PDA

Επιστροφή στο Forum : 8Mbps εγγυημένα;



Lion
09-01-10, 02:17
Έχω forthnet 24mpbs εδώ και 1,5 χρόνο. Ωστόσο λόγω υψηλού att κλειδώνω στα 5,7 με 6,1 (στην καλύτερη). Κάποιος μου είπε ότι με το connx 8 ο ΟΤΕ εγγυάται τα 8Mbps. Ισχύει κάτι τέτοιο;(κ αν ναι πως; ) Μου φαίνεται κουφό με τα χαρακτηριστικά της δικής μου γραμμής...

harris
09-01-10, 02:21
Όχι, δεν ισχύει. Αν η γραμμή σου δεν μπορεί να πιάσει τα 8, απλά δεν θα τα πιάσει!

Δώσε μας τα στατιστικά της γραμμής σου από το ρούτερ σου, να δούμε τι παίζει :)

faraway
09-01-10, 03:44
Αν οι γραμμές forthnet και otenet πέφτουν στο ίδιο κέντρο (που είναι το πιο πιθανό), θα κλειδώνεις στην ίδια ταχύτητα. Κανένας δεν εγγυάται μεγάλες ταχύτητες. Όλοι λένε ΕΩΣ κάτι.

Lion
09-01-10, 12:11
Επειδή είμαι εκτός σπιτιού δίνω αυτά που θυμάμαι :) :

Atten(down): 47 NSR(down): 5 ή 6


@faraway:

O OTE λέει conx 2 mbps και 8 mbps (και όχι έως). Αντίθετα στα 24 αναφέρει το έως. Μήπως λοιποόν με κάποιο τρόπο εξασφαλίζει τα 8; (λέω εγώ :) )

emeliss
09-01-10, 12:28
Ξέχασε το. Στο adsl μιλάμε για την ονομαστική τιμή συγχρονισμού που έχει κάθε πακέτο. Όχι για αυτή που μπορεί τεχνικά να επιτευχθεί.

Georgevtr
09-01-10, 13:17
Εγγυημένα?Σε άλλη χώρα μπορεί....

emeliss
09-01-10, 13:44
Με adsl; Σε καμία χώρα.

agrelaphon
09-01-10, 13:57
Στο Βατικανό http://i3.photobucket.com/albums/y54/agrelaphon/smile/priest.gif

karetsos
09-01-10, 13:59
τώρα πλέον σε όλα τα πακέτα λέει έως...

Georgevtr
09-01-10, 14:00
Ναί έχεις δίκιο σ αυτό.Βασίζονται σε ftth.

Lion
09-01-10, 22:31
τώρα πλέον σε όλα τα πακέτα λέει έως...

Πάντως στη σελίδα αυτή http://www.connx.gr/Default.aspx?MenuID=122 το έως υπάρχει μόνο στα 24...

jpan
10-01-10, 22:44
Αν καταντήσουν να λένε το "έως" σε όλα τα πακέτα, τότε το επόμενο βήμα είναι να λένε "σας παρέχουμε σύνδεση σαν ADSL" :lol:

Vitruvian78
10-01-10, 23:02
Επειδή είμαι εκτός σπιτιού δίνω αυτά που θυμάμαι :) :

Atten(down): 47 NSR(down): 5 ή 6


@faraway:

O OTE λέει conx 2 mbps και 8 mbps (και όχι έως). Αντίθετα στα 24 αναφέρει το έως. Μήπως λοιποόν με κάποιο τρόπο εξασφαλίζει τα 8; (λέω εγώ :) )

Αν ισχύουν τα στοιχεία που έχεις δώσει, ούτε με σφαίρες δεν θα πιάσεις 8 ακόμη και στον ΟΤΕ. Είσαι πολύ μακρυά απο το κέντρο. Πρόσεξε μόνο, γιατί αν αποφασίσεις να πάς ΟΤΕ και δεν μπορείς να πιάσεις τα 8, ενδέχεται το ρούτερ να μην πιάνει ΙΡ και τότε ο ΟΤΕ κάνει το εξής: Σε βάζει στην αμέσως χαμηλότερη ταχύτητα, και στην περίπτωση αυτή είναι τα 2Μbps. Και δεν λέει, γιατί και σε χαμηλότερη ταχύτητα θα αναγκαστείς να πέσεις, απ' οτι έχεις τώρα, και θα πληρώνεις και πολύ περισσότερα για φτωχότερες υπηρεσίες (π.χ. Με επιπλέον χρεώσεις για αναγνώριση κλήσης, απεριόριστες διεθνείς κλήσεις κτλ). Έχω προσωπική πείρα. Την περασμένη άνοιξη που ο ΟΤΕ έκανε τις αναβαθμίσεις του, εγώ από τα 4 αναβαθμίστηκα στα 8, όμως το ρουτερ δεν μπορούσε με τίποτα να συνδεθεί, και τελικά μου είπανε οτι έπρεπε με τα νέα πακέτα τους να κατέβω στα 2 (στη μισή ταχύτητα απο αυτή που αρχικά μου πρόσφερε) γιατί η ταχύτητα που είχα καταργήθηκε, και η αμέσως υψηλότερη στην οποία έπρεπε να αναβαθμιστώ, δεν ήταν εφικτό να την πιάσω. Το θεώρησα απαράδεκτο κι έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω με εναλλακτικό. Στην hellas online πιάνω γύρω στο 5890 και είναι υπερευχαριστημένος που τουλάχιστον έχω το δικαίωμα να εκμεταλλεύομαι την πλήρη ταχύτητα που μπορεί να δώσει η γραμμή μου. Αν θες να δοκιμάσεις κάποιον άλλο πάροχο έλα στη hol, αν δεν την έχεις δοκιμάσει ακόμα. Βέβαια hellas online και forthnet δεν έχουν μεγάλες διαφορές. Προσωπικά, δεν θα πρότεινα σε κανέναν να επιλέξει κάποιον άλλο μικρότερο πάροχο, αν δεν έχει μείνει ικανοποιημένος με τους δύο μεγαλύτερους, που σίγουρα έχουν επενδύσει πολύ περισσότερα από τους άλλους. Εκτός και αν έχεις ξενερώσει πλήρως με τους εναλλακτικούς και προτιμάς να επιστρέψεις στον ΟΤΕ.

Lion
11-01-10, 02:45
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Όσο για το τελευταίο ποστ ... μάλλον θα κάτσω στ'αυγά μου :)

DSLaManiaC
11-01-10, 05:28
Προσωπικά, δεν θα πρότεινα σε κανέναν να επιλέξει κάποιον άλλο μικρότερο πάροχο, αν δεν έχει μείνει ικανοποιημένος με τους δύο μεγαλύτερους, που σίγουρα έχουν επενδύσει πολύ περισσότερα από τους άλλους.

Τι βόμβα ήταν αυτή? Καμία απολύτως σχέση με τη πραγματικότητα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.