PDA

Επιστροφή στο Forum : Το μανιφέστο του Δεθελοντισμού



Σελίδες : [1] 2

David
12-01-04, 11:53
Το παγκόσμιο κίνημα του Δεθελοντισμού εμπνέεται από τις πανανθρώπινες αξίες των θερινών διακοπών και της αμειβόμενης εργασίας. Τζάμπα, αυγουστιάτικα δεν δουλεύει.
• Ο δεθελοντής δεν ρωτήθηκε αν θέλει να έρθουν οι ολυμπιακοί στην Αθήνα. Οι
ολυμπιακοί που είναι στον Πειραιά του φαίνονται ήδη πάρα πολλοί.
• Ο δεθελοντής έχει παρατηρήσει ότι καμία χώρα των δέκα εκατομμυρίων
κατοίκων δεν έχει διεκδικήσει ποτέ μια τόσο μεγάλη διοργάνωση. Αβίαστα
έρχεται στο μυαλό του ότι οι Ολλανδοί, οι Βέλγοι οι Σκανδιναβοί είναι μαλάκες
και μεις εδώ οι έξυπνοι. Η ολυμπιάδα για τον δεθελοντή, δεν είναι η νέα Μεγάλη
ιδέα. Είναι η μεγάλη ιδέα που έχουμε για τον εαυτό μας
• Ο δεθελοντής γνωρίζει oτι στους Ολυμπιακούς χρειάζονται δυόμισι εθελοντές
ανά αθλητή και προειδοποιεί ότι κάποιοι εθελοντές μπορεί να βρεθούν κομμένοι
στη μέση
• Ο δεθελοντής γνωρίζει ότι για κάθε Εθελοντή που κρατάει τα καλαθιά με τις
φόρμες των αθλητών στο στίβο αντιστοιχούν δέκα εθελοντές παρκαδόροι στις
εγκαταστάσεις του μοντέρνου τρίαθλου. Επίσης δεν συγχέει τους εθελοντές με
τους κριτές οι οποίοι επίσης τριγυρνάνε στους αθλητικούς χώρους αλλά κάνουν
πιο κυριλέ δουλειές.
• Ο δεθελοντής συμμετέχει στην ολυμπιακή προετοιμασία κάθε μέρα οδηγώντας
ανάποδα σε μονόδρομους, υπερπηδώντας χαντάκια, αποφεύγοντας φορτηγά και
μπουλντόζες χωρίς αναβολικά και χωρίς να ανταμείβεται με τον βαθμό του
υπολοχαγού.
• Ο δεθελοντής δεν βλέπει το λόγο για τον οποίο πρέπει να δαπανήσουμε τέσσερις
ετήσιους προϋπολογισμούς της Μέσης Εκπαίδευσης για την ασφάλεια 20
ημερών αγώνων, πολλώ μάλλον, που για να αποσβεστεί το ποσόν πρέπει να
παρακολουθούνται και να δέρνονται συστηματικά οι πολίτες της χώρας για τα
επόμενα 78 χρόνια.
• Ο δεθελοντής έχει προσέξει ότι έχουν εξαφανιστεί τα αδέσποτα από την Αθήνα.
Στην πιο αισιόδοξη περίπτωση, έχουνε πάει εθελοντές. Το ίδιο ισχύει και με τα
δέντρα για τα οποία έχουν παραγγελθεί εθελοντές σε φυτώρια της Ισπανίας.
• Ο δεθελοντής γνωρίζει ότι η αφιλοκερδής ενίσχυση μιας κερδοσκοπικής
επιχείρησης δικαιολογείται μόνον αν είναι δουλειά του μπατζανάκη του και
πρόκειται να ανταμειφθεί με πλουσιοπάροχο γεύμα και αιώνια υποχρέωση.
• Ο δεθελοντής γνωρίζει ότι αυτό που του ζητάνε να κάνει τζάμπα κάποιος άλλος
το πληρώνεται ως οφσορ εταιρία συμβούλων που είχε την ιδέα.
• Ο δεθελοντής δεν δελεάζεται με συλλεκτικές καρφίτσες, τιμητικά διπλώματα
ούτε με παντούφλες με τον Φοίβο και την Αθηνά. Άμα είναι να του
νομιμοποιήσουνε το αυθαίρετο ή να του βάλουνε το παιδί στο Δημόσιο το
συζητάει. Αλλά και πάλι γνωρίζει ότι γι αυτές τις δουλειές υπάρχουνε οι εκλογές
• Ο δεθελοντής δεν ανησυχεί για την επιτυχή έκβαση των αγώνων. Την εγγυάται
η παρουσία στις τάξεις των εθελοντών τον συνόλου των γνωστών
προσωπικοτήτων της πολιτικής, κοινωνικής και καλλιτεχνικής ζωής.
• Ο δεθελοντής έχει ήδη βγάλει εισιτήρια για τους Ολυμπιακούς. Κατάστρωμα για
Ικαρία.

Gothic
12-01-04, 13:09
Σωστόοοοος... (αν και το τελευταίο ισχύει για... όλους).

maria
12-01-04, 13:17
Καλα το ελαβα και εγω το πρωι στο mail μου. Ο δεθελοντης ειναι ολα τα λεφτα!

mavlok
12-01-04, 14:40
Ακουστε και τον "Δεθελοντη" του Πανουση...

Gatoulis
14-01-04, 04:34
Ο δεθελοντης είναι ο λόγος που αυτή η χώρα δεν πάει μπροστά, αφού αυτός κοιτάει μόνο την πάρτη του και τίποτα άλλο....

Παγκόσμια πρωτοτυπία να σαμποτάρεται συστηματικά ο εθελοντισμός για τους ολυμπιακούς αγώνες !
Τελικά σε αυτόν τον τόπο η βλακεία είναι αήττητη…..
Αναγνωρίζω πάντως το χιουμοριστικό του ποστ….

mavlok
14-01-04, 10:23
Ο λογος που αυτη η χωρα δεν παει μπροστα gatoulis ειναι γιατι πισω απο τους εκαστοτε εθελοντες (που στην ουσια δεν ειναι εθελοντες γιατι αποσκοπουν αλλου - ειναι ντροπη να ονομαζεται αυτο το νταραβερι εθελοντισμος) παιζονται απιστευτα παιχνιδια και συμφεροντα, για να σου μεινει εσενα η χαρα οτι κουνησες το σημαιακι για λιγες εβδομαδες στην κερκιδα.
Το καλο ειναι οτι γινονται καποια πραγματα, με την αφορμη των ολυμπιακων αγωνων, που αλλιως θα προχωραγαν με ρυθμο χελωνας στην καλυτερη περιπτωση.

Η βλακεια ειναι οντως αηττητη σ'αυτον τον τοπο αλλα για αλλους - δυστυχως παρα πολλους - λογους.

ABEZ
14-01-04, 13:01
Προς Gatoulis:
Νομίζω πως ο δεθελοντισμός είναι άποψη κατά των ολυμπιακών αγώνων γενικώς. Η λούφα χρησιμοποιήται ως σατυρικό στοιχείο. Μήπως πρέπει να εξετάσεις και το ενδεχόμενο οι ολυμπιακοί να είναι η πραγματική τροχοπέδη της ανάπτυξης εν προκειμένω;


Προς mavlok:
Δηλαδή χωρίς τους ολυμπιακούς δεν θα γινόταν τίποτε; Και τώρα που γίνεται κάτι, είναι καλό; Αντί να διορθώνονται τα χρονίζοντα κακώς κείμενα στην πολεοδομία και χωροταξία της χώρας, γίνονται δρόμοι και αεροδρόμια βιτρίνες για να διαιωνίσουν την μιζέρια στην καθημερινή ζωή. Τί να την κάνω την αττική οδό όταν η Αθήνα είναι μια τσιμεντένια χαβούζα; Όποιος έχει πετάξει πάνω από την πρωτεύουσα την εποχή του Ελληνικού, τότε που τα αεροπλάνα πετούσαν πάνω από το κυρίως σώμα της πόλης, και έχει δει αυτό το χάλι θα καταλάβει αυτά που λέω. Από ελεύθερους χώρους και πράσινο, ένα πάρκο μετρίου μεγέθους έχει όλο και όλο το κέντρο και αυτό το ονόμασαν Εθνικό Κήπο. Έδιναν-έπαιρναν με αυτή την ρημάδα την Ομόνοια και όταν την παρουσίασαν στο κοινό έτοιμη ποιό το αποτέλεσμα; Μια μπαρούφα από τσιμέντο, λες και δεν έφτανε ήδη η Κοτζιά. Τώρα με τις γιορτές και τα σχετικά, κότσαραν μερικές γλάστρες και τα «παραδοσιακά» μπιχλιμπίδια και κάθονταν όλοι οι χάνοι και έλεγαν μπράβο στη Ντόρα.
Τα αυτοκίνητα μας πνίξαν, πεζοδρόμια δεν υπάρχουν και χαιρόμαστε που μπορούμε να μετακινηθούμε γρήγορα με το μετρό -προσεχώς και τραμ- από την μια άσχημη περιοχή στην άλλη παγιδευμένοι μέχρι τον ψόφο.

Ας ξεκολλήσει το μυαλό μας από την αδιάλειπτη προπαγάνδα των προνομιούχων που ωφελούνται από το 2004 και μην γινόμαστε εθελοντές της τύφλας.

mavlok
14-01-04, 13:30
Πρωτον αυτα που ειπες ειναι σωστα αλλα δεν αφορουν εμενα, σε καμμια περιπτωση δεν υπερασπιστηκα τιποτα απο ολα αυτα που λες.

Δευτερον, για να διορθωθουν τα κακως κειμενα της πολεοδομιας πρεπει να ΞΗΛΩΘΟΥΝ ολα και να ξαναφτιαχτουν απο την αρχη με ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ. Επειδη αυτο δεν ειναι δυνατον να γινει, απλα ειπα οτι καποια πραγματα σε γενικοτερο επιπεδο προχωρουν - αναγκαστικα - με γρηγοροτερους ρυθμους.

Οι δρομοι, δυστυχως, θα συνεχισουν να ανοιγουν απο κακοτεχνιες και να πεφτουν αυτοκινητα - και ανθρωποι - μεσα για καιρο ακομα, με τον τροπο που λειτουργουμε εδω.

yiapap
14-01-04, 16:01
ΑΒΕΖ, μια μακαρονάδα από 'μένα- ΣΩΣΤΟΣ.
mavlok δεν είναι απαραίτητο να ξηλωθούν, απλά να μη διαιωνίζεται η ίδια κατάσταση ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ σήμερα. Αν από αύριο δομούνται ΣΩΣΤΑ, αυτόνομα προάστια και αλλάξουν οι όροι δόμησης στο κέντρο των μεγάλων πόλεων, σε μερικές δεκαετίες ακόμη και το κέντρο της Αθήνας θα μπορεί να αποκτήσει τελείως διαφορετικό πρόσωπο! Αλλά βέβαια προτάσεις όπως "σε μερικές δεκαετίες" δεν βρίσκονται πουθενά κοντά στο μυαλό και τις σκέψεις των μικρών μας "μεγάλων".

Είναι προφανές ότι όταν κάνεις μεγαλουπόλεις μέσα σε 4 δεκαετίες, αυτές θα είναι μαρτυρικές... Δυστυχώς όμως το να κάνεις σοβαρές πόλεις που θα χαίρεσαι να ζεις, αφήνει πολύ μικρότερα περιθώρια κέρδους. Και αν τη δεκαετία του 60, αρχές 70 υπήρχαν περιορισμένοι πόροι και τεράστιες ανάγκες, σήμερα (θεωρητικά) δεν υπάρχει τίποτε από τα δύο!

Βέβαια, τη σήμερον ημέρα έχουμε και σοβαρότερα πράγματα να σκεφτούμε (τους Αγώνες μπρε!)

mavlok
14-01-04, 16:14
oυφ...
ρε παιδια, διαβαστε τι λεω απο την αρχη, τα ιδια πραγματα λεμε...

yiapap
14-01-04, 16:16
mavlok: δε διαφωνώ (εκτός από το "ξηλωθούν"), επεξηγώ! :wink:

maria
14-01-04, 16:35
Ρε παιδια σατιρικο ειναι. Δεθελοντης=Ελληναρας.
Παλι καλα που εχουμε αρχαια ιστορια και πολιτισμο και Ολυμπιακους αγωνες γιατι αλλιως θα ημασταν μονο τσιμεντο. Δε μας φταινε οι Ολυμπιακοι, τωρα μη κοροιδευομαστε, μονοι μας τα καναμε αυτα τα μαυρα χαλια...

mavlok
14-01-04, 17:01
Να σου εξηγησω λοιπον και το "να ξηλωθουν", αν και ηταν σχημα λογου.

Αυτη η ρημαδα η πολη (μιλαω για την Αθηνα) οταν ανοικοδομηθηκε, αυτο εγινε με τελειως ατσουμπαλο, αναρχο και ερασιτεχνικο τροπο, χωρις μελλοντικο προγραμματισμο και η ιδια νοοτροπια συνεχιστηκε και ολα τα μετεπειτα χρονια (και σε παρα πολλες περιπτωσεις συνεχιζεται ακομα και σημερα).

Ακομα και καλη διαθεση, οργανωση και επαγγελματισμος να υπηρχε (που δεν) ειναι αδυνατον να εχουμε τα αποτελεσματα που θα επρεπε. Μπαλωματα γινονται με τα αποτελεσματα που βλεπεις. Το θεμα ειναι τι καλυτερο ειναι εφικτο να γινει πλεον.

Gatoulis
14-01-04, 18:31
Ρε παιδια σατιρικο ειναι. Δεθελοντης=Ελληναρας.


Αν και εγώ συμφωνώ μαζί σου πιστεύω ότι αρκετοί θα βρουν ιδανικό τον «δενθελοντη» ως στάση, απέναντι στο μεγαλύτερο παγκοσμίως γεγονός που καλώς η κακώς ανέλαβε η χώρα μας.

ΥΓ : Σας πληροφορώ ότι είμαι εθελοντής. Ναι, θα δουλέψω τζάμπα. Όχι, δεν έχω καμία άλλη απαίτηση πέρα από το να κάνουμε μια αξιοπρεπή ολυμπιάδα και να μην γίνουμε ρεζίλι διεθνώς. Και κυρίως το κάνω για να ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΑΡΩ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ «ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΡΙΤΙΚΗ ?» ερώτηση την οποία απευθύνω σε όλους…..

mavlok
14-01-04, 22:22
«ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΡΙΤΙΚΗ ?» ερώτηση την οποία απευθύνω σε όλους…..

Τιποτα.
Και ουτε προκειται.

Ας το κλεισουμε εδω.

ABEZ
15-01-04, 00:34
Μια διευκρίνηση προς mavlok:
Δεν ήθελα να σου κάνω κατά μέτωπον επίθεση και τα περισσότερα εκ των λεγομένων μου ήταν απλώς κάποιες απόψεις και απωθημένα :lol: επί του θέματος. Πάντως δεν μπορώ να ακούω αυτό το τροπάριο, ότι ευτυχώς που γίνονται οι ολυμπιακοί και «περπατάει» κάπως το πράγμα γενικά, γιατί έτσι νομιμοποιείται εμμέσως όλη αυτή η σπατάλη πόρων στην γνώμη αυτών που δεν είναι ανυποψίαστοι και έχουν μια ιδέα για το παιχνίδι που παίζεται.

mavlok
15-01-04, 00:45
no probs

8)

blizard
15-01-04, 01:45
Πάντως δεν μπορώ να ακούω αυτό το τροπάριο, ότι ευτυχώς που γίνονται οι ολυμπιακοί και «περπατάει» κάπως το πράγμα γενικά, γιατί έτσι νομιμοποιείται εμμέσως όλη αυτή η σπατάλη πόρων στην γνώμη αυτών που δεν είναι ανυποψίαστοι και έχουν μια ιδέα για το παιχνίδι που παίζεται.
Δεν νομιζω οτι εχεις δικιο...
Απο τους Ολυμπιακους θα ΕΙΣΠΡΑΞΟΥΜΕ τεραστια ποσα(εμεσα η αμεσα), και σαν ανταλαγμα πρεπει να φτιαξουμε καποια συγκεκριμενα πραγματα στην Αθηνα.
Δεν μας φταινε οι αγωνες που εμεις δεν ειχαμε ουτε γηπεδα ουτε δρομους ουτε μετρο, και δεν μας φταινε που ειμαστε Ελληνες και δινουμε ευκαιρια σε καποιους να τρωνε καλα .

Εγω διαφωνω με τους Ολυμπιακους γιατι το 1996 ειχαμε πει οτι δεν θα τους παρουμε ποτε αν δεν μας τους δινανε...αλλα τα λεφτα ειναι πολλα, και αν δεν ειχαμε τους αγωνες δεν θα γινοταν απολυτος τιποτα.

ΥΓ.
Μπραβο απο εμενα στους εθελοντες... ασχετα αν τους εκμεταλευονται η αν δεν υπαρχει πλεον Ολυμπιακο πνευμα, αυτοι εχουν σιγουρα κουραγιο να το παλευουν και σιγουρα θα ειναι λιγοτερο μοιζεροι απο πολους αλλους.

Gothic
15-01-04, 02:34
Και κυρίως το κάνω για να ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΤΙΚΑΡΩ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ ΤΗΣ ΟΛΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΤΩΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ «ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΡΙΤΙΚΗ ?» ερώτηση την οποία απευθύνω σε όλους?..
Περισσότερη κριτική (Παράφραση Monty Pythons).

Gatoulis
15-01-04, 22:43
«ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΡΙΤΙΚΗ ?» ερώτηση την οποία απευθύνω σε όλους…..




Τιποτα.
Και ουτε προκειται.




Περισσότερη κριτική (Παράφραση Monty Pythons).


Μπράβο! Κάνετε ακριβώς αυτό που κάνουν αυτοί που κατηγορείτε για τα χάλια της χώρας μας : Είστε μόνο λόγια……

kinq1
16-01-04, 01:06
Γιατί να γίνω εθελοντής στους Ολυμπιακούς? Γιατί να βοηθήσω αφιλοκερδώς αφού α) οι αθλητές είναι επαγγελματίες, οι περισσότεροι αγωνίζονται μόνο για τα λεφτά και είναι και ντοπαρισμένοι και β) οι ίδιοι οι αγώνες έχουν ξεπουληθεί στις πολυεθνικές (το επίσημο αναψυκτικό των αγώνων, το επίσημο αυτοκίνητο των αγώνων και πάει λέγοντας. Αφού τόσος πολύς κόσμος πλουτίζει από αυτούς τους αγώνες, εγώ γιατί να βοηθήσω τζάμπα?
Πάντως τις ημέρες των αγώνων η διαμονή στην Αθήνα πιστεύω ότι θα είναι αφόρητη (ιδιαίτερα για τους οδηγούς).

blizard
16-01-04, 05:43
Να το κανεις για τον εαυτο σου... να προσπαθησεις να βλεπεις τα θετικα και οχι μονο τα μαυρα και αραχνα που οντος υπαρχουν.

Ειμαστε Ελληνες και εχουμε ενα λογο παραπανο στους Ολυμπιακους να το παλεψουμε και να φυγουμε απο την μοιζερια που λογικα εχουμε με οσα βλεπουμε.

PALADIN
16-01-04, 09:21
ρε σείς ο DAVID (βλέπε πρώτο ποστ) που τα έμαθε αυτά τα γα**τα τα Ελληνικά μέσα σε 1 μήνα;
Πρίν 1 μήνα μας έγραφε στα Αγγλικά, για τους δικούς του λόγους βέβαια, τώρα όχι μόνο "έμαθε" Ελληνικά αλλά έγινε καί φιλέλληνας.

Αρε David μία σου φταίνε οι ακριβές ντομάτες, μιά σου φταίει ο Δενθελοντισμός.
Πολύ αγάπη για την Ελλάδα έχεις ρε παιδάκι μου.

Καί να σκεφτείς ότι εδώ είναι board για ADSL καί όχι γραφείο παραπόνων του κάθε πικραμένου.

Gothic
16-01-04, 17:15
Για τους Ολυμπιακούς ΑΓΩΝΕΣ θα έκανα κάτι παραπάνω απο λόγια. Για τα Ολυμπιακά ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (Olympic Games) της Γιάννας, της Coca και της Κόκας, δεν δίνω δεκάρα, ούτε απο αυτές με την τρύπα στην μέση.

Gatoulis
16-01-04, 21:00
Φίλε gothic νομίζω ότι έχεις χάσει τη μπάλα…..
Σου το λέω απλά : Θες να πάνε καλά οι Ολυμπιακοί αγώνες ή θες να γίνεις ρεζίλι διεθνώς ? (και όταν λέμε διεθνώς αυτή τη φορά ενοουμε εντελώς διεθνώς!) Έχεις κάνει τίποτα εσύ γι αυτό εκτός από το να κριτικάρεις με ανόητα επιχειρήματα περί Γιάννας και λοιπών άλλων δικαιολογιών ? ΟΧΙ. Λοιπόν αφού δεν είσαι διατεθειμένος να προχώρησης σε κάτι ουσιαστικό σου προτείνω απλά να σταματήσεις να μιλάς και να γκρινιάζεις. Έτσι κι αλλιώς ότι και να συμβεί δυσαρεστημένος θα είσαι…


ΥΓ Μπράβο blizzard έχεις απόλυτο δίκιο.

ΥΓ 2 : -Τι έκανες παππού στους ολυμπιακούς του 2004 ??
-Ήμουν διακοπές στην Ικαρία παιδάκι μου……



Φιλάκια !

Gothic
16-01-04, 21:10
Δεν θυμάμαι να ρώτησε ΚΑΝΕΝΑΣ την γνώμη μου ή να έγινε κανένα δημοψήφισμα για το ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα της ανάληψης των Ολυμπιακών Παιχνιδιών, απο τα οποία θα αποκομίσουμε μόνο ένα τεράστιο χρέος μια και τα κέρδη θα είναι ελάχιστα σε σχέση με αυτά που ξοδεύουμε απο τις τσέπες μας για να γίνει το όνειρο της Γιάννας.
Το Ολυμπιακό ιδεώδες δεν έχει καμμία σχέση με την όλη διοργάνωση, οι μόνοι που βγαίνουν κερδισμένοι είναι οι Μέγιστοι Χορηγοί και η Γιάννα δεν αναπνέει 50 κιλά σκόνη την ημέρα απο τα έργα που τα κάνουν με το αυγό στον κώλο που έπρεπε να γίνουν ούτως ή άλλως χωρίς τους Ολυμπιακούς, ούτε περιμένει στην κίνηση 2 ώρες για να κάνει 2 χλμ. Εκεί στο Ψυχικό ο αέρας είναι καθαρός και το ελικόπτερο δεν υπολογίζει κίνηση.
Είναι θέμα οπτικής. Εσύ πιστεύεις οτι διοργανώνουμε τους Ολυμπιακούς, εγώ πιστεύω οτι δίνουμε μια ευκαιρία στους πλούσιους να γίνουν πλουσιότεροι (απο ΟΤΕ μέχρι Κόκακόλα). Απο την δική σου πλευρά έχεις δίκιο, απο την δική μου πλευρά έχω δίκιο. Εσύ θα είσαι περήφανος που βόηθησες, εγώ θα είμαι περήφανος που απείχα.

Τόσο απλο.

jbaou
16-01-04, 21:13
H Ellada, mia piriniki 8elei.. kai meta 8a baloume kai cable. Epeidh bariemai na diabasw to keimeno "de8elonths", giati peri malakias prokeitai anyway, 8a kanw apla thn erwthsh mou. (=

Epeidh exw kai ta katallhla mesa, mporw na pw oti o e8elonths stous olympiakous agones de 8a parei fragko (gnwsto apo olous). O ypeu8unos 10 - 50 e8elontwn, pou fusika 8a ka8etai, 8a eispra3ei peri to 1.5 mirio. q= Perimente kai 8a deite ti xamos exei na ginei otan akoustei akoma pio e3w apo atoma pou exoun gnwstous pou douleuoun mesa sta grafeia.

Oi "ole8rio rigma" kati 3erane otan paizane ena kommati pou elege.. "ellada, h xwra ths poustias!".

btw: kata tyxh epesa se auto to thread. Den paizei na apanthsw oute kai na diabasw alles apanthseis. aplws bariemai kai perimenw na paei 10 gia na paw kentro gia kamia mpura me tous agglous. \ moooooo :shock:

Gatoulis
16-01-04, 21:36
Gothic ούτε εγώ θυμάμαι κάνα δημοψήφισμα αλλά πάντως θυμάμαι όλη την Ελλάδα να πανηγυρίζει την ανάληψη! Τότε βέβαια ήταν καλά μετά μάθαμε ότι πρέπει και να δουλέψουμε για να γίνουν και αλλάξαμε γνώμη έτσι δεν είναι φίλε gothic ?

Ζήτω η χώρα της κακομοιριάς και της μιζέριας !

Γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, , γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια, γκρίνια γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ !!!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

ΥΓ
-Τι έκανες παππού στους ολυμπιακούς του 2004 ??
- Απείχα υπερήφανα παιδάκι μου !!!

- Φιλακια !

blizard
16-01-04, 21:38
Εσύ θα είσαι περήφανος που βόηθησες, εγώ θα είμαι περήφανος που απείχα.
Ωραια εδω, αλλα αν αποτυχουμε ως διοργανωση θα εισαι παλι περιφανος?

Γιατι εμεις καλεσαμε εδω αθλητες απο ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ κυριολεκτικα,δεν τους δινουμε δραχμη(οπως κανουμε με τους ποδοσφαιριστες των ομαδων μας πχ) θα παρουμε τα εσοδα απο την τηλεοπτικη παγκοσμια καλυψη μεσο διαφημησεων,απο την διαμονη τους, ακομα και απο τον τουρισμο.

Το να ειμαστε περιφανοι που αποτυχαμε, που φαγαμε τα λεφτα τους για να φτιαξουμε δρομους που δεν ειχαμε, γηπεδα που δεν ειχαμε, και αφησαμε τους ηγετες μας να παρουν τις μιζες τους κλπ δεν το βρισκω και πολυ σωστο.
Και οι απλοι πολιτες, θα γυρισουν την πλατη στους αθλητες ολου του κοσμου λες και ειναι δικια τους ευθηνη?
θα τους κατηγορησουμε που δεν μας εδωσαν αρκετα να φτιαξουμε την Ελλαδα απο την αρχη και να περισεψει και καμια μιζα και για εμας?

Ο Εθελοντισμος δεν εχει καμια σχεση με την ρεμουλα που γινεται παντου...εχει σχεση με τους αθλητες και τους Ολυμπιακους αγωνες.
Αν θελουμε να τα βαλουμε με τους πολιτικους , ας το κανουμε στις εκλογες πχ(μια ιδεα)...
Και πως μιλαμε για πραγματικους Ολυμπιακους, χωρις διαφημησεις και επαγγελματισμο, αλλα απο την αλλη φωναζουμε που δεν εχουμε πολλα εσοδα και θα μπουμε μεσα?
Παραλογο?

Gatoulis
16-01-04, 21:45
Ρε συ blizzard παλι δικιο έχεις.....

Gothic
16-01-04, 22:51
Σε καμμία περίπτωση δεν θα είμαι περήφανος άν αποτύχουμε γιατί όσα στραβά και να έχει αυτή η χώρα, είμαι μέρος της. Και ούτε ήμουν ανάμεσα σε αυτούς που πανηγύρισαν γιατί ούτε υπέρ των Ολυμπιακών Παιχνιδιών ήμουν (ειδικα μετά το '84 είχε ξεφτυλιστεί το θέμα) και επιπλέον την μέρα που τους πήραμε είχα τρίτο νούμερο σκοπιά και ήμουν υπηρεσία για 2η εβδομάδα σερί.
Το οτι τους αναλάβαμε όμως, δεν σημαίνει σε καμμία περίπτωση οτι είμαι υποχρεωμένος να βοηθήσω στην όλη φάση μια και ήμουν αντίθετος απο την αρχή.
Δεν προσφέρουν τίποτα καλό στον τόπο, δεν έχουν καμμία σχέση με αθλητικά ιδεώδη (η ντόπα πέφτει σύννεφο) και όπως προανέφερα υπάρχουν για να πλουτίζουν οι Μέγιστοι Χορηγοί.
Γιατί φωνάζω οτι δεν θα έχουμε έσοδα και θα μπούμε μέσα; Μα γιατί ακριβώς δεν μιλάμε για πραγματικούς Ολυμπιακούς, αλλα για ένα πολυήμερο event το οποίο θα το χρεωθούμε μέχρι τα μπούνια και θα το ξεπληρώνουμε για χρόνια.
Το έχω σαν δεδομένο οτι δεν υπάρχει τίποτα το Ολυμπιακό σε αυτό, πέραν της ονομασίας, οπότε το μόνο που με νοιάζει είναι να μην μπεί μέσα οικονομικά η χώρα μου. Όσο για το αν θα γίνουμε ρόμπες, είναι το τελευταίο που με νοιάζει μια και είμαστε ρόμπες για πολύ σοβαρότερα πράγματα.
Ποιο πολύ με νοιάζει οτι για 2-3 μήνες η χώρα μου θα βρίσκεται κάτω απο την κατοχή της CIA και της Scotland Yard, παρά το οτι δεν θα έχει ζεστό νερό ο Γάλλος ακοντιστής.

-Τι έκανες παππού στους ολυμπιακούς του 2004 ??
-Υπέμεινα τους σωματικούς ελέγχους της CIA για να πάω στο περίπτερο παιδί μου...

npats
16-01-04, 23:28
Παιδια τα πραγματα ειναι απλα.Μην μπερδευεστε με το αν οι αγωνες ειναι εμπορευματοποιημενοι η οχι, αν οι αθλητες ειναι ντοπε κτλ,κτλ.Ας δεχτουμε για χαρη της συζητησης οτι ολα αυτα ειναι ιδανικα.Το θεμα ειναι μπορεις να αναλαβεις τετοιους αγωνες ;Εχεις χρηματα,μεσα,υποδομη;Οταν δινεις 300
ευρω συνταξη σε γερους και αρρωστους ανθρωπους,και λες οτι δυστυχως τοσα μπορω ,οταν δινεις 800 ευρω μισθο στον καθηγητη ,στον αστυνομικο,στον πυροσβεστη,στον γιατρο του ΙΚΑ,κτλ,κτλ,και λες τοσα μονο εχω τοτε ρε λαμογιο να κατσεις στα αυγα σου.Αν καποτε γινεις χωρα και οχι πακισταν τοτε να κανεις και αγωνες,αλλοιως ολα γινονται για να φανε και τα δισεγγονα ορισμενων.Οσο για αυτους που μιλανε για ρεζιλικι
αν τα πραγματα δεν πανε καλα τους λεω οτι καμμια φορα μονο με ενα ισχυρο σοκ ο ανθρωπος συνερχεται ,καταλαβαινει που βρισκεται και ξεκινα απο την αρχη.Ο ναρκομανης,ο αλκοολικος μονο οταν φθασουν στον απολυτο πατο μπορει και να συνειδητοποιησουν που βρισκονται και να παλαιψουν να γλιτωσουν.

blizard
17-01-04, 00:47
Το θεμα ειναι μπορεις να αναλαβεις τετοιους αγωνες ;Εχεις χρηματα,μεσα,υποδομη;
Ας πουμε οτι δεν μπορεις... ποιος φταιει για αυτο?
Μηπως η Ολυμπιακη επιτροπη που τους παρακαλαγαν οι νομιμοι εκπροσωποι μας?
Μας αρνηθηκαν το 1996, δεν μπορουν να μας αρνουνται και συνεχος, δεν εχουμε Χουντα στην Ελλαδα ωστε να μην δινουν σημασια σε αυτα που λενε οι Βουλετες που ψηφισαμε.



Οσο για αυτους που μιλανε για ρεζιλικι
αν τα πραγματα δεν πανε καλα τους λεω οτι καμμια φορα μονο με ενα ισχυρο σοκ ο ανθρωπος συνερχεται ,καταλαβαινει που βρισκεται και ξεκινα απο την αρχη.Ο ναρκομανης,ο αλκοολικος μονο οταν φθασουν στον απολυτο πατο μπορει και να συνειδητοποιησουν που βρισκονται και να παλαιψουν να γλιτωσουν.
Εχεις δικιο εδω, αλλα αυτο δειχνει ομως μιζερια και αδυναμια νομιζω...
Αλλο να ελεγες οτι θα παλεψω, θα κανω οτι μπορω ,αλλα να αποτυχεις... και αλλο να περιμενεις και να επιδιωκεις να φτασεις στον πατο.
Με τετοια λογικη δεν θα σωθεις, απλος θα δεις και το παρακατω.

Εκτος αν ενοεις οτι θα αδιαφορησεις η και θα σαμποταρεις τους αγωνες για να γινουμε ολοι ρεζιλη μπας και ξυπνησουμε.
Αλλα ποιος σου λεει τοτε οτι ο κοσμος θα ριξει το φταιξιμο εκει που θες εσυ, και δεν θα δωσεις απλος μια δικαιολογια σε αυτους που πραγματικα φταινε?



Ποιο πολύ με νοιάζει οτι για 2-3 μήνες η χώρα μου θα βρίσκεται κάτω απο την κατοχή της CIA και της Scotland Yard, παρά το οτι δεν θα έχει ζεστό νερό ο Γάλλος ακοντιστής.
Ωραια... αλλα αφου δεν μπορουμε να ακυρωσουμε τους αγωνες και να διωξουμε την SC πλεον, ειναι λυση να ξεσπασουμε στον Γαλλο Ακοντιστη και να μην του δωσουμε νερο?



Όσο για το αν θα γίνουμε ρόμπες, είναι το τελευταίο που με νοιάζει μια και είμαστε ρόμπες για πολύ σοβαρότερα πράγματα.
Ωραια, εσενα δεν σε νοιαζει που γινομαστε ρεζιλη εδω,εμενα με νοιαζει.
Αν δεν θες να βοηθησεις , μην κανεις κακο τουλαχιστον και μην ψαχνεις για δικαιολογιες... γιατι στο μελλον θα το βρεις και εσυ μπροστα σου απο την αναποδη.



Το οτι τους αναλάβαμε όμως, δεν σημαίνει σε καμμία περίπτωση οτι είμαι υποχρεωμένος να βοηθήσω στην όλη φάση μια και ήμουν αντίθετος απο την αρχή.
Δεν σε υποχρεωσε κανεις, εθελοντικη ειναι η βοηθεια.
Μπορει ομως να ταλαιπωρηθεις ως Ελληνας, γιατι εισεπραξες ενα τεραστιο ποσο μαζι με τους αγωνες και εχεις καποιες βασικες υποχρεωσεις.



Γιατί φωνάζω οτι δεν θα έχουμε έσοδα και θα μπούμε μέσα; Μα γιατί ακριβώς δεν μιλάμε για πραγματικούς Ολυμπιακούς, αλλα για ένα πολυήμερο event το οποίο θα το χρεωθούμε μέχρι τα μπούνια και θα το ξεπληρώνουμε για χρόνια.
Γιατι το event αυτο δεν μπορει να δωσει λεφτα ?
Που ειδες οτι θα χρεωθουμε? μηπως ειναι και τα χρηματα που δωσαμε για το μετρο στα εξοδα?
Και τωρα πλεον τι μπορει να γινει για να γλυτωσουμε?

ABEZ
17-01-04, 15:22
-Τι έκανες παππού στους ολυμπιακούς του 2004 ;;
-Υπέμεινα τους σωματικούς ελέγχους της CIA για να πάω στο περίπτερο παιδί μου...



χεχέ

thama
18-01-04, 13:02
Το καλο ειναι οτι γινονται καποια πραγματα, με την αφορμη των ολυμπιακων αγωνων, που αλλιως θα προχωραγαν με ρυθμο χελωνας στην καλυτερη περιπτωση.

Πού τα είδατε εσείς τα πράγματα που προχωράνε ?
Μήπως μόνο στο κλείνον Άστυ ?

Γιατί εδώ πάνω μας έχουν ...... αντε να μη πώ

Οι Ολυμπιακοί είναι της Αθήνας, και η Αθήνα θα βγει ωφελημένη. Η υπόλοιπη Ελλάδα στενάζει.
Α! και μη πολυπιστεύεται στις παραπλανητικές διαφημήσεις. Η Θεσσαλονική τα τελευταία 7 χρόνια δεν έχει δει τπτ να γίνεται στην ώρα του (βλπ Εγνατία Οδός που στον αρχικό σχεδιασμό -επί Μητσοτάκη- ήταν να τελείωσει κατα το 2000.Είμαστε 2004 και στο τμήμα Θεσσαλονίκη Καβάλα υπαρχει κομμάτι 40χλμ που ούτε καν έχουν δημοπρατηθεί)
βλπ Μετρό, που ξεκίνησε η ιστορία πριν από το Μετρό στην Αθήνα, και ενώ στην Αθήνα ήδη ένα κομμάτι του παραδόθηκε στην κυκλοφορία εδώ δεν άρχισαν ακόμα να σκάβουν
βλπ Πάρκινγκ
βλπ Υποθαλάσσια

και πολλά άλλα τα οποία αυτή τη στιγμή δεν μου έρχονται στο μυαλό.

Επομένως φίλτατε, το θέμα είναι ότι επιταγχύθηκαν διαδικασίες στην Αθήνα, ενω σε όλη την υπόλοιπη Ελλάδα (και κυρίως τη Β.Ελλάδα), τα πράγματα επιβραδύνθηκαν

maria
19-01-04, 10:57
Συμφωνοι δεν ειναι ολα τελεια, αλλα μη γινεστε αντιδραστικοι απλα για να γινεστε..
thama, το Μετρο της Θεσσαλονικης ειναι παραμυθι που που πουλησαν οι πολιτικοι στους Σαλονικιους, κι αυτοι απλα το φαγανε. Το εχω ξαναπει οτι αν ποτε γινει θα ειναι πολυ δυσκολο λογω τεχνικων δυσκολιων. Η υποθαλασσια δημοπρατηθηκε και η προθεσμια αναθεσης ειναι τον Απριλιο. Ο Μητσοτακης απο ποτε εγινε μηχανικος? Επισης απο τα 700 χμ της Εγνατιας τα 40 δεν εχουν δημοπρατηθει, αυτο σε πειραξε?

thama
19-01-04, 14:18
Αγαπητή Μαρία,


Ο Μητσοτακης απο ποτε εγινε μηχανικος?

Μιλάμε για κυβέρνηση Μητσοτάκη (1990-1993)


Επισης απο τα 700 χμ της Εγνατιας τα 40 δεν εχουν δημοπρατηθει, αυτο σε πειραξε?

Για ένα έργο που έπρεπε να είχε τελειώσει εδω και 4 χρόνια, ναι είναι υπερβολικό. Ναι με πείραξε. Α! και αυτά τα 40 είναι τα χλμ που γνωρίζω, εδω κοντά , δεν ξέρω τι γίνεται προς απο Καβάλα ώς Αλεξανδρουπολη και Ηγουμενίτσα ώς Ημαθία/Πέλλα



το Μετρο της Θεσσαλονικης ειναι παραμυθι που που πουλησαν οι πολιτικοι στους Σαλονικιους, κι αυτοι απλα το φαγανε. Το εχω ξαναπει οτι αν ποτε γινει θα ειναι πολυ δυσκολο λογω τεχνικων δυσκολιων.
Ίσως. να'χεις και δικιο, ίσως και άδικο. Αλλά δεν μπορώ να κρίνω, αν δε διαβάσω τα λεγόμενά σου.Link παρακαλώ

Τέλος, η αντίδραση υπάρχει γιατί το κράτος είναι Αθηνοκεντρικό (Ουπς, συγγνώμη, ξέχασα και τον Πειραιά()

maria
19-01-04, 14:48
Ηθελα να πω οτι επειδη το ειπε η κυβερνηση Μητσοτακη δεν σημαινει οτι ισχυει.
Ξερω πολλα κομματια της Εγνατιας που ειναι ετοιμα και η Εγνατια ειναι υποδειγμα εθνικης οδου, κανε το κομματι Πολυμυλος(μετα την Καστανια)-Γρεβενα για παραδειγμα. Οσο για το μετρο, ειναι προσωπικη μου αποψη και την παραθετω ως λιγο πιο σχετικη με το θεμα. Η δημοπρατηση του "ξεκολλησε" τον νοεμβρη, οποτε ιδωμεν...Τα τεχνικα προβληματα εχουν να κανουν με το γεγονος οτι κατω απο την πολη εχει νερο, θαλασσα. Θα ηταν σαν να φτιαχνεις μετρο στον Πειραια....
Τι σε χαλαει βρε που ασχολουνται με την Αθηνα? Καλυτερα...Θες καθε μερα να ειναι οπως ειναι στην Εκθεση? :wink:

cpapas
19-01-04, 16:40
Να πω και εγώ δυό λογάκια μιας και έχω δηλώσει εθελοντής. Μάλιστα το τριήμερο που μας πέρασε ήμουν στο Κλειστό των Λιοσίων για το Διεθνές Μήτινγκ Τζούντο.
Η άποψή μου είναι ότι αγώνες τέτοιου βεληνεκούς δεν γίνονται χωρίς εθελοντές και η εξήγηση είναι απλή. Στους 172 εργαζόμενους του LIH (Κλειστό Βαρέων Αθλημάτων στα Λιόσια) προστέθηκαν άλλοι τόσοι εθελοντές που έκαναν αντίστοιχη εργασία. Δηλαδή αντί να πληρώσει ο ΑΘΗΝΑ 2004 300 εργαζόμενους και να επιβαρύνει τον προϋπολογισμό της χώρας με ΔΙΠΛΑ έξοδα, χρησιμοποιεί τους εθελοντές. Οι μόνιμοι του 2004 είναι αδρά αμοιβόμενοι αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
Αν θέλουμε να μην αμαυρωθεί η εικόνα της χώρας το καλοκαίρι, πρέπει να βοηθήσουμε όλοι.
Προσωπικά πολύ το χάρηκα αν και κουράστηκα το Σαββατοκύριακο και σήμερα δουλεύω. Αποκόμισα πολλές εμπειρίες, έκανα και φίλους, είδα και τους αγώνες από κοντά.
Προσωπική μου εκτίμηση είναι πως οργανωτικά, λειτουργικά και τεχνικά είμαστε άψογοι! Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν η δυστοκία (να το πω έτσι) των κάθε λογής δημοσίων υπαλλήλων που μπλέχτηκαν το τριήμερο. Από αστυνομικούς που βαριόντουσαν, από οδηγούς του ΟΑΣΑ που ΔΕΝ πραγματοποίησαν τα συμφωνημένα δρομολόγια, έως τους ανθρώπους του ΕΚΑΒ που μέσα στον αγωνιστικό χώρο ΔΕΝ ήξεραν τι να κάνουν! Μάλιστα ό γιατρός που χρειάστηκε να επέμβει σε έναν τραυματισμό αθλητή, σκούπισε τα αίματα με γυμνά χέρια για να φάει το κράξιμο των ανθρώπων της ΔΟΕ που ήταν εκεί.
Κατά τα άλλα νομίζω πως όλοι θέλουμε να πετύχει η Ολυμπιάδα και σίγουρα θα είναι κερδισμένη η χώρα μας.
Αυτά

guru
19-01-04, 17:19
Θα ξεφύγω λίγο από το θέμα, αλλά έχω βαρεθεί να ακούω τα ίδια και τα ίδια.

Έχω διαβάσει ότι η Θεσσαλονίκη, πόλη ενός εκατομμυρίου κατοίκων, δε χρειαζόταν μετρό, πολύ απλά διότι πόλεις τέτοιου μεγέθους πουθενά στον κόσμο δεν έχουν μετρό (υπόγειο σιδηρόδρομο)! Ακούστηκε πουθενά, από κανέναν;;; Όχι, βέβαια. Το παν είναι να χαϊδεύουμε τα αφτιά των πολιτών και να μη στενοχωρούμε κανέναν...

Αλλά για να μην ζηλεύουν οι κάτοικοι της βορείου Ελλάδος τους έταξαν κι αυτούς μετρό, σαν την Αθήνα. Έχουν έρθει αυτοί ποτέ στην πρωτεύουσα (υπενθυμίζω: πόλη 4,5 εκατομμυρίων κατοίκων) να δουν την κατάσταση στους δρόμους; Ξέρουν τι κομμάτι του λεκανοπεδίου καλύπτει αυτή τη στιγμή το Αττικό Μετρό; Ή μήπως μεγαλύτερο κυκλοφοριακό πρόβλημα έχει η Θεσσαλονίκη;

Δεν λέω, προφανώς θα βοηθήσει την κατάσταση στη Θεσσαλονίκη, και μακάρι να είναι τόσο καλής ποιότητας έργο όσο το Αττικό Μετρό. Αλλά να μην παρουσιάζεται ως πρώτης προτεαραιότητας. Μια άλλη φθηνότερη λύση, όπως ένα δίκτυο τραμ (που πάρα πολλές ευρωπαϊκές και αμερικανικές πόλεις το έχουν προτιμήσει) ίσως θα ήταν η ενδεδειγμένη.

Αλλά ας πάει και το παλιάμπελο, αν είναι να μην ακούμε συνεχώς για τους Αθηναίους που όλο αδικούν τους υπόλοιπους! Είναι η Αθήνα ή όχι η μισή Ελλάδα; Μέχρι κάτι να αλλάξει, θα παίρνει μεγάλο μέρος των πόρων, καθώς υπολείπεται κι αυτή σε υποδομές (π.χ. σχολεία, συγκοινωνίες, νοσοκομεία). Αντιθέτως, πολλά από τα νέα επαρχιακά νοσοκομεία είναι πολύ καλύτερα εξοπλισμένα από τα παλιά αθηναϊκά και παρέοχυν καλύτερη εξυπηρέτηση. Ίσως τους λείπουν οι «επώνυμοι» μεγαλογιατροί, αλλά και γι' αυτό η Αθήνα φταίει; Αυτό δεν σημαίνει ότι κάποιες περιφέρειες (π.χ. Ήπειρος, νησιά Αιγαίου κ.ά.) δεν υστερούν σημαντικά σε ανάπτυξη, το αντίθετο. Γι' αυτό υποτίθεται ότι είναι τα χρήματα του ΚΠΣ -- ξεφεύγω κι άλλο -- και μακάρι να υπήρχε καλύτερη διαχείριση των πόρων, ώστε να δημιουρηγθούν οι απαραίτητες υποδομές, αλλά και καλύτερη εκπαιδευτική και αναπτυξιακή πολιτική, ώστε η εκπαίδευση να είναι συνδεδεμένη με την αγορά (και την πραγματικότητα), να προσελκυθούν ξένες άμεσες επενδύσεις, να δημιουργηθούν νέες επιχειρήσεις (αφού κάποτε δεν θα υπάρχουν οι κοινοτικές ενισχύσεις), να αναπτυχθούν οι νέες τεχνολογίες.

Έχω επισκεφθεί τη συμπρωτεύουσα (άλλη ελληνική πρωτοτυπία αυτή, πρωτοφανής όρος που μόνο εδώ χρησιμοποιείται) δύο φορές και είδα πάρα πολλά έργα. Στη Χαλκιδική (προάστιο πλέον, τολμώ να πω, της πόλης) φθάνετε σε μισή-μία ώρα χρησιμοποιώντας τους νέους δρόμους και χωρίς να πληρώνουν διόδια σε κανέναν δρόμο. Και αν λείπουν τα χρήματα, πώς έχει γίνει αυτό το όργιο εξοχικών κατοικιών και έχει χτιστεί όλη η Χαλκιδική; Εδώ για να βρεθούμε σε θάλασσα, είτε θέλουμε ασύγκριτα περισσότερο χρόνο, είτε πρέπει να πληρώσουμε διόδια 2 € στην Αττική Οδό (εγώ βέβαια συμφωνώ με τα διόδια, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα).

Ο νονός μου που γεννήθηκε, μεγάλωσε και μέχρι πρότινος ζούσε στη Θεσσαλονίκη μου έχει επιβεβαιώσει την συχνά κακή νοοτροπία των «βορείων»: είναι αυτή ακριβώς που περιγράφω. Ας με συγχωρήσουν οι βορειοελλαδίτες, αλλά η γκρίνια, η μιζέρια και το επαρχιώτικο σύμπλεγμα σε κάποιους περισσεύουν (ευτυχώς όχι σε όλους). Και ούτε οι πολιτικοί ούτε οι δημοσιογράφοι τα επισημαίνουν αυτά, διότι «ο λαός έχει πάντα δίκιο»...

thama
19-01-04, 20:12
Μια άλλη φθηνότερη λύση, όπως ένα δίκτυο τραμ (που πάρα πολλές ευρωπαϊκές και αμερικανικές πόλεις το έχουν προτιμήσει) ίσως θα ήταν η ενδεδειγμένη.

Δε διαφωνώ στο θέμα. Αλλά ούτε καν αυτό έχουνε σκεφτεί. Αλλά μην ξεχνάς ότι το "Μετρό" της Θεσσαλονίκης, θα είναι υπόγειο μόνο στον κεντρικό δήμο, ενώ γύρω-γύρω θα είναι σαν τραμ


Αντιθέτως, πολλά από τα νέα επαρχιακά νοσοκομεία είναι πολύ καλύτερα εξοπλισμένα από τα παλιά αθηναϊκά και παρέοχυν καλύτερη εξυπηρέτηση. Ίσως τους λείπουν οι «επώνυμοι» μεγαλογιατροί, αλλά και γι' αυτό η Αθήνα φταίει;

Εδώ κάνεις ένα λάθος. Απο κάποια επαρχιακά νοσοκομεία δεν λείπουν απλώς οι επώνυμοι μεγαλογιατροί. Λοίπουν οι γιατροί γενικώς (και δε μιλάω για Θεσσαλονίκη, αλλά για επαρχιακές πόλεις μακριά από τα μεγάλα αστικά κέντρα, κυρίως νησιά), και αυτό, είναι ένα κύριο κομμάτι του "εξοπλισμού" τους



και μακάρι να υπήρχε καλύτερη διαχείριση των πόρων, ώστε να δημιουρηγθούν οι απαραίτητες υποδομές, αλλά και καλύτερη εκπαιδευτική και αναπτυξιακή πολιτική, ώστε η εκπαίδευση να είναι συνδεδεμένη με την αγορά (και την πραγματικότητα), να προσελκυθούν ξένες άμεσες επενδύσεις, να δημιουργηθούν νέες επιχειρήσεις (αφού κάποτε δεν θα υπάρχουν οι κοινοτικές ενισχύσεις), να αναπτυχθούν οι νέες τεχνολογίες.

Εδώ θα συυμφωνήσω απόλυτα. Ίσως τελικά το μεγαλο πρόβλημα να είναι η κακοδιαχείρηση, και όχι η ανυπαρξία των πόρων
Αλλά εδώ χρειάζεται πολιτική βούληση


Στη Χαλκιδική (προάστιο πλέον, τολμώ να πω, της πόλης) φθάνετε σε μισή-μία ώρα χρησιμοποιώντας τους νέους δρόμους και χωρίς να πληρώνουν διόδια σε κανέναν δρόμο.

Θα πρέπει να σε πληροφορήσω ότι διόδια δεν υπάρχουν σε ολόκληρη την περιοχή από Θεσσαλονίκη έως Έβρο (όχι μόνο για Χαλκιδική). Αυτό είναι ένα πρόβλημα, αλλά δεν έχω τις γνώσεις για να εξηγήσω που οφείλεται. Πάντως θα πρέπει να αρχίσει σταδιακά η εφαρμογή των διοδίων κυρίως με την Εγνατία .
Όσον αφορά το "νέο " δρόμο της Χαλκιδικής, θα πρέπει να πληροφορήσω ότι διανύει ήδη το 20 έτος του. Απλώς πρόσφατα ολοκληρώθηκε η διαπλάτυνσή του σε μήκος 25 χλμ από 1 σε 2 λωρίδες ανα κατεύθυνση (από Μεσημέρι έως Καλικράτεια)


Και αν λείπουν τα χρήματα, πώς έχει γίνει αυτό το όργιο εξοχικών κατοικιών και έχει χτιστεί όλη η Χαλκιδική;

Αν μιλάς για τη Χαλκιδική, τότε προφανώς μιλάς για τα ενοικιαζόμενα δωμάτια, τα οποία τα χτίσαν οι ιδιοκτήτες τους (με δάνειο, με πώληση άλλων, με ίδια κεφάλαια) προς εμπορική εκμετάλλευση

Αν αναφέρεσαι στο κομμάτι από Καρδία μέχρι Μεσημέρι,δηλαδή εντός Ν.Θεσσαλονίκης (δλαδή 15 λεπτά από την περιχή της Βούλγαρη στη Χαριλάου), τότε άς σε ποληροφορήσω ότι μέχρι πριν 15 χρόνια, η γή σε εκείνα τα σημεία ήταν κοψοχρονιά, ενώ ακόμα και σήμερα πρέπει να ξέρεις ότι συμφέρει περισσότερο να χτίσεις μια μεζονέτα 200τμ παρά να αγοράσεις ένα νεόκτιστο στο κέντρο 100 τμ.
Αλλά αυτά είναι για τους έχοντες. Σ'αυτήν την περιοχή, ζήτημα αν ζουν 2000 οικογένειες (8000 άτομα) και οι οποίοι δεν μπορούν να χαρακτηρίσουν ολόκληρη την πόλη (εσύ είπες 1,5 εκατομμύριο)


Εδώ για να βρεθούμε σε θάλασσα, είτε θέλουμε ασύγκριτα περισσότερο χρόνο, είτε πρέπει να πληρώσουμε διόδια 2 € στην Αττική Οδό (εγώ βέβαια συμφωνώ με τα διόδια, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα).


Σού έχω τη λύση.
Έλα Θεσσαλονίκη :D :D :D :lol: :lol: :lol:


Ο νονός μου που γεννήθηκε, μεγάλωσε και μέχρι πρότινος ζούσε στη Θεσσαλονίκη μου έχει επιβεβαιώσει την συχνά κακή νοοτροπία των «βορείων»: είναι αυτή ακριβώς που περιγράφω. Ας με συγχωρήσουν οι βορειοελλαδίτες, αλλά η γκρίνια, η μιζέρια και το επαρχιώτικο σύμπλεγμα σε κάποιους περισσεύουν (ευτυχώς όχι σε όλους). Και ούτε οι πολιτικοί ούτε οι δημοσιογράφοι τα επισημαίνουν αυτά, διότι «ο λαός έχει πάντα δίκιο»...

Όχι δεν είναι μιζέρια. Γκρίνια ,ναι είναι. ΔΕΝ ΖΗΤΟΥΜΕ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΥΡΑΝΟΚΑΤΕΒΑΤΑ. ΖΗΤΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΤΑΞΑΝ. Όταν κάποιος δίνει το λόγο του, πρέπει να τον τηρεί. Εγω,προσωπικα, δε θα είχα κανένα πρόβλημα αν δε κάνανε ούτε μετρο, ούτε τραμ κ.α. και κάτασκευάζανε μόνο χώρους στάθμευσης. Κατα τα άλλα μια χαρά την περνάω. Αλλά αφού τα ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑΝΕ, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να τα ΚΑΝΟΥΝΕ

peterdub
19-01-04, 21:36
@ Guru,
Μάλλον μπερδεύεσαι,
1ο Δεν είναι θέμα κόντρας Αθήνας - Θεσ/νίκης, μακάρι το μετρό στην Αθήνα να γίνει 6πλάσιο σε χλμ και να καλύπτει και το τελευταίο σπίτι στην Αθήνα αλλά όταν κάτι ξεκινάει 10+ χρόνια πριν (μετρο Θεσ/νίκης) και φτάνει πριν 2 χρόνια να μας πει ο πρωθυπουργός της χώρας οτι δεν ειναι ωριμο το εργο ακομα ενω στην Αθηνα ηδη εχουν παραδωθει οι πρωτες γραμμές ειναι θεμα τουλαχιστον κοροϊδιας.

2ο Το κυκλοφοριακο προβλημα ειναι πολυ πιο εντονο στην Θεσ/νικη τα τελευταια χρονια και ο λογος ειναι πολυ απλος,τα αυτοκινητα πολλαπλασιαστηκαν ενω οι δρομοι μειωθηκαν και εξηγω: η θεσ/νικη εχει 3 ουσιαστικα κεντρικους οδικους αξονες (Β. Ολγας που συνεχιζει Τσιμισκη, Εγνατια - Ν. εγνατια, Παραλιακη) απ'αυτους μονο η Παραλιακη δεν πειραχτηκε γιατι στους αλλους περα απο τους λεωφοριοδρομους που προστεθηκαν ηρθε και η διαπλατυνση των πεζοδρομιων να δεσει το γλυκο,κοινως η Τσιμισκη απο 4 λωριδες εγινε 2 οποτε μπορεις να καταλαβεις τι γινεται το πρωι και σε ωρες αιχμης

3ο Για το γεφυρι της Αρτας (δρομος Χαλκ/κης) θα διαφωνησω εντελως μαζι σου.Η διαπλατυνση εγινε το καλοκαιρι (οχι σε ολο το οδικο δικτυο αλλα μονο στα σημεια που θα περνουσαν οι "εκλεκτοι καλεσμενοι" μας για τη Συνοδο Κορυφης,κατα τ' αλλα ακομα κάνεις 3-5 ωρες για να γυρισεις το καλοκαιρι απο τα "μπανια του λαου" στο 1ο ποδι (διαδρομη 100-150 χλμ μαξιμουμ) και δεν ερχομαι στην Αθηνα καλυτερα για μπανιο; :wink:

4ο Αφου μιλαμε για παγκοσμιες προτωτυπιες ας προσθεσω κι εγω τις δικες μου.Εχεις δει σε πολλους περιφερειακους φαναρια στον κεντρικο αξονα τους; γιατι εγω δεν εχω δει (ασχετως αν σας λενε τωρα με τα ολυμπιακα εργα οτι γινονται ανισοπεδοι κομβοι κατι που επρεπε να ειχε γινει απο την αρχη).Εχεις δει σε καμια χωρα του κοσμου μια πολη να αναπτυσεται εις βαρος ολων των υπολοιπων;(Προς Θεου δεν λεω να μην αναπτυχθει η πρωτευουσα αλλα ειναι σαν να εχεις πολλα παιδια και μονο ο "προτωτοκος " να εχει ολα τα προνομια και τα αλλα καποια στιγμη...)

Θα συμφωνησω μαζι σου αναφορικα με τα διοδια αλλα τι διοδια να βαλεις σε δρομους που υπαρχουν εδω και 40 χρονια :?

@ Μαρια

Να κανω μια ερωτηση; Μηπως,λεω μηπως η υποθαλασια και το μετρο δημοπρατηθηκαν
λογω των πιεσεων των φορεων της πολης και αφου το θεμα εφτασε στην αρμοδια Ευρωπαικη επιτροπη η οποια απαντησε οτι δεν ειχαν κατατεθει ακομα οι προτασεις (ή οι αναλογοι διαγωνισμοι,δεν θυμαμαι ακριβως) μετα απο 8 χρονια που μας λεγαν οτι εκει ειχε κολλησει το θεμα;

Οπως βλεπετε δεν βαζω πολιτικες ταμπελες,δεν μ' ενδιαφερει ποιος τα ειπε αλλα ποιος ειναι ΥΠΟΧΡΕΟΜΕΝΟΣ να τα κανει οπως ειπε και ο thama.Επισης δεν εχω τιποτα εναντιον σας ,αλοιμονο, απλα θελω να σας ενημερωσω για ορισμενα πραγματα που ισως να μην γνωριζετε τοσο καλα οπως κι εγω δεν μπορω να σας φερω αντιρρηση για θεματα της καθημερινης ζωης στην Αθηνα.Συγνωμη για το μακροσκελες και ατονο ποστ,

Παντα φιλικα

Πετρος

maria
20-01-04, 09:50
Κι εγω Θεσσαλονικη μενω και συμφωνω οτι δεν ειναι ολα τελεια. Ναι το κυκλοφοριακο ειναι πιο εντονο σε σχεση με παλιοτερα αλλα δεν συγκρινεται με της Αθηνας. Οσο για τα μπανια του λαου, σε 1 ωρα εισαι Κατερινη...
Οσο για τη δημοπρατηση εργων τετειου μεγεθους τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα. Πρωτα πρεπει να βρεθουν οι ποροι. Μετα πρεπει να δημοπρατηθει η μελετη και η κατασκευη (αυτα τα εργα ειναι μελετη- κατασκευη απο τον ιδιο κατασκευαστη). ΑΝ βρεθουν υποψηφιοι ΙΚΑΝΟΙ να την αναλαβουν καλως, προχωραμε, αλλιως το εργο αναβαλεται (τετεια εργα δεν μπορει να τα αναλαβει καμια κατασκευαστικη στην Ελλαδα απο μονη της, μονο ομιλοι με ξενες εταιριες κολοσσους). Αφου οι υποψηφιοι ετοιμασουν τις προτασεις τους (κατι μηνες ή χρονια) τις καταθετουν και η υπηρεσια πρεπει να τις ελεγξει και να αναθεσει το εργο. Αρχιζει μετα η κατασκευη.
Αρα δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος να τα κανει. Απο τη στιγμη που η αρμοδια υπηρεσια δημοπρατησε το εργο οι υποχρεωσεις της τελειωσαν (καθως και του πολιτικου που εταξε).

xenbast_
20-01-04, 11:34
«ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΡΙΤΙΚΗ ?» ερώτηση την οποία απευθύνω σε όλους…..




Τιποτα.
Και ουτε προκειται.




Περισσότερη κριτική (Παράφραση Monty Pythons).


Μπράβο! Κάνετε ακριβώς αυτό που κάνουν αυτοί που κατηγορείτε για τα χάλια της χώρας μας : Είστε μόνο λόγια……

ε ας πέσουμε τότε με τα μούτρα στις μίζες και στις κακοτεχνίες για να μην είμαστε μόνο λόγια :lol:

xenbast_
20-01-04, 11:35
Για τους Ολυμπιακούς ΑΓΩΝΕΣ θα έκανα κάτι παραπάνω απο λόγια. Για τα Ολυμπιακά ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ (Olympic Games) της Γιάννας, της Coca και της Κόκας, δεν δίνω δεκάρα, ούτε απο αυτές με την τρύπα στην μέση.

άσε ρε γκόθικ αυτές έχουν και συλλεκτική αξία... :roll:

cpapas
20-01-04, 16:33
Ρίξτε εδώ μια ματιά να δείτε τι προπαγάνδα γίνεται σε βάρος της χώρας για τους Ολυμπιακούς. Από το CNN και το Associated Press:

http://sportsillustrated.cnn.com/2004/more/01/15/bc.oly.athensdiary.ap/index.html

mavlok
21-01-04, 11:21
Το οτι το προβαλεις σαν προπαγανδα για να "χτυπησουν για μια ακομα φορα οι ανθελληνες την χωρα μας επειδη ακομα μας τη φυλανε που δωσαμε τα φωτα του πολιτισμου στον πλανητη" (για ποιο λογο ακριβως μας ζηλευουν και μας μισουν σημερα, δεν εχω καταλαβει ακομα) δειχνει οτι σε αρκετα σημεια ειναι ακριβες το παραπανω αρθρο.

Ειπα να μην το συνεχισω, γιατι ξερω οτι τετοιου ειδους συζητησεις -ακομα περισσοτερο απο μακρια - δεν βγαζουν πουθενα.

Τελικα δεν κρατηθηκα.

Καποτε πρεπει να μαθουμε να δεχομαστε και την κριτικη ετσι ωστε να πηγαινουμε μπροστα.
Χαλαρωστε, δεν ειναι ολοι συννενοημενοι να μας εξολοθρευσουν.

cpapas
21-01-04, 12:03
Το ότι λέει ΚΑΙ αλήθειες συμφωνώ. Ομως στον μέσο Αμερικανό δημιουργείται η εντύπωση ότι η Ελλάδα είναι κάτι σαν το Αφγανιστάν. Οποιος είναι λίγο ταξιδεμένος ξέρει ότι δεν είμαστε και τόσο χάλια. Δεν είμαστε Σουηδία ή Ελβετία αλλά σίγουρα καλύτεροι από πολλούς. Δημιουργείται δηλαδή άσχημη εντύπωση για τη χώρα. Οσο για το AP είναι σίγουρα ανθελληνικό πρακτορείο. Το έχει αποδείξει πολλές φορές.

ikonsgr
21-01-04, 12:37
Αυτά που γράφει φίλε cpapas είναι δυστυχώς γεγονός, η σύγχρονη Ελλάδα κατάντησε "φτωχός συγγενής" των ανθρώπων που κάποτε κατοικούσαν σ'αυτή την περιοχή. Εχω όμως μία αμφιβολία για το καλοπροαίρετο της κριτικής ,φίλε mavlok, και επειδή διακρινω μία καποια ειρωνεία στα γραφόμενά σου, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι αυτοι που κατοικούσαν σ'αυτή την περιοχή που είναι σήμερα γνωστή ως Ελλάδα (καθώς και στα παράλια της Μ.Ασίας) , ηταν ΟΝΤΩΣ οι ΠΡΩΤΟΙ ανθρωποι που ανέπτυξαν πολιτισμό ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, και ΟΝΤΩΣ τον μετέφεραν και τον μετέδωσαν σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον κόσμο ,και ΣΙΓΟΥΡΑ αυτοι οι άνθρωποι δεν ήταν ουτε Τουρκοι, ούτε Σλαβοι, ούτε Εβραίοι έτσι δεν είναι? . Δεν ξέρω αν "είναι ολοι συννενοημενοι να μας εξολοθρευσουν" όπως λες, αλλα να είσαι βέβαιος ότι αυτό που έγραψα παραπάνω, ενοχλεί ΠΟΛΥ και ειδικά όσους ΔΕΝ έχουν προσφέρει τίποτα στον πολιτισμό και προσπαθούν με ψέμματα και προπαγάνδα να "φτιάξουν" ιστορία (και όποιος γνωρίζει 5 πράγματα, καταλαβαίνει τι και ποιους εννοω...) . Με 2 λόγια, καλώς τα λεει το άρθρο, αλλά αμφιβάλλω ότι τα λεει "για το καλό μας" :?

mavlok
21-01-04, 13:14
Φιλε μου η ειρωνια ηταν στο οτι μισουν την Ελλαδα για τον πολιτισμο που ειχε (αν και πρεπει να ξερεις οτι η δημοκρατια της αρχαιας Ελλαδας δεν ειχε τοσο μεγαλη σχεση με την δημοκρατια που εννουμε εμεις σημερα και οτι αποτελεσε μια ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ περιοδο στην ιστορια της - συμφωνω απολυτα βεβαια οτι η "εννοια" της δημοκρατιας ξεκινησε απο εδω) και οχι για τον πολιτισμο της, δεν νομιζω οτι το αμφισβητει κανεις αυτο και πιστευω οτι παρα πολλοι ξενοι ειναι πολυ περισσοτερο ενημεροι και φιλελληνες απο οτι πολλοι ελληνες.

Για το αλλο που αναφερεις, πληροφοριακα αναφερω οτι πολιτισμο ειχαν και αλλοι λαοι πριν την Ελλαδα (οπως οι Κινεζοι, και νομιζω οτι εχει ενδιαφερον) και πρεπει να ξερεις οτι αυτος ο πολιτισμος δεν δημιουργηθηκε απο το μηδεν, αλλα ηταν ενα συμπλεγμα διαφορων στοιχειων απο διαφορους αλλους πολιτισμους της εποχης εκεινης. Αλλα αυτο δεν μειωνει καθολου την αρχαια Ελλαδα.

Το προβλημα που ηθελα να καυτηριασω ειναι οτι εχουμε μεινει στην κληρονομια μας χωρις να την προχωρησουμε ουτε εκατοστο μπροστα, με αποτελεσμα οπως ειπες η σημερινη Ελλαδα να μην εχει καμμια σχεση με την αρχαια (οπως αλλωστε και η πχ. η Κινα σημερα).

Οσο για το αν κανουνε κριτικη για το καλο μας, σιγουρα οχι - ουτε εμεις ειμαστε καλοπροαιρετοι πχ. στους αμερικανους αλλωστε απο οσο ξερω. Πρεπει ομως να σταθουμε στα ποδια μας και να μην ασχολουμαστε τοσο πολυ με το τι λενε οι αλλοι ή γιατι το λενε, αλλα να ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΜΕ με εργα οτι δεν ειναι ετσι.
Νομιζεις οτι θα ιδρωσει το αυτι κανενος αμερικανου για το ανεκδοτο που διαβασα σε αλλο thread εδω? Οχι, γιατι πατανε γερα στα ποδια τους. Αντιθετα, ειμαι σιγουρος οτι πολλοι ελληναραδες θα νοιωσουν ιερη οργη και προσβολη για το ανεκδοτο που αναφερει το παραπανω αρθρο στο τελος.

Γιατι του καμπουρη δεν του αρεσει να ακουει για την καμπουρα του και βλεπει παντου εχθρους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.