PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε σύνδεση με TV



jpentz
28-03-06, 08:05
Γεια σας,

Προσπαθησα χθες να συνδεσω την καρτα γραφικων μου με μια τηλεοραση με σκοπο να βλεπω καποια DVD εκει. Η καρτα μου ειναι η εξης:

www.pny.com/products/verto/discontinued/performance/6800gt.asp

Τα συνεδεσα και μεσω S-Video--> RCA και μεσω S-Video--> Scart. Το αποτελεσμα ιδιο: Ολα καλα αλλα ασπρομαυρα.

Διαβαζοντας διαφορα forums, εδω και αλλου, ειδα οτι το προβλημα πιθανον να ειναι στο οτι μεταδιδει η καρτα σε NTSC. Να τονισω οτι την καρτα την εχω παρει μεσω Ebay-USA. Πως μπορω να το τσεκαρω αυτο; Αν οντως ισχυει αυτο, υπαρχει καποιος τροπος να το παρακαμψω;

Να σας πω οτι η τηλεοραση ειναι μια Philips περιπου δεκαετιας η οποια ασφαλως δεν εχει εισοδο S-Video. Απλα εχει μια εισοδο Scart και δυο εισοδους RCA απο τις οποιες η μια γραφει Audio και η αλλη Video.

Σας εχει συμβει κατι αντιστοιχο; Καμια αλλη λυση;

turbo3hp
28-03-06, 10:11
Νομίζω ότι φταίει ο αντάπτορας (λόγω του τρόπου λειτουργίας του) που σου κάνει το S-video ---> SCART. Είναι συνηθισμένο πρόβλημα. Μερικές φορές μπορεί να δεις και χάλια χρώματα, αντί για ασπρόμαυρη εικόνα. Το SCART δέχεται RGB και composite video, αλλά όχι τα ξεχωριστά σήματα "χρώμα" και "φωτεινότητα" (τα οποία δίνει το S-Video). Η τηλεόραση βλέπει μόνο το σήμα της φωτεινότητας, και γι' αυτό βλέπεις ασπρόμαυρη εικόνα. Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότερες τηλεοράσεις στην Ελλάδα είναι Multisystem, οπότε δεν είναι πρόβλημα αναγνώρισης NTSC (αν ήταν, μάλλον δεν θα έβλεπες τίποτα). Κι εγώ αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα, αλλά, δυστυχώς, δεν κατάφερα να το λύσω.

nnn
29-03-06, 00:04
Από το control panel του driver της κάρτας μπορείς να αλλάξεις την έξοδο σε Pal.

Οθόνη->ρυθμίσεις->για προχωρημένους->Geforce6800-> Αν είναι συνδεδεμένη η τηλεόραση αριστερό κλικ στην οθόνη της και ρύθμιση συσκευής.

jpentz
29-03-06, 11:35
Πως ακριβως βρισκω το Control Panel του driver της καρτας;

papdoux
29-03-06, 13:02
εξοδο για RCA δεν εχει απο την καρτα; για να κανεις συνδεση RCA-->RCA; και εγω μια 6600 που εχω μεσω S-video --> RCA εκανα την ενωση και τα εβλεπα ασπρομαυρα ή εγχρωμα με χαλια χρωματα. Μετα απο το μεγαλο σπασιμο νευρων, ειδα οτι υπαρχει εξοδος και για RCA οπου χρησιμοποιησα και ειδα το φως μου.

nnn
29-03-06, 20:38
Πως ακριβως βρισκω το Control Panel του driver της καρτας;

Πίνακας ελέγχου->Οθόνη->ρυθμίσεις->για προχωρημένους->Geforce6800-> Αν είναι συνδεδεμένη η τηλεόραση αριστερό κλικ στην οθόνη της και ρύθμιση συσκευής.






123456

alefgr
30-03-06, 03:03
Το SCART δέχεται RGB και composite video, αλλά όχι τα ξεχωριστά σήματα "χρώμα" και "φωτεινότητα" (τα οποία δίνει το S-Video).

Το Scart δέχεται και S-Video αλλά επειδή όταν δέχεται S-Video δεν δέχεται RGB, θα πρέπει η συσκευή ή να έχει ρύθμιση επιλογής ή να έχει συγκεκριμένο Scart που να δέχεται S-Video ή να μην δέχεται καθόλου, διόλου απίθανο σε παλιότερες συσκευές.

Μιά ματιά στο manual θα σε κατατοπίσει...

turbo3hp
30-03-06, 15:09
Το Scart δέχεται και S-Video αλλά επειδή όταν δέχεται S-Video δεν δέχεται RGB, θα πρέπει η συσκευή ή να έχει ρύθμιση επιλογής ή να έχει συγκεκριμένο Scart που να δέχεται S-Video ή να μην δέχεται καθόλου, διόλου απίθανο σε παλιότερες συσκευές.

Μιά ματιά στο manual θα σε κατατοπίσει...

Εδώ που τα λέμε έχω μια Sony του '88 :p. Βρήκα τι κάνει το κάθε pin στις σύγχρονες τηλεοράσεις (μετά από Googling) - To δικό μου Scart είναι σκάρτο - δεν δέχεται S-video. Άρα αυτό που είπα πιο πάνω δεν ισχύει για σύγχρονες συσκευές.

WAntilles
30-03-06, 16:21
Εδώ που τα λέμε έχω μια Sony του '88 :p. Βρήκα τι κάνει το κάθε pin στις σύγχρονες τηλεοράσεις (μετά από Googling) - To δικό μου Scart είναι σκάρτο - δεν δέχεται S-video. Άρα αυτό που είπα πιο πάνω δεν ισχύει για σύγχρονες συσκευές.

Άμα δέχεται RGB, τότε *X/σου (1) το S-Video.



Σημ.: (1) Copyright 2005-2006 Euri :mrgreen:

jpentz
30-03-06, 17:48
Ακομα δεν εχω δοκιμασει να κατι καινουριο γιατι δεν εχω χρονο, αλλα μου κανει εντυπωση που μου λετε οτι οι καρτες σας εχουν εξοδο RGB. Οσες καρτες ειχα εγω, ειχαν/εχουν μονο S-Video.

turbo3hp
30-03-06, 18:49
Ακομα δεν εχω δοκιμασει να κατι καινουριο γιατι δεν εχω χρονο, αλλα μου κανει εντυπωση που μου λετε οτι οι καρτες σας εχουν εξοδο RGB. Οσες καρτες ειχα εγω, ειχαν/εχουν μονο S-Video.

Κανένας δεν είπε ότι η κάρτα του έχει RGB (το RGB που θέλει η τηλεόραση) έξοδο.


Άμα δέχεται RGB, τότε *X/σου (1) το S-Video.



Σημ.: (1) Copyright 2005-2006 Euri

Δέχεται RGB (εντάξει, υπάρχουν και πιo SCARTα που δέχονται μόνο composite video), στο οποίο έχω συνδέσει DVD player. Παρόλο που η τηλεόραση και το DVD player είναι παλαιάς τεχνολογίας, το RGB σήμα δίνει πεντακάθαρη εικόνα. Φαίνεται όταν από τις ρυθμίσεις επιλέγω διαφορετικές εξόδους και συγκρίνω RGB με composite video και S-video (λόγω τηλεόρασης, η εικόνα από το S-video είναι χείριστη).

jpentz
31-03-06, 01:07
Κανένας δεν είπε ότι η κάρτα του έχει RGB (το RGB που θέλει η τηλεόραση) έξοδο.



Sorry, RCA εννουσα

jpentz
06-04-06, 00:17
Update:

Η TV δειχνει χρωμα οταν φαινεται η εισαγωγικη εικονα που φορτωνουν τα Windows αλλα μολις περναμε στη αρχικη οθονη που εισαγω κωδικους, γυριζει σε ασπρομαυρη.

Ιδεες;

alefgr
06-04-06, 18:23
Ο driver της κάρτας γραφικών έχει ρυθμίσεις σχετικά με το τι μορφή να έχει το σήμα που βγάζει από το TV-out. Το σύμπτωμά σου δείχνει πως η κάρτα από default βγάζει το σωστό PAL σήμα, αλλά όταν αναλαμβάνει δράση ο driver βγάζει άλλο σήμα.

jpentz
07-04-06, 00:33
Μηπως ξερεις που εχουν αυτες τις ρυθμισεις οι drivers της Nvidia;

Δοκιμασα ολα τα Pal και τα NTSC και ακομα το ιδιο.

alefgr
08-04-06, 04:55
Στην δική μου κάρτα (Nvidia FX5500) έχω επιλέξει το B/PAL αλλά νομίζω ότι και το G/PAL να επιλέξω, πάλι παίζει μιά χαρά με μιά Sony 29" που έχω συνδεμένη.

@ ADSLgr.com All rights reserved.