PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet και mail accounts



PEPELITSA
08-01-10, 23:00
Καλησπέρα σε όλους, έχω δύο αποριούλες σχετικά με τους λογαριασμούς ταχυδρομίου της Forthnet. α) Μπορώ να ανοίξω άλλους επιπλέον λογαριασμούς mail όπως έκανα στο παρελθόν με Otenet και Tellas ή περιορίζομαι στον εναν και μοναδικό όπου είναι και το username μου; (κατι που επέλεξαν αυτοι για εμένα και δεν μου κάνει σε καμια περίπτωση για επαγγελματική χρήση) β) Μπορεί να αφαιρεθεί το πρόθεμα ath (π.χ pepelita@ath.forthnet.gr) οπου εκτιμώ οτι είναι και λιγο σπαστικό;:down:

harris
08-01-10, 23:04
Θα σε συμβούλευα, ειδικά για λόγους μονιμότητας του e-mail σου ώστε να μην αλλάζεις κάθε φορά που αλλάζεις πάροχο, να ανοίξει έναν λογαριασμό είτε σε gmail είτε σε yahoo mail ή άλλη παρόμοια υπηρεσία ;)

Για το (β) ερώτημά σου, όχι δεν γίνεται να αφαιρεθεί, και για το (α) ερώτημά σου, μπες στο site της forthnet και δες τι μπορείς να κάνεις εκεί :)

spsomas
09-01-10, 01:56
Νομίζω στο χρεώνουν αν θες και άλλο mail account. Όσον αφορά για το username κάνεις αίτηση και υποτίθεται ότι στο αλλάζουν. Εγώ είχα κάνει αίτηση πριν 2 χρόνια για τον αδερφό μου όπου και φυσικά δεν άλλαξε. Την αίτηση την έκανα στην Καλλιθέα κιόλας!!!

Lagman
09-01-10, 20:44
Το πολύ πολύ αγοράζεις μια pstn συνδρομή :p

PEPELITSA
10-01-10, 01:22
Τελικά επικοινώνησα τηλεφωνικά και με το τεχνικό τμήμα της Forthnet και... τζιφος:down: Η λύση web mail δεν μoυ αρέσει καθόλου, εκτιμώ οτι κανένας σοβαρός επαγγελματίας η εταιρεία δεν συστήνεται με καποιο mail τύπου hotmail, gmail κτλ.

euri
10-01-10, 01:25
Ο επαγγελματίας ή η εταιρεία θα πάρουν δικό τους domain με την επωνυμία τους και το email τους θα είναι της μορφής email@όνομα-εταιρείας.com (ή .gr ή ό,τι τέλος πάντων θέλει ο καθένας)

PEPELITSA
10-01-10, 01:59
Ο επαγγελματίας ή η εταιρεία θα πάρουν δικό τους domain με την επωνυμία τους και το email τους θα είναι της μορφής email@όνομα-εταιρείας.com (ή .gr ή ό,τι τέλος πάντων θέλει ο καθένας)
Ναί οκ τα γνωρίζω όλα αυτά και δεν διαφωνώ μαζί σου, ελεύθερος επαγγελματίας είμαι και απλά δεν θέλω να βάλω στην επαγγελματική μου κάρτα τέτοιου είδους mail. (ψυχολόγος@yahoo.gr Δεν θα με πάρει κανείς στα σοβαρά):lol:

euri
10-01-10, 02:03
Εξίσου μη σοβαρά θα σε πάρουν και οι πελάτες σου αν αλλάζεις το email σου.

eniac
10-01-10, 05:09
+1 σε harris, euri!

Η πιο επαγγελματική κίνηση είναι να πάρεις δικό σου domain και να μην βασίζεσαι στα mail accounts των isp.

prekageo
10-01-10, 20:24
Για το δεύτερο ερώτημά σου με βάση το παρακάτω κρίνω ότι μπορείς να αφαιρέσεις το ath από το hostname:

$ nslookup -type=MX forthnet.gr
forthnet.gr mail exchanger = 100 mailgate.forthnet.gr.

$ nslookup -type=MX ath.forthnet.gr
ath.forthnet.gr mail exchanger = 100 mailgate.forthnet.gr.

Δε το έχω δοκιμάσει όμως αν όντως δουλεύει. Μία δοκιμή θα σε πείσει.

michpan
11-01-10, 01:15
Επειδή μίλησες για σοβαρότητα, η σοβαρή λύση είναι να κατοχυρώσεις δικό σου domain και να φτιάξεις τις email διευθύνσεις που θέλεις (support, sales, info κλπ). Δεν μπορείς να τα έχεις όλα..


Μιχάλης

eniac
11-01-10, 02:24
Για το δεύτερο ερώτημά σου με βάση το παρακάτω κρίνω ότι μπορείς να αφαιρέσεις το ath από το hostname:


$ nslookup -type=MX forthnet.gr forthnet.gr mail exchanger = 100 mailgate.forthnet.gr. $ nslookup -type=MX ath.forthnet.gr ath.forthnet.gr mail exchanger = 100 mailgate.forthnet.gr.

Δε το έχω δοκιμάσει όμως αν όντως δουλεύει. Μία δοκιμή θα σε πείσει.

Λογικά δε δουλεύει μιας και υπάρχουν accounts με τo ίδιο user αλλά διαφορετικό pop.

πχ.
mail@ath.forthnet.gr
mail@the.forthnet.gr

PEPELITSA
11-01-10, 12:29
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια και τις συμβουλές σας. Μια ωραία ιδέα για το μέλλον είναι να δούμε εκτός απο φορητότητα τηλεφώνικου αριθμού και μεταφορά mail λογαρισμού:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.