PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Ακροπολη



chat1978
27-03-06, 23:16
Παιδιά έλεος!!!

Ποιος άλλος είναι στο κέντρο Ακροπόλεως!!!
Εδώ και 2 μήνες σέρνομαι αγρίως. Μήνες τώρα είχα ανοιχτό το μουλάρι και σέρφαρα μια χαρά με Forthnet 256.

Τους τελευταίους δύο μήνες όμως τα πράγματα είναι τραγικά! Μόνο αν κλείσω το μουλάρι (όχι πως κατεβάζει και τίποτα) πάει κάπως καλύτερα η φάση με 5-8Kb/s στις ιστοσελίδες και κανά 15 σε downloads. Αλλά το upload φυσικά πάντα πετάει και γεμάτο αν θέλω!!!

Το κακό είναι ότι δεν νομίζω ότι φταίει η forthnet καθώς υπάρχουν κάποιες ώρες ότι να είναι (πχ σαββάτο βράδυ) και το μουλάρι πετάει και το σερφάρισμα.

Και λέω κακό καθώς provider αλλάζω αλλά OTE δεν μπορώ. Και μου λέει και η Vivodi ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα!!!

Υποψιάζομαι με βάση κάτι παλαιότερες αναφορές ότι πέζει packet shaping νομίζω το λέγαν?? Γνωρίζω ότι όμως αν μπορώ να το αποδείξω μπορώ να τους σκίσω (έχω ακούσει για γνωστό συναδέρφου που το έκανε). Αν ναι ξέρει κανείς πώς??

Αλλά γενικά άλλος στο ΑΚΡΟΠΟΛΕΩΣ να έχει άποψη. Έχω ξενερώσει. Α ρε VIVODI αν έκανες επενδύσεις θα τον είχες σκίσει!! 1Mbit με 37€ αορίστου και με dsl πρόσβαση!! Όσα δίνω τώρα περίπου σε ΟΤΕ και Forthnet.

Επίσης κάτι ακόμα που τα έχω πάρει. Εμείς που έχουμε του αορίστου χρόνου οι providers μας έχουν χεσμένους καθώς μόνο του περιστασιακούς πελάτες τους με τα κουτάκια κάνουν προσφορές. Το σκέφτομαι να τα ψάλλω στην Forthnet.

Και δεν γουστάρω να ανέβω σε κλίμακα πρόσβασης 512 κτλ με παραπάνω λεφτά!
Αναμένω απαντήσεις.

t300
28-03-06, 05:37
Φίλε μου, μην το ψάχνεις. Μέχρι να κάνει καμιά αναβάθμιση ο ΟΤΕ έτσι θα πηγαίνουμε όλοι. Εγώ είμαι σε άλλο κέντρο βέβαια (Πάτρα) αλλά έχω τον τελευταίο μήνα με την 512 από 15-25 KB/s κατά μέσο όρο.

Αυτός ο γνωστός του συναδέλφου σου που λες, τι ακριβώς κατάφερε;

chat1978
28-03-06, 10:36
Θα μάθω ακριβώς και θα σου πω. Από όσο ξέρω αυτός δουλεύει σε κάποιον provider!!
Άρα κάτι πρέπει να παίζει.
Νεότερα μόλις μάθω.

odd
28-03-06, 10:47
Demelene και εγώ κέντρο ακρόπολης είμαι και έχω παρατηρήσει τελευταία τετοια προβλήματα. Επειδή δεν ασχολούμαι με μουλάρι αλλά μόνο με τόρεντς, το ίδιο ακριβώς συμβάινει και με αυτά. Όταν κατεβάζω ακόμα και με πολύ μικρές ταχύτητες το browsing πάει περίπατο. Κρίμα γιατί μέχρι τώρα ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

Επείδή όμως παίζω και games, όχι φανατικά αλλά παίζω, τα pings δεν έχουν χειροτερεύσει, πράγμα που σημαίνει πως μάλλον δεν είναι τα κομένα πακέτα του ΟΤΕ.

Πάντως ψιλοκουφάθηκα για τη μη κάλυψη της vivodi. Μέχρι πρόσφατα που τσέκαρα την κάλυψη, καλυπτόμασταν. Μάλιστα το κέντρο της vivodi στην Ακρόπολη ήταν από τα πρώτα που φτιάχτηκαν! Ξέρει κανείς γιατί δεν καλυπτόμαστε πλέον;

aesir
28-03-06, 11:03
To οτι είσαστε στο κέντρο Ακρόπολης δεν σημαίνει και DSLAM Ακρόπολη γιατί μπορεί να είσαστε σε ONU και να έχετε miniDSLAM στο ΚΑΦΑΟ όπως εγώ στο Κουκάκι.

Από κει και πέρα ναι, οτι στέλνει μικρά πακέτα κατά την διάρκεια εργάσιμων ωρών σέρνεται, είναι κάτι που συζητιέται σε άλλα thread, πχ εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=35280&highlight=torrents). Δεν έχει να κάνει ούτε με τον ISP ούτε με το router, αλλά δυστυχώς με τον καλό μας τον ΟΤΕ...

chat1978
28-03-06, 20:51
To οτι είσαστε στο κέντρο Ακρόπολης δεν σημαίνει και DSLAM Ακρόπολη γιατί μπορεί να είσαστε σε ONU και να έχετε miniDSLAM στο ΚΑΦΑΟ όπως εγώ στο Κουκάκι.



Ε?? Έχω χάσει κανά επεισόδιο?? Μάλλον ε!!
Εγώ μένω αρχή Καλλιρρόης και Βούρβαχη!

odd
28-03-06, 22:13
Α ναι σόρυ και εγώ over onu είμαι.

Demelene όταν λες αρχή Καλλιρόης εννοείς προς Ν. Κόσμο ή προς τη παιδική χαρά;

Επίσης έχει κανείς καμιά απάντηση στο ερώτημα: Γιατί δεν καλυπτόμαστε πλέον από τη vivodi;

Μου κάνει πράγματι εντύπωση να αφαιρούνται κέντρα (τη στιγμή μάλιστα που ετοιμαζόμουν να μεταπηδήσω στη vivodi και στο ελκυστικό χιλιάρι πακέτο της).

chat1978
28-03-06, 22:40
Εννοώ αριθμητικά αρχή.
Δηλαδή ένα στενό κάτω από την Βουλιαγμένης που είναι η Βούρβαχη. :offtopic:

Σχετικά με την Vivodi απλά μου είπε ένας φίλος για το shared πακέτο 1Mbit και είπα βούρ στο πατσά και εγώ.
Πήρα όμως τηλέφωνο και μπλα μπλα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα μπλα μπλα μόνο με ΑΡΥΣ μπορώ που η τιμή πήγαινε 48€ και έπρεπε να πληρώσω και πάγιο!!! ΧΑΧΑΧΑ ΜΕ ΤΪΠΟΤΑ!
Περιμένω τι να κάνω. Και η αλήθεια είναι ότι θα μετακομίσω στην ίδια πολυκατοικία σε 2 μήνες. Μήπως είμαι καταδικασμένος??

Τι είναι το over onu??

ToSofoPaidi
04-12-07, 01:25
Ξεθάβω το θέμα διότι μεταφέρομαι στην περιοχή σύντομα. Το σπίτι είναι Ν. Κόσμο ουσιαστικά, δίπλα στην πλατεία Κυνοσάργους, αλλά ανήκει στο DSLAM Ακρόπολης (210 922ΧΧΧΧ). Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τον πάροχο προς τον οποίο θα κινηθώ, με ενδιαφέρει ωστόσο να γνωρίζω την εμπειρία του καθενός στην περιοχή για να πάρω μια πρώτη... γεύση! :hmm:

chat1978
05-12-07, 18:04
Εγώ είμαι στην Vivodi και από το κακό στο χειρότερο πάει από θέμα ταχύτητας.
Η αδερφή μου για forthnet περίμενε 10 χρόνια αλλά από όσο λέει είναι ευχαριστημένη.

Μένουμε στην ίδια πολυκατοικία και η αδερφή μου είναι απλώς χρήστης αλλά καταλαβαίνει αρκετά καλά. Είχε πάρει χαμπάρι μόνη της δλδ το πρόβλημα τότε με το packet shaping. Συνεπώς πρέπει να πηγαίνει καλά. Τώρα αν γεμίζει bandwidth δεν έχω ρωτήσει τέτοιες λεπτομέριες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.