PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας σύνδεσης λόγω αλλαγής θέσης του router



Nikos_Mpl
12-01-10, 23:30
Γεια σας,εχω μια απορια για το αν μπορω να βελτιωσω την ταχυτητα του ιντερνετ στο σπιτι μου,γιατι εκανα μια αλλαγη που μου κοστισε 4-5 mbps.
δηλαδη,μενω σε μονοκατοικια,και ειχα το ρουτερ στον πανω οροφο και επειδη δεν ηθελα να τρωω ακτινοβολια,ειχα τραβηξει καλωδιο καμια 20αρια ματρα (μπορει κ 17,δε θυμαμαι),στον κατω οπου μενω εγω και επιανα με ΤΕΛΛΑΣ γυρω στα 12mbps(κλειδωνε 13-14 αλλα κατεβαζα με 1100-1200 απο το ftp.ntua.gr).
Σημερα λοιπον κατεβασα το ρουτερ στο κατω σπιτι για να μην εχω τοσο μεγαλο καλωδιο,δε γινοταν αλλο,και αφου εφτιαξα κ τις δικες μου τηλεφωνικες πριζες (τις δυνδεσα με το πανω σπιτι),το εβαλα κ συγχονιζει στα 7 mbps. Πιστευω οτι φταιει το γεγονος οτι απο την κολονα του ΟΤΕ ερχεται στο πανω κ απο εκει κατεβαινει.επισης ειναι κ παλια καλωδια τα περισσοτερα.
Αν αλλαξω μια τηλεφωνικη πριζα με μια καλυτερη με πυκνωτες και τετοια,θαχω λετε καλυτερα αποτελεσματα?τι αλλο μου προτινετε εκτοσ απο το να τα ξυλωσω ολα?
οχι τιποτα αλλο,αλλα ενας φιλος που ειναι κοντα στον κομβο πιανει 22 mbps,κ ειναι ξεφτιλα να πεφτω τοσο πολυ,δε κανω πολλα downloads,αλλα οταν κανω θελω να πιανω το μεγιστο που σηκωνει.
Ευχαριστω.

vamvakoolas
14-01-10, 16:03
einai πραγματικα να απορει κανεις με αυτα που γραφεις
Αν:wall::wall::wall:
1)Εχεις ασυρματο ρουτερ. Οκ ΙΣΩΣ να εχεις δικιο για την ακτινοβολια (βαριεμαι να τα ξαναγραφω υπαρχει σχετικο θεμα, παντως το κινητο σου εχει μεγαλυτερη ακτινοβολια αποτι λεει το τμημα Βιολογιας Π.Α ...) αλλα αν τραβηξες καλωδιο γιατι δεν επερνες ενα ενσυρματο να κανεις τη ζωη σου ευκολη χωρις ακτινοβολιες?
2)Εχεις ενσυρματο ρουτερ? τοτε εισαι υπερβολικος (ως υποχονδριος θα ελεγα) μιας και η ακτινοβολια που εκπεμπει ειναι πρακτικα μηδενικη
3)Με μειωση της ταχυτητας σου ως 50% ειναι κομματακι δυσκολο να φταινε οι μπριζες ενω και τα καλωδια πρεπει να εχουν ψιλοανοιξει ή να ειναι σε αθλια κατασταση, τι να πω..

Nikos_Mpl
14-01-10, 17:23
Ρε φιλε,λες να τα εκανα ετσι επειδη δεν ειχα τι αλλο να κανω?εχω 4 pc στο σπιτι.3 κατω και 1 επανω.Το θεμα ειναι οτι στο κατω σπιτι τωρα ηρθα,ελειπα (σπουδες κλπ),κ ηταν νοικιασμενο.Οποτε το ρουτερ το εβαλα αρχικα επανω γιατι κατω δεν ηταν συνδεδεμενες οι πριζες.και επειδη δε γουσταρα να τρωω ολη μερα ακτινοβολια (και τα κινητα μου πιστεψε με,κλειστα ειναι συνηθως,ειδικα τη νυχτα)γιατι to pc επανω το χρησιμοποιει η μανα μου κ μπαινει λιγο στο ιντερνετ ενω κατω εγω ειμαι πολυ συχνα μεσα τραβηξα ενα καλωδιο απο το ρουτερ πανω, στο pc μου κατω, και ηταν μια χαρα.απλα ειχαμε ενα καλωδιο σπου περνουσε απο το πανω μπαλκονι,στο κατω μπαλκονι κ απο παραθυρα.βλακεια λοιπον.Αφου αποφασισα να μεινω εδω ειπα να φερω κατω το ρουτερ και οποτε χρειαζεται η μανα μου να της ανοιγω το wifi,εχει το στικακι πανω στο pc της,να μπαινει.
Οταν το συνδεσα λοιπον το κατω σπιτι,δηλαδη εξω στο κουτακι του οτε συνδεσα τα καλωδια που ερχονται απο επανω για να παρει απο την ιδια γραμμη,τοτε δοκιμασα εδω με το ρουτερ και επεσε πολυ η ταχυτητα μου.Ισως επειδη το σπιτι ειναι μεγαλο κ αρκετες οι πριζες να γινεται πιο ασθενες το σημα,δε ξερω τι φταιει,ψαχνω μια απαντηση απο καποιον που εχει μια ιδεα απο τετοια..
Κ ναι το σπιτι ειναι παλιο το επανω,πριν 30 χρονια φτιαχτηκε,τα συρματα απο τις κολωνες τα τυλιγαν με το χερι κ με μονωτικη και μεσα,δεν ηξερα να τους παραγγειλω ψηφιακα (πριν γεννηθω βεβαια..)

vamvakoolas
15-01-10, 16:03
φιλε θα ηθελα να σε βοηθησω αλλα αποαυτα που γραφεις δε καταλαβαινω εγω.
Απλα πραγματα, υπαρχει καποιος κατανεμητης στην οικεια? ειναι το πραγμα που απο ΟΤΕ->Στις τηλεφωνικες μπριζες. Ειτε λοιπον βαζεις εκει καλωδια κατευθειαν και κανεις μετρηση ειτε απο το μπριζακι το τηλεφωνικο και ξανακανεις μετρηση (για να δεις αν φταινε μπριζακια/καλωδιωσεις)
Αυτο με το ψηφιακο το λες πραγματικα ή ειρωνικα (να γελασω δηλ :rofl:). Εγω ακομα σπιτι με οπτικες ή με "ψηφιακες" καταληξεις δεν εχω δει στη χωρα μας. Φιλικα

Οταν το συνδεσα λοιπον το κατω σπιτι,δηλαδη εξω στο κουτακι του οτε συνδεσα τα καλωδια που ερχονται απο επανω για να παρει απο την ιδια γραμμη,τοτε δοκιμασα εδω με το ρουτερ και επεσε πολυ η ταχυτητα μου.δε βγαζω ακρη :hmm:

Nikos_Mpl
15-01-10, 20:05
Οταν λεω ψηφιακα,εννοω πριζες δικτυου,απλα το ειπα ειρωνικα,οτι δε μπορεις να τα βρισκεις ολα οπως θες δυστυχως. (πχ ο ξαδερφος μου που εχτισε δεν εβαλε κανονικες πριζες τηλεφωνου,αλλα δικτυου, RJ45 για να περασει το UTP??τα λεω σωστα??αυτο εννοω λοιπον οτι αν γινοταν να υπαρχει προβλεψη να μπορουν να μπουν καλα θα ηταν.)
Απο εκει και περα,το πως συνδεονται τα αλλα σπιτια πραγματικα το εχω απορια,και θελω να παω να δω.
Σε μας,ειναι μια κολωνα στην αυλη στο συνορο με το διπλα σπιτι και σε αποσταση 10 μετρα και ερχεται ενα καλωδιο στον τοιχο οπου εκει ειναι συνδεδεμενο το δικτυο του σπιτιου,αλλα με πολυ απλο τροπο.δλδ γυμνο το καλωδιο του οτε,γυμνο και του σπιτιου και τυλιγμενα μεταξυ τους.Εγω φανταζομουν οτι θα υπηρχε συγκεκριμενο βυσμα.
Τωρα ο κατω οροφος,παιρνει απο εκει,αφου κατεβαινει ενα καλωδιο το οποιο ειναι συνδεδεμενο και αυτο ετσι χυμα και γυμνο μαζι με τα αλλα.απλα το ειχαν αποσυνδεσει οσο ειχαμε ενοικιαστες και το ξανασυνδεσα.βεβαια κ στον κατω οροφο υπαρχει απεξω μια τετοια "εγκατασταση" οπου ξεκινανε και αλλα καλωδια ωστε αν θες να κανεις και αλλες συνδεσεις να μπορεις (πχ ναχεις 5 νουμερα ,γτ υπαρχουν νομιζω 5 γραμμες που μπαινουν μεσα,κ απλα χρησιμοποιουμε τη μια.)
φανταζομαι οτι λογο του μεγεθους του κυκλωματος χανει τοση αποδοση.ειναι συνολικα καμια 10αρια τηλεφωνικες πριζες και 4-5 συσκευες.
ηλπιζα οτι θα υπηρχε καποιου ειδους ενισχυτης,οπως αυτοι του σηματος της TV που εχουμε ειτε μεσα στο σπιτι ειτε στην κεραια,αλλα δε βρισκω τπτ..

tombras
15-01-10, 23:39
επειδη ασχοληθηκα με το θεμα , αυτο που ριχνει την ταχυτητα ειναι 1.οι τηλεφωνικες συσκευες που εχεις. εγω κρατησα μια ασυρματη. 2 . το καλωδιο. εγω εβαλα UTP απο το κουτι της πολυκ. μεχρι το σπιτι. τα παλια καλωδια ειναι ...μαπα. 3. το spliter παιζει ρολο. ολα αυτα μπορει να σου κοψουν και 2-3 mbps. και φυσικα το router. siemens εχω και συγρονιζει καλα. . δοκιμασα και αλλα ,αλλα ειναι χειροτερα

Nikos_Mpl
16-01-10, 00:34
Για το utp το σκεφτηκα και γω,αλλα που να το βαλω?απο την κολωνα του οτε μεχρι τον τοιχο του σπιτιου?γιατι απο τον τοιχο μπαινει μεσα,στο πανω.Στο κατω νομιζω περναει απεξω,λες αν βαλω εκει utp να δω διαφορα?αλλα γινεται να μπει utp πανω,να το φερνω κατω και μες τον τοιχο να ξαναγινεται χαλκος??
2ον συσκευες δε γινεται να μειωσω γιατι εχω μια εγω και 3 οι γονεις (2 σταθερα και ενα ασυρματο,αλλα επειδη ειναι μεγαλο το σπιτι κ καμια φορα το ασυρματο μπορει να ξεμεινει απο μπαταρια κλπ,δε γινετια να εχουμε ενα απλο,δεν ακουγεται απο τη μια ακρη στην αλλη.)
Οσο για το ρουτερ,δε νομιζω οτι εχει τοση διαφορα.Εχω το panasonic του connex γιατι μουχε βγει καλο και ειναι και wifi,αλλα κ ενα zyxel που δοκιμασα και το ειχα παρει ακριβο στην αθηνα οταν ημουν,τα ιδια πιανει.δλδ κλειδωνουν απο 6-8,5 mbps,αλλα το 2ο δεν ειναι wifi. οσο για το oxygen ,νομιζω οτι ειναι μαπα..

WAntilles
16-01-10, 01:17
Πέτα UTP δικτύου φίλε μου, όχι τηλεφώνου.

UTP cat6.

Nikos_Mpl
16-01-10, 01:34
που?απο τον τοιχο του πανω οροφου οπου ερχεται απο τον οτε μεχρι το κατω οπου μπαινει μες το σπιτι?λετε αυτα τα 7-8 μετρα (δε ξερω ποσο ειναι το καλωδιο) να βοηθησουν?

vamvakoolas
18-01-10, 13:55
1 εκει κατω (απο ΟΤΕ->πολυκατοικια) υπαρχει κατι τετοιο?
http://www.tdtprofesional.com/uploads/articulos_file_foto_753.jpg (ρεκλετα λεγεται)
Ξερεις πιο ζευγος καλωδιων ειναι το δικο σου? (εχει κανενα χαρτακι ή κατι τετοιο?). Θεωρητικα αν ξερεις μπορεις να παρεις ενα κλιπακι απο καλωδιο δικτυου και εκει κανοντας συνδεση με ενα λαπτοπ να μετρησεις τη ταχυτητα που φερνει ο ΟΤΕ (αυτο κανουν αυτοι αλλα με οργανο). Αν εκει η ταχυτητα ειναι χαμηλη παει να πει οτι και στο σπιτι θα ειναι η ιδια (και χειροτερη). Απο εκει λενε να πεταξεις UTP. Η αλλη λυση ειναι να δεις αυτο το ζευγος καλωδιων που παει (καταληγει) στο διαμερισμα σου και να κανεις ακριβως το ιδιο

Nikos_Mpl
18-01-10, 14:15
Οχι,το σπιτι ειναι μονοκατοικια,κ απο την κολωνα του οτε ερχεται ενα χοντρο καλωδιο στον τοιχο του σπιτιου οπου εκει συνδεεται με τις γραμμες που μπαινουν μεσα στο σπιτι (τωρα μια γραμμη εχουμε,ενα ζευγος),κ φυσικα με την φανταστικη συνδεσμολογια: γυμνα καλωδια τυλιγμενα με το χερι ή με πενσα.
θα το βγαλω φωτογραφια,αλλα δεν ειναι τπτ δυσκολο,ερχεται το καλωδιο,εχει γυμνα καλωδιακια κ τα 2 που φερνουν τη γραμμη μας ειναι ετσι συνδεδεμενα με 2 απο τα πολλα που μπαινουν μες το σπιτι κ αντιστοιχουν σε μια γραμμη (γιατι εχουμε 5-6 ζευγη να μπαινουν στο σπιτι,για αντιστοιχες γραμμες τηλεφωνου).
Κ απο εκει ειναι επισης ετσι γυμνο καλωδιο συνδεδεμενο αυτο που παει κατω στο αντιστοιχο κουτακι οπου επισης γυμνα συνδεδεμενο μπαινει η γραμμη μες το σπιτι..
Αυτο που μπορω να κανω ειναι να αλλαξω το καλωδιο και να βαλω UTP απο πανω μεχρι κατω,μπας κ βελτιωθει,αλλιως θα μεινω με τα 7 mbps,δεν αξιζει να χαλασω λεφτα για να αλλαξω ολοκληρο το κυκλωμα

vamvakoolas
18-01-10, 17:31
ok τοτε μαλλον ειναι ΠΑΝΑΡΧΑΙΕΣ οι καλωδιωσεις. (ουτε καν ρεκλετα!)
σου προτεινω να παρεις ενα μικρο patch panel http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37507 αν ειναι δικο σου το οικημα. Ενναλακτικα κανε αυτο που λες απευθειας κλιπακι και καλωδιο UTP. Den εχουν κοστος αρκει καποιος να κατσει να ασχοληθει. Αν το τολμησεις θα ειμαστε εδω για βοηθεια;)

Nikos_Mpl
18-01-10, 19:21
Θα το κανω,απλα επειδη θα παρω στο λαιμο και τα τηλεφωνα των γονιων μου θα το κανω μια μερα που θα εχω χρονο να το ξαναφτιαξω οπως ειναι,αν δε πετυχει,και θα σας πω,θα ειναι ενδιαφερον γιατι αν ανεβασω την ταχυτητα,τοτε θα ψηθω να αλλαξω και το καλωδιο απο την κολωνα του ΟΤΕ,σιγουρα κ αυτα τα 10-15 μετρα χαλκου κοβουν..

emeliss
19-01-10, 13:38
θα ψηθω να αλλαξω και το καλωδιο απο την κολωνα του ΟΤΕ,σιγουρα κ αυτα τα 10-15 μετρα χαλκου κοβουν..
Ούτε να το σκεφτείς. Πρώτον είναι παράνομο, δεύτερον αυτό που υπάρχει είναι το κατάλληλο καλώδιο για αυτή την χρήση. Ότι και αν βάλεις εσύ θα είναι άχρηστο σε λίγο καιρό.

Αλλά ψάχνεις σε λάθος σημείο. Είναι περισσότερο από προφανές, σύμφωνα με αυτά που γράφεις, ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στην εισαγωγή αλλά δημιουργήθηκε πρόβλημα από τις αλλαγές που έκανες. Δηλαδή πήγες και έβαλες παράλληλα 5, 6 γραμμές. Λογικό να χαμηλώσει το adsl.

Nikos_Mpl
20-01-10, 16:42
Μα δε τις εβαλα,απλα υπαρχει η καλωδιωση,δεν την συνεδεσα..
Εγω το μονο που συνεδεσα ειναι η μια γραμμη που παει κ στον κατω οροφο γιατι οσο ηταν νοικιασμενο χρησιμοποιουσαν αλλη γραμμη.

emeliss
20-01-10, 17:00
Το μόνο που σύνδεσες είναι αυτό που σου χάλασε τα στατιστικά. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα κάρο παράλληλους αγωγούς πάνω στην γραμμή μας.

Αν πας στο κουτάκι που γίνονται οι συνδέσεις και συνδέσεις μόνο το ρούτερ θα δεις μια χαρά στατιστικά.

Nikos_Mpl
20-01-10, 20:53
Το μόνο που σύνδεσες είναι αυτό που σου χάλασε τα στατιστικά. Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από ένα κάρο παράλληλους αγωγούς πάνω στην γραμμή μας.

Αν πας στο κουτάκι που γίνονται οι συνδέσεις και συνδέσεις μόνο το ρούτερ θα δεις μια χαρά στατιστικά.

Ρε φιλε δε σε πιανω.Αφου δεν ηταν συνδεδεμενο το ισογειο καπου,πως χαλασαν τα στατιστικα?
Ηταν νεκρο,δεν ειχε γραμμη.αυτο που εκανα ξαναλεω ηταν να το συνδεσω με την κολωνα του ΟΤΕ,απλα δεν συνδεεται αμεσα.Το καλωδιο απο κολωνα ερχεται στον πανω οροφο και απο εκει υπαρχει μια γραμμη που μπαινει μεσα (δηλαδη πολλες αλλα μια εχουμε εμεις),κ μια που παει κατω και μπαινει κ μεσα.Κ απλα συνεδεσα τα καλωδια απο πανω ναρθει κατω,και τα κατω να μπουν μεσα,γιατι τα ειχαν αποσυνδεσει ολα λογω ενοικιαστη.
Τι να κανω δλδ?πως θα εχω γραμμη κατω?
Απλα οταν επιανα τα 13 mbps ΠΑΝΩ,δεν υπηρχε κατω συνδεση,το κυκλωμα αρχιζε και τελειωνε πανω.
Τωρα που πηγα κατω κ υπαρχει κ ολο το πανω κυκλωμα,επεσε στα 7mbps ΚΑΤΩ.πανω δεν εχω βαλει να δω ποσο πιανω τωρα που εχω συνδεσει κ το κατω.

Andreaslar
20-01-10, 20:56
Αν συνδέσεις το router στον κατανεμητή (κουτάκι που έρχεται το καλώδιο από κολόνα ΟΤΕ) θα δεις τα πραγματικά σου στατιστικά.

Εσύ σύνδεσες στον κατανεμητή, την εσωτερική γραμμή του κάτω σπιτιού. Είτε υπάρχει πρόβλημα στο εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού σου είτε δεν έκανες σωστή συνδεσμολογία.

emeliss
20-01-10, 21:00
Ρε φιλε δε σε πιανω.Αφου δεν ηταν συνδεδεμενο το ισογειο καπου,πως χαλασαν τα στατιστικα?
Αφού δεν με πιάνεις, δεν φέρνεις καλύτερα κάποιον επαγγελματία να σου κάνει την βέλτιστη συνδεσμολογία; Αλλιώς συμβιβάσου με τα 7.

Nikos_Mpl
20-01-10, 23:46
χαχα,δε ξερω αν τοχω αναφερει,αλλα ειμαι επαρχια,κ για να βρεις "επαγγελματια" πρεπει να κανεις ταμα εδω,οχι μονο γιατι ειναι λιγοι γενικα και δεν ερχονται μονο γιαυτο,οσο γιατι ειναι κ αυτοι ασχετοι αφου ολοι εχουν μαθει την τεχνη εμπειρικα κλπ κλπ..ξερεις πως ειναι αυτα.
και 2-3 που ξερουν δεν προλαβαινουν γιατι εχουν απειρη δουλεια για να ασχοληθουν με ψιλικα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.