PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να μάθω τι περίπου ταχύτητες θα έχω αν βάλω forthnet;



Gdrdasky
07-01-10, 01:19
Καλησπέρα,έχω εδω και ένα χρόνο (και κάτι μέρες) tellas double play...
ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ!!!ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ INTERNET :help:
Το μοντεμ αρχικά κλείδωνε στα 4mbps...Μου φαινόταν σχετικά καλό σε σχέση με το 1mbps του οτε (τουλάχιστον πλήρωνες 1mbps και είχες 1mbps)
Η ταχυτητα τώρα είναι 5mbps down και 999kbps (από το up είμαι υπερ-ευχαριστημένος
όμως γίνονται εδώ και μήνες πάρα πολλές αποσυνδέσεις και ειδηκά το καλοκαίρι μας είχε ταράξει...
Επίσης απ ότι βλέπω τώρα και τα errors είναι αρκετούτσικα...
FEC Errors (Up/Down): 1 / 30.293
CRC Errors (Up/Down): 1 / 603
HEC Errors (Up/Down): 2.453 / 483
Και τα db έχουν αυξηθει σε σχέση με όταν την είχα πρωτοβάλει...
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,0 / 36,0
Ενώ το κέντρο της tellas δεν είναι ούτε 600 μέτρα από το σπίτι μου...

Ταυτόχρονα έχει βάλει ένας φίλος μου fothnet και πιάνει ταχύτητες 20 mbps στο down ενω up ίδιο και οριακά λίγο πιο πάνω από το δικό μου και χωρίς διακοπές και άλλα διάφορα προβλήματα...
Αν βάλω εγώ forthnet περίπου τι ταχύτητες θα έχω; (Δεν έχω ιδέα που είναι το κέντρο της forthnet...)

Lagman
07-01-10, 01:21
Σε αυτή τη διεύθυνση πόσα Mbps σου λέει οτι μπορείς να πιάσεις ;

http://mapsrv1.terra.gr/eettutilities/map.aspx

Gdrdasky
07-01-10, 02:37
Που εμφανίζεται η ταχυτητα γιατί εγώ δεν την βλέπω...

........Auto merged post: Gdrdasky πρόσθεσε 60 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άκυρο,το βρήκα...
Είμαι οριακά στο 16-24 (από το επόμενο τετράγωνο γίνεται 8-16 :p

Pehlis
07-01-10, 02:53
Δεν είναι και απόλυτο, μην το εμπιστεύεσαι

Banditgr
07-01-10, 03:43
Θεωρητικά στοιχεία δίνει το site. Επίσης το που θα συγχρονίσεις ουδεμία σχέση έχει με την πραγματική ταχύτητα που θα έχεις σε downloads/torrents, αλλά και πάλι σου δίνει ένα θεωρητικό upper limit. Τέλος, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει το "κέντρο" της Χ εταιρείας που αναφέρεις, αυτό που θα καθορίσει το πόσο θα κλειδώσεις είναι η απόσταση από το Α/Κ του ΟΤΕ. Με 36 downstream attenuation πάντως μην περιμένεις θαύματα και θα μπορούσα να πω σίγουρα να μην περιμένεις 20 Mbits "κλείδωμα", ένα δεκαράκι είναι πολύ περισσότερο ρεαλιστικό, ανάλογα και με την ποιότητα της γραμμής σου.

Gdrdasky
07-01-10, 05:36
Μέχρι τώρα έχω παρατηρήσει πως οι ταχύτητες του κλειδώματος του μοντεμ με αυτά που ανεβοκατεβάζω συμπίπτουν συνήθως...
Γιατί να μην έχει σχέση το πόσο μακρυά βρίσκομαι από το κέντρο της ετερίας που είμαι συνδρομιτής;Στο δίκτυο της ανήκω...
Αν δηλαδή βάλω forthnet τα επίπεδα των db δεν θα έρθουν σε μια πιο ανθρώπινη κατάσταση;
Όπωσδήποτε όσες πιθανότητες έχω να πιάσω 20mbps (όσο είμαι στην τελλάς τουλάχιστον) τόσες πιθανότητες έχω να πιάσω και το τζοκερ...Το δεκαράκι όμως μια χαρά θα ήταν αν και θα προτιμούσα να έριχνα κ άλλο το down για να γίνει πιο σταθερή η γραμμή...

nmavro73
07-01-10, 10:44
Τα κέντρα όλα στο ίδιο μέρος βρίσκονται. Γιατί να αλλάξει το attenuation? Ιδιο θα μεινει

Gdrdasky
07-01-10, 13:45
Δηλαδή το μόνο που μπορώ να κάνω είναι μετακόμιση;

nmavro73
07-01-10, 13:58
Όλα τα DSLAM βρίσκονται μαζί. Δεν τα έχουν βάλει αλλού οι εναλλακτικοί

Gdrdasky
07-01-10, 14:06
Δηλαδή το κέντρο της τελλάς,της hol της 4νετ και του οτέ είναι στο ίδιο μέρος;
Αν είναι έτσι τότε έχει γίνει λάθος στον χάρτη του σιτε (εκείνον τον χάρτη που επιλέγεις σε ποιό κέντρο συνδέεσαι) το κέντρο της Κορίνθου βρίσκεται αλλού...

nmavro73
07-01-10, 14:07
Μήπως έχει και άλλο κέντρο και συνδέεσαι πιο μακριά; Πολλές φορές ενώ είμαστε δίπλα σε ένα κέντρο οι γραμμές είναι από το πιο μακρινό γιατί είμαστε στα όρια

Georgevtr
07-01-10, 16:46
Που εμφανίζεται η ταχυτητα γιατί εγώ δεν την βλέπω...

........Auto merged post: Gdrdasky πρόσθεσε 60 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άκυρο,το βρήκα...
Είμαι οριακά στο 16-24 (από το επόμενο τετράγωνο γίνεται 8-16 :p

Εντελώς πλασματικό έως αναξιόπιστο.

Gdrdasky
07-01-10, 19:08
Τελείως αναξιόπιστο...Βέβαια λέει κ αυτό

Oι πληροφορίες που παρουσιάζονται στον Χάρτη, δίνουν μια ένδειξη της ταχύτητας σύνδεσης και ισχύουν μόνο σε ιδανικές συνθήκες. Συνήθως οι ταχύτητες συνδέσεων είναι μικρότερες των ιδανικών. Οι καταναλωτές θα πρέπει να απευθύνονται στον πάροχό τους προκειμένου να ενημερωθούν πληρέστερα και εξειδικευμένα για την γραμμή τους.
οπότε μπορούμε και με στοιχεία να πιστεύουμε πως είναι πλασματικά τα νούμερα...

@nmavro73 Τι να σου πω δεν ξέρω....Δεν νομίζω να υπάρχει και άλλο κέντρο σε αυτή την πόλη που ζω...
Θα πάρω την τελλας να ρωτήσω,ελπίζω να μου απαντήσουν....
Αλλά και να υπάρχει θα με συνδέσουν στο κοντινότερο;

Banditgr
07-01-10, 19:45
Τελείως αναξιόπιστο...Βέβαια λέει κ αυτό

οπότε μπορούμε και με στοιχεία να πιστεύουμε πως είναι πλασματικά τα νούμερα...

@nmavro73 Τι να σου πω δεν ξέρω....Δεν νομίζω να υπάρχει και άλλο κέντρο σε αυτή την πόλη που ζω...
Θα πάρω την τελλας να ρωτήσω,ελπίζω να μου απαντήσουν....
Αλλά και να υπάρχει θα με συνδέσουν στο κοντινότερο;

Ένα κέντρο έχει η Κόρινθος απ' όσο γνωρίζω (και εμένα από εκεί είναι η καταγωγή μου), δεν υπάρχει θέμα σύνδεσης αλλού, είναι που καταλήγει ο βρόγχος σου. Άλλη λύση εκτός από αλλαγή ISP δεν έχεις πλην της...μετακόμισης (σε άλλη πόλη, μη σου πω και σε άλλο νομό :p).

matelas
07-01-10, 19:49
Εγώ βλέπω Attenuation 36 που σημαίνει πως μπορείς να πας παραπάνω (Θεωρητικά), εκτός αν σε έχει κλειδώσει η tellas στα 5. :whistle:

Πιστεύω πως η καλωδίωση σου είναι καλή.

Gdrdasky
07-01-10, 19:59
Σίγουρα μπορώ να πάω παραπάνω (πριν λίγο έπιασα 7,5mbps) αλλά έτσι η σύνδεση θα γίνει κάπως ασταθέστερη...

vervil
09-01-10, 13:27
Καλησπέρα,έχω εδω και ένα χρόνο (και κάτι μέρες) tellas double play...
ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ!!!ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΤΟ INTERNET :help:
Το μοντεμ αρχικά κλείδωνε στα 4mbps...Μου φαινόταν σχετικά καλό σε σχέση με το 1mbps του οτε (τουλάχιστον πλήρωνες 1mbps και είχες 1mbps)
Η ταχυτητα τώρα είναι 5mbps down και 999kbps (από το up είμαι υπερ-ευχαριστημένος
όμως γίνονται εδώ και μήνες πάρα πολλές αποσυνδέσεις και ειδηκά το καλοκαίρι μας είχε ταράξει...
Επίσης απ ότι βλέπω τώρα και τα errors είναι αρκετούτσικα...
FEC Errors (Up/Down): 1 / 30.293
CRC Errors (Up/Down): 1 / 603
HEC Errors (Up/Down): 2.453 / 483
Και τα db έχουν αυξηθει σε σχέση με όταν την είχα πρωτοβάλει...
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 22,0 / 36,0
Ενώ το κέντρο της tellas δεν είναι ούτε 600 μέτρα από το σπίτι μου...

Ταυτόχρονα έχει βάλει ένας φίλος μου fothnet και πιάνει ταχύτητες 20 mbps στο down ενω up ίδιο και οριακά λίγο πιο πάνω από το δικό μου και χωρίς διακοπές και άλλα διάφορα προβλήματα...
Αν βάλω εγώ forthnet περίπου τι ταχύτητες θα έχω; (Δεν έχω ιδέα που είναι το κέντρο της forthnet...)

Aθλιες ΟΧΙ FORTHNET
Eλα με 20-40 κbps/sec rapid kai γενικα θα σε Βασιλιάς ¨)
να παρεις μια εικονα απο forthnet εγω εκανα αιτηση για tellas πως παν οι διαδικασιες με νεες αρι8μοδωτησεις hol θα εχεις και κει πολλα περι συνδεσης αργουν απελπιστικα να συνδεσουν μεχρι και περιπου μηνα και εφαγα τη μουφα στο περιμενε μεχρι να καταφερω να ακυρωσω το αίτημα ¨(

Gdrdasky
09-01-10, 19:23
Τόσο χάλια είναι και στην 4νετ δηλαδή;
Επομένως θα αρχίσω να κοιτάω και για hol

Pehlis
09-01-10, 20:34
Έχεις δηλώσει βλάβη στον παροχό σού ?
Επίσης έλεγξε την εσωτερική σου καλωδίωση

Gdrdasky
09-01-10, 21:36
Όχι τώρα δεν έχω τόσες πολλές αποσυνδέσεις (1-2 την μέρα το πολύ) αλλά υπάρχουν άλλες περόδοι που με τρελλένει στις αποσυνδέσεις....
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχω πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση και για αυτό να μην πιάνω καλές ταχύτητες;

Banditgr
09-01-10, 22:31
Όχι τώρα δεν έχω τόσες πολλές αποσυνδέσεις (1-2 την μέρα το πολύ) αλλά υπάρχουν άλλες περόδοι που με τρελλένει στις αποσυνδέσεις....
Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχω πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση και για αυτό να μην πιάνω καλές ταχύτητες;

Σαφέστατα και υπάρχει. Χώσε το router κατευθείαν πάνω στη γραμμή που έρχεται από τον κατανεμητή της πολυκατοικίας σου (στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού δηλαδή, χωρίς τηλέφωνα να παρεμβάλονται ενδιάμεσα). Βλέπεις διαφορές ? Μη σου πω δηλαδή να κάνεις και καμιά μέτρηση απευθείας στον κατανεμητή (εκεί κανονικά πρέπει να παρέμβει τεχνικός για να σου μετρήσει τη γραμμή, αν δεν έχεις τις γνώσεις, τον εξοπλισμό ή εν πάσει περιπτώση δεν θες να μπλέξεις). Δηλαδή η Κορινθία έχει μόνο ΟΤΕ, Hol, Tellas και Forthnet ? :rofl: Από τη Σκύλλα στη Χάρυβδη δηλαδή, πάλι καλά που ήρθαν έτσι τα πράγματα και δεν έκατσα Κόρινθο. Προσωπικά θα επέλεγα ΟΤΕ και δεν θα κοιτούσα ποτέ πίσω (και ας πλήρωνα extra).

Gdrdasky
10-01-10, 04:30
Άστα να πάνε να μας πιούν το αίμα θέλουν όλοι τους χωρίς να μας δίνουν τίποτα...
Εμ βασικά μένω σε μονοκατοικία σε περιοχή οπού σχετικά πρόσφατα έχουν περαστεί καλώδια τύπου utp (αν βοηθάει σε τίποτα αυτό...)
Αποσύνδεσα το μοντεμ που χρησιμοποιώ (το οποίο είναι στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού) και σύνδεσα το παλιό μόντεμ που είχα από τον οτέ στην μπρίζα του δωματίου μου που σίγουρα δεν είναι η κεντρική του σπιτιού...το σύνδεσα με φίλτρο και είχα τα ίδια σχεδόν στατιστικά όμως το sn margin είχε πέσει από 9 σε 7 db και τότε κατάλαβα οτί το μόντεμ δεν ήταν σε adsl2+ mode αλλά σε adsl2....το άλλαξα,πήρε ένα λεπτό για να ξανασυνδεθεί και η ταχύτητα είχε αυξηθεί και ήταν σε κάτι παραπάω από 6μιση mbps (είχε αυξηθεί και το attenaution από 39 σε 41) το upload σε όλα είχε μείνει ίδιο....
Εντομεταξύ το άλλο μόντεμ κλείδωνε στα 5μιση (όπως κλείδωσε και αυτό όταν το είχα σε adsl2 mode) σε adsl2+
Τώρα χωρίς φίλτρο η ταχύτητα πήγε στα 7 mbps...
Πάντως εδώ που είμαι τώρα στην τελλάς είμαι από τους τυχερούς...από την πρώτη μέρα είχα τηλ και από την δεύτερη internet (άλλο το οτί έκανα να ρυθμίσω το μοντεμ 2 μερες :oops: ) και χωρίς προβλήματα γενικώς πέρα απ τις αποσυνδέσεις που και που όπως έχουν άλλοι...

Βασικά εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πως είσαι τόσο σίγουρος οτί έχει πρόβλημα η καλωδίωση του σπιτιού μου;

@ ADSLgr.com All rights reserved.