PDA

Επιστροφή στο Forum : Συγχρονιζει αλλα δεν παιρνει ΙP



zoug100
09-01-10, 11:26
Καλημερα σας.χτες το βραδυ κατα τις 11 εσβησα το ρουτερ και μετα απο λιγο που το ανοιξα ξανα δεν μπορουσα να μπω στο ιντερνετ.αναβαν ολα τα λαμπακια εκτος αυτο του ιντερνετ.νομισα πως εφτιαγε το ρουτερ.δοκιμασα και με αλλα δυο ρουτερ που εχω και παλι τα ιδια τοτε.δοκιμασα παρα πολλες φορες αλλα υπηρχε προβλημα.
τωρα το πρωι βλεπω πως μπαινει κανονικα.μηπως αντιμετωπιζε χτες βραδυ κανενας φιλος το ιδιο προβλημα?
εγω μενω Πατρα.ελπιζω να μην μου το ξανακανει γιατι ειναι Σαββαοκυριακο.:hmm:

lefpap
09-01-10, 12:56
Τις τελευταίες μέρες και εγώ όταν κάνω reset εχω το ίδιο πρόβλημα μπορει να κάνει και 15 λεπτά να πάρει ip. συνέχεια authentication failed.

dilliger
09-01-10, 12:56
Καλημερα.
Το ιδιο προβλημα κ εγω εδω στο Ξυλοκαστρο - Κορινθιας.
Γυρισα σπιτι αργα χτες,ανοιγω μοντεμ κ εβγαζε κοκκινο λαμπακι ιντερνετ και φυσικα δεν επαιρνε IP.(λαμπακι DSL πράσινο αλλα με πολυ χαμηλη ταχυτητα συγχρονισμου)
δοκιμασα με reset,επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις,αλλαγη με το speedtouch ...τιποτα.
και στα 2 μοντεμς το ειδα οτι τα logs αναφερουν κατι για : PAP AUTHENTICATION FAILED kai password incorrect (ενω δεν ειχα πειραξει συνθηματικα!)
τεσπα
σημερα το πρωι συνδεομαι αλλα που κ που κανει τα δικα του....

zoug100
09-01-10, 13:22
μαλιστα.αρα βλεπω πως μαλλον το προβλημα δεν ειναι μονο δικο μου.εγω προσωπικα χτες εσβησα το ρουτερ περιπου στι 12 το βραδυ.το αναψα παλι στις 12.30 και απο αυτη την ωρα μεχρι τις 2.30 δεν επαιρνε ΙP.και λεω βλαβη στην γραμμη μου θα εγινε.αλλαβλεπω και αλλα παιδια ειχαν το ιδιο προβλημα
σημερα το πρωι ειναι ενταξει μεχρι τωρα

matelas
09-01-10, 13:30
Κάτι τέτοια περίεργα κάνει και σε εμένα, αν το κλείσω και το ξανανοίξω μπορεί να κάνει και 20 λεπτά να πάρει IP.

Καμιά φορά συνήθως το πρωί που ξυπνάω το βρίσκω χωρίς IP και παίρνει μόνο του όποτε το θυμάται .

Dark-Side
09-01-10, 13:36
το ίδιο και σε εμένα....Κοκκινίζει το Online από το Netfaster.....Πήρα χθες την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν πως είναι δικό τους πρόβλημα

dilliger
09-01-10, 14:42
πηρα τηλεφωνο στο τεχνικο τμημα γιατι κ σημερα επεφτε η γραμμη και με ενημερωσαν πως ειναι γενικο το προβλημα σημερα(εεεελα? σοβαρααα?)
μου ειπε να βγαλω το ρουτερ για 10 λεπτα απο την πριζα.
τωρα που συνεδεσα παλι...θα δειξει!

lefpap
09-01-10, 15:14
Τα 10 λεπτά σε τι θα βοηθούσαν?
Γιατί δεν σου είπαν να βγεις απο την εξώπορτα και να ξαναμπεις.
οτι τους κατέβει λενε.

mondeo
09-01-10, 15:15
Τα 10 λεπτά σε τι θα βοηθούσαν?
Γιατί δεν σου είπαν να βγεις απο την εξώπορτα και να ξαναμπεις.
οτι τους κατέβει λενε.

Σωστά.

zoug100
09-01-10, 15:16
?Γιατί δεν σου είπαν να βγεις απο την εξώπορτα και να ξαναμπεις.


Χαχαχαχαχαχα!!!!!Πολυ καλο!!!!:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

karetsos
09-01-10, 15:19
Τα 10 λεπτά σε τι θα βοηθούσαν?
Γιατί δεν σου είπαν να βγεις απο την εξώπορτα και να ξαναμπεις.
οτι τους κατέβει λενε.

μπα, κάνει κρύο τώρα, μην ανοίγεις την πόρτα και κάνει κανα ρεύμα και την αρπάξεις.

θέλει προσοχή το Internet παιδιά, για να το φτιάξεις μέχρι κια γρίππη H1N1 μπορεί να πάθεις

:p:p

valen_gr
09-01-10, 16:14
Τα 10 λεπτά σε τι θα βοηθούσαν?
Γιατί δεν σου είπαν να βγεις απο την εξώπορτα και να ξαναμπεις.
οτι τους κατέβει λενε.

Αν δεν γνωριζεις, μην κοροιδευεις. :down:

dilliger
09-01-10, 16:38
κ εγω στην αρχη σκεφτηκα οτι το μοντεμ ισως εχει την ιδια θερμοχωρητικότητα με τις πατατες φουρνου, αλλα αφου ειχα αφησει κατι πιστες στο NFS carbon και δεν χρειαζομουν την συνδεση, ειπα να δοκιμασω την συμβουλη της τεχνικης υποστηριξης. προς το παρον δεν εχει πεσει η συνδεση ουτε μια φορα

nik77
09-01-10, 16:49
Μου το παρουσιασε και μένα χτες το απογευμα κατα τις 8 το πρόβλημα αυτο.Μετα απο συνεχομενες προσπαθειες και 2 ρεσετ πηρα τηλ . αλλα πριν προλαβουν να το φτιαξουν ειχε γινει μονο του μάλλον.

lefpap
09-01-10, 17:19
Αν δεν γνωριζεις, μην κοροιδευεις. :down:

Για πες εσύ που γνωρίζεις... και θα ζητήσω ταπεινά συγγνώμη.

Dark-Side
09-01-10, 17:21
Για πες εσύ που γνωρίζεις


Πάντως κάτι θα ήξερε το παιδί από την τεχνική υποστήριξη για να του το πει ;)

katakouzina
09-01-10, 18:39
πάντως ήταν ένα τεχνικό πρόβλημα και πάρα πολλοί συνδρομητές δεν είχαν internet από τις 11 το βράδυ χθες μέχρι τις 10 το πρωι. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα επαναληφθεί....

lefpap
09-01-10, 19:20
Πάντως κάτι θα ήξερε το παιδί από την τεχνική υποστήριξη για να του το πει ;)

Επειδή συνήθως τα παιδιά (χωρίς να έχω κάτι εναντίον τους , με τον βασικό τα έχουν εκεί) δεν ξέρουν και πολλά, ρωτάω αν το άφηνε ανοιχτό πια θα ήταν η διαφορά ?
Το πρόβλημα ήταν-είναι γενικό.

DaveMurray
09-01-10, 19:38
To.... "παιδί" καλά του είπε, για τα 10 λεπτά.....

Οπότε, σωστά είπε ο valen_gr....

Πιθανολογώ, πως, κάθε ISP, βάζει όριο, στο ppp authentication, κάποιον άριθμο προσπαθειών, επί ορισμένου....χρόνου....
Όταν το έχεις ανοιχτό το router, δεν σταματά να κάνει ασταμάτητα ppp login.... Flood-άρεις και έτσι δεν μπορείς να μπείς γιατί περνάς κατά πολύ το limit προσπαθειών σύνδεσεων ανα ορισμένο χρόνο....

Εικασίες είναι από εμένα, αλλά μου φαίνεται, αρκετά λογικό αυτό το σενάριο.....

Όταν λοιπόν, το έχεις κλειστό το router, για κάποια λεπτά, δεν προσπαθεί να κάνει συνέχεια ασταμάτητα ppp login, και έτσι, όταν το ξανά ανοίξεις, είσαι αρχηγός.....

harris
09-01-10, 20:06
Όπως τα είπε ο AdrianSmith Dave από πάνω :)

lefpap
09-01-10, 21:25
To.... "παιδί" καλά του είπε, για τα 10 λεπτά.....

Οπότε, σωστά είπε ο valen_gr....

Πιθανολογώ, πως, κάθε ISP, βάζει όριο, στο ppp authentication, κάποιον άριθμο προσπαθειών, επί ορισμένου....χρόνου....
Όταν το έχεις ανοιχτό το router, δεν σταματά να κάνει ασταμάτητα ppp login.... Flood-άρεις και έτσι δεν μπορείς να μπείς γιατί περνάς κατά πολύ το limit προσπαθειών σύνδεσεων ανα ορισμένο χρόνο....

Εικασίες είναι από εμένα, αλλά μου φαίνεται, αρκετά λογικό αυτό το σενάριο.....

Όταν λοιπόν, το έχεις κλειστό το router, για κάποια λεπτά, δεν προσπαθεί να κάνει συνέχεια ασταμάτητα ppp login, και έτσι, όταν το ξανά ανοίξεις, είσαι αρχηγός.....

Διαφωνώ, επειδή το είδα και εγώ χτες, όταν έκανα reset το ρούτερ για να αλλάξω ip
απο την 1η προσπάθεια έβγαζε authentication failed .
Αρα δεν υπάρχει θέμα flood. Οπως βλέπεις και στο 1ο post μου στο thread
μετά απο 15 λεπτά max έπερνα ip με ...ανοιχτό το ρουτερ να προσπαθεί.
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι οτι δεν έκανε disconnect το χρήστη με αποτέλεσμα
να μην μπορεις να γίνει login.

aigaias
09-01-10, 22:41
Μην είσαστε υπερβολικοί, εγώ έχασα από τις 11 το βράδυ μέχρι τις 11 το πρωί την μια από τις τέσσερεις στατικές μου στην HOL. Βέβαια όταν κάλεσα την τεχνική υποστήριξη εκεί γύρω στις 4 παρά, μια πολύ γλυκιά κυρία μου συνέστησε να μην ανησυχώ γιατί το πρόβλημα είναι δικό τους και θα λυθεί το πρωί. Όταν της είπα ότι δυστυχώς έχω έναν σέρβερ κάτω με άφησε έκπληκτο απαντώντας «σας παρακαλώ κοιμηθείτε, ξεκουραστείτε είναι περασμένη η ώρα θα το φτιάξουμε το πρωί σας είπα».
Μπορεί να μην πέτυχα να σηκώσω τον σέρβερ φαντάστηκα όμως μια εκρηκτική ξανθιά να μου χαϊδεύει το κεφάλι και να μου τα λέει όλα αυτά.
Α, ρε HOL να σαι καλά που μας παρέχεις υπηρεσίες με φαντασιώσεις. Ας είμαστε και εμείς καλά γιατί την επόμενη φορά θα τους πληρώσουμε στις δικές τους φαντασιώσεις. :rofl:

john84
09-01-10, 23:01
και εγω απο τις 11 χθες μεχρι και σημερα δεν ειχα νετ συγχρονιζε αλλα χωρις να μπορει να παρει ip μεχρι και τις 12 περιπου :down: δεν ξερω τι συνεβει αλλα οταν το πηρα το cc ακουσα το μνμ για το "γενικο προβλημα" τι να πεις!!!!
Παντως τωρα τελευταια παρατηρω και αποσυνδεσεις....

ZhenXlogic
10-01-10, 14:56
Διαφωνώ, επειδή το είδα και εγώ χτες, όταν έκανα reset το ρούτερ για να αλλάξω ip
απο την 1η προσπάθεια έβγαζε authentication failed .

Άρα το connection που είχες δεν έπεσε πότε και από MSAN ήσουν Online!


Αρα δεν υπάρχει θέμα flood. Οπως βλέπεις και στο 1ο post μου στο thread
μετά απο 15 λεπτά max έπερνα ip με ...ανοιχτό το ρουτερ να προσπαθεί.
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι οτι δεν έκανε disconnect το χρήστη με αποτέλεσμα
να μην μπορεις να γίνει login.

Σωστό αυτό που λες ότι δεν έκανε Disconnect τον χρήστη άλλα με πολλαπλά ppp-retrying, δεν του δίνεις το περιθώριο να καταλάβει ότι το connection δεν υπάρχει ποια, για αυτό σου είπε κλείσε το CPE για 10 λεπτό. ;)

dikal
10-01-10, 15:15
Άρα το connection που είχες δεν έπεσε πότε και από MSAN ήσουν Online!

Σωστό αυτό που λες ότι δεν έκανε Disconnect τον χρήστη άλλα με πολλαπλά ppp-retrying, δεν του δίνεις το περιθώριο να καταλάβει ότι το connection δεν υπάρχει ποια, για αυτό σου είπε κλείσε το CPE για 10 λεπτό. ;)

Συμφωνώ κι εγώ. Μάλιστα παλιότερα που στα management tools υπήρχαν περισσότερα στοιχεία, έβρισκε κανείς πληροφορίες σχετικά με τις προηγούμενες συνδέσεις του χρήστη (uptime, ip κλπ). Όταν λοιπόν γινόταν προσπάθεια για reconnect, υπήρχε καταγραφή για αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες λόγω authentication.

ZhenXlogic
10-01-10, 15:34
Συμφωνώ κι εγώ. Μάλιστα παλιότερα που στα management tools υπήρχαν περισσότερα στοιχεία, έβρισκε κανείς πληροφορίες σχετικά με τις προηγούμενες συνδέσεις του χρήστη (uptime, ip κλπ). Όταν λοιπόν γινόταν προσπάθεια για reconnect, υπήρχε καταγραφή για αρκετές αποτυχημένες προσπάθειες λόγω authentication.

Ακριβώς συγκεκριμένα έκανε καταγραφή σαν "Authentication Failed". με μηδενικό session time start & session time stop, έτσι λoιπών το ίδιο ισχύει και εδώ συγκεκριμένα τα MSAN θέλουν λίγο χρόνο να καταλάβουν ότι το connection δεν υφίσταται πλέων σε περίπτωση που γίνει διακοπή ρεύματος \ υπηρεσίας από τον χρίση (πχ. Reboot\RTFD\Power Down) έτσι φαίνονται στο MSAN σαν "Port-Error", σε περίπτωση Disconnect & Connect είναι ποιο άμεση η ενημέρωση του MSAN γιατί η εντολή έρχεται από το CPE και φαίνεται σαν "User-Request" στο MSAN. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.