PDA

Επιστροφή στο Forum : Από forthnet σε Tellas μου στοίχισε 6Mbps.



biller
06-01-10, 11:16
Πριν δυο μήνες μπήκα στο ιδιόκτητο της Tellas και με λίπη διαπίστωσα ότι το modem μου κλειδώνει περίπου 6Mbps λιγότερο από ότι κλείδωνα μέσω Forthnet (εκτος ιδιοκτητου).

Τα στατιστικά της γραμμής μου φαίνονται από κάτω και της forthnet στο avatar μου.

DOWN UP
Line Rate 12717 Kbps 999 Kbps
Attainable Line Rate 14552 Kbps 1104 Kbps
Noise Margin 8.8 dB 10.1 dB
Line Attenuation 21.5 dB 9.6 dB


Μπορώ να κάνω κάτι και να ζητήσω από την εταιρία να κοιτάξει την γραμμή μου η θα ακούσω πάλι τις γνωστες ~!@#$%^ για χαλκούς και και και.

vaggos_fromhell
06-01-10, 11:53
Πριν δυο μήνες μπήκα στο ιδιόκτητο της Tellas και με λίπη διαπίστωσα ότι το modem μου κλειδώνει περίπου 6Mbps λιγότερο από ότι κλείδωνα μέσω Forthnet (εκτος ιδιοκτητου).

Τα στατιστικά της γραμμής μου φαίνονται από κάτω και της forthnet στο avatar μου.

DOWN UP
Line Rate 12717 Kbps 999 Kbps
Attainable Line Rate 14552 Kbps 1104 Kbps
Noise Margin 8.8 dB 10.1 dB
Line Attenuation 21.5 dB 9.6 dB


Μπορώ να κάνω κάτι και να ζητήσω από την εταιρία να κοιτάξει την γραμμή μου η θα ακούσω πάλι τις γνωστες ~!@#$%^ για χαλκούς και και και.


Σύμφωνα με τα στοιχεία σου κλείδωνες στα 18 mbps στη forthnet με 5 snr. Στη Τελλάς το snr κλειδώνει στο 9 για λόγους "σταθερότητας" άρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

vassman
06-01-10, 12:03
Πριν δυο μήνες μπήκα στο ιδιόκτητο της Tellas και με λίπη διαπίστωσα ότι το modem μου κλειδώνει περίπου 6Mbps λιγότερο από ότι κλείδωνα μέσω Forthnet (εκτος ιδιοκτητου).

Τα στατιστικά της γραμμής μου φαίνονται από κάτω και της forthnet στο avatar μου.

DOWN UP
Line Rate 12717 Kbps 999 Kbps
Attainable Line Rate 14552 Kbps 1104 Kbps
Noise Margin 8.8 dB 10.1 dB
Line Attenuation 21.5 dB 9.6 dB


Μπορώ να κάνω κάτι και να ζητήσω από την εταιρία να κοιτάξει την γραμμή μου η θα ακούσω πάλι τις γνωστες ~!@#$%^ για χαλκούς και και και.

Απο την στιγμή που είχες τόσο καλή γραμμή, γιατί την άλλαξες? Ο άγραφος νόμος στις ADSL, λέει πως "Ότι δουλεύει καλά, δεν το πειράζουμε". ;)

biller
06-01-10, 12:18
Σύμφωνα με τα στοιχεία σου κλείδωνες στα 18 mbps στη forthnet με 5 snr. Στη Τελλάς το snr κλειδώνει στο 9 για λόγους "σταθερότητας" άρα δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Δεν έχω δει καμια διαφορα όσο αφορά την σταθερότητα.
Αντίθετος στο 1.8MB/sec download έχει γίνει 1MB/sec με το ζόρι.

[Insomniac]
06-01-10, 12:22
Αφού δεν έχεις πρόβλημα σταθερότητας, αν το ρούτερ σου το υποστηρίζει, ρίξε το target SNRM στα 6db και θα ανέβει κάπως η ταχύτητα συγχρονισμού.

Για ένα τρόπο με τον οποίο γίνεται αυτό, ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511&garpg=7#content_start).

psyxakias
06-01-10, 12:46
Αμφιβάλλω ότι η διαφορά από 6 σε 9 dB, του έκοψε 6 Mbps. Αφού έχει attainable rate 14 Mbps, το πολύ 13 Mbps να πάει από 12 άμα το ρίξει στα 6. Μήπως αλλάχτηκε κάτι άλλο στη συνδεσμολογία; Με άλλο modem δοκίμασες; Να ελέγξεις ταχύτητα απευθείας από το κατανεμητή και αν είναι και πάλι χαμηλή, δήλωσέ το βλάβη.


Απο την στιγμή που είχες τόσο καλή γραμμή, γιατί την άλλαξες? Ο άγραφος νόμος στις ADSL, λέει πως "Ότι δουλεύει καλά, δεν το πειράζουμε". ;)Το γεγονός ότι είχε υψηλό συγχρονισμό, δε σημαίνει ότι ήταν και ευχαριστημένος ή ότι δεν είχε προβλήματα. ;)

[Insomniac]
06-01-10, 13:06
Αμφιβάλλω ότι η διαφορά από 6 σε 9 dB, του έκοψε 6 Mbps.

Συμφωνώ, αλλά προσωπικά δεν είπα αυτό. Ανέφερα ότι θ'αυξηθεί κάπως η ταχύτητα συγχρονισμού, κάτι το οποίο θα γίνει. Από εκεί και πέρα για τα υπόλοιπα χαμένα Mbps, πολλά μπορούν να παίζουν ρόλο. Μέσα σ'αυτά είναι και το output power για το οποίο δεν έχουμε πληροφορία, το αν παρέμεινε ίδιο το ρούτερ ή αν αλλάχτηκε, η συμβατότητα chipset του ρούτερ με το DSLAM, κ.α. που έχουν αναφερθεί.


Αφού έχει attainable rate 14 Mbps, το πολύ 13 Mbps να πάει από 12 άμα το ρίξει στα 6.

Συμφωνώ επίσης. Για το target SNRM, γενικός κανόνας είναι περίπου ~0.5Mbps αύξηση ανά 1db μείωση.

biller
06-01-10, 14:32
Όχι παιδιά δεν έχει αλλαχτεί τίποτα.
Ακόμα με τα δυο modem είμαι simens k linksys...με το cl110 να κλειδώνει λίγο παραπάνω.

xarmanhs
06-01-10, 16:26
όλα γίνονται για λόγους σταθερότητας....

akkiiss55
07-01-10, 15:23
Απο την στιγμή που είχες τόσο καλή γραμμή, γιατί την άλλαξες? Ο άγραφος νόμος στις ADSL, λέει πως "Ότι δουλεύει καλά, δεν το πειράζουμε". ;)

συμφωνω απολυτα...

baskon
07-01-10, 15:29
Δε παρακολουθω πολυ το φορουμ της Τελλας..
Αλλα αυτη δεν ηταν η εταιρια που ειχε πανω κοφτη στο συγχρονισμο και πολλες καλες γραμμες δε συγχρονιζαν πανω απο 10-12 Mbps?
Νομιζω σε καποια φαση κατι ειχαν κανει και ανεβηκε ο συγχρονισμος αλλα εγινε για ολους αυτο?Και πηγε εκει που θα επρεπε ή απλως ανεβηκε λιγο και σε μια γραμμη που μπορει να πιασει 15 πιανει 12?
Αν παρακολουθει καποιος το subforum Tης Τελλας περισσοτερο ας μας πει..

biller
07-01-10, 15:38
Προσωπικά έχω δυο απορίες.
1)Μπορούν τα 3db του snr να μου κόψουν 6Mbps ταχύτητας?
2)Πριν που είχα forthnet πάταγα πάνω στις γραμμές του ΟΤΕ.
Τώρα που είμαι σε ιδιόκτητο Tellas είμαι σε άλλες γραμμές η οχι?

jimmad
07-01-10, 18:48
αν κατάλαβα καλά πριν είχες shared γραμμή τώρα έχεις full α οπότε σου άλλαξαν καλώδια
άρα το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τον παροχο αλλά με την αλλαγή από shared se fllu
αυτό πολύ πιθανότατα να συνέβαινε ακόμα και στην περίπτωση αλλαγής από shared σε fllu στην forthnet

για το 1 όχι 3db στο srn δεν μπορούν να σου κόψουν 3 ΜΒ αντίθετος 3db στο att μπορούν να σου κόψουν 6ΜΒ από την γραμμή σου. 3db πάνω στο snr σημαίνει ότι ο λόγος σήματος προς θόρυβο διπλασιάστηκε το όποιο μονό καλό μπορεί να είναι

για το 2 που ρωτάς το καλώδιο είναι ευθηνή του ΟΤΕ το λεγόμενο last mile

biller
07-01-10, 19:02
αν κατάλαβα καλά πριν είχες shared γραμμή τώρα έχεις full llu οπότε σου άλλαξαν καλώδια
άρα το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τον παροχο αλλά με την αλλαγή από shared se fllu
αυτό πολύ πιθανότατα να συνέβαινε ακόμα και στην περίπτωση αλλαγής από shared σε fllu στην forthnet

Αυτό σημαίνει ότι μονο με connex θα ξαναδώ τα ~18Mbps η σε κάποιο άλλο πάροχο.
Στην ουσία αν η Trellas δεν έχει βάλει κοφτη όπως λένε μερικοί...αυτό είναι το max των γραμμών της σε εμενα.

jimmad
07-01-10, 19:05
Αυτό σημαίνει ότι μονο με connex θα ξαναδώ τα ~18Mbps η σε κάποιο άλλο πάροχο.
Στην ουσία αν η Trellas δεν έχει βάλει κοφτη όπως λένε μερικοί...αυτό είναι το max των γραμμών της σε εμενα.


Οχι αυτο σημαινει ατι ακομα και με connex μπορει να μην ξαναδεις τετοια ταχυτητα
δεν εχει να κανει με τον παροχο
εχει να κανει με το καλωδιο που θα πεσεις στην επομενη αλλαγη που θα κανεις
μπορει να ειναι καλυτερο μπορει να ειναι χειροτερο

[Insomniac]
07-01-10, 21:32
αν κατάλαβα καλά πριν είχες shared γραμμή τώρα έχεις full α οπότε σου άλλαξαν καλώδια
άρα το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τον παροχο αλλά με την αλλαγή από shared se fllu
αυτό πολύ πιθανότατα να συνέβαινε ακόμα και στην περίπτωση αλλαγής από shared σε fllu στην forthnet

Εκτός κι αν εννοείς τις αλλαγές στον γενικό κατανεμητή εντός Α/Κ, τα παραπάνω είναι λάθος. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2629877) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454&garpg=2#content_start) (παράγραφος 1.6).


3db πάνω στο snr σημαίνει ότι ο λόγος σήματος προς θόρυβο διπλασιάστηκε το όποιο μονό καλό μπορεί να είναι

Επίσης λάθος. Συγχέεις τις έννοιες του SNR με το target SNR Margin. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614&garpg=2#content_start).


Προσωπικά έχω δυο απορίες.
1)Μπορούν τα 3db του snr να μου κόψουν 6Mbps ταχύτητας?
2)Πριν που είχα forthnet πάταγα πάνω στις γραμμές του ΟΤΕ.
Τώρα που είμαι σε ιδιόκτητο Tellas είμαι σε άλλες γραμμές η οχι?

1) Έχει απαντηθεί ήδη.
2) Από άποψη χαλκού, όχι.

jimmad
07-01-10, 23:23
;3248330']Εκτός κι αν εννοείς τις αλλαγές στον γενικό κατανεμητή εντός Α/Κ, τα παραπάνω είναι λάθος. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=2629877) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=94454&garpg=2#content_start) (παράγραφος 1.6).



Επίσης λάθος. Συγχέεις τις έννοιες του SNR με το target SNR Margin. Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=217614&garpg=2#content_start).




ασε με να κανω λαθος.....

[Insomniac]
08-01-10, 11:03
Όχι παιδιά δεν έχει αλλαχτεί τίποτα.

Πάρε ένα snapshot (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511&garpg=2#content_start) με το dmt tool. Ίσως έχεις το περίφημο κενό από το DSLAM στο τέλος του φάσματος, που πιθανότατα δεν υπήρχε πριν την αλλαγή. Αν πράγματι συμβαίνει αυτό, σε συνδυασμό με την αύξηση του target SNRM, έχει λυθεί το μυστήριο.

biller
08-01-10, 12:58
Δυστυχώς το linksys wag354g δεν υποστηρίζεται με το dmt tool.
Θα δοκιμάσω με τo simens cl110

OxAp0d0
08-01-10, 13:38
Προσωπικά έχω δυο απορίες.
1)Μπορούν τα 3db του snr να μου κόψουν 6Mbps ταχύτητας?
2)Πριν που είχα forthnet πάταγα πάνω στις γραμμές του ΟΤΕ.
Τώρα που είμαι σε ιδιόκτητο Tellas είμαι σε άλλες γραμμές η οχι?

Είσαι σε άλλο DSLAM, της tellas αντί για του OTE.

BTW, AΡΥΣ γραμμή στα 18ΜΒ??? ::crazy:

blkik
09-01-10, 22:10
Ο κόσμος ρωτάει πριν κάνει αίτηση. Αυτό είναι κανόνας στην tellas. Κλέβουμε ταχύτητα και το ρίχνουμε στο χαλκό, στο crosstalk, στην συνδεσμολογία του πελάτη.

Μπορείς να κάνεις διακοπή αν θέλεις υπάρχει ένας όρος στο συμβόλαιο που σου επιτρέπει να υπαναχωρήσης της σύμβασης αν δεν αποδέχεσαι την ταχύτητα.

Τον είχα επικαλεστεί παλιότερα και μου ανέβασαν το συγχρονισμό για λίγους μήνες μετα όμως τα ίδια.

panaismm
06-02-10, 23:12
Να αναφέρω και εγώ μια δικιά μου περίπτωσή
Υπάρχει και χειρότερο
Πριν με άλλο πάροχο fllu είχε συγχρονισμό 21534 - 1020 upload αλλά επίδη τον έφαγε η μάνα του(για φίλο) να κάνουν αλλαγή ώστε να τα έχουν όλα στην ίδια εταιρία τελικά αποφάσισε να αλλάξει και να βάλει Tellas . Κλείδωνε στα 20 οπότε γι αυτόν δεν που η χρήση του ήταν μόνο e-mail & youtube δεν τον ένοιαζε και ιδιαίτερα, όπου και άλλαξε. Στο αρχικό κλείδωμα έπιασε 13011 -990 upload αλλά παρότι ήταν σχεδόν στα μισά δεν έδωσε και ιδιαίτερη σημασία , ώσπου ξεκίνησαν τα προβλήματα. Από rapid max 80-100kbps youtube να μην πω καλύτερα πόσα buffering έκανε ώστε να δεις κάποιο βίντεο. Αααα να πω ότι πριν rapid ήταν 1,2-1,8MBps και εννοείτε ότι youtube δεν υπήρχε buffering.. Το δήλωσε βλάβη και αυτό που έγινε ήταν να τον κλειδώσουν από τα 13011 στα 3897 με 384upload!!!!!! Βελτιώθηκε για λίγο αλλά από θέμα ταχύτητας τον Θάψαν .. ( Η Απάντηση από τους τεχνικούς: Εμείς σας δίνουμε 24 αλλά λόγο απόσταση και εσωτερικής καλωδίωσης το router κλειδώνει σ αυτή την ταχύτητά.) Όταν τους είπα ότι βλέπω το προφίλ να είναι 4ΜΒ αυτοί μου λέγαν ότι δεν ξέρω και ότι κάνω λάθος ..Είναι 24. Το Fritz κάνει λάθος αφού το βλέπω..!!! Με βάση τα στατιστικά μπορούσε να πιάσει 19886 -1024. Μετά από πολλά τηλέφωνα - παράπονα αλλάξαν το προφίλ μου σε 16ΜΒ, αλλά με ταχύτητα την ίδια και χειρότερη, δυστυχώς αυτό δεν κράτησε πάνω από μια εβδομάδα... όπου και ξαναγύρισε στο 3890 -384 upload. Μετά και από πολλά e-mail & τηλέφωνα, η λύση δόθηκε ξαναγυρίζοντας στον προηγούμενο πάροχο :rtfm:....... αφού το μόνο που έκαναν ήταν να κοροϊδεύουν:rofl::rofl:. Ας έλεγαν ότι δεν έχουμε την δυνατότητα να σας εξυπηρετήσουμε ή ότι αντιμετωπίζουμε κάποια προβλήματα και σύντομα θα αποκατασταθούν, αλλά 4 μήνες είναι πολύς χρόνος.....:down:

kosmasdel
07-02-10, 02:19
Εγώ από Forthnet (για 1 χρόνο) όπου κλείδωνα στα 11 με 12 Μbps down και 1000 με 1020 kbps up τώρα στην Μπελάς κλειδώνω στα 7,5 με 8 Mbps down και 879 Kbps up (router Siemens SL2-141). Kαι αν χρησιμοποιήσω το Oxygen κλειδώνω 4500/590 (!) για 24άρα!!! Εννοείται πως μόλις κλείσει χρόνος όπου φύγει φύγει από Μπελάς...

dream-maniac
24-02-10, 13:19
καλα τι πολιτκη ειναι αυτη να σε κρατανε στα 9 db?
βαζοντας ενα speedtouch 585 και αλλαζοντας το noise σε 7db με το dmt tool, συχρονισα κοντα στα 10 ενω με 9db συχρονιζω στα 7.400.
δεν γινεται να τους πω να μου ριξουν το noise σε 7?
το εχει ζητησει κανεις και του το εχουν κανει?

thenetpoet
26-02-10, 08:17
καλα τι πολιτκη ειναι αυτη να σε κρατανε στα 9 db?
βαζοντας ενα speedtouch 585 και αλλαζοντας το noise σε 7db με το dmt tool, συχρονισα κοντα στα 10 ενω με 9db συχρονιζω στα 7.400.
δεν γινεται να τους πω να μου ριξουν το noise σε 7?
το εχει ζητησει κανεις και του το εχουν κανει?

το target SNR δεν αλλάζει.

dream-maniac
26-02-10, 18:43
το target SNR δεν αλλάζει.

ενοεις δεν σου δινουν την δυναοτητα να το αλλαξεις....
βεβαιως και αλλαζει

@ ADSLgr.com All rights reserved.