PDA

Επιστροφή στο Forum : Απομακρυσμένη διαχείριση Gennet Oxygen



forzageol
09-01-10, 21:51
Καλησπέρα,

Η αδερφή μου έχει ένα Gennet Oxygen της Tellas και επιδή συχνά έχει προβλήματα θέλω να την βοηθήσω χρησιμοποιώντας την επιλογή του router "Απομακρυσμένη διαχείρηση" μέσω WEB και όχι SSL, μπορεί κάποιος να βοηθήσει στις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν όπως φαίνεται εδώ???
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=62907&d=1255610721

mybanega
10-01-10, 12:13
Καλησπέρα,

Η αδερφή μου έχει ένα Gennet Oxygen της Tellas και επιδή συχνά έχει προβλήματα θέλω να την βοηθήσω χρησιμοποιώντας την επιλογή του router "Απομακρυσμένη διαχείρηση" μέσω WEB και όχι SSL, μπορεί κάποιος να βοηθήσει στις ρυθμίσεις που πρέπει να γίνουν όπως φαίνεται εδώ???
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=62907&d=1255610721

Θα τσεκάρεις τη διεπαφή ιστού, στην πηγή θα αφήσεις την οποιαδήποτε ή θα βάλεις τη δικιά σου IP και τέλος θα ορίσεις πόσα λεπτά θα είναι ανοιχτή η απομακρυσμένη διαχείριση (το default είναι 10 λεπτά αλλά αύξησέ το εσύ - είναι πολύ λίγο).:oneup:

ktselios
04-02-10, 13:52
Υπάρχει δυνατότητα να είναι μόνιμη η Απομακρυσμένη Διαχείριση;
Αν είμαι στη δουλειά μου και θέλω να κάνω μια ρύθμιση πως το κάνω;;;

mybanega
05-02-10, 13:12
Υπάρχει δυνατότητα να είναι μόνιμη η Απομακρυσμένη Διαχείριση;
Αν είμαι στη δουλειά μου και θέλω να κάνω μια ρύθμιση πως το κάνω;;;

Ενεργοποίησε το VPN!:oneup:

Gigas
05-02-10, 22:07
Προσωπικά, χρησιμοποιώ το Logmein και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος...

ktselios
10-02-10, 19:21
Ενεργοποίησε το VPN!:oneup:

Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις λίγο;

Σε τι mode θα λειτουργεί, client ή server;

και μετά τι κάνω στις υπόλοιπες ρυθμίσεις;

Ευχαριστώ

mybanega
28-02-10, 21:15
Μήπως μπορείς να με βοηθήσεις λίγο;

Σε τι mode θα λειτουργεί, client ή server;

και μετά τι κάνω στις υπόλοιπες ρυθμίσεις;

Ευχαριστώ

Sorry, άργησα να σου απαντήσω.
Λοιπόν. θα πας σε ένα από τα Dynamic DNS sites που έχει το ρούτερ. (Προχωρημένα-> Δυναμικό DNS), π.χ. στο www.dyndns.com και θα κάνεις add ένα host.
Μετά θα πας στη σελίδα Δυναμικό DNS που έχει το ρούτερ, και στο όνομα υπολογιστή θα βάλεις το όνομα του host του dyndns, στο όνομα χρήστη θα βάλεις το username που θα έχεις στο site (π.χ. το dyndns.com) και password το ανιστοιχο password για το site. Στο τέλος πατάς υποβολή, και μετά από λίγο πρέπει να σου εμφανίσει στην κατάσταση: Επιτυχημένη Ανανέωση.

Τότε είσαι έτοιμος για το VPN.

Θα πας στο Προχωρημένα-> SSL VPN θα επιλέξεις να είναι ενεργό και στην κατάσταση Διακομιστής και θα πατήσεις Υποβολή.
Μετά στους χρήστες του VPN θα πατήσεις Διαχείριση, θα βάλεις ένα όνομα και θα δημιουργήσεις έναν Χρήστη. Μετά από αυτό το βήμα δημιουργείται ένα zip αρχείο με το όνομα του χρήστη που έβαλες.

Θα πάρεις αυτό το zip αρχείο στον υπολογιστή από τον οποίο θες να συνδεθείς στο ρούτερ σου. Σε αυτόν τον υπολογιστή εγκατέστησε VPN client http://openvpn.se/files/install_packages/openvpn-2.0.9-gui-1.0.3-install.exe , μετά ξεζίπαρε το αρχείο zip και στο αρχείο connect που έχει μέσα το zip κάνε δεξί κλικ και Start OpenVPN on this config file.

Μετά από όλα αυτά πρέπει να είσαι έτοιμος!!!

ktselios
02-03-10, 12:14
Sorry, άργησα να σου απαντήσω.
Λοιπόν. θα πας σε ένα από τα Dynamic DNS sites που έχει το ρούτερ. (Προχωρημένα-> Δυναμικό DNS), π.χ. στο www.dyndns.com και θα κάνεις add ένα host.
Μετά θα πας στη σελίδα Δυναμικό DNS που έχει το ρούτερ, και στο όνομα υπολογιστή θα βάλεις το όνομα του host του dyndns, στο όνομα χρήστη θα βάλεις το username που θα έχεις στο site (π.χ. το dyndns.com) και password το ανιστοιχο password για το site. Στο τέλος πατάς υποβολή, και μετά από λίγο πρέπει να σου εμφανίσει στην κατάσταση: Επιτυχημένη Ανανέωση.

Τότε είσαι έτοιμος για το VPN.

Θα πας στο Προχωρημένα-> SSL VPN θα επιλέξεις να είναι ενεργό και στην κατάσταση Διακομιστής και θα πατήσεις Υποβολή.
Μετά στους χρήστες του VPN θα πατήσεις Διαχείριση, θα βάλεις ένα όνομα και θα δημιουργήσεις έναν Χρήστη. Μετά από αυτό το βήμα δημιουργείται ένα zip αρχείο με το όνομα του χρήστη που έβαλες.

Θα πάρεις αυτό το zip αρχείο στον υπολογιστή από τον οποίο θες να συνδεθείς στο ρούτερ σου. Σε αυτόν τον υπολογιστή εγκατέστησε VPN client http://openvpn.se/files/install_packages/openvpn-2.0.9-gui-1.0.3-install.exe , μετά ξεζίπαρε το αρχείο zip και στο αρχείο connect που έχει μέσα το zip κάνε δεξί κλικ και Start OpenVPN on this config file.

Μετά από όλα αυτά πρέπει να είσαι έτοιμος!!!

Ευχαριστώ! Το έκανα και δουλεύει...

Έχω μια ακόμη ερώτηση:
Προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το Wake on Lan μέσω Internet. Για την ακρίβεια προσπαθώ να εκκινήσω ένα PC που βρίσκεται εντός του υποδικτύου μου 192.168.254.xxx στο σπίτι, από το PC της δουλειάς μου.
Μάταια!!!

Διάβασα ότι πρέπει να κάνω broadcast το magic packet στο LAN του σπιτιού μου (δλδ ο router Oxygen). Έβαλα σαν rule στο port forward να στέλνει το UDP 7 στο 192.168.254.255. Επίσης στο firewall του router έκανα accept το UDP 7.
Από ότι είδα το πακέτο φτάνει μέχρι τον router αλλά μάλλον δεν γίνεται broadcast...!
Ρωτάω λοιπόν: Γνωρίζει κανείς αν το Gennet Oxygen δύναται να κάνει broadcasting ?

Και μία δεύτερη ερώτηση:
Υπάρχει μία δεύτερη λύση για το WOL με τη βοήθεια του VPN. Διάβασα ότι συνδέεσαι στο LAN μέσω VPN και από εκεί εσωτερικά στέλνεις το magic packet. Το OpenVPN μου απαντάει ότι δεν μπορεί να στείλει UDP πακέτα (βλ. παρακάτω):


Tue Mar 02 11:22:03 2010 NOTE: This connection is unable to accomodate a UDP pac
ket size of 1557. Consider using --fragment or --mssfix options as a workaround.

Υπάρχει κάποιο workaround?


Thanks :)

ΥΓ Το PC "ξυπνάει" όταν στέλνω το πακέτο "μέσα" από το LAN μου (στέλνω το πακέτο από το laptop μου)

ktselios
19-07-10, 12:54
Καμία απάντηση στο θέμα του WOL + VPN ?
Πώς χρησιμοποιώ αυτό το WOL τελικά;;

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ.... :worthy:

vegas
19-07-10, 17:36
Προσωπικά, χρησιμοποιώ το Logmein και είμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημένος...
και εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο ... και ναι είναι αλήθεια ... είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!:rtfm:

ktselios
30-07-10, 10:52
και εγώ χρησιμοποιώ το ίδιο ... και ναι είναι αλήθεια ... είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ !!:rtfm:

Υπάρχει έκδοση για FreeBSD ???? :hmm: :hmm: :hmm:

Μάλλον όχι, οπότε δεν μου κάνει αυτή η λύση....

@ ADSLgr.com All rights reserved.