PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορετική ανάλυση, διαφορετικοί χρήστες



kodimis
08-01-10, 11:01
Έχω δύο διαφορετικούς χρήστες σε PC με Windows 7 και θέλω ο κάθε χρήστης να έχει διαφορετική ανάλυση οθόνης (για διάφορους λόγους το χρειάζομαι).
Έκανα τις ρυθμίσεις στον καθένα αλλά κρατάει πάντα την τελευταία ρύθμιση και για τους δύο. Μου φαίνεται λίγο χαζό να μην μπορεί ο καθένας να έχει τις δικές του ρυθμίσεις οθόνης. Είναι πράγματι έτσι ή ξεχνάω να κάνω κάτι;

wi fi thief
08-01-10, 14:29
Screen Resolution Manager
http://www.bytegems.com/resman.shtml

δεν ξερω αν υπαρχουν freeware προγραμματα, πιθανοτατα ναι, μιας και ουσιαστικα προκειται για registry hack..

kodimis
08-01-10, 23:08
Thanks... Τη Δευτέρα θα κατεβάσω τη δοκιμαστική έκδοση.. Αν κάνει αυτά που λέει είναι φοβερό προγραμματάκι..

PiXel
10-01-10, 19:52
Το έχω κάνει αυτό που θες σε Win7, χωρίς βοηθητικό πρόγραμμα. Απλά, έχεις έναν λογαριασμό administrator και έναν απλό χρήστη. Οι ρυθμίσεις, δε συγχέονται, στον έναν είχα ανάλυση 1080p ωστόσο τα DPI του στο 110 (για να διαβάζει χρήστης που δεν βλέπει καλά) και στον άλλο, ανάλυση 1080p και DPI στα 96 (φυσιολογικό) και δεν υπήρξε πρόβλημα. Δοκίμασέ το.

kodimis
11-01-10, 15:49
Δεν θέλω αυτό. Θέλω ο ένας χρήστης (Α) να έχει ανάλυση 1650Χ1080 και ο άλλος (Β) 1024Χ768!!
Η δεύτερη ανάλυση είναι για έναν προτζέκτορα, δηλαδή όταν κάποιος θέλει να κάνει μια προβολή θα μπαίνει ως χρήστης Β, ενώ για όλα τα άλλα θα μπαίνει ως χρήστης Α.
Το Screen Resolution Manager το δοκίμασα και δεν μου κάνει. Η μέγιστη ανάλυση που με αφήνει να βάλω στον Α (έχοντας ήδη ρυθμίσει τη χαμηλή ανάλυση για τον Β) είναι 1280Χκάτι...

wi fi thief
11-01-10, 19:29
Δεν θέλω αυτό. Θέλω ο ένας χρήστης (Α) να έχει ανάλυση 1650Χ1080 και ο άλλος (Β) 1024Χ768!!
Η δεύτερη ανάλυση είναι για έναν προτζέκτορα, δηλαδή όταν κάποιος θέλει να κάνει μια προβολή θα μπαίνει ως χρήστης Β, ενώ για όλα τα άλλα θα μπαίνει ως χρήστης Α.
Το Screen Resolution Manager το δοκίμασα και δεν μου κάνει. Η μέγιστη ανάλυση που με αφήνει να βάλω στον Α (έχοντας ήδη ρυθμίσει τη χαμηλή ανάλυση για τον Β) είναι 1280Χκάτι...


ριξε μια ματια και εδω:

http://superuser.com/questions/57067/vista-can-i-save-different-monitor-configuration-per-user-account

agmarios
11-01-10, 20:37
Η δεύτερη ανάλυση είναι για έναν προτζέκτορα, δηλαδή όταν κάποιος θέλει να κάνει μια προβολή θα μπαίνει ως χρήστης Β, ενώ για όλα τα άλλα θα μπαίνει ως χρήστης Α.

Αν έχεις κάρτα γραφικών με 2 υποδοχές (ή φορητό) μπορείς να ορίσεις διαφορετική ανάλυση για κάθε οθόνη (ή projector) οπότε δεν χρειάζεσαι 2 χρήστες.

kodimis
12-01-10, 11:22
Έχει 2 εξόδους, αλλά αυτό που λες γίνεται μόνο αν οι δύο οθόνες είναι σε λειτουργία expand. Εγώ θέλω να δείχνουν το ίδιο πράγμα ταυτόχρονα..
Όσο για τα display profiles, αυτά κρατάν τα πάντα εκτός από την ανάλυση..

@ ADSLgr.com All rights reserved.