PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόριψη αίτηση μεταφοράς από τη HOL στην ΟΝ



bzzt
14-01-10, 23:42
Έκανα αίτηση στην ON για internet/τηλεφωνία. Υπέγραψα χαρτιά, πήρα το modem αλλά πριν 2 μέρες μου είπαν ότι η HOL δε δίνει τη γραμμή επειδή δεν έχω εξοφλήσει το λογαριασμό μου.

Το γεγονός αυτό δεν είναι εντελώς παράνομο, ή είναι η ιδέα μου;

DSLaManiaC
14-01-10, 23:43
Έκανα αίτηση στην ON για internet/τηλεφωνία. Υπέγραψα χαρτιά, πήρα το modem αλλά πριν 2 μέρες μου είπαν ότι η HOL δε δίνει τη γραμμή επειδή δεν έχω εξοφλήσει το λογαριασμό μου.

Το γεγονός αυτό δεν είναι εντελώς παράνομο, ή είναι η ιδέα μου;

Αντιθέτως..
Είναι απολύτως νόμιμο και θεσμοθετημένο.
Ο πάροχος δότης έχει κάθε δικαίωμα να ρίξει απόρριψη σε αίτημα φορητότητας εφόσον υπάρχουν ανεξόφλητοι λογαριασμοί.
Εξοφλείς και μετά σε αφήνουν.

harris
14-01-10, 23:48
Αντιθέτως..
Είναι απολύτως νόμιμο και θεσμοθετημένο.
Ο πάροχος δότης έχει κάθε δικαίωμα να ρίξει απόρριψη σε αίτημα φορητότητας εφόσον υπάρχουν ανεξόφλητοι λογαριασμοί.
Εξοφλείς και μετά σε αφήνουν.

Ακριβώς :oneup:

xmperop1
15-01-10, 00:37
Έκανα αίτηση στην ON για internet/τηλεφωνία. Υπέγραψα χαρτιά, πήρα το modem αλλά πριν 2 μέρες μου είπαν ότι η HOL δε δίνει τη γραμμή επειδή δεν έχω εξοφλήσει το λογαριασμό μου.

Το γεγονός αυτό δεν είναι εντελώς παράνομο, ή είναι η ιδέα μου;

Ιδέα σου,πληρώνεις και μετά κάνεις ότι θέλεις.
Αν δεν κάνουν αυτοί ότι θέλουν.

sexrazat
15-01-10, 00:48
Έχει τέτοιο δικαίωμα. Αν φταις εσύ πολύ λογικό. Αν έχεις μπλέξει με το λογιστήριο (είχα τέτοια περίπτωση προχθές με συνδρομητή) και πρέπει να αποδείξεις τι έκανες το λογαριασμό που ανακάλυψαν μετά από 2,5 χρόνια ότι εσύ δεν έχεις πληρώσει ενώ εσύ λες το αντίθετο και ενώ μέχρι τον τελευταίο δεν φαινόταν κανένα υπόλοιπο μάλλον την έκατσες τη βάρκα.

Ή ξαναπληρώνεις (αν έχεις πληρώσει και δεν μας δουλεύεις) ή πας στον ΟΤΕ και βάζεις άλλο τηλ. για να την κάνεις μετά όπου θες.

nik77
15-01-10, 02:03
Εσυ εχεις απληρωτο λογαριασμό ή σου ειπαν οτι εχεις απληρωτο λογαριασμο ενώ εσυ τους εχεις πληρώσει;

bzzt
15-01-10, 02:55
Μάλλον τα παραέγραψα συνοπτικά. Πρόσφατα μετακόμισα και βρήκα από τους προηγούμενους ενοικιαστές HOL στο σπίτι. Στη συνέχεια έκανα αίτηση στην ΟΝ στο δικό μου όνομα όμως. Μπορεί να μην μπορώ να βάλω εγώ internet επειδή η γραμμή δεν έχει πληρωμένο λογαριασμό; Προφανώς ξέρετε καλύτερα αλλά μου φαίνεται λίγο παράλογο.

Μήπως μπορεί κάποια/ος να μου στείλει ένα λινκ να διαβάσω το σχετικό νόμο, ή σύμβαση ή κάτι τέτοιο;

Η αλήθεια είναι ότι έχω πάθει κάτι παρόμοιο με την ΕΥΔΑΠ όπου αναγκάστηκα να πληρώσω τα χρωστούμενα του προηγούμενου γιατί δε μου βάζαν με τίποτα νερο, αλλά νόμιζα ότι αυτά γίνονται μόνο στο δημόσιο :(

terko
15-01-10, 03:11
Μάλλον τα παραέγραψα συνοπτικά. Πρόσφατα μετακόμισα και βρήκα από τους προηγούμενους ενοικιαστές HOL στο σπίτι. Στη συνέχεια έκανα αίτηση στην ΟΝ στο δικό μου όνομα όμως. Μπορεί να μην μπορώ να βάλω εγώ internet επειδή η γραμμή δεν έχει πληρωμένο λογαριασμό; Προφανώς ξέρετε καλύτερα αλλά μου φαίνεται λίγο παράλογο.


Πάλι συνοπτικά τα περιγράφεις. Οταν λες βρήκες Hol εννοείς προφανώς ότι η γραμμή λειτουργούσε; και σε τίνος όνομα είναι; του ιδιοκτήτη ή των προηγούμενων ενοικιαστών; και πως έκανες αίτηση στο όνομα σου αφού δεν ήταν δική σου γραμμή.

bzzt
15-01-10, 03:28
Πάλι συνοπτικά τα περιγράφεις. Οταν λες βρήκες Hol εννοείς προφανώς ότι η γραμμή λειτουργούσε; και σε τίνος όνομα είναι; του ιδιοκτήτη ή των προηγούμενων ενοικιαστών; και πως έκανες αίτηση στο όνομα σου αφού δεν ήταν δική σου γραμμή.
Λειτουργούσαν μόνο οι εισερχόμενες.
Στο όνομα του προηγούμενου ενοικιαστή.
Πήρα τηλέφωνο την ΟΝ έκανα αίτηση και όταν μου ζήτσαν στοιχεία έδωσα το τηλέφωνο που είχε ήδη το σπίτι και αρ.βρόγχου που ήταν γραμμένο στο λογαριασμό της HOL των προηγούμενων

και πως έκανες αίτηση στο όνομα σου αφού δεν ήταν δική σου γραμμή.
Μα αυτό είχα κάνει πάλι όταν είχα ξανααλλάξει σπίτι. Δηλαδή δε μπορώ να χρησιμοποίησω τη γραμμή που υπάρχει σπίτι;;; Θα πρέπει να τραβήξουν καινούργια από κάτω; :hmm:Ούτε νυχτερινό ρεύμα να έβαζα!!

terko
15-01-10, 03:54
Ετσι εξηγούνται όλα.


Λειτουργούσαν μόνο οι εισερχόμενες.

Αρα φραγή εξερχόμενων κλήσεων, λόγω απλήρωτων λογαριασμών, ίσως έπρεπε να ψιλιαστείς ότι κάτι δεν πάει καλά.



Μα αυτό είχα κάνει πάλι όταν είχα ξανααλλάξει σπίτι.

Δεν ξέρω αν ισχύει.


Δηλαδή δε μπορώ να χρησιμοποίησω τη γραμμή που υπάρχει σπίτι;;; Θα πρέπει να τραβήξουν καινούργια από κάτω; :hmm:Ούτε νυχτερινό ρεύμα να έβαζα!!

Δυστυχώς πρέπει να βάλεις καινούργια γραμμή στην οποία θα πληρώσεις και τέλη ενεργοποίησης νέας γραμμής συν την όποια καθυστέρηση για κατασκευή ανενεργού βρόχου.

sexrazat
15-01-10, 12:21
Βάζεις νέα σύνδεση από ΟΤΕ (5-7 μέρες) με άλλο αριθμό και στο 2μηνο την κάνεις για όποια εταιρεία θες. Αν πας κατευθείαν στην εταιρεία για ανενεργό βρόχο θα φας πολύ χρόνο και θα πληρώσεις περισσότερα (90 € αν θυμάμαι καλά για τέλος εγκατάστασης)

nrg_polini
15-01-10, 13:28
Εχω την εντυπωση οτι δεν χρειαζεται να περιμενει το 2μηνο.

baskon
15-01-10, 13:39
Λαθος νομιζεις..
http://oteshop.ote.gr/storefront/template-resources/attachments/attachements/gr/home/phone_line_services/simvasi_pstn.pdf

Στο 5.1 φαινεται ξεκαθαρα οτι πρεπει να τη κρατησει 2 μηνες..

bzzt
15-01-10, 14:28
Ευχαριστώ πολύ! Πάω σήμερα στον ΟΤΕ για καινούργια γραμμή.

terko
15-01-10, 14:37
Για να μην βρεθείς και εσύ μπλεγμένη χωρίς να φταις σε τίποτα, ενημέρωσε τη Hol για την κατάσταση και αν χρησιμοποιείς την γραμμή έστω και μόνο για εισερχόμενες κλήσεις πάψε να την χρησιμοποιείς.

xmperop1
15-01-10, 20:19
Βάζεις νέα σύνδεση από ΟΤΕ (5-7 μέρες) με άλλο αριθμό και στο 2μηνο την κάνεις για όποια εταιρεία θες. Αν πας κατευθείαν στην εταιρεία για ανενεργό βρόχο θα φας πολύ χρόνο και θα πληρώσεις περισσότερα (90 € αν θυμάμαι καλά για τέλος εγκατάστασης)

Υπάρχει ενδεχόμενο όμως ο τεχνικός του ΟΤΕ που θα πάει για την Νέα σύνδεση να βρει ότι δουλεύει άλλη γραμμή στον χώρο,άλλου ενικοιαστή άλλης εταιρίας και μάλιστα με διακοπή απερχομένων κλήσεων και να μη της βάλει το τηλέφωνο.
Και αν δεν υπάρχει δεύτερη γραμμή στο διαμέρισμα για να συνδέσει μπλέκει ακό,α περισσότερο το πράμα.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ζητηθεί από την χολ να καταργ'ησει τον βρόχο.

terko
15-01-10, 21:33
Υπάρχει ενδεχόμενο όμως ο τεχνικός του ΟΤΕ που θα πάει για την Νέα σύνδεση να βρει ότι δουλεύει άλλη γραμμή στον χώρο,άλλου ενικοιαστή άλλης εταιρίας και μάλιστα με διακοπή απερχομένων κλήσεων και να μη της βάλει το τηλέφωνο.


Δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει τον τεχνικό του ΟΤΕ αυτό, εξάλλου δεν μπορεί στο ίδιο σπίτι να υπάρχουν περισσότερες από μία γραμμές σε διαφορετικό όνομα; (δεν ζητούν συμβόλαιο ή ενοικιαστήριο) και πως θα το ξέρει ο τεχνικός ότι υπάρχει φραγή εξερχόμενων κλήσεων από την άλλη εταιρία και τι τον ενδιαφέρει για την άλλη γραμμή εφόσον δεν είναι μάλιστα και του ΟΤΕ.



Και αν δεν υπάρχει δεύτερη γραμμή στο διαμέρισμα για να συνδέσει μπλέκει ακό,α περισσότερο το πράμα.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ζητηθεί από την χολ να καταργ'ησει τον βρόχο.

Αν πρόκειται για μονοκατοικία περνάει εύκολα παροχή, αλλά αν είναι σε πολυκατοικία δυσκολεύουν τα πράγματα.

Το χειρότερο είναι να μην υπάρχουν ελεύθερες γραμμές στην περιοχή ή στην πολυκατοικία οπότε την έκατσε την βάρκα και το πιο χειρότερο σε αυτήν την περίπτωση να αποδεσμευτεί ο υπάρχων βρόχος και να τον πάρει κάποιος άλλος που είναι στην αναμονή.

xmperop1
15-01-10, 21:56
Δεν νομίζω ότι τον ενδιαφέρει τον τεχνικό του ΟΤΕ αυτό, εξάλλου δεν μπορεί στο ίδιο σπίτι να υπάρχουν περισσότερες από μία γραμμές σε διαφορετικό όνομα; (δεν ζητούν συμβόλαιο ή ενοικιαστήριο) και πως θα το ξέρει ο τεχνικός ότι υπάρχει φραγή εξερχόμενων κλήσεων από την άλλη εταιρία και τι τον ενδιαφέρει για την άλλη γραμμή εφόσον δεν είναι μάλιστα και του ΟΤΕ.



Αν πρόκειται για μονοκατοικία περνάει εύκολα παροχή, αλλά αν είναι σε πολυκατοικία δυσκολεύουν τα πράγματα.

Το χειρότερο είναι να μην υπάρχουν ελεύθερες γραμμές στην περιοχή ή στην πολυκατοικία οπότε την έκατσε την βάρκα και το πιο χειρότερο σε αυτήν την περίπτωση να αποδεσμευτεί ο υπάρχων βρόχος και να τον πάρει κάποιος άλλος που είναι στην αναμονή.

1.Καλημέρα σας η κυρία (κύριος)τάδε?
ναι
η ίδια (ίδιος)?
ναι
έχετε ενικοιαστήριο,αφμ, ταυτότητα?
ναι
Είναι το ενικοιαστήριο στο όνομα σας?
ναι
(όλα τα παραπάνω τα βλέπουμε και αντιγράφουμε και ελέγχουμε τα στοιχεία τους αν συμφωνούν με τα στοιχεία της εντολής κατασκευής)
2.έλεγχος στην μπρίζα να δει αν υπάρχει κάποιο σήμα τηλ και να ελέγξει στην περίπτωση που υπάρχει αν λειτουργεί και δεν είναι κομμένο.
Αν δεν υπάρχει και σήμα προχωρούμε κανονικά βάσει του 1.
Αν υπάρχει σήμα και είναι κομμένο λόγω οφειλής τότε πάπαλα η σύνδεση,θα πρέπει να αποδείξει ουσιαστικά ο νέος ενικοιαστής ότι δεν έχει σχέση με τον προηγούμενο και δεν πάει να γίνει κομπίνα. (έχει συμβεί να φαίνεται σαν νέος ενικοιαστής και ο προηγούμενος να την έχει κάνει γαργάρα σε συννενόηση με τον νέο)-σπάνιο αλλά συμβαίνει γιατί έχουμε γεμίσει πονηρούς.
3.Αν υπάρχει σήμα και δεν είναι κομμένο αλλά ας υποθέσουμε ξεχασμένο η από λάθος και πάλι μας ενδιαφέρει ο πάροχος ( γιατί δεν μπορούμε να πειράξουμε γραμμή άλλου παρόχου), κοιτάμε αν υπάρχει δευτερη γραμμή αν υπάρχει καλώς αν δεν υπάρχει αρχίζουν τα δύσκολα γιατί θα πρέπει ο νέος ενικοιαστής να πληρώσει ηλεκτρολόγο για κάτι το οποίο δεν τον αφορά και φυσικά δεν είναι υπεύθυνος.
Σε κάθε περίπτωση ο τεχνικός του ΟΤΕ ελέγχει τον χώρο που μπαίνει η γραμμή τουλάχιστον αν υπάρχει άλλη γραμμή στο χώρο,αν χρωστάει η άλλη γραμμή και τι σχέση έχει αυτός που βάζει το τηλ. με τον χώρο και φυσικά αν έχει τα απαραίτητα έγγραφα.

Για το δεύτερο σκέλος συμφωνούμε και μάλιστα παρατηρείται το φαινόμενο τώρα τελευταία να μην υπάρχει ελεύθερο απερχόμενο δίκτυο γιατί κάποιοι πάροχοι δεν έχουν καταργήσει τους βρόχους των πελατών τους που είτε έχουν ζητήσει κατάργηση και νέο αριθμό από ΟΤΕ είτε έχουν αλλάξει διεύθυνση.

terko
15-01-10, 23:02
Αν ακολουθείται η παραπάνω διαδικασία (καλώς ακολουθείται) που αναφέρεις πάω πάσο, αλλά πολύ αμφιβάλω, το πολύ-πολύ να ζητούν μόνο ταυτότητα.

xmperop1
15-01-10, 23:09
Αν ακολουθείται η παραπάνω διαδικασία (καλώς ακολουθείται) που αναφέρεις πάω πάσο, αλλά πολύ αμφιβάλω, το πολύ-πολύ να ζητούν μόνο ταυτότητα.

Να μην είσαι τόσο σίγουρος σε μερικές περιοχές ζητάμε μέχρι και άσεια οικοδομής.

sexrazat
16-01-10, 01:15
Υπάρχει ενδεχόμενο όμως ο τεχνικός του ΟΤΕ που θα πάει για την Νέα σύνδεση να βρει ότι δουλεύει άλλη γραμμή στον χώρο,άλλου ενικοιαστή άλλης εταιρίας και μάλιστα με διακοπή απερχομένων κλήσεων και να μη της βάλει το τηλέφωνο.
Και αν δεν υπάρχει δεύτερη γραμμή στο διαμέρισμα για να συνδέσει μπλέκει ακό,α περισσότερο το πράμα.
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ζητηθεί από την χολ να καταργ'ησει τον βρόχο.

Προτού κλεισθεί ραντεβού έχει γίνει έλεγχος (προμέτρηση) ότι υπάρχει διαθέσιμο ζεύγος.

lewton
16-01-10, 02:48
Για να μην βρεθείς και εσύ μπλεγμένη χωρίς να φταις σε τίποτα, ενημέρωσε τη Hol για την κατάσταση και αν χρησιμοποιείς την γραμμή έστω και μόνο για εισερχόμενες κλήσεις πάψε να την χρησιμοποιείς.

:oneup:
Σωστός.
Μην χρησιμοποιείς τη γραμμή και άσε τη HOL να τα βγάλει πέρα με τον παλιό.

xmperop1
16-01-10, 23:21
Προτού κλεισθεί ραντεβού έχει γίνει έλεγχος (προμέτρηση) ότι υπάρχει διαθέσιμο ζεύγος.

Αυτό αφορά γενικότερα το δίκτυο στην περίπτωση μας απερχόμενο που εξυπηρετεί ένα box η κάποιο συγκεκριμένο κτήριο αν υπάρχει εισαγωγή.
Δεν μπορεί να ξέρει η προμέτρηση αν υπάρχει γραμμή που λειτουργεί σε κάποιο σπίτι η διαμέρισμα και αν υπάρχει δεύτερη γραμμή στο διαμέρισμα η στο διόρωφο.
Π.Χ. ζητάει κάποιος 3 συνδέσεις στον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας 25 χρονών που από κατασκευής έχει μια γραμμή για τηλ.
Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι μια σύνδεση που προμετρήθηκε θα κατασκευαστεί κιόλας.

sexrazat
17-01-10, 17:28
Αυτό αφορά γενικότερα το δίκτυο στην περίπτωση μας απερχόμενο που εξυπηρετεί ένα box η κάποιο συγκεκριμένο κτήριο αν υπάρχει εισαγωγή.
Δεν μπορεί να ξέρει η προμέτρηση αν υπάρχει γραμμή που λειτουργεί σε κάποιο σπίτι η διαμέρισμα και αν υπάρχει δεύτερη γραμμή στο διαμέρισμα η στο διόρωφο.
Π.Χ. ζητάει κάποιος 3 συνδέσεις στον 5ο όροφο μιας πολυκατοικίας 25 χρονών που από κατασκευής έχει μια γραμμή για τηλ.
Σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι μια σύνδεση που προμετρήθηκε θα κατασκευαστεί κιόλας.

Στην περίπτωση αυτή δεν θα πρέπει να ζητηθεί από τον συνδρομητή να φέρει ηλεκτρολόγο να τραβήξει νέα γραμμή;

xmperop1
17-01-10, 23:55
Στην περίπτωση αυτή δεν θα πρέπει να ζητηθεί από τον συνδρομητή να φέρει ηλεκτρολόγο να τραβήξει νέα γραμμή;

Φυσικά και ναι, αλλά οι πιό πολλοί νομίζουν ότι οι γραμμές υπάρχουν στο χώρο τους υπάρχουν και βρίσκονται προ εκλήξεως στο τέλος,χώρια που κάποιοι λόγω ανακατασκευών χάνουν και τη μία που υπήρχε.

bzzt
18-01-10, 19:18
Αν υπάρχει σήμα και είναι κομμένο λόγω οφειλής τότε πάπαλα η σύνδεση,θα πρέπει να αποδείξει ουσιαστικά ο νέος ενικοιαστής ότι δεν έχει σχέση με τον προηγούμενο και δεν πάει να γίνει κομπίνα. (έχει συμβεί να φαίνεται σαν νέος ενικοιαστής και ο προηγούμενος να την έχει κάνει γαργάρα σε συννενόηση με τον νέο)-σπάνιο αλλά συμβαίνει γιατί έχουμε γεμίσει πονηρούς.

Ουάου... πως γίνεται να αποδείξεις ότι δεν έχεις σχέση με κάποιον;; Νομίζω το θέμα νέας γραμμής μπαίνει στα χωράφια της φιλοσοφίας/μεταφυσικής.

Να πάρω τηλ. τη σπιτονοικοκυρά να δω αν υπάρχει δεύτερη τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι πριν πάω στον ΟΤΕ;

xmperop1
18-01-10, 22:51
Ουάου... πως γίνεται να αποδείξεις ότι δεν έχεις σχέση με κάποιον;; Νομίζω το θέμα νέας γραμμής μπαίνει στα χωράφια της φιλοσοφίας/μεταφυσικής.

Να πάρω τηλ. τη σπιτονοικοκυρά να δω αν υπάρχει δεύτερη τηλεφωνική γραμμή στο σπίτι πριν πάω στον ΟΤΕ;

Κιόμως μια τέτοια περίπτωση μου έσκασε την Κυριακή που μας πέρασε σε διαμέρισμα που θα έμπενε μεταφορά τηλ. βρέθηκε να δουλεύει ΟΝ με φραγή απερχομένων κλήσεων και ο "νέος" ενοικιαστής ήθελε να με πείσει ότι είναι ο πρώτος που μπαίνει στο διαμέρισμα.
Το διαμέρισμα βέβαια φώναζε ότι έχει ξαναχρησιμοποιηθεί και μάλιστα επί μακρόν και όταν ζητήθηκε το ενοικιαστήριο συμβόλαιο άρχισαν τα μασήματα περί εφοριών,ότι καθυστερεί ο ιδιοκτήτης κ.α.
Σε έλεγχο που έγινε από μένα βάσει των στοιχείων της γραμμής η εν λόγω σύνδεση ( βρόχος ) δούλευε στο χώρο από το 2007 και με 2 δηλωμένες βλάβες και ένα συνδιαστικό.
Αν δεν φέρει συμβόλαιο με ημερομηνία τέλους τουλάχιστον 2009 τηλ. εγώ δεν της βάζω γιατί έχουμε γεμίσει πονηρούς.

@ ADSLgr.com All rights reserved.