PDA

Επιστροφή στο Forum : Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

nikraven
21-04-15, 21:45
Μετά από 8 ώρες χρήσης με minimum 4 καρτέλες μονίμως (4 είχα κι όταν πήρα το screenshot), μια εκ των οποίων ήταν το Youtube για μουσική. Χοντρικά 800MB που νομίζω είναι καλά. Windows 64bit, Chrome 64bit.

154185
Στέφανε συνολικά πόση ram φοράει το πισί??

stefan_city
22-04-15, 00:04
Στέφανε συνολικά πόση ram φοράει το πισί??

4GB Νίκο.
Ίσως κάποιοι browsers να είναι πιο light σε κατανάλωση, αλλά και του Chrome δεν την θεωρώ τραγική μετά από τόσες ώρες χρήσης. Δεν μου επιβράδυνε το PC σε τίποτα, και ο ίδιος ήταν το ίδιο σβέλτος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Δεν νομίζω να υπήρχε ιδιαίτερη διαφορά αν το τσέκαρα για περισσότερες ώρες. Να αναφέρω επίσης πως έχω τρία add ons, adblock plus, pushbullet και έγγραφα Google.

Οπότε, το πρόβλημα μεν υπάρχει, αλλά ίσως εμφανίζεται σε συνδυασμό με κάτι άλλο, και όχι σε όλους τους χρήστες, γι'αυτό και δεν το έχουν μυριστεί στην Google.(???)

nikraven
22-04-15, 08:09
4GB Νίκο.
Ίσως κάποιοι browsers να είναι πιο light σε κατανάλωση, αλλά και του Chrome δεν την θεωρώ τραγική μετά από τόσες ώρες χρήσης. Δεν μου επιβράδυνε το PC σε τίποτα, και ο ίδιος ήταν το ίδιο σβέλτος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Δεν νομίζω να υπήρχε ιδιαίτερη διαφορά αν το τσέκαρα για περισσότερες ώρες. Να αναφέρω επίσης πως έχω τρία add ons, adblock plus, pushbullet και έγγραφα Google.

Οπότε, το πρόβλημα μεν υπάρχει, αλλά ίσως εμφανίζεται σε συνδυασμό με κάτι άλλο, και όχι σε όλους τους χρήστες, γι'αυτό και δεν το έχουν μυριστεί στην Google.(???)
Να σου πω εγω τι παρατήρησα χθες.
Το ένα pc (σταθερό) που έχω φοράει 4gb ram με win7 32bit και συνδέεται ενσύρματα στο router
το άλλο pc (laptop) φοράει 8gb ram με win7 64bit και συνδέεται ασυρματα στο router.
Και στα δύο pc υπάρχει η ίδια version chrome.
Στο μέν σταθερό pc ο chrome ανοίγει και παίζει μια χαρά με όσα tab και αν έχω ανοιχτά
ενώ στο laptop πέρα απο το ότι περιμένεις αρκετό χρόνο να ανοίξει την αρχική σελίδα του ο chrome αλλά έτσι
και κάνω το λάθος να ανοίξω και άλλο tab κάνει το ίδιο πράγμα.

Revolution
22-04-15, 10:09
Εγω στο pc της δουλειάς με ένα σκασμο tabs ανοιχτά απο το πρωί μέχρι το απόγευμα, (ο browser δεν κλείνει ποτέ) δεν ξεπερνάει τα 800mb, win 64 + 8gb ram

biggeo65
22-04-15, 10:54
Να σου πω εγω τι παρατήρησα χθες.
Το ένα pc (σταθερό) που έχω φοράει 4gb ram με win7 32bit και συνδέεται ενσύρματα στο router
το άλλο pc (laptop) φοράει 8gb ram με win7 64bit και συνδέεται ασυρματα στο router.
Και στα δύο pc υπάρχει η ίδια version chrome.
Στο μέν σταθερό pc ο chrome ανοίγει και παίζει μια χαρά με όσα tab και αν έχω ανοιχτά
ενώ στο laptop πέρα απο το ότι περιμένεις αρκετό χρόνο να ανοίξει την αρχική σελίδα του ο chrome αλλά έτσι
και κάνω το λάθος να ανοίξω και άλλο tab κάνει το ίδιο πράγμα.

Συμπέρασμα; 64-but λειτοιυργικό και πολύ RAM βλάπτουν σοβαρά τον Crome. :lol:

Δυό σελίδες πιο πίσω ο Sotos έβαλε φωτό, Chrome με ένα TAB ανοικτό και θέλει 650MB.
Eίχα κάνει μετρήσεις (http://www.adslgr.com/forum/threads/355778-Google-Chrome-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=5648939#post5648939) στο σύστημα μου με διαφορετικούς browsers ίδιες καρτέλες.
Ο καλύτερος όλων ο Firefox κι από κοντά ο IE σε διαχείριση μνήμης.

Yπάρχουν αναφορές και γαι 12GB RAM από τον Chrome στα forum της Google.

Τώρα διάβαζα (http://www.lifehacker.com.au/2014/11/chromes-nasty-gpu-memory-leak-and-how-to-replicate-it/) και για ένα άλλο bug αν και η αναφορά λίγο παλιά,
ακόμη όμως λένε δεν διορθώθηκε. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

stefan_city
22-04-15, 11:09
Νίκο και στα δύο pc έχεις την 32bit έκδοση του Chrome; Πάντως φαίνεται να είναι κάτι που επηρεάζει πολλούς, αλλά όχι όλους.

Μόλις μέτρησα την κατανάλωση με μία καρτέλα, αυτή του φόρουμ, 269ΜΒ.

nyannaco
22-04-15, 11:28
Αυτή τη στιγμή έχω ανοιχτά πέντε tabs (τα τρία είναι ADSLgr.com), και χρησιμοποιεί 677Κ.

Chrome Version 42.0.2311.90 m, σε Win7 Enterprise SP1 64 bit, 8GB RAM

biggeo65
22-04-15, 11:36
Νίκο και στα δύο pc έχεις την 32bit έκδοση του Chrome; Πάντως φαίνεται να είναι κάτι που επηρεάζει πολλούς. αλλά όχι όλους.

Μόλις μέτρησα την κατανάλωση με μία καρτέλα, αυτή του φόρουμ, 269ΜΒ.

Παραπάνω ο Sotos με την ίδια καρτέλα ήθελε 650 MB.

Και η κατανάλωση μνήμης στο σύστημα μου.

Chrome με 10 καρτέλες απλές από blog χωρίς βίντεο και περίεργα γραφικά
154229

Chrome κλειστός

154230

53% της RAM για 10 καρτέλες, περίπου 1.6 GB

Άνοιγμα του Μaxthon,με δυο "μηχανές", ίδιες καρτέλες συν μια του forum
154231
χρειάζεται 19% RAM ,περίπου 600 ΜΒ.

To άλλο bug που έγραφα ισχύει ακόμη αλλά δεν είναι τόσο σοβαρό.

Υπάρχει κατανάλωση RAM όταν ο Chrome δεν είναι μεγιστοποιημένος,
και "παίζει" κάποιος με τα όρια του παραθύρου του Chrome.

Aλλά θα πρέπει να έχει πολλά TABS ανοικτά και να το κάνει αρκετές φορές,
για να δει κατανάλωση της RAM .

stefan_city
22-04-15, 11:55
Γιώργο φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει διαγραφή του Chrome εντελώς (εκκαθάριση όλων των φακέλων που τυχόν μένουν μετά την απεγκατάσταση), reboot και εγκατάσταση ξανά και κάνει τα ίδια;

biggeo65
22-04-15, 12:37
Γιώργο φαντάζομαι έχεις δοκιμάσει διαγραφή του Chrome εντελώς (εκκαθάριση όλων των φακέλων που τυχόν μένουν μετά την απεγκατάσταση), reboot και εγκατάσταση ξανά και κάνει τα ίδια;

Από την έκδοση 36 που πρωτοεμφανίστηκε. Και πάντα κάνω uninstall με το REVO
κι εγκατάσταση της καινούργιας έκδοσης από την αρχή.

Δεν τον έχω σαν κύριο browser,οπότε δεν με ενδιαφέρουν profile και add-ons
Eισαγωγή "αγαπημένων" γίνεται γρήγορα κι ένα Add On έχω όλο κι όλο. Adblock plus.

stefan_city
22-04-15, 12:46
Από την έκδοση 36 που πρωτοεμφανίστηκε. Και πάντα κάνω uninstall με το REVO
κι εγκατάσταση της καινούργιας έκδοσης από την αρχή.

Δεν τον έχω σαν κύριο browser,οπότε δεν με ενδιαφέρουν profile και add-ons
Eισαγωγή "αγαπημένων" γίνεται γρήγορα κι ένα Add On έχω όλο κι όλο. Adblock plus.

Άρα, καταλήγουμε στο αρχικό συμπέρασμα πως ναι μεν το πρόβλημα είναι υπαρκτό, αλλά όχι για όλους.:what:

Α! Και στο ότι πρέπει να αναβαθμίσεις το pc σου αν θες Chrome.:p

nikraven
22-04-15, 13:10
Νίκο και στα δύο pc έχεις την 32bit έκδοση του Chrome; Πάντως φαίνεται να είναι κάτι που επηρεάζει πολλούς, αλλά όχι όλους.

Μόλις μέτρησα την κατανάλωση με μία καρτέλα, αυτή του φόρουμ, 269ΜΒ.
Nαι και στα δύο είναι η 32μπιτη έκδοση.
Απλά αυτό που θα κάνω το απόγευμα είναι να δω πόση μνήμη τρώει στο ένα και πόση στο άλλο.

- - - Updated - - -


Συμπέρασμα; 64-but λειτοιυργικό και πολύ RAM βλάπτουν σοβαρά τον Crome. :lol:

Δυό σελίδες πιο πίσω ο Sotos έβαλε φωτό, Chrome με ένα TAB ανοικτό και θέλει 650MB.
Eίχα κάνει μετρήσεις (http://www.adslgr.com/forum/threads/355778-Google-Chrome-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1?p=5648939#post5648939) στο σύστημα μου με διαφορετικούς browsers ίδιες καρτέλες.
Ο καλύτερος όλων ο Firefox κι από κοντά ο IE σε διαχείριση μνήμης.

Yπάρχουν αναφορές και γαι 12GB RAM από τον Chrome στα forum της Google.

Τώρα διάβαζα (http://www.lifehacker.com.au/2014/11/chromes-nasty-gpu-memory-leak-and-how-to-replicate-it/) και για ένα άλλο bug αν και η αναφορά λίγο παλιά,
ακόμη όμως λένε δεν διορθώθηκε. Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.
έτσι μου έρχεται απο το λαπτοπ να βγάλω το ένα στικάκι των 4gb ram για να δώ τι θα κάνει ο πρόστυχος ο χρώμ.:)

maarinos
22-04-15, 13:33
@nikraven
Στο φορητό με τα 8gb σου κάνει τα ίδια και η portable έκδοση με τον χρόνο φορτώσεις???
Στο δικό μου φορητό με 2GB Win7 64bit ανοίγει 5 δευτερόλεπτα περίπου.

kkgas
22-04-15, 14:15
εμενα παντος 2 παραθυρα διπλα διπλα με 4 καρτελες το καθενα και εχω αυτα τα αποτελεσματα, και στο γραφειο ( 8 giga ram ) και στο σπιτι (το ιδιο 8 giga ram)
154236


τα παραθυρα του chrome φαινονται χαμηλα στην εικονα

και εχω και Adblocker και Έλεγχος του Google Mail στις επεκτασεις

nikraven
22-04-15, 14:22
@nikraven
Στο φορητό με τα 8gb σου κάνει τα ίδια και η portable έκδοση με τον χρόνο φορτώσεις???
Στο δικό μου φορητό με 2GB Win7 64bit ανοίγει 5 δευτερόλεπτα περίπου.
portable έκδοση δεν δοκίμασα φίλε μου.

biggeo65
23-04-15, 01:52
εμενα παντος 2 παραθυρα διπλα διπλα με 4 καρτελες το καθενα και εχω αυτα τα αποτελεσματα, και στο γραφειο ( 8 giga ram ) και στο σπιτι (το ιδιο 8 giga ram)
154236


τα παραθυρα του chrome φαινονται χαμηλα στην εικονα

και εχω και Adblocker και Έλεγχος του Google Mail στις επεκτασεις

1.4 GB RAM για Chrome και πάλι δεν το λες λίγο

- - - Updated - - -


Άρα, καταλήγουμε στο αρχικό συμπέρασμα πως ναι μεν το πρόβλημα είναι υπαρκτό, αλλά όχι για όλους.:what:

Α! Και στο ότι πρέπει να αναβαθμίσεις το pc σου αν θες Chrome.:p

Δεν θέλω Chrome όταν για τις ίδιες καρτέλες θέλει τριπλάσια μνήμη από τον Maxthon
Kι ο Maxthon φορτώνει και "μηχανή" Chrome και "μηχανή" ΙΕ.

To έχω υπόψη μου.Μια που συμφωνία με το CERN δεν έπιασε :p
πθα στήσω ένα με ΧΕΟΝ Ε5 , 128 GB RAM μόνο για τον Chrome :p

nikraven
23-04-15, 09:09
Παλληκάρια τελικά το δικό μου θέμα με τον χρώμ δεν πρέπει να έχει να κάνει με την κατανάλωση της ram.
Kάτι άλλο φταίει αλλά δεν ξέρω τι.
Εχουμε και λέμε:
1)Στο σταθερό πισί με win7-32bit και με 4gb ram.
Κατά την αναμονή να φορτώσει ο chrome την αρχική του σελίδα..(κάνει κοντά στα 2 λεπτά να φορτώσει)
...
154285
....
αφού δεήσει και φορτώσει την αρχική του σελίδα
μετά με 4 tab ανοιχτά (εκ των οποίων τα δύο tab παίζουν youtube)
...
154286
...
και πάμε στο laptop
με win7 64bit και 8gb ram..
...
Κατα την αναμονή να φορτώσει ο chrome την αρχική του σελίδα (κάνει κοντά στο τετράλεπτο να φορτώσει)
αφου μου πετάξει δύο τρείς φορές αυτό το εικονίδιο...
...
154287
...
και αφου πατήσω δυό τρείς φορές το ''ΑΝΑΜΟΝΗ''..
έχουμε το εξής..
..
154288
...
και αφού φορτώσει και του ανοίξω και εδώ 4tab (τα 2 tab πάλι με youtube)
έχουμε το εξής
...
154289

maarinos
23-04-15, 09:42
@nikraven
Στο laptop που έχεις 64bit, έχεις τον Crome για 32bit πλατφόρμα.
Θα πας σε αυτόν τον σύνδεσμο (https://www.google.com/chrome/browser/desktop/index.html) κλικ στο "Download Chrome for another platform", κλικ στο "Windows 8/7 64-bit".
Θα σε ρωτήσει τι να κρατήσει (Ρυθμίσεις, Ιστορικό Boomarks κλπ)
Έχεις κάνει εκκαθάριση ιστορικού??

Revolution
23-04-15, 10:29
Παλληκάρια τελικά το δικό μου θέμα με τον χρώμ δεν πρέπει να έχει να κάνει με την κατανάλωση της ram.
Kάτι άλλο φταίει αλλά δεν ξέρω τι.

Εχεις βαλει extensions και αν ναι ποια?

biggeo65
23-04-15, 10:35
Παλληκάρια τελικά το δικό μου θέμα με τον χρώμ δεν πρέπει να έχει να κάνει με την κατανάλωση της ram.
Kάτι άλλο φταίει αλλά δεν ξέρω τι.

Άρα εσύ έχεις ένα άλλο τρίτο πρόβλημα. Τι πρόσθετα φορτώνουν με τον Chrome;
Απενεργοποίησε τα δοκιμαστικά, και δες τι γίνεται. Αν δεν κολλάει τότε:
Τα ενεργοποιείς ένα-ένα μέχρι να βρεις το προβληματικό.

Στο laptop όταν ανοίγει η νέα καρτέλα ανοίγει όπως παρακάτω;
Στην σελίδα αναζήτησης κι έχει και εικονίδια speed-dial;
154292
Aν ναι, μήπως κάποια από αυτέςε τις σελίδες -εικόνες δεν υπάρχει και καθυστερεί την φόρτωση όλης της σελίδας;

Και σου το είχα πει, το τσίπουρο είναι για σένα, όχι για τον Chrome. :p
Τον πότισες ,τώρα που να ανοίξει γρήγορα. Και που ανοίγει πάλι καλά.
Γι'αυτό καταναλώνει και λίγη μνήμη. Ακόμη ζαλισμένος είναι. :p

nikraven
24-04-15, 13:18
@nikraven
Στο laptop που έχεις 64bit, έχεις τον Crome για 32bit πλατφόρμα.
Θα πας σε αυτόν τον σύνδεσμο (https://www.google.com/chrome/browser/desktop/index.html) κλικ στο "Download Chrome for another platform", κλικ στο "Windows 8/7 64-bit".
Θα σε ρωτήσει τι να κρατήσει (Ρυθμίσεις, Ιστορικό Boomarks κλπ)
Έχεις κάνει εκκαθάριση ιστορικού??
Φίλε μου σε ευχαριστώ για το link.
Ξήλωσα τον 32μπιτο και πέρασα αυτόν τον 64μπιτο του link
και έχει αισθητή διαφορά.
Με τον προηγούμενο 32μπιτο είχα κάνει και εκκαθάριση ιστορικού χωρίς να δω καμμιά διαφορά.


Εχεις βαλει extensions και αν ναι ποια?
Το μόνο extension που είχα στον 32μπιτο ήταν το adblock.
Το είχα απενεργοποιήσει (πριν τον ξηλώσω) και δοκίμασα τον chrome να δω τι χρόνο κάνει να φορτώσει αλλά πάλι πάπαλα.


Άρα εσύ έχεις ένα άλλο τρίτο πρόβλημα. Τι πρόσθετα φορτώνουν με τον Chrome;
Απενεργοποίησε τα δοκιμαστικά, και δες τι γίνεται. Αν δεν κολλάει τότε:
Τα ενεργοποιείς ένα-ένα μέχρι να βρεις το προβληματικό.

Στο laptop όταν ανοίγει η νέα καρτέλα ανοίγει όπως παρακάτω;
Στην σελίδα αναζήτησης κι έχει και εικονίδια speed-dial;
154292
Aν ναι, μήπως κάποια από αυτέςε τις σελίδες -εικόνες δεν υπάρχει και καθυστερεί την φόρτωση όλης της σελίδας;

Και σου το είχα πει, το τσίπουρο είναι για σένα, όχι για τον Chrome. :p
Τον πότισες ,τώρα που να ανοίξει γρήγορα. Και που ανοίγει πάλι καλά.
Γι'αυτό καταναλώνει και λίγη μνήμη. Ακόμη ζαλισμένος είναι. :p
Γιώργο όπως έγραψα και πιο πάνω στον revolution στα extension μόνο ένα adblock είχα
αλλά δεν είδα καμμιά διαφορά με την απενεργοποίηση του.
Στην αρχική σελίδα όντως φορτώνουν κάποια εικονίδια speed dial και οι σελίδες τους δουλεύουν κανονικά.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να τα απενεργοποιήσω αυτά τα εικονίδια speed dial στην αρχική σελίδα
για να δω σε πόσο χρόνο θα φορτώσει??
Λες τα ντουμάνια απο το τσίπουρο που πίνω να επηρεάζουν και το λαπιτόπι??:lol::lol:
Αυτό δεν μου το είπανε απο το μαγαζί όταν το αγόρασα.:whistle:
Θα τους πάρω τηλέφωνο να μου το αλλάξουνε με ένα λαπιτόπι που να αντέχει στις οσμές.:):p

Revolution
24-04-15, 13:58
Εννοεςι την default tab μαλλον αλλαξε την home page στο google.com πχ, αν και δεν νομιζω να ειναι αυτο καπου αλλου ειναι το προβλημα.
Δοκιμασες να τον ανοιξεις σε safe mode?

nikraven
24-04-15, 14:01
Εννοεςι την default tab μαλλον αλλαξε την home page στο google.com πχ, αν και δεν νομιζω να ειναι αυτο καπου αλλου ειναι το προβλημα.
Δοκιμασες να τον ανοιξεις σε safe mode?
την home page την έχω αλλαγμένη σε google.gr
Oχι σε safe mode δεν δοκίμασα να τον ανοίξω.
Το απόγευμα θα το δοκιμάσω.

konc
27-04-15, 18:18
Τελευταίος official Chrome. Σε Incognito mode, πατώντας CTRL+SHIFT+B ή κάνοντας δεξί κλικ και uncheck "Show bookmarks bar", τη βγάζει σε εσάς όπως κάνει και στο "κανονικό" mode? Είναι δικό μου θέμα ή του Chrome?

(τα νέα bookmarks τα αφήνω ασχολίαστα, από χθες βρίζω...)

maarinos
27-04-15, 18:37
@konc
Στο Incognito mode πράγματι έχει μόνιμα την μπάρα, είτε show η hide κάνει ένα κενό προς τα κάτω.
Στη νέα μορφή bookmarks σαν το Google Keep το κάνανε.:mad:
Update
Καλά νέα, σε όσους δεν αρέσει η νέα εμφάνιση των Bookmarks chrome://flags/ Enable Enhanced Bookmarks disabled

konc
27-04-15, 20:40
@konc
Στο Incognito mode πράγματι έχει μόνιμα την μπάρα, είτε show η hide κάνει ένα κενό προς τα κάτω.
Στη νέα μορφή bookmarks σαν το Google Keep το κάνανε.:mad:

Πολλά ευχαριστώ για την απάντηση, τουλάχιστον δεν θα ψάχνομαι σαν τον χαζό τι φταίει σε μένα. Στην ουσία, έλεος όμως... Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά από ένα όνομα σαν την google.

alexgk
28-04-15, 16:01
Παιδιά υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιο add on για όταν κλείνω ένα παράθυρο με ανοιχτές καρτέλες να με ειδοποιεί πριν το κλείσει;

21706
28-04-15, 16:53
Παιδιά υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιο add on για όταν κλείνω ένα παράθυρο με ανοιχτές καρτέλες να με ειδοποιεί πριν το κλείσει;
--------------

senkradvii
28-04-15, 17:32
--------------

and the winner of the most helpfull response goes to....

:p

======================

Δοκίμασε αυτό (https://chrome.google.com/webstore/detail/window-close-protector/lnpifgapnmpninomacbhdlconlpikdai).

21706
28-04-15, 17:37
and the winner of the most helpfull response goes to....

:p

======================

Δοκίμασε αυτό (https://chrome.google.com/webstore/detail/window-close-protector/lnpifgapnmpninomacbhdlconlpikdai).

Μέα κούλπα:)

alexgk
28-04-15, 22:26
and the winner of the most helpfull response goes to....

:p

======================

Δοκίμασε αυτό (https://chrome.google.com/webstore/detail/window-close-protector/lnpifgapnmpninomacbhdlconlpikdai).

Δε δουλεύει. Δεν πειράζει αν τις κλείσω θα τις επαναφέρω με ctrl + shift + T (ελπίζω).
Κάτι άλλο σχετικά με τη νέα οργάνωση των Σελιδοδεικτών. Όταν πατάω το αστεράκι για να κάνω μια ιστοσελίδα σελιδοδείκτη αν δεν διαλέξω φάκελο το πάει στον Άλλοι Σελιδοδείκτες. Αν πάω στη Διαχείριση Σελιδοδεικτών, δεν υπάρχει ο Φάκελος "Άλλοι Σελιδοδείκτες" αλλά η λέξη "Φάκελος" όπου δε φαίνεται η σελίδα που αποθήκευσα σαν σελιδοδείκτης. Αν θέλω να τη βάλω σε άλλον φάκελο θα πρέπει από τη μπάρα των σελιδοδεικτών και το μενού Άλλοι Σελιδοδείκτες να την τσιμπήσω και από εκείνο το μενού να τη βάλω στο φάκελο που θέλω!!
Γιατί οι σελιδοδείκτες που αποθηκεύονται στο "Άλλοι Σελιδοδείκτες" δε φαίνονται στη διαχείριση σελιδοδεικτών αλλά φαίνεται ένας Φάκελος (που κανονικά θα έπρεπε να ονομάζεται Άλλοι Σελιδοδείκτες) κενός ενώ υπάρχουν σελιδοδείκτες στην εργαλειοθήκη σελιδοδεικτών στο Άλλοι Σελιδοδείκτες;
Ελπίζω να κατάλαβε κάποιος τι γράφω...

jim_p
14-05-15, 08:50
Απο σημερα (χτες βασικα), μονο απο το store θα ειναι διαθεσιμα τα οποιαδηποτε extensions υπαρχουν για τον chrome. Εντυπωσιακοτατη και η πτωση για help & support σε χρηστες που προσβηθηκαν απο προβληματικα προσθετα, μιας και αγγιξε το 75% σε σχεση με περυσι (Μαϊος 2014) που ξεκινησε να εφαρμοζεται το μετρο.

http://blog.chromium.org/2015/05/continuing-to-protect-chrome-users-from.html

Ετσι! Θανατος στα σαπια extensions τριτων!

alexgk
18-05-15, 00:54
Γιατί δεν κάνουν κάτι με τον chrome ώστε να μην τρώει τόση μνήμη; Είναι αλήθεια πως και της google add ons "κατασκόπευαν" τις ιστοσελίδες των χρηστών του chrome;

biggeo65
18-05-15, 03:50
Γιατί δεν κάνουν κάτι με τον chrome ώστε να μην τρώει τόση μνήμη; Είναι αλήθεια πως και της google add ons "κατασκόπευαν" τις ιστοσελίδες των χρηστών του chrome;

Δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει με την κατανάλωση RAM,αλλά στο forum του Chrome,
προσπαθούν να μας πείσουν ότι φταίει το σύστημα του χρήστη κι όχι ο Chrome.

To tracking του Chrome είναι μια "πονεμένη" ιστορία. Αλλά υπάρχουν add-ons
αλλά και ρυθμίσεις για να μην γίνεται tracking.

Revolution
18-05-15, 09:59
Δεν ξέρω τι πρόβλημα υπάρχει με την κατανάλωση RAM,αλλά στο forum του Chrome,
προσπαθούν να μας πείσουν ότι φταίει το σύστημα του χρήστη κι όχι ο Chrome.

Πως αλλιώς μπορείς να εξηγήσεις τις μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ χρηστών?

sotos4421
18-05-15, 10:13
Πως αλλιώς μπορείς να εξηγήσεις τις μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ χρηστών?
Θα έφταιγε το σύστημα του χρήστη αν συνέβαινε και με άλλους περιηγητές και όχι μόνο με τον chrome.
Όταν όμως υπάρχει τέτοια συμπεριφορά με μια συγκεκριμένη εφαρμογή, φταίνε αυτοί που έχουν γράψει την εφαρμογή χωρίς να λάβουν υπόψη τους το σύστημα του κάθε χρήστη, σε αντίθεση με αυτούς που γράψανε όλες τις υπόλοιπες εφαρμογές.

biggeo65
18-05-15, 11:00
Πως αλλιώς μπορείς να εξηγήσεις τις μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ χρηστών?

Απάντησε ο Sotos ,δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Όταν με τον Maxthon π.χ. που έχει δύο μηχανές,
έχω το 1/3 σε κατανάλωση RAM από ότι με τον Chrome,
κι αυτοί μου λένε ότι φταίει το σύστημα μου,
μάλλον δείχνει διάθεση να μην θέλουν να βοηθήσουν ή να παραδεχτούην ότι φταίει ο Chrome.

Revolution
18-05-15, 11:25
Καταρχήν δεν λέω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά ότι η λογική λέει πως απο την στιγμή που δεν είναι καθολικό πρέπει να βρεθεί τροπος εντοπισμού και αυτό σημαίνει ότι και το περιβάλλον που τρέχει ο browser το επηρεάζει εκτός και αν πραγματικά πιστεύεις ότι οι μηχανικοί της google έχουν απλά σκοπό να ρουφήξονυ όλη την διαθέσιμη μνήμη του συστήματος.

Αυτή την στιγμή είμαι στα 152mb με 13 καρτέλες ανοικτές τι κάνω μαγικά?

skel
18-05-15, 11:53
ας πάει κάποιος από εδώ στην google να διορθώσει αυτό το bug :p

sweet dreams
18-05-15, 12:16
To ωραίο είναι ότι καθόμαστε και χτυπιόμαστε για τον Chrome , λες και δεν υπάρχουν άλλοι browsers να δουλέψουμε, είναι ο ένας και μοναδικός. :tooth

biggeo65
18-05-15, 12:45
Καταρχήν δεν λέω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά ότι η λογική λέει πως απο την στιγμή που δεν είναι καθολικό πρέπει να βρεθεί τροπος εντοπισμού και αυτό σημαίνει ότι και το περιβάλλον που τρέχει ο browser το επηρεάζει εκτός και αν πραγματικά πιστεύεις ότι οι μηχανικοί της google έχουν απλά σκοπό να ρουφήξονυ όλη την διαθέσιμη μνήμη του συστήματος.

Αυτή την στιγμή είμαι στα 152mb με 13 καρτέλες ανοικτές τι κάνω μαγικά?

Aνέβασε screenshot. 152 ΜΒ με 13 καρτέλες πολύ θα ήθελα να είχα.

550 ΜΒ με μια καρτέλα ανοικτή αυτή της αναζήτησης. Που να αρχίσω να ανοίγω καρτέλες.
Από την στιγμή που οι μηχανικοί της Google ΄πεχουν αναφορές για το πρόβλημα,
έχουν στα χέρια τους συνθέσεις συστήμάτων και τι τρέχει στο παρασκήνιο
Θα μπορύσαν να κάτσουν να αναπαράγουν το πρόβλημα και να βρούνε λύση.

Κι όχι να λένε ότι φταίει το σύστημα του χρήστη κι ο Chrome είναι εντάξει;
Γιατί με άλλον browser δεν έχω το πρόβλημα;

Και η αναφορά έγινε για την αντιμετώπιση των χρηστών από μεριά της Google,
κι όχι τόσο για το πρόβλημα που σε πολλούς είναι υπαρκτό.

- - - Updated - - -


ας πάει κάποιος από εδώ στην google να διορθώσει αυτό το bug :p

Αν μπορούσα να το διορθώσω θα το έκανα. Και δεν είναι το bug το θέμα.
Κάθε software έχει και bugs. Το θέμα είναι η αντιμετώπιση των χρηστών.

biller
18-05-15, 12:57
To ωραίο είναι ότι καθόμαστε και χτυπιόμαστε για τον Chrome , λες και δεν υπάρχουν άλλοι browsers να δουλέψουμε, είναι ο ένας και μοναδικός. :tooth

Έτσι είναι για αυτό τον ξήλωσα και τους έγραψα οτι δεν εχω σκοπό να τον εγκαταστήσω ξανά αν δεν επιδιορθώσουν αυτό με την Ram.
Εύχομαι να τους στείλουν μερικές χιλιάδες επιστολές σαν αυτή που έγραψα μπας και γίνει κάτι.

nikraven
18-05-15, 12:58
Aνέβασε screenshot. 152 ΜΒ με 13 καρτέλες πολύ θα ήθελα να είχα.

550 ΜΒ με μια καρτέλα ανοικτή αυτή της αναζήτησης. Που να αρχίσω να ανοίγω καρτέλες.
Από την στιγμή που οι μηχανικοί της Google ΄πεχουν αναφορές για το πρόβλημα,
έχουν στα χέρια τους συνθέσεις συστήμάτων και τι τρέχει στο παρασκήνιο
Θα μπορύσαν να κάτσουν να αναπαράγουν το πρόβλημα και να βρούνε λύση.

Κι όχι να λένε ότι φταίει το σύστημα του χρήστη κι ο Chrome είναι εντάξει;
Γιατί με άλλον browser δεν έχω το πρόβλημα;

Και η αναφορά έγινε για την αντιμετώπιση των χρηστών από μεριά της Google,
κι όχι τόσο για το πρόβλημα που σε πολλούς είναι υπαρκτό.

- - - Updated - - -



Αν μπορούσα να το διορθώσω θα το έκανα. Και δεν είναι το bug το θέμα.
Κάθε software έχει και bugs. Το θέμα είναι η αντιμετώπιση των χρηστών.
συνοπτικά 2 σελίδες πιο πίσω οι καταναλώσεις των ram έχουν ως εξής:
1)του stefan_city με μία καρτέλα ανοιχτή του απορροφούσε 269ΜΒ ram.
2)στο δικό σου Γιώργο απο όσο έγραψες για 10 ανοιχτες καρτέλες, περίπου 1.6 GB ram
3)ο kkgas με 8 καρτέλες ανοιχτές περίπου 1,22gb ram
4)και εγώ με 4 καρτέλες ανοιχτές περίπου 670mb ram
Kαι μένα μου φαίνεται περίεργο πως γίνεται με 13 καρτέλες ανοιχτές να κρατάει μόνο 152mb ram

sweet dreams
18-05-15, 13:08
συνοπτικά 2 σελίδες πιο πίσω οι καταναλώσεις των ram έχουν ως εξής:
1)του stefan_city με μία καρτέλα ανοιχτή του απορροφούσε 269ΜΒ ram.
2)στο δικό σου Γιώργο απο όσο έγραψες για 10 ανοιχτες καρτέλες, περίπου 1.6 GB ram
3)ο kkgas με 8 καρτέλες ανοιχτές περίπου 1,22gb ram
4)και εγώ με 4 καρτέλες ανοιχτές περίπου 670mb ram
Kαι μένα μου φαίνεται περίεργο πως γίνεται με 13 καρτέλες ανοιχτές να κρατάει μόνο 152mb ram

Έχει 13 καρτέλες του adslgr που κάνει έξυπνη διαχείριση μνήμης. :biggrin:

Revolution
18-05-15, 13:35
Aνέβασε screenshot. 152 ΜΒ με 13 καρτέλες πολύ θα ήθελα να είχα.


Εχεις δίκιο :D λαθος κοίταξα το process μονο απο prcExplorer.
Απο chrome://memory-redirect/
1.28GB 16 καρτελες

155362
155363

nikraven
18-05-15, 13:36
Εχεις δίκιο :D λαθος κοίταξα το process μονο απο prcExplorer.
Απο chrome://memory-redirect/
1.28GB 16 καρτελες

155362
155363
έτσι μάλιστα.
Είπα και εγώ εμάς δεν μας γουστάρει ο chrome.:)

skel
20-05-15, 01:43
καταφωνή Νέο Chrome με βελτιστοποιημένη διαχείριση RAM υπόσχεται η Google (http://www.hwbox.gr/news-software/40809-neo-chrome-me-beltistopoiimeni-diaxeirisi-ram-iposxetai-i-google.html)

για να δούμε

21706
20-05-15, 07:10
Το εν λόγω "πρόβλημα", που εντείνεται ειδικά σε συστήματα με 4GB ή λιγότερο οφείλεται κυρίως στην συνήθεια του browser να ανοίγει κάθε ιστοσελίδα (tab) σε ξεχωριστό process

Με το άνοιγμα του chrome και χωρίς ν' ανοίξω καμιά ιστοσελίδα έχω 8 διεργασίες:
155434

biggeo65
20-05-15, 07:52
καταφωνή Νέο Chrome με βελτιστοποιημένη διαχείριση RAM υπόσχεται η Google (http://www.hwbox.gr/news-software/40809-neo-chrome-me-beltistopoiimeni-diaxeirisi-ram-iposxetai-i-google.html)

για να δούμε

Τελικά φταίει ο Chrome κι όχι οι χρήστες; Αφού το κατάλαβαν ,πάλι καλά.

nikraven
20-05-15, 09:44
καταφωνή Νέο Chrome με βελτιστοποιημένη διαχείριση RAM υπόσχεται η Google (http://www.hwbox.gr/news-software/40809-neo-chrome-me-beltistopoiimeni-diaxeirisi-ram-iposxetai-i-google.html)

για να δούμε
απο υποσχέσεις άλλο πράγμα.
Στην πράξη να το δούμε.

- - - Updated - - -


Τελικά φταίει ο Chrome κι όχι οι χρήστες; Αφού το κατάλαβαν ,πάλι καλά.
Μάλλον επειδή πρέπει αρκετοί να παραπονέθηκαν σου λένε αυτοί εκεί στην γκούγκλ κάτι συμβαίνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.