PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL τηλεφωνία - Μη πληρωμή λογαριασμού



yiankap
06-01-10, 04:02
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Μια ερώτηση εκ μέρους τρίτου (πεθερά)

Το καλοκαίρι την πήραν τηλέφωνο από Ηellas On Line και την ρώτησαν αν θέλει δοκιμαστικά για ένα μήνα να χρησιμοποιήσει την τηλεφωνία της (προφανώς χωρίς διακοπή ΟΤΕ - με προεπιλογή κλήσεων), εκείνη μόλις άκουσε δοκιμαστικά της άρεσε, πλην όμως δεν έκανε την μαγική ερώτηση : Τι πληρώνω, καθώς πίστευε ότι το δοκιμαστικό ήταν και τζάμπα (ηλίθιο είναι μην ακούσω σχόλια).

Ήρθε ένας λογαριασμός 48 €, τον οποίο και δεν τον πλήρωσε και τον πέταξε καθώς πίστευε ότι από την στιγμή που δεν την ενημέρωσαν ότι θα πληρώσει ξεχωριστό λογαριασμό, δεν είχε και την υποχρέωση πληρωμής (κουτοπονηριά το λέω εγώ τέλωσπάντων)

Χθες πήραν τηλέφωνο και της είπαν ότι ακόμα ισχύει η οφειλή και ότι πρέπει να την πληρώσει το συντομότερο.

Ερώτηση : Τι γίνεται αν δεν πληρώσει και το παίξει τρελλίτσα ότι δεν την ενημέρωσαν περι χρέωσης της δοκιμαστικής περιόδου?Που φτάνουν συνήθως αυτές οι υποθέσεις?

britgreek
06-01-10, 04:07
Ας μας πουν οι ειδικοί. Πάντως εγώ αναρωτιέμαι αν μπορεί να υπάρξει γενικά οποιαδήποτε αξίωση πληρωμής οφειλών αν δεν υπάρχει υπογραφή του πελάτη στην αρχική συμφωνία. Ειδικά, επίσης, αν δεν έχει συναινέσει ο πελάτης να ηχογραφηθεί η κλήση κατά τη διάρκεια προφορικής συμφωνίας.

Πάντως, αφού είναι μόνο 48 ευρώ, εγώ θα τα πλήρωνα για να μην μπλέξω.

yiankap
06-01-10, 04:47
Kαι εγώ αυτό θα έκανα, εδώ πλήρωσα κάτι ψιλά (10 €) σε NOVA, όταν το ίδιο το HELPdesk μου έλεγε να μην τα πληρώσω, και θα τα πληρώσω όταν επανασυνδεθώ στο μελλον χωρίς κυρώσεις.
Άντε όμως πείσε την πεθερά να τα πληρώσει.

Vitruvian78
06-01-10, 10:42
Αν δεν έχει υπογράψει κάτι, μπορεί να τους το παίξει τρελλή οτι δεν ξέρει τίποτα και οτι το μονο που ξέρει είναι οτι πληρώνει στον ΟΤΕ. Όμως θα συμφωνήσω κι εγώ, ότι τα €48 δεν είναι και τόσο τρομερό, καλύτερα να τα πληρώσει, και αν δεν την θέλει την υπηρεσία, ας τους ζητήσει να την καταργήσουν. Δεν συμφέρει η τηλεφωνία με προεπιλογή. Ή θα κρατήσει μόνο τον ΟΤΕ και θα βάλει εκεί κάποιο πρόγραμμα τηλεφωνίας που να την συμφέρει, ή θα μπει στο ιδιόκτητο δίκτυο της hellas online χωρίς πάγιο ΟΤΕ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.