PDA

Επιστροφή στο Forum : Να την ανανεωσω? ..



gonzalez-gr
28-03-06, 00:08
Γεια σε ολους!
Σημερα με πηραν τηλ.απο τιν φορθνετ και μου λενε"Αυριο τελιωνει η συνδεση σας"
Εχο φορθνετ adsl in a box 384.
Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.
Εσεις τι 8α κανατε?;) :rolleyes:

pontios76
28-03-06, 00:11
Εξαρτάται από το πως πάει μέχρι τώρα, ο μόνος πουμπορεί να έχει πλήρη εικόνα είσαι εσύ!
Εμένα το demo πετούσε πάντως και μόλις έκανα συνδρομή σέρνεται....οπότε κλαίω και θα συνεχίσω να κλαίω μέχρι το καλοκαίρι που λήγει...

Mosfet
28-03-06, 01:22
gonzalez-gr αφού είσαι ευχαριστημένος, κάνε ανανέωση.
If it ain't broke, don't fix it! ;)

Tem
28-03-06, 03:25
Γεια σε ολους!
Σημερα με πηραν τηλ.απο τιν φορθνετ και μου λενε"Αυριο τελιωνει η συνδεση σας"
Εχο φορθνετ adsl in a box 384.
Σε γενικες γραμμες ειμαι ευχαριστημενος.
Εσεις τι 8α κανατε?;) :rolleyes:
αν είσαι ευχαριστημένος θα σου πρότεινα να ανανεώσεις

skyman
28-03-06, 08:50
Αφού είσαι ευχαριστημένος μέχρι τώρα ανανέωσε την.

gonzalez-gr
28-03-06, 13:25
Το μονο σπαστικο ειναι οτι καποιες φορες το κολο μοντεμ δεν συνχρονιζεται και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να μου χαλαει την δια8εση και κυριολεκτικα να ειμαι ετοιμος να το βαρεσω στον τοιχο..
Και 2 ακομα ερωτησεις.

1)Μπορω να χρησιμοπιοισω το pass του φιλου μου για να μπω στο ιντερνετ οταν μου την κοψουν?(δλδ σημερα..)
2)Αυτην την στιγμη υπαρχει η "προσφορα" ειναι για 3+3 μηνες 117Ε εως της 31/3
Αν ανανεωσω τελικα θα ηταν προτιμοτερω να περιμενω μια τυχον καλητερη προσφορα?

katafitos
28-03-06, 13:54
Λοιπον για μην ξενερωσεις πρεπει ΠΡΩΤΑ απο ολα να δεις αν η περιοχη σου εχει διαθεσιμες πορτες (νεες συνδεσεις) σε περιπτωση που σκεφτεις να πας σε αλλο provider(πρεπει να αποσυδεθεις και να επανασυνδεθεις) τηλεφωνοντας στο 134.

1) Δεν σε αποσυνδεουν αμεσως, θελει καποιες μερες για να αποσυνδεθεις αλλα μετα δεν μπορεις να μπεις με κανενα pass γιατι απλα δεν θα εχεις γραμμη adsl απο τον OTE
2) Αν παρεις αυτην την προσφορα θα πρεπει να αποσυνδεθεις και να επανασυνδεθεις, αρα ΑΝ υπαρχουν πορτες θα περιμενεις περι τις 15 μερες για να εχεις παλι internet

1)a) Η θα ανανεωσεις σε αοριστου για να δεις αλλες προσφορες που μπορει να βγουν το πασχα(ανετο αλλα ακριβο ελαχιστη χρεωση 2μηνο 39Ε/μηνα 384 forthnet)

1)β)Η θα περιμενεις να βγαλει η forthnet 30 /03 καποια καλη προσφορα αν βγαλει

2) Η θα διαλεξεις καποιο αλλο πακετο (το φθηνοτερο και χρονοβορο)

3) Η θα παρεις λιανικη απο ΟΤΕ την γραμμη και μετα διαλεγεις οποιον ISP θελεις χωρις να αποσυνδεεσαι (η πιο ακριβη επιλογη)

Mosfet
28-03-06, 13:55
Πάρε ένα καλό router-άκι και κάνε ανανέωση. :)

stavros1093
28-03-06, 13:59
Κοίτα να δεις! Όταν είχα και εγώ το crypto F 200 μου έκανε νερά! Όταν το άλλαξα η σύνδεση πετάει! Εγώ στη θέση σου θα κρατούσα την forthnet όπως και θα κάνω με την μόνη διαφορά θα την κάνω 512!

Αφού σου κόψουν την σύνδεση μπορείς για 10 μέρες να χρησιμοποιήσεις την σύνδεση του φίλου σου! Μετά από τις 10 μέρες αν έχεις πάρει γραμμή από την forthnet και όχι στο όνομα σου θα σου την κόψουν! Τώρα αν θες να αλλάξεις πακέτο να πας otenet θα πρέπει να περιμένεις άλλες 15 μέρες μέχρι να σου την ενεργοποιήσουν! Και το μοντεμ θα είναι και αυτό της πλάκας! Άσε που δεν θα ξέρεις αν η νέα σύνδεση που θα κάνεις θα σου κάτσει καλά!

Είσαι ικανοποιημένος?? Κατεβάζεις με 40 kb/s (έχεις καλές ταχύτητες αν ναι κρατάς!)? κατεβάζεις το max 20 πέταξε την! Αλλά και στη νέα είσαι σίγουρος πως θα χτυπάς 40?? πόσα πιάνεις max?

Εσύ θα αποφασίσεις! Κάτσε και σκέψου! Μη πεις μετά Σταύρο με έκαψες ενώ αν είχα πάρει άλλη θα πήγαινε καλύτερα! Πάρε την σύνδεση του φίλου σου αν έχει διαφορετική από forthnet και δοκίμασε την και κρίνε!

gonzalez-gr
28-03-06, 16:52
Με τον φιλο μου εχουμε ακριβος την ιδια συνδεση.
Τωρα..Ο μονος λογος που δεν σκεφτομαι και τοσο σοβαρα να αλλαξω την forthnet ειναι επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει με τους αλλους.Εχω την δυνατοτητα να ανανεωσω μεχρι τηλ. η μεσω mail την τορινη συνδεση μου?
Οπως ηδη ειπα εχω forthnet 384.Για παραδειγμα 8ελω να συνεχισω με αυτην την συνδεση χωρις να πρεπει παλι να στειλω κανα fax.(ιδια ταχυτητα.)Μεσος ορος download 30/κβ..

JoeBar
28-03-06, 22:23
Μπορείς να την ανανεώσεις όπως θες. Μπορείς πριν το κάνεις να πάρεις κανά demo να δεις τι λένε και οι άλλοι.

Tem
28-03-06, 22:51
Με τον φιλο μου εχουμε ακριβος την ιδια συνδεση.
Τωρα..Ο μονος λογος που δεν σκεφτομαι και τοσο σοβαρα να αλλαξω την forthnet ειναι επειδη δεν εχω ιδεα τι παιζει με τους αλλους.Εχω την δυνατοτητα να ανανεωσω μεχρι τηλ. η μεσω mail την τορινη συνδεση μου?
Οπως ηδη ειπα εχω forthnet 384.Για παραδειγμα 8ελω να συνεχισω με αυτην την συνδεση χωρις να πρεπει παλι να στειλω κανα fax.(ιδια ταχυτητα.)Μεσος ορος download 30/κβ..
πάρε τηλέφωνο και ανανέωσε για να μη μείνεις χωρίς σύνδεση. Μια χαρά πάει η forthnet. Μην το σκέφτεσαι :)

HateBreeder
28-03-06, 23:20
Αν είσαι ευχαριστημένος κανε ανανέωση! Το F 200 δεν έιναι και το καλύτερο modem, αλλα δεν είναι και το χειρότερο! Την δουλεία του καλά την κάνει! Και εγώ αυτό εχω και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα! Καλύτερα όμως να το ψάξεις το θέμα να είναι να δώσεις λεφτά! Το modem δεν σου αλλάζει την ταχύτητα προς το καλύτερο, να μην λέμε και οτι θέλουμε! Καλύτερα να πας σε shared llu! Ξανασκέψου το!

stavros1093
29-03-06, 01:42
Το F 200 δεν έιναι και το καλύτερο modem, αλλα δεν είναι και το χειρότερο! Την δουλεία του καλά την κάνει! Και εγώ αυτό εχω και κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα! Καλύτερα όμως να το ψάξεις το θέμα να είναι να δώσεις λεφτά! Το modem δεν σου αλλάζει την ταχύτητα προς το καλύτερο, να μην λέμε και οτι θέλουμε!


Πράγματι το μόντεμ δεν σου ανεβάζει την ταχύτητα! Αλλά παίζει σημαντικό ρόλο στην σταθερότητα και στον συγχρονισμό! Εγώ προσωπικά ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος από το crypto (του βάζω 3,8 στα 5) αλλά μου έκανε και νερά!! Δεν συγχρονιζόταν μετά από update στα windows και κάτι άλλα κουφά! Άλλαξα το μόντεμ όχι για τους λόγους που αναφέρω πιο πάνω αλλά λόγω ότι ήθελα να κάνω δίκτυο και βλέπω ότι είμαι 24 ώρες συγχρονισμένος και δεν με έχει πετάξει σχεδόν ποτέ που το crypto μετά από 3 μέρες λειτουργίας ήθελε restart το pc!! Κάτσε εκεί που κάθεσαι γιατί ένας φουκαράς έφυγε από την HOL και ήρθε στην forthnet και κλαίει!!! Διάβασε στο πιο πάνω topic! (για να μην κλαις και εσύ) εγώ είμαι της άποψης του δοκιμασμένου! Αφού κάτι λειτουργάει καλά μην το σκαλίζεις (το λέω από πείρα! Όταν σκάλιζα κάτι που λειτουργούσε καλά το μετάνιωνα πικρά!!) πάρε DEMO!!! Δοκίμασε και κρίνε!!! Έχεις 8 μέρες περιθώριο! Ζήτα από όλες της εταιρίες και παίξε κατέβασε αρχεία από κανένα FTP και δες τι πάει καλύτερα! Μη ακούς τι λένε οι άλλοι και μη επηρεάζεσαι έχω διαβάσει πολλά στο forum και δεν ξέρω τι να πρώτο πιστέψω! Αμα έχεις πρόβλημα με την ταχύτητα μετάτρεψε την σε 512 αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα! (όχι 1024 γιατί δαγκώνει!)

nrg_polini
29-03-06, 02:00
Εχμ... αφου εχεις in a box εχει ανανεωθει αυτοματα απο τη στιγμη που δεν εκανες διακοπη ;)

Nikospanag
29-03-06, 02:24
Με forthnet πάνε όλα προς το παρών καλά ,πήρα 512 3+3 με 99ευρο και δεν έχω παράπονα.
Πρίν 2 μήνες είχε για 2 εβδομάδες κοψίματα,αλλά έχουν λυθει.

riginos
30-03-06, 21:03
και σε μενα λήγει η συνδρομη και θελα να ανανεωσω και παραλληλα να ανεβω στα 512. ομως κανοντας μια ερευνα αγορας και επικοινωνωντας με την φορθνετ καταλαβα οτι συμφαιρει η αγορα καινουριου πακετου παρα η ανανεωση.και αυτο γιατι για ανανεωση και αναβαθμιση σε 512 στοχιζει 170 ευρω ενω η αγορα πακετου ειναι στα 117...και ρωτω....πωσ γινεται αυτο? σας ακουγεται λογικο?

gonzalez-gr
01-04-06, 14:01
Λοιπον επεστρεψα!
Η συνδεση δεν ανανεωνετε αυτοματα..2 μερες εμεινα χωρις την dsl μεχρι να δω αν 8α ανενεωνα..τελικα χ8ες πηρα τηλ. και μου την ανανεωσαν..3+1 μηνας 117Ε..

babality
01-04-06, 14:35
Αμα εισαι ικανοποιημενος καντο. Αν εισαι σαν κι εμας που φαγαμε χοντρο φιασκο τοτε τα θελει ο ποπος σου:p

JoeBar
01-04-06, 21:09
και σε μενα λήγει η συνδρομη και θελα να ανανεωσω και παραλληλα να ανεβω στα 512. ομως κανοντας μια ερευνα αγορας και επικοινωνωντας με την φορθνετ καταλαβα οτι συμφαιρει η αγορα καινουριου πακετου παρα η ανανεωση.και αυτο γιατι για ανανεωση και αναβαθμιση σε 512 στοχιζει 170 ευρω ενω η αγορα πακετου ειναι στα 117...και ρωτω....πωσ γινεται αυτο? σας ακουγεται λογικο?
Προφανώς και είναι γιατί στο πακέτο θα χάσεις και την κυριότητα της γραμμής σου... ;)

Tem
01-04-06, 21:38
Προφανώς και είναι γιατί στο πακέτο θα χάσεις και την κυριότητα της γραμμής σου... ;)
μα νομίζω ότι έχει ήδη πακέτο και μιλάει για ανανέωση 1bill

JoeBar
02-04-06, 00:51
μα νομίζω ότι έχει ήδη πακέτο και μιλάει για ανανέωση 1bill
Οκ λάθος μου. :redface:
Τότε και πάλι "λογικό" είναι μια και που στο καινούργιο πακέτο η προσφορά είναι καλύτερη για να δελεάσει τους υποψήφιους πελάτες να της "χαρίσουν" την κυριότητα της γραμμής τους... ;)

stavros1093
03-04-06, 00:01
Οκ! Θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι! Η HOL έβγαλε το λεγόμενο φοιτητικό ίντερνετ! Πιστεύω πώς συμφέρει! 119 ευρά για ένα χρόνο! Εσείς τι λέτε?? Ξέρω είναι εκτός θέματος αυτό που λέω τώρα εδώ αλλά υπάρχουν πολλοί που θέλουν να ανανεώσουν! Η Forthnet έχει φοιτητικό ιντερνετ?? Το φοιτητικό της HOL είναι μόνο 384 ή βγαίνει και σε 512?? Γιατί άμα βγαίνει και σε 512 εγώ την έκανα από εδώ!!

lakis_12
03-04-06, 00:07
oso eixa kai ego to modem to dikotoys eixa kapoia provlimata synxronismoy. pira ena u.s.robotics roytermodem kai ola kala.opote malon ananeosi..

wizardakis
03-04-06, 00:26
Το F 200 δεν έιναι και το καλύτερο modem, αλλα δεν είναι και το χειρότερο!

:offtopic: Συγνωμη φιλε μου για την ερωτηση αλλα πραγματικα με εβαλες σε πειρασμο να ρωτησω.
Πες μου ενα χειροτερο μοντεμ απο το F200 γιατι πραγματικα χειροτερο δεν εχω ματαξαναδει !
Ως και το Sagem προτιμοτερο ειναι απο αυτο το Κρύφτο F200 .

:p

stavros1093
03-04-06, 15:22
:offtopic: Συγνωμη φιλε μου για την ερωτηση αλλα πραγματικα με εβαλες σε πειρασμο να ρωτησω.
Πες μου ενα χειροτερο μοντεμ απο το F200 γιατι πραγματικα χειροτερο δεν εχω ματαξαναδει !
Ως και το Sagem προτιμοτερο ειναι απο αυτο το Κρύφτο F200 .

:p


Δεν είχα μα κανένα κανένα κανένα παράπονο από το Crypto F200!!! Μια χαρά έπαιζε και λογικά πρέπει να παίζει ακόμα! Γνωστοί που το χρησιμοποιούν δεν έχουν παράπονο! Μπορεί να μην είναι το άριστο αλλά δεν είναι και σαβούρα! Τι πρόβλημα είχες εσύ με το crypto? Φταίει η γραμμή και τα ρίχνουμε στα μοντεμ? Μια χαρά οδηγίες χρήσεως είχε που σου τα έλεγε αναλυτικά!!! Το sagem που λες στο manual δεν σου λέει πότε συγχρονίζει το modem (θα δεις αυτό το λαμπάκι και έληξε!) !

gonzalez-gr
03-04-06, 19:27
Μιας και δν εχω κατα8εσει ακομα τα money εχω να κανω μια ερωτηση..
Στο τηλ.που πηρα μου ειπαν 120Ε για 3+1(384)
Μπαινω στο site τις 4νετ και βλεπω(αν δν ειμαι σε λα8ος μερος :D) οτι ειναι 65Ε για 3+1..
Ας το τσεκαρι καποιος παρακαλω..οχι επειδη ειμαστε μικροι σε ηλικια να μας πιασουν και μλκες:mad: :mad:

JoeBar
03-04-06, 21:15
Μιας και δν εχω κατα8εσει ακομα τα money εχω να κανω μια ερωτηση..
Στο τηλ.που πηρα μου ειπαν 120Ε για 3+1(384)
Μπαινω στο site τις 4νετ και βλεπω(αν δν ειμαι σε λα8ος μερος :D) οτι ειναι 65Ε για 3+1..
Ας το τσεκαρι καποιος παρακαλω..οχι επειδη ειμαστε μικροι σε ηλικια να μας πιασουν και μλκες:mad: :mad:
Έχεις συνδρομή 1Bill; Αν ναι τότε ισχύει η τιμή των 120€. Τα 65€ είναι για συνδρομή isp μόνο.

gonzalez-gr
03-04-06, 21:30
Yeap..120Ε ειναι...Αλλα δεν 8α ηταν προτιμοτερω να ξανααγορασω αυτην που βγεικε τωρα 3+3 117Ε?Εσεις τι λετε?:D :oneup:

yiah
03-04-06, 22:14
φιλε μολις ειδα στο ημιχρονο του ΗΡΑ-ΟΣΦΠ οτι τωρα 3+3 και στην ανανεωση!!

συγνωμη για την εκφραση αλλα λαμακιζοντε αγριως στη φορθνετ!! τον ενα μηνα 3+3 τον αλλο 3+1 και μετα (το κραξιμο προφανως) 3+3 ξανα!!

ειναι δυνατον να πιστευαν οτι δεν θα τους εκραζαν οι υπαρχοντες πελατες; ή οτι ολοι θα εκαναν ανανεωση με πολυ παραπανω λεφτα αποτι το πακετο (που εχει και μοντεμ, ρουτερ, καμερα)

τελικα μας περνανε για πολυ πολυ μεγαλους λαμακες! (οχι οτι δεν ειμαστε αφου τους ανεχομαστε αλλα ....)

Tem
04-04-06, 21:58
πάντως μέχρι 7/4 ισχύει η ....μεγάλη προσφορά 3+1. Από εκεί και μετά μάλλον 3+3

teo_L20
09-04-06, 10:56
Δεν πιστεύω να το ξαναπάνε 3+3 γιατί σιγουρα θα αννανεωθουν και απο τους αλλους παροχεις οι προσφορες και θα συνεχίσει.Μα ποτε κανεις δεν ξερει!:D

katafitos
09-04-06, 11:16
Δεν πιστεύω να το ξαναπάνε 3+3 γιατί σιγουρα θα αννανεωθουν και απο τους αλλους παροχεις οι προσφορες και θα συνεχίσει.Μα ποτε κανεις δεν ξερει!:D

http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007878

Δυστυχως το κανανε και οχι μονο 3+3 στο 1Bill
αλλα και την αοριστου με 12μηνη υποχρεωση :shock::shock:

Tem
09-04-06, 11:47
ήταν προφανές ότι θα πήγαιναν σε 3+3.
Καλή περίπτωση και η αορίστου με χαμηλές τιμές

katafitos
09-04-06, 13:40
ήταν προφανές ότι θα πήγαιναν σε 3+3.
Καλή περίπτωση και η αορίστου με χαμηλές τιμές

Παντως πιο πριν σοκαριστηκα αρνητικα για την αοριστου :)

Αν δηλαδη εγω περιμενω να ανοιξουν οι πορτες του ΟΤΕ στην περιοχη μου για να αλλαξω ISP τι κανω? Α ρε forthnet, πλατη στον τοιχο και ξερο ψωμι

mikeone
09-04-06, 14:14
Κάνε ανανέωση αφού είσαι ευχαριστημένος.
Μάλιστα τώρα τελευταία η forthnet μετά την αναβάθμιση στο δίκτυο της πάει πολύ καλά(τουλάχιστον στο νομό Πιερίας που βρίσκομαι)

gonzalez-gr
17-04-06, 20:45
αυτοι στην 4νετ πληρωνουν το κακο που μας κανουν..επρεπε να ειχα βαλει τα λεφτα στην τραπεζα πριν 1 βδομαδα..δν τα εβαλα επειδη πηγα εκδρομη 4 μερες..μολις γυρισα ολα ηταν οκ..ε λεω 8α το πληρωσαν οι γονεις..τους ρωταο σημερα και μου λενε οτι δν τα εβαλαν!
Μακαρι να ξεχασουν εντελος εκει στην 4νετ!:D

Mosfet
18-04-06, 12:51
Πρόσεχε μη σου έρθει κανά εξώδικο. :p

Tem
18-04-06, 12:59
αυτοι στην 4νετ πληρωνουν το κακο που μας κανουν..επρεπε να ειχα βαλει τα λεφτα στην τραπεζα πριν 1 βδομαδα..δν τα εβαλα επειδη πηγα εκδρομη 4 μερες..μολις γυρισα ολα ηταν οκ..ε λεω 8α το πληρωσαν οι γονεις..τους ρωταο σημερα και μου λενε οτι δν τα εβαλαν!
Μακαρι να ξεχασουν εντελος εκει στην 4νετ!:D
σπανίως ξεχνάνε φίλε μου

gonzalez-gr
09-05-06, 22:45
γεια σε ολους!Εχει περασει 1 μηνας και 3 μερες απο τοτε που επρεπε να κατα8εσω τα λεφτα στην τραπεζα.Και ομως!Στην Ελλαδα ολα γινονται!Ναι λοιπον!Εχω ακομα DSL!Το 8εμα ειναι για ποσο ακομα?3+1 οπως ειπα στο τηλ..?Η μηπως επειδη ειμαι πολυ καλο παιδι το αφησουν ετσι για παντα:lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl: :respekt: :D
Αυτα ειχα να πω..:lol:

Tem
10-05-06, 12:43
γεια σε ολους!Εχει περασει 1 μηνας και 3 μερες απο τοτε που επρεπε να κατα8εσω τα λεφτα στην τραπεζα.Και ομως!Στην Ελλαδα ολα γινονται!Ναι λοιπον!Εχω ακομα DSL!Το 8εμα ειναι για ποσο ακομα?3+1 οπως ειπα στο τηλ..?Η μηπως επειδη ειμαι πολυ καλο παιδι το αφησουν ετσι για παντα:lol: :lol: :lol: :rofl: :rofl: :respekt: :D
Αυτα ειχα να πω..:lol:
περίμενε και το εξωδικο σύντομα:lol:

gonzalez-gr
11-05-06, 15:03
Λες να παμε και στα δικαστηρια?:lol: :lol: :lol:
Εγω παντος εχω ολο το δικαιο με το μερος μου..εγω φταιω που αυτη ξεχασαν να μου την κοψουν.Προβλημα τους:up:

Tem
11-05-06, 22:44
Λες να παμε και στα δικαστηρια?:lol: :lol: :lol:
Εγω παντος εχω ολο το δικαιο με το μερος μου..εγω φταιω που αυτη ξεχασαν να μου την κοψουν.Προβλημα τους:up:
εντάξει αλλά εσύ λες ότι δεν έχεις πληρώσει κάποιο ποσό που όφειλες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.