PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Ηλιουπολης αποσυνδεσεις



Madness
07-01-10, 12:38
Τισ τελευταιες μέρες μετα απο τις 5 με 6 το απογευμα εχω απειρες αποσυνδεσεις ....ανεβαινει το λινκ και πεφτει σε 30-40 δευτερολεπτα....αυτο μονο το απογευμα......

Εχει κανεις αλλος αυτο το πρόβλημα ?? ενας γνωστος μου το εχει και αυτος τις τελευταιες μερες...κανεις αλλος......
κατι ακουστηκε οτι εγινε μετα τη αναβαθμιση που εγινε στην περιοχη.....

lukopoulaki
08-01-10, 00:44
κανε ελεγχο συνδεσμολογιας εσυ για να εισαι σιγουρος και αν δεις οτι δεν λυνετε καλεσε 1242.

Madness
08-01-10, 11:48
η συνδεσμολογια ειναι οκ......βγηκανε ολα δοκιμαστηκε και αλλο ρουτερ.....τα ιδια...απο τισ 5 το απογευμα και μετα ολο αποσυνδεσεις-αποσυγχρονισμους συνεχεια....δηλωθηκε βλαβη στο 121 απο χθες

lukopoulaki
08-01-10, 13:25
τωρα θα περιμενεις να το δουν απο το 121 και να σου πουν.
μηπως εχεις συναγερμο????

Madness
08-01-10, 18:21
οχι φιλε μου στο ξεκαρφωτο εδω και 3 μερες αποσυγχρονιζει ολο το απογευμα συνεχεια

ntrim
08-01-10, 18:26
Τισ τελευταιες μέρες μετα απο τις 5 με 6 το απογευμα εχω απειρες αποσυνδεσεις ....ανεβαινει το λινκ και πεφτει σε 30-40 δευτερολεπτα....αυτο μονο το απογευμα......

Εχει κανεις αλλος αυτο το πρόβλημα ?? ενας γνωστος μου το εχει και αυτος τις τελευταιες μερες...κανεις αλλος......
κατι ακουστηκε οτι εγινε μετα τη αναβαθμιση που εγινε στην περιοχη.....

Και γω το παθαίνω τις ώρες που λες (πρωινά λείπω και δεν μπορώ να ξέρω). Στο router ανάβουν όλα τα λαμπάκια και δείχνει συνδεδεμένο, αλλά η μόνη λύση είναι το restart του router. Θα το δώσω και γω σαν βλάβη να δούμε τι θα γίνει.
Είμαι στο Άνω Καλαμάκι και ανήκω στο Α/Κ Ηλιούπολης.

Lagman
08-01-10, 21:45
Το Α/Κ Ηλιούπολης είναι στο δημαρχείο κοντά , δε θυμάμαι

EvilHawk
08-01-10, 22:05
Στον χάρτη έχουμε την ακριβή τοποθεσία του Α/Κ Ηλιούπολης (http://www.adslgr.com/features/map/dslams.php?id=186) ...

........Auto merged post: EvilHawk πρόσθεσε 4 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Προβλήματα αποσυνδέσεων δεν έχω.

Madness
09-01-10, 00:16
εμενα αποσυγχρονιζει συνεχεια.....το πρωι δουλευει με τρελα packet loss

dimitrispgr
15-01-10, 13:29
χαιρετω.

απο την αναβαθμιση και μετα εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα...

ειχα 4 υποτιθεται θα πηγαινε 8 τελικα κλειδωνει στα 4.5

...και συνεχεις αποσυνδεσεις οποιαδηποτε ωρα (πριν την αναβαθμιση ζητημα να ειχα μια αποσυνδεση στις 2 μερες...)

τους πηρα τηλεφωνο, δηλωσα βλαβη, τελικα μου ειπαν οτι εκαναν κατι ρυθμισεις και το κλειδωσαν στα 5... παλι τα ιδια ομως. τους ξαναπηρα και πλεον περιμενω...

αν και ΤΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ... οτε βαζαμε για την αξιοπιστια του... μπορει να πληρωναμε τοτε ενα καρο λεφτα για την 4αρα αλλα ξεραμε οτι εχουμε 4αρα και το σημαντικοτερο ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ...

εντωμεταξυ το κορυφαιο ειναι το αλλο...

μου κλειδωσαν στα 5 τη γραμμη... τους λεω ποια 5 8αρα εχω... μου λενε το δικτυο ειναι απαρχαιωμενο, και ειδικα στην περιοχη σας δεν γινεται να παει παραπανω και λογικα με τις επιδοτησεις απο την εοκ θα εχει φτιαχτει το 2012 :lol: :mad: στην ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΥΤΑ... γελανε και οι πετρες! τους λεω "δηλαδη αν θελω να βαλω connxtv, αφου δεν παει πανω απο 5 η γραμμη μου τι θα μου πειτε; οτι στην ΑΘΗΝΑ δεν το υποστηριζετε; μου λεει ΝΑΙ :whistle:

παει και ο Οτε...........

panthro
15-01-10, 15:44
Κι εμένα μετά την αναβάθμιση σε 8αρα και ενώ λειτουργούσε κανονικά για 3 εβδομάδες άρχισαν οι συχνές αποσυνδέσεις ανά 30-40 δευτερόλεπτα.

Ήρθε και τεχνικός στο σπίτι και αποφάνθηκε ότι είμαι μακριά από το κέντρο και για αυτό το λόγο έχω αποσυνδέσεις (δλδ τις 3 εβδομάδες που λειτουργούσε κανονικά δεν ήμουν μακριά από το κέντρο???:whistle: )

Εδώ και 2 μέρες έχει σταθεροποιηθεί, δεν έχω αποσυνδέσεις, αλλά συγχρονίζει στα 6Mbit.

dimitrispgr
15-01-10, 22:52
με ξαναπηραν, μου ειπαν να μου την κανουν 2αρα, και να παρω στις πωλησεις να τους πω οτι την εκανα 2αρα να μου στελνουν αναλογους λογαριασμους...:clap::clap::clap:
αν ειναι δυνατον

terko
15-01-10, 23:40
με ξαναπηραν, μου ειπαν να μου την κανουν 2αρα, και να παρω στις πωλησεις να τους πω οτι την εκανα 2αρα να μου στελνουν αναλογους λογαριασμους...:clap::clap::clap:
αν ειναι δυνατον

Αν γινόταν αυτό που λες ότι σου είπαν, θα μπορούσε να έπαιρνε ο καθένας που έχει 8άρα ή 24άρα στο 134 και να έλεγε αυτό το πράγμα.

Μήπως σου είπαν να πάρεις στο 134 και να τους πεις να στην κάνουν 2άρα (ώστε να δούνε οι τεχνικοί την αίτηση υποβάθμισης για να είναι καλυμμένοι) και θα σου έρχεται και ο ανάλογος λογαριασμός.

Τώρα δηλαδή έχεις 2άρα;

suncity
16-01-10, 00:20
Με δυάρα στην Ηλιούπολη είμαι ΟΚ (προς το παρόν).

kostas007
16-01-10, 13:16
τι να πω κι εγω που μενω αργυρουπολη και συνδεομαι στο δσλαμ ηλιουπολης!
λες και εχουν τραβηξει μπαλαντεζα απο συρμα απλωστρας ρουχων ειναι η ποιοτητα της γραμμης...

Madness
19-01-10, 00:04
εγω τωρα δεν εχω αποσυνδεσεις αλλα μπουκωνει απιστευτα η γραμμη

dimitrispgr
21-01-10, 00:17
Αν γινόταν αυτό που λες ότι σου είπαν, θα μπορούσε να έπαιρνε ο καθένας που έχει 8άρα ή 24άρα στο 134 και να έλεγε αυτό το πράγμα.

Μήπως σου είπαν να πάρεις στο 134 και να τους πεις να στην κάνουν 2άρα (ώστε να δούνε οι τεχνικοί την αίτηση υποβάθμισης για να είναι καλυμμένοι) και θα σου έρχεται και ο ανάλογος λογαριασμός.

Τώρα δηλαδή έχεις 2άρα;

οχι φιλε μου. μου ειπε ο τεχνικος απο το 121 οτι θα μου κλειωσουν τη γραμμη στα 2, και να παρω στο 134 να τους ενημερωσω για να μου στελνουν πλεον λογαριασμους για 2αρα...................

δεν το δεχτηκα φυσικα... γιατι ξερω οτι και δυαρα να μου την κανουν παλι τα ιδια προβληματα θα εχω... και αυτο γιατι πριν την αναβαθμιση η 4αρα μου πηγαινε μπουνια...

dimitrispgr
07-02-10, 13:36
λοιπον...

βρηκα μετα απο πολλα τηλεφωνα ενα πολυ εξυπηρετικο παιδι στον οτε, ο οποιος και σταματησε την παραλογια του να μην μπορει να συγχρονησει η γραμμη μου πανω απο 4.5... μου εκανε λοιπον τη γραμμη μου 8αρα οπως και ειναι (οι αλλοι δεν μπορουσαν; ) αφου ζητησα να μου την βαλει στην ανωτερη τιμη της, ετσι ωστε να δοκιμασω κατι που θελω με τα φιλτρα...

παρατηρησα λοιπον οτι βγαζοντας εντελως τα τηλεφωνα η γραμμη φαινεται να λειτουργει κανονικα...

στο δωματιο που εχω το ιντερνετ φευγει ενα καλωδιο και παει απευθειας σε πριζα γραμμης τηλεφωνου...στο απ εξω χολ οπου εχω και τα τηλεφωνα (ενα σταθερο ενα ασυρματο) υπαρχει μια πριζα στον τοιχο (μοιαζει με τις κοινες του ρευματος) οπου καταλληγει σε ενα διπλο σπλιτερακι που μπαινουν και τα δυο τηλεφωνα...

δοκιμασα να βαλω μονο το ενα με το φιλτρα του αλλα παλι εχω συχνες αποσυνδεσεις...(1 καθε 5 λεπτα και μπορει να λεω και λιγες)...

να σημειωσω πως το ρουτερ ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΓΧΡΟΝΙΖΕΙ...αποσυνδεται στην ουσια το username μου...

τι μπορω να δοκιμασω......να βαλω κοινη πριζα ή θα εναι τσαμπα κοπος;

emeliss
07-02-10, 13:41
Σίγουρα η πρώτη κίνηση είναι να αλλάξεις την πρίζα με μια RJ11.

dimitrispgr
07-02-10, 13:56
σε ευχαριστω φιλε μου...

αυτη που λες ειναι η κλασσικη πριζα τηλεφωνου;

........Auto merged post: dimitrispgr πρόσθεσε 7 λεπτά και 46 δευτερόλεπτα αργότερα ........

ΑΚΥΡΟ ΒΑΣΙΚΑ....

εχω αποσυνδεσεις (οχι της dsl, του username δηλαδη στην ουσια) και με βγαλμενα τα τηλεφωνα :whistle::whistle::whistle:

emeliss
07-02-10, 13:56
Ναι. Επίσης θα φας τα διπλά Τ και τα φίλτρα. Θα πάρεις ένα splitter adsl over pstn που θα συνδέσεις στην πρίζα. Η μία έξοδος πάει στο ρούτερ και η άλλη είναι για τα τηλέφωνα. Πρώτα θα βάλεις μόνο το ένα τηλέφωνο και μετά μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις το Τ που σου περίσσεψε για να συνδέσεις και τα δύο τηλέφωνα.

Αυτά θα έπρεπε να τα είχες κάνει από την αρχή, είχες δεν είχες αποσυνδέσεις. Μετά βλέπουμε.

dimitrispgr
07-02-10, 14:19
σε ευχαριστω φιλε αλλα τελικα δεν ειναι αυτο...το μονο που εχω συνδεδεμενο αυτη τη στιγμη ειναι το ρουτερ απευθειας σε RJ11 αλλα παλι τα ιδια......

βασικα εχω μεινει με το ιδιο ρουτερ μετα τις αναβαθμισεις των γραμμων (1 σε 2, 4 σε 8 κλπ)δεν μου εδωσαν καποιο αλλο ουτε μου ειπαν κατι... ενα SAGEM 1500WG...τι να πω μηπως φταιει αυτο; να σημειωσω οτι ΠΡΙΝ τις αναβαθμισεις ημουν μια χαρα με την 4αρα...αποσυνδεσεις καθε 2-3 μερες δηλαδη τελεια

........Auto merged post: dimitrispgr πρόσθεσε 18 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........

λοιπον τελικο συμπερασμα μετα απο τηλεφωνημα...

το ρουτερ στην ουσια χανει την ip...απ οτι ειδα εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα και μαλιστα με την ιδια ακριβως γραμμη-αναβαθμιση με εμενα...

μου ειπε να αλλαξω μια ρυθμηση απο vc mux σε llc και αν συνεχιζει να το δηλωσω βλαβη οτι χανει την ip...

και επειδη συνεχιζει και μετα την ρυθμηση.......βλαβη και βλεπουμε........

........Auto merged post: dimitrispgr πρόσθεσε 0 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα αργότερα ........

λοιπον τελικο συμπερασμα μετα απο τηλεφωνημα...

το ρουτερ στην ουσια χανει την ip (αναβει το κοκκινο λαμπακι ALM για 5 δευτερολεπτα και σβηνει)...απ οτι ειδα εχουν και αλλοι το ιδιο προβλημα και μαλιστα με την ιδια ακριβως γραμμη-αναβαθμιση με εμενα...

μου ειπε να αλλαξω μια ρυθμηση απο vc mux σε llc και αν συνεχιζει να το δηλωσω βλαβη οτι χανει την ip...

και επειδη συνεχιζει και μετα την ρυθμηση.......βλαβη και βλεπουμε........

suncity
10-04-10, 16:12
Τελικά τι έγινε με αυτό το θέμα?
Mήπως έφταιγε το router?

@ ADSLgr.com All rights reserved.