PDA

Επιστροφή στο Forum : DynDns και Cyta



amnis
08-01-10, 23:10
Ας ανοιξω ενα post διοτι θα με τρελανουν στην τεχνικη τους εξυπηρετηση....
Λοιπον διαθετω μια IP camera ασφαλειας, δηλαδη μια καμερα που στελνει email με βιντεακι αν καπου στο χωρο που επιβλεπει καταλαβει-δει κινηση.... δουλεβει λοιπον μεσω dyndns domain name.
Το email με φωτο ή βιντεο το στελνει μια χαρα με του δικτυου της Cyta.
Μεσω dyndns επισης μπορεις να συνδεθεις πανω στη καμερα και να βλεπεις ζωντανα εικονα αν καποια στιγμη το θελεις !
Τωρα που ειναι το προβλημα ...αν συνδεθω μεσω του δικτου της Cyta με dyndns.domain.name:το_πορτ που εχω ορισει στο router για το trigger της καμερας (port forward) ολα καλα μεσω του mozilla-explorer-κινητο WiFi βλεπω εικονα, αν ομως παω στο πατρικο μου που εχω οτενετ ή σε WiFi της Φορθνετ ή μεσω Τελλας ενος φιλου μου, γενικα δηλαδη μεσω αλλου δικτυου δεν συνδεομαι με τιποτα.!!
Αν κανω ping sto Dyndns μου απο τα παραπανω δικτυα αλλα και απο της CYTA mου βγαζει την ΙP της Cyta που εχω αλλα δεν κανει ping !
Απο Router THOMSON ST780: Dynamic DNS
Configuration
Use DynDNS: Yes
Internet Service: Internet
Username: ********
Password: ********
IP address: 78.87.***.***
Dynamic DNS service: dyndns
Hostname: ************* (Update successful)
Επισης στο Home > Toolbox > Game & Application Sharing εχω:
Protocol____Port Range ______Translate To ___Trigger Protocol Trigger Port
TCP______4444 - 4444_____4444 - 4444____________ - -
UDP______4444 - 4444_____4444 - 4444____________- -
για το port της καμερας.
Ολα δουλευαν μια χαρα μεχρι τον Ιουλιο-Αυγουστο δηλαδη συνδεομουν απο παντου πανω στη camera.
Απο το κεντρο εξυπηρετησης μου λενε οτι το δικτυο ειναι μια χαρα και δεν υπαρχει απο αυτους προβλημα !
Τι φταει τελικα εχω φαει τα κομματια μου...!
Εχει καποιος αλλος παρομοιο προβλημα ?
Ευχαριστω
;)

Edit: με αυτο το post http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=295350 τι εγινε τελικα ?

amnis
25-01-10, 12:22
Ευτυχως το θεμα λυθηκε, αλλα OXI απο την CYTA κρυφο το ειχανε "γιατι αραγε", αλλα απο εδώ :

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=356780

Ευχαριστω παιδες !
:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.