PDA

Επιστροφή στο Forum : Netgear Netgear DG834GT και Voipbuster



nikdiam
28-03-06, 11:35
Καλημέρα σε όλους.

Έχω ένα wireless router της Netgear - τον DG834G - ο οποίος ως γνωστόν έρχεται με firewall το οποίο έχει όλες τις πόρτες κλειστές εκτός από τις πολύ γνωστές φυσικά.

Κατέβασα το τελευταίο Voipbuster και ενώ εγώ ακούγομαι από τον άλλον, δεν μπορώ να τον ακούσω. Τον κόβει το firewall.

Από το FAQ του Voipbuster έκανα port fordwarding όλες τις πόρτες που γράφει:

UDP 5060
UDP 11112
UDP 10300 - 10311
UDP 6901 - 6920

αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Επίση πήγα στο advanced - > connection -> use port και του κάρφωσα μια πόρτα που την άνοιξα και αυτή στο firewall χωρίς αποτέλεσμα.

Έχει κανένας καμιά ιδέα τι παίζεται ? Ποιες πόρτες θέλει τελικά ανοιχτές το Voipbuster για να παίξει?

Ευχαριστώ!

nnn
28-03-06, 23:52
Stun servers έχεις δηλώσει ?

nikdiam
29-03-06, 16:39
Το περιγράφεις λίγο πιο αναλυτικά αυτό? Γιατί δεν έχω ιδέα τι είναι ο Stun server...

Ευχαριστώ

nnn
29-03-06, 21:33
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=507197&postcount=11

Και μια αναζήτηση στο Voip section (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=109) θα σε διαφωτίσει πλήρως.

nikdiam
30-03-06, 11:57
Το έψαξα προς την κατεύθυνση που μου γράφεις αλλά το Netgear DG834G δεν υποστηρίζει - απ' όσο ξέρω - SIP servers, STUN servers, codecs κτλ κτλ.

Δηλαδή ο μόνος τρόπος για να παίξει το VoIP πίσω από NAT - αν κατάλαβα καλά - είναι αν του δηλώσεις STUN και/ ή SIP servers? ...και πρέπει να είσαι και προσεκτικός σε ποιο codec θα επιλέξεις.

Και που ρυθμίζονται όλα αυτά στο Netgear?
Εγώ δεν έχω βρει κάπου που να μπορείς όλα αυτά να τα δηλώσεις στο configuration...

Τελικά μήπως πρέπει να σετάρω το DMZ και να βγω "χύμα" στο Internet, ώστε να παρακάμψω τελείως το NAT/ Firewall?

nnn
30-03-06, 23:07
Άνοιξε και τις 50000 - 50100.
Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21476&highlight=5060

nikdiam
31-03-06, 20:03
Μπα, τις άνοιξα και αυτές τις πόρτες αλλά τίποτα.

Έκανα και αυτό που πρότεινε η ίδια η Netgear - να κάνω disable το port scanning και DOS protection και να κατεβάσω το MTU στα 1300, αλλά και πάλι δεν ακούω τίποτα..

Τόσο δύσκολο είναι να έχει κανείς VoIP με το Netgear?

stavros1093
01-04-06, 14:57
Μπα, τις άνοιξα και αυτές τις πόρτες αλλά τίποτα.

Έκανα και αυτό που πρότεινε η ίδια η Netgear - να κάνω disable το port scanning και DOS protection και να κατεβάσω το MTU στα 1300, αλλά και πάλι δεν ακούω τίποτα..

Τόσο δύσκολο είναι να έχει κανείς VoIP με το Netgear?


Δεν είναι καθόλου δύσκολο!! Από περιέργεια έβαλα και εγώ το voip και δεν είχα κανένα πρόβλημα! Ούτε πόρτες ούτε παράθυρα τίποτα μα τίποτα δεν πείραξα! Εγκατάσταση απλή και έπαιξε! Χρησιμοποιώ Bluetooth ακουστικό (κινητού) και έναν αντάπτορα Bluetooth στο pc! Παίζει μεν αλλά εγώ δεν ακούγομαι καθαρά! Ίσος επειδή κατέβαζα αρχεία σύγχρονος! Αποσύνδεση forthnet 384!

John Dillinger
01-04-06, 21:09
Κατ'αρχάς καλησπερίζω όλο το forum.
Χρησιμοποιώ κι εγώ το Voipbuster με γραμμή otenet 1024 την οποία μοιράζω ασύρματα
σε 3 χρήστες σε διαφορετικά σπίτια τα οποία χρησιμοποιούν επίσης Voipbuster.
Το router που χρησιμοποιώ σαν AP και Firewall είναι ένα Netgear FWG114p το οποίο είναι αρκετά δύστροπο αλλά κάνει καλή δουλειά.
Ολοι χρησιμοποιούμε ΑΤΑ συσκευές τις οποίες τις πήραμε απο το ebay με 30 λίρες την μία.
Χωρίς να κάνω port forward το voipbuster παίζει πολύ καλά θα έλεγα και στους 4 χρήστες και
μάλιστα με πολυ μικρή καθυστέρηση.
Τώρα που βρίσκει port και περνάει δεν γνωρίζω (το ιδιο γίνεται και με το Skype).
Πάντως δεν το έχω βάλει σαν DMZ server γιατί εκεί εχω IIS (internet information services).
Για να δουλέψει σωστά το voipbuster με συσκευή ΑΤΑ θέλει προσεκτικές ρυθμίσεις, πάντως δουλεύει.

nikdiam
02-04-06, 03:02
Αν παίζει έτσι εύκολα το DG834G με ένα bluetooth ακουστικό κινητού και έναν αντάπτορα bluetooth στο pc, τότε αρχίζω να υποψιάζομαι το VoIP USB τηλέφωνο που αγόρασα από το Πλαίσιο.

Δεν είναι ATA, είναι το γνωστό που υπάρχει στο http://www.onevoip.gr.

Νομίζω γράφει επάνω ως κατασκευαστή την εταιρεία Yamamoto.

Λέτε αυτό να κάνει την ζημιά?

Εσύ stavros1093 έχεις Netgear DG834?

sdikr
02-04-06, 03:06
Αν δεν κάνω λάθος αυτά τα onevoip δουλέυουν σαν κάρτα ήχου, οπότε θα πρέπει να ορίσεις στο πρόγραμμα να κάνει χρήση αυτού

nikdiam
02-04-06, 14:35
Το έχω δηλώσει στο πρόγραμμα να χρησιμοποιεί το USB Phone στο Audio - in και Audio - out (άσε που έτσι κι αλλιώς το κάνει αυτόματα). Δεν είναι αυτό.
Δοκίμασα χωρίς το τηλέφωνο με τα ηχεία της κάρτας ήχου και πάλι υπήρχε σοβαρή καθυστέρηση και πολύ αλλοιωμένος ο ήχος.
Μιλάμε ότι ο άλλος έχει κλείσει το τηλέφωνο και ακούγεται η φωνή του αλλοιωμένη 30sec αργότερα!!! με κλειστό το τηλέφωνο του!!!
Δεν πρέπει να παίζουν ρόλο τα ακουστικά και η συσκευή...

stavros1093
02-04-06, 17:03
Αν παίζει έτσι εύκολα το DG834G με ένα bluetooth ακουστικό κινητού και έναν αντάπτορα bluetooth στο pc, τότε αρχίζω να υποψιάζομαι το VoIP USB τηλέφωνο που αγόρασα από το Πλαίσιο.

Δεν είναι ATA, είναι το γνωστό που υπάρχει στο http://www.onevoip.gr.

Νομίζω γράφει επάνω ως κατασκευαστή την εταιρεία Yamamoto.

Λέτε αυτό να κάνει την ζημιά?

Εσύ stavros1093 έχεις Netgear DG834?


Φίλε nikdiam έχω το ασύρματο router της netgear DG834G v2. ακουστικό ένα της jabra BT 800 και τον Bluetooth ανταπτορα ούτε που ξέρω ποιας μάρκας είναι! Πήρα ένα από το e-shop το πιο φθηνό UPspeed! Δεν έχω παίξει και πολύ με το voip αλλά μία δύο φορές που το δοκίμασα είχα καθυστέρηση στην φωνή λόγω ότι κατέβαζα και από το internet!

nikdiam
03-04-06, 22:33
Πως ακριβώς έπαιξες με το VoIP? Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποίησες και σε ποιον πήρες τηλέφωνο?

Σε PC ή σε σταθερό ?

Γιατί μου κάνουν πολύ εντύπωση αυτά που γράφεις...

stavros1093
04-04-06, 00:01
Φιλε nikdiam!! Χρησιμοποιώ το voipbuster!! Δεν έχω βάλει έξτρα κάρτα και μόλις σήμερα (πριν από λίγο τελείωσε το Free που είχα!) πήρα σε ένα φίλο μου και στο σπίτι! Ναι πήρα σπίτι για να δω άμα ακούγομαι καθαρά! Μίλαγα από το pc και με άκουγε η αδελφή μου και μου είπε πως είχε μια μικρή καθυστέρηση η φωνή και ας είχα σταματήσει όλα τα downloads! Αυτά!!!
Στα option του voipbuster έχω:

Sound device
audio in Bluetooth AV/HS Audio
audio out Bluetooth AV/HS Audio

speakerphone
audio in Bluetooth AV/HS Audio
audio out Bluetooth AV/HS Audio

ring settings
ring device Bluetooth AV/HS Audio

στο connection

connectiontype High speed internet

το use port δεν το έχω επιλέξει!

Έχω βάλει το τελευταίο firmware της netgear!

nikdiam
05-04-06, 14:46
Sorry εκ παραδρομής έχω γράψει στην αρχή το μοντέλο λάθος. Δεν είναι Netgear DG834G αλλά DG834GT.
Δεν ξέρω βέβαια αν ένα T κάνει τόση διαφορά:)

Το έψαξα βέβαια λίγο και είδα ότι έχουν αρκετές διαφορές τα δύο μοντέλα, κυρίως στο hardware (επεξεργαστή, λογισμικό κτλ). Δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει και το configuration του router και γενικά τις δυνατότητες που έχει σαν μηχάνημα.

Περιμένω απάντηση και από Netgear. Αν υπάρξει κάποια εξέλιξη θα την μεταφέρω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.