PDA

Επιστροφή στο Forum : Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

cranky
23-01-15, 15:07
To προσπάθησα καί απο κεί.

Πήγα εδώ (http://www.oldapps.com/google_chrome.php?old_chrome=14646), και πάτησα «Download».
Μέσω μιά ενδιάμεσης σελίδας που ανανεωνεται πολύ γρήγορα, μ' έβγαλε εδώ (https://www.google.com/intl/en/chrome/browser/desktop/index.html?extra=devchannel#eula).

Μου ζήτησε να κατεβάσω το «ChromeSetup.exe», χωρίς να προσδιορίζει έκδοση.
Κατέβασα, εγκατέστησα, και ιδού.

149807

Σαβούρα. :whip:

Δεν πρόκειται ν' ασχοληθώ άλλο.

flamelab
23-01-15, 20:52
Με beta/dev εκδοσεις επαιξες ; Εμένα ειχε ενα ακυρο ζητημα όπου συγκεκριμενα (!) links (πχ ονοματα φιλων στο facebook που εκαναν like) δεν ηταν clickable.

Περασα όλες τις εκδοσεις απο την αρχή, καθαρα προφιλ κλπ, τιποτα.

Μετα απο 4 επανεγκαταστασεις, εφτιαξε.

:what:

biggeo65
24-01-15, 00:51
Παρόμοπια προβλήματα είχα κι εγω με τον Chrome σε λαπτοπ που μου έφεραν.
Δεν αναγνώριζε την κάμερα στο Facebook, κολούσε στην αρχή κλπ.
Ασχολήθηκα μια ώρα με διάφορες εκδόσεις. Αποτέλεσμα:
Έπεισα τον χρήστη ότι καλό είναι να χρησημοποιεί Firefox ή Μaxthon. :p
Εκεί όλα δουλευαν σωστά.

balander
01-02-15, 09:39
Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς γιατί όταν βλέπω ενα βιντεο με τον Chrome με αναλυση 4Κ στο youtube, ο επεξεργαστης παει στο 100% και κολλάει το βιντεο, ενώ το ίδιο βίντεο με firefox δεν κολλάει, με τον επεξεργαστή να είναι στο 4-5% και με spikes στο 40%?

Comicfan
02-02-15, 15:38
Μπορεί να μου εξηγήσει κανείς γιατί όταν βλέπω ενα βιντεο με τον Chrome με αναλυση 4Κ στο youtube, ο επεξεργαστης παει στο 100% και κολλάει το βιντεο, ενώ το ίδιο βίντεο με firefox δεν κολλάει, με τον επεξεργαστή να είναι στο 4-5% και με spikes στο 40%?

Λογικά δεν θα έχεις ενεργοποιημένο το hardware acceleration στο Chrome.

maarinos
02-02-15, 16:57
Και σε μένα το ίδιο με ενεργοποιημένο το hardware acceleration σε html5 η CPU στο 80-85%, ενώ στο firefox μου έχει επιλογή στα 720p:blink:

jim_p
05-02-15, 10:31
Οσοι εχουν chromium σε windows, ας αποφυγουν το προσφατο update (314621). Ανοιγει ολες τις σελιδες με σφαλμα. Ολες ομως, ακομα και τις built in.

minion
06-02-15, 15:48
μια ερώτηση και από μένα. Το τελευταίο πρόβλημα με τον chrome που δεν παίζει ορισμένα βιντεάκια (τα autoplay του fb και κάποια στο youtube) και τα δείχνει μαύρα και μόνο ήχο έχει το γνωρίζετε; Έχει να κάνει σχέση με το την πρόσφατη αλλαγή flash/html5;
Έχω ελέγξει τα βιντεάκια και με private και τα μισά έπαιζαν και τα άλλα πάλι μαύρο playback είχαν και μόνο ήχο.
Σε firefox παίζουν κανονικά. Και εκκαθάριση έκανα και τίποτα. Ποια είναι η συνηθισμένη τακτική να την δοκιμάσω μπας και;...

maarinos
04-03-15, 18:20
Νέα έκδοση 41.0.2272.76 m (64-bit) release notes (http://googlechromereleases.blogspot.gr/2015/03/stable-channel-update-for-chrome-os.html)

senkradvii
06-03-15, 00:57
Mε τον Chrome στο σπίτι έχω το εξής θέμα. Στα gifs του 9gag έχω παρατηρήσει πως μετά από ένα σημείο (άμα έχω δει π.χ καμιά 10αριά) δεν μου τα παίζει. Δηλαδή εμφανίζει μόνο ένα μαύρο. Μετά από ένα άλλο σημείο, μου τα παίζει αλλά στην αρχή με εντελώς λάθος χρώματα, shades και πιξελιάσματα και αν τα φορτώσω για 2 φορά τα παίζει κανονικά. Επίσης παρατήρησα το εξής. Αν ένα gif που μου φαίνεται μαύρο το ανοίξω σε ένα νέο tab, και έχω ήδη ανοιχτό άλλο tab του 9gag ότι και να κάνω το βλέπω μαύρο. Αν κλείσω το tab του 9gag (και μπορεί να έχω ήδη ανοιχτά άλλα άσχετα tabs) και κάνω refresh το tab με το gif, τότε θα μου το παίξει. Τι μπορεί να παίζει;

skel
30-03-15, 12:09
παιδιά υπάρχει κάποιος άλλος Browser που καταναλώνει λιγότερη ραμ ? μιας και ανοίγω αρκετά tabs

biggeo65
30-03-15, 18:01
παιδιά υπάρχει κάποιος άλλος Browser που καταναλώνει λιγότερη ραμ ? μιας και ανοίγω αρκετά tabs

Στο σύστημα μου με 15 καρτέλες ανοικτές που περιέχουν και βίντεο
FireFox περίπου 500 MB
ΙΕ περίπου 750 MB
Μaxthon περίπου 1GB με δύο "μηχανές" όμως
Chrome περίπου 1.5 GB
Oπότε το καλύτερο για σένα Firefox ή IE. Aπαράδεκτος ο Chrome.

biller
31-03-15, 20:04
Πάνω που μπήκα να γράψω το πρόβλημα μου διάβασα τα δυο τελευταία ποστ και κατάλαβα οτι δεν είμαι μόνος.
Είμαι με chromium σε linux mint και με 4GB συνολική μνήμη στο σύστημα καταφέρνει να μου κρεμάει ολο τον υπολογιστή.
Τελικά δεν υπάρχει σωτηρία;

nnn
31-03-15, 20:07
Κάτι έχει γίνει στις τελευταίες εκδόσεις και "τρώει" υπερβολικά πολύ μνήμη.

biller
31-03-15, 20:35
6 καρτέλες έχω ανοιχτές.
153151

sotos4421
31-03-15, 21:43
Παιδιά μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει και ειδικά στα windows.
Με chrome σε ubuntu, με μια καρτέλα ανοιχτή εδώ στο forum,(και τίποτα άλλο ανοιχτό) έχω από 500ΜΒ(idle) σε 750MB δηλαδή 250 ΜΒ για το σύνολο των διεργασιών του chrome.
Σε windows xp όμως, πάω(πάντα στην ίδια καρτέλα και εννοείται στον ίδιο υπολογιστή) από 250ΜΒ(idle) σε 900ΜΒ, δηλαδή 650 ΜΒ κατανάλωση ram για μια τόσο ελαφριά σελίδα(ίδια add-ons)
Αν δεν πιστεύετε να ανεβάσω εικόνα.

Zus
31-03-15, 21:56
Παιδιά μάλλον κάποιο πρόβλημα υπάρχει και ειδικά στα windows.
Με chrome σε ubuntu, με μια καρτέλα ανοιχτή εδώ στο forum,(και τίποτα άλλο ανοιχτό) έχω από 500ΜΒ(idle) σε 750MB δηλαδή 250 ΜΒ για το σύνολο των διεργασιών του chrome.
Σε windows xp όμως, πάω(πάντα στην ίδια καρτέλα και εννοείται στον ίδιο υπολογιστή) από 250ΜΒ(idle) σε 900ΜΒ, δηλαδή 650 ΜΒ κατανάλωση ram για μια τόσο ελαφριά σελίδα(ίδια add-ons)
Αν δεν πιστεύετε να ανεβάσω εικόνα.

Όχι ρε, δε σε πιστέυουμε. :p

sotos4421
31-03-15, 22:12
Αφού δεν με πιστεύετε κάντε την πρόσθεση των 4άρων διεργασιών του chrome, 638 βγάζει.
153154

albatross
31-03-15, 23:09
638 βγάζει.

Λείπουν 28.

biggeo65
01-04-15, 00:43
Αφού δεν με πιστεύετε κάντε την πρόσθεση των 4άρων διεργασιών του chrome, 638 βγάζει.


Δεν χρειαζόταν η εικόνα. Εγώ ,ο biller κι ο skel σε πιστεύoyme.
Εξ'άλλου έκανα το πείραμα παραπάνω.
Ο Chrome για Windows είναι δραματικός σε κατανάλωση μνήμης.

biller
01-04-15, 15:34
Τελικά τα extensions κάνουν την ζημιά.
Τα ξήλωσα ολα και άφησα μόνο 4 τα adblock/google calendar/google mail checker/hangout
Αυτά τα 4 και μια καρτέλα σύνολο 600ΜΒ.

albatross
01-04-15, 16:39
Τελικά τα extensions κάνουν την ζημιά.
Τα ξήλωσα ολα και άφησα μόνο 4 τα adblock/google calendar/google mail checker/hangout
Αυτά τα 4 και μια καρτέλα σύνολο 600ΜΒ.

βάλε ublock αντί adblock. Πολύ πιο ελαφρύ και στη RAM και στη CPU.

biggeo65
01-04-15, 18:19
Τελικά τα extensions κάνουν την ζημιά.
Τα ξήλωσα ολα και άφησα μόνο 4 τα adblock/google calendar/google mail checker/hangout
Αυτά τα 4 και μια καρτέλα σύνολο 600ΜΒ.

Η πλάκα είναι ότι επειδή δεν χρησημοποιώ Chrome, δεν έχω κανένα Add on.
Και παρ'όλα αυτά θέλει 50% παραπάνω μνήμη από τον Maxthon που χρησημοποιώ,
και που έχει ότι Add ons χρειάζομαι και δύο "μηχανές",

Δεν ξέρω τι φταίει αλλά σε Windows ο Chrome έγινε απαράδεκτος όσον αφορά την μνήμη.
Σε Linux συμπεριφέρεται καλά. Αν κι εκεί χρησημοποιώ FF.

maarinos
14-04-15, 21:02
Νέα έκδοση 42.0.2311.90 m (http://googlechromereleases.blogspot.gr/2015/04/stable-channel-update_14.html)

A number of new apps, extension and Web Platform APIs (including the Push API!)
Lots of under the hood changes for stability and performance
The answer to life, the universe and everything (https://www.google.com/search?&q=answer+to+life%2C+the+universe+and+everything&gws_rd=ssl)

Με το τελευταίο τι εννοεί??

Theodore41
14-04-15, 21:18
Νέα έκδοση 42.0.2311.90 m (http://googlechromereleases.blogspot.gr/2015/04/stable-channel-update_14.html)

A number of new apps, extension and Web Platform APIs (including the Push API!)
Lots of under the hood changes for stability and performance
The answer to life, the universe and everything (https://www.google.com/search?&q=answer+to+life%2C+the+universe+and+everything&gws_rd=ssl)

Με το τελευταίο τι εννοεί??
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.:)

flamelab
14-04-15, 21:32
Νέα έκδοση 42.0.2311.90 m (http://googlechromereleases.blogspot.gr/2015/04/stable-channel-update_14.html)

A number of new apps, extension and Web Platform APIs (including the Push API!)
Lots of under the hood changes for stability and performance
The answer to life, the universe and everything (https://www.google.com/search?&q=answer+to+life%2C+the+universe+and+everything&gws_rd=ssl)

Με το τελευταίο τι εννοεί??

http://en.wikipedia.org/wiki/42_%28number%29 :p

nikraven
16-04-15, 14:15
και σε μένα ο chrome υποφέρει σε win7.
Για να πάρει μπρος και να φορτώσει την αρχική σελίδα (google.gr) μπορεί να περιμένω και κανα δίλεπτο.
Καλά τον είχανε στρώσει με το προηγούμενο update και τον κάνανε για τα ταμπάχανα πάλι.
Τι στο διάολο κάνουν??
Ενα update στρώνει και στο επόμενο υποφέρει??

stefan_city
16-04-15, 15:09
και σε μένα ο chrome υποφέρει σε win7.
Για να πάρει μπρος και να φορτώσει την αρχική σελίδα (google.gr) μπορεί να περιμένω και κανα δίλεπτο.
Καλά τον είχανε στρώσει με το προηγούμενο update και τον κάνανε για τα ταμπάχανα πάλι.
Τι στο διάολο κάνουν??
Ενα update στρώνει και στο επόμενο υποφέρει??

Εσύ Νικόλα το παράκανες. Δεν είναι αργός, μνημοφάγος είναι. :p
Το μαραφέτι σου μάλλον φταίει. Άντε πούλα τον γάτο του άλλου νήματος, και πάρε κανέναν ssd με τα κέρδη.:tooth

Revolution
16-04-15, 15:10
To addon FasterFox δεν υπήρχε και για τον chrome η δεν θυμάμαι καλά?

jim_p
17-04-15, 09:49
Παλι πρεπει να ψαχνω για browser γαμωτο!

http://chrome.blogspot.in/2015/04/providing-updates-for-chrome-for-xp.html

maarinos
17-04-15, 11:10
@jim_p
Βάλε νεότερο λειτουργικό.

21706
17-04-15, 11:19
Παλι πρεπει να ψαχνω για browser γαμωτο!

http://chrome.blogspot.in/2015/04/providing-updates-for-chrome-for-xp.html

Εφόσον το ποσοστό των υπολογιστών με ΧΡ παραμένει
σημαντικό η υποστήριξη του chrome από την google
θα συνεχιστεί.

nikraven
19-04-15, 13:33
Εσύ Νικόλα το παράκανες. Δεν είναι αργός, μνημοφάγος είναι. :p
Το μαραφέτι σου μάλλον φταίει. Άντε πούλα τον γάτο του άλλου νήματος, και πάρε κανέναν ssd με τα κέρδη.:tooth
Bρε σύ 8gb ram έχω..32gb πρέπει να του βάλω για να ξεκινάει ομαλά ο chrome??:)

stefan_city
19-04-15, 19:28
Bρε σύ 8gb ram έχω..32gb πρέπει να του βάλω για να ξεκινάει ομαλά ο chrome??:)

Πάντως εμένα σφαίρα πάει. Έχω τον 64bit σαν βασικό μου browser.:what:

Μνήμη όντως καταναλώνει, αλλά αν δεν το συζητούσαμε εδώ, ούτε που θα το είχα καταλάβει.:p

biggeo65
19-04-15, 19:41
Πάντως εμένα σφαίρα πάει. Έχω τον 64bit σαν βασικό μου browser.:what:

Μνήμη όντως καταναλώνει, αλλά αν δεν το συζητούσαμε εδώ, ούτε που θα το είχα καταλάβει.:p

Θα το καταλάβεις κάποια στιγμή αν τον έχεις ώρες ανοικτό και παίζει πολύ Youtube.
Yπάρχουν αναφορές (https://productforums.google.com/forum/#!topic/chrome/86yzpxX7aws%5B1-25%5D) στο forum του Chrome από χρήστες, που με 5 καρτέλες ανοικτές,
η RAM έφτανε και τα 7-8GB. Πράγμα απαράδεκτο.

Δουλεύω τον Maxthon αυτήν τη στιγμή, έχω 8 καρτέλες ανοικτές,
και 1.7 GB διαθέσιμη RAM από τα 3.2 GB σε 32-bit λειτουργικό.

Αν θέλει ο Chrome 16 GB για τις ίδιες καρτέλες, τότε μόνο bhrowser δεν είναι. :p

jim_p
20-04-15, 08:21
Στην 42 αλλαξε ο τροπος που δουλευει το load plugin on demand και πλεον θελει δεξι κλικ > run this plugin. Μεχρι την 41 ηταν ενα απλο αριστερο κλικ στο γκρι χωρο.
Μπορω να επαναφερω την παλια συμπεριφορα με καποιο τροπο?

21706
20-04-15, 08:41
Το δικό μου είναι διαφορετικό:
154098

jim_p
20-04-15, 08:56
Που κολλαει αυτο που λες, που ειναι προσθετο, με αυτο που λεω εγω, που ειναι λειτουργια built in εδω και 4+ χρονια?

21706
20-04-15, 09:22
Είναι ότι δεν χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσω το load plugin on demand...

jim_p
20-04-15, 09:34
Μαλλον δεν εχεις καταλαβει τι ειναι το load plugin on demand. Καταρχην, αλλο πραγμα το plugin, πχ flash, java κλπ και αλλο πραγμα το προσθετο (addon), πχ adblock, lastpass κλπ.
Δευτερον, αν και ο chrome εχει το συγκεκριμενο feature ενεργο εξ' ορισμου τις τελευταιες 2-3 εκδοσεις, μπορουσες (απο το 2010) να την ενεργοποιησεις απο το settings > show advanced settings > content settings > plugins > click to play (ετσι λεγοταν μεχρι την 41) ή let me choose when to run plugin content (ετσι λεγεται απο την 42).
Μετα απλα πας σε μια σελιδα που να εχει flash και βλεπεις τι ακριβως κανει.

πχ
http://www.miniclip.com/games/bloxorz/en/

21706
20-04-15, 10:23
Ναι, αυτό ακριβώς λέω ότι δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω ποτέ.

jim_p
20-04-15, 10:32
Δεν χρησιμοποιεις δηλαδη flash ή java ή κατι αναλογο? Ή δεν χρειαστηκες ποτε το load plugin on demand?

21706
20-04-15, 11:00
Τα χρησιμοποιώ αλλά αυτά μπαίνουν αυτόματα.

jim_p
20-04-15, 11:16
Εισαι offtopic σε σχεση με αυτο που λεω και ανελυσα παραπανω, οποτε σταματαω την συζητηση εδω...

21706
20-04-15, 11:21
Νομίζω ότι απάντησα σ' αυτό που με ρώτησες:

Δεν χρησιμοποιεις δηλαδη flash ή java ή κατι αναλογο?

stefan_city
20-04-15, 12:35
Θα το καταλάβεις κάποια στιγμή αν τον έχεις ώρες ανοικτό και παίζει πολύ Youtube.
Yπάρχουν αναφορές (https://productforums.google.com/forum/#!topic/chrome/86yzpxX7aws%5B1-25%5D) στο forum του Chrome από χρήστες, που με 5 καρτέλες ανοικτές,
η RAM έφτανε και τα 7-8GB. Πράγμα απαράδεκτο.

Δουλεύω τον Maxthon αυτήν τη στιγμή, έχω 8 καρτέλες ανοικτές,
και 1.7 GB διαθέσιμη RAM από τα 3.2 GB σε 32-bit λειτουργικό.

Αν θέλει ο Chrome 16 GB για τις ίδιες καρτέλες, τότε μόνο bhrowser δεν είναι. :p

Αρχικά, να αναβαθμίσεις το pc σου, για να μπορείς να παίζεις το chrome σε full settings.:p

Πέρα από την πλάκα, και youtube και αρκετές σχετικά καρτέλες τις δουλεύω χωρίς πρόβλημα. Απλά, δεν τον έχω ανοιχτό για ώρες-μέρες, οπότε δεν προλαβαίνει μάλλον να "πνίξει" τη ram. Βέβαια, έχω απενεργοποιημένη την παρακάτω επιλογή, δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο.

154104

Πάντως, ούτως ή άλλως σε σχέση με άλλους, καταναλώνει πολύ περισσότερο.

biggeo65
21-04-15, 03:22
Αρχικά, να αναβαθμίσεις το pc σου, για να μπορείς να παίζεις το chrome σε full settings.:p

Το έχω υπόψη μου. :p Ήδη έκανα αίτηση στο CERN να μου δώσει ένα δίωρο,
να μπορώ να χρησημοποιώ το σύστημα τους για να τρέχω Chrome. :lol:


Πέρα από την πλάκα, και youtube και αρκετές σχετικά καρτέλες τις δουλεύω χωρίς πρόβλημα. Απλά, δεν τον έχω ανοιχτό για ώρες-μέρες, οπότε δεν προλαβαίνει μάλλον να "πνίξει" τη ram. Βέβαια, έχω απενεργοποιημένη την παρακάτω επιλογή, δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο.

154104

Πάντως, ούτως ή άλλως σε σχέση με άλλους, καταναλώνει πολύ περισσότερο.

Mα δεν είναι μόνο η επιπλέον κατανάλωση RAM σε σχέση με υους άλλους.

Το πρόβλημα που έχουν αρκετοί και το έχω κι εγώ με τον Chrome,είναι ότι αν τον αφήσεις ανοικτό
με τις ίδιες καρτέλες η κατανάλωση RAM συνεχίζει να αυξάνεται. Σαν να υπάρχει Memory Leak .

Θα έλεγα ότι φταίει το σύστημα μου, αλλά όταν είδα στο forum του Chrome,
και PC με 16GB RAM να έχουν το ίδιο πρόβλημα,κατάλαβα ότι είναι πρόβλημα του Chrome.

Kαι το πιο εκνευριστικό είναι ,ότι άτομα τηυς Google που δίνουν "απαντήσεις" στο Forum,
προσπαθούν να μας πείσουν ότι το πρόβλημα είναι στο σύστημα του χρήστη κι ο Chrome δουλεύει μια χαρά.

stefan_city
21-04-15, 12:44
Κατάλαβα τι λες, και προφανώς υπάρχει πρόβλημα, γιατί οι αναφορές είναι πολλές.
Αλλά, μήπως η παραπάνω επιλογή αν είναι τσεκαρισμένη επιβαρύνει το πρόβλημα; Γιατί θα έχεις έναν browser ο οποίος θα τρέχει στο παρασκήνιο ούτως ή άλλως. Όταν τον χρησιμοποιήσεις πραγματικά, θα έχει ήδη κάποια/ες ώρα/ες λειτουργίας από πίσω, και φτάνει στο σημείο να "πνίγει" το σύστημα.

Σήμερα τον έχω ανοιχτό από το πρωί, με διάφορες καρτέλες να ανοιγοκλείνουν κατά διαστήματα, συν youtube. Θα δω σε λίγες ώρες αν έχει μείνει καθόλου μνήμη ελεύθερη.:p

nikraven
21-04-15, 13:18
Θα έλεγα ότι φταίει το σύστημα μου, αλλά όταν είδα στο forum του Chrome,
και PC με 16GB RAM να έχουν το ίδιο πρόβλημα,κατάλαβα ότι είναι πρόβλημα του Chrome.
Kαι το πιο εκνευριστικό είναι ,ότι άτομα τηυς Google που δίνουν "απαντήσεις" στο Forum,
προσπαθούν να μας πείσουν ότι το πρόβλημα είναι στο σύστημα του χρήστη κι ο Chrome δουλεύει μια χαρά.
Γιώργο σίγουρα είναι πρόβλημα του chrome και ας τραγουδάνε όλοι εκεί στην εταιρία τους.
Στην πιο προηγούμενη version που είχε πολλά προβλήματα και ο κόσμος είχε καραφλιάσει
ξαφνικά έβγαλαν ένα update και όλα ως δια μαγείας έστρωσαν.
Τώρα πάλι τα ίδια.

stefan_city
21-04-15, 19:00
Μετά από 8 ώρες χρήσης με minimum 4 καρτέλες μονίμως (4 είχα κι όταν πήρα το screenshot), μια εκ των οποίων ήταν το Youtube για μουσική. Χοντρικά 800MB που νομίζω είναι καλά. Windows 64bit, Chrome 64bit.

154185

@ ADSLgr.com All rights reserved.