PDA

Επιστροφή στο Forum : Πώς τα πάτε με την Tellas?



nanas
12-01-04, 16:08
Καλησπέρα παιδιά,
τι ταχύτητες έχετε σήμερα από τις 12 το μεσημέρι και μέχρι τώρα στις 3΄πμ.
εγώ με siemens dslam παρατηρώ ότι κυμαίνομαι κατά μέσο όρο στα 39 (στα speedtest εννοείται). Μήπως ξαναρχίζει το ίδιο τροπάρι που περασαμε επί 1 σχεδόν μήνα με τις αναμενόμενες αναβαθμίσεις?
αυτή η ΤΕΛΛΑΣ μ' έχει κάνει πολύ καχύποπτο. :x
Σημειωτέον οτι ακόμα δεν κλείσαμε ενα μήνα από τότε που τελείωσε η αναβαθμιση της. :!:

ermis333
12-01-04, 17:04
Καλησπέρα παιδιά,
τι ταχύτητες έχετε σήμερα από τις 12 το μεσημέρι και μέχρι τώρα στις 3΄πμ.
εγώ με siemens dslam παρατηρώ ότι κυμαίνομαι κατά μέσο όρο στα 39 (στα speedtest εννοείται). Μήπως ξαναρχίζει το ίδιο τροπάρι που περασαμε επί 1 σχεδόν μήνα με τις αναμενόμενες αναβαθμίσεις?
αυτή η ΤΕΛΛΑΣ μ' έχει κάνει πολύ καχύποπτο. :x
Σημειωτέον οτι ακόμα δεν κλείσαμε ενα μήνα από τότε που τελείωσε η αναβαθμιση της. :!:


Τι λέτε ρε παιδιά, σοβαρευτείτε λίγο, με τόσα προβλήματα από πλευράς ΟΤΕ και κατηγορήτε τους ISP.....το πρώτο πράγμα που έχετε να κάνετε είναι να πάρετε μια NETCARTA...

Η Tellas αύξησε κατά 4.5 φορές την διασύνδεση της με τον ΟΤΕ λέτε να αυξήθηκαν οι πελάτες της εις τετραπλούν μέσα σε ένα μήνα;;;

Από τι βλέπεις εδώ όλα είναι μια χαρά..οπότε είναι καθαρά θέμα ΟΤΕ...

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=af25ba61fa0a63f5c4af25ba61

Αγοράστε μια ΝΕΤΚΑΡΤΑ ρε παιδιά ενεργοποιείστε την για 4 μήνες...έτσι ώστε να μπορείτε άμμεσα να συγκρίνετε...

PALADIN
12-01-04, 17:14
εγώ από pings πάω καλά (δηλαδή όπως όλες τις άλλες ημερες).

από DL είμαι λίγο κάτω, κατά 4 KBytes/s.
συνήθως βλέπω 46-47 τώρα είμαι στο 42.
ίσως είναι γενικό overload.

λέτε να στουκάρουμε πάλι;

mavlok
12-01-04, 17:58
Πηγε στα 42 απο 47 ε?

Μου θυμιζει τοτε με το χρηματηστηριο...ειχαν καλομαθει ολοι να ανεβαινει 5 μοναδες καθε μερα κι αν μια μερα ανεβαινε μονο 2 τους κακοφαινοταν!
Μετα τον ηπιαν ολοι βεβαια και πηραν τα ισα τους...
:)

Παντως εχω πειστει οτι σχεδον ολα τα προβληματα πλεον δεν εχουν σχεση με τους isps αλλα με την ανοιχτη πληγη τον πΟΤΕ.

nanas
12-01-04, 18:23
εγώ δεν πιστεύω οτι φταίει ο ΟΤΕ. η Τελλας είναι πολύ καλή τις περισσότερες ώρες τις μέρας αλλα καποιες ώρες αιχμής κατεβαίνει αρκετά δηλαδη γύρω στα 35 και ξανανεβαίνει. εχει καλύτερη σταθερότητα από τη forthnet, δηλ. βλέπεις να πηγαίνει 44-47 ενώ με τη forthnet πηδάει από 25 στα 50 κοκ. τα pings της forthnet είναι κατα 5 χαμηλότερα. η forthnet όμως ποτέ δεν θα σε ρίξει στα 35 αντε να στο κάνει μια δυο φορές. Σε αντίθεση με την ΤΕΛΛΑΣ.
Αναλογιζόμενοι και τα 16 Ευρώ διαφορά ανάμεσα στις 2 εταιρίες διαλέγουμε και παίρνουμε. Εγώ πάντως είμαι σε δίλημμα.
Ένα άλλο που μου την σπάει στην ΤΕΛΛΑΣ είναι η γραφειοκρατεία που χρειάζεται για να τερματίσεις τη σύνδεση.

nanas
12-01-04, 18:25
http://151.99.129.53//luxa/luxatv/company/connessione.htm
δοκιμαστε αυτο το τεστ. είναι ιταλικό, γρήγορο, αρκετά αξιόπιστο και δείχνει και την ποιότητα της σύνδεσης :wink:

xakasou
12-01-04, 21:42
Καλησπέρα παιδιά,
τι ταχύτητες έχετε σήμερα από τις 12 το μεσημέρι και μέχρι τώρα στις 3΄πμ.
εγώ με siemens dslam παρατηρώ ότι κυμαίνομαι κατά μέσο όρο στα 39 (στα speedtest εννοείται). Μήπως ξαναρχίζει το ίδιο τροπάρι που περασαμε επί 1 σχεδόν μήνα με τις αναμενόμενες αναβαθμίσεις?
αυτή η ΤΕΛΛΑΣ μ' έχει κάνει πολύ καχύποπτο. :x
Σημειωτέον οτι ακόμα δεν κλείσαμε ενα μήνα από τότε που τελείωσε η αναβαθμιση της. :!:

και είναι άσχημα τα 39;;;;
κι εγω τοσο πάω 39-40 και τα βρισκω μια χαρά.
μή νομίζουμε οτι θα ειναι κολλημένο στο 48 όλη την ώρα!!!

JediMasterMANIAC
13-01-04, 00:30
ρε ατομο το μονο πραγμα που φταιει ειναι το site/server απο τον οποιο κατεβασες το αρχειο :P

whiteman7
13-01-04, 01:41
το πρωί κατέβαζα με tellas 47 και τώρα με 42-43....καλα φαίνετε

Nick2k2
13-01-04, 09:23
Ρε παιδιά είστε σοβαροί,παίζεται με κάτι κιlobytes και διαμαρτύρεστε :roll: Εγώ που λόγω dslam πιάνω μέχρι 41-42 και αυτές τις ταχύτητες τις βλέπω πολύ σπάνια γιατί στα περισσότερα downloads δεν πιάνω αυτές τις ταχύτητες λογω server,άντε το πολύ μέχρι 30 να πιάνω.Οπότε είναι αδυναμία του server,όταν όμως πιάνω τα 42 τότε είναι κολλημένο εκεί.Γιαυτό προτού διαμαρτυρηθείτε κοιτάξτε πρώτα μπας και φταίει ο server που κατεβάζετε και όχι η σύνδεση σας.Γιατι και γω βλέπω τρελλές διακυμάνσεις κάποιες φορές αλλά ξέρω οτι είναι ο server.Έτσι για να μην γκρινιάζετε όταν βλέπετε οτι πέφτει η ταχύτητα δοκιμάστε να κατεβάσετε απο κάποιον server που να έχει εγγυημένα μεγάλο bandwidth,πχ microsoft, και αν δείτε οτι και απο κει είναι ίδια η ταχύτητα τότε βγάλετε συμπεράσματα.

Dsltech
13-01-04, 11:54
Εγω παντως με ΤΕΛΛΑΣ και siemens dslam και με κατεβασματα απο newsgroups ειμαι σταθερα στα 45 - 50κβ δεν νομιζω οτι πρεπει να παραπονιεται κανενας αν σε ωρες αιχμης παει πανω απο 30κβ παντως.

PALADIN
13-01-04, 13:07
εγώ νομίζω ότι πάντα πρέπει να σχολιάζουμε όταν η ταχύτητα πέφτει σε επίπεδα κάτω από τα συνηθισμένα. Αν κάποιος έχει 46-47 σταθερά αλλά κάποια μέρα δεί ταχύτηα 40-42 νομίζω ότι πρεπει να το σχολιάσει.
Ασχετα άνα κάποιος αλλος κατεβάζει σταθερά 40-42 καί δεν έχει δεί ποτέ του 45άρια.

Να μήν το πάμε συγκριτικά. Το max είναι 48 καί αυτό θέλουμε να έχουμε γιατί αυτό πληρώνουμε.

JediMasterMANIAC
13-01-04, 14:00
Δεν ακουσε κανεις τι ειπα??
ΦΤΑΙΝΑΙ ΤΑ SITES ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΕ(εκτος αν τους εχετε πληρωσει για εγγυημενο bandwidth)

ogenikos
13-01-04, 14:21
Πολύ καλό site για δοκιμές downloading είναι και ο ftp του ntua.gr ο οποίος πάει κομμάτια...

PALADIN
13-01-04, 14:23
αυτό το: "φταίνε τα sites απο τα οποία κατεβάζουμε (εκτος αν τους εχετε πληρωσει για εγγυημενο bandwidth) " δεν μου κολλάει καί πολύ.

δηλαδή άμα εγώ στην Αθήνα με σύνδεση 384 κατεβάζω με 40 καί κάποιος
άλλος επίσης στην Αθήνα καί στο ίδιο DSLAM με εμένα αλλά με σύνδεση 1Μ με πόσο θα κατεβάζει;
Πάλι με 40; Δεν νομίζω. Θα κατεβάζει με πολύ περισσότερο.

Αρα ο server μπορεί να δίνει μεγαλύτερες ταχύτητες αλλά το δίκτυο (για την συγκεκριμένη σύνδεση) θέτει τους περιορισμούς τους οποίους γνωστοποιεί στον server καί έτσι αυτός προααρμόζεται στις δυνατότητες του συγκεκριμένου DownLoad. Ετσι δεν ειναι;;;

Αλλά όχι οτι φταίει το συγκεκριμένο site, απλώς το site αναπροσαρμόζεται γιατί ο Provider ή ο ΟΤΕ το κάνανε πάλι μπάχαλο.

JediMasterMANIAC
13-01-04, 14:34
θα το εξηγησω αλλιως
ενας server εχει ενα διαθεσιμο bandwidth οταν το bandwidth περιοριζεται λογω πολλων χρηστων που κατεβαζουν εκεινη τη στιγμη η ταχυτητα του καθενα πεφτει και ετσι η συνδεση του καθενα ειτε 384 ειτε 10 mbit δεν μπορει να αποδοσει το μεγιστο της καθως ο server ειναι καπως γεματος σε αυτην την περιπτωση
εχουν ενα 2ο χωρο για τον οποιο δχονται λεφτα για να τον αυξανουν και να τον διατηρουν ετσι ωστε οσουν δινουν το χρημα να εχουν το max που μπορει να αποδοσει η συνδεση τους πχ 384 κολλημενο 48 (θεωρητικα αυτα) μετα παιζουν ρολο αλλοι παραγοντες

PALADIN
13-01-04, 14:45
εντάξη ρε Jedi καταλάβαμε τι λές.

αλλά άμα προσπαθήσεις να κατεβάσεις από διαφορετικούς servers καί όλα σου τα D/L (διαδοχικά όχι ταυτόχρονα) είναι 40άρια τότε φταίει το δίκτυο.

Εγώ όταν έχω πεσμένο D/L μπαίνω κατευθείαν στο ftp της otenet καί κατεβάζω ένα τυχαίο αρχείο για τσεκάρισμα της ταχύτητας.
Ε λοιπόν, πάντα μα πάντα καί το ftp.otenet.gr είναι επίσης πεσμένο.
Αρα είναι το δίκτυο καί όχι ο συγκεκριμένος server.

Mauiandsons
13-01-04, 14:50
Kαλα ολα αυτα. Μια απορεια ομως. Εχω Tellas Jetspeed500.
DSLM Αμπελοκήπων. Συνδεδεμενο με Ethernet bridged.
ACN Netcard και Tellas στα speed test και στο download δεν
εχω παει παραπανω απο 39.5 ουτε στα καλητερα sites. Τι μπορει
να φτέει στην περιπτωση μου? Κι αυτα τα 39.5 τα πιανω σταθερα,
απο τη στιγμη που το εκανα bridged. Nα παρω 121? Τι να πω?
Φενομενικα φτεει το DSLM. Ετσι δεν ειναι?

Ευχαριστω

nanas
13-01-04, 16:25
εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον dsl_ote. ακριβώς τις ίδιες απόψεις έχω και γω.
και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαι ευχαριστημένος με έστω πάνω από 30 σε ώρες αιχμής.
και κατί αλλο. η ΤΕΛΛΑΣ για τον 1 μήνα που είχαμε isdn 128 always on αντι για ADSL 384 σκοπεύει να μας χρεώσει κανονικά? :twisted:

ermis333
13-01-04, 17:06
ΑΥτό το έστω πάνω από 30 στις ώρες αιχμής που το είδατε;;;

Εγώ που κατεβάζω από συνδρομητικούς server ποτέ δεν πέφτω κάτω από 44KB όλες τις ώρες της μέρας....

Ώρα αιχμής δεν είναι;; Βλέπετε εσείς κάποιο πρόβλημα;;;


Downstream 368 Kbps (46.0 KB/sec) 397 Kbps (inc. overheads)
Upstream 108 Kbps (13.5 KB/sec) 116 Kbps (inc. overheads)

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=9ac2fc85fa0f8a9a279ac2fc85

Αν έχετε προβλήματα πάρτε μια NETCARTA και θα δείτε ποιος πραγματικά φταίει...

dsl_ole αγόρασες NETCARTA;; Αγόρασε και θα δεις τα ίδια αποτελέσματα.

PALADIN
13-01-04, 17:18
τι να δώ ρε Ερμή.

εγώ βλέπω 46-47 σταθερά, άντε καί κανένα 43 άμα πέσει πολύ δουλειά στο μαγαζί.
Λές να μην μίλαγα άμα έβλεπα 39-40;
Δεν θυμάσε τα posts μου τον Δεκέμβριο όταν είχαμε το πρόβλημα;

Απλώς δεν συμφωνώ με τον Jedi που τα ρίχνει στην Τελλάς καί στα sites.
Οταν έφταιγε η Τελλάς τα άκουσε κανονικά αλλά τώρα δεν φταίει.

whiteman7
13-01-04, 17:31
παιδια και εγώ εδώ στο αιγάλεω δε πέφτω σε ώρες αιχμής κάτω από 43...συνήθως κατεβάζω με 47-48 kbs.

camelot21
13-01-04, 18:53
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: τελικα εβαλα tellas και εγω.μπορω να πω οτι σε σχεση με την forthnet που δοκιμασα με δοκιμαστικο account ειναι περιπου τα ιδια.κατεβαζο με τελλας περιπου ωρες αιχμης με 43kb και μη αιχμης 47kb. με φορτηνετ κατεβαζα 45kb με ωρες αιχμης και με 48 και κατι ψιλα σχεδον 49kb ας πουμε κατεβαζα ωρες μη αιχμης

nanas
13-01-04, 19:39
camelot21 κι εγω στα ίδια είμαι τόσο με forthnet όσο και με ΤΕΛΛΑΣ

JediMasterMANIAC
13-01-04, 21:06
Απλώς δεν συμφωνώ με τον Jedi που τα ρίχνει στην Τελλάς καί στα sites.
Οταν έφταιγε η Τελλάς τα άκουσε κανονικά αλλά τώρα δεν φταίει.
Δεν ειπα οτι φταει η τελλας :p
Αντιθετως δεν ειναι καθολου προβλημα της τελλας
lol ουτε εγω προβλημα με downloads
η ο server απο τον οποιο κατεβαζετε φταιει η το κωλοdslam της γειτονιας sas :P

PALADIN
13-01-04, 21:38
συμβιβάζομαι με το κωλοdslam. :P

avatarious
13-01-04, 21:50
παιδιά μπορώ να πώ ότι γινόμαστε λίγο υπερβολικοί,οι ταχύτητες για 384 και στα 35 kb/sec να είναι λογικές θεωρούνται.Εγώ κατεβάζω απο newsgroups και συχνά σε ώρες αιχμής πέφτω και στο 37 περίπου αλλα μέχρι εκεί και κανονικά 42+δηλαδή πολύ καλά και σε siemens dslam.

Desperado
13-01-04, 22:18
εχω την εντυπωση πως οι λεξεις κλειδια ειναι 2 SIEMENS DSLAM
Εγω ειμαι απο διονυσο κολλημενος στα 42-45

xakasou
14-01-04, 00:43
εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον dsl_ote. ακριβώς τις ίδιες απόψεις έχω και γω.
και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να είμαι ευχαριστημένος με έστω πάνω από 30 σε ώρες αιχμής.
και κατί αλλο. η ΤΕΛΛΑΣ για τον 1 μήνα που είχαμε isdn 128 always on αντι για ADSL 384 σκοπεύει να μας χρεώσει κανονικά? :twisted:

Συγγνώμη για το ...θράσος του νέου (στο φόρουμ) αλλά όποιος δεν ειναι ευχαριστημένος με 30+ σε ώρες αιχμής, μάλλον δεν καταλαβε τί αγόρασε.
Ουδεις εγγυάται ταχύτητα, ούτε ο ISP ούτε πολύ περισσότερο ο ΟΤΕ.
Το 384 ειναι η ανώτατη ταχύτητα που θα πιάσει κάποιος με ιδανικές συνθήκες.
Δες το λίγο σαν αυτοκίνητο: η μερτσέντες που αγόρασες μπορεί να λέει τελική 300 χλμ/ώρα ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΕΙΣ την εταιρία, αν ο δήμαρχος σου έχει ακόμα χωματόδρομο κι εσυ πας μεχρι 50 !!
ή αν μπήκαν πολλοί στο δρόμο και πάτε όλοι σημειωτόν!!

Nik0s
14-01-04, 01:25
xakasou κάνεις λάθος, και το παράδειγμά σου είναι άτοπο, γιατί πουθενά και ποτέ στον κόσμο δεν ειναι δυνατόν να υπάρξουν οι ιδανικές συνθήκες για να πηγαίνεις με τελική ταχύτητα το αυτοκίνητό σου μόνιμα, ενώ αντίθετα σε όλες τις δυτικές χώρες το bandwidth του ADSL είναι στην πράξη "εγγυμένο" λόγω του ανταγωνισμού. Οι εταιρίες στην προσπάθειά τους να κερδίσουν τους πελάτες έχουν αυξήσει τό BW τους τόσο ώστε στην πράξη να παρέχουν μόνιμα το maximum. Μπορώ να στο επιβεβαιώσω από ιδία εμπειρία στην Αγγλία, καθώς και από φίλους που σπουδάζουν Γερμανία και ΗΠΑ. Εδώ απλά λόγω της έλλειψης του LLU ο ΟΤΕ έχει μονοπώλιο στην παροχή ADSL οπότε αδιαφορά για την ποιότητα της υπηρεσίας, αλλά και οι ISPs βολεύνοται φορτώνοντάς τα όλα στον ΟΤΕ, και τελικά όπως πάντα την πληρώνει ο καταναλωτής...

ΥΓ. Επίσης, εάν το BW σου πέσει έστω και 1 Kb/s , αυτό σημαίνει ότι το δίκτυο έχει κορεστεί σε κάποιο σημείο, πράγμα που αύτοματα σημαίνει αύξηση των pings. Και όσο πέφτει το BW τόσο μεγαλώνουν τα pings. Άρα δεν μιλάμε απλά για μια πτώση του download rate, αλλά για γενική πτώση στην ποιότητα της υπηρεσίας που ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ

ΥΓ2. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάτε για γέμισμα των DSLAMS. Τα DSLAMS είναι απλοί modulators (διαμορφωτές σήματος) και δεν έχουν να λογικά κάνουν με την υστέρηση στο δίκτυο. Το congestation rate του ΟΤΕ λογικά πρέπει να αναφέρεται στο BW του ΑΤΜ δικτύου μεταξύ DSLAM και BBRAS, και κατά την προσωπική μου γνώμη εκεί πρέπει να βρίσκεται η πηγή των προβλημάτων...

PALADIN
14-01-04, 09:08
Nikos:

"ΥΓ2. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μιλάτε για γέμισμα των DSLAMS. Τα DSLAMS είναι απλοί modulators (διαμορφωτές σήματος) και δεν έχουν να λογικά κάνουν με την υστέρηση στο δίκτυο. Το congestation rate του ΟΤΕ λογικά πρέπει να αναφέρεται στο BW του ΑΤΜ δικτύου μεταξύ DSLAM και BBRAS, και κατά την προσωπική μου γνώμη εκεί πρέπει να βρίσκεται η πηγή των προβλημάτων... "

αυτό εννοούμε, το BW του ΑΤΜ παθαίνει congestion.

JediMasterMANIAC
14-01-04, 14:32
και για να λεμε την αληθεια τα 30 kbs δεν ειναι πραγματα ... καλυτερα να ειχαμε αγορασει 256 τοτε αφου το λες ετσι

Mauiandsons
14-01-04, 16:14
Ρε παιδιά, ξανακάνω POST αυτό. Μήπως μπορεί να μου
απαντήσει κάποιος?
Ευχαριστώ.


Kαλα ολα αυτα. Μια απορεια ομως. Εχω Tellas Jetspeed500.
DSLM Αμπελοκήπων. Συνδεδεμενο με Ethernet bridged.
ACN Netcard και Tellas στα speed test και στο download δεν
εχω παει παραπανω απο 39.5 ουτε στα καλητερα sites. Τι μπορει
να φτέει στην περιπτωση μου? Κι αυτα τα 39.5 τα πιανω σταθερα,
απο τη στιγμη που το εκανα bridged. Nα παρω 121? Τι να πω?
Φενομενικα φτεει το DSLM. Ετσι δεν ειναι?

nanas
14-01-04, 17:23
αν είσαι σε ιντρακομ dslm νομίζω οτι 39,5 είναι καλά. αντε να φτάσεις τα 42. γί΄αυτό δοκίμασε και στις 3 τα ξημερώματα να δεις τι πιάνεις. αν πιάνεις 42 ώρες μη αιχμής σημαίνει οτι είσαι εντάξει και απο τη συνδεση σου και απο το dslm. αν οχι τότε μάλλον φταίει κάτι στο δικό σου σύστημα.

Mauiandsons
14-01-04, 17:48
nanas Ναι, σε ιντρακομ ειμαι, αλλα 42 δεν εχω πιάσει ποτέ σε καμία στιγμή της
ημέρας. Πάντα 39,5 με 40 ,σχεδόν όλες τις ώρες της ημέρας. Τι μπορεί να φτέει
το σύστημα, για να το ψάξω?
Και με τον φορητό έχς τα ίδια αποτελέσματα.
Δεν είναι άδικο όμως για εμάς που έχουμε Κοκκαλο-σύνδεση?

Σ'ευχαριστώ

nanas
14-01-04, 17:55
και βέβαια ειναι. πάντως κανε και κανένα τηλ στον οτε. να δουμε αυτοι τι θα πουν?
γενικά όμως είσαι πολύ καλά.

JediMasterMANIAC
14-01-04, 20:18
δηλαδη εγω που πιανω 43+ σε κοκαλο τι να πω? lol :p
μαλλον πρεπει να ψιλομπουκωνει το dslam της γειτονειας σου

Nik0s
15-01-04, 14:04
nanas Ναι, σε ιντρακομ ειμαι, αλλα 42 δεν εχω πιάσει ποτέ σε καμία στιγμή της
ημέρας. Πάντα 39,5 με 40 ,σχεδόν όλες τις ώρες της ημέρας. Τι μπορεί να φτέει
το σύστημα, για να το ψάξω?
Και με τον φορητό έχς τα ίδια αποτελέσματα.
Δεν είναι άδικο όμως για εμάς που έχουμε Κοκκαλο-σύνδεση?

Σ'ευχαριστώ

Αυτή είναι η φυσιολογική ταχύτητα για τα Intracom/Alcatel DSLAMS. Μόνο σε Siemens πιάνεις παραπάνω επειδή οι τεχνική του ΟΤΕ δεν έχουν συνειδητοποιήσει ακόμα ότι το Siemens αφαιρεί τα ATM overheads και δίνει πραγματική ταχύτητα 384K στον τελικό χρήστη (δηλαδή τον συνδέει γύρω στα 420). Και εγώ σε Alcatel είμαι (όλη η Θράκη έχει Alcatel) και αυτή είναι η μέγιστη ταχύτητα που πιάνω (39.5)

XTCgr
15-01-04, 15:33
με alcatel έχω πάει μεχρι και 42kb/sec...παραπάνω με τίποτα :o

camelot21
15-01-04, 20:33
πριν απο λιγο εκανα ενα τεστακι ξανα.δειτε παρακατω
:mrgreen: :mrgreen:

http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=b3d25b23fa1a958c75b3d25b23

Nick2k2
15-01-04, 20:50
με alcatel έχω πάει μεχρι και 42kb/sec...παραπάνω με τίποτα :o
me too

whiteman7
16-01-04, 03:32
το δικό μου τεστάκι πριν από λιγο σε dslam siemens με siemens modem over pstn
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=df687e29fa1c16d6b0df687e29 :mrgreen:

nanas
16-01-04, 09:49
camelot 21 το download speed ok το εχω ξαναδει αλλα αυτο το 133 στο upload είναι καταπληκτικό. τί σύνδεση έχεις? :roll:

JediMasterMANIAC
16-01-04, 14:01
lol οποτε κανω speed tests δεν μου βγαζει σωστα αποτελεσματα μου φαινεται:p
100 kb/s lol to download και το upload 120 lol
οποτε κατεβαζω ομως (ακομα και τον κλασσικο downloader των winXP δεν εχω προβλημα ταχυτητας heh
μισω τα speedtests :p

whiteman7
16-01-04, 14:05
εγώ είμαι σταθερός :lol:
μου αρκεί αυτό
47-48

ogenikos
18-01-04, 21:58
με alcatel έχω πάει μεχρι και 42kb/sec...παραπάνω με τίποτα :o
Και εγώ το ίδιο.
Alcatel modem, intracom DSLAM.
To περίεργο όμως είναι, ότι το προγραμματάκι του μόντεμ που ήταν στο cd που μετράει uploading kai downloading μου δείχνει 384 φούλ όταν τα windows ή το kazaa μου δείχνουν 38-42 το πολύ.
Επίσης όταν κατεβάζω με ftp client απο το ftp://ftp.ntua.gr μου δείχνει ότι φτάνω και τα 400 kb/sec.

JediMasterMANIAC
18-01-04, 22:07
εγώ είμαι σταθερός :lol:
μου αρκεί αυτό
47-48
θελω siemens dslam :(

nanas
19-01-04, 17:48
http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=498804fcfa2e99c443498804fc

ειναι με τις ωρες της.

@ ADSLgr.com All rights reserved.