PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με router ASUS WL-AM604



alexpc32
10-01-10, 14:33
Επειδή έχω 2 υπολογιστές αποφαάσισα να αγοράσω ένα modem/router για να μπορώ να μπαίνω και από τους 2 υπολογιστές στο ίντερνετ και να μεταφέρω αρχεία μεταξύ τους. Το router που αγόρασα είναι το ASUS WL-AM604 το οποίο για όσους δεν το ξέρουν ή δεν το θυμούνται είναι στην παρακάτω φωτογραφία:
http://img189.imageshack.us/img189/6856/routerx.jpg

Το πρόβλημα είνα ότι ενώ συγχρονίζει κανονικά και παίρνει ip (έχω conn-x) δεν έχω ίντερνετ. Εχω προσπαθήσει τα πάντα αλλά δεν γίνεται τίποτα.
Με το modem που δίνει ο ΟΤΕ (είναι το BAUDTEC T263R1U) δεν έχω πρόβλημα αλλά έχει μόνο μία θύρα ethernet.

Παρακαλώ όποιος έχει το συγκεκριμένο μοντέλο της asus και έχει conn-x ας μου πει τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω. Εχω αγανακτήσει πια.

Ευχαριστώ!

george_daniil
09-06-10, 17:10
Γειά σας παιδιά και από μενα

Συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε!!!

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το φίλο μας alexpc32

Μήπως έχει βρεθεί λύση???

Εγώ αυτό που σκέφτηκα έιναι μήπως το μπλοκάρει το Antivirus (McAfee)

αλλα κατά την σύνδεση του royter στο pc στο μύνημα που εμφάνισε το McAfee του είπα να χρισημοποιεί τη συγκεκριμένη σύνδεση "as standar Connection" Έπραξα σωστά???

Σας παρακαλώ βοήθεια

ipo
23-06-10, 23:25
Σήμερα πήγα να στήσω το ίδιο router σε ένα φίλο και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Σε γραμμή ΟΤΕ, με firewall και NAT δε στέλνει το internet στο PC, ενώ παίρνει το router internet IP. Επίσης δίνει την εσωτερική IP με DHCP στο PC (και με static δοκίμασα), καθώς και gateway, αλλά δε δίνει πρόσβαση στο internet. Δηλαδή υπάρχει επικοινωνία internet<->router και router<->PC, αλλά όχι internet<->PC.

Δοκιμές έγιναν με δύο υπολογιστές με windows 7, ένας εκ των οποίων έχει δοκιμαστεί με άλλο router και δουλεύει κανονικά πίσω από NAT. Με το ASUS δε βλέπουν internet (δοκιμάστηκε ping από command prompt, internet explorer και διαγνωστικό των 7). Ο utorrent client που είχε ο ένας, έκανε seed παρόλο που τα windows έλεγαν ότι δεν υπάρχει σύνδεση.

Ο μόνος τρόπος για να δει ο υπολογιστής πλήρως το internet είναι με PPP ip extension και firewall, NAT κλεισμένα. Δηλαδή σε λειτουργία σχεδόν σαν modem.

Πρόβλημα του router ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω βρει; Σημειωτέον, ότι έχω στήσει πολλά router μέχρι τώρα, με NAT και firewall ενεργοποιημένα και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Επίσης πολλές φορές κολλάει το router και επανέρχεται μόνο με on/off ή reset.

tony4444
21-07-10, 11:43
καλημερα και εγω εχω το ιδιο προβλημα ηρθε ο οτε και μου ειπε οτι με αυτο το ρουτερ
δεν παιρνει ip το connex και να παρω αλλο
υπαρχει λυση βοηθηστε με

ipo
21-07-10, 11:49
Θα σου πρότεινα να το επιστρέψεις στο μαγαζί που το πήρες και να επιλέξεις κάποιο άλλο.

tony4444
21-07-10, 11:52
το εχω αρκετο καιρο και δεν γινεται, το βαζω τωρα γιατι μου χαλασε το αλλο
ποιο ειναι το θεμα?

hall2001
12-10-10, 10:53
Σήμερα πήγα να στήσω το ίδιο router σε ένα φίλο και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Σε γραμμή ΟΤΕ, με firewall και NAT δε στέλνει το internet στο PC, ενώ παίρνει το router internet IP. Επίσης δίνει την εσωτερική IP με DHCP στο PC (και με static δοκίμασα), καθώς και gateway, αλλά δε δίνει πρόσβαση στο internet. Δηλαδή υπάρχει επικοινωνία internet<->router και router<->PC, αλλά όχι internet<->PC.

Δοκιμές έγιναν με δύο υπολογιστές με windows 7, ένας εκ των οποίων έχει δοκιμαστεί με άλλο router και δουλεύει κανονικά πίσω από NAT. Με το ASUS δε βλέπουν internet (δοκιμάστηκε ping από command prompt, internet explorer και διαγνωστικό των 7). Ο utorrent client που είχε ο ένας, έκανε seed παρόλο που τα windows έλεγαν ότι δεν υπάρχει σύνδεση.

Ο μόνος τρόπος για να δει ο υπολογιστής πλήρως το internet είναι με PPP ip extension και firewall, NAT κλεισμένα. Δηλαδή σε λειτουργία σχεδόν σαν modem

Πρόβλημα του router ή υπάρχει κάποια ρύθμιση που δεν έχω βρει; Σημειωτέον, ότι έχω στήσει πολλά router μέχρι τώρα, με NAT και firewall ενεργοποιημένα και ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

Επίσης πολλές φορές κολλάει το router και επανέρχεται μόνο με on/off ή reset.
:worthy:Έχω το εν λόγο router και μόνο προβλήματα μου έχει δημιουργήση,με αποκορύφωμα μετά απο ένα μήνα λειτουργίας να συμβαίνουν ακριβώς τα ίδια και σε μένα,θα θελα σε παρακαλώ να μου πείς τα βήματα για να δει internet το pc με ppp ip extention και ας δουλεύει μόνο σαν modem.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σου.

ipo
12-10-10, 13:51
Το router επεστράφη στο κατάστημα αγοράς ως ελαττωματικό και αντικαταστάθηκε από ένα netgear που κάνει σωστά τη δουλειά του. Πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνεις κι εσύ το ίδιο αντί να ασχολείσαι με ελαττωματική συσκευή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.