PDA

Επιστροφή στο Forum : Google Chrome - συζητηση, αποριες, προβληματα



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40

jim_p
30-12-21, 18:50
Δεν ξερω αν εχει νοημα το --new-window μιας και το ανοιγει σε νεο παραθυρο ετσι κι αλλιως εδω, λογω του --app λογικα. Επειδη ο τυπος για τον οποιο προοριζεται ειναι μαθημενος απο της εφαρμογες του καθε site για κινητο, θελω να κανω μια συντομευση που θα ανοιγει το web banking της τραπεζας του, γιαυτο και το incognito, ωστε να μην αποθηκευσει credentials (θελει παντα να τα βαζει αυτος).

Αυτο που λεω παραπανω παντως ειναι θεμα του chromium που στην ταδε εκδοση φτιαχνεται και στην επομενη χαλαει. Εχω συντομευση που ανοιγει με αυτο τον τροπο το web.skype.com και ξερω απο πρωτο χερι πως εινια και καθε ποτε σπαει.

- - - Updated - - -

Σε edge δουλευει κανονικα το παραπανω :/

jim_p
05-01-22, 08:14
Chrome 97 σημερα με νεο feature που δεν εχει καμια χρησιμοτητα αλλα βολευει αφανταστα στο tracking (fingerprinting) του χρηστη.
https://www.ghacks.net/2022/01/04/google-chrome-97-introduces-controversial-keyboard-api/

---edit
Κλεινει και ενα bug critical σημασιας η ενημερωση στην 97. Για να μην λετε οτι μονο τους κραζω.

- - - Updated - - -


Θελω να κανω μια συντομευση που να ανοιγει ενα παραθυρο του chrome σε app mode, δηλαδη χωρις βελακια κλπ γυρω γυρω, ΚΑΙ σε incognito. Κανονικα αυτο γινεται με μια συντομευση που τρεχει αυτο

chrome.exe --app=https://example.com --incognito
και σε chromium 99 που εχω στο λινουξ δουλευει κανονικα. Σε chromium και chrome 96 στα windows δεν δουλευει, μιας και ανοιγει μονο σε private mode. Σε εσας τι συμπεριφορα εχει?

Και αυτο εδω δουλευει κανονικα μετα την ενημερωση σε chrome 97.

fuorigioco1981
08-01-22, 01:23
https://www.tanea.gr/ta-nea/?date=01/07/2022
τελικα σε εσας φαινεται το πρωτοσελιδο?εμενα με κανεναν browser δεν φαινεται εδω και καιρο!δεν ξερω γιατι.απενεργοποιησα και ublock και real time protection απο το antivirus των windows αλλα και παλι τα ιδια!

sweet dreams
08-01-22, 01:26
Ναι, κανονικά.

fuorigioco1981
08-01-22, 01:41
Ναι, κανονικά.τι στο καλο φταιει σε εμενα?κατι κεντρικο μαλλον γιατι σε ffox,chrome και edge δεν φαινεται!τι να κοιταξω?EDIT τελικα κατι εφταιγε μεταξυ i dont care about cookies,ublock εκανα κατι ταρζανιες uninstall reinstall και εφτιαξε

balander
08-01-22, 09:37
Εδω και 3 μερες, ολα τα βιντεο στο youtube ανοιγουν στην χαμηλοτερη αναλυση και πρεπει manual να την κανω 4Κ (και παιζουν κανονικα) και σε μερικα σταματανε μονα τους!! Χωρις να πατησω pause και πρεπει ξανα να πατησω play.....

Δεν πειραξα τιποτα, παλια δουλευαν ολα οκ

jim_p
16-01-22, 16:43
Browsers based on Chromium will no longer allow users to delete default search engines from the settings
https://www.ghacks.net/2022/01/15/chromium-based-browsers-delete-default-search-engines/

Καλα παμε...

alsthom
16-01-22, 20:21
Εδω και 3 μερες, ολα τα βιντεο στο youtube ανοιγουν στην χαμηλοτερη αναλυση και πρεπει manual να την κανω 4Κ (και παιζουν κανονικα) και σε μερικα σταματανε μονα τους!! Χωρις να πατησω pause και πρεπει ξανα να πατησω play.....

Δεν πειραξα τιποτα, παλια δουλευαν ολα οκ

Και σε μένα το ίδιο. Δεν πρόσεξα βέβαια για την ανάλυση αλλά πρόσεξα ότι όλα σχεδόν τα βίντεο σταματάνε μόνα τους!:hmm:
Έκδοση 97.0.4692.71

balander
16-01-22, 21:27
Επίσης για άνοιγμα καρτελας δεν δουλεύει το middle click

jim_p
20-01-22, 14:38
Browsers based on Chromium will no longer allow users to delete default search engines from the settings
https://www.ghacks.net/2022/01/15/chromium-based-browsers-delete-default-search-engines/

Καλα παμε...

Τελικα αλλαξε γνωμη η google, μιας και την κραξανε ολοι.

Google restores Chrome default Search Engines delete option after users uproar
https://techdows.com/2022/01/google-restores-chrome-default-search-engines-delete-option.html

Mormnak
21-01-22, 15:34
Chromium 100.0.4845

Download (https://www.majorgeeks.com/files/details/chromium.html)

Mormnak
23-01-22, 21:06
Google Chrome Canary 100!!!

234321

https://www.androidpolice.com/chrome-100-first-builds/

Pc link.... https://www.google.com/chrome/canary/

Android (Google Play) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.chrome.canary

balander
23-01-22, 22:24
Τι είναι αυτό ακριβώς;

jim_p
24-01-22, 08:07
Εινια η 100η εκδοση του chrome, που σημερα ειναι στο καναλι canary (canary > dev > beta > stable). Αναμενεται να φτασει στο stable το Μαρτιο, αλλα για οποιον τον τρωνε τα χερια του για δοκιμες, μπορει να ξεκινησει σημερα.

balander
24-01-22, 08:48
Μπορω να εχω και τους 2 ταυτοχρονα;

jim_p
24-01-22, 09:26
Ναι. Ολες οι εκδοσεις εχουν το προφιλ τους σε διαφορετικο σημειο και μπορουν να εγκατασταθουν παραλληλα.
Να ξερεις πως η canary εχει ΠΟΛΛΕΣ ενημερωσεις, ακομα και παραπανω απο 2 φορες τη μερα.

blade_
24-01-22, 16:47
Αντιμετωπιζει καποιος προβλημα με πολυ αργη αποκριση Save As?
Version 98.0.4758.66 (Official Build) beta (64-bit)

jim_p
02-02-22, 08:15
Chrome 98 σημερα
https://chromereleases.googleblog.com/2022/02/stable-channel-update-for-desktop.html

jim_p
10-02-22, 15:04
Οσοι ειστε σε windows, πηρατε την ενημερωση σε 98.0.4758.82 τις προηγουμενες μερες? Την Τριτη υποτιθεται οτι βγηκε απο upstream. Η πρωτη εκδοση της 98 ηταν η 98.0.4758.80 και βγηκε 1/2/22.

balander
10-02-22, 15:06
ειχα 81, και τωρα 82

cbarbas
24-02-22, 14:45
Γεια σας,

εχω την "Έκδοση 98.0.4758.102 (Επίσημη έκδοση) (64-bit)" και σημερα μου κανει κατι εντελως κουφο που πρωτη φορα αντιμετωπιζω.

Οτι κανω copy & paste σε σημειο αναζητησης σε ιστοσελιδα, εκτος απο αυτη της GOOGLE μου το εμφανιζει διαφανο κειμενο ή ασπρο, στη αρχη νομιζα οτι κατι συνεβαινε με την επικολληση αλλα προσεξα σε μια που εκανα πολυ αχνα τη λεξη, δοκιμασα σε αρκετες ιστοσελιδες, ειτε αναζητωντας, ειτε κανοντας επικολληση στα πεδια του ονοματος χρηστη και κωδικου αλλα παντου το κειμενο ειναι ειτε διαφανο ή ασπρο!

Ουτε εδω το κανει οπως διαπιστωσα, τι ειναι αυτο παλι!

- - - Updated - - -

Τωρα

βλεπω και κειμενο σε μερικες ιστοσελιδες το εμφανιζει λευκο ή διαφανο και δε διαβαζεται!!!

jim_p
24-02-22, 15:06
Αν εχεις βαλει καποιο θεμα στον chrome βγαλτο και ασε το default και απενεργοποιησε το hardware acceleration.

cbarbas
24-02-22, 15:24
Ειχα

καποιο θεμα αλλα εχει κανενα μηνα που το αφαιρεσα, το hardware acceleration νομιζω ενεργο ειναι, πρεπει να τσεκαρω!

- - - Updated - - -

Μπα,
το βιολι του οτι και να κανω!

- - - Updated - - -

Εντωμεταξυ

και τη σελιδα με τα αποτελεσματα αναζητησης, μια τη βγαζει λευκη, μια μαυρη!

jim_p
24-02-22, 15:50
Μηπως καποιο προσθετο σου δημιουργει θεματα?

cbarbas
24-02-22, 15:54
Μπα,

τα απενεργοποιησα ολα, δοκιμασα και διαφορα που διαβασα στο νετ και τζιφος!

Τον εβγαλα με το Revo Uninstaller, καθαρισε και τη registry και τελικα εστρωσε με τη φρεσκια εγκατασταση!

jim_p
02-03-22, 08:03
Chrome 99 σημερα.
https://chromereleases.googleblog.com/2022/03/stable-channel-update-for-desktop.html

balander
02-03-22, 08:55
Αυτο που μερικες φορες σε video παταει pause μονο του θα το διορθωσουν;

Mormnak
03-03-22, 15:55
Αυτο που μερικες φορες σε video παταει pause μονο του θα το διορθωσουν;

ελά μου ντε...και εγώ στην αρχή δεν είχα καταλάβει τι ακριβώς ήταν και ανοιγοκλεινα τα extensions να δει τι ακριβώς γίνεται και σταματάνε να παίζουνε

cbarbas
08-03-22, 11:15
Γεια σας,

με δεξι κλικ στον "Ορθογραφικος ελεγχος" μου εμφανιζει 2 φορες το "Ελληνικα".
Στο "Χρήση ορθογραφικού ελέγχου για" απενεργοποιησα τα Ελληνικα μηπως φυγει η 2η επιλογη που γραφει Ελληνικα αλλα εμειναν και οι 2 εκει!

Χαιρετισμους

jim_p
20-03-22, 15:13
Σε καινουρια εγκατασταση chromium, πηγα να βαλω το downloadhelper και δεν το εβρισκε στο store. Πηγα μετα απο τη σελιδα του (downloadhelper.net), πατησα να το εγκαταστησω για chrome, με πηγε στο store και μου εβγαλε αυτο.
Τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα? Για ποιο λογο να ζηταει age verification για εναν downloader?

jim_p
30-03-22, 07:25
Chrome 100 τελικη! Αντε να δουμε ποσα site θα σπασουν απο τον τριψηφιο αριθμο στον useragent :P
https://9to5google.com/2022/03/29/google-chrome-100/
https://www.ghacks.net/2022/03/30/chrome-100-with-security-updates-released/

balander
30-03-22, 07:30
Έχει καμία νεα λειτουργία;

jim_p
30-03-22, 07:36
Εχει την reading list, αλλα αυτη πρεπει να ενεργοποιηθηκε σε καποιο προσφατο minor update της 99, οποτε δεν ειναι feature της 100 μονο. Εγω την ειχα ενεργη μηνες πριν απο ενα flag, οποτε δεν ξερω ποτε ακριβως ενεργοποιηθηκε στην 99.

aSMiLoN
30-03-22, 12:33
Θυμαστε εκεινες τις εποχες που ενα major number update σηματοδοτουσε σημαντικοτατες αλλαγες και βελτιωσεις; Τωρα φτασαμε στην εκδοση 100 του Chrome και ψαχνουμε με το μικροσκοπιο αν αλλαξε κατι.

jim_p
31-03-22, 08:52
Σημαντικες αλλαγες και βελτιωσεις απο release σε release ειχε μονο ο ff μεχρι την μερα που εφτασε στην 4 και αλλαξε σε rapid release schedule.
O chrome απο παντα ειχε rapid release schedule. Απο το 2008 μεχρι περυσι εβγαζε μια νεα εκδοση καθε 6 βδομαδες (περιπου, γιατι ειναι γιορτες κλπ ενδιαμεσα καθε φορα) και απο περυσι (απο την 94) καθε 4 βδομαδες. Εδω ακολουθησε την αλλαγη του ff, που αλλαξε και αυτος απο τις 6 βδομαδες στις 4 το Μαρτιο του 2020, με σκοπο να φτασει καποια μερα τον chrome σε εκδοσεις.

In other news, Chrome 100: tab audio muting is back
https://www.ghacks.net/2022/03/30/chrome-100-tab-audio-muting-is-back/

Κλασικη πρακτικη της google: "αφαιρουμε ενα feature, το επαναφερουμε μετα απο αρκετες εκδοσεις και το διαφημιζουμε για να λεμε οτι κατι καναμε". Κλαϊν σαν ειδηση, αλλα δικαιολογει απολυτα αυτο που λεω για ανικανους devs και ας θιγονται τα fanboys.

G.F.D
31-03-22, 17:15
Το γύρισα και εγω σε chrome απο firefox τελικά.Μου αρέσει για την ώρα και παίζουν και τα ίδια πρόσθετα,μια χαρά.
Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω αν τον έκανα install σαν administrator;Δεν θυμάμαι πως τον έκανα install και εχω σκαλώσει.

- - - Updated - - -

Επίσης στο youtube σε full hd εχω dropped frames με μερικά videos και δεν είναι οτι δεν τραβάει το σύστημα μου.Έβαλα νεότερους gpu drivers αλλά δεν έγινε κάτι.Καμιά ιδέα;

jim_p
31-03-22, 17:47
Βαλε το h264ify (ή το enhanced-h264ify) για να αναγκασεις το youtube να τα παιζει σαν h264 αντι για vp8/9.

G.F.D
31-03-22, 18:47
Πολύ ωραίο γιατί δεν έχω vp9 στην gpu.

Με firefox τα έπαιζα όλα εκτός 60fps 4k.Εδω με chrome σε μια φάση μου έριξε το video σε 720p και πάλι είχε dropped frames.

Δείχνει να το πιάνει η *αλακία του όμως γιατι μετά απο επανεκκίνηση του chrome δεν εχω dropped frames στο ίδιο video.Θα το παρακολουθήσω λίγο αυτές τις μέρες και θα βάλω το πρόσθετο που πρότεινες αν μου κάνει νερά.Ευχαριστώ.

G.F.D
03-04-22, 17:53
Πάλι το έπιασε η *αλακία του στο youtube και πέφτουν frames.Το πρόσθετο(h264ify) τελικά άκυρο γιατί ρίχνει και την ποιότητα απ'οτι διαβάζω.
Κοιτώντας την gpu(rx 470) βλέπω οτι υποστηρίζει hybrid decoding.Έχω δηλαδή λίγο load στην gpu(~10% σε full hd).
Άλλη λύση που διάβασα είναι απενεργοποίηση του hardware acceleration στον chrome αλλά δεν θέλω να το κάνω αυτό.
Δεν εχω το υψηλό load στην cpu που να δικαιολογεί τα dropped frames και με firefox κώλωνα μόνο σε 60fps 4K.
Συμπεραίνω οτι είναι θέμα software.Καμιά άλλη ιδέα;

jim_p
03-04-22, 18:31
Το hardware acceleration στον chrome σου ειναι ενεργο? Δοκιμασε αν κανει το ιδιο και με καποιον αλλο chromium based browser, πχ brave.

G.F.D
03-04-22, 18:56
Το hardware acceleration στον chrome σου ειναι ενεργο? Δοκιμασε αν κανει το ιδιο και με καποιον αλλο chromium based browser, πχ brave.




Ναι,αυτό εννοούσα που έγραψα hardware decoding,hardware acceleration,το διόρθωσα.Δεν θέλω να το απενεργοποιήσω.Με firefox που ήμουν έπαιζε μια χαρά εδώ και χρόνια,απροβλημάτιστα.Μια χαρά και ο edge που δοκίμασα τώρα.Δεν εχω dropped frames αν επανεκκινήσω τον chrome αλλά κάτι τον πιάνει και ''κρεμάει'' στο youtube.
Μιλάμε για full hd video και όταν τον πιάνει έχω ακόμα και σε 720p dropped frames.

jim_p
03-04-22, 19:51
Το hardware acceleration εινια κατι πιο γενικο που βοηθα στο rendering των δυσκολων σελιδων και περιλαμβανιε και το hardware decoding των βιντεο, οποτε δεν ειπες κατι λαθος.

Στα δικα μου τωρα. Παρατηρησα πως το web.skype.com δεν με αφηνει να κανω (βιντεο)κληση στον chromium σε λινουξ και windows. Δεν εινια απλα γκρι τα εικονιδια, λειπει ακομα και η καρτελα ηχος και βιντεο απο τις ρυθμισεις που φαινεται στην εικονα! Σε chrome (windows) και brave (λινουξ) μπορω να κανω κανονικα και τα εικονιδια εινια μπλε.
Το μονο κοινο που εχουν οι 2 chromium ειναι πως δεν εχουν την δυνατοτητα sync με τις υπηρεσιες της google, κατι που ετσι κι αλλιως δεν χρησιμοποιω. Ολοι οι παραπανω browsers ειναι ή βασιζονται στην εκδοση 100.x του chromium.

G.F.D
03-04-22, 20:08
Unplug και ξανά plug την κάμερα δοκίμασες;Δεν ξέρω γιατί εγω είμαι με την εφαρμογή του skype στα win.


Παίζω 2160p video(youtube και οχι 60fps) στον chrome απροβλημάτιστα και όταν τον πιάνει η *αλακία του δεν σηκώνει ούτε 720p:closed:

jim_p
03-04-22, 20:16
Δεν εχω καμερα, μονο mic, και ναι το δοκιμασα. Το περιεργο ειναι πως κανει το ιδιο και στα 2 λειτουργικα.
Το build του chromium που εχω στα windows δινεται με το sync ανενεργο, μαλλον επειδη δεν εχει τα αναλογα api keys. Αυτο στο λινουξ δινεται με τα api keys της διανομης, στα οποια η google εχει ριξει πορτα απο τον προηγουμενο Μαρτιο.

Αν ειναι οντως αυτο, μιας και μπορω να βαλω ενα build με api keys στα windows και να δοκιμασω καποια demo api keys στο λινουξ, ποιος αξιζει περισσοτερα μπινελικια για αυτα τα χαλια? Ή google που εμμεσα κοβει ενα feature σε υπηρεσια που δεν εινια δικη της ή η ms που κοβει το feature στη δικη της υπηρεσια επειδη ο browser δεν ειναι "συμβατος" με την υπηρεσια μιας αλλης εταιριας?

Η εφαρμογη του skype ειναι σε electron, σε ολες τις πλατφορμες, γιατι η ms εχει τεμπεληδες devs που δεν μπορουν να γραψουν σε ενα σωστο toolkit για την καθεμια και οταν τους ρωτας γιατι βαζουν την κασετα του "κοινου κωδικα για ολες τις πλατφορμες".

---edit
Webrtc λεγεται αυτο που απαιτει το web.skype.com για (βιντεο)κλησεις. Τωρα το θυμηθηκα. Ποιος αξιζει περισσοτερα μπινελικια λοιπον για το ελλειπες detection στον browser?

G.F.D
03-04-22, 20:28
Δεν έχω ιδέα τι παίζει αλλά και η εφαρμογή καλή εναλλακτική νομίζω για να κάνεις την δουλειά σου.Δεν ξέρω τι χρήση κάνεις όμως και πόσο πρακτικό το βρίσκεις.Εγω την έχω ξεχασμένη να τρέχει με τα win.

....και εγω το βρίσκω άκυρο να έχω smooth playback με άλλους browsers στο youtube και να εχω πρόβλημα με τον chrome.Οτι να'ναι.

jim_p
03-04-22, 20:46
Οι λεξεις "καλη" και "electron" δεν μπορουν να μπουν στην ιδια προταση οταν μιλαμε για μια electron based εφαρμογη, ασχετως ποια ειναι αυτη.

G.F.D
03-04-22, 20:51
Πρακτικά το βλέπω σε αυτό που σε αφορά.Αν παίζει *έστηκες αλλά όπως είπα δεν ξέρω τι χρήση κάνεις.

jim_p
03-04-22, 20:55
Δεν κανω καμια περιεργη χρηση, απλα σιχαινομια τις κακογραμμενες εφαρμογες. Και εφοσον το skype σαν υπηρεσια δινει προσβαση απο το web.skype.com (απο chromium based browser παντα, γιατι απο firefox δεν δινει), προτιμω να χρησιμοποιω τη σελιδα απο την εφαρμογη. Εχω κανει μαλιστα και συντομευση που το ξεκιναει σε παραθυρο χωρις καρτελες και μπαρες, σαν να ηταν εφαρμογη

chromium --incognito --disk-cache-dir=/tmp/cache --process-per-site --window-size=800,600 --app=https://web.skype.com

G.F.D
03-04-22, 21:02
Είσαι και παράξενος:p
Εγω δεν τα πιάνω και τόσο τα πράγματα.Απλά να δουλεύει:p

jim_p
04-04-22, 15:49
"Εχω standards" λεγεται αυτο, οχι παραξενια.

- - - Updated - - -

Εψαξα τα build options των chromium builds που λεω παραπανω. Αυτο που δεν υποστηριζει sync εχει αυτα

enable_hangout_services_extension = false
enable_widevine = false
rtc_use_h264 = false
google_api_key = "no"
google_default_client_id = "no"
google_default_client_secret = "no"
use_official_google_api_keys = false
ενω αυτο που υποστηριζει sync εχει αυτα

enable_hangout_services_extension = true
enable_widevine = true
rtc_use_h264 = true
use_official_google_api_keys = true
Βγαζοντας αυτα που αφορουν τη google και το widevine απεξω, μενει αυτο στα bold που εινια για το webrtc. Πως μπορω να σιγουρευτω οτι υποστηριζει webrtc? Στο html5test.com > peer to peer > connectivity > webrtc 1.0 λενε yes και τα 2 builds (και ο chromium του debian επισης).

@ ADSLgr.com All rights reserved.