PDA

Επιστροφή στο Forum : Πάει και το conn-x παιδιά...



mmitechnic
10-01-10, 17:29
Μέχρι τώρα είχα να το λέω και όχι μόνο να το λέω αλλά και να το κραυγάζω παρ' όλο που κάποιοι γνωστοί μου έλεγαν ότι είχα άδικο και είχαν ήδη αρχίσει να καταφεύγουν σε λύσεις όπως hol, on telecoms και οι περισσότεροι από αυτούς tellas.

Τι θέλω να πώ με όλα αυτά? Έχω κάνει ο έρμος ο χρήστης μια αίτηση σύνδεσης καινούριας τηλεφωνικής γραμμής από τον Δεκέμβριο στις 20 περίπου του μηνός, και φυσικά αίτηση connex 24MB.

Αφού έγινε η σύνδεση της γραμμής μετά από δύο μέρες και έχοντας βάλει εγώ τον εξοπλισμό από την παλιά γραμμή που είχα γιατί φυσικά δεν είχε φιλοτιμηθεί κανείς να με πάρει τηλέφωνο να μου πει κάτι για το θέμα αυτό διαπιστώνω ότι έχει έρθει και η adsl και μπαίνοντας στο ρούτερ διαπιστώνω ότι όντως έχω 16άρα πατημένη.

Αλλά δεν έχω προλάβει να φωνάξω ακόμα ζήτω και ξαφνικά διαπιστώνω ότι δεν μπορώ να πάρω ip. Για να μην τα πολυλογώ μετά από <<χιλιάδες>> τηλέφωνα και <<χιλιάδες>> καθυσηχαστικές κουβέντες του τύπου 'είμαστε σε ψηφιακό έλεγχο' και 'θα σας πάρουν τηλέφωνο οι τεχνικοί' οι οποίοι φυσικά τεχνικοί διαπιστώνω την ίδια μέρα μετά απο μερικές πληροφορίες που εισέπραξα από αξιόπιστες πηγές ότι είναι εταιρείες και εξωτερικοί συνεργάτες συμβασιούχοι οι οποίοι προσπαθούν να λύσουν όλα τα προβλήματα των συνδρομητών με ένα ωράριο το οποίο δεν εκτείνεται πέραν τις 12 με 1 το μεσημέρι.:lol::lol::lol::lol:

Ευτυχώς και για καλή μου τύχη έχω αρκετές τεχνικές γνώσεις ώστε να διαπιστώσω ότι τελικά με ένα update του ρούτερ και βγάζοντας από μέσα το firmware πατέντα της οτενέτ και βάζοντας το κανονικό του router δούλεψε τέλεια και φυσικά για να μην κουραστούν τα παιδιά τους παίρνω ένα τηλέφωνο και τους λέω ότι το πρόβλημα λύθηκε χωρίς να τους πω βέβαια τι έχω κάνει. Η απάντηση από την άλλη άκρη της γραμμής με αφήνει να καταλάβω ότι είναι έργο των τεχνικών τους αλλά για να με εξυπηρετήσουν ακόμα καλύτερα θα αφήσουν την βλάβη ακόμη ανοιχτή για να γίνει ακόμα καλύτερη η εξυπηρέτηση μου.:lol::lol::lol::lol::lol:


Όλο αυτό το σκηνικό έχει διαδραματιστεί μέχρι και τις 27 με 28 του μηνός Δεκεμβρίου όπου ακόμα κάνεις δεν με έχει πάρει τηλέφωνο να μου πει κάτι για τον εξοπλισμό και τα τοιάυτα.

Κάποια στιγμή παίρνω εγω και λέω ότι θα ήταν φρόνιμο να μου στέλναν κάποτε αυτό το έρμο το router και φυσικά η γεμάτη απορία τηλεφωνήτρια ζητώντας πολλές συγνώμες:sorry::sorry::sorry::sorry: μου λέει ότι θα μου στείλει και δώρο ένα τηλέφωνο καρτοκινητό. Κλείνουμε ραντεβού λοιπόν την 31 του μηνός όπου μου λέει ότι θα πρέπει να περιμένω τον courier. Όλη την ημέρα κλεισμένος μέσα στις 31 του μηνός και περιμένωντας τον courier δυστυχώς κανένα αποτέλεσμα και όχι μόνο αυτό αλλά οι μόνοι που φάνηκαν κάτι φίλοι που ήρθαν για πρωτοχρονιά.


Από τότε φυσικά και μέχρι σήμερα που γράφω αυτές τις λίγες γραμμές στις 10/01/2010
ουδείς με έχει πάρει για τον εξοπλισμό. Α να μην το ξεχάσω με πήρε τεχνικός τελικά στις 8 του μηνός για να φτιάξει το πρόβλημα μετά από 20ήμερο ψηφιακό έλεγχο. Πήξανε οι άνθρωποι στον έλεγχο. Μαύρες γιορτές περάσανε.:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:


Λέω λοιπόν κι εγώ σήμερα να πάρω ένα τηλέφωνο στο 1242 μήπως και βρω κάποιον να συννενοηθώ και βγαίνει ένα παληκάρι από την άλλη μεριά της γραμμής μα τι παληκάρι λέτε. Άστα να πάνε. Σκέτη κατανόηση. Ζούσε το δράμα μαζί μου.


Παιδιά ειλικρινά δεν έχω ξανακούσει πιο συγκαταφατική ειρωνία από άνθρωπο σε operation department. Ειλικρινά αν τον ακούγατε δεν θα ξέρατε τι να κάνετε να γελάσετε να νευριάσετε ή να πάτε εκεί και να τον κάνετε να ξαναπερπατήσει μετά από 6 μήνες?


:nono::nono::nono::nono::nono: Όχι όμως εγώ κύριος και με περηφάνεια υψηλή για τον περίγελο στον οποίο έχω περιέλθει διότι μου λέει συνεχώς λόγω αργιών και αργιών και η απορία η δικιά μου είναι ότι οι αργίες είναι όλες κι όλες 5 μέρες τις υπόλοιπες τι γίνεται δηλαδή έτσι όπως το πάμε και με τις απόκριες κοντά θα το πάρω τον εξοπλισμό μετά το Πάσχα? Και φυσικά η απάντηση του μέσα στο γέλιο ήταν ναι μετά το Πάσχα. :hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Και τώρα τι κάνουμε? Να σας πω εγώ. Δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα μου λέει το ιστορικό κύριε δεν μπορούμε να σας βοηθήσουμε γιατί εμείς εδώ είμαστε τεχνικοί. :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:


Εντάξει αυτό ήταν. Άφησα τον άνθρωπο στην ηχυχία του διότι προφανώς μετά από ειρωνία 5 λεπτών και αφήνοντας εμένα να του εξηγώ το προβλημά μου από την αρχή τελικά αποφάσισε να αφήσει το επάγγελμα του είρωνα και να πάρει την ειδικότητα του τεχνικού. Ξέχασα βέβαια να του πω ότι αν κρεμάσουν τους τεχνικούς αυτοί όλοι εκεί μέσα θα πάνε εντελώς άδικα. Να το ακούτε και εσείς οι τεχνικοί. Τι τα θέλετε τα πτυχία και τα σεμινάρια? Με ένα υπολογιστή και ένα ερωτηματολόγιο γίνεστε άνετα τεχνικοί. Να το ξέρατε πιο μπροστά να μην φάτε τα χρόνια σας στα θρανία. Να γίνετε υπάλληλοι του 1242.



Τι άλλο να πω. Τώρα θα μου πείτε ωραία όλα αυτά και φυσικά ούτε λόγος να γίνετε ότι στο διάστημα, αυτό υπήρχε προσφορά για ασύρματο ρούτερ δωρεάν, γιατί το έμαθα και αυτό, από άτομο που είχαμε κάνει την αίτηση μαζί -τσεκάρισα τις ημερομηνίες- για να μην λέτε ότι το λέω έτσι, και παρ' όλα αυτά σε εμένα θα το χρέωναν 30 ευρώ αλλά επειδή είχαν περίσευμα στα κινητά είπαν να μου δώσουν ντε και καλά κινητό.


Παιδιά αυτά πιστεύω, ούτε από τις ιδιωτικές εταιρείες δεν τα βλέπει κανείς. Ούτε. Και όπως ήταν υποχρεωτικό από μέρους μου πήρα τα δύο τρία φιλαράκια που είχαμε την διαφωνία και τους έδωσα δίκιο για όλα αυτά που μου έλεγαν για το connex και την εξυπηρέτηση.


Τώρα θα μου πείτε πάρε τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση καταναλωτή και γράψε και κάνε και μέχρι αυτοί να απαντήσουνε και να στείλουνε επιστολή και όλα αυτά όντως θα τρώμε αρνί το Πάσχα να είμαστε καλά πρώτα ο Θεός.

Αυτά και από μένα. Κουράγιο παιδιά, κουράγιο θα έρθουν και καλύτερες μέρες. :):):):):):)

baskon
10-01-10, 17:42
Εχεις δικιο για ολα..Βεβαια να φωναζεις για κατι που ηταν δικη σου ευθυνη και το ελυσες μονος σου δε ξερω που βολευει..ΣΙγουρα ο τηλεφωνητης δεν ειχε γνωσεις για να στο πει αυτο ,καθως και ο τεχνικος δεν ηξερε τι ρουτερ εβαλες πανω..

Απο εκει και περα συνηθως μεσα σε 48 ωρες εχουμε αποκατασταση βλαβων..
Εαν ετυχε σε σενα η καθυστερηση ησουν μαλλον πολυ ατυχος..

Επισης δε ξερω απο που ειναι οι πηγες σου αλλα ασυρματο ρουτερ εχει καιρο να δωσει δωρεαν (εαν ειναι αλλιως πες μας ακριβως ποτε υπηρχε η προσφορα..).
Επισης εξωτερικα συνεργεια οι τεχνικοι?Μη τρελαθουμε κιολας..
Οι τεχνικοι ειναι του Οτε.
Εργολαβοι υπαρχουν μονο που αναλαμβανουν σκαψιματα κλπ κλπ..

Παντως δε χρειαζεται να εισαι τοσο ειρωνικος..
Αν ρωτησουμε εδω ποσοι ειναι ευχαριστημενοι απο την εξυπηρετηση του Οτε θα δεις οτι θα ειναι η πλειοψηφια..
Οσο για την αποστολη του εξοπλισμου.Το 1242 απο οσο ξερω δεν εχει καμια σχεση και εχει μονο το 134..

Οσο για τους αλλους ναι βεβαια τους εχουμε δει και αυτους...
Χαλασμενο ρουτερ στη vodafone-Hol..
Μετα απο 300 τηλεφωνα και 4 επισκεψεις σε καταστηματα της vodafone μου το αλλαξαν χαριστικα...
Ο καθενας ελεγε το μακρυ του και το κοντο του και στο τελος περιμεναμε ενα email Που δεν εφτασε ποτε..

mmitechnic
10-01-10, 17:53
Εχεις δικιο για ολα..Βεβαια να φωναζεις για κατι που ηταν δικη σου ευθυνη και το ελυσες μονος σου δε ξερω που βολευει..ΣΙγουρα ο τηλεφωνητης δεν ειχε γνωσεις για να στο πει αυτο ,καθως και ο τεχνικος δεν ηξερε τι ρουτερ εβαλες πανω..

Απο εκει και περα συνηθως μεσα σε 48 ωρες εχουμε αποκατασταση βλαβων..
Εαν ετυχε σε σενα η καθυστερηση ησουν μαλλον πολυ ατυχος..

Επισης δε ξερω απο που ειναι οι πηγες σου αλλα ασυρματο ρουτερ εχει καιρο να δωσει δωρεαν (εαν ειναι αλλιως πες μας ακριβως ποτε υπηρχε η προσφορα..).
Επισης εξωτερικα συνεργεια οι τεχνικοι?Μη τρελαθουμε κιολας..
Οι τεχνικοι ειναι του Οτε.
Εργολαβοι υπαρχουν μονο που αναλαμβανουν σκαψιματα κλπ κλπ..

Την δική μου ευθύνη δεν ξέρω που την βλέπεις το ότι το ρούτερ του οτε από την μία μέρα στην άλλη δεν δούλευε ούτε με reset? Ή ότι έπρεπε να μου στείλουν ρούτερ καινούριο από την αρχή και δεν με έχουν πάρει τηλέφωνο ακόμη?
Το αν ο τεχνικός ήξερε το ρούτερ έχω να σου πω ότι το ήξερε και πολύ καλά μάλιστα. Διότι μου ζήτησαν τον εξοπλισμό 4 φορές από τις πολλές που πήρα τηλέφωνο. Όσο για το διαχωρισμό που κάνεις μεταξύ τηλεφωνητή και τεχνικού κακώς τον κάνεις γιατί οι ίδιοι ισχυρίζονται ότι οι τηλεφωνητές είναι και τεχνικοί και νομίζω αν έχεις διαβάσει όλο το αρθρο το λέω και παρακάτω ότι ο ίδιος ο operator μου είπε ότι είναι για τεχνική βοήθεια την οποία τελικά και δεν έδωσαν ποτέ αν κι εγώ από μόνος μου τους ζήτησα το firmaware από την αρχή για να κάνω αναβάθμιση. Τώρα από τη στιγμή που είχα επίσημο εξοπλισμό του OTE από την προηγούμενη εγκατάσταση θεωρείς ότι θα ήταν φρόνιμο να περιμένω ακόμα μέχρι σήμερα να μου στείλουν τον εξοπλισμό που δικαιούμαι?
Όσον αφορά για το ασύρματο δεν νομίζω ότι είναι φρόνιμο να αναφέρω πρόσωπα και καταστάσεις. Ούτε είχα κανένα λόγο να πω ψέματα ούτε έχω να κερδίσω κάτι.

Και αν υποτεθεί λέμε αν υποτεθεί ότι τα συνεργεία δεν είναι εξωτερικά αλλά του ΟΤΕ πιστεύεις ότι με ωράριο μέχρι στις 12 προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους?

NiKapa
10-01-10, 18:00
Απο εκει και περα συνηθως μεσα σε 48 ωρες εχουμε αποκατασταση βλαβων..
Εαν ετυχε σε σενα η καθυστερηση ησουν μαλλον πολυ ατυχος..

.

Οι βλαβες κλεινουν σε 48 ωρες γιατι στην πλειοψηφια τους -συνηθως- τις κλεινουν οι τεχνικοι χωρις καν να ερθουν σε επαφη με τον συνδρομητη..;)
Επισης ,κανονικα θα επρεπε να στελνουν ρουτερ σε ολους που επιλεγουν το 2play προερχομενοι απο 2αρες συνδεσεις...ουτε αυτο γινεται..

baskon
10-01-10, 18:10
Οποιος μεσα απο το φορουμ θυμαται μεσα στο Δεκεμβριο-Ιανουαριο προσφορα με ασυρματο ρουτερ ας το αναφερει εδω.Αν υπηρξε τετοια προσφορα σιγουρα καποια απτα παιδια εδω που ασχολουνται ολη μερα θα το εχουν ακουσει..
Και τοτε θα παραδεχτω οτι ισχυει αυτο που λες.Μεχρι τοτε ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν ισχυει το ρουτερακι το ασυρματο.Μονο η προσφορα με το καρτοκινητο.

Το 1242 ειναι τηλεφωνητες ,φοιτητες και σιγουρα δεν ειναι τεχνικοι..
Τεχνικοι αναλαμβανουν τη βλαβη μονο αφου τη δηλωσεις..

Για να μη παρεξηγουμε.Δε θεωρω σωστη την αντιμετωπιση του Οτε στη συγκεκριμενη περιπτωση.Εαν θελεις μπορεις να κανεις και καταγγελια στον Οτε για τον υπαλληλο στο 1242 και σιγουρα θα εχει επιπληξη..
Τωρα για το αν το ρουτερ ειχε συγκεκριμηνη πατεντα της Οτενετ που να το ξερει ο τεχνικος...
Θα επρεπε να γινει ο ψηφιακος ελεγχος γρηγορα και μετα να τσεκαριστουν και τα υπολοιπα..
Το πολυ σε 2-3 μερες δηλαδη θα επρεπε να εχει καποιος επικοινωνησει μαζι σου..
Τωρα γιατι δε το εκανε..δε ξερω..
Συνηθως δεν αργουνε τοσο..Ειναι πιθανον οταν αφησαν ανοιχτη τη βλαβη να γραψαν στα σχολια οτι η βλαβη εχει επιλυθει,οποτε να μην ασχοληθηκε κανεις..

Επισης το μεχρι τις 12 δε ξερω που το ειδες..αλλα σιγουρα δεν ισχυει.

Το βασικοτερο θεμα ειναι με το ρουτερ ομως..
Γιατι δεν ηρθε στην ωρα του?Που υπηρξε το προβλημα?
Δεν εφυγε απο την αποθηκη?
Κολλησε στο κουριερ ?Ηρθαν δε σε βρηκαν και μετα εμεινε ετσι?
Αυτο ειναι ενα θεμα..και μαλιστα απαραδεκτο..
Για τους τεχνικους εχω πολυ καλη γνωμη για αυτο ειμαι τοσο σιγουρος..
Αλλα για την αποθηκη και το κουριερ οχι τοσο..



Επισης ,κανονικα θα επρεπε να στελνουν ρουτερ σε ολους που επιλεγουν το 2play προερχομενοι απο 2αρες συνδεσεις...ουτε αυτο γινεται..
Δε χρειαζονται ολοι νεο ρουτερ..
Πολλοι 2ηδες εχουν ασυρματα 585 v7 ή sagem κλπ κλπ..Και εχουν τη συνδεση 2-3-4-5 μηνες..Γιατι να τους στειλει και αλλο?
Γενικα οσοι εχουν Adsl2+ ρουτερ δε χρειαζονται νεο..
Οσοι εχουν usb modem χρειαζονται σιγουρα..

mmitechnic
10-01-10, 18:12
Εγώ πάντως προτού αρχίσω από δω και πέρα και αποθεώνω μια εταιρεία θα προσέχω πολύ και θα ήταν πιο φρόνιμο να κάνουν το ίδιο και κάποιοι που είναι οπαδοί κάποιας εταιρείας γιατί το να έχουν αυτοί καλές υπηρεσίες δεν σημαίνει ότι η εταιρεία είναι Θεός.

Και φυσικά θα συμφωνήσω με τον mimik διότι όταν κάποιος κάνει 24άρα σύνδεση δεν πιστεύω ότι θα ήταν κάτω από 1% πιθανότητες να μην χρειάζεται το ασύρματο. Και στο κάτω κάτω δώσε εσύ ολοκληρωμένες υπηρεσίες και ας τις απενεργοποιήσει ο άλλος.

Το 30 ευρώ δεν καταλαβαίνω που κολάει με 20% έως 40% πιο ακριβές υπηρεσίες.

NiKapa
10-01-10, 18:13
Oι τεχνικοι φιλε baskon δεν ειναι παντου ιδιοι..αλλοι εχουν φιλοτιμο και νοιαζονται αλλοι οχι..

mmitechnic
10-01-10, 18:19
Οποιος μεσα απο το φορουμ θυμαται μεσα στο Δεκεμβριο-Ιανουαριο προσφορα με ασυρματο ρουτερ ας το αναφερει εδω.Αν υπηρξε τετοια προσφορα σιγουρα καποια απτα παιδια εδω που ασχολουνται ολη μερα θα το εχουν ακουσει..
Και τοτε θα παραδεχτω οτι ισχυει αυτο που λες.Μεχρι τοτε ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν ισχυει το ρουτερακι το ασυρματο.Μονο η προσφορα με το καρτοκινητο.

Το 1242 ειναι τηλεφωνητες ,φοιτητες και σιγουρα δεν ειναι τεχνικοι..
Τεχνικοι αναλαμβανουν τη βλαβη μονο αφου τη δηλωσεις..

Για να μη παρεξηγουμε.Δε θεωρω σωστη την αντιμετωπιση του Οτε στη συγκεκριμενη περιπτωση.Εαν θελεις μπορεις να κανεις και καταγγελια στον Οτε για τον υπαλληλο στο 1242 και σιγουρα θα εχει επιπληξη..
Τωρα για το αν το ρουτερ ειχε συγκεκριμηνη πατεντα της Οτενετ που να το ξερει ο τεχνικος...
Θα επρεπε να γινει ο ψηφιακος ελεγχος γρηγορα και μετα να τσεκαριστουν και τα υπολοιπα..
Το πολυ σε 2-3 μερες δηλαδη θα επρεπε να εχει καποιος επικοινωνησει μαζι σου..
Τωρα γιατι δε το εκανε..δε ξερω..
Συνηθως δεν αργουνε τοσο..Ειναι πιθανον οταν αφησαν ανοιχτη τη βλαβη να γραψαν στα σχολια οτι η βλαβη εχει επιλυθει,οποτε να μην ασχοληθηκε κανεις..

Επισης το μεχρι τις 12 δε ξερω που το ειδες..αλλα σιγουρα δεν ισχυει.

Το βασικοτερο θεμα ειναι με το ρουτερ ομως..
Γιατι δεν ηρθε στην ωρα του?Που υπηρξε το προβλημα?
Δεν εφυγε απο την αποθηκη?
Κολλησε στο κουριερ ?Ηρθαν δε σε βρηκαν και μετα εμεινε ετσι?
Αυτο ειναι ενα θεμα..και μαλιστα απαραδεκτο..
Για τους τεχνικους εχω πολυ καλη γνωμη για αυτο ειμαι τοσο σιγουρος..
Αλλα για την αποθηκη και το κουριερ οχι τοσο..


Δε χρειαζονται ολοι νεο ρουτερ..
Πολλοι 2ηδες εχουν ασυρματα 585 v7 ή sagem κλπ κλπ..Και εχουν τη συνδεση 2-3-4-5 μηνες..Γιατι να τους στειλει και αλλο?
Γενικα οσοι εχουν Adsl2+ ρουτερ δε χρειαζονται νεο..
Οσοι εχουν usb modem χρειαζονται σιγουρα..

Το 1242 τηλεφωνητές και φοιτητές το λες εσύ γιατί αυτοί έχουν άλλοι ιδέα για τον εαυτό τους και το κραυγάζουν μάλιστα. Όσον αφορά για το firmware πατέντα νομίζεις ότι είναι σωστό να μην το ξέρουν οι τεχνικοί της ίδιας εταιρείας για να δώσουν και τις κατάλληλες οδηγίες στους πελάτες?

Όσο αφορά για το ωράριο το ισχυρίστηκαν αυτοί οι ίδιοι στο τηλέφωνο την τέταρτη μέρα που τους πήρα και έιπαν ότι έχουν φόρτο εργασίας και ότι τα συνεργεία δουλεύουν μέχρι τις δώδεκα.
Αγαπητέ baskon θα ήθελα να σου πω ότι, ότι αναφέρω είναι πράγματα που έχω ακούσει και μου έχουν πει και έχω ζήσει και όχι της φαντασίας μου και για να φτάνεις να μην πιστεύεις καταλαβαίνεις τι έπαθα εγώ που τα άκουσα.:worthy:

baskon
10-01-10, 18:22
Επειδη τυχαινει να γνωριζω ατομα που δουλευουν-αν στο 1242 οντως ειναι φοιτητες(συνηθως εχουν καποια σχεση με σχολες πληροφορικης ομως)..
Σιγουρα θα εχουν για εποπτες καποιους μονιμους ομως..
Οσο για το μεχρι τις 12..Λογικα δεν ισχυει..Εκτος αν ηταν ημιαργια ή τιποτα τετοιο..
Τωρα για να δικαιολογηθουν οτι να ναι μπορουν να πουν..
Και ο φιλος nimik εχει δικιο..Δεν ειναι ολοι οι τεχνικοι παντου ιδιοι..

mmitechnic
10-01-10, 18:23
Οποιος μεσα απο το φορουμ θυμαται μεσα στο Δεκεμβριο-Ιανουαριο προσφορα με ασυρματο ρουτερ ας το αναφερει εδω.Αν υπηρξε τετοια προσφορα σιγουρα καποια απτα παιδια εδω που ασχολουνται ολη μερα θα το εχουν ακουσει..
Και τοτε θα παραδεχτω οτι ισχυει αυτο που λες.Μεχρι τοτε ειμαι 1000% σιγουρος οτι δεν ισχυει το ρουτερακι το ασυρματο.Μονο η προσφορα με το καρτοκινητο.

Το 1242 ειναι τηλεφωνητες ,φοιτητες και σιγουρα δεν ειναι τεχνικοι..
Τεχνικοι αναλαμβανουν τη βλαβη μονο αφου τη δηλωσεις..

Για να μη παρεξηγουμε.Δε θεωρω σωστη την αντιμετωπιση του Οτε στη συγκεκριμενη περιπτωση.Εαν θελεις μπορεις να κανεις και καταγγελια στον Οτε για τον υπαλληλο στο 1242 και σιγουρα θα εχει επιπληξη..
Τωρα για το αν το ρουτερ ειχε συγκεκριμηνη πατεντα της Οτενετ που να το ξερει ο τεχνικος...
Θα επρεπε να γινει ο ψηφιακος ελεγχος γρηγορα και μετα να τσεκαριστουν και τα υπολοιπα..
Το πολυ σε 2-3 μερες δηλαδη θα επρεπε να εχει καποιος επικοινωνησει μαζι σου..
Τωρα γιατι δε το εκανε..δε ξερω..
Συνηθως δεν αργουνε τοσο..Ειναι πιθανον οταν αφησαν ανοιχτη τη βλαβη να γραψαν στα σχολια οτι η βλαβη εχει επιλυθει,οποτε να μην ασχοληθηκε κανεις..

Επισης το μεχρι τις 12 δε ξερω που το ειδες..αλλα σιγουρα δεν ισχυει.

Το βασικοτερο θεμα ειναι με το ρουτερ ομως..
Γιατι δεν ηρθε στην ωρα του?Που υπηρξε το προβλημα?
Δεν εφυγε απο την αποθηκη?
Κολλησε στο κουριερ ?Ηρθαν δε σε βρηκαν και μετα εμεινε ετσι?
Αυτο ειναι ενα θεμα..και μαλιστα απαραδεκτο..
Για τους τεχνικους εχω πολυ καλη γνωμη για αυτο ειμαι τοσο σιγουρος..
Αλλα για την αποθηκη και το κουριερ οχι τοσο..


Δε χρειαζονται ολοι νεο ρουτερ..
Πολλοι 2ηδες εχουν ασυρματα 585 v7 ή sagem κλπ κλπ..Και εχουν τη συνδεση 2-3-4-5 μηνες..Γιατι να τους στειλει και αλλο?
Γενικα οσοι εχουν Adsl2+ ρουτερ δε χρειαζονται νεο..
Οσοι εχουν usb modem χρειαζονται σιγουρα..

Ασύρματο ρούτερ baskon χρειάζονται όλοι σήμερα δεν υπάρχει σχεδόν ούτε ένα σπίτι χωρίς laptop και με τον υπολογιστή στην άλλη άκρη του δωματίου πιθανώς. Να μην λέμε ότι θέλουμε τα ρουτερ έχουν εξευτελιστική τιμή. Δεν θα τους κοστίσει και μια περιουσία να στείλουν πλήρως εξοπλισμό στον πελάτη τους. Στο 2010 ζούμε όχι στο μεσαίωνα.

baskon
10-01-10, 18:30
Ξερω πολλους που εχουν 1 pc Μονο.
Και επισης αλλους τοσους που δεν θελουν ασυρματο δικτυο για διαφορους λογους..
Να μου ελεγες οτι ολοι χρειαζονται ενα ρουτερ με 4 ethernet θα συμφωνουσα

Παντως δεν ξερω που διαφωνησες μαζι μου?
Στο οτι πολλοι με 2αρα ταχυτητα ειχαν παρει ηδη ασυρματο ρουτερ δωρεαν?Σε αυτους θα ξαναστειλει?Ενω τους εδωσε ασυρματο ρουτερ πριν 2-3-4-5-6-7-8 μηνες?
Και επισης ειπα οτι οσοι εχουν usb modem χρειαζονται σιγουρα για να δουλεψει η 8αρα!
Οι αλλοι με το ενσυρματο ADSL2+ δε χρειαζονται γιατι τους δουλευει..

Τωρα για το αν θα επρεπε να μη δινει καθολου ενσυρματα και να εχει μονο τα ασυρματα ειναι αλλο θεμα και με βρισκεις 100% συμφωνο...

npats
10-01-10, 18:44
Έχω connx εδώ και αρκετά χρόνια και ευτυχώς (φτου, φτου μην το ματιάσω) η γραμμή είναι σταθερότατη εκεί που συγχρονίζει , αν και βρίσκομαι μακριά απο το dslam και εχω ασχημα statistics.


Αυτός είναι και ο λόγος που δεν αλλάζω πάροχο αν και εχω ακούσει οτι αλλοι στην περιοχή, συγχρονίζουν σε αρκετά υψηλότερες ταχύτητες.

Σε έναν καλό φίλο ομως συνέβη το εξής απαράδεκτο:
Με το που εγκαινιάστηκαν οι 24αρες , αμέσως πήρε το 134 και ζήτησε αναβάθμιση απο την 2άρα που είχε(χωρίς προβηματα μεχρι τότε).

Αγόρασε και ADSL2 ρούτερ και περίμενε.Ξαφνικά μένει χωρίς adsl.Nα μην τα πολυλογώ μετά απο 10 ημέρες χωρίς σύνδεση , και με καθημερινά τηλεφωνήματα και φωνές και παρακάλια στίς βλάβες , του τηλεφώνησαν μια ημέρα και του είπαν πως η γραμμή του σηκώνει μέχρι 4-5 άρα το πολύ και για αυτό δεν μπορούσε να συγχρονίσει στα 24.

Μέσα σε 20 λεπτά τον έβαλαν σε 4αρα και ξαναβρήκε την ηρεμία του.

Εμεινε "τιμωρία" 10 ημέρες γιατί κάποιος χωρίς να ελέγξει την γραμμή τον έβαλε σε 24αρα , και μετά γιατί κανείς δεν εψαχνε επι 10 ημέρες την βλάβη που είχε δηλώσει.

Πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος!!!

dimkord
10-01-10, 19:55
Δικη μου εμπειρια με connx: Παω σε καταστημα οτε περιπου 12 το μεσημερι. Βαζω κατι υπογραφες, μου δινουν και ενα ασυρματο ρουτερ επι τοπου. 2 το μεσημερι παω σπιτι, συδεω το ρουτερ, βαζω τους κωδικους και εχω ιντερνετ. Αποσυνδεση δεν ξερω τι ειναι και ας ειμαι 3,5 χιλιομετρα απο το dslam. Αυτο το θεωρω ποιοτητα υπηρεσιας. Στον προηγουμενο που ημουν επαιρνα τηλεφωνο και τους παρακαλουσα να μου στειλουν το λογαριασμο να τους πληρωσω :lol:

Papados
10-01-10, 20:38
Το ότι καθυστέρησε ο εξοπλισμός ή ότι κάποιος τηλεφωνητής - τεχνικός ή ότι άλλο είναι, δεν νομίζω ότι είναι λόγος να σιχτιρίζουμε όλο το σύστημα και τους εργαζόμενους σε αυτό.
Αν μη τι άλλο ο ΟΤΕ έχει το καλύτερο cc και τους καλύτερους τεχνικούς.
Πράγματι οι βλάβες κλείνουν συνήθως σε 48 ώρες εκτός εαν υπάρχει κάποιο πρόβλημα πιο "δύσκολο".

mmitechnic
11-01-10, 10:39
Δεν κατηγορώ κανένα σύστημα παιδιά ούτε κατηγορώ τον ΟΤΕ ολόκληρο για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα. Το σύστημα είναι σύστημα αλλά από κει και πέρα θα πρέπει νομίζω να αναφέρονται τα όποια προβλήματα αντιμετωπίζουν οι χρήστες εκ των οποίων ένας από αυτούς είμαι κι εγώ. Μην ξεχνάτε ότι εγώ είμαι ένας από εσάς που κραυγάζω ακόμα και σήμερα ότι ο ΟΤΕ είναι από τους καλύτερους και πιο αξιόπιστους παρόχους. Όμως πιστεύω ότι επειδή αναφέροντας κάποια προβλήματα και δυσλειτουργίες θα μπορέσουν όχι μόνο αυτοί να γίνουν καλύτεροι αλλά και κάποιοι από τους χρήστες να ενημερωθούν και να προλάβουν αλλά και να λύσουν κάποιες δυσλειτουργίες στο δίκτιό τους γι αυτό και το ανέφερα. Όσον αφορά τον λεβέντη στο τηλεφωνικό κέντρο που θεώρησε ότι ειρωνεύοντας θα είναι σε πλεονεκτική θέση κάποια στιγμή να ξέρει ότι το πρόβλημα θα το έχει αυτός στο μέλλον. Φυσικά έχω να πω ότι είναι μία από τις εξαιρέσεις στον κανόνα, γιατί επί το πλείστον τα παιδιά στο operation κάνουν φιλότιμες προσπάθειες για την εξυπηρέτηση πελατών διαπιστωμένο αυτό και από μένα.

Το θέμα στην όλη υπόθεση είναι ότι το πρόβλημα παραμένει με τον εξοπλισμό να μην έχει έρθει με αποτέλεσμα αν ήταν κάποιος άλλος στη θέση μου που δεν είχε ιδέα από αυτά, θα έφτανε στο σημείο να καλέσει ένα τεχνικό και όχι μόνο να πληρώσει τα λεφτά για εξοπλισμό του εμπορίου για να κάνει τη δουλειά του, αλλά και να πληρώσει τα αντίστοιχα χρήματα για τον τεχνικό που θα πήγαινε να του κάνει κάτι για το οποιο ήταν υπεύθυνος ο ISP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.