PDA

Επιστροφή στο Forum : Upload 600kbps ;;



nrg_polini
08-01-10, 17:09
Εχω το db lite και το up κλειδωνει στα 600kbps αντι 1mbps

Upstream Downstream
Noise Margin 12.5 dB 11.5 dB
Attenuation 28.1 dB 54.7 dB
Actual Data Rate 608 (Kbps.) 3392 (Kbps.)

Απο το κεντρο απεχω αρκετα χλμ.

semola
08-01-10, 17:30
Εχω το db lite και το up κλειδωνει στα 600kbps αντι 1mbps

Upstream Downstream
Noise Margin 12.5 dB 11.5 dB
Attenuation 28.1 dB 54.7 dB
Actual Data Rate 608 (Kbps.) 3392 (Kbps.)

Απο το κεντρο απεχω αρκετα χλμ.

Που είναι το περίεργο;

nrg_polini
08-01-10, 17:39
Οτι κανονικα θα επρεπε να εχω 1mbps upload.

semola
08-01-10, 17:46
Οτι κανονικα θα επρεπε να εχω 1mbps upload.

Κανινικά θα έπρεπε να έχεις και 6Mbps down αλλά έχεις 3.

lefpap
08-01-10, 17:46
Με το attenuation που έχεις καλά είσαι..

nrg_polini
08-01-10, 17:56
Κανινικά θα έπρεπε να έχεις και 6Mbps down αλλά έχεις 3.

Με 55 att τοσο περιμενα να εχω, το θεμα ειναι οτι στο up πως υπολογιζουμε ποσο θα επρεπε να κλειδωνει;

kostas_midian7
08-01-10, 18:09
Φιλε μου το upload σου δεν ειναι υποχρεωτικο οτι θα κλειδωνει στα 1024! Οταν εχεις μεγαλη αποσταση απο το DSLAM ή η ποιότητα της γραμμής ή της καλωδιωσης του σπιτιου δεν ειναι ικανοποιητική τοτε εισαι μια χαρα! μη σου πω οτι εισαι και πολυ καλα !

nrg_polini
08-01-10, 18:17
Θα αρχισω να τσιριζω μου φαινεται :rofl:

Καταλαβαινω οτι λογω της μεγαλης αποστασης το download κλειδωνει στα 3.4mbps, οπως φαινεται και απο εδω http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php το μεγιστο που μπορω ειναι 4mbps.

Το θεμα ειναι στο upload πως υπολογιζουμε τη μεγιστη ταχυτητα που μπορει να κλειδωσει;

treli@ris
08-01-10, 18:19
Αλλαξε mode και βαλε ADSL2 χωρις +

Το ιδιο συμβαινει σε μενα με NetFaster σε DP Lite. Ενω απο αποσταση δεν εχω προβλημα, μονο οταν βαλω ADSL2 πηγαινει το upload στο 1mbps

dikal
08-01-10, 21:44
Δεν είναι απαραίτητο ότι θα πάει στο 1, ούτε με ADSL2, αλλά ούτε και με σφαίρες :p

vaggoulas
08-01-10, 21:51
Ακόμα και το upload είναι ΕΩΣ 1024 kbps.Όπως φαίνεται λόγω της μεγάλης απόστασης που έχεις δεν μπορείς να κλειδώσεις εκεί.Πάντως δοκίμασε και με άλλο εξοπλισμό αν έχεις μήπως υπάρξει διαφορά.

RTouris
08-01-10, 23:23
Δοκίμασε να παίξεις με Annex M στο modulation...Θα ανέβει σίγουρα το upload, πόσταρε το αποτέλεσμά σου...

DSLaManiaC
08-01-10, 23:31
Δοκίμασε να παίξεις με Annex M στο modulation...Θα ανέβει σίγουρα το upload, πόσταρε το αποτέλεσμά σου...

Δε θα συγχρονίζει καν βασικά..

matelas
08-01-10, 23:38
Δεν συγχρονίζουν όλες οι γραμμές σε Annex M. Προσωπικά έχω δει γραμμή συγχρονισμένη σε Annex M αλλά πλέον δεν συγχρονίζει, μπορεί να το κόβουν από hol.

Σε ADSL2 μπορεί να ανέβει το upload αλλά με τέτοιο attenuation δύσκολο. Αν και σε εμένα με 49-52 πηγαίνει καμιά φορά 1024. Παίζει ρόλο και ο router, το netfaster κλειδώνει γύρο στα 700-800 και το level one που έχω πάνω από 900.

harris
09-01-10, 01:03
Δεν συγχρονίζουν όλες οι γραμμές σε Annex M. Προσωπικά έχω δει γραμμή συγχρονισμένη σε Annex M αλλά πλέον δεν συγχρονίζει, μπορεί να το κόβουν από hol.

Παλιότερα συγχρόνιζε... είστε σίγουροι ότι δεν θα συγχρονίσει; :what:

gtklocker
09-01-10, 01:31
2 πάροχοι πέρασαν από τα χεράκια μου -> ON & Tellas.

Στην πρώτη μάλιστα είχα και φίλο εκ των έσω, και σε Annex M, συγχρονίζει μόνο αν έχεις το πακέτο 2MBit.

Σε μένα δεν συγχρόνισε ποτέ εκεί.

valen_gr
09-01-10, 01:43
Το θεμα ειναι στο upload πως υπολογιζουμε τη μεγιστη ταχυτητα που μπορει να κλειδωσει;

Η συντομη απαντηση ειναι : δεν μπορεις.

Οπως και στο download, ετσι και στο upload χρησιμοποιουνται συγκεκριμενες συχντοτητες του ADSL. Προφανως το φασμα αυτο που αφιερωνεται στο upload ειναι πολυ μικροτερο απο αυτο που αφιερωνεται στο download. Σε καθε συχνοτητα (τονο) , αναλογα με τον θορυβο της γραμμης, και την εξασθενηση σηματος , σε καθε τονο το ρουτερ μπορει να κανει πραγματικη χρηση ενα συγκεκριμενο ωφελιμο κοματι (Bits/bin).Δηλαδη πχ σε μια καλη γραμμη, στον τονο 256 μπορει να σηκωνει 8 bit/bin ενω σε μια αλλη που εχει θορυβο κλπ στον ιδιο τονο να σηκωνει 3 bit/bin . Ειναι πολυ συχνο φαινομενο σε αρκετες συνδεσεις αρκετοι τονοι να ειναι τελειως αχρηστοι λογω μεγαλης εξασθενησης ή θορυβου και να εχουν 0 bit/bin . Το μονο σιγουρο στην δικη σου περιπτωση ειναι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των τονων στην γραμμη σου ειναι ετσι, με 0.

Οποτε, για τους συγκεκριμενους λιγους τονους του upload, εαν ειναι ολοι στο μεγιστο των bits/bin, τοτε θα πιανεις 1024, οταν οι διαφοροι τονοι δινουν μειωμενη αποδοση, θα εχεις και χαμηλοτερη ταχυτητα upload. Ειναι και επομενο το οτι επειδη καθε γραμμη εχει διαφορετικα χαρακτηρηστικα (θορυβο σε διαφορετικες συχνοτητες, διαφορετικη εξασθενηση κλπ) , ετσι επειδη και τα bits/bin στους upload τονους θα διαφερουν, δινοντας διαφορετικη ταχυτητα συγχρονισμου.




The DSL modem will make a plan on how to exploit each of the bins sometimes termed "bits per bin" allocation. Those bins that have a good signal-to-noise ratio (SNR) will be chosen to transmit signals chosen from a greater number of possible encoded values (this range of possibilities equating to more bits of data sent) in each main clock cycle. The number of possibilities must not be so large that the receiver might mishear which one was intended in the presence of noise. Noisy bins may only be required to carry as few as two bits, a choice from only one of four possible patterns, or only one bit per bin in the case of ADSL2+, and really noisy bins are not used at all. If the pattern of noise versus frequencies heard in the bins changes, the DSL modem can alter the bits-per-bin allocations, in a process called "bitswap", where bins that have become more noisy are only required to carry fewer bits and other channels will be chosen to be given a higher burden. The data transfer capacity the DSL modem therefore reports is determined by the total of the bits-per-bin allocations of all the bins combined. Higher signal-to-noise ratios and more bins being in use gives a higher total link capacity, while lower signal-to-noise ratios or fewer bins being used gives a low link capacity.The total maximum capacity derived from summing the bits-per-bins is reported by DSL modems and is sometimes termed sync rate

nrg_polini
09-01-10, 04:02
Ειπα να κανω τη δοκιμη με το annex m παροτι εχω απομακρυσμενη προσβαση στον υπολογιστη και τελικα δεν συχρονιζει οποτε την πατησα :rofl:

DSLaManiaC
09-01-10, 05:02
Ειπα να κανω τη δοκιμη με το annex m παροτι εχω απομακρυσμενη προσβαση στον υπολογιστη και τελικα δεν συχρονιζει οποτε την πατησα :rofl:

Προβλεπόμενο :p

nrg_polini
09-01-10, 16:13
Δεν ξερω πως αλλα τελικα συχρονισε σε annex m και το upload πηγε στο 1mbps :D :D

DSLaManiaC
09-01-10, 16:14
What the.. :vava:

Για δώσε stats :p

nrg_polini
09-01-10, 16:23
Mode: G.992.3 M
Upload: 1019 Kbps.
Download: 3264 Kbps.

Operation Data Upstream Downstream
Noise Margin 9.5 dB 7.0 dB
Attenuation 28.1 dB 53.7 dB

DSLaManiaC
09-01-10, 16:29
Μπορεί να έπαιξε ρόλο η παράμετρος ADSL2 με AnnexM.

Πάντα έτσι το έβαζες ή έβαζες 2+?

nrg_polini
09-01-10, 16:35
Χθες δοκιμασα ολες τις επιλογες και πανω απο 600kbps δε πηγαινε, μετα εβαλα annex m και εφτασε το 1mbps. Μεχρι χθες adsl2+ ειχα επιλεγμενο.

harris
09-01-10, 19:58
Άμα τα λέω εγώ :p :lol:

RTouris
09-01-10, 20:47
Χεχε...όταν σας λέω... ;)

matelas
10-01-10, 18:45
Εμένα ένα linksys σε adsl2 annex M δεν. Ούτε σε adsl2+ annex M. Μόνο σε adsl2 annexL με 807 upload. :hmm:

Το level one με adsl2 είναι στα 941 αυτή την στιγμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.