PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα στο internet εδώ και 2 μήνες.



melissa
09-01-10, 21:59
Λοιπόν… Αρχικά το πρόβλημα ξεκίνησε με αποσυνδέσεις και το router να μην μπορεί καν να βρει γραμμή, είτε να αποσυνδέετε συνέχεια και να συγχρονίζει με ότι να ΄ναι ταχύτητες. Σαν 384 σαν 512 ότι να ΄ναι! Σκέφτομαι γαμώτο θα τα έπαιξε το ρουτερ. Βάζω το κλασσικό το μαύρο baudtec του οτέ και κάνει τα ίδια. Οπότε αποκλείω να έχει πρόβλημα το router μου.
Το router είναι το 3com 3CRWDR200A-75 ..
******************************** Internet *********** Downstream
Internet Upstream SNR Margin (dB): ********* 15.1 *********** 29.0
Attenuation (dB): ************************41.0 *********** 25.5
Output Power (dBm): ******************** 11.8 *********** 18.2
Line Speed (Kbps): ********************** 3712 *********** 1172
Rate (Kbps): *************************** 2048 *********** 256

Έχω δοκιμάσει να αλλάξω και φίλτρο αλλά καμία διαφορά. Καθώς και καλώδιο εσωτερικά άλλαξα γιατί έφταιγε αυτό με βάση τον ΟΤΕ.
Μπορώ να κάνω κάτι άλλο εγώ για δοκιμή?
Είδα διαβάσει στο forum ότι γενικά υπάρχει πρόβλημα αν το SNR Margin είναι κάτω από 20db. Εμένα από όταν παρουσιάστηκε το πρόβλημα και όταν αποσυνδέετε συνέχεια είναι κάτω από 10 db. Ποιος φταίει γι’ αυτό? Γίνεται να φταίω εγώ? Υποτίθεται κάνανε ψηφιακό έλεγχο αλλά και στα καλώδιο έξω μέχρι λίγο πριν το σπίτι μου. Τι να κάνω μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Κανονικά το line speed έπρεπε να είναι στα 8mbit κάπου όσο πάει συνήθως. Kαι με βάση την απόσταση από το κέντρο στα 8mbit έπρεπε να είναι. Εγώ έχω γραμμή 2mbit βέβαια απλά κουβέντα να γίνετε.
Thanks

@ ADSLgr.com All rights reserved.