PDA

Επιστροφή στο Forum : BLUE SCREEN σε Vista... HELP NEEDED!!!!!



Σελίδες : [1] 2

Omega9
10-01-10, 20:56
Εξαιρετικά σοβαρό πρόβλημα προέκυψε σε Vista.
Φορητός Dell Studio 1737 με Vista Premium. Κανένα πρόβλημα για εδώ και ένα χρόνο περίπου. Τους τελευταίους μήνες τον χρησιμοποιώ πολύ και χρησιμοποιώ επίσης τακτικά όσα εργαλεία μπορώ για να τον κρατάω σε φόρμα. Δηλαδή virus & firewall σε συνεχή λειτουργεία, καθαρισμός registry και ελεύθερου χώρου τακτικά, virus scanning τακτικά, έλεγχος θερμοκρασίας (γύρω στα 45C σε χαλαρή κατάσταση. Tον δουλεύω πολύ βέβαια, μένει για πολλές μέρες ανοιχτός, επίσης συχνά κάνω παραπάνω πράγματα από ένα ταυτόχρονα, όσο το αντέχει. Αλλά αυτά δεν είναι πράγματα που "χαλάνε" έναν υπολογιστή. Επίσης έκανα τακτικά τεστ στον σκληρό, με διάφορα εργαλεία, των windows και άλλα. Κανένα πρόβλημα στο δίσκο, ποτέ.

Χθες ενώ έκανα κάτι με μια εφαρμογή, ξαφνικά μπλε οθόνη (πρώτη φορά) "PAGE FAULT IN NON PAGED AREA" και restart. Ξεκινάει το Startup Repair Tool. Έτρεξε πολλές φορές, χωρίς αποτέλεσμα. Τα αποτελέσματα κάθε τεστ ήτανε όλα pass, εκτός από το ακόλουθο μήνυμα:

Root cause found: Unknown Bugckeck: Bugckeck 50. Parameters=0xec6b738d, 0x0, 0x8676708c, 0x2.
Repair action: System files integrity check and repair
Results: Failed. Error Code=0x490


Γνωρίζει κάποιος τι ακριβώς σημαίνει το παραπάνω, ποιο είναι το πρόβλημα;

Υπάρχει partition recovery στον ένα και μοναδικό δίσκο, οπότε με βγάζει μετά στα advanced options. To System Restore δυστυχώς δεν υπάρχει διότι το είχα απενεργοποιημένο... μεγάλη βλακεία μου. Αλλά τα Vista φταίνε για αυτό, διότι είχαν πάθει κάτι και τρώγανε χωρίς λόγο γύρω στα 60gb, και ήταν λόγω περίεργης λειτουργίας του Restore system. Έτσι το είχα απενεργοποιήσει, χωρίς να το ενεργοποιήσω μετά. Δεν έχω ούτε Image για να χρησιμοποιήσω την Windows Complete Pc Restore επιλογή. To memory test όλα pass. Υπάρχει η επιλογή Run, αλλά δεν εμπιστεύομαι τις γνώσεις μου αρκετά για να την χρησιμοποιήσω. Επίσης η επιλογή Dell Factory Image Restore. Aλλά αυτή διαγράφει όλα τα δεδομένα. Αυτά είναι τα System Revocery Options που μου δίνει και υπάρχει φυσικά και η επιλογή να ξαναεγκαταστήσω τα Vista από το cd εγκατάστασης.

Tο πρόβλημα είναι ότι θέλω να διορθώσω τα Windows ΧΩΡΙΣ να χάσω τα αρχεία μου. Κανείς δε θέλει να χάσει τα αρχεία του, αλλά η περίπτωση είναι ειδική, διότι έχω στο σκληρό μια τεράστια ποσότητα προσωπικών εγγράφων (και προσωπικές φωτογραφίες όλης της περασμένης χρονιάς) τα οποία είχα μετακινήσει από διάφορους προορισμούς στο φορητό για ταξινόμηση και backup σε dvd. Μιλάμε για πολλά giga. Οπότε η πλήρης επανεγκατάσταση των Windows is not an option....

Κατά 99,9 τις εκατό δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο hardware, αφού τρέχοντας και τα Dell Diagnostics σε Pre-Boot περιβάλλον (εξαιρετικό εργαλείο) δεν βγήκε κάτι από τα hardware parts.

Με το F8 τώρα, προσπάθησα να μπω σε Safe Mode, αλλά βγάζει πάλι την ίδια μπλε οθόνη και ξαναρχίζει το Startup Repair (που δεν τα καταφέρνει να φτιάξει αυτόματα το πρόβλημα όπως μου λέει). Επίσης στο F8, to Start with last known configuration δεν λειτουργεί, με βγάζει πάλι στη μπλε οθόνη.

Τι άλλες επιλογές έχω, με ενέργειες που ΔΕΝ θα πειράξουν τα αρχεία μου; Πρόκειται για σφάλμα των Windows, αλλά τόσο σοβαρό που δεν μπορεί να διορθωθεί με τα Repair Εργαλεία;
Σε τελευταία λύση, πως μπορώ να αφαιρέσω τα δεδομένα μου από το δίσκο, να τα σώσω αλλού και μετά να περάσω ξανά τα Vista διαγράφοντας τα πάντα; Προέχει το σώσιμο των δεδομένων από το σκληρό του φορητού. Δεν το έχω ανοίξει ποτέ μόνος μου, και είμαι μέσα στην εγγύηση για επί τόπου service από την Dell. Έχω επίσης ένα desktop παλιό με IDE και SATA θύρες. Μπορώ να βγάλω το σκληρό μόνος μου και να τον συνδέσω πχ στο Desktop να κάνω τη μεταφορά των αρχείων; Ή δεν είναι τόσο απλό;

Βοήθεια! :clap:

PiXel
10-01-10, 23:45
Kαταρχή, ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΕ!!! Τα αρχεία σου δεν τα χάνεις, ακόμα κι αν δε μπεις ξανά στα Windows. Απ' την στιγμή που λες πως αυτό σου το έβγαλε μετά από μια δουλειά που έκανες με μια εφαρμογή, μήπως μπορείς να διευκρινήσεις, τι εφαρμογή ήταν αυτή; Anyway, βάλε το DVD εγκατάστασης των Vista και δοκίμασε, αρχικά, το Windows Memory Diagnostic Tool (Διαγνωστικό Πρόγραμμα Μνήμης των Windows). Εάν δεις πως δεν γίνεται τίποτε, δοκίμασε στη γραμμή εντολών, να πατήσεις την πολύ ισχυρή εντολή: bootrec /fixmbr ή την bootrec /fixboot η οποία συνήθως λύνει τα προβλήματα. Εάν και πάλι δεν γίνει τίποτα, και δεν υπάρξει νέο Post στο adslgr για το πρόβλημά σου, βάλε στο PC μια live διανομή των Linux (Ubuntu 9.10) και τρέξτην, χωρίς να την εγκαταστήσεις. Πάρε backup απ' τα αρχεία σου σε έναν εξωτερικό σκληρό, κάνε format και ή βάλε ξανά τα Vista ή βάλε τα 7. Σε περίπτωση που θες περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το backup, στείλε μήνυμα.

Omega9
11-01-10, 01:00
Kαταρχή, ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΕ!!!

Σωστά, δεν πρέπει, απλά είναι η πιθανότητα απώλειας τόσων ωρών και προσπάθειας που έχουν τα αρχεία μου που με πανικοβάλει. Επίσης η ελλιπής μου γνώση για τον προσδιορισμό του προβλήματος. Αυτά είναι που με αγχώνουν.



Τα αρχεία σου δεν τα χάνεις, ακόμα κι αν δε μπεις ξανά στα Windows.

Σε αυτό ελπίζω.



Απ' την στιγμή που λες πως αυτό σου το έβγαλε μετά από μια δουλειά που έκανες με μια εφαρμογή, μήπως μπορείς να διευκρινήσεις, τι εφαρμογή ήταν αυτή;

Βεβαίως φίλε, ήταν ανοιχτό το Vuze και ταυτόχρονα έπαιζα το Machinarium (http://machinarium.net/demo/) που το είχα εγκαταστήσει πριν από λίγο.



Anyway, βάλε το DVD εγκατάστασης των Vista και δοκίμασε, αρχικά, το Windows Memory Diagnostic Tool (Διαγνωστικό Πρόγραμμα Μνήμης των Windows).

Το τεστ υπήρχε και χωρίς το dvd εγκατάστασης, αφού όπως είπα υπάρχει recovery partition στον σκληρό δίσκο. Το έτρεξα στο μεσαίο επίπεδο και δεν έβγαλε κάποιο πρόβλημα στη μνήμη. Τώρα το τρέχω και στο extended τεστ (πάνω από 4 ώρες) και πάλι δεν βλέπω να βγάζει κάτι.. Δεν ξέρω αν με το dvd θα κάνει τίποτα παραπάνω από τα Recovery Options που μου παρέχει το partition.



Εάν δεις πως δεν γίνεται τίποτε, δοκίμασε στη γραμμή εντολών, να πατήσεις την πολύ ισχυρή εντολή: bootrec /fixmbr ή την bootrec /fixboot η οποία συνήθως λύνει τα προβλήματα.

Σε αυτό κολλάω λίγο, διότι δεν το έχω ψάξει ποτέ με τη γραμμή εντολών. Εσύ μου το λες ότι είναι ισχυρή εντολή, αλλά είναι σίγουρο ότι δε θα επηρεάσει τα δεδομένα μου; Μπορείς να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το τι κάνουν οι εντολές αυτές;




Εάν και πάλι δεν γίνει τίποτα, και δεν υπάρξει νέο Post στο adslgr για το πρόβλημά σου, βάλε στο PC μια live διανομή των Linux (Ubuntu 9.10) και τρέξτην, χωρίς να την εγκαταστήσεις.

Εδώ δυσκολεύουν τα πράγματα για εμένα, διότι καλώς ή κακώς τα χρόνια που ασχολούμαι δεν είχα το χρόνο να ασχοληθώ με οτιδήποτε πέρα από Windows. Ubuntu? Τι είναι τούτο; Όνομα Αφρικάνικης φυλής;


Πάρε backup απ' τα αρχεία σου σε έναν εξωτερικό σκληρό, κάνε format και ή βάλε ξανά τα Vista ή βάλε τα 7. Σε περίπτωση που θες περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το backup, στείλε μήνυμα.

Θα σου στείλω πμ.

Έχω μια απορία ακόμα. Αν κάνω boot from cd με το cd εγκατάστασης, μπορεί να ανοίξει τα Vista από το cd και να με βάλει στον σκληρό;

XPHSTOS29
11-01-10, 12:44
Σε πρωτη φαση μπορεις απο κονσολα να τρεξεις την εντολη chkdsk /f (με /? βλεπεις τις επιλογες) αν θυμαμαι καλα για να κανεις μια εξεταση δισκου και μετα επανεκκινηση ...
Αν δεν ξεκινησει τοτε τρεχεις και τις αλλες 2 που σου προτεινε ο συμφορουμιτης .

PiXel
11-01-10, 13:08
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

1. Καταρχήν, οι όποιες εντολές πατηθούν, ακόμα κι αν καταστρέψουν το λειτουργικό σύστημα των Windows Vista, δεν επηρεάζουν τα αρχεία σου, διότι βρίσκονται σε άλλο φάκελο. Αν, ωστόσο, θες να έχεις πολλές πισινές για να μην γίνει τίποτα, πριν κάνεις το (2), πήγαινε στο (3).
2. Στη γραμμή εντολών, φαντάζομαι ξέρεις πώς μπορείς να πας (απ' το μενού που σου βγάζει με τα Recovery Options). Όταν μπεις, χτύπα την εντολή: chkdsk /f η οποία εξαναγκάζει τα Windows, ακόμα κι αν δεν βρουν κάποια εμφανές πρόβλημα, να τρέξουν την εντολή Check Disk και να διορθώσουν τυχόν προβλήματα. Τα αρχεία δεν επηρεάζονται! Αν τώρα, δεν δουλέψει, δοκίμασε την bootrec /fixmbr η οποία επιδιορθώνει το αρχείο MBR που έχει πληροφορίες για την εκκίνηση. Επίσης, δοκίμασε και την bootrec /fixboot η οποία, προφανώς, επιδιορθώνει τα πάσης φύσεως προβλήματα της εκκίνησης.
3. Επειδή, όμως, δεν είμαι γκουρού στην πληροφορική και αν υπάρχει μια περίπτωση να χάσεις τα αρχεία σου, άντε να με βρεις, ακολούθησε αυτήν την απλή διαδικασία και πάρε τα αρχεία σου από το λάπτοπ.
α. Μπες στο site www.ubuntu.com και κατέβασε το αρχείο ISO της τελευταίας διανομής Linux, του Ubuntu 9.10. Κάψε το ISO σε CD.
β. Βάλε το CD στο λάπτοπ και τρέξτο, πριν φορτώσουν τα Windows (bootαρε, δηλαδή, από εκεί το PC). Θα σε ρωτήσει σε κάποιο σημείο την γλώσσα που θες (επέλεξε ελληνικά για να μην πανικοβληθείς με τα αγγλικά) και όταν φτάσει σε μια οθόνη με επιλογές, πάτα αυτήν που λέει "Δοκιμή των Ubuntu χωρίς να γίνουν αλλαγές στον υπολογιστή μου". Τα Ubuntu (τα οποία είναι διανομή των Linux και ναι, το όνομα προέρχεται από αφρικάνικη γλώσσα) θα τρέξουν και σε κάποια φάση θα σε βάλει στο περιβάλλον τους. Μην φοβάσαι. Μοιάζει πολύ με τα Windows, με τη διαφορά πως απουσιάζει η θρυλική σημαία τους από κάτω αριστερά. Παρόλα αυτά, συνέδεσε έναν εξωτερικό σκληρό USB χωριτικότητας, ανάλογη μ' αυτήν που έχουν τα αρχεία σου. Τα Ubuntu θα τον αναγνωρίσουν αμέσως και θα σου βγάλουν σχετική συντόμευση στην επιφάνεια εργασίας.
γ. Πήγαινε στην μπάρα επάνω στην οθόνη και πάτα το κουμπί "Θέσεις" ή "Τοποθεσίες" ("Places" στα αγγλικά), δε θυμάμαι την ακριβή μετάφραση στην ελληνική έκδοση, σε κάθε περίπτωση, το 2ο κουπμί από επάνω αριστερά, δίπλα από το Εφαρμογές.
δ. Επέλεξε τον Υπολογιστή.
ε. Βρες τον σκληρό δίσκο του υπολογιστή σου
στ. Πήγαινε στο φάκελο Users->Όνομα χρήστη (όπου Όνομα χρήστη το όνομα που έχει ο λογαριασμός σου στα Windows).
ζ. Αντέγραψε (δεξί κλικ αντιγραφή) όλα τα αρχεία που θες να σώσεις, απ' τον σκληρό του υπολογιστή σου, στον εξωτερικό σκληρό δίσκο που είναι στην επιφάνεια εργασίας.
η. Όταν τελειώσει η μεταφορά, πάτα επάνω δεξιά του κουμπί Ο/Ι και πάτα Shutdown ("Απενεργοποίηση" ή κάτι παρόμοιο). Ο υπολογιστής θα σβήσει.
θ. Βγάλε το CD των Ubuntu, αποσύνδεσε τον εξωτερικό απ' τη θύρα USB και πήγαινε στο (2). Αν τώρα δεν πετύχει το (2) (το (3) θα πετύχει σίγουρα, αρκεί να τα κάνεις σωστά καιχωρίς πανικό), κάνε φορμάτ στο PC (αφού φυσικά έχεις κάνει το (3)) και βάλε ξανά τα Windows.

Καλή επιτυχία!!:oneup:
Και μην πανικοβάλεσαι!Οι υπολογιστές δεν θέλουν πανικό! Λίγη προσοχή και την παραδοχή ότι δεν είναι ακαταλλαβήστικα μηχανήματα

Omega9
11-01-10, 14:09
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, αυτό το Ubuntu σύστημα ανάκτησης ακούγεται καλό (πιο απλό από βγάλσιμο του σκληρού και σύνδεσή του σε άλλον υπολογιστή). Σε αυτό θα προχωρήσω αν δεν τα καταφέρω να bootάρω τελικά με κανέναν τρόπο.

Μετά από πολλές πολλές ώρες ψάξιμο στο νετ για το θέμα, τώρα βρίσκομαι στην εξής κατάσταση. Καταρχάς απενεργοποίησα την αυτόματη επανεκίννηση για να δω τι ακριβώς λέει η Μπλε Οθόνη. Ο συγκεκριμένος κωδικός λάθος, σύμφωνα με τη Microsoft μπορεί να προέρχεται από το card reader (έχω πολύ καιρό να το χρησιμοποιήσω) και ίσως από άλλους λόγους, δεν δίνουν σαφή απάντηση. Λένε ότι έχουν κάποια hotfixes για κατέβασμα που θα διορθώσουν το πρόβλημα, αλλά προφανώς αυτά είναι για να εγκατασταθούν ενώ είσαι ήδη μέσα στα windows :rolleyes: .

Κατά τα άλλα, στην μπλε οθόνη έλεγε να απενεργοποιηθούν τα memory caching και shadowing στο BIOS γιατί μπορεί να δημιουργούνε το πρόβλημα. Δεν βρήκα στα BIOS τέτοιες επιλογές για τη μνήμη.

Παρόλο που υπάρχει το recovery partition και από εκεί βγαίνουν τα recovery options, δοκίμασα να κάνω boot από το cd εγκατάστασης των Vista. Ξεκινάει λοιπόν, και με βγάζει στην κλασσική οθόνη. Install ή Repair, διαλέγω το Repair. Εκεί είναι που βγάζει κανονικά το λειτουργικό σύστημα που υπάρχει στον υπολογιστή, για να το διορθώσει. Σε εμένα δεν το βλέπει, είναι κενό το κουτάκι και πετάει παραθυράκι ότι δεν μπορεί να σώσει τα start up options. Μετά έχει επιλογή Load Drivers. Δεν έχω ιδέα τι είδους drivers ζητάει, αλλά στο File Type έχει μία μοναδική επιλογή, "Setup Information Files".
Που θα βρω το αρχείο αυτό;
Μου δείχνει στο My Computer τα εξής: το cd των vista, και τρία partitions του σκληρού. Το ένα είναι αυτό με τα δεδομένα μου. Το άλλο είναι 4.5 gb από 10 σύνολο περίπου, που είναι το recovery και το τρίτο είναι κάτω από 50mb και το βλέπω για πρώτη φορά, λέγεται Boot (X:). Σε ποια από τις τέσσερις τοποθεσίες βρίσκεται άραγε αυτό το setup information file; Γνωρίζουμε; Μην κάνω καμιά μ@λ@κί@.

leopal
11-01-10, 14:12
Εγω θα σου προτεινα να σωσεις τα αρχεια σου με ubuntu live cd και μετα να κανεις ενα format.

Omega9
11-01-10, 14:13
Και μην πανικοβάλεσαι!Οι υπολογιστές δεν θέλουν πανικό! Λίγη προσοχή και την παραδοχή ότι δεν είναι ακαταλλαβήστικα μηχανήματα


Στην περίπτωσή μου φίλε, θέλει να παραδεχτώ ότι είναι απλά μηχανήματα... γιατί στην περίπτωσή μου είχα την εντύπωση ότι μένοντας σταθερά στην τελευταία λέξη του maintenance σε όλα τα επίπεδα, το σύστημά μου είναι untouchable... μάλιστα σκεφτόμουνα συχνά γιατί τα κακολογούν τόσοι πολλοί τα Vista ενώ εμένα δε μου έχουν βγάλει προβλήματα!
Και φυσικά, πρέπει να μην ΒΑΡΙΕΤΑΙ ποτέ κανείς να κάνει Backup! Το πάθημα γίνεται μάθημα, αλλά την έχω πάθει κι άλλες φορές και ακόμα δεν έχω βάλει μυαλό :evil:

Omega9
12-01-10, 15:27
Update:

3η μέρα που προσπαθώ να λύσω το πρόβλημα και ακόμα δεν έχει λυθεί. Μετά από 10+ χρόνια χρήσης των Windows αρχίζω να σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα να ασχοληθώ με το ανοιχτό λειτουργικό... πραγματικά απογοητεύτηκα από τη Microsoft με την πολυπλοκότητα του bootloader των Vista και την αδυναμία του να διορθώσει τον εαυτό του. Ένας χρόνος χωρίς προβλήματα ίσως ήταν το μάξιμουμ που αντέξαν τα Vista.

Καταρχάς έσωσα όλα τα αρχεία μου σε εξωτερικό σκληρό, με το Ubuntu 9.10 live cd. Φίλε Pixel ευχαριστώ που ασχολήθηκες, και μου έκανες γνωστή την ύπαρξη της μεθόδου αυτής, με έσωσες από τον ψυχολογικό όλεθρο της απώλειας (κερνάω μπύρα). Πραγματικά συγκλονιστικό το ότι ένα cd μπορεί να κάνει σε δευτερόλεπτα αυτό που τόσα tools και ξεtools της Microsoft ΔΕΝ μπορούν...


Από εκεί και πέρα, προσπαθώ να διορθώσω τον Bootloader, και από εγωισμό ίσως, να προσπαθήσω να τα καταφέρω, και δεν έχω κάνει ακόμα Format στο σκληρό.
Στο Repair του Vista DVD, δεν έβρισκε λειτουργικό. Μου έβγαζε επιλογή "Load Drivers" ζητώντας κάποιο αρχείο .ini δλδ Setup Information File για το boot hardware configuration, το οποίο δεν έχω ιδέα που βρίσκεται. Mια φορά που εντόπισε το λειτουργικό και ξεκίνησε το Startup Repair, πάλι δεν είχε αποτέλεσμα και μου έβγαλε ότι δεν μπορεί να γίνει αυτόματα η επιδιόρθωση.

Στο command line λοιπόν, το ScanOs τελειώνει επιτυχώς αλλά δεν βρίσκει λειτουργικό σύστημα. Το bootrec.exe, τα FixMbr και Fixboot ολοκληρώνονται από ότι λέει, αλλά σε επανεκκίνηση δε δείχνει να έχουν διορθώσει το πρόβλημα. Πάλι η ίδια μπλε οθόνη κτλπ.

Τώρα τρέχω το chkdisk αλλά δε νομίζω να βρει τίποτα.

Υπάρχει και ένα άλλο θέμα:

Έχω στο Firefox πολλά favorites που δε θέλω να τα χάσω. Στο Ubuntu λιωε live cd έσωσα τον φάκελο του firefox από τα Program Files. Που βρίσκονται τα favorites, και πως μπορώ να τα σώσω, είτε μέσα από τα Ubuntu είτε μέσα από το σωσμένο φάκελο σε εξωτερικό σκληρό;

Το ίδιο για τον Opera. Εκεί, υπάρχει η επιλογή σε κανονικό περιβάλλον windows να ξεκινάει κάθε φορά, με τα tabs της τελευταίας χρήσης, τα σώζει δηλαδή και τα φορτώνει ξανά όλα, όταν τον ξανα-ανοίγεις. Εκεί είχα τουλάχιστον 30 tabs φωρτομένα. Αυτά, μπορώ να τα βρω με κάποιον τρόπο ξανά; Είναι σωσμένα κάπου στο φάκελο της Opera στα Program files;

Κανένα αρχειάκι ελεύθερο στο internet για λεπτομερή χρήση του command line σε θέματα διόρθωσης boot των vista;

leopal
12-01-10, 16:41
Μην ασχολησε αλλο με το θεμα κανε ενα φορματ για να τελειωνεις

PiXel
12-01-10, 20:45
Αν έχω καταλάβει καλά, λέγοντας Αγαπημένα, εννοείς τα Bookmarks (συγγνώμη αν κάνω λάθος, αλλά έχω 3 μήνες που έβαλα Ίντερνετ και οργάνωσα το Firefox όπως θέλω εγώ, μέχρι πριν λίγο καιρό, τα ήξερα απλά ονομαστικά αυτά, λόγω αδυναμίας του δικτύου του ΟΤΕ, μεγάλη ιστορία). Αν ήσουν μέσα στο λειτουργικό, υπάρχει επιλογή Οργάνωση Σελιδοδεικτών όπου τους αποθηκεύει σε ένα αρχείο .JSON. Επειδή, όμως, τα Vista έχουν περάσει πλέον σε Σ-Vista κατάσταση, εντόπισα στο φάκελο "Mozilla Firefox->defaults->profile->bookmarks.html" όπου φαντάζομαι ότι με μια απλή αντιγραφή - επικόλληση θα επαναφέρει τα Αγαπημένα ή Σελιδοδείκτες του Firefox. Για τον Opera, δεν γνωρίζω πού ακριβώς αποθηκεύει τα Bookmarks, μπορείς να ψάξεις στο φάκελο για κάτι με όνομα favourites ή bookmarks. Όσο για το ανοικτό λογισμικό, θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς, όχι για κάποιο κόμπλεξ που έχω, ίσα - ίσα, τα Linux είναι σε πολλά σημεία ανώτερα από τα Windows, ωστόσο θέλει μεγάλη εξοικίωση με το open source, γιατί αν μια φορά η καταστροφή του Boot Record των Vista σου φάνηκε βουνό, πού να χτυπήσουν τα Linux και τότε να μην μπορείς να μπεις, ούτε με live cd για τα αρχεία!!! Φυσικά, αυτό είναι μόνο μια προτροπή, οι γνώσεις μου στους υπολογιστές είναι μόλις 7 χρόνων (3 χρόνια λιγότερες από σένα), οπότε εσύ αποφασίζεις. Όσο για τα Windows και τα περίφημα κολλήματά τους, σκέψου πως τα Windows είναι το πιο γνωστό και πολυχρησιμοποιημένο λειτουργικό, οπότε ο πολύς κόσμος που το χρησιμοποιεί και κατά συνέπεια, η πολύ μεγάλη ζήτηση (πολύ μεγαλύτερη από τα Linux, όσο και να διαφωνούν οι Linuxάδες) κάνει τη Microsoft να μην τσεκάρει σωστά ή να παραμελεί ορισμένα σφάλματα (τι ορισμένα, πάρα πολλά, αλλά τέσπα) ώστε να δώσει άμεσα νέες εκδόσεις του λειτουργικού στον κόσμο. Άλλωστε, είχα διαβάσει κάποτε πως τα Vista αποτελούνται από 50 εκατομμύρια γραμμές κώδικα οπότε καταλαβαίνεις, είναι λίγο δύσκολο να ελεχθούν και οι 50 εκατομμύρια και να μην ξεφύγει κάτι. Γι' αυτό, ίσως, μπορούμε να μετριάσουμε της ευθύνες της.

Omega9
12-01-10, 22:36
Για τον Opera, δεν γνωρίζω πού ακριβώς αποθηκεύει τα Bookmarks, μπορείς να ψάξεις στο φάκελο για κάτι με όνομα favourites ή bookmarks.

Βασικά στον Opera ψάχνω όχι τα Bookmarks, αλλά τα ανοιχτά tabs που είχα και που είχαν φτάσει σε μεγάλο αριθμό. Δεν ξέρω αν κατάλαβες, είναι αυτό που έχει και το Firefox, όταν κλείσεις πολλά tabs μαζί, που σου λέει την επόμενη φορά που το ανοίγεις, 'θέλεις να συνεχίσεις το προηγούμενο session ή να δημιουργήσεις καινούριο;' Αν επιλέξεις το πρώτο σου πετάει όλα τα tabs που είχες πριν το κλείσεις την τελευταία φορά, αν επιλέξεις το δεύτερο σου βγάζει ένα και μοναδικό καινούριο tab. Aυτό το πράγμα έκανα κατά συνήθεια με τον Opera, καθώς έψαχνα διάφορα πράγματα στο νετ, κυρίως άρθρα κτλπ, με αποτέλεσμα να έχω φτάσει σε πολλές δεκάδες tabs, δλδ χρησιμοποιούσα το σύστημα αυτό αντί για bookmarks, για συντομία. Στο firefox, θα φορτώσω το προφίλ όταν το ξαναεγκαταστήσω και θα δούμε αν επανεφέρει τα bookmarks, αλλά στην Opera δεν έχω ιδέα που μπορεί να αποθήκευε όλα αυτά τα κρατημένα tabs... αναρωτιέμαι αν είναι αυτό που λέγεται Internet cache και που το καθαρίζεις με τα registry cleaners... :hmm:




Όσο για το ανοικτό λογισμικό, θα σου έλεγα να ξανασκεφτείς, όχι για κάποιο κόμπλεξ που έχω, ίσα - ίσα, τα Linux είναι σε πολλά σημεία ανώτερα από τα Windows, ωστόσο θέλει μεγάλη εξοικίωση με το open source, γιατί αν μια φορά η καταστροφή του Boot Record των Vista σου φάνηκε βουνό, πού να χτυπήσουν τα Linux και τότε να μην μπορείς να μπεις, ούτε με live cd για τα αρχεία!!!

Δε ξέρω φίλε, με την είσοδο αυτή στα Ubuntu και το σώσιμο των αρχείων μου, αρχίζω να βλέπω τα λειτουργικά συστήματα με άλλο μάτι. Δεν ξέρω προφανώς τίποτα από Λίνουξ, αλλά το απλοϊκό περιβάλλον των Ubuntu δε μου φάνηκε καθόλου άσχημο. Σίγουρα θα το είχα ψάξει μέχρι τώρα, αν δεν ασχολιόμουν αρκετά με παιχνίδια που τρέχουν στα WIndows (όχι παιχνιδομηχανές). Μετά από αυτό το πατατράκ με τα Vista σκέφτομαι να μοιράσω το χώρο σε Open Source κάποιου είδους και στα Vista ΣΚΕΤΑ σε άλλο partition για να τρέχω κάνα παιχνιδάκι.



Φυσικά, αυτό είναι μόνο μια προτροπή, οι γνώσεις μου στους υπολογιστές είναι μόλις 7 χρόνων (3 χρόνια λιγότερες από σένα), οπότε εσύ αποφασίζεις.

Ε εντάξει, μη φανταστείς ότι οι γνώσεις μου αυξάνανε γεωμετρικά το διάστημα αυτό, τα πρώτα 3-5 χρόνια περιορίζονταν στο να χρησιμοποιώ έναν υπολογιστή με WindowsMe ('Η φρίκη) για Baldur's Gate και να έχω βάλει μια Voodoo3 κάρτα που ήταν συμβατή μόνο με 95 και 98 και να αναρωτιέμαι γιατί δεν έχω καλά γραφικά. :p Γύρω στα 7 χρόνια μετά συνειδητοποίησα το λόγο..



Όσο για τα Windows και τα περίφημα κολλήματά τους, σκέψου πως τα Windows είναι το πιο γνωστό και πολυχρησιμοποιημένο λειτουργικό, οπότε ο πολύς κόσμος που το χρησιμοποιεί και κατά συνέπεια, η πολύ μεγάλη ζήτηση (πολύ μεγαλύτερη από τα Linux, όσο και να διαφωνούν οι Linuxάδες) κάνει τη Microsoft να μην τσεκάρει σωστά ή να παραμελεί ορισμένα σφάλματα (τι ορισμένα, πάρα πολλά, αλλά τέσπα) ώστε να δώσει άμεσα νέες εκδόσεις του λειτουργικού στον κόσμο.

Να δώσει άμεσα νέες εκδόσεις η Microsoft, για να πάρει άμεσα τα ωραία λεφτουδάκια του κόσμου, θέλει, δεν τις "δίνει" για την ψυχή της μάνας της. Οπότε, μιας και ζούμε καλώς ή κακώς σε καπιταλιστικό κόσμο, τα προϊόντα που πουλάει και πολύ ακριβά μάλιστα η Microsoft, θα πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο φιλικά προς τον άσχετο χρήστη και πιο problem free. Δεν υπάρχει δικαιολογία, για να παραμελεί τα σφάλματα των λειτουργικών της η Microsoft. Εγώ που πλήρωσα ακριβά το γνήσιο dvd εγκατάστασης των Vista πριν από ένα χρόνο, έφαγα τόση ταλαιπωρία για ένα προβληματικό boot loader. Ακόμα το προσπαθώ με το command prompt, με τις πιο λεπτομερείς λειτουργίες που έχω βρει στο νετ για διόρθωση ή επαναδημιουργία του boot sector και ακόμα τίποτα. Τελικά δε θα το γλυτώσω το φορμάτ. Όταν λοιπόν όλο το hardware είναι σε τοπ κατάσταση, δεν δικαιολογείται να αφήνει η Microsoft το software μόνο, να μου γ@μάει την παναγία.




Άλλωστε, είχα διαβάσει κάποτε πως τα Vista αποτελούνται από 50 εκατομμύρια γραμμές κώδικα οπότε καταλαβαίνεις, είναι λίγο δύσκολο να ελεχθούν και οι 50 εκατομμύρια και να μην ξεφύγει κάτι. Γι' αυτό, ίσως, μπορούμε να μετριάσουμε της ευθύνες της.


Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι και δε με ενδιαφέρει, δουλειά τους είναι να μην υπάρχουν σφάλματα. Αλλιώς τι προγραμματιστές είναι; Και το ανθρώπινο σώμα έχει δεκάδες τρισεκατομμύρια κύτταρα, αλλά αν σε ένα από αυτά υπάρχει πρόβλημα, τότε αρχίζει και χαλάει το γλυκό και σε συνολικό επίπεδο.

Όλα είναι θέμα μαρκετινγκ φίλε, σε μια καπιταλιστική παγκόσμια κοινωνία σαν τη δική μας σήμερα. Η Microsoft δεν είναι μόνο οι προγραμματιστές. Είναι και το τεράστιο δίκτυο προϊόντων και υπηρεσιών υποστήριξης. Πως θα ζήσουνε όλοι αυτοί; Από τον κάθε άσχετο που θα πάθει ένα boot πρόβλημα πχ και δεν θα μπορεί να το φτιάξει μόνος του. Από τη στιγμή που μιλάμε για software issue και όχι για hardware, τότε θα έπρεπε η Microsoft να παρέχει όλα τα εργαλεία να το φτιάχνει ο χρήστης μόνος του. Πχ, έχω ψάξει αυτές τις μέρες δεκάδες σελίδες για τις εντολές στο cmd που σχετίζονται με επιδιόρθωση του boot sector στα vista. Στην ιστοσελίδα της Microsoft έχει τις πιο άχρηστες πληροφορίες. Σε άλλα άσχετα σάιτ βρήκα κάποια ουσιαστικά πράγματα.

PiXel
13-01-10, 00:15
Επειδή σπουδάζω προγραμματιστής, γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να προβλέψεις όλα τα πιθανά σφάλματα ενός προγράμματος, πόσο μάλλον ενός λειτουργικού συστήματος, οπότε συνεχίζω να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, χωρίς να τους δίνω άφεση αμαρτιών. Το βασικό πρόβλημα για όλα τα κολλήματα, μια που ξεκινήσαμε την κουβέντα, είναι ο πυρήνας που χρησιμοποιούν τα Windows, ο οποίος είναι ίδιος και απαράλλακτος (εντάξει, έχει κάποιες αλλά όχι θεμελειώδης αλλαγές) με αυτόν που είχε και το MS-DOS. Τα Windows δεν ξεκίνησαν ως λειτουργικό σύστημα, αλλά ως shell ή κέλυφος που δίνει την παραθυρική μορφή στο MS-DOS, συνέχισε να τρέχει έτσι (δηλαδή Windows για μορφή και DOS από κάτω), μέχρι τα Windows Me (αν δεν κάνω λάθος) και ανεξαρτητοποιήθηκε από αυτό με τα Windows 2000 και μετά. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που τους καταλαβαίνω σε ένα βαθμό, γιατί άλλο να φτιάχνεις έναν πυρήνα για λειτουργικό που χειρίζεται εντολές και άλλο πυρήνα για παραθυρικό περιβάλλον. Απ' όσα έχω διαβάσει, η Microsoft εργάζεται στη δημιουργία του MinWin (από το Minimum Windows) που είναι, ας πούμε, μια πιο "καλογραμμένη" έκδοση του υπάρχοντα πυρήνα. Ελπίζω, όταν βγει (κάτι λένε για τα Windows 8), να αξίζει όντως τον κόπο. Επίσης (για να κλείσουμε το θέμα γιατί ξεφύγαμε), αν η Microsoft είχε ήδη κάνει την αλλαγή στον πυρήνα, τότε όλες οι εφαρμογές και οι drivers θα ήταν ασύμβατοι (χωρίς virtual machine), οπότε, φαντάζομαι, μια μεγάλη πολυεθνική σαν αυτή, προφανώς κοιτάει το κέρδος πάνω απ' όλα. Τώρα, όμως, που είδε και απόειδε με τα Windows Vista, κατάλαβε πως ο κόσμος δεν θα την ακολουθεί διαπαντώς, σ' αυτό το χορό υψηλών τιμών-μεγάλο όνομα-πολλά προβλήματα, γι' αυτό έβαλε μπροστά και τις μηχανές. Αξίζει, πάντως, να δεις τα Windows 7, τα χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο (από την Beta) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι μια πραγματικά πολύ καλή και πετυχημένη (ίσως και η καλύτερη) διανομή των Windows, που έπεισε και τους πιο δύσπιστους. Αυτά.

Omega9
13-01-10, 11:58
Update:

Αφού παιδεύομαι εδώ και 2 μέρες και με το Command Line, τελικά τα παράτησα και επανεγκατέστησα τα Vista. Δοκίμασα πολλών ειδών εντολές, το τελευταίο set που βρήκα στο νετ είναι αυτό:


The first order of business is to make sure the MBR and bootsector contain the right references to the Vista bootloader:

Replace x: in the commands below with the letter to your CD drive as detected by the Windows Recovery environment
bootrec.exe /fixmbr
x:\boot\bootsect.exe /nt60 all /force
Now we get rid of the old BCD registry, and create a new one instead.
Note: We're assuming that the boot drive is drive C: below. If your computer is configured differently, be sure to use the appropriate drive letter here instead.
del C:\boot\bcd
bcdedit /createstore c:\boot\bcd.temp
bcdedit.exe /store c:\boot\bcd.temp /create {bootmgr} /d "Windows Boot Manager"
bcdedit.exe /import c:\boot\bcd.temp
bcdedit.exe /set {bootmgr} device partition=C:
bcdedit.exe /timeout 10
del c:\boot\bcd.temp
Now we have a clean, working Vista bootloader. But we need to add a Vista entry to it:
bcdedit.exe /create /d "Windows Vista" /application osloader
bcdedit.exe should return a message with a GUID for the newly-created entry, something like this:
The entry {c0dfc4fa-cb21-11dc-81bf-005056c00008} was successfully created.
You'll need to use the value that bcdedit.exe returned for you below, along with the drive letter for the drive that Windows Vista is installed to:
bcdedit.exe /set {c0dfc4fa-cb21-11dc-81bf-005056c00008} device partition=C:
bcdedit.exe /set {c0dfc4fa-cb21-11dc-81bf-005056c00008} osdevice partition=C:
bcdedit.exe /set {c0dfc4fa-cb21-11dc-81bf-005056c00008} path \Windows\system32\winload.exe
bcdedit.exe /set {c0dfc4fa-cb21-11dc-81bf-005056c00008} systemroot \Windows
And, last of all, tell the Vista bootloader to boot the new entry by default:
bcdedit.exe /displayorder {c0dfc4fa-cb21-11dc-81bf-005056c00008}
bcdedit.exe /default {c0dfc4fa-cb21-11dc-81bf-005056c00008}
Now the Vista bootloader has been nuked and rebuilt from scratch. If you got this to work, feel free to consider yourself one of the finest graduates of the NeoSmart Technologies Institute of BCD Learning.


Και ενώ κάθε εντολή ολοκληρωνόταν επιτυχώς και ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι είχε αποκατασταθεί ο boot loader, στην εκκίνηση πάλι η ίδια μπλε οθόνη με τα ίδια μηνύματα σφάλματος.

Πάντως τα Vista σώσανε όλα τα παλιά αρχεία μου σε φάκελο 'Windows Old' δηλαδή εκτός από τα settings δεν διαγράψανε τίποτα και αυτό είναι για μένα μεγάλη πρόοδος σε σχέση με προηγούμενες εκδόσεις, διότι είναι γνωστό ότι καμία εταιρεία δε σε αποζημιώνει για απώλεια των αρχείων σου..
Αν το ήξερα ότι ισχύει αυτό σε περίπτωση επανεγκατάστασης δε θα αγχωνόμουν τόσο. Πάντως η αδυναμία διόρθωσης ενός boot loader είναι σημαντικό μείον όπως και να έχει.




Επειδή σπουδάζω προγραμματιστής, γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι να προβλέψεις όλα τα πιθανά σφάλματα ενός προγράμματος, πόσο μάλλον ενός λειτουργικού συστήματος, οπότε συνεχίζω να διατηρώ τις επιφυλάξεις μου, χωρίς να τους δίνω άφεση αμαρτιών. Το βασικό πρόβλημα για όλα τα κολλήματα, μια που ξεκινήσαμε την κουβέντα, είναι ο πυρήνας που χρησιμοποιούν τα Windows, ο οποίος είναι ίδιος και απαράλλακτος (εντάξει, έχει κάποιες αλλά όχι θεμελειώδης αλλαγές) με αυτόν που είχε και το MS-DOS. Τα Windows δεν ξεκίνησαν ως λειτουργικό σύστημα, αλλά ως shell ή κέλυφος που δίνει την παραθυρική μορφή στο MS-DOS, συνέχισε να τρέχει έτσι (δηλαδή Windows για μορφή και DOS από κάτω), μέχρι τα Windows Me (αν δεν κάνω λάθος) και ανεξαρτητοποιήθηκε από αυτό με τα Windows 2000 και μετά. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που τους καταλαβαίνω σε ένα βαθμό, γιατί άλλο να φτιάχνεις έναν πυρήνα για λειτουργικό που χειρίζεται εντολές και άλλο πυρήνα για παραθυρικό περιβάλλον. Απ' όσα έχω διαβάσει, η Microsoft εργάζεται στη δημιουργία του MinWin (από το Minimum Windows) που είναι, ας πούμε, μια πιο "καλογραμμένη" έκδοση του υπάρχοντα πυρήνα. Ελπίζω, όταν βγει (κάτι λένε για τα Windows 8), να αξίζει όντως τον κόπο. Επίσης (για να κλείσουμε το θέμα γιατί ξεφύγαμε), αν η Microsoft είχε ήδη κάνει την αλλαγή στον πυρήνα, τότε όλες οι εφαρμογές και οι drivers θα ήταν ασύμβατοι (χωρίς virtual machine), οπότε, φαντάζομαι, μια μεγάλη πολυεθνική σαν αυτή, προφανώς κοιτάει το κέρδος πάνω απ' όλα. Τώρα, όμως, που είδε και απόειδε με τα Windows Vista, κατάλαβε πως ο κόσμος δεν θα την ακολουθεί διαπαντώς, σ' αυτό το χορό υψηλών τιμών-μεγάλο όνομα-πολλά προβλήματα, γι' αυτό έβαλε μπροστά και τις μηχανές.


Ενδιαφέροντα αυτά, αν και δεν έχω σχέση με προγραμματισμό, έχω μια αρκετά αφοσιωμένη σχέση με τους υπολογιστές και με ενδιαφέρει να εμβαθύνω στη λειτουργία και φιλοσοφία τους.




Αξίζει, πάντως, να δεις τα Windows 7, τα χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο (από την Beta) και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι μια πραγματικά πολύ καλή και πετυχημένη (ίσως και η καλύτερη) διανομή των Windows, που έπεισε και τους πιο δύσπιστους. Αυτά.

Κοίταξε, προσωπικά δε με ενδιαφέρουν όλα τα features που βάζει η Microsoft στις νέες εκδόσεις, εκτός από αυτές που αφορούν σε παιχνίδια για Windows. Τα 7 πως τα πάνε με τα παιχνίδια; Τα Vista τα πήγαιναν αρκετά καλά με ATI κάρτα βέβαια, από nvidia έχω απογοητευεί πλήρως και σε XP και σε Vista και δεν ξαναβάζω. Τις υπόλοιπες εργασίες πχ word κτλπ, δεν έχω πρόβλημα να τις κάνω στο παμπάλαιο desktop μου. Επίσης, δεν ξέρω τι αλλαγές σε drivers πρέπει να κάνω για να πάω τον φορητό από τα Vista σε 7. Τώρα σκέφτομαι να κρατήσω τα Vista για εφαρμογές και να βάλω τα Ubuntu σε dual boot.

Έχεις καμιά πρόταση για αυτή μου τη σκέψη. Και μιας και είσαι προγραμματιστής να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Για web browsing και ταινίες, τα Ubuntu 9.10 θα έχουν ικανοποιητική απόδοση; Είναι το πιο "φιλικό προς το χρήστη" Linux, έτσι δεν είναι; Καλή τύχη στις σπουδές σου..

Omega9
13-01-10, 14:03
Έχω άλλα δύο ερωτηματικά, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

Μετά την επανεγκατάσταση των Vista, υπάρχει ακόμα το Recovery partition του σκληρού (10gb από τα οποία 4.68 χρησιμοποιούνται). Aυτό επηρεάστηκε καθόλου από την επανεγκατάσταση; Λειτουργεί; Να το σβήσω; Πρέπει με κάποιο τρόπο να το επανεγκαταστήσω κι αυτό;


Υπάρχει κάποιος τρόπος, κάποιο Log αρχείο ή κάτι τέτοιο για να διαπιστώσω από τι ακριβώς προκλήθηκε το πρόβλημα με την μπλε οθόνη που με οδήγησε στην επανεγκατάσταση;

PiXel
13-01-10, 14:43
1. Για τα Windows 7, τα παιχνίδια θα τρέχουν χωρίς κανένα πρόβλημα, όπως και στα Vista και μάλιστα με εγγενή υποστήριξη DirectX 11. Δε χρειάζεται να αλλάξεις κάρτα γραφικών για το DirextX 11, όπως έγινε με τα Vista και με το DirectX 10. Όσο για τους drivers, τα Win7 χρησιμοποιούν τους ίδους drivers με τα Vista.

2. Για τα Ubuntu, να ξέρεις πως λόγω της φιλοσοφίας του open source, δεν μπορείς να αναπαράγεις αρχεία .mp3, .avi, .mpeg κτλ for free, διότι πρόκειται για πατενταρισμένα πρότυπα. Θα πρέπει να πληρώσεις ξεχωριστά γι' αυτά τα πρότυπα και να τα εγκαταστήσεις στα Ubuntu με δική σου ευθύνη, οπότε οι ταινίες+Ubuntu δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

3. Για Web Browsing τα Ubuntu φυσικά και είναι ό,τι καλύτερο, μιας και ένα ποσοστό 90% (ίσως και παραπάνω) των ιών, κατσκευάζεται για Windows, οπότε με τα Ubuntu δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. με ιούς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα μπαίνεις όπου θέλεις, χωρίς ευθύνη. Όμως να ξέρεις πως οι καταλήξεις των προγραμμάτων .exe δεν λειτουργούν στα Ubuntu, γιατί τα Linux έχουν τελείως διαφορετική λογική "εγκατάστασης" προγραμμάτων (το βάζω σε εισαγωγικά, γιατί ούτε εγκατάσταση είναι ακριβως). Αυτό σημαίνει, πως διάφορα προγραμματάκια για το Web Browsing δε θα δουλεύουν.

4. Το dual boot βέβαια θα δουλεύει.

5. Το recovery partition δεν επηρεάστηκε. Μην το σβήσεις.

6. Τα Windows κρατάνε ένα υποτυπώδες log αρχείο, ωστόσο επανεγκατέστησες τα Vista, οπότε το αρχείο θα βρίσκεται στο φάκελο Windows.old και πιθανώς να μην δουλεύει. Τώρα, πού βρίσκεται, δεν ξέρω...

leopal
13-01-10, 14:56
2. Για τα Ubuntu, να ξέρεις πως λόγω της φιλοσοφίας του open source, δεν μπορείς να αναπαράγεις αρχεία .mp3, .avi, .mpeg κτλ for free, διότι πρόκειται για πατενταρισμένα πρότυπα. Θα πρέπει να πληρώσεις ξεχωριστά γι' αυτά τα πρότυπα και να τα εγκαταστήσεις στα Ubuntu με δική σου ευθύνη, οπότε οι ταινίες+Ubuntu δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

Tι ακριβως εννοεις οταν λες οτι θα πρεπει να πληρωσει για mp3,avi,mpeg players;
Υπαρχουν δωρεαν και αξιοπιστοι players για καθε μορφη αρχειου στο package manager της εκαστοτε διανομης.

Ωστοσο δεν υπαρχει ακομα δυνατοτητα εξοδου ψηφιακου ηχου(τουλαχιστον σε ubuntu)

PiXel
13-01-10, 15:01
Αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία, μην νομίζεις ότι ξέρω πολλά για Linux. Όταν έβαλα μια φορά να παίξω ένα αρχείο .mp3 μου έβγαλε μήνυμα, ότι επειδή τα αρχεία .mp3 είναι πατενταρισμένα στην Αμερική και σύμφωνα με τη φιλοσοφία του open source, τα Ubuntu, δεν μπορούν να ενσωματώσουν κάτι το οποίο χρειάζεται πληρωμή, με παρέπεμψε σε μια σελίδα για να κατεβάσω μια προσθήκη ώστε να παίζει mp3 αρχεία, πληρώνοντας, όμως, με πιστωτική. Αν υπάρχουν χακιές (που θα υπάρχουν), για να παίξουν .mp3 τα Ubuntu, φαντάζομαι, είναι εκτός της θεματολογίας του forum, μια και παραβιάζουν τη φιλοσοφία open source. Δεν μπορεί να κλειδώνονται topics στο adslgr.com που μιλάνε για χακιές που παραβιάζουν τη νομιμότητα των Windows και γενικά των closed source προγραμμάτων, αλλά όταν μιλάμε για Linux, να υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση!

leopal
13-01-10, 15:08
Eπειδη τρεχω ubuntu ουδεποτε εχω αντιμετωπισει κατι αναλογο.Οπως σου ειπα και πριν η ιδια η διανομη σου δινει τη δυνατοτητα να κατεβασεις και να χρησιμοποιησεις προγραμματα δωρεαν και χωρις δεσμευσεις τυπου trial.
Αυτη ειναι αλλωστε η φιλοσοφια του open source.

PiXel
13-01-10, 15:10
Ε τι να πω τότε, ή λάθος διάβασα ή λάθος κατάλαβα. Μείον το θέμα της αναπαραγωγής από την τελική απάντηση.

Omega9
14-01-10, 18:01
Μερικές ακόμα ερωτήσεις και απορίες για όποιον θέλει/μπορεί να με κατατοπίσει:

Ψάχνοντας τα BIOS βρήκα κάποιες επιλογές οι οποίες δεν είμαι σίγουρος τι κάνουν.

Fixed Disc Boot Sector αυτό ήταν disabled. Λέει ότι είναι για να προστατεύει το Boot Sector από ιούς. Υπάρχει περίπτωση όλο το πρόβλημα να είχε αποφευχθεί εάν ήταν enabled;;; Μιλάει για τα Windows ή για το BIOS;

Το Intel Virtualization Technology που υπάρχει ως δυνατότητα, και ήταν disabled, σε τι μπορεί να με βοηθήσει εάν το ενεργοποιήσω;

Υπάρχει ένα Quickboot mode το οποίο ήταν ενεργοποιημένο. Λέει ότι πηδάει μερικά τεστ, για να ξεκινάει πιο γρήγορα το λειτουργικό σύστημα. Υπάρχει πάλι περίπτωση να ήταν αυτός ο λόγος της καταστροφής του Boot Sector που μου προκάλεσε το όλο πρόβλημα; Να το απενεργοποιήσω θα κερδίσω τίποτα σε αξιοπιστία λειτουργίας του boot;

Τι ακριβώς κάνει η επιλογή ενεργοποίησης ή απενεργοποίησης Usb wakeup from Suspend;

Tι ακριβώς είναι η επιλογή Sada Mode as IDE or AHCI;


Το recovery partition υπάρχει πιθανότητα να έχει επηρεαστεί από την όλη κατάσταση; Το μέγεθός του ήταν 4.69 στα 10 γκίγκα και τώρα είναι 4.68. H Dell Diagnostics Utility που είναι εγκατεστημένη εκεί, πλέον δε λειτουργεί αν την προσπαθήσω μέσα από το Recovery partition, παρά μόνο μέσα από το CD.

Αυτά όσον αφορά το φορητό με το πρόβλημα και την επανεγκατάσταση των Βίστα.
Εϊναι κρίμα που δεν υπάρχει κάποιο αρχείο σαν crash report για να μου πει τι ακριβώς έφταιξε και χάλασε η Boot λειτουργία σε επίπεδο να μη φτιάχνεται.. είμαι πολύ περίεργος να μάθω.



Όσον αφορά τώρα το παλιό μου desktop:

Έχει γύρω στις 8 θύρες usb σε διάφορα σημεία. Όταν έχω συνδεδεμένο ένα wireless adapter για να πιάνω το ρούτερ στο άλλο δωμάτιο, δεν αναγνωρίζει τους usb σκληρούς που συνδέω, λέει "άγνωστη usb συσκευή" κτλπ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω την integrity των θυρών αυτών και τυχόν προβλήματα; Κάποιο utility ίσως.

Έχω σε IDE ένα μάστερ 80γκίγκα με τα XP sp3 και σαν slave 120γκίγκα κομμένο στη μέση με 2 partitions. Το πρώτο partition είναι άδειο και δοκίμασα να εγκαταστήσω τα Ubuntu 9.10 εκεί. Φτάνοντας στο σημείο εκείνο που διαλέγω το partition, πρέπει να κάνω φορμάτ το partition σε κάποιο είδος file system μου λέει. Κάτι ext και τα λοιπά μου βγάζει. Τι να διαλέξω από αυτά; Θέλω να γίνεται dual boot, υπάρχει πρόβλημα αν προσπαθήσω να βάλω τα Ubuntu σε partition από slave drive όπως περιγράφω;

PiXel
15-01-10, 14:27
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω.

1. Σχετικά με το Intel Virtualization Technology, καλύτερα να το βάλεις Enabled. Αυτό σου παρέχει τη δυνατότητα να μπορείς να έχεις ένα εικονικό λειτουργικό σύστημα, μέσα σε ένα άλλο λειτουργικό σύστημα. Δηλαδή, μπορείς να έχεις τα Ubuntu 9.10, να έχεις εγκατεστημένη μια Virtual Machine (όπως λέγεται) η οποία εξομοιώνει ένα εικονικό υπολογιστή και εκεί μέσα να στήσεις ένα άλλο λειτουργικό σύστημα, π.χ. Windows 2000. Αυτό το σύστημα αξιοποίησε η Microsoft στα Windows 7 (XP Mode λέγεται), όπου εξομοιώνει ένα εικονικό περιβάλλον Windows XP για τα προγράμματα που δεν μπορούν να τρέξουν σε Windows 7.

2. Σχετικά με το QuickBoot, ίσως εάν ήταν ενεργοποιημένο, να "έπιανε" κάποια σφάλμα σε έλεγχο που θα έκανε και τώρα δεν κάνει. Ό,τι και να γινόταν όμως, έχεις ήδη επανεγκαταστήσει τα Vista, οπότε δεν υπάρχει πια συζήτηση.

3. Η επιλογή USB wakeup from Suspend, σου δίνει τη δυνατότητα, σε περίπτωση που ο υπολογιστής σου είναι σε Αδράνεια (ή στα σύγχρονα λειτουργικά, υβριδική αδράνεια), να μπορεί να "ξυπνάει" ή καλύτερα να δίνει σήμα στο PC να ξεκινήσει. Αν έχεις βάλει ποτέ το PC σε αδράνεια, θα θυμάσαι πως όταν ήθελες να τον "ξυπνήσεις", πατούσες οποιοδήποτε πλήκτρο στο πληκτρολόγιο. Φαντάσου, ότι σ' αυτό προστίθεται και μια συσκευή USB.

4. Όσο για το σύστημα αρχείων των Ubuntu, δεν υποστηρίζουν (ή καλύτερα δεν έχουν default επιλογή) το σύστημα NTFS ή το FAT32. Το σύστημα αρχείων των Linux, είναι το eXt3 ή eXT4. Εσύ επέλεξε το μεγαλύτερο αριθμό (νομίζω έχει βγει μέχρι 4, άλλά μπορεί να κάνω λάθος και να είναι ακόμα στο 3). Το ένα partition θα είναι σε eXT3 (ή 4) και το άλλο σε NTFS. Κανένα θέμα με το Dual Boot.

Τέλος, σχετικά με τις άλλες σου ερωτήσεις, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Το Fix Boot Sector ίσως σε έβγαζε από το πρόβλημα, ίσως και όχι. Το Recovery Partition, ίσως να έχει πειραχτεί, αφού μου λες ότι δεν μπαίνει πια στα Recovery Options παρά μόνο με CD. Όσο για το Error Report, απ' τη στιγμή που έγινε format και επανεγκατάσταση, κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να μάθει τι συνέβη στο προηγούμενο σύστημα. Παρόλα αυτά, ίσως μου διαφεύγει κάτι και υπάρχει κάτι τέτοιο, αλλά σαν προγραμματιστής (με τη μικρή μου πείρα), δεν πιστεύω να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Omega9
18-01-10, 02:43
Λοιπόν, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω σε όσα γνωρίζω.

1. Σχετικά με το Intel Virtualization Technology, καλύτερα να το βάλεις Enabled. Αυτό σου παρέχει τη δυνατότητα να μπορείς να έχεις ένα εικονικό λειτουργικό σύστημα, μέσα σε ένα άλλο λειτουργικό σύστημα. Δηλαδή, μπορείς να έχεις τα Ubuntu 9.10, να έχεις εγκατεστημένη μια Virtual Machine (όπως λέγεται) η οποία εξομοιώνει ένα εικονικό υπολογιστή και εκεί μέσα να στήσεις ένα άλλο λειτουργικό σύστημα, π.χ. Windows 2000. Αυτό το σύστημα αξιοποίησε η Microsoft στα Windows 7 (XP Mode λέγεται), όπου εξομοιώνει ένα εικονικό περιβάλλον Windows XP για τα προγράμματα που δεν μπορούν να τρέξουν σε Windows 7.





Μάλιστα, οπότε σε μια απλή χρήση σαν τη δική μου, (extensive web browsing, παιχνίδια, καμιά ταινία) θα βοηθήσει σε τίποτα άραγε;




2. Σχετικά με το QuickBoot, ίσως εάν ήταν ενεργοποιημένο, να "έπιανε" κάποια σφάλμα σε έλεγχο που θα έκανε και τώρα δεν κάνει. Ό,τι και να γινόταν όμως, έχεις ήδη επανεγκαταστήσει τα Vista, οπότε δεν υπάρχει πια συζήτηση.


Ασφαλώς και 'υπάρχει' συζήτηση φίλε μου, διότι όπως είπα προσπαθώ να καταλάβω τι πήγε στραβά και τι συμβαίνει γενικότερα! Ακόμα δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό που μου γ@μησε το boot configuration. Πχ εάν υπήρχε κάτι σαν crash report δημιουργημένο από το σύστημα, οπουδήποτε μέσα στο δίσκο, με τα δεδομένα του μοιραίου σφάλματος, θα μπορούσε ο χρήστης να καταλάβει τι έπαιξε. Από ότι φαίνεται η Microsoft δεν προνόησε για κάτι τέτοιο. Βλέπω στο σκληρό, μετά την επανεγκατάσταση, ότι δημιουργήθηκαν δύο αρχεία, 'BCD_Backup' και 'BOOTSECT.BAK'. Αυτά τι ακριβώς είναι, σου λένε τίποτα;




4. Όσο για το σύστημα αρχείων των Ubuntu, δεν υποστηρίζουν (ή καλύτερα δεν έχουν default επιλογή) το σύστημα NTFS ή το FAT32. Το σύστημα αρχείων των Linux, είναι το eXt3 ή eXT4. Εσύ επέλεξε το μεγαλύτερο αριθμό (νομίζω έχει βγει μέχρι 4, άλλά μπορεί να κάνω λάθος και να είναι ακόμα στο 3). Το ένα partition θα είναι σε eXT3 (ή 4) και το άλλο σε NTFS. Κανένα θέμα με το Dual Boot.

Τα πέρασα τα Ubuntu 9.10 δοκιμαστικά, σε έναν υπολογιστάκο δεκαετίας που έχω κρατημένο, με 20gb σκληρό, 700 επεξεργαστή και 256 ΡΑΜ... με ΧΡ εγκατεστημένα. Κανένα πρόβλημα, ξεκινάει το GRUB και όλα οκ, αργά μεν, αλλά σταθερά. Ωραίο φαίνεται το στήσιμο, ακόμα δε συνδέθηκα στο ίντερνετ για να δω πως τα πάει. Δηλαδή δεν χρειάζεται να υπάρχει antivirus και firewall σε Ubuntu; Και για να καταλάβω, λες ότι δεν θα παίζει κανενός είδους ταινία, επειδή είναι είδος εμπορίου;




Τέλος, σχετικά με τις άλλες σου ερωτήσεις, δεν ξέρω να σου απαντήσω. Το Fix Boot Sector ίσως σε έβγαζε από το πρόβλημα, ίσως και όχι.


Από ότι έχω καταλάβει, 'κλειδώνει' το sector από ιούς. Εγώ όμως δεν είχα προβλήματα με ιούς, ώστε να υποθέσω ότι ιός είναι που μου χάλασε το boot. Να ήτανε ιός που δεν τον έπιασε το scaner, ή κάποια εφαρμογή η οποία έγραψε εκεί πέρα και προκάλεσε μπέρδεμα. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να ξέρω τι συνέβη για να μην το ξαναπάθω. Επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει αν αυτό το boot που λέμε έχει να κάνει μόνο με το λειτουργικό σύστημα ή και με το BIOS σε έναν υπολογιστή..


Όσο για τη Microsoft τώρα και τα Vista,

και γιατί είμαι εκνευρισμένος με τα Vista. Αν εξαιρέσουμε το γεγονός ότι 30% μνήμη είναι το ελάχιστο που χρησιμοποιούν χωρίς τίποτα εξτρά να τρέχει, με 4gb μνήμη, τώρα μετά ένα χρόνο που χρειάστηκε να τα επανεγκαταστήσω, κατάλαβα τι γίνεται. Για να περνούσα τα XP θα μου έπαιρνε μερικές ώρες το πολύ. Με τα Vista έκανα 2 μέρες να τα στήσω επαναφέροντάς στην κατάσταση που τα είχα και ακόμα δεν έχω ξεμπερδέψει! Αρκεί να σου πω ότι έβαλα το sp2 (κακώς το είχα αμελήσει και είχα το sp1) τόσο καιρό, και μετά την εγκατάστασή του, μου έχει βγάλει σιγά σιγά τουλάχιστον 100 ενημερώσεις για να κατεβάσω (δεν κάνω πλάκα). Επίσης, έπαθε κάτι όταν προσπάθησα να σβήσω το φάκελο 'Windows' από το 'Windows.old' και έκανε μόνο του επανεκκίνηση κάθε λίγα δευτερόλεπτα. Έπρεπε να μπω σε safe mode για να σβηστούν όλα αυτά τα σκουπίδια.

Δυστυχώς ακόμα ψάχνω τα bookmarks μου σε Firefox και Opera. Στο Mozilla, πήρα το αρχείο 'bookmarks' από τον 'profile' φάκελο και τον αντέγραψα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουνε τα παλιά bookmarks. Ψάχνω στο νετ μήπως υπάρχει άλλος τρόπος.

Πάντως, εντάξει, είπες πως η Microsoft έγραψε 50 εκατομμύρια γραμμές κώδικα για τα Vista. Οκ, δεν τα γράψανε και με στυλό. Σε υπάρχοντα κώδικα στηριχτήκανε και τον επεκτείνανε. Στην περίπτωση των Vista, έπρεπε η Microsoft να σκεφτεί αυτό που λένε στο χωριό μου, ότι όποιος θέλει τα πολλά, χάνει και τα λίγα. Δηλαδή, εντάξει, ωραίο το Windows Aero, και υπάρχουνε πολλές βελτιώσεις σε γραφικά και παιχνίδια κτλπ. αλλά τι να το κάνω, όταν για κάποιο λόγο ανεξιχνίαστο που δεν είναι αποδεδειγμένα ούτε hardware σφάλμα, ούτε κάποιος ιός ούτε κάποιο spyware, χαλάει το boot loader και κυρίως χαλάει χωρίς ελπίδα επιδιόρθωσης από τα ίδια τα εργαλεία και τις εντολές της Microsoft; Εγώ είμαι ο end user, οπότε η απόδοση και η χρηστικότητα είναι αυτά που θα κρίνω, όχι η αυξημένη πολυπλοκότητα που δε μου χρησιμεύει σε κάτι. Δε λέω βέβαια ότι δεν είναι άξιο θαυμασμού το έργο της δημιουργίας των Vista και κάθε άλλου λειτουργικού. Όσο μου το επιτρέπει ο χρόνος μου, προσπαθώ να εμβαθύνω στη λειτουργία των υπολογιστών. Ο προγραμματισμός δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει ως ενασχόληση, αλλά με ενδιαφέρουν οι εξελίξεις στην τεχνολογία, τα μαθηματικά, και οι επιστήμες. Προσπαθώ να καταλάβω πχ, τι ακριβώς συμβαίνει όταν πατάω ένα γράμμα και βγαίνει στην οθόνη του υπολογιστή. Πόσα δυαδικά ψηφία χρειάζονται και τι λειτουργία επιτελούν από τη στιγμή που πατάω το πλήκτρο μέχρι να εμφανιστεί στην οθόνη το γράμμα. Ή αντίστοιχα, τι είναι αυτό ακριβώς που κάνει ένα εικονίδιο να υπάρχει επάνω στην επιφάνεια εργασίας. Αν έχεις υπόψη σου κανένα καλό άρθρο για τις ακριβείς λειτουργίες του δυαδικού κώδικά στους υπολογιστές και για τη σύνδεση μεταξύ hardware-πυρήνα-λειτουργικού-software στη λειτουργία ενός υπολογιστή, πες. Αν είναι στα ελληνικά, ακόμα καλύτερα..

leopal
18-01-10, 03:14
Δηλαδή δεν χρειάζεται να υπάρχει antivirus και firewall σε Ubuntu; Και για να καταλάβω, λες ότι δεν θα παίζει κανενός είδους ταινία, επειδή είναι είδος εμπορίου;

Δεν χρειαζεται antivirus για real time protection.Αν θες το περνας μονο για σαρωση αρχειων που θα χρησιμοποιηθουν απο windows.

Το firewall του ρουτερ σου ειναι αρκετο

Το λινουξ παιζει τα παντα.Αν δεις το προηγουμενο μου ποστ αναφερω οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα ψηφιακου ηχου ακομα.

Ανοιξε ενα θρεντ στην ενοτητα unix/linux για αποριες ή ψαξε αυτα που υπαρχουν ηδη

PiXel
19-01-10, 23:05
Μάλιστα, οπότε σε μια απλή χρήση σαν τη δική μου, (extensive web browsing, παιχνίδια, καμιά ταινία) θα βοηθήσει σε τίποτα άραγε;

Το Virtualization δεν έχει καμία σχέση με την επιτάχυνση εργασιών ή βίντεο. Είναι καθαρά για testing σκοπούς, αν και πολλοί κάνουν κατάχρηση της τεχνολογίας για να μην εγακαστήσουν OS σε multiboot. Το virtualization εξομοιώνει μια μηχανή (ή έναν Η/Υ όπως θες πέστο) μέσα σε ένα υπάρχον λειτουργικό, και εκεί μέσα, εγκαθίσταται ένα άλλο λειτουργικό. Φαντάσου, δηλαδή, να κάνεις διπλό κλικ σε ένα εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας των XP και να σου ανοίγει ένα παράθυρο που μέσα θα έχει τα Ubuntu, αυτό είναι. Μην μπερδεύεσαι λοιπόν.


Δηλαδή δεν χρειάζεται να υπάρχει antivirus και firewall σε Ubuntu; Και για να καταλάβω, λες ότι δεν θα παίζει κανενός είδους ταινία, επειδή είναι είδος εμπορίου;

Αν πρόσεξες παραπάνω, διόρθωσα τα λεγόμενά μου. Αυτή η άποψη ήταν λόγω προσωπικής εμπειρίας, όπου δεν έπαιζαν τα mp3 γιατί είναι πατενταρισμένα. Όμως, όπως είδες, ο φίλος leopal είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα αρχείο μουσικής ή ταινία.

Γι' αυτά που λες μετά για τη Microsoft, καταρχήν θα ήθελα να σε ρωτήσω, πώς είσαι τόσο σίγουρος πως δεν ήταν ιός ο λόγος που προκλήθηκε το πρόβλημα. Δεν νομίζω να υπάρχει εταιρία στον κόσμο που κατασκευάζει έτσι την boot engine της για να καταστρέφεται και να εκνευρίζει τους χρήστες. Τα Vista ήταν ένα προβληματικό OS, ναι, ωστόσο μετά το SP1 σταθεροποιήθηκαν κατά 80% και διορθώθηκε το 90% των προβλημάτων που είχε το λειτουργικό, παρόλα αυτά ήταν το κακό όνομα που "έχτισαν" τα Vista και αποθάρρυνε τους χρήστες. Όσο για τη μνήμη που λες, να έχεις υπόψιν σου πως μπορούσες ανά πάσα στιγμή να απενεργοποιήσεις τα Aero Effects των Vista και να θυσιάσεις το διάφανο περιβάλλον, για χάρη της ταχύτητας. Επίσης, να έχεις υπόψιν σου, πως τα Ubuntu με ενεργοποιημένα τα Extreme Effects τους (δλδ παράθυρα που αναδιπλώνουν σαν σεντόνια, τρισδιάστατη επιφάνεια εργασίας που εμφανίζεται σαν κύβος και πολλά άλλα) απαιτούν πολύ περισσότερη μνήμη από τα Vista, ωστόσο κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε ποτέ, γιατί τα Ubuntu έρχονται με απενεργοποιημένα τα effects ενώ τα Vista όχι.

Όσο για το... further reading, κάνε κλικ εδώ (http://en.wikipedia.org/wiki/Computer) και σιγά - σιγά, προχώρα...

Omega9
23-01-10, 08:54
Το Virtualization δεν έχει καμία σχέση με την επιτάχυνση εργασιών ή βίντεο. Είναι καθαρά για testing σκοπούς, αν και πολλοί κάνουν κατάχρηση της τεχνολογίας για να μην εγακαστήσουν OS σε multiboot. Το virtualization εξομοιώνει μια μηχανή (ή έναν Η/Υ όπως θες πέστο) μέσα σε ένα υπάρχον λειτουργικό, και εκεί μέσα, εγκαθίσταται ένα άλλο λειτουργικό. Φαντάσου, δηλαδή, να κάνεις διπλό κλικ σε ένα εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας των XP και να σου ανοίγει ένα παράθυρο που μέσα θα έχει τα Ubuntu, αυτό είναι. Μην μπερδεύεσαι λοιπόν.


Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό, αλλά αναρωτιέμαι τι είδους μνήμη χρειάζεται για να λειτουργήσει. Διότι αν τα Vista μου τρώνε από το 4gb μάξιμουμ σε 32bit που έχω το 50% με το καλημέρα, πόσο θα αντέξει και το δεύτερο λειτουργικό να τρέχει μέσα;



Αν πρόσεξες παραπάνω, διόρθωσα τα λεγόμενά μου. Αυτή η άποψη ήταν λόγω προσωπικής εμπειρίας, όπου δεν έπαιζαν τα mp3 γιατί είναι πατενταρισμένα. Όμως, όπως είδες, ο φίλος leopal είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα αρχείο μουσικής ή ταινία.




οκ




Γι' αυτά που λες μετά για τη Microsoft, καταρχήν θα ήθελα να σε ρωτήσω, πώς είσαι τόσο σίγουρος πως δεν ήταν ιός ο λόγος που προκλήθηκε το πρόβλημα.



Αυτό λέω, μακάρι να ήμουν σίγουρος. Απλά δεν γνωρίζω! Η επίσημη Microsoft δίνει τριών ειδών διαφορετικές ερμηνείες του PAGE FAULT IN NON PAGED AREA και η πρώτη και καλύτερη είναι ότι βάρεσε μπιέλα κάποιο hardware! Κάτι που φυσικά δε συνέβη στην περίπτωσή μου. Κατά τα άλλα, τα antivirus και spyware τρέχανε τακτικά, όχι και κάθε μέρα, αλλά αρκετά συχνά. Περίεργες εφαρμογές και ύποπτα λογισμικά δεν εγκαθιστούσα. Όλα τα τείχη προστασίας ήταν σε λειτουργία. Από ποια κερκόπορτα να μπήκε οπότε ο ιός; Αδυνατώ να καταλάβω και αυτό είναι το χειρότερο. Πάντως μετά από έρευνα σε σχετικά φόρουμ βρήκα τρόπο και επανέκτησα όλα τα αγαπημένα και όλα τα tabs από Firefox και Opera και είμαι χαρούμενος που μπορώ να συνεχίσω τη μελέτη μου από εκεί που την άφησα. Κέρδισα πίσω λίγο peace of mind.

Siba
23-01-10, 11:27
4. Όσο για το σύστημα αρχείων των Ubuntu, δεν υποστηρίζουν (ή καλύτερα δεν έχουν default επιλογή) το σύστημα NTFS ή το FAT32. Το σύστημα αρχείων των Linux, είναι το eXt3 ή eXT4. Εσύ επέλεξε το μεγαλύτερο αριθμό (νομίζω έχει βγει μέχρι 4, άλλά μπορεί να κάνω λάθος και να είναι ακόμα στο 3). Το ένα partition θα είναι σε eXT3 (ή 4) και το άλλο σε NTFS. Κανένα θέμα με το Dual Boot.
Aφου δεν ξερεις γιατι παραπληροφορεις τον κοσμο με ανακριβειες?
Καταρχας βλεπω οτι σε ολο το νημα αναφερεστε στο Linux ως "Τα Linux" και "Τα ubuntu"
Κυριοι ειναι "Το Linux" και To "Ubuntu" εκ του "Το UNIX"

Eπειτα ποιος σου ειπε οτι το linux δεν υποστηριζει NTFS και FAT?
Εχει δουλεψει φιλε μου ποτε κατω απο linux? δεν νομιζω.

Εαν το ειχες κανει θα ηξερες οτι το Linux ανεξαρτητως διανομης μπορει και να διαβασει αλλα και να γραψει σε NTFS και FAT.
Ειναι ο λογος για τον οποιο σε ενα συστημα με πολλα λειτουργικα τα WIN μπορουν να δουν μονο την στραβομαρα τους ενω το Linux διαβαζει και γραφει ολον τον δισκο ακομα και σε διαφορετικα partition.
Ειναι επισεις ο λογος για τον οποιο εσυ ο ιδιος προτεινες να bootαρει με live CD.
Αν το Linux δεν διαβαζε NTFS πως θα εκανε backup ο φιλος με το CD?

Τωρα οσον αφορα κατι αλλα που διαβασα παραπανω περι αδυναμιας αναπαραγωγης πολυμεσων κατω απο Linux, τι να σου πω την εσπασα την καρεκλα.

........Auto merged post: Siba added 1 minutes and 48 seconds later ........

Το default filesystem ειναι πλεον το ext4.

PiXel
23-01-10, 18:07
Aφου δεν ξερεις γιατι παραπληροφορεις τον κοσμο με ανακριβειες?
Καταρχας βλεπω οτι σε ολο το νημα αναφερεστε στο Linux ως "Τα Linux" και "Τα ubuntu"
Κυριοι ειναι "Το Linux" και To "Ubuntu" εκ του "Το UNIX"

Eπειτα ποιος σου ειπε οτι το linux δεν υποστηριζει NTFS και FAT?
Εχει δουλεψει φιλε μου ποτε κατω απο linux? δεν νομιζω.

Εαν το ειχες κανει θα ηξερες οτι το Linux ανεξαρτητως διανομης μπορει και να διαβασει αλλα και να γραψει σε NTFS και FAT.
Ειναι ο λογος για τον οποιο σε ενα συστημα με πολλα λειτουργικα τα WIN μπορουν να δουν μονο την στραβομαρα τους ενω το Linux διαβαζει και γραφει ολον τον δισκο ακομα και σε διαφορετικα partition.
Ειναι επισεις ο λογος για τον οποιο εσυ ο ιδιος προτεινες να bootαρει με live CD.
Αν το Linux δεν διαβαζε NTFS πως θα εκανε backup ο φιλος με το CD?

Τωρα οσον αφορα κατι αλλα που διαβασα παραπανω περι αδυναμιας αναπαραγωγης πολυμεσων κατω απο Linux, τι να σου πω την εσπασα την καρεκλα.

........Auto merged post: Siba added 1 minutes and 48 seconds later ........

Το default filesystem ειναι πλεον το ext4.

Καταρχήν δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο σου και τα νεύρα σου. Στο forum αυτό είμαστε για να μαθαίνουμε όσοι δεν ξέρουμε και όχι για να φωνάζουμε... Αν διάβασες προσεκτικά πιο πάνω, είδες πως είπα επανειλημένως πως δεν ξέρω πολλά από Linux. Δεν καταλαβαίνω, λοιπόν, το λόγο που φωνάζεις και οδύρεσσαι... Το ότι δεν ξέρω να χρησιμοποιώ Linux δε σημαίνει πως δεν μπορώ να έχω και άποψη. Όσο για το NTFS και FAT32, μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα με την όρασή σου (να το κοιτάξεις), καθώς στο επάνω μου σχόλιο είπα στην παρένθεση, πως το NTFS και το FAT32 δεν είναι η default επιλογή των Linux, διορθώνοντας αυτό που είπα πιο πριν... Μάλλον όμως τα νεύρα σου δε σου επιτρέπουν να δεις καθαρά. Όσο για το αν τα Linux είναι τα ή το, εγώ θα συνεχίζω να τα λέω τα, για τον ίδιο λόγο που λέμε και τα Windows, τα. Και μην ακούω δικαιολογίες του τύπου "τα Linux είναι το γιατί προήρθαν από το UNIX", γιατί και τα Windows από το MS-DOS προήρθαν...

Υ.Γ.: Όσο για το θέμα mp3 δικαιωμάτων, τόνισα πως ήταν λόγω προσωπικής εμπειρίας και αναίρεσα πιο μετά τα λεγόμενά μου, καθώς ο φίλος leopal γνωρίζει περισσότερα από μένα για τα Linux. Τέλος, να σου πω πως κάτι τέτοιες συμπεριφορές είναι που αποθαρρύνουν τους χρήστες των Windows να χρησιμοποιούν Linux, γιατί είναι κάποιοι σαν και εσένα, που μένουν στις λεπτομέρειες... Ναι φίλε μου, δεν γνωρίζω από Linux, παρά μόνο ένα 2-3% των δυνατοτήτων τους και εσύ, απ' όσα λες, φαντάζομαι, ξέρεις ένα 50-60% τουλάχιστον. Ωστόσο, η συμπεριφορά σου, είναι που με κάνει να μην ξαναπιάσω Linux και να παραμείνω στο 2-3%. Κάτι τέτοιοι σαν και εσένα είναι που έφτασαν τα Linux στο να μην τα χρησιμοποιεί σήμερα η πλειοψηφία... Και όχι γιατί το Ctrl+Alt+Del είνα νεκρό...

Siba
23-01-10, 19:13
Kαλο το σεντονι αλλα πρεπει να σου πω οτι δεν φωναξα σε κανενα.
Οπως ισως ξερεις οταν φωναζουμε σε καποιον γραφουμε με κεφαλαια, που εγω δεν βλεπω στο ποστ μου οποτε ισως και η δικη σου οραση να μην ειναι στα καλυτερα της.

Δεν εχω καθολου νευρα και καμια ασχημη διαθεση αλλα ειναι τροπος μου αυτος, ξεκαθαρος και χωρις περιστροφες, αν δεν μπορεις να τον δεχτεις δεν ειναι δικο μου προβλημα.

Οταν δεν ξερεις κατι η δεν εισαι σιγουρος, ρωτα να το μαθεις.
Μην λες οτι πχ τα mp3 δεν παιζουν σε linux, να λες "τα δικα μου mp3, δεν παιζουν στο δικο μου Linux" εχει τεραστια διαφορα, ιδιως για τον εντελως ασχετο.
Η ημιμαθεια ειναι χειροτερη απο την αμαθεια.

Aν περιμενες να αρχισεις η να συνεχισεις να μαθαινεις Linux αποθαρυνομενος απο "καποιον σαν εμενα" τοτε, το κινητρο σου δεν ειναι και τοσο ισχυρο, οποτε μπορεις να συνεχισεις αμεριμνος με την πληροφορικη αμαθεια των win και ασε το Lιnux.
Σε οποια αλλη περιπτωση σε προσκαλω με την καλυτερη των διαθεσεων, να ερθεις απο κει (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=42) και να ρωτησεις για να μαθεις και εσυ και εγω.

Τα windows επικρατησαν να λεγονται ετσι γιατι εξ ορισμου ειναι πληθυντικος. Διαφορετικα στα ελληνικα θα ελεγες "το παραθυρα"


Το ότι δεν ξέρω να χρησιμοποιώ Linux δε σημαίνει πως δεν μπορώ να έχω και άποψη
Eφοσον δεν χρησιμοποιεις Linux, οχι δεν μπορεις να εχεις ουτε γνωμη ουτε αποψη.


Υ.Γ. Το να γνωριζεις αν διαβαζει/γραφει το Linux σε αλλα filesystems εκτος των ext(x), ειναι στο 2-3% των γνωσεων περι Linux.

PiXel
23-01-10, 19:48
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, ομολογώ με κολακεύουν όσο θα με κολάκευε ο Linus Torvalds εάν μου έλεγε πως γνωρίζω από Linux. Η επιθετική σου συμπεριφορά συνεχίζει, τουλάχιστον εγώ έτσι την εκλαμβάνω, παρόλα αυτά τολμώ να πω πως η όλη κουβέντα, περί Linux, Windows, mp3 και ό,τι άλλο βλέπεις εκεί πάνω, δεν έγινε για να πληχτεί η αξιοπιστία του/των Linux αλλά γιατί ο Omega9 χρησιμοποιεί εδώ και χρόνια Windows και προφανώς, εάν μεταβεί έτσι απότομα στο/στα Linux, θα αντιμετωπίσει προβλήματα που αντιμετώπισα και εγώ, όσο και αρκετοί χρήστες, εκτός κι αν υπονοείς πως διακατέχομαι κάποιας νοητικής ανωμαλίας (δλδ βλακείας) και δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω καθόλου το/τα Linux. Για το θέμα της ημιμάθειας, αυτή είναι και η ουσία του forum, να γράφω εγώ την ανακρίβειά μου (ή ο οποιοσδήποτε εγώ) και να έρχεσαι εσύ και να με διορθώνεις (ή ο οποιοσδήποτε εσύ). Φαντάζομαι, ο τυχαίος χρήστης διαβάζει όλα τα μηνύματα και δεν μένει στα 1-2 τελευταία και εγώ, όπως είδες, έχω κάθε πρόθεση να ανασκευάσω τα λεγόμενά μου, οπότε, ναι, έκανα λάθος με τις δημοσιεύσεις και εσύ με διόρθωσες και αυτό θα το διαβάσει ο τρίτος χρήστης, δε θα μείνει λοιπόν στην ημιμάθειά μου για το/τα Linux (προσωπικά, την λέω παντελή αμάθεια). Όσο για τα Windows, στην Αμερική τα αναφέρουν στον ενικό παρόλο που η λέξη Windows γι' αυτούς απ' τη μια είναι στον πληθυντικό και απ' την άλλη είναι η καθημερινή λέξη "παράθυρο" και την καταλαβαίνουν ως αυτό, ενώ σε εμάς είναι ένα ακόμα ξένο όνομα, όπου κάποιος που δεν γνωρίζει αγγλικά, δε θα καταλάβει τον πληθυντικό. Οπότε δεν ισχύουν τα περί UNIX, MS-DOS. Παρόλα αυτά, θα σεβαστώ αυτό που λες, όντας linuxάς κάτι θα ξέρεις, αλλά μη μένουμε σε ονόματα. Χάνουμε την ουσία του πράγματος.

Υ.Γ.: Αυτή η δογματική υστερία σας θα σας φάει, πως το Linux είναι ο Θεός και δεν δέχεστε την διαφορετική άποψη (βλ. Windows) ούτε ανέχεστε την λάθος άποψη (στη δικιά μας περίπτωση). Είναι κρίμα, γιατί όταν μπορούσατε (βλ. μαύρη περίοδος της Microsoft = Windows Vista) να χτυπήσετε τα Windows και να περάσετε μπροστά το Linux και ως επί το πλήστον το Ubuntu (που είναι ό,τι πιο φιλικό σε Linux υπάρχει, κατά τη γνώμη μου) συνεχίσατε να τρώγεστε και να επικρίνεται τα Windows. Σας δόθηκε η ευκαιρία και την χάσατε. Μάλλον, λοιπόν, το θέμα του ποιος πρέπει να έχει άποψη να το κοιτάξεις εσύ, με ένα λειτουργικό που ανήκει στην μειοψηφία...

Υ.Γ.2: Σχετικά με το κατά πόσο θα ασχοληθώ ή δεν θα ασχοληθώ με το Linux και το αν η συμπεριφορά σου είναι αυτή που με ενθαρρύνει ή αποθαρρύνει, θέλω να σου πω πως έχει τεράστια σημασία. Γιατί αν τελικά εγώ αύριο πω, ξεκινάω να μάθω Linux, ανοίξω θέμα στην κατηγορία του φόρουμ και γράψω κάτι λάθος και έρθεις εσύ με τη συμπεριφορά σου και τον τρόπο σου και μου δώσεις απάντηση του τύπου: "Τι λες ρε, τι βλακείες είναι αυτές;", τότε από τώρα ξεκόβω από το θέμα να μάθω για Linux. Η βοήθειά σου και ο τρόπος σου, να μου λείπουν...

Υ.Γ.3: Φαντάζομαι δε συμπέρανες πως μισώ το Linux. Τουναντίον, συνεχίζω να πιστεύω, μέσα στην αμάθειά μου, πως είναι, στους περισσότερους τομείς, ανώτερο από τα Windows.

Είναι προφανές πως είμαστε :offtopic: ...

21706
23-01-10, 20:15
Siba, θα παρατήρησες ασφαλώς ότι ο «ημιμαθής» PiXel
κατάφερε να πείσει τον Omega9 να χρησιμοποιήσει ubuntu.
Δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνες εσύ με τον τρόπο σου.
Φιλικά στο λέω.

PiXel
23-01-10, 20:17
Σ' ευχαριστώ για την υποστήριξη ρε 21706... Όχι για να μην λέει ο φίλος Siba, πως μόνο σε μένα φαίνεται πως έχει επιθετική διάθεση...

Siba
25-01-10, 04:57
Υ.Γ.: Αυτή η δογματική υστερία σας θα σας φάει, πως το Linux είναι ο Θεός και δεν δέχεστε την διαφορετική άποψη (βλ. Windows) ούτε ανέχεστε την λάθος άποψη (στη δικιά μας περίπτωση). Είναι κρίμα, γιατί όταν μπορούσατε (βλ. μαύρη περίοδος της Microsoft = Windows Vista) να χτυπήσετε τα Windows και να περάσετε μπροστά το Linux και ως επί το πλήστον το Ubuntu (που είναι ό,τι πιο φιλικό σε Linux υπάρχει, κατά τη γνώμη μου) συνεχίσατε να τρώγεστε και να επικρίνεται τα Windows. Σας δόθηκε η ευκαιρία και την χάσατε. Μάλλον, λοιπόν, το θέμα του ποιος πρέπει να έχει άποψη να το κοιτάξεις εσύ, με ένα λειτουργικό που ανήκει στην μειοψηφία...
To open source χρειαζεται ανοιχτο μυαλο και θεληση για μαθηση, με τις διαπιστωσεις και τις αποψεις του καθενος που δεν ξερει και δεν θελει να μαθει, φτασαμε εδω.

Οταν μας ξελασπωνει το Linux αμα σπανε τα win ειναι ολα καλα, μετα απο εκει δεν σε ξερω δεν με ξερεις.


Γιατί αν τελικά εγώ αύριο πω, ξεκινάω να μάθω Linux, ανοίξω θέμα στην κατηγορία του φόρουμ και γράψω κάτι λάθος και έρθεις εσύ με τη συμπεριφορά σου και τον τρόπο σου και μου δώσεις απάντηση του τύπου: "Τι λες ρε, τι βλακείες είναι αυτές;", τότε από τώρα ξεκόβω από το θέμα να μάθω για Linux. Η βοήθειά σου και ο τρόπος σου, να μου λείπουν...
Οταν θα γραψεις/ρωτησεις για linux στην ενοτητα του και σου απαντησω, τοτε θα ξερεις.
Ολα τα υπολοιπα ειναι στην φαντασια σου.

Εμενα -και παρα πολλους αλλους- δεν με επρωξε/επεισε κανεις στο Linux για εσενα η τον αλλο φιλο γιατι πρεπει να το κανει καποιος?
Βιβλιογραφια και εμπειριες χρηστων ή βοηθεια υπαρχει απειρη.

Το open source ειναι κοινοτητα και ως τετοια παρεχει στους χρηστες την υποστηριξη και την βοηθεια που χρειαζονται στο επιπεδο που μπορει.
Τα win ειναι ενα εμπορικο προιον.
Εαν εχεις προβλημα κανεις format. Ολοι οι "windows only" χρηστες το ξερουν αυτο.



Υ.Γ.3: Φαντάζομαι δε συμπέρανες πως μισώ το Linux. Τουναντίον, συνεχίζω να πιστεύω, μέσα στην αμάθειά μου, πως είναι, στους περισσότερους τομείς, ανώτερο από τα Windows.
Ουδεποτε υπεθεσα το αντιθετο.

........Auto merged post: Siba added 1 minutes and 25 seconds later ........


Siba, θα παρατήρησες ασφαλώς ότι ο «ημιμαθής» PiXel
κατάφερε να πείσει τον Omega9 να χρησιμοποιήσει ubuntu.
Δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνες εσύ με τον τρόπο σου.
Φιλικά στο λέω.
As i said.

Εμενα -και παρα πολλους αλλους- δεν με επρωξε/επεισε κανεις στο Linux για εσενα η τον αλλο φιλο γιατι πρεπει να το κανει καποιος?
Βιβλιογραφια και εμπειριες χρηστων ή βοηθεια υπαρχει απειρη.

Το open source ειναι κοινοτητα και ως τετοια παρεχει στους χρηστες την υποστηριξη και την βοηθεια που χρειαζονται στο επιπεδο που μπορει.

PiXel
25-01-10, 14:37
Θα σχολιάσω μόνο την πρώτη σου απάντηση, καθώς με τις υπόλοιπες με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο.
Όταν μίλησα για δογματική υστερία, δεν αναφέρθηκα προφανώς στο Linux σαν προϊόν, καθώς οι χρήστες είναι αυτοί που κάνουν ένα προϊόν επιτυχία ή αποτυχία, το Linux (ή τα Windows) είναι το μέσο, το όργανο, οι χρήστες είναι αυτοί που το κινούν. Μ' αυτές τις διαπιστώσεις, δε στέκει το συμπέρασμά σου πως όταν τα Windows καταρρέουν και μας σώζει το Linux τότε όλα είναι καλά, για όλες τις άλλες περιπτώσεις το Linux δε με ξέρει, δε το ξέρω. Ισχύει, βέβαια, το τελευταίο, εγώ όμως έκανα λόγο για την υστερία των φανατικών χρηστών Linux που δε δέχονται μύγα στο σπαθί τους. Δεν περιθωριοποίησα εγώ, λοιπόν, το Linux, εσείς είστε αυτοί που "έχετε τη γνώση", εσείς είστε αυτοί που όταν υπάρχει ευκαιρία μπορείτε να δώσετε κίνητρα στον κόσμο να ασχοληθεί με το open source. Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ, να κάνετε κακή διαφήμιση για τα Windows, όταν όμως υπάρχει πρόβλημα στα "Παράθυρα", αντί να γελάτε χαιρέκακα που κάποιοι αμαθείς χρησιμοποιούν Windows και να υποστηρίζετε τη λογική "πονάει πόδι, κόψει πόδι", δηλαδή "έχεις πρόβλημα με Win, χρησιμοποίησε Linux", καλύτερα να ανοίξετε την αγκαλιά σας στον κόσμο και να δεχτείτε όλες τις απόψεις, με ψυχραιμία και υπομονή. Ξέρεις πόσοι χρήστες, σαν και εμένα, έχουν αυτές τις λάθος απόψεις περί Linux και open source; Σε διαβεβαιώ, πάρα πολλοί. Επειδή, όμως, στη σύντομη πορεία μου στον κόσμο των υπολογιστών, αυτά τα 7 χρόνια που ασχολούμε με το αντικείμενο, γνώρισα linuxάδες που τους λες "Windows" και σου απαντάνε "να πεθάνει η Microsoft", έχω και εγώ αυτήν την αρνητική άποψη. Πιστεύω πως δεν είναι ο κανόνας αυτού του είδους οι χρήστες και το βλέπω έμπρακτα από εσένα, όπου ασχολήθηκες ξανά και ξανά, γράφοντας σ' αυτό το θέμα, προσπαθώντας να με πείσεις (όσο και αν αρνήσε για κάτι τέτοιο) πως η open source κοινότητα είναι μια μεγάλη οικογένεια, που είναι έτοιμη ανά πάσα στιγμή να δεχτεί κόσμο και να τον βοηθήσει, αντί να πεις "δε τον χέζεις τον μ@λ@κ@ που θα ασχοληθώ μαζί του"... Αυτή είναι η αντίρρηση ή το παράπονό μου, αν θες. Αυτά και καλύτερα ο διαχειριστής να :lock: το θέμα, γιατί αρκετά βγήκαμε :offtopic:!!!

Omega9
25-01-10, 19:09
Ok παιδιά, δεν υπάρχει λόγος να μαλώνετε. Όλοι εδώ είμαστε φίλοι της τεχνολογίας, νομίζω η απόδοση ενδιαφέρει όλους τους ασχολούμενους και όχι κάποιου είδους ομαδοποίηση που αντιμάχεται μια άλλη ομαδοποίηση (πχ windows-linux). Εγώ πάντως, μπορώ να πω ότι η πρώτη μου εμπειρία με το linux ήταν εντυπωσιακή και με γοήτευσε μπορώ να πω. Ειδικά αυτή η ικανότητα του live cd να μπαίνει τόσο απλά στα vista ήταν το κάτι άλλο. Από εκεί και πέρα, παρόλο που υπάρχει ενδιαφέρον από τη μεριά μου για εμβάνθυνση στα λειτουργικά, δεν είχα τον απαραίτητο χρόνο και υπομονή ίσως. Χρησιμοποιώ τα windows εδώ και δεκαετία, όχι από επιλογή αλλά από ανάγκη. Θα χρησιμοποιούσα τα Tables αντί για τα Windows, αν είχαν αποκαλέσει και απεικονίσει οι δημιουργοί τους τις χωριστές επιφάνεις ως επιφάνειες τραπεζιών αντί για παραθύρων. Θέλω να πω ότι χρησιμοποιώ ότι προσφέρεται στη μάζα.

Επειδή όμως είμαι και φίλος της φιλοσοφίας του open source, ένθερμος μάλιστα υποστηρικτής, τώρα που αρχίζω να εμβαθύνω λίγο, σίγουρα θα ασχοληθώ με το linux. Καλή η Microsoft για fps και adventure, αλλά η corporate κουλτούρα της δεν είναι και ότι καλύτερο για κάποιον φίλο της free φιλοσοφίας του linux.

Siba
25-01-10, 20:24
Το οτι ειμαι κατα κυριο λογο χρηστης ανοιχτου λειτουργικου, δεν σημαινει οτι δεν χρησiμοποιω περιοδικα και win, ιδιως μετα την ελευση των ΝΤ 7.0 .
Ποτε δεν σκεφτηκα "να πεθανει η microsoft" αυτα ειναι για τους κολλημενους, και ειναι κατακριτεα απο οποιονδηποτε νοημων χρηστη Η/Υ.
Τα ΝΤ 7.0 ειναι αξια και πλεον συνχρονα/ωριμα για να ασχοληθει καποιος μαζι τους αλλα δεν παυουν να ειναι ενα εμπορικο προιον, που στοχευει στο κερδος την αυτοματοποιηση και την συνεχεια της πληροφορικης αμαθειας των προκατοχων του.
Οπως εχω ξαναπει παλιοτερα »» Δεν ειπε κανεις να μην κανετε χρηση win, αλλα οχι ως κυριο λειτουργικο.

Με αυτα τα ολιγα κλεινω και την παρεμβαση μου στο νημα αφου ολα πηγαν καλα στο προβλημα του ενατου Ωμεγα και πηρε το backup του με την βοηθεια του ανοιχτου κωδικα.
Ελπιζω να του γινει να μαθημα και να παιρνει συχνα πυκνα backup για να μην τρεχει και ιδρωνει ξανα.

Οποτε σας περιμενω συντομα προς Linux μερια να τα πουμε απο εκει καλυτερα.

@21706 ερχεσαι? :whistle:

21706
25-01-10, 20:32
Οποτε σας περιμενω συντομα προς Linux μερια να τα πουμε απο εκει καλυτερα.

@21706 ερχεσαι? :whistle:

Μέσα είμαι:oneup:

Omega9
27-01-10, 04:06
Δε μου λες Siba, έχεις υπόψην κανένα ebook ή άρθρο στα ελληνικά κατά προτίμηση που να είναι κάτι σαν "εισαγωγή στο Linux";

Siba
27-01-10, 04:15
Πολλα. (http://www.google.gr/search?hl=en&source=hp&q=εισαγωγή+στο+Linux&btnG=Google+Search&aq=f&oq=)

Omega9
27-01-10, 14:32
Πολλα. (http://www.google.gr/search?hl=en&source=hp&q=εισαγωγή+στο+Linux&btnG=Google+Search&aq=f&oq=)


Μάλιστα.

Μπορείς να μου γράψεις σε μία παράγραφο τις βασικές διαφορές μεταξύ ενός UNIX και ενός Windows συστήματος;




Pixel, μιας και έχω και το Virtualization στον επεξεργαστή, τι θα έλεγες να εγκαθιστούσα τα Ubuntu 9.10 μέσα στα Vista; Αν κατάλαβα καλά, έχω τη δυνατότητα να τα τρέχω σαν πρόγραμμα. Και σκέφτομαι να αρχίσω να τα χρησιμοποιώ πειραματικά για web browsing. Το πιο σημαντικό που με ενδιαφέρει είναι μην αποσταθεροποιηθεί το σύστημα των Vista, με μια τέτοια εξέλιξη. Έχω λόγους να φοβάμαι;

leopal
27-01-10, 15:48
Υπαρχει αυτος (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=215582&garpg=2) ο οδηγος
δες κυριως τη δευτερη σελιδα για τα ερωτηματα σου περι host os

Siba
27-01-10, 17:55
Απο τον οδηγο του Wan:

Ο οδηγός αυτός θεωρεί δεδομένα τα παρακάτω:

- ότι το host λειτουργικό είναι Linux
- ότι το guest λειτουργικό θα είναι Windows NT-Class, Pro ή ανώτερο

Οποτε δεν.. στην δικη σου περιπτωση.

Ωμεγα ξεχνα την λογικη εγκαθιστω το linux μεσα στα vista.

Παρε ενα φλασακι και ακολουθησε κατα γραμμα τον οδηγο της υπογραφης μου. Διαβασε και ολα τα ποστ

Ειναι οτι πιο κοντινο σε εγκατασταση Linux. Ειναι λιγο πιο αργο απο οτι στον φυσικο δισκο σου συστηματος σου αλλα θα παρεις μια πολυ καλη ιδεα.

Ειναι σαν LiveCD αλλα πολυ πιο γρηγορο και σωνει και τις αλλαγες που κανεις.
Επισεις μπορεις να το χρησιμοποιεις σε οποιον υπολογιστη κατσεις, και να εχεις ενα ετοιμο Linux Desktop μπροστα σου ανα πασα στιγμη, σε μερικα δευτερολεπτα.


Σημειωση: Δεν διαταρασεται καθολου η υπαρχον εγκατασταση σου.

Οπου κολλησεις ποσταρε το εκει, οχι εδω.

21706
28-01-10, 09:51
Παρε ενα φλασακι και ακολουθησε κατα γραμμα τον οδηγο της υπογραφης μου. Διαβασε και ολα τα ποστ


Επειδή οι οδηγίες σου παραπέμπουν τελικά στις οδηγίες που
δίνονται εδώ (http://www.pendrivelinux.com/create-a-ubuntu-9-10-live-usb-in-windows/), μήπως θα ήταν καλύτερα να συνδυάσεις τις
δύο οδηγίες σε ένα ενιαίο κείμενο ώστε να μην ψάχνει κανείς
να βρει σε τι διαφέρουν οι δύο οδηγίες;

Siba
28-01-10, 11:51
Ειχες προβλημα με τον οδηγο μου?
Δεν χρειαζεται να ψαξεις κανεις για τιποτα, ειναι τυφλοσουρτης.
Ηδη τον εχουν ακολουθησει πολλοι με 100% επιτυχια.

Οποιος τον ακολουθησει και εχει το παραμικρο προβλημα η δεν δουλεψει να το ποσταρει εκει.

21706
28-01-10, 15:14
Ειχες προβλημα με τον οδηγο μου?
Δεν χρειαζεται να ψαξεις κανεις για τιποτα, ειναι τυφλοσουρτης.
Ηδη τον εχουν ακολουθησει πολλοι με 100% επιτυχια.

Οποιος τον ακολουθησει και εχει το παραμικρο προβλημα η δεν δουλεψει να το ποσταρει εκει.

Δεν είχα πρόβλημα γιατί δεν τον δοκίμασα. Τον διάβασα και είδα
στη δεύτερη σελίδα ότι παραπέμπεις σε άλλες οδηγίες που διαφέρουν
από τις δικές σου τις πρώτης σελίδας και συγχρόνως τονίζεις να
διαβαστούν όλα τα ποστ. Αυτό προφανώς σημαίνει ότι οι οδηγίες
στις οποίες παραπέμπεις δεν είναι πλήρεις ή χρειάζονται διευκρινίσεις.
Γι'αυτό λέω μήπως είναι καλύτερα να ενοποιηθούν οι δύο οδηγίες.

Omega9
28-01-10, 15:47
Οκ δεν είναι άσχημη η μέθοδος του usb αλλά δε γίνεται τώρα κάθε φορά να μπαίνεις στα BIOS και να αλλάζεις τα settings, είναι πρωτογισμός κάπου αυτό. Επειδή θέλω να δω τι κάνει και αυτό το Intel Virtualization Technology, κατέβασα το Virtual Box και με την πρώτη ευκαιρεία θα τεστάρω τρέξιμο Ubuntu 9.10 μέσα στα Vista. Αν έχετε εμπειρία από τέτοιου είδους χρήση, πείτε..

leopal
28-01-10, 16:54
Δεν χρειαζεται να ρυθμιζεις το bios καθε φορα
Μπορεις να ορισεις το boot order να ξεκινα με το flashακι και θα κρατησει τις ρυθμισεις

Οσο για το virtualbox μεσα απο vista δεν νομιζω εχε υποψην σου τον οδηγο που ανεφερα παραπανω

Παντως καλυτερη λυση ειναι το flashακι ή το live cd

PiXel
28-01-10, 17:47
Omega9, σόρυ τώρα είδα το μνμ σου, γιατί έχω απορροφηθεί απ' τη συζήτηση για το iPad... Κοίτα, καλύτερα να ακούσεις τα παιδιά, δεν γνωρίζω κατά πόσον το Virtualization (Linux σε Vista) θα είναι καλό, για να λένε να το ξεχάσεις, καλύτερα ξέχνα το... Απ' τη στιγμή μάλιστα που μπορείς να κάνεις boot από flash USB ή live CD, τότε δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιήσεις Virtual Machine... Άσε που θα σου φάει πολύ μνήμη... Απλά, αν θέλεις ένα θετικό είναι πως αντί να κάνεις επανεκκίνηση για να μπεις στο άλλο λειτουργικό, απλά ανοίγεις την εφαρμογή και περιμένεις... Αλήθεια, ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόγραμμα σαν το Bootcamp του Mac OS X; Όχι τίποτα άλλο, βαριέμαι τις επανεκκινήσεις...!

21706
28-01-10, 18:08
Κι εγώ βαριέμαι τις επανεκκινήσεις και βρήκα αυτό εδώ (http://www.pendrivelinux.com/run-ubuntu-from-windows-via-a-portable-usb-hard-drive/)
που είναι πραγματικό portable. Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Siba
28-01-10, 21:00
Οχι, λαθος καταλαβες.
Οταν γραφτηκε ο οδηγος η παρουσα εκδοση του Ubuntu ηταν η 9.04 .
Το τελευταιο ποστ ειναι ουσιαστικα update για την 9.10 και παραπεμπει στην αναλογη σελιδα διοτι υπηρξαν καποιες αλλαγες.
Η διαδικαδια εγκαταστασης ειναι ακριβως η ιδια εκτος απο ενα σημειο, οπου ενω στη 9.04 ειχες προκαθορισμενο swap στην 9.10 οριζεις εσυ το μεγεθος του manually.

Τα *buntu ανανεωνουν την εκδοση τους ανα 6αμηνο η επομενη δηλαδη θα ειναι η 10.04 και βγαινει καπου τον Απριλη απο οτι θυμαμαι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.