:04
Να ζητήσω συγνώμη... δεν ξέρω αλλά μάλλον δεν το πρόσεξα καλά, τι να πώ... :oops:
Σήμερα είδα και επιβεβαιώνω ότι και σε μένα βάζει άλλο κανάλι από αυτό που το έχω ρυθμίσει...

Κανένα πρόβλημα :) έτσι κι αλλιώς είχα καταλήξει ότι δε θα μου λύσει το πρόβλημα η αλλαγή ρούτερ, αλλά κάποιο νεώτερο firmware. Ως τότε :whistle: λειτουργώ το ασύρματο από ένα Netfaster 1.
Ευχαριστώ παιδιά :) με βοηθήσατε πολύ :oneup:

Deus
03-03-10, 19:41
εμενα είναι όπως το ρύθμισα από την πρώτη μέρα στο κανάλι 13

έχει κλείσει από διακοπές ρεύματος, το κάνω reboot από το κουμπί η από το inerface, καμια φορα απενεργοποιώ το wlan από το κουμπί, και με την 1.20 και την 1.28A όλα είναι μια χαρά κανένα πρόβλημα με το ασύρματο

το μονο κουλό που έχω παρατηρήσει είναι ότι και με τα 2 firmware στην DHCP Clients List όλα τα client types τα αναφέρει σαν wired ,το κινητό και τα 2 laptop

επίσης έτσι και της ξαδέλφης μου που το ρύθμισα το κανάλι δεν έχει αλλάξει ποτε και το κουλό με την DHCP Clients List είναι το ίδιο

dikal
03-03-10, 20:32
Έχεις ελέγξει με κάποιο πρόγραμμα ότι το ασύρματο πραγματικά λειτουργεί στο κανάλι 13, ή βλέπεις τη ρύθμιση μέσα από το ρούτερ;

Με το clients list κι εμένα μου κάνει το ίδιο, αλλά αυτό δε μου δημιουργεί πρόβλημα.

Deus
04-03-10, 15:20
το είχα τσεκάρει πριν καιρό με ένα πρόγραμμα που είχα στο laptop αλλα το έβγαλα και δεν θυμάμαι πιο ήταν

με τι πρόγραμμα μπορώ να το ελέγξω το laptop είναι HP με Broadcom wifi card

spyhap
05-03-10, 00:01
Δυστυχως το Net Faster 2 εχει σοβαρο προβλημα με Windows Vista networking interface και Wired και Wireless... αν παρατηρησετε στα XP δεν υπαρχουν τετοια προβληματα

dikal
05-03-10, 00:22
@Deus:
Από το πρόγραμμα που συνοδεύει την ασύρματη κάρτα σου. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις αυτό:
http://www.nirsoft.net/utils/wirelessnetview.zip
Αποσυμπίεσέ το και βάλτο να τρέξει από το laptop. Δε χρειάζεται εγκατάσταση.

........Auto merged post: dikal πρόσθεσε 2 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δυστυχως το Net Faster 2 εχει σοβαρο προβλημα με Windows Vista networking interface και Wired και Wireless... αν παρατηρησετε στα XP δεν υπαρχουν τετοια προβληματα

Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; :)

Deus
05-03-10, 20:24
@Deus:
Από το πρόγραμμα που συνοδεύει την ασύρματη κάρτα σου. Εναλλακτικά μπορείς να δοκιμάσεις αυτό:
http://www.nirsoft.net/utils/wirelessnetview.zip
Αποσυμπίεσέ το και βάλτο να τρέξει από το laptop. Δε χρειάζεται εγκατάσταση.

στο channel 13 είναι (2.472 GHz) όπως το είχα ρυθμίσει αρχικά πριν μισό χρόνο περίπου

dikal
06-03-10, 10:44
στο channel 13 είναι (2.472 GHz) όπως το είχα ρυθμίσει αρχικά πριν μισό χρόνο περίπου

Δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα :hmm: Σε άλλους δουλεύει σωστά, σε άλλους όχι. Ίσως πρέπει ν' αλλάξω ρούτερ, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα διορθωθεί έτσι.

Deus
06-03-10, 16:33
έλεγχα και το netfaster της ξαδέλφης μου που το είχα σεταρει στο channel 1 με 3 δεν θυμάμαι ακριβώς και το βρήκα στο channel 6... περίεργο... το καθένα μηχάνημα κάνει τα δικα του...

χρειάζονται επείγοντος ένα σοβαρό firmware update αλλα μέχρι τότε... χαιρετίσματα

σε λίγες μέρες θα παραλάβει και ο κολλητός μου το netfaster, θα πειραματιστώ και με εκείνο να δω αποτελέσματα

πάντως το μονο που δεν μπορώ παρα καλά λόγια είναι η εμβέλεια του wirelles δίνω σήμα στον κολλητό μου παράθυρο παράθυρο που ειναι σε οπτική επαφή πάνω από 300 μετρα και με μερικά δέντρα ενδιαμεσα
με κλειστή την πόρτα 2 γραμμές στο laptop του και με ανοιχτές τις 2 πόρτες παίζει 3 με 4 δεν μέτρησα να δω πόσοτο σήματος αλλα είναι πολύ καλά

αρχικα οταν μου ειπε καπου πιανω το σημα σου καπου οχι του απάντησα δεν παίζει τόσα μετρα κάποιος άλλος έχει εκεί κοντά... και όταν άλλαξα την θέση πιο κοντα στο τζαμι μπήκε άνετα...

dikal
06-03-10, 21:30
περίεργο... το καθένα μηχάνημα κάνει τα δικα του...

χρειάζονται επείγοντος ένα σοβαρό firmware update :oneup:

Σ' αυτό έχω καταλήξει κι εγώ.

dikal
12-06-10, 11:23
Πρόσφατα ρύθμισα το ασύρματο (Netfaster2) ενός φίλου στους Αμπελόκηπους και είχε κι εκείνος το ίδιο πρόβλημα: Το βάζω στο κανάλι 13. Αν κλείσω το ρούτερ, την επόμενη φορά παίζει κανονικά στο 13. Αν όμως κλείσω και ανοίξω το ασύρματο από το ειδικό κουμπί, δείχνει μεν ότι παίζει στο 13, αλλά στην πραγματικότητα παίζει στο 6.

Παλιότερα που επικοινώνησα με την Τ.Υ. μου είπαν ότι θα βγάλουν νέο firmware, αλλά έχει περάσει πολύς καιρός από τότε ... :whistle:

Ax0R7aG0z
13-06-10, 16:33
Καμιά φορά τα 12 και 13 είναι προβληματικά, δοκίμασε σε κάποιο από τα 1,6,11 κατά προτίμηση το λιγότερο
"κατοικημένο".

dikal
13-06-10, 22:52
Δεν παίζει κάτι τέτοιο. Έχω κάνει δοκιμή σε όλα τα κανάλια, και το πρόβλημα είναι το ίδιο. Γυρίζει στο 6, που είναι και το πλέον "φορτωμένο" (από hol και connex). Τόσο στο δικό μου ρούτερ, όσο και σε άλλα.

Ax0R7aG0z
13-06-10, 22:58
Όταν μου έρθει μέσα στη βδομάδα θα σου πω τη γνώμη μου...

@ ADSLgr.com All rights reserved.