PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχεις αποσυνδεσεις.φταιει η γραμμη του σπιτιου μηπως?



Nikos_Mpl
14-01-10, 11:50
Γεια σας παιδες.εχω κανει συνδεση στην τελλας και εχω το εξης θεμα.καταρχηνχθες μουκανε συνεχεια αποσυνδεσεις(απανωτες,χωρις να μενει συνδεδεμενο ουτε 1 λεπτο),για κανα 20λεπτο.εγραψε downstream noise margin ενα τρελλο νουμερο (126546265-κατι τετοιο).
Τωρα τι γινεται,οποτε χτυπαει το τηλεφωνο με ριχνει,και ξαναμπαινει.εχω βαλει splitters σε ολες τις συσκευες,αλλα οχι filters.ομως,νομιζω οτι εφοσον εχω splitter ειμαι καλυμενος,αυτο διαχωριζει τις συχνοτητες.ειναι λογικο να με ριχνει?
Επισης κατι ακομα,ειχα το ρουτερ στον πανω οροφο και με καλωδιο lan μεχρι τον κατω 20 μετρα επιανα 13mbps (οσο κ πανω,δεν ειχα απωλειες).Τωρα εφερα το ρουτερ κατω για να μην εχω καλωδια εξω και επεσε στα 7mbps.Η γραμμη στο σπιτι ερχεται απο την κολονα του ΟΤΕ πανω,οπου διακλαδωνεται και κατω. Μπορει αυτο να επηρεαζει τοσο πολυ την ταχυτητα?

rc31
14-01-10, 12:55
η ταχυτητα ειναι παραγωντας πολλων παραμετρων

πρωτα η αποσταση απο το dslam , μετα η ποιοτητα των καλωδιων που εχεις , η εσωτερικη καλωδιωση του σπιτιου , το router και τυχον λαθη στην συνδεσμολογια που εχεις κανει .

Για τις αποσυνδεσεις και αφου λες οτι γινεται οταν χτυπαει το τηλεφωνο καπου εχεις κανει λαθος στην συνδεσμολογια . Δες τι κανει χωρις κανενα filter spliter και τηλεφωνικη συσκευη .Αν εχεις παλι συνεχομενες αποσυνδεσεις ,μιλα με τους τεχνικους της τελλας

Nikos_Mpl
14-01-10, 17:27
ειχα μια πριζα απο τις παλιες,τις αναλογικες,κ την αλλαξα.εκει ειχαμε μια συσκευη οπου σκεψου ηταν γυμνα τα καλωδια κ τα ειχαν βαλει σε βυσματακι για να μπαινει το καλωδιο της συσκευης εκει,δλδ χεσε μεσα.
τεσπα την αλλαξα και ελπιζω να ειναι οκ.
απο εκει κ περα,εγω ξερω οτι αν εχεις splitter στις συσκευες σου εισαι ενταξει.3 συσκευες εχω και εβαλα 3 splitter που ειχα.Μηπως θελουν σκεφτο filter?το θεωρω χαζο αν εχεις splitter, να βαζεις filter για να μη σε ριχνει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.