PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΛΕΟΣ ! ΒΟΗΘΕΙΑ !



Tanasis
12-01-04, 12:06
Βάλαμε και εμείς μια αδσλ 384/128 με συνδρομή ΟΤΕnet και τις πρώτες μέρες ,τι να πω,είδαμε το φώς!Φτου φτου έλεγα να μη μας ματιάσω !Αφου δε πάθαμε κανένα εγκεφαλικό με τον πρώτο λογαριασμο του ΟΤΕ χαλάλι λεω τα λεφτα δώσαμε και αυτα που είχαμε δώσει αδσλ για εξοπλησμό .
Τον τελευταίο καιρό ομως ρε παιδιά τραβάω τα υπόλοιπα μαλιά της κεφαλής μου !Το κακό έχει παραγίνει.ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ κυριολεκτοκά τις περισσότερες ώρες της ημέρας .Μιλάμε για download κάτω απο 8kb/s και upload ανύπαρκτο !Δεν είναι λίγες οι φορές που δεν μπορούμε να δούμε τα mail μας ή να μπουμε σε ενα ελληνικό IRC server .Ούτε λόγος βέβαια για downloads και περιήγηση .Τίποτα ! in/out 0/0 kb/s ! Να αναφέρω οτι δεν έχω τροποποιήσει καμία απο τις αρχικές ρυθμίσεις του modem/router (Zyxel 650r-33).
Θα μου πείτε τώρα,οτι η ταχύτητα του αδσλ ειναι εγγυημένη μόνο μέχρι το δσλαμ της περιοχής μου και οτι η μόνη εγγύηση που έχω απο τον παροχέα είναι το always online .Ναι,τι γίνεται όμως οταν συμβαίνει μόνο αυτο ?Πραγματικά,είναι ώρες που απλά είμαστε online,τίποτα αλλο!
Έκανα και μερικά τηλέφωνα,στη ΟΤΕnet και στο αντίστοιχο τμήμα του ΟΤΕ εδω στο Ηράκλειο Κρήτης μήπως και φταίει κάτι που ίσως εχουμε κάνει λάθος ή η ποιότητα της γραμμής είναι κακή αλλα,μετα απο κάποιες χαζές ερωτήσεις του στύλ "Εχετε βάλει τους DNS servers της ΟΤΕnet ?" ή "Έχετε κάποιο firewall ενεργοποιημένο ? " ,καταληξαΝε στο συμπέρασμα οτι όλα δουλεύουν ρολόϊ ....
Όπως καταλαβαίνετε πάμε για άλλο παροχέα.Πριν το κάνω όμως θα ήθελα να ρωτήσω 1-2 πραγματάκια .Κατ'αρχην, υπάρχουν ομοιοπαθείς πελάτες της ΟΤΕνετ στο Ηράκλειο ή και σε άλλες περιοχές και τι έκαναν για να λύσουν το πρόβλημά τους (αν τα κατάφεραν...).
Απ'οτι είδα στο ΟΤΕshop και στο ondsl.gr δεν υπάρχει διαθεσιμότητα αδσλ πλέον στη περιοχή ,πράγμα που σημαίνει οτι εχει γεμίσει το δσλαμ της περιοχής.Κατα πόσο εξαρτόνται οι ταχύτητες των providers απο το συνοστισμό στα τοπικα δσλαμς ?Ενδέχεται δηλαδή να συμβαίνουν τα παραπάνω και με τους υπόλοιπους παροχείς μέχρι ο ΟΤΕς να αποφασίσει να βάλει πρόσθετα δσλαμς (ελπίζω πως οχι...) ?
Ας μου απαντήσει κάποιος ... Ευχαριστώ και συγνώμη για το μεγάλο μέγεθος του κειμένου :shock:

maria
12-01-04, 13:23
Η οτενετ ειχε μεγαλο προβλημα γενικοτερα αλλα πλεον οχι τοσο. Δοκιμασε με μια νετκαρτα της acn και αν συνεχιζει να σερνεται σημαινει οτι εχει πιταρει το dslam. Ζητηστε αμεσα και πιεστικα αναβαθμιση του. Στοπ. :!:

mavlok
12-01-04, 14:46
...αν συνεχιζει να σερνεται σημαινει οτι εχει πιταρει το dslam. Ζητηστε αμεσα και πιεστικα αναβαθμιση του.


Θα τρεξουν αμεσως οταν το ζητησετε...

maria
12-01-04, 14:54
LOL! Οσο και το αβαταρ σου!!!
Ουτε καν αλλα δεν εχουν να χασουν τιποτα...

Aegis
13-01-04, 04:03
η οτενετ στο Ηράκλειο κρήτης (περιοχή θέρισσος) είναι εδώ και αρκετό καιρό χωρίς μεγάλα προβλήματα. βέβαια, υπήρχαν μέρες που οι ταχύτητες download ήταν απελπιστικές. αυτό είναι γενικό φαινόμενο. σήμερα οι ταχύτητες ήταν μια χαρά (35-44 kb/sec) download.
δοκίμασε μια νετκάρτα.
πάντως όταν είχα πρόβλημα ταχύτητας τους έπαιρνα κάθε μέρα τηλέφωνο (στις βλάβες) μέχρι που μετά απο περίπου 2 μέρες με πήραν τηλέφωνο και έφτιαξαν ότι πρόβλημα υπήρχε (που δεν νομίζω να υπήρχε απλά γινόταν χαμός.)

chrispen
13-01-04, 21:17
ακριβώς σε αυτό το σημείο είμαι και εγώ και με ACN δεν είχα ποτέ πρόβλημα πέρα απο 3-4 μέρες στα τέλη σεπτέμβρη , μετά απο αυτό είχα πάντα maximum ταχύτητες.

Tanasis
15-01-04, 11:40
Παιδια εχω απογοητευτει τελειως ! Δοκιμασα τα demo accounts που δινει η ACN και η Forthnet ,τα ιδια .Τις ωρες που υπαρχει προβλημα με την OTEnet υπαρχει προβλημα και με τις υπολοιπες .Επισης αυτο που παρατηρησα κοιτωντας το System status του Zyxel 650r-33 οταν επανερχεται η γραμμη ,ειναι οτι εχουμε μεγαλες διακυμανσεις στο εισερχομενο bandwidth.Ουτε λογος (αλλος ενας) για online gamming.Αυτο δε συνεβαινε πριν...
Πλεον ελπιζω στη Vivodi ,η οποια σκοπευει να εγκαταστησει δικα της dslams διπλα σε αυτα του ΟΤΕ για να εξυπηρετει τους πελατες της. :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.