PDA

Επιστροφή στο Forum : Netfaster 2 της hol γραμμή OTE (ρυθμισεις)



blackwar
06-01-10, 01:11
ελαβα απο το ταχυδρομειο το netfaster μαζι με το vodafone mobile broadband που προσφερουν μεχρι στιγμης αλλα....εχω οτε ακομα και συνδεω το καλωδιο τηλεφωνου στο ρουτερ αυτο και στην γραμμη του οτε....μου διχνει(βγαζει πρασινο φωτακι) το online,Wlan και το adsl...Αλλα δεν δειχνει το καλωδιο της θυρας ethernt που εχω περασει σε pc και royter(με αποτελεσμα να μην μπορω να μπω στο ''site'' 192.168.2.1 ....επισης εχω παραλαβει ενα cd της HΟΛ που δεν ξερω αν αυτο φταει για το καλωδιο ethern που δεν το δειχνει σαν συνδεδεμενο!!μηπως εχει χαλασει η καρτα δικτυου???(με το παλιο ρουτερ συνδεοταν κανονικα η θυρα ethern) ή πρεπει να κανω κατι αλλο?

Υ.Γ η θυρα ethernt φαινεται απο το Lan 1 ή 2 ή 3 ή 4??

........Auto merged post: blackwar πρόσθεσε 93 λεπτά και 41 δευτερόλεπτα αργότερα ........

τελικα μπηκε το καλωδιο....ΕΛΕΟΣ ειχα wag200g χωρις ουτε μια αποσυνδεση στα 8 mbps τωρα καθε 3 λεπτα εχω μια αποσυνδεση...(και καει το μηχανημα παρα πολυ)

harris
06-01-10, 01:20
Κατ'αρχήν το ότι καίει είναι φυσιολογικό, όσο περίεργο και να σου φαίνεται! έτσι είναι τα netfaster: ρουτερ-τηγάνια :p

Κατάφερε να συγχρονίσει πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ; Σίγουρα; Μην είσαι ήδη σε hol; :hmm:

matelas
06-01-10, 01:23
Κατάφερε να συγχρονίσει πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ; Σίγουρα; Μην είσαι ήδη σε hol; :hmm:

Το δικό μου netfaster 2 συγχρόνισε κανονικά σε γραμμή ΟΤΕ 2Mbps

blackwar
06-01-10, 01:37
no problem συνδεθηκαν ολα τελικα....αλλα με σχεση το wag200g το πρωτο μου ρουτερακι(η αγαπη μου) δεν ειχα δει ποτε να καιει και δεν ηταν τοσο πλαστικουρα....και ανεβηκα στα 1.8 db παραπανω (οταν βαλω HOL να δοκιμασω και το linksys στην γραμμη των 24ων να δω αν εχει διαφορα σε ταχυτητα ή περιπου τα ιδια ειναι?

harris
06-01-10, 01:40
Δοκίμασε και τα δυο... κατ'αρχήν, αν η τηλεφωνία σου είναι PSTN (κατά 99,99%) δεν το χρειάζεσαι το netfaster (τουλάχιστον όχι διακαώς!), οπότε δοκίμασε με ποιο από τα δύο σου δίνει καλύτερα στατιστικά και σταθερότητα η γραμμή σου ;)

blackwar
06-01-10, 01:43
επισης voip δινει καλυτερα αποτελεσματα απο τι μια pstn?

harris
06-01-10, 01:45
επισης voip δινει καλυτερα αποτελεσματα απο τι μια pstn?

Όχι απαραίτητα... Προσωπικά την προτιμώ γιατί δίνει δύο γραμμές που τις κάνει σαν τηλεφωνικό κέντρο και είναι τεράστια διευκόλυνση.

Από την άλλη όμως αρκετοί χρήστες είχαν διάφορα προβλήματα στην χρήση της, και την απεχθάνονται! Είμαι πεπεισμένος πως τα προβλήματα οφείλονται στα ρούτερ που χρησιμοποιεί η hol (fritz, netfaster 1, netfaster 2) αλλά αυτό δεν λέει τίποτα... τα προβλήματα είναι προβλήματα όταν υπάρχουν, οπότε καλύτερα με pstn και μία αλλά σταθερή γραμμή παρά με VoIP και δύο αλλά ασταθείς γραμμές ;)

blackwar
06-01-10, 01:52
και κατι αλλο που προσεξα..μου δινει interleave path ο οτε με το netfaster ενω μe το linksys ειχα fast path why? δειτε..επισης δεν ξερω τι σημαινουν τα fec error ...διοτι wag δεν ειχε τετοια ;)

Status:
Configured Current
Line Status --- SHOWTIME
Link Type --- Interleave Path
[

Data Rate:
Upstream Downstream
Actual Data Rate 381 (Kbps.) 8191 (Kbps.)

Operation Data / Defect Indication:
Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 29.7 dB 11.0 dB
Attenuation 14.2 dB 31.8 dB

Indicator Name Near End Indicator Far End Indicator
FEC Error 16928 0
CRC Error 3086 0
HEC Error 10180 0


Statistics:
Received Cells Transmitted Cells
Cell Counter 12085648 966760

harris
06-01-10, 01:54
Κατ'αρχήν το ρούτερ σου συγχρονίζει αρκετά χαμηλά... 8,2Mbps είναι λίγα μπροστά σ'αυτά που θα μπορούσες να έχεις (που είναι πάνω από 12mbps με καλή γραμμή!)...

Τα FEC errors είναι σε φυσιολογικό επίπεδο γενικά :)

blackwar
06-01-10, 01:58
οχι ακομα οτε ειμαι δυστυχως(με 8mbps )...δεν πηγα hol το δωρο το πηρα πιο νωρις για να μην με χασουν σαν πελατη...to interleave με ανυσηχει...ειχα fast path mε το αλλο ρουτερ...και εχω ακομα οτε

harris
06-01-10, 02:00
Για το interleave και το fastpath δεν ξέρω να σου πω... ίσως φταίει η αλλαγή του ρούτερ :hmm:

Στην hol θα έχεις interleave έτσι κι αλλιώς ;)

skiouras
06-01-10, 12:52
Κι εγώ σε τέτοια φάση είμαι. Περιμένω τη HOL να ενεργοποιηθεί και έβαλα το ρούτερ στην adsl που έχω τώρα από ΟΤΕ. Παρατηρώ:

1. Κλειδώνει ~0,5 έως 1 mbps παραπάνω από το d-link dsl-g624t που είχα μέχρι τώρα πάνω στη γραμμή.
2. Επειδή το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ στην περιοχή μου είναι χάλια στο d-link (έχω εως 8 mbps) αν έβαζα adsl2+ στο modulation το noise margin ξεκινούσε από 11 και σταδιακά έπεφτε μέχρι που κάποια στιγμή έκανε αποσύνδεση. Στο iad2 βλέπω οτι το noise παραμένει 11 και δεν πέφτει καθόλου! Εκτός και αν στο iad2 δεν αναφέρει τις αλλαγές στο noise παρά το κουμπί refresh που έχει.
3. Οι voip επιλογές που έχει με βόλεψαν πάρα πολύ. Πέρασα μέσα ήδη 2 voip accounts απο Betamax, έβαλα 2 τηλεφωνικές συσκευές στα port 1 & 2 και άρχισα να κάνω κλήσεις. Η ποιότητα των κλήσεων (ήχος δυνατός, όχι echo, όχι καθυστέρηση) είναι τέλεια. Βέβαια είμαι πάνω στο adsl του ΟΤΕ ακόμα. Θα δώ πως θα είναι και στο δίκτυο της HOL. Πάντως έχει πολύ "δυνατό" QoS, και τις κλήσεις VoIP τις δρομολογεί με την υψηλότερη προτεραιότητα. Παράλληλα με κλήση VoIP έκανα και download με full speed. Δεν παρατήρησα αλλαγή στην ποιότητα του ήχου!
4. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω κλήση VoIP με αναγνώριση κλήσης!! Ενώ από το software του voipdiscount όταν καλώ η άλλη άκρη βλέπει νούμερο.
Αυτά για αρχή.

terko
06-01-10, 14:15
Κι εγώ σε τέτοια φάση είμαι. Περιμένω τη HOL να ενεργοποιηθεί και έβαλα το ρούτερ στην adsl που έχω τώρα από ΟΤΕ.

Για να δούμε τι παίζεται δεν μα λες, Fast path ή Interleave path βλέπεις στο NetFaster 2.

valen_gr
06-01-10, 15:43
Για να γνωριζετε...το νετφαστερ 2 ακομα και εαν συνδεθει σε γραμμη fastpath, ακομα και εαν συγχρονισει σε fastpath και λειτουργει ετσι, στο μενου μεσα θα δειχνει ΠΑΝΤΑ interleaved. Ειναι θεμα firmware του νετφαστερ 2. Το εχω συνδεμενο σε πορτα ρυθμισμενη για fastpath, εχω 6 ms ping στο www.otenet.gr και το ρουτερ μεσα γραφει κανονικοτατα interleaved.

Εκει που θελω να καταληξω, ειναι οτι δεν μπορεις να καταλαβεις απο το ρουτερ σε τι mode εισαι, μονο αν κανεις καποιο δοκιμαστικο Ping για να εισαι σιγουρος.

skiouras
06-01-10, 16:03
Για να δούμε τι παίζεται δεν μα λες, Fast path ή Interleave path βλέπεις στο NetFaster 2.

Κάποιες σε fast κάποιες σε interleave. Τώρα λέει fast path και το ping με www.otenet.gr είναι 11 ms.

skiouras
07-01-10, 23:39
Κι εγώ σε τέτοια φάση είμαι. Περιμένω τη HOL να ενεργοποιηθεί και έβαλα το ρούτερ στην adsl που έχω τώρα από ΟΤΕ. Παρατηρώ:

1. Κλειδώνει ~0,5 έως 1 mbps παραπάνω από το d-link dsl-g624t που είχα μέχρι τώρα πάνω στη γραμμή.
2. Επειδή το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ στην περιοχή μου είναι χάλια στο d-link (έχω εως 8 mbps) αν έβαζα adsl2+ στο modulation το noise margin ξεκινούσε από 11 και σταδιακά έπεφτε μέχρι που κάποια στιγμή έκανε αποσύνδεση. Στο iad2 βλέπω οτι το noise παραμένει 11 και δεν πέφτει καθόλου! Εκτός και αν στο iad2 δεν αναφέρει τις αλλαγές στο noise παρά το κουμπί refresh που έχει.
3. Οι voip επιλογές που έχει με βόλεψαν πάρα πολύ. Πέρασα μέσα ήδη 2 voip accounts απο Betamax, έβαλα 2 τηλεφωνικές συσκευές στα port 1 & 2 και άρχισα να κάνω κλήσεις. Η ποιότητα των κλήσεων (ήχος δυνατός, όχι echo, όχι καθυστέρηση) είναι τέλεια. Βέβαια είμαι πάνω στο adsl του ΟΤΕ ακόμα. Θα δώ πως θα είναι και στο δίκτυο της HOL. Πάντως έχει πολύ "δυνατό" QoS, και τις κλήσεις VoIP τις δρομολογεί με την υψηλότερη προτεραιότητα. Παράλληλα με κλήση VoIP έκανα και download με full speed. Δεν παρατήρησα αλλαγή στην ποιότητα του ήχου!
4. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω κλήση VoIP με αναγνώριση κλήσης!! Ενώ από το software του voipdiscount όταν καλώ η άλλη άκρη βλέπει νούμερο.
Αυτά για αρχή.
Η ώρα της αλήθειας ήρθε και μαζί της και η ενεργοποίηση της ΗΟΛ σήμερα το μεσημέρι. Μετά το sms ελέγχω το τηλ και είναι ΟΚ. Βλέπω τον ρούτερ και δεν συνδεόταν. Λέω θα κάνουν ακόμα ρυθμίσεις. Μετά από καμιά ώρα κι ενώ δεν είδα φως (είχα δοκιμάσει και άλλους ρούτερ) παίρνω τηλ την τεχ. υποστήριξη και δήλωσα βλάβη. Μου είπαν οτι θα με καλέσει άμεσα τεχνικός στο κινητό μάλιστα. Περνάνε 2 ώρες και κανείς δεν κάλεσε οπότε ξαναπήρα τηλ. και είπαν οτι θα με καλέσουν μέσα στη μέρα. Ως εκ θαύματος σε 5 λεπτά με κάλεσε τεχνικός. Διόρθωσε το πρόβλημα (δεν είχαν ενεργοποιήσει τη dsl!!) και μάλιστα κλείδωσε στα 9 mbps ενώ είμαι στο dp lite (αυτό διορθώθηκε βέβαια μετά και πήγα στα 6164 kbps). Αυτό που παρατήρησα όμως είναι οτι το VC2 είναι ενεργοποιημένο (έχει πάρει IP), οι 2 lines του VoIP έχουν συνδεθεί (success login) και το λαμπάκι του VoIP ανάβει. (εικόνα 1)
Να υπενθυμίσω οτι η τηλεφωνία μου είναι POTS και το τηλ στη μπρίζα λειτουργεί κανονικά.
Σηκώνω τις τηλεφωνικές συσκευές που είχα πάνω στα phone 1 & 2 αλλά δεν έδιναν τόνο, μόνο ένα θόρυβο όπως παλιά όταν είχαμε dialup και σήκωνες το τηλ ενώ το modem ήταν συνδεδεμένο.
Απενεργοποιώ το VC2 και τις 2 Voip αλλά και πάλι ο ίδιος ήχος και όχι τόνος κλήσης όπως μέχρι χτές με τον ΟΤΕ. Δεν Βλέπω όταν σηκώνω το τηλ από το phone 1 να ανάβει το αντίστοιχο λαμπάκι.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το VoIP από voipbuster μέχρι χτές με ΟΤΕ ήταν ΟΚ και σήμερα με ΗΟΛ δε δουλεύει.
Σε αντίστοιχο πακέτο της αδελφής μου το VC2 δεν παίρνει IP.

Τι μπορεί να φταίει;

matelas
08-01-10, 00:14
Δεν είναι τίποτα, και σε εμένα έτσι είναι και έχω POTS, απλά βάλε το τηλέφωνο κανονικά στην πρίζα όχι στο router. Μετά απενεργοποίησε από το WAN (νομίζω) το τα VC2 & VC3.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος γιατί δεν έχω το netfaster αυτή τη στιγμή.

vaggoulas
08-01-10, 00:43
Δεν είναι τίποτα, και σε εμένα έτσι είναι και έχω POTS, απλά βάλε το τηλέφωνο κανονικά στην πρίζα όχι στο router. Μετά απενεργοποίησε από το WAN (νομίζω) το τα VC2 & VC3.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος γιατί δεν έχω το netfaster αυτή τη στιγμή.
Δεν υπάρχει λόγος να το κάνει αυτό (να απενεργοποιήσει τα VC).Και γω όταν είχα στη γραμμή το netfaster μου άναβε το voip κανονικά αλλά δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την pots τηλεφωνία.

matelas
08-01-10, 00:51
Εγώ όταν τα έκλεισα είδα βελτίωση στην σταθερότητα/ταχύτητα γραμμής, μπορεί να ήταν και τυχαίο όμως.:hmm:

skiouras
08-01-10, 01:05
Δεν είναι τίποτα, και σε εμένα έτσι είναι και έχω POTS, απλά βάλε το τηλέφωνο κανονικά στην πρίζα όχι στο router. Μετά απενεργοποίησε από το WAN (νομίζω) το τα VC2 & VC3.

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος γιατί δεν έχω το netfaster αυτή τη στιγμή.

Τα έκανα αυτά, ολα. Το τηλ είναι οκ απο την μπρίζα. Αυτό που με απασχολεί είναι οτι δε δουλεύει η τηλεφωνία VoIP apo voipbuster από τη στιγμή που ενεγοποιήθηκε η ΗΟΛ ενώ μέχρι το μεσημέρι που ήμουν σε ΟΤΕ λειτουργούσε!!!!

matelas
08-01-10, 01:13
Περίμενε λίγες ώρες μιας και δεν έχεις ώρες ενεργοποιημένος και αν δεν γίνει μέχρι αύριο ρίξε ένα τηλέφωνο στην hol.

valen_gr
08-01-10, 01:17
Δεν θα του πουνε τιποτα, δεν δινουν υποστηριξη σε δικο του VOIP account. Σχετικα με το προβλημα σου, δες το αντιστοιχο νημα για το νετφαστερ 2 στην ενοτητα ρουτερ της ιντρακομ, εχουν βρεθει και αλλοι στην θεση σου. Τον λογαριασμο πρεπει να τον φτιαξεις ωστε να κανει Listen και να περναει μεσα απο το VC1.Για λεπτομερειες δες εκει.

skiouras
08-01-10, 01:21
Δεν θα του πουνε τιποτα, δεν δινουν υποστηριξη σε δικο του VOIP account. Σχετικα με το προβλημα σου, δες το αντιστοιχο νημα για το νετφαστερ 2 στην ενοτητα ρουτερ της ιντρακομ, εχουν βρεθει και αλλοι στην θεση σου. Τον λογαριασμο πρεπει να τον φτιαξεις ωστε να κανει Listen και να περναει μεσα απο το VC1.Για λεπτομερειες δες εκει.

Δες λίγο πιο πάνω σε αυτό το νήμα τα συνημμένα που έχω. Ο λογαριασμός του voipbuster είναι successed loged in.

valen_gr
08-01-10, 01:28
δες μηπως σε βοηθεισει αυτο

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=317968

το πρωτο λινκ απ'οτι βλεπω ειναι ακομα ενεργο.

skiouras
08-01-10, 02:13
Τα έκανα αυτά, ολα. Το τηλ είναι οκ απο την μπρίζα. Αυτό που με απασχολεί είναι οτι δε δουλεύει η τηλεφωνία VoIP apo voipbuster από τη στιγμή που ενεγοποιήθηκε η ΗΟΛ ενώ μέχρι το μεσημέρι που ήμουν σε ΟΤΕ λειτουργούσε!!!!

Τελικά η λύση βρέθηκε!!!! Έκανα το πιο απλό που έπρεπε να κάνω από την αρχή. Όταν ενεργοποιήθηκε η HOL στις phone 1 & 2 του iad2 ήταν συνδεδεμένες 2 τηλ. συσκευές. Εγώ τώρα απενεργοποίησα το VC2, (που είχα κάνει πολλές φορές πρίν) αποσυνδέω τα καλώδια των 2 τηλεφωνικών συσκευών από τις θύρες phone 1 & 2, κλείνω τον ρούτερ από το ρεύμα (power off), περιμένω 30 δευτερόλεπτα και τον ανοίγω (power on). Περιμένω μέχρι να συνδεθεί (ανάβει το λαμπάκι του VoIP, που σημαίνει οτι το account μου στο voipbuster συνδέθηκε στο voipbuster.com) και κατόπιν έβαλα πάλι τα καλώδια των τηλ. συσκευών στις θύρες phone 1 & 2 και ως εκ θαύματος όλα καλά. Όλα όπως πρίν με πολλή καλή ποιότητα ήχου.

terko
08-01-10, 03:02
Καλορίζικη η νέα σου σύνδεση, το internet πως πάει από download και ping.

skiouras
08-01-10, 15:02
Καλορίζικη η νέα σου σύνδεση, το internet πως πάει από download και ping.

Μια χαρά. Τερματίζει η γραμμή (6mbps), ping σε www.HOL.gr 25ms, ntua.gr 27ms, otenet.gr 27ms, forthnet.gr 155 ms...

@ ADSLgr.com All rights reserved.