PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποστολή διαμαρτυρίας για το θέμα του κόφτη της ΟTEnet



Σελίδες : [1] 2

Lord_British
29-03-06, 14:27
Εδω και 2 περιπου βδομαδες ειμαι συνδρομητης οτενετ μεσω του προπληρωμενου Conn-X του οτε. Μετα απο πολλες δοκιμες με demos απο forthnet και Vivodi ειμαι πλεον σιγουρος για τον περιορισμο των ταχυτητων απο πλευρα οτενετ σε επιπεδα ταχυτητων πολυ μικροτερα ακομα και απο εκεινα που προκυπτουν μετα την αφαιρεση των overhaeds του ΑΤΜ δικτυου του οτε. Σας παραθετω το mail που εστειλα στη διεθυνση noc@otenet.gr (υπεθυνο τμημα τεχνικων) και σας προτρεπω να στειλετε και εσεις το ιδιο ή ενα δικο σας μαιλ για να διαμαρτυρηθειτε για αυτη την απαραδεκτη κατασταση.Σημειωστε οτι το παρακατω μαιλ το εστειλα την προηγουμενη παρασκευη και ακομα δεν εχω λαβει απαντηση.

Επειδη δεν ειμαι και ο ποιο αρμοδιος σε τεχνικα θεματα δικτυων θα ηθελα να παρακαλεσω οσους εχουν περισσοτερες γνωσεις και διαπιστωσουν λαθη στο μαιλ μου,να τα επισημανουν ωστε αυτα να διορθωθουν και να γινει αρτιοτερο τεχνικα το κειμενο.



Καλημέρα σας,

Ονομάζομαι ΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧ και εδώ και μια εβδομάδα είμαι πελάτης Otenet μέσω του προπληρωμένου Conn-X του ΟΤΕ. Η σύνδεση μου είναι στον αριθμό 210-ΧΧΧΧΧΧΧ και η ταχύτητα συγχρονισμού του router μου με το dslam του ΟΤΕ είναι 1024/256 όπως 1024/256 είναι και η σύνδεση internet με την εταιρία σας. Σας στέλνω αυτό το mail για να διαμαρτυρηθώ γιατί μετά από ενδελεχή τεστ και δοκιμές στη γραμμή μου έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι υπάρχει “κόφτης” ή αλλιώς ότι υπάρχει περιορισμος στις μέγιστες ταχύτητες που μπορεί να πιάσει η γραμμή. Από τις πρώτες κιόλας ημέρες της σύνδεσης μου είχα παρατηρήσει ότι τα γραφήματα του downloading ήταν εξαιρετικά ασταθή καθ’ όλη τη διάρκεια της ημέρας είτε κατέβαζα από κάποιο site του εξωτερικού είτε κατέβαζα από τον τοπικό ftp της εταιρίας σας. Μέσω προγράμματος μετρούσα τη μέση ταχύτητα download η οποία ήταν σταθερή (περίπου 100-101KΒ για κατέβασμα 2-3 αρχείων ταυτόχρονα από το ftp της εταιρίας σας σε ώρες μη αιχμής). Το αξιοπερίεργο πάντως στα γραφήματα ταχύτητας ήταν ότι υπήρχαν περιοδικά κάποια peaks(κορυφές) στο downloading τα οποία όμως είχαν σχεδόν ίδιες τιμές (περίπου 111-112KΒ). Μετά λοιπόν από αυτή τη διαπίστωση ζήτησα και πήρα 2 demo συνδέσεις (3 ημερών η καθεμία) από τις εταιρίες Forthnet και Vivodi. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι στις ώρες μη αιχμής (δηλαδή τις ώρες που στη γραμμή μου δεν υπήρχε κανένας περιορισμός ταχύτητας σε σχέση με το δίκτυο του ΟΤΕ) για κατέβασμα 2-3 αρχείων συνεχόμενα από τους τοπικούς ftp της κάθε εταιρίας αντίστοιχα, τα γραφήματα των ταχυτήτων ήταν σταθερά και κυμαίνονταν ακριβώς στα επίπεδα όπου έκανε κορυφές (peaks) το γράφημα των ταχυτήτων της Otenet, δηλαδή στα 111-112KΒ. Μετά από αυτή τη διαπίστωση όπως καταλαβαίνετε είναι σίγουρο ότι κάποιο πρόβλημα υπήρχε όσον αφορά την εταιρία σας. Οι επόμενες δοκιμές έγιναν για να διαπιστώσω αν αυτό το πρόβλημα στις ταχύτητες είναι γενικά πρόβλημα του δικτύου σας ή αν εσκεμμένα το έχετε δημιουργήσει προφανώς για να εξοικονομήσετε bandwidth. Σε περιπτώσεις που υπάρχουν προβλήματα χωρητικότητας σε κάποιο δίκτυο και δεν μπορούν να προσφερθούν οι μέγιστες ταχύτητες το πρώτο δείγμα για αυτό το πρόβλημα είναι ότι μεγαλώνουν οι χρόνοι απόκρισης (pings) μέσα στο δίκτυο. Άρχισα λοιπόν να κάνω μετρήσεις στα pings μεταξύ του υπολογιστή μου και των server των 3 εταιριών (www.otenet.gr (http://www.otenet.gr/) , www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr/) , www.vivodi.gr (http://www.vivodi.gr/) ανάλογα βέβαια με ποιο account είμαι συνδεδεμένος) πάντα σε ώρες μη αιχμής. Με έκπληξη και πάλι διαπίστωσα ότι τα pings και των 3 εταιριών ήταν σχεδόν ίδια με διαφορές μικρότερες των 2ms) και συγκεκριμένα κυμαίνονταν μεταξύ 11-13ms. Από τις παραπάνω μετρήσεις και δοκιμές μπορούμε να εξάγουμε με ασφάλεια μερικά συμπεράσματα. Όπως ξέρετε ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί ΑΤΜ δίκτυο το οποίο σημαίνει απώλειες overheads (συνήθως 11-13%) επί των ονομαστικών ταχυτήτων. Η ονομαστική ταχύτητα μιας σύνδεσης 1024 σε ένα ιδανικό δίκτυο χωρίς απώλειες θα ήταν 1024/8=128ΚΒ .Λόγω όμως των απωλειών του ΑΤΜ δικτυού η ταχύτητα περιορίζεται στα 111-112ΚΒ όπως φαίνεται και από τα γραφήματα και των 3 εταιριών. Πέρα από τα overheads όμως, το ΑΤΜ δίκτυο έχει το καλό ότι προσφέρει μεγάλη σταθερότητα στις παρεχόμενες ταχύτητες. Αυτός είναι και κυρίως ο λόγος που τα γραφήματα στην περίπτωση της forthnet αλλά και της Vivodi είναι σταθερά για downloads από τους τοπικούς ftp σε ώρες μη αιχμής εφόσον δεν έχουν ενεργοποιήσει κάποιο άλλο σύστημα για τον περιορισμό των ταχυτήτων κατω απο αυτα τα επιπεδα. Με βάση λοιπόν τα παραπάνω μπορούμε εύκολα να εξάγουμε το συμπέρασμα ότι υπάρχει “κόφτης” ή αλλιώς περιορισμος από την πλευρά της εταιρίας σας και μάλιστα ότι η υλοποίηση του είναι και πολύ κακή καθώς δε μπορεί να παρέχει σταθερά επίπεδα download. Ψάχνοντας στο site σας δε βρήκα κανένα απολύτως σημείο όπου να αναφέρετε ότι πέρα από τους περιορισμους που προκύπτουν από το ΑΤΜ δίκτυο του ΟΤΕ υπάρχουν και αντίστοιχοι περιορισμοι από την πλευρά της εταιρίας σας όσον αφόρα τις ταχύτητες. Ψάχνοντας στο internet βρήκα αναφορές στο portal adslgr από χρήστες τις εταιρίας σας για το ίδιο πρόβλημα κάτι που ενισχύει ακόμα περισσότερο τα παραπάνω.

Σήμερα κάλεσα 2 φορές την τεχνική υποστήριξη της εταιρίας σας. Την πρώτη μίλησα με κάποιον κύριο που δεν μπόρεσε να με εξυπηρετήσει και τη δεύτερη μίλησα με την κύρια ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ η οποία κράτησε τα στοιχεία μου για να με καλέσει κάποιος πιο αρμόδιος από το τεχνικό τμήμα. Κάποια στιγμή αργότερα με κάλεσε η κύρια ΧΧΧΧΧΧΧ ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ (αν το θυμάμαι καλά) η οποία στην αρχή μου δήλωσε ότι είναι αρμόδια τεχνικός και στη συνεχεία αφού της εξήγησα το πρόβλημα μου με παρέπεμψε σε αυτό το mail χωρίς να μου δώσει καμία απάντηση δίνοντας μου την εντύπωση είτε ότι δεν κατάλαβε λέξη για τι πράγμα μιλάω είτε ότι θέλει να υπεκφύγει λέγοντας μου συνεχεία ότι για αυτό το θέμα είναι καλύτερα να στείλω mail.

Σας παρακαλώ θερμά να λύσετε το παραπάνω πρόβλημα εφόσον είναι βέβαιο ότι αυτό είναι αποκλειστική ευθύνη της εταιρίας σας. Αν ο “κόφτης” είναι μέσα στις πολιτικές τις εταιρίας σας είναι συνετό να ενημερώνετε για την ύπαρξη του τους υποψήφιους πελάτες σας καθώς οι ταχύτητες που απολαμβάνουν είναι μικρότερες ακόμα και από αυτές που προκύπτουν μετά την αφαίρεση των overheads του δικτύου του ΟΤΕ και σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτες που αναφερονται στα πακετα συνδρομων.

Αν ο σκοπός της παραπομπής μου σε αυτό το mail είναι η υπεκφυγή μέσω μιας αυτοματοποιημένης απάντησης σας γνωστοποιώ ότι σε περίπτωση που δε λάβω μια υπεύθυνη και επώνυμη απάντηση για τα παραπάνω θα διαθέσω όλο το περιεχόμενο των δοκιμών μου σε περιοδικά πληροφορικής ώστε να ενημερωθεί ο κόσμος για αυτή την πραγματικότητα. Δεν είναι σε καμιά περίπτωση αυτός ο στόχος μου αλλα πιστευω οτι σαν πελατης δικαιουμαι μια υπεύθυνη απάντηση για το συγκεκριμενο προβλημα.



Μετά τιμής

yiapap
29-03-06, 14:31
Lord_British
1. Αντικατέστησε το Limitation με Περιορισμό
2. Πρόσεξε λίγο τις μονάδες. Οι μονάδες ταχύτητες είναι Kbps (Kilobit per second) ή KB/s (KiloByte per second)--> 8 Kbps = 1 KB/s. Μονάδα ταχύτητας Kb δεν υπάρχει ;)
3. Έτσι που τα λες γιατί να μη σου απαντήσουν ότι ο ftp της otenet έχει περιορισμό 100KB/s ανά συνδεδεμένο IP? Πρέπει να διανθίσεις λίγο τις δοκιμές σου.

Lord_British
29-03-06, 14:47
Lord_British
1. Αντικατέστησε το Limitation με Περιορισμό
2. Πρόσεξε λίγο τις μονάδες. Οι μονάδες ταχύτητες είναι Kbps (Kilobit per second) ή KB/s (KiloByte per second)--> 8 Kbps = 1 KB/s. Μονάδα ταχύτητας Kb δεν υπάρχει ;)
3. Έτσι που τα λες γιατί να μη σου απαντήσουν ότι ο ftp της otenet έχει περιορισμό 100KB/s ανά συνδεδεμένο IP? Πρέπει να διανθίσεις λίγο τις δοκιμές σου.


Εγιναν οι αλλαγες οσον αφορα τα 1,2. Οσο για το 3,δεν υπαρχει τετοια περιπτωση.Τα ιδια αποτελεσματα ειχα και με ntua που περναει μεσω aix και η οτενετ εχει συνδεση 1GBbs.Ειναι θεμα κοφτη καθαρα.

Φιλικα

wintech2003
29-03-06, 15:44
Από τις παραπάνω μετρήσεις και δοκιμές μπορούμε να εξάγουμε με ασφάλεια μερικά συμπεράσματα. Όπως ξέρετε ο ΟΤΕ χρησιμοποιεί ΑΤΜ δίκτυο το οποίο σημαίνει απώλειες overheads (συνήθως 11-13%) επί των ονομαστικών ταχυτήτων. Η ονομαστική ταχύτητα μιας σύνδεσης 1024 σε ένα ιδανικό δίκτυο χωρίς απώλειες θα ήταν 1024/8=128ΚΒ .Λόγω όμως των απωλειών του ΑΤΜ δικτυού η ταχύτητα περιορίζεται στα 111-112ΚΒ όπως φαίνεται και από τα γραφήματα και των 3 εταιριών. Πέρα από τα overheads όμως, το ΑΤΜ δίκτυο έχει το καλό ότι προσφέρει μεγάλη σταθερότητα στις παρεχόμενες ταχύτητες.

Αυτά δεν θα τα έγραφα στο τεχνικό τμήμα μιας εταιρίας.
Αν το έστελνες στο τμήμα δημοσίων σχέσεων, θα το δεχόμουν...

Αλλα εδώ ειναι σαν να τους λες "Ελα παππου να σου δείξω τα αμπέλια σου".. :p

Lord_British
29-03-06, 16:12
Καθε διορθωση προς το καλυτερο ειναι δεκτη. Στην παραπανω παραγραφο προσπαθησα με απλα λογια να εξηγησω την κατασταση οσον αφορα τις ταχυτητες που παιρνω σε σχεση με το δικτυο.Μπορει να απευθυνομαι στο τεχνικο τμημα αλλα δεν ειναι και σιγουρο οτι ειναι ολοι σχετικοι εκει μεσα.Δεν ξερεις που θα πεσεις...

Φιλικα

yiapap
29-03-06, 16:51
Τα ιδια αποτελεσματα ειχα και με ntua που περναει μεσω aix και η οτενετ εχει συνδεση 1GBbs.Ειναι θεμα κοφτη καθαρα.

Φιλικα
Wintech... κάνε μια δοκιμή με >1Mbps για να το επιβεβαιώσεις.
Lord_British πρσέθεσε το ntua και τη μέτρηση που θα σου στείλει ο Wintech ή κάποιος καλός άνθρωπος με >1Mbps

Να είσαι καλυμμένος ;)

Eπίσης KB=μονάδα όγκου KB/s=μονάδα ταχύτητας. Διόρθωσέ το αν θες

Lord_British
29-03-06, 17:00
Το μαιλ το εχω ηδη στειλει απο την παρασκευη.Ας γινει μια δοκιμη και απο καποιον αλλο φιλο οπως λες για να το προσθεσω και αυτο.Περιμενω παντως και αλλο ενδιαφερον για να γινει κατι οσον αφορα το θεμα του κοφτη.Πρεπει να στειλουν μαιλ διαμαρτυριας και αλλοι χρηστες.Μπορει να μην καταφερουμε τιποτα αλλα τουλαχιστο θα εχουμε κανει μια προσπαθεια.

Φιλικα

aesir
29-03-06, 17:03
Πάντως και εγώ ετοιμάζομαι να στείλω την επόμενη εβδομάδα γιατί έχω βαρεθεί εδώ και σχεδόν ένα μήνα να πληρώνω 1Mbit, και να μην το έχω κατά τις εργάσιμες ώρες γιατί ο ΟΤΕ κόβει τα πακέτα.

Lord_British
29-03-06, 17:11
Πάντως και εγώ ετοιμάζομαι να στείλω την επόμενη εβδομάδα γιατί έχω βαρεθεί εδώ και σχεδόν ένα μήνα να πληρώνω 1Mbit, και να μην το έχω κατά τις εργάσιμες ώρες γιατί ο ΟΤΕ κόβει τα πακέτα.

Αυτο φανταζομαι δεν εχει σχεση με τον κοφτη της οτενετ αλλα γενικα με την πολιτικη του οτε στα πακετα.Σκεψου οτι οι συνδρομητες οτενετ ακομα και τις ωρες μη αιχμης οπου δεν υπαρχει περιορισμος απο το δικτυο του οτε λογω του κοφτη απολαμβανουν μικροτερες ταχυτητες.Και οπως βλεπεις δεν αναφερομαι σε αυτους που εχουν πχ μια γιαμμη 512 και αγοραζουν συνδρομη 384 αλλα σε ολους με συνδρομες-γραμμες στην ιδια ταχυτητα.Βλεπω παντως μια μαλθακοτητα απο τον περισσοτερο κοσμο και απογοητευομαι.

Φιλικα

Hwoarang
29-03-06, 17:12
Πάντως και εγώ ετοιμάζομαι να στείλω την επόμενη εβδομάδα γιατί έχω βαρεθεί εδώ και σχεδόν ένα μήνα να πληρώνω 1Mbit, και να μην το έχω κατά τις εργάσιμες ώρες γιατί ο ΟΤΕ κόβει τα πακέτα.

Μόνο τις εργάσιμες ώρες το έχεις εσυ? ΑΝ αναφέρεσαι στα dns query failed μπορώ να σου δείξω logs στις 3-4 το πρωι που έχω τέτοιο μήνυμα κάθε 30 seconds

yiapap
29-03-06, 17:16
Kαλά θα στείλω κι εγώ την άλλη εβδομάδα... στη.... Spark... :shock: :cry: :cry:

jimrude
29-03-06, 17:18
Μόνο τις εργάσιμες ώρες το έχεις εσυ? ΑΝ αναφέρεσαι στα dns query failed μπορώ να σου δείξω logs στις 3-4 το πρωι που έχω τέτοιο μήνυμα κάθε 30 seconds
τωρα, τι σχεση εχει αυτο με το συγκεκριμενο θεμα? Θα σου απαντησω: καμμια

aesir
29-03-06, 17:19
Μόνο τις εργάσιμες ώρες το έχεις εσυ? ΑΝ αναφέρεσαι στα dns query failed μπορώ να σου δείξω logs στις 3-4 το πρωι που έχω τέτοιο μήνυμα κάθε 30 seconds

Ναι, εμένα μου το κάνει σχεδόν σαν ρολόι, κάθε μέρα εκτός Σ/Κ φυσικά. Τι ταχύτητα γραμμής έχεις; Με OTEnet όπως ο Lord_British?

Hwoarang
29-03-06, 17:21
512/128. Εμενα το κάνει όταν ειναι πίχτρα η γραμμη στα downloads

vkapartz
31-03-06, 21:10
Μπράβο, που έκανες μετρήσεις στα 1024, γιατί εκεί η Vivodi σίγουρα δεν έχει κόφτη και όπως φαίνεται ούτε η Forthnet.

Και φαίνεται ξεκάθαρα ότι ετσιθελικά μας παρέχουν 5-10% λιγότερο (max) bandwidth από αυτό που έχουμε αγοράσει. Και δε ξέρω νομικά τι ισχύει, αλλά θα μπορούσε να μπει σαν υποσημείωση στο πίνακα τιμών που συντηρεί το adslgr, έτσι ώστε τουλάχιστο να ξέρουν όλοι από δω τι αγοράζουν.

kotsos84
01-04-06, 12:04
Τι έγινε lord? Έλαβες απάντηση από Οτενετ??? Περιμένουμε ανυπόμονα την απαντηση... :)

Lord_British
01-04-06, 15:56
Νεοτερα.

Την παρασκευη με πηραν τηλεφωνο απο την Οτενετ για να μου πουν οτι εξεταζουν το ζητημα μου στο τεχνικο τμημα και να περιμενω μαιλ μολις εχουν νεοτερα.Μου εστειλαν το παρακατω μαιλ.


Αγαπητέ κύριε ΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Σε συνέχεια του μηνύματός σας και κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας που είχαμε μαζί σας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το ζήτημά σας εξετάζεται από το αρμόδιο τμήμα της ΟΤΕnet και για κάθε νεότερη εξέλιξη, θα σας ενημερώσουμε το συντομότερο δυνατόν. Ο αριθμός ticket για το ζήτημά σας είναι ο ΧΧΧΧΧΧ. Για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία, το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών της ΟΤΕnet (Νext2U) είναι στη διάθεσή σας 24 ώρες το 24ωρο, στον τηλεφωνικό αριθμό 801-11-35555.

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ή διευκρίνιση.

Με τιμή,

manuel
01-04-06, 20:12
Ο πιό ευκολος τρόπος να διαπιστώσεις την ύπαρξη κόφτη είναι να δοκιμάσεις μια 384 σύνδεση OTENET σε 512 γραμμή.Λοιπόν επειδή το έχω κάνει σου αναφέρω ότι το Max που έπιασα ακόμα και τις πρώτες πρωινές ώρες ήταν 40-41.Όταν με την forthnet έπιανα 46+

Δυστηχώς δεν μπορώ να σε ακολουθήσω στην καταγγελία σου γιατί δεν είμαι συνδρομητής (και ούτε έχω σκοπό να γίνω) της OTENET.

Όταν είχα καλέσει το help desk τους κανείς δεν ήξερε τίποτα!!

Μπράβο σου απο εμένα για την ενέργεια σου. :oneup:
Επιτέλους πρέπει να καταλάβουν οτι η κοροιδία δεν περναεί έτσι απλα

Gila1899
02-04-06, 13:33
Μακάρι αυτές οι ενέργειες να έχουν αποτέλεσμα, γιατί δυστυχώς για όσους έχουμε ήδη γραμμή και θέλουμε φθηνό adsl το conn-x αποτελεί μονόδρομο.

Δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος, αν και εάν συνηδειτοποιήσουν οτι οι πελάτες τους έχουν αντιληφθεί το τί συμβαίνει με τον κόφτη ίσως αναθεωρήσουν την πολιτική τους.Δύσκολα αλλά μακάρι.

theodoros2004
02-04-06, 13:40
Απ' οτι μου φαινεται ειναι δυσκολο να γινει κατι...αλλα ποιος ξερει, θα δουμε!!

manuel
02-04-06, 18:05
Δύσκολο είναι αν οι συνδρομήτες της OTENET δεν κάνουν τίποτα γι'αυτό και περιμένουν να λυθεί εξ'ουρανού.Τοτε οχι δύσκολο είναι αλλα απίθανο.

Ξεκινήστε τηλ στο help desk τους και καταγγελίες στους αρμόδιος φορείς ώστε να πιεστούν λιγάκι.Εγώ ένα demo account τους είχα και πηρα δύο φορές να ρωτήσω τι γίνεται με την ύπαρξη του κόφτη.Πόσο μάλλον εσείς που τον βρίσκεται κάθε μέρα μπροστά σας!

No-Name
02-04-06, 18:10
Από το help desk μην περιμένετε να σας πεί κανείς "Ναι έχουμε κόφτει"mail στείλτε στο nocATotenet.gr

kotsos84
02-04-06, 20:32
Παίδες εγω με γραμμή 1024 και account της Otenet παιζω περίπου στο 350Κb.Βέβαια με forthnet ειμαι στα 370. Αλλά δεν βλέπω να υπάρχει κόφτης στις τιμες που λέτε.

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 225.83Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 358.16kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

Έχει κανείς αλλός γραμμή >384 να δοκιμάσει ????

Lord_British
02-04-06, 21:05
Κοφτης ειναι αποδεδειγμενο οτι υπαρχει.Το βλεπεις και μονος σου.Σε μια γραμμη που μπορεις να παρεις 384 καθαρα παιρνεις λιγοτερα στην περιπτωση της οτενετ.Το ιδιο και σε μεγαλυτερο βαθμο ισχυει για τις συνδρομες 1024 της οτενετ.

Φιλικα

Draken
02-04-06, 22:10
..........

Για να βγαζω απο το κοπο τους mods και υστερα απο post του Λορδου απο κατω αποσυρω τα speedtest μου :cry: ;)

Lord_British
03-04-06, 00:03
Παιδια οχι speedtests παρακαλω.Δεν χρειαζονται αποδειξεις για τον κοφτη,ειναι δεδομενος εδω και καιρο.Στο παρον thread θα ηθελα να περιοριστουμε στις εγγραφες διαμαρτυριες πελατων της οτενετ μηπως και λυθει το προβλημα.Παρακαλω καποιον mod να μεταφερει τα σχετικα ποστ.

Φιλικα

gallahant
03-04-06, 20:33
Σιγα μην πληρωσουμε τα κερατα μας να περιμενουμε στην αναμονη τους μ@λ@κες στο help desk ν αποφασισουν αν θα σηκωσουν το ακουστικο:mad:

kotsos84
03-04-06, 23:47
Σιγα μην πληρωσουμε τα κερατα μας να περιμενουμε στην αναμονη τους μ@λ@κες στο help desk ν αποφασισουν αν θα σηκωσουν το ακουστικο:mad:

Γραπτές διαμρτυρίες απο το ακουστικο??? Υπάρχει και το mail που προαναφέρθηκε. Είναι ο μόνος επίσημος τρόπος. Λογικά θα υπάρχει και κάποιο Fax

Προφέσσορας_Χάος
04-04-06, 02:27
Σιγα μην πληρωσουμε τα κερατα μας να περιμενουμε στην αναμονη τους μ@λ@κες στο help desk ν αποφασισουν αν θα σηκωσουν το ακουστικο:mad:
δεν είναι σωστός τρόπος αυτός..Ετσι χάνουμε το δίκιο μας :down:
Ο κόφτης αυτός κόβει την ουσιαστική ταχύτητα;δηλαδή εγώ εχω 384/128 οτενετ κατεβάζω με 40 -42 η με κόβει στα 35;
Εσεις μάλλον μιλάτε για την περίπτωση 512 γραμμής με 384 σύνδεση..κοκ..

leventopaido
04-04-06, 14:45
Συμπερασματικά έχεις 1ΜΒ και το μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις είναι 111,11ΚΒ. Εσύ κατεβάζεις με 100ΚΒ και έκατσες και έγραψες όλα αυτά τα πράγματα για 10ΚΒ; Αλήθεια δε βαριόσουνα; Αφού δεν είναι εγγυημένη η ταχύτητα τι ψάχνετε να βρείτε ρε παιδιά. Και στις δύο περιπτώσεις (υπάρχει / δεν υπάρχει κόφτης) το αποτέλεσμα είναι ότι κατεβάζεις με 100ΚΒ. Λογικά ό,τι κα να σου πουν δε βλέπω να πηγαίνεις ποιό ψηλά από τον ουρανό των 100ΚΒ. Αλήθεια τι θα κάνεις αφού σου απαντήσουν (όποια και αν είναι η απάντηση);

Gila1899
04-04-06, 17:07
Συμπερασματικά έχεις 1ΜΒ και το μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις είναι 111,11ΚΒ. Εσύ κατεβάζεις με 100ΚΒ και έκατσες και έγραψες όλα αυτά τα πράγματα για 10ΚΒ; Αλήθεια δε βαριόσουνα; Αφού δεν είναι εγγυημένη η ταχύτητα τι ψάχνετε να βρείτε ρε παιδιά. Και στις δύο περιπτώσεις (υπάρχει / δεν υπάρχει κόφτης) το αποτέλεσμα είναι ότι κατεβάζεις με 100ΚΒ. Λογικά ό,τι κα να σου πουν δε βλέπω να πηγαίνεις ποιό ψηλά από τον ουρανό των 100ΚΒ. Αλήθεια τι θα κάνεις αφού σου απαντήσουν (όποια και αν είναι η απάντηση);
Aπο την απάντηση που θα πάρει θα βγάλει συμπεράσματα το κάθε μέλος του forum το οποίο μελλοντικά επιθυμεί να κάνει νέα συνδρομή ή ανανέωση της σύνδρομής του με την otenet, εαν αξίζει να αποτελεί ο συγκεκριμένος πάροχος μία απο τις επιλογές του.

Ο καταναλωτής αυτό είναι που μπορεί να κάνει.Και 10 kb/s, δηλαδή 10% διαφορά στην ταχύτητα είναι λίγο;

manuel
04-04-06, 20:07
Συμπερασματικά έχεις 1ΜΒ και το μέγιστο που μπορείς να κατεβάσεις είναι 111,11ΚΒ. Εσύ κατεβάζεις με 100ΚΒ και έκατσες και έγραψες όλα αυτά τα πράγματα για 10ΚΒ; Αλήθεια δε βαριόσουνα; Αφού δεν είναι εγγυημένη η ταχύτητα τι ψάχνετε να βρείτε ρε παιδιά. Και στις δύο περιπτώσεις (υπάρχει / δεν υπάρχει κόφτης) το αποτέλεσμα είναι ότι κατεβάζεις με 100ΚΒ. Λογικά ό,τι κα να σου πουν δε βλέπω να πηγαίνεις ποιό ψηλά από τον ουρανό των 100ΚΒ. Αλήθεια τι θα κάνεις αφού σου απαντήσουν (όποια και αν είναι η απάντηση);

Το 'οτι σε κοροιδεύουν στα μούτρα δεν σου λέει τίποτα??

Lord_British
05-04-06, 02:53
Αν γραμμη μου μπορει να μου δωσει 110ΚΒ καθαρα και αυτοι μου δινουν 100ΚΒ τοτε πρεπει να σταματησουν να λανσαρουν την συγκεκριμενη υπηρεσια ως 1024 και να την μετονομασουν σε 824.Να δω ποσοι τοτε θα πανε να γινουν πελατες.

Φιλικα

leventopaido
05-04-06, 13:32
Συμφωνώ με τα ανωτέρω τα οποία είναι θέματα αρχής (εμπιστοσύνη καταναλωτή - τι πληρώνω και τι πέρνω - ποιόν ISP θα επιλέξω).
Στην ουσία να πάμε.
Η ουσία είναι μία και ο μπαγκλαβάς γωνία.
Η ουσία λοιπόν είναι η λέξη UBR.

chatasos
05-04-06, 13:43
Η ουσία λοιπόν είναι η λέξη UBR.
:what::blink::shock:

t300
05-04-06, 15:20
Εσύ κατεβάζεις με 100ΚΒ και έκατσες και έγραψες όλα αυτά τα πράγματα για 10ΚΒ; Αλήθεια δε βαριόσουνα;

(10 ΚΒ/s από κάθε χρήστη) * (10 χρήστες) = το bandwidth άλλου ενός χρήστη χωρίς να ξοδέψουν cent. Δεν είναι και λίγο.

lfotiou
06-04-06, 16:39
Συμφωνώ με τα ανωτέρω τα οποία είναι θέματα αρχής (εμπιστοσύνη καταναλωτή - τι πληρώνω και τι πέρνω - ποιόν ISP θα επιλέξω).
Στην ουσία να πάμε.
Η ουσία είναι μία και ο μπαγκλαβάς γωνία.
Η ουσία λοιπόν είναι η λέξη UBR.

:redface: :redface: :redface: :redface: Τί είναι το UBR?

kostas_ducati
06-04-06, 19:49
UBR - Unspecified Bit Rate

Κοινώς δεν ειναι αναγκασμένοι να σου παρέχουν οσο σου λένε! :twisted:

ntampa7
06-04-06, 19:59
κανείς δεν παρέχει όσο λέει...
ούτε υπάρχει όρος που να τους δεσμεύει σε κάτι τέτοιο...

manuel
06-04-06, 20:28
κανείς δεν παρέχει όσο λέει...
ούτε υπάρχει όρος που να τους δεσμεύει σε κάτι τέτοιο...

Ναι αλλα ο κόφτης της ΟΤΕΝΕΤ είναι πολύ πιο χαμηλά απο τών άλλων ISP

EvilHawk
06-04-06, 20:49
Σε γραμμή 1024 εγώ πάντως κόφτη δεν εχω δεί, δεν έχει και νόημα άλλωστε! Για μικρότερες ταχύτητες εχει συζητηθεί τόσες φορές που δεν χρειάζεται να τα ξαναπούμε ένα απλό search στο forum αρκεί! Περιμένω να δώ τί θα απαντήσει το τεχνικό τμήμα της Otenet στην επιστολή ...

JoeBar
06-04-06, 22:54
Σε γραμμή 1024 εγώ πάντως κόφτη δεν εχω δεί, δεν έχει και νόημα άλλωστε! Για μικρότερες ταχύτητες εχει συζητηθεί τόσες φορές που δεν χρειάζεται να τα ξαναπούμε ένα απλό search στο forum αρκεί! Περιμένω να δώ τί θα απαντήσει το τεχνικό τμήμα της Otenet στην επιστολή ...
Μe too! ;)

ntampa7
06-04-06, 22:56
οι τυχεροί της υπόθεσης...

leventopaido
06-04-06, 23:23
Ρε παιδιά έτσι από περιέργεια. Το τεχνικό τμήμα του εκάστοτε ISP λέτε να μην παρακολουθεί τα forum του εν λόγω site, αλλά και άλλων site αντίστοιχου περιεχομένου σε Ελλάδα και εξωτερικό; Έχω την πεποίθηση πως όχι μόνο τo παρακολουθούν, αλλά μερικοί από αυτούς είναι και συχνά μέλη. Πάμε στην ουσία τώρα. Η ουσία όπως είπαμε είναι η λέξη UBR. Αυτό σημαίνει ότι οι ταχύτητες λήψης δεν είναι εγγυημένες. Ό,τι απάντηση και να πάρεις (υπάρχει δεν ή δεν υπάρχει κόφτης) το ποιό πιθανό και σύμφωνα με τα όσα έχει γράψει, είναι να σου αναφέρουν ότι οι ADSL συνδέσεις είναι UBR και δεν παρέχουν εγγυημένη ταχύτητα λήψης. Και καθήστε εσείς και κάντε test, δοκιμές και γράψτε την ιστορία της ζωής σας μήπως αντί για 100ΚΒ κατεβάσετε με 110ΚΒ. Αλήθεια ποιά η διαφορά αντί με 100ΚΒ να κατεβάσετε με 110ΚΒ. Στατιστικά περισσότερα λάθη θα υπάρξουν. Ούτε 8% δε θα αυξηθεί η λήψη δεδομένων. Ξέρετε πολούς server που δίνουν πάντα τέτοιες ταχύτητες. Θα σωθείτε μήπως; UBR κύριοι. UBR.

sdikr
06-04-06, 23:36
Ρε παιδιά έτσι από περιέργεια. Το τεχνικό τμήμα του εκάστοτε ISP λέτε να μην παρακολουθεί τα forum του εν λόγω site, αλλά και άλλων site αντίστοιχου περιεχομένου σε Ελλάδα και εξωτερικό; Έχω την πεποίθηση πως όχι μόνο τo παρακολουθούν, αλλά μερικοί από αυτούς είναι και συχνά μέλη. Πάμε στην ουσία τώρα. Η ουσία όπως είπαμε είναι η λέξη UBR. Αυτό σημαίνει ότι οι ταχύτητες λήψης δεν είναι εγγυημένες. Ό,τι απάντηση και να πάρεις (υπάρχει δεν ή δεν υπάρχει κόφτης) το ποιό πιθανό και σύμφωνα με τα όσα έχει γράψει, είναι να σου αναφέρουν ότι οι ADSL συνδέσεις είναι UBR και δεν παρέχουν εγγυημένη ταχύτητα λήψης. Και καθήστε εσείς και κάντε test, δοκιμές και γράψτε την ιστορία της ζωής σας μήπως αντί για 100ΚΒ κατεβάσετε με 110ΚΒ. Αλήθεια ποιά η διαφορά αντί με 100ΚΒ να κατεβάσετε με 110ΚΒ. Στατιστικά περισσότερα λάθη θα υπάρξουν. Ούτε 8% δε θα αυξηθεί η λήψη δεδομένων. Ξέρετε πολούς server που δίνουν πάντα τέτοιες ταχύτητες. Θα σωθείτε μήπως; UBR κύριοι. UBR.

Κάπου τα έχεις μπερδέψει, UBR σημαίνει οτι μερικές φορές δεν θα πάρεις αυτό που πληρώνεις, CBR σήμαινει οτι θα πάρεις συνέχως κάτι σταθερο ,

οπότε με λίγα λογια η Οτενετ δίνει CBR, :p

Ακόμα το ubr το δίνει ο Οτε και όχι ο isp ;)

enwsitis21
07-04-06, 03:54
Γειά χαρά σε όλους,

Εγώ βρήκα τα εξής για cbr και ubr

Short for constant bit rate, or Class A quality of service, an ATM bandwidth-allocation service that requires the user to determine a fixed bandwidth requirement at the time the connection is set up so that the data can be sent in a steady stream. CBR service is often used when transmitting fixed-rate uncompressed video.

Short for unspecified bit rate, or Class D quality of service, an ATM bandwidth-allocation service that does not guarantee any throughput levels and uses only available bandwidth. UBR is often used when transmitting data that can tolerate delays.

Κάποιος μηχανικός δικτύων εάν μπορούσε να μας διαφωτίσει τελικά εάν ο isp χρησιμοποιεί ubr ή cbr;

Gila1899
09-04-06, 16:17
Δυστυχώς η Otenet θα ενεργήσει όπως περίμενα.Η δεν θα στείλει ποτέ απάντηση, ή θα αναφέρει τα γνωστά περί μη εγγυημένης ταχύτητας.

Επειδή σκοπεύω αύριο, λόγω της προσφοράς, να πάω σε conn-x 512, μπορεί κάποιος να αναφέρει που βρίσκεται ο κόφτης στην 512;Στα 54 kb/s;

vgiozo
09-04-06, 16:30
...εγώ έχω γραμμή απο Οτενετ στα 512 εδώ και μήνες και πριν κάνω την ανανέωση σύνδεσης με Hol 512 είχα δοκιμάσει για μερικές μέρες και Forthnet και Hol και η μεγιστη ταχύτητα δεν ξεπερνούσε τα 55ΚΒ/δ...μπορεί να είχα σταθερά 55ΚΒ/δ, αλλά ποτέ δεν είχα πιάσει παραπάνω...ακόμη και οι κορυφώσεις δεν είχαν περάσει τα 56.4 ΚΒ/δ...το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και τώρα...
...οπότε λογικα ό,τι κάνει σ' αυτούς που έχουν επιλέξει Οτενετ ως ISP το κάνει και σ' αυτούς που έχουν γραμμή μέσω αυτής (απο πακέτο ondsl)...
...επαναλαμβάνω δεν έχω πιάσει σταθερά ποτέ πάνω απο 55 και οι κορυφώσεις είναι στα 56 ανεξάρτητα απ' το αν κατεβάζω απο ιστοσελίδα HTTP, FTP ή με λογισμικό p2p...

Gila1899
09-04-06, 16:49
...εγώ έχω γραμμή απο Οτενετ στα 512 εδώ και μήνες και πριν κάνω την ανανέωση σύνδεσης με Hol 512 είχα δοκιμάσει για μερικές μέρες και Forthnet και Hol και η μεγιστη ταχύτητα δεν ξεπερνούσε τα 55ΚΒ/δ...μπορεί να είχα σταθερά 55ΚΒ/δ, αλλά ποτέ δεν είχα πιάσει παραπάνω...ακόμη και οι κορυφώσεις δεν είχαν περάσει τα 56.4 ΚΒ/δ...το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και τώρα...
...οπότε λογικα ό,τι κάνει σ' αυτούς που έχουν επιλέξει Οτενετ ως ISP το κάνει και σ' αυτούς που έχουν γραμμή μέσω αυτής (απο πακέτο ondsl)...
...επαναλαμβάνω δεν έχω πιάσει σταθερά ποτέ πάνω απο 55 και οι κορυφώσεις είναι στα 56 ανεξάρτητα απ' το αν κατεβάζω απο ιστοσελίδα HTTP, FTP ή με λογισμικό p2p...
Αν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε ο κόφτης στην 512 είναι σωστά ρυθμισμένος.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

manuel
10-04-06, 00:28
Το ξαναγράφω.Για να καταλάβαιτε την ύπαρξη του κόφτη θα πρέπει να δοκιμάσετε την συνδρομή σας σε γραμμή με ταχύτητα μεγαλύτερη απο αυτήν της συνδρομής σας

πχ συνδρομή 384 σε 512 γραμμή

@ ADSLgr.com All rights reserved.