PDA

Επιστροφή στο Forum : Ακουστε κατι κουφο που παρατηρησα στο OVERNET



Desperado
11-01-04, 05:22
Καποια αρχεια ενω φτανουν γυρω στο 50% και μετα αντι να προχωρανε κανονικα κανουν παιχνιδια του στυλ απο εκει που ειναι καποιο αρχειο στο 60.33% και στα 331 απο τα 600 MB γυρναει πισω στο 59% και στα 329 απο τα 600 ΜΒ και αυτο επαναλαμβανεται συνεχως χωρις να προχωραει....ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ?

boss
11-01-04, 06:00
Δεν είναι παιχνίδια αυτά που κάνει, απλός για κάποιο λόγο ίσως κακό χειρισμό p2p(Τεμαχισμός αρχείων) κάποια από τα αρχεία κατεβαίνουν corrupted με αποτέλεσμα να κάνει resume από το σωστό σημείο κ πέρα.
Αυτό γίνεται όταν το αρχείο φτάσει στο 100% κ αρχίζει πλέον το overnet να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους έτσι ώστε αν είναι οκ το αρχείο να το πακετάρει, διαφορετικά θα σου κάνει resume από το τελευταίο σωστό σημείο κ πέρα.
Μου έχει συμβεί κ μένα αρκετές φορές κ σε πολλούς ακόμα αν οχι σε όλους.!
Το file στο τέλος ολοκληρώνεται κανονικά πάντος.

Το περίεργο στην δική σου περίπτωση είναι οτι στο κάνει όπως λες στο 50% κ οχι φτάνοντας 100%, αυτό δε μου έχει συμβεί ποτέ...

Desperado
11-01-04, 16:47
χμμμ το εψαξα λιγο στο forum to overnet και ειδα οτι οντως εχει να κανει με fragmentation των αρχειων. Μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε σημειο του download δεν εχει σημασια αρχη η τελος. Παντως δεν ειναι κανονας οτι ολοκληρωνονται γιατι εγω εχω στη λιστα μου 2 αρχεια πανω απο μηνα και δεν κατεβαινουν απλα μου τρωνε ταχυτητα οποτε τα εδιωξα. Στο forum του overnet περιγραφεται μια κατα τη γνωμη μου αρκετα μπελαλιδικη διαδικασια για να κανεις τα εν λογω προβληματικα αρχεια να κατεβουν αλλα δεν εχω την ορεξη να το δοκιμασω καν. Διαγραφη και ξανακατεβασμα ετσι και αλλιως τι την εχουμε την dsl? :)

mavlok
12-01-04, 10:37
boss, συνηθως για ποσο διαστημα ανεβοκατεβαινει? Εχω ενα file που οταν φτανει στο 99.93% ξαναγυρναει στο 99.80% και μετα παλι τα ιδια, εδω και 2 μερες περιπου. Δεν το εχω ξαναδει αυτο και δεν μου φαινεται πολυ νορμαλ, ουτε και σαν error control.

ikonsgr
12-01-04, 10:50
Nα ρωτήσω κι'εγω κατι για το overnet. Παρατήρησα ότι εδω και 2 μέρες που το έβαλα (3 μέρες με adsl , ανάσταση!!! 8) ) πέφτει αρκετά συχνά η σύνδεση με τον Provider (acn) , βέβαια συνδέεται αμέσως σε λίγα δευτερόλεπτα, αλλά μου κόβει τις συνδεσεις με winmx Και Kazzaa που έχω μαζί με το Overnet. Παντως ρε παιδιά δε πρόλαβα να κατεβάσω 2 κομματάκια απο 2 αρχεία, και πέσαν πάνω μου σαν τα κορακια,εχω upload σχεδόν συνέχεια στο full!!! Κανένας που να το έχει δουλέψει καιρό και να ξέρει τις βέλτιστες ρυθμίσεις υπάρχει?

Desperado
12-01-04, 13:05
mavlok το φαινομενο αυτο σε μενα κραταγε πανω απο μηνα με κανα 2 αρχεια για αυτο επειδη δεν ειδα προκοπη τα σταματησα.

Ikonsgr εγω τρεχω το overnet μαζι με αλλα προγραμματα χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα. Αυτο που λες για το upload με ενοχλουσε και εμενα στην αρχη αλλα αν το σκεφτεις και εσυ κορακι εισαι για τους αλλους. Αν θελουμε να συντηρουνται τετοια προγραμματα και να εχουμε παντα κατι να κατεβαζουμε θα πρεπει να ειμαστε γεναιοδωροι και να δινουμε και εμεις κατι...
στις ρυθμισεις μου εχω download 45, upload 10 line speed 50 kai max connections 350 και δεν εχω παραπονο. Αν κατεβαζω αρκετα αρχεια με πολλα resources βλεπω και 42 kb/s

ikonsgr
12-01-04, 14:00
Eγω έχω το max connections στο 50 λες να είναι λίγο? Γι'αυτό λες να μην έχω δει μεχρι τώρα πάνω απο 25kb/sec στο download του Overnet? Αυτό το ασταμάτητο upload μηπως διμιουργεί πρόβλημα στην λειτουργεία του συστηματος όμως? Παρατήρησα επίσης ότι είναι αρκετά αυξημένα και τα bad Tx packets μπορεί να φτάσουν και το 5-6% είναι φυσιολογικό να στέλνω τόσα πολλά χαλασμένα πακέτα?

Desperado
12-01-04, 14:31
ανεβασε τα max connections στο 250. Δεν λεω οτι αυτο ειναι αποκλειστικα που δεν βλεπεις ταχυτητα μεγαλυτερη απο 25 αλλα εχει να κανει και με αυτο. Ολη η ουσια για να εχεις γρηγορα downloads ειναι να κατεβαζεις αρχεια με 50+ resources. Αυτο με τα πακετα δεν το εχω παρατηρησει οποτε δεν ξερω να σου απαντησω.

mavlok
12-01-04, 14:36
250 connections στο overnet?? Δεν πιστευω να εχεις 384? Εχω την εντυπωση οτι 250 τρωνε πολυ b/w.

Desperado
12-01-04, 15:06
384 εχω....

mavlok
12-01-04, 15:14
Χμμ...για να το δοκιμασω κι εγω.

Κατα μεσο ορο ποσα σου βγαζει ενεργα απο τα 250?

ikonsgr
12-01-04, 15:48
Σ'εμένα πάντως τα 50 που έχω είναι στο 90% του χρόνου ενεργά, βέβαια δεν έχω βάλει καμμια 50αριά αρχεία να κατεβάζω ταυτόχρονα γύρω στα 7-8 μόνο, ποιάνουν πάραπολυ χώρο στο σκληρό ρε παιδιά, με το που αρχίζει να κατεβαίνει κάποιο π.χ. 700mb δεσμευει 700mb και στο σκληρό!

mavlok
12-01-04, 16:06
ikons αν δεν το εχεις κανει δοκιμασε να κανεις τον share σκληρο σου ntfs. Οταν τον ειχα με fat32 καθε 1-2 ωρες μου ετρωγε κι απο ενα gb. Με ntfs απλα κραταει οσο χωρο χρειαζεται το καθε αρχειο οταν ολοκληρωθει και γενικα γινεται πιο "λογικη" διαχειρηση.

Για να μη μιλησω για τα ΑΤΕΛΕΙΩΤΑ defrag...

moutoxapei
12-01-04, 18:21
μπορείς να δώσεις οδηγίες πώς μετατρέπεις τον σκληρό σε ntfs από fat32.
έχω έναν κβάντυμ με 20 γίγα χώρο......
ευχαριστώ

mavlok
12-01-04, 18:27
Κανε ενα search στο help των XP για την εντολη convert. Ειναι πολυ απλο.

Αλλα 20gb δεν φτανουν ουτε για καλημερα με dsl και overnet, χρειαζεσαι οπωσδηποτε νεο σκληρο, trust me...

boss
12-01-04, 19:39
boss, συνηθως για ποσο διαστημα ανεβοκατεβαινει? Εχω ενα file που οταν φτανει στο 99.93% ξαναγυρναει στο 99.80% και μετα παλι τα ιδια, εδω και 2 μερες περιπου. Δεν το εχω ξαναδει αυτο και δεν μου φαινεται πολυ νορμαλ, ουτε και σαν error control.
Σε εμένα έχει τύχει να γυρίσει κ 4-5 φορές παραπάνω δεν θυμάμαι.
Αλλά στο τέλος πάντα ολοκληρώνεται... τώρα αν βλέπεις οτι σε παιδεύει τόσο πολύ καλύτερα να το στίλεις το αρχείο, εκτός κ αν δε σου επιβαρίνει την σύνδεση οπότε κ το αφήνεις μέχρι να όλοκληρωθεί.!

ikonsgr
13-01-04, 10:55
παιδιά το πήρα απόφαση δε πάει άλλο, σήμερα θα πάω να πάρω έναν 120άρι να βρω την ησυχία μου επιτέλους!! :D Πάντως απ'οτι έχω καταλάβει πρέπει να ισχυει γενικά για όλα τα file sharing , οτι οσο ποιο πολλά μοιράζεσαι με τους άλλους τοσο μεγαλύτερη προταιρεότητα σου δίνουν στο κατέβασμα, έχει παρατηρήσει κανείς κατι τέτοιο δηλ. όταν είχε λίγα για μοιρασμα να είχε μικρή ταχύτητα ενω με πολλα Gb για share να μεγάλωσε και η μεση ταχύτητα του download?

ikonsgr
13-01-04, 11:04
Ρε παιδιά τώρα που το θυμήθηκα, κουμπι για να κλείνεις την σύνδεση στο Overnet δεν υπάρχει?! :? Αμα γεμίσει ο σκληρός δηλ. πως θα βγάλω share αρχεία?Οταν κλείσεις τελειως την εφαρμογή μήπως συνεχίζει να τρέχει απο κατω, και μήπως χάνεις και τυχόν δικαιώματα που μπορεί να έχεις στις προτεραιότητες που σου δίνει το σύστημα για downloads (αν ισχύει τίποτα τέτοιο) ?

shakm
13-01-04, 20:31
ikons αν δεν το εχεις κανει δοκιμασε να κανεις τον share σκληρο σου ntfs. Οταν τον ειχα με fat32 καθε 1-2 ωρες μου ετρωγε κι απο ενα gb. Με ntfs απλα κραταει οσο χωρο χρειαζεται το καθε αρχειο οταν ολοκληρωθει και γενικα γινεται πιο "λογικη" διαχειρηση.


Σωστό :) Νομίζω τα ntfs ήταν ανέκαθεν ανώτερα στη διαχείρηση μεγαλύτερων σκληρών



Αλλα 20gb δεν φτανουν ουτε για καλημερα με dsl και overnet, χρειαζεσαι οπωσδηποτε νεο σκληρο, trust me...


Εδώ συμφωνώ ακόμη περισσότερο. Εγώ είμαι προς το παρόν με την isdn μου ακόμη και έχω 120GB σκληρό ! Εσύ με dsl θα θές τουλάχιστον κάτι ανάλογα για να την χαρείς ! :wink: (Για να μη πω κανα dvd-writer..)

ikonsgr
13-01-04, 21:44
To ntfs είναι οτι καλύτερο υπάρχει σε file system για πλατφόρμα windows με βασικό πλεονέκτημα έναντι του fat32 την ασφάλεια την ταχύτητα αλλά και το πολυ σημαντικό να έχει μονίμως μεγεθος cluster 4κb (αυτός είναι ο ελάχιστος χώρος που μπορεί να καταλαμβάνει ένα αρχείο στον σκληρό σας στην πραγματικότητα ανεξαρτητα αν είναι μικρότερο) σε αντίθεση με το fat32 όπου πχ σε μία partition 80Gb ο cluster θα είναι 64kb!! Δηλαδή όλα τα χιλιάδες μικρα αρχειάκια σ'εναν σκληρό δίσκο όπου στην πραγματικότητα δεν θα έπιαναν πάνω απο λίγες δεκάδες mb σε εναν 80αρι με fat32 μπορεί να ξεπεράσουν και το 1Gb!! Yπομονή μέχρι αυριο που θα πάρω τον 120άρι ... :mrgreen:

panosvo
14-01-04, 21:15
Όσο αφορά το upload αυτό περιορίζεται εύκολα με το προγραμμα netlimiter , χωρίς να μποκάρει το overnet αντιθέτως έχεις καλύτερο download γιατί δεν μπουκώνει η σύνδεση , έχω 384 /128 Vivodi μέσω ΟΤΕ και upload για το overnet στα 4 Κb/sec

Desperado
14-01-04, 22:36
φιλε αυτο ειναι εξακριβωμενο οτι δουλευει χωρις να προκαλει προβλημα στο overnet? Γιατι εαν ναι προκειται για σπουδαια ανακαλυψη. Τι ταχυτητες βλεπεις δηλ. στο overnet?

ikonsgr
15-01-04, 10:36
Χθες έβαλα τον 120άρι έριξα και 5-6giga πράμα μέσα, έβαλά και 2-3 ταινίες 2-3 παιχνίδια 2-3 εφαρμογες να κατεβαίνουν ( :lol: :lol: ) και... απογοήτευση το download μέχρι 10-12... :cry: Σήμερα το πρωί πάω και το βλέπω στα 22-25! Και στο graph Που έχει (το έχω βάλει να δείχνει 20 ώρες και όχι τη μαλ@#ία με τα 10 λεπτά που έχει προεπιλογή!! 8) ) παρατήρησα ότι υπήρχε μία ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ άνοδος στο download απο περίπου ΄8Kb/sec στα 20κβ/sec μέσα σε 5-6 ώρες!! Κάτι πρέπει να παίζει με το πόσα πράγματα κάνεις share Και με το πόσο upload δίνεις ρε παιδιά αλλίως δεν εξηγείται...

@ ADSLgr.com All rights reserved.